ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 Maart 1908. Quaker N ESTLE3 Eerste Blad. Berlctit. (ZS i e r i It z e e s c li e NIEUWSTIJDINGEN. KINDER-I •MEEL. Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8591. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiOnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wegens ongesteldheid van onzen Hoofd-Redacteur komt in ons nummer van heden het weke- lijksch Algemeen Overzicht niet voor en zal het uitgebreid Raadsverslag van de zitting van 10 dézer, later dan gewoonlijk worden uitgegeven. NEDERLAND. Amsterdam, 12 Maart. Dinsdagnacht is ingebroken bij den heer W. F. J. de Hoop, Weesperzijde 38. De brandkast werd opengebroken en daaruit voor een bedrag van f 10,000 aan diamanten ont vreemd, benevens een bankje van f 40 en uit een schrijftafel f 7. De heer De Hoop is n.l. directeur van de „Eerste Nederl. Coöperatieve Diamant- bewerkersvereeniging" en had in die hoe danigheid de diamanten, welke op de fabriek der vereeniging bewerkt worden, onder zijn berusting. Omtrent deze geheimzinnige inbraak deelt Het Nieuws nog 't volgende mede Deze inbraak is wel onder zeer buiten gewone omstandigheden geschiedzóó buitengewoon, dat hier aan een brutaliteit gedacht moet worden, die tot nog toe zonder wedergade was. Daar de fabriek wegens de algemeene slapte in de industrie stilstaat en in den diamanthandel ook weinig omgaat, bevatte de brandkast voor een f 10,000 aan ruwe en geslepen diamant. Deze kast, een zeer zwaar meubel, stond op een kamertje, van de 3e verdieping der woning van den heer De Hoop. Die woont daar met zijn gezin, bestaande uit vrouw, 4 kinderen en een dienstmeisje, en juist gisterennacht logeerde ook een zwager te zijnent. Men had met deze tot 3 uur in de huiskamer op de eerste étage zitten praten, en was toen naar bed gegaan. Tengevolge daarvan was de heer De Hoop Woensdagmorgen wat laat opgestaan en kwam hij pas tegen halftwaalf op het kantoortje, waar de brandkast stond, Toen bleek, dat op een raadselachtige wijze inbrekers in het huis waren gekomen. De brandkast was van haar plaats ge haald en lag voorover op den vloer, terwijl in den achterwand een groot rond gat gehakt was. Uit een portefeuille waren al de daarin geborgen briefjes met diamant verdwenen, benevens een bankje van f 40. Voorts stond een schrijfbureau open, waaruit f 7, benevens eenige postzegels vermist waren. De bewoner was voor f 20,000 tegen inbraak verzekerd. Geen der huisgenooten heeft iets ge hoord, wat te merkwaardiger is, omdat twee der kinderen, meisjes van 10 en 12 jaar, slapen in een vertrek tegenover de plaats van de inbraak en deze zelve bijna vlak boven de slaapkamer der ouders ge legen is. Een gunstige gelegenheid voor inbrekers was weliswaar, dat een commensaal, wiens slaapvertrek naast het kantoortje ligt, juist dien nacht niet thuis was en dat de buitendeurook ai een gevolg van het hebben van een commensaal, niet op de knippen gesloten was. Gisteren overleed de oudste inwoonster van Amsterdam, de 103^-jarige mevrouw de weduwe Van Aken-Bruyère. 's-Gravenhage, 12 Maart. Generaal Booth, de 79-jarige leider van het Leger des Heils, heden van den Hoek-van-Hol- land alhier aangekomen, had daar ten huize van de dames Ketelaar, waar hij logeert, een onderhoud met verschillende journalisten. Hij gewaagde er daarbij van, dat op het oogenblik emigratie en kolonisatie bij het werk van het Heilsleger op den voorgrond staan. Hij hoopte, vóór hij Holland verlaat, een beslissing te hebben genomen omtrent het groote kolonisatieplan in Rhodesia, 't Is volstrekt niet de bedoeling daar alleen Engelschen toe te laten. Van Holland gaat de generaal naar Berlijn, Zürich, Bazel, Bern en dan naar Londen terug, om 25 April te vertrekken naar Zuid-Afrika. Vervolgens onderneemt hij een motor campagne in een automobiel, 35 dagen lang door Engeland. Hedenavond treedt generaal Booth in het „Gebouw" alhier op. Hoek-van-Holland, 12 Maart. In tegen woordigheid van enkele autoriteiten waaronder de secretaris der Staats-commis- sie, den opzichter van de Reddingmaat schappij, den heer Mons, zijn heden proeven genomen met den reddingsteiger. Eerst werd met de stoomreddingboot geland. Daarna werd de korf, welke den steiger met den lichtopstand verbindt en waarin enkelen plaats namen, beproefd. Van de oliestortigen werd, wegens te weinig zee, afgezien. De Staats-commissie zal binnenkort hier een bezoek brengen tot het onderzoeken van de reddingsmiddelen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 13 Maart. Woensdag gaf de Zangvereeniging „Polyhymnia", onder lei ding van den heer J. H. Letzer, haar gewone jaarlijksche uitvoering. Op het programma stond: Oratorium „Joseph in Egypte". Voor deze gelegenheid werkte een deel van het Zierikzeesch Mannenkoor „Luctor et Emergo" mede. De koren, vrouwen-, mannen- en ge mengde koren, waren moeilijk te verbeteren. De solo's waren in goede handen. Wel licht zijn velen met ons echter van meening, dat zij wel wat groot aandeel hadden. Joseph, Jacob en Benjamin zongen uit stekend en gaven in nos. 7 en 8 een keurig terzet. Simeon met zijn zware, ondankbare, schreeuwerige partij (de vervloekte zoon), is aan het publiek misschien niet zoo goed bevallen, maar verdient niettemin een eer volle vermelding. De andere solo's waren van ondergeschikt belang. Een woord van lof voor de pianiste, die de zware taak gansch alleen dit geheele oratorium te begeleiden, zoo kranig vervulde, is hier stellig op zijn plaats. Nog 2 andere nummers werden gezongen, die, getuige het luid applaus, zeer in den smaak vielen. De voorzitter, den dank der Vereeniging voor dit applaus uitsprekend, deelde mede, dat als toegift zou gegeven worden „Wel komstgroet", het lied dat bij het Vorstelijk Bezoek, verleden jaar op het Havenplein is gezongen. Wij wenschen „Polyhymnia" met deze uitvoering geluk, en bevelen de Vereeniging aan in den steun van het publiek, te meer om het goede doel, dat zij voorstaat. (Zou de Vereeniging de uitvoering van dit prachtig Oratorium nog niet eens tegen een matige entrée kunnen herhalen? Ons dunkt dat velen, die het thans gehoord hebben, het gaarne nog eens willen hooren en ook anderen daartoe zullen opwekken. Red.) Deze week trad voor de Afdeeling Zierikzee der Vereeniging „Volksweerbaar heid" als spreker op, de heer A. Adriaanse, oud serg.-majoor der dd. schutterij alhier. Hij hield een belangwekkende lezing, aan het slot waarvan hij de dames-ledenin warme bewoordingen toesprak. Zijn van vaderlandsliefde gloeiende rede werd met een levendig applaus beloond. In ons verslag van de jongste ver gadering der Afdeeling Zierikzee van den Volksbond staat, dat geen drinkwater gratis voor de reizigers verkrijgbaar is. Dit moet wezen, dat geen drinkwater voor de reizi gers gereed staat, maar dat wie dorstig is, op aanvrage een teug water kosteloos aan het buffet bekomen kan. In de St. Crt. no. 61 zijn opgenomen de koninklijk goedgekeurde statuten van de Vereeniging Liefdewerk voor Kinder bescherming te Zierikzee. Benoemd tot burgemeester te West- dorpe de heer C. van Waes. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Februari 1908. In deze maand viel alhier in 12 regen dagen 53,5 m.M. water, legen 12 regendagen met 39,7 m.M. water in Februari van 't vorige jaar. Er werd 3 maal sneeuw, 1 keer weerlicht en 10 maal mist opgeteekend. De luchtgesteldheid was: percentsgewijs, 2 dagen helder, 2 dagen licht bewolkt, 4 dagen bewolkt, 11 dagen zwaar bewolkt en 10 dagen betrokken. Windrichting: 3 dagen Noord, 1 dag Oost, 1 dag Z.-O., 1 dag Zuid, 2 dagen Z.-W., 16 dagen West en 5 dagen N.-W. Het stormsein stond 6 maal bij. Met ingang van 1 April 1908 is de jaarlijksche bezoldiging van de kommiezen- verificateurs vastgesteld op f924, welke na een diensttijd als zoodanig van 4 jaren wordt verhoogd tot f 1044, na 8 jaren tot f1164. na 12 jaren tot f1284, en na 16 jaren tot f 1404. Benoemd tot tijdelijk opzichter van Delfland de heer P. J. Nieuwdorp te Wilhelminadorp. Minister Heemskerk heeft Dinsdag 1.1. in de Tweede Kamer zijnf werkprogram medegedeeld, zooals wij reeds breedvoerig in ons vorig nummer hebben gemeld. Als de belangrijkste punten daarin stip pen wij hier nog beknoptelijk aan, dat een yoorstel tot Grondwetsherziening thans niet opnieuw zal worden ingediend en dat de Christelijke beginselen zullen blijken uit wetten tegen openbare onzedelijkheid en tot subsidiëering van bizonder Middelbaar Onderwijs. Minister Heemskerk zal voorstellen doen tot wijziging van de Gemeemewet, teneinde aan den „gemeentenood" tegemoet te komen, rekening houdende met de adviezen der Staatscommissie. Militaire wetsontwerpen zullen wachten op adviezen van een in te stellen Raad van Defensie, doch wijziging van de Militiewet en kustverdediging staan op het program. De Inkomstenbelasting en de accijns- verlaging van suiker en accijnsverhooging van gedistilleerd worden ingetrokken. Of en hoe 's Rijks middelen moeten worden versterkt, wordt overwogen. Minister Talma zal met kracht optreden en wijziging van de Ongevallenwet, ver betering der arbeidsinspectie, en uitbreiding van de verzekeringswetgeving, invaliditeits- en ouderdomsverzekering, ter hand nemen. Serooskerke, 10 Maart. Door den gemeenteraad werd met algemeene stemmen benoemd tot secretaris dezer gemeente, de heer J. Schooff te Renesse. Dreischor. Donderdagavond hield luite nant Jansen, van 't garnizoen te Bergen- op Zoom, alhier een rede, om in deze gemeente te verkrijgen de oprichting eener schietvereeniging. Spreker zette uiteen de voordeelen, die de deelnemers genieten, wanneer zij geregeld aan de oefeningen deelnemen, wat vooral geldt voor hen, die militieplichtig zijn. De deelneming is geheel kosteloos. Staande de vergadering, meldden zich 21 personen aan. Later zal nog ge legenheid gegeven worden zich bij het gemeentebestuur aan te melden. Stavenisse. Van de Volksbibliotheek „Elk wat wils" alhier, welke indertijd is opgericht door de Vereeniging „Tot Nut en Genoegen" werd, in het afgeloopen jaar een ruim gebruik gemaakt882 boekdeelen werden ter lezing uitgegeven. Aanstaanden Vrijdag (20 Maart) houdt de afdeeling „Tholen" van het Centr. Gen. voor Kinderherstell ings- en Vacantiekolonies, hare jaarlijksche algem. verg. teSt.-Maartens- dijk. Behalve rekening en verantwoording, zal men overgaan tot het kiezen van een definitief bestuur. Na afloop dezer verg. hoopt de heer Buijze aldaar een voor het publiek toegankelijke propaganda-lezing voor genoemde kolonies te houden. Zie achterstaande advertentie). St.-Filipsland, 12 Maart. Het vaartuig „Pieternella" van hier, schipper J. de Braber, is te Hansweert binnengeloopen met belangrijke schade aan het achterschip, veroorzaakt door aanvaring. Scherpenisse. Iemand had alhier een kwartje verloren. Waar hij ook zocht, hij kon 't nergens vinden. Toen hij den vol genden dag bij de varkens kwam, zag hij dat beide varkens iets in den bek hadden. Om te zien wat het was, gaf hij de varkens wat voedsel en wat kwam er nu voor den dag? De een liet een stukje glas en de ander het bewuste kwartje vallen. Het is dus hier niet zooals in het bekende sprookje, waar de ezel goud spuwde, maar hier is het een varken, dat zilver spuwt. Middelburg, 12 Maart. De voordrachten ter benoeming van twee gemeente-genees- heeren alhier bestaan: voor de eerste vacature uit den heer L. Weijl, arts, en mevr. R. Weijl-Snuijf, arts, beiden te Middelburg; en voor de tweede vacature uit de heeren dr. J. Lankhout te 's-Gravenhage, en A. P. Smitt, arts te Amsterdam. Tegen een drietal opgeschoten jongens is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt, wegens onbehoorlijke uitingen tegen een dame, die zich in een winkel in de Lange Delft bevond. Tot geneesheer-directeur van het christelijk krankzinnigengesticht „Vrede rust", bij Bergen-op-Zoom te bouwen, is in eene Dinsdag te Middelburg gehouden bestuursvergadering, met algemeene stem men benoemd de heer dr. J. van der Brug, arts te Zaamslag. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq zijn voor de erven J. Flikweert Cz., d.d. 13 Maart 1908, verkocht Een woonhuis en erve in de Kerkstraat te Nieuwerkerk voor f 425. Twee woonhuizen en erven aan den Straatweg aldaar voor f 1477. Landbouw en Veeteelt. Onder het vee van den heer M. K. Krepel, landbouwer te Bruinisse, komen enkele gevallen van verdacht miltvuur voor. Op last der betrokken autoriteiten zijn de stallen reeds ontsmet. St.-Filipsland, 12 Maart. Sedert een paar dagen wordt hier besteed voor suiker bieten, te leveren aan de tram, f 12,50. O N D E R W IJ S. Stavenisse. Voor de eerste maal hebben zich alhier eenige vrouwelijke leerlingen voor het herhalingsonderwijs aangemeld, zoodat die lessen in den aanstaanden zomer zullen moeten gegeven worden. Bij Kon. Besl. is met ingang van 1 September aan den heer G. J. Vos Az., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van - en leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen-op-Zoom. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Quaker Oats kost slechts een derde deel van den prijs, dien men voor dezelfde hoeveelheid vleesch betalen moet, en heeft een veel hoogere voedingswaarde. Alleen in pakken. |MelkvoedselvoorKinderenerZiekenj KERKNIEUWS. Zierikzee. Wij vernemen dat a.s. Maan dag de alhier, na eene lezing van ds. J. van Veen van Renesse, gevormde groep van vrijzinnigen, zal vergaderen. O. a. zal de vraag behandeld worden of men zich al of niet zal aansluiten bij de afdeeling Schouwen van den Protestantenbond. Ouwerkerk. Hier hebben zich een twintigtal ingezetenen aaneengesloten tot een bijgroep van de afdeeling Schouwen van den Nederlandschen Protestantenbond. Binnenkort zal eene bijeenkomst gehouden worden, waarin doel en werkkring van den Bond nader besproken zullen worden. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 15 Maart 190 8. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Noord gouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 15 Maart, 's voormiddags tien ure: Kinderkerk; 'savonds half zeven ure: de heer C. Taanman, evangelist. (Bidstond voor het gewas). Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Blankert. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen van Renesse. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen van Haamstede. Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure: ds. Van Veen. 'sNam. vier ure: Tweede bijeenkomst van alle aannemelingen in de consistorie; onderwerp: „De aanneming en de bevestiging". Herv. Kerk te Noordwelle: Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 's Nam. twee ure: ds. Japchen. (Doops bediening). Geen Zondagsschool ten één ure. Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ureds. Sieders van Vlaardingen. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. J. de Leur. Geref. Kerk te Zonnepialre: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: de heer De Kruyier, cand. aan de Vrije Uni versiteit. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Griend. Hërv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Berg van Zierikzee. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure: Geen dienst; 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 5.15 ure: Leeskerk. Maandagavond zes urede heer Remein van Aagtekerke. Herv. Kerk te Oosteriand: 'sVoorm. half tien ure: Geen dienst; 'snam. twee ure: dr. Helder van Zierikzee. Geref. Kerk te Oosteriand: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. C. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Slrjansland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: de heer Kieviet van Aagtekerke. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruéi II: 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1