„Nu met Hope" heeft het al een heel eind gestuurd, en vooruitgang is in alle opzichten te constateerenzoowel in ledental als in muziekkennis neemt de vereeniging niet onbelangrijk toe. De muzieknummers werden afgewisseld door eenige zeer goed weergegeven voor drachten, als: „Drieske de schaerslieper", door Mar. van Popering, die bepaald eenig was in zijn rol. De heeren Jan Schoenmaker en Pieter Verspoor vertolkten: „Jaop en Dries" (Boeren-duet)terwijl eerstgenoemde eveneens optrad in„Schele Bart en rooie Toon", „Een huwelijks aanzoek met hindernissen" en „Studenten- wraak". Schoenmaker heeft getoond een uitstekend dilettant te zijn. De heer P. Ver spoor trad ook nog op in: „Schele Bart", de „Marskramer" en „Studentenwraak", ook hij was gewoonweg onbetaalbaar. Mej. Carolina de Koning Joh.d.; om wie 't in 't „Huwelijksaanzoek" ging, liet ons een mooi helder stemmetje hooren, dat geheel met haar aardige verschijning harmonieerde, terwijl de verliefde Corn. Verspoor, die ook nog optrad iij zijne creatie als politieman in „Studentenwraak", geheel in zijn rol bleef. Verder traden nog op de dames Janneke de Koning Td. als „jaoneke", typisch om de naamovereen- komst en Johanna Jumelet, die eveneens hun best hebben gedaan om het publiek te amuseeren. Eerstgenoemde dame ver wekte groote hilariteit door haar tusschen- dans: „De boerenplof', in de oudheid voorgesteld door vrouw Hobbezak. Verder mogen ook niet ongenoemd blijven de heeren A. v. d. Have, Marinus de Koning Tz. en Andr. de Graaf, ook zij gaven blijk van goede studie en begrip van hun taak. En ten slotte moeten wij extra vermelden de heer Anth. Verspoor, die bepaald eenig was in zijn divers optreden en vooral zijn voordracht: „Groote komische Potpourri Populaire" deed ons denken aan De la Mar c.s., want zonder overdrijving, deze voordracht, zóó onberispelijk gespeeld, was in staat een Rotterdamsch publiek te voldoen, ons heeft hij bepaald geamuseerd. Deze welgeslaagde avond zal „Nu met Hope" een Üinken stoot vooruitgeven, zij heeft getoond zich te kunnen meten met hare zuster-vereenigingen. Zij kan gerust uitroepen: „Nu met Hope!" St.-Filipsland, 6 Maart. Het vaartuig „Meeuw", schipper J. Aarnoudse van hier, geladen met drijfsteen, van Lekkerkerk naar Delfshaven, is op de Maas vóór Rotterdam, door de deining van 4 juist passeerende sleepbooten, volgeloopen en gezonken. Aarnoudse en zijn knecht werden gered door kapitein Muller van de sleepboot „Flip" en behouden aan wal gebracht. Goes. De heer mr. A. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, zal Dinsdag 24 Maart voor de Katholieke kiesvereeniging alhier een politieke rede houden. Middelburg, 7 Maart. Heden is de brievenbesteller P. H. B., van Hansweert, onder verdenking van diefstal, naar het huis van bewaring alhier overgebracht. Tengevolge van het breken van een buis der waterleiding onder St.-Laurens, was hedenmiddag de toevoer van water naar Middelburg afgesneden. Men is direct met het herstel begonnen. Hedenmiddag, omstreeks half twee, werd in de waterleiding tusschen Middel burg en Vlissingen, even voorbij de Abeele, drijvende gezien het lijk van een man. Het werd door den pontwachter opge haald en uit de op het lijk gevonden papieren bleek het te zijn, dat van Jacobus Verdoorn van Zierikzee, venter in galanteriën. Het lijk, dat in verregaanden staat van ontbinding verkeerde en dus vermoedelijk geruimen tijd in het water had gelegen, is door de politie per brancard naar het lijkenhuis te Souburg vervoerd. De afdeeling Middelburg van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft een adres aan den gemeenteraad alhier gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de salari- eering der onderwijzers en onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs in deze gemeente geheel onvoldoende is, omdat: 1°. een maximum-salaris van f 750 voor onderwijzers zonder hoofdacte beslist onvoldoende is; 2°. een maximum-salaris van f 1000 voor onderwijzers met hoofd acte, evenmin geacht kan worden te voldoen aan wat een onderwijzer met een gezin noodzakelijk behoeft; 3°. de ver hoogingen, willen ze aan bescheiden eischen voldoen, moeten worden toegekend tot hoogere bedragen en na kortere dienst- perioden. Adressanten verzoeken daarom den raad de salaris-verordening zoodanig te herzien, dat aan deze bezwaren wordt tegemoet gekomen. Vlissingen, 7 Maart. Het stoomschip „Tabanan", voor den „Rotterdamschen Lloyd" in aanbouw op de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" alhier, zal op Donderdag 19 dezer te water gelaten worden. De laatste beletselen zullen worden weggenomen door Z. K, H. Prins Hendrik, die daartoe op dien dag des middags 12 uur alhier zal aankomen. Terstond na hetafloopenvande„Tabanan" zal de Prins het kielleggen bijwonen van het mailstoomschip, dat door de Kon. Maatsch. „De Schelde" moet worden gebouwd voor de „Koninklijke Hollandsche Lloyd", voor haren dienst op Zuid-Amerika. Ter-Neuzen, 7 Maart. De heer J. C. Déking Dura, ingenieur bij den prov. water staat alhier, heeft eervol ontslag uit die betrekking verzocht. De heer Déking Dura heeft een particuliere betrekking aanvaard te Nijmegen. Aardenburg, 6 Maart. Zondag werd in de gemeente St.-Laureijns, even over de grens, een 23-jarig meisje vermist. Het meisje werd deze week levenloos in een gracht gevonden. Zij was aan het hoofd verwond en ter plaatse moet een worste ling hebben plaats gehad, zoodat hier zeer vermoedelijk aan misdrijf moet gedacht worden. De dader heeft men evenwel nog niet ontdekt. Lagezonden MededeelingeD. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 —5 regels f 1elke regel meer f 0,20. Menigeen in Zierikzee lijdt, en kan genezen worden zooals deze Vlissinger. De heer J. Ossel, Lange Zelke 136 E te Vlissingen, meldt ons: Sedert ruim drie jaren klaagde ik over de nieren, ik had steeds een ver schrikkelijke pijn in den rug en in de lendenen en was immer aangedaan met een door en door vermoeid, afgemat gevoel, hetgeen zich reeds 's morgens bij het opstaan openbaarde. Mijn eetlust was zeer verminderd en ik was zeer neerslachtig en moedeloos, toen men mij opmerkzaam maakte op Foster's Rugpijn Nierenpillen. Op aanraden van een vriend begon ik deze onmiddellijk in te nemen en dit was mijn geluk, want na een paar dagen gevoelde ik reeds dat ik opknapte en veertien dagen later was de pijn geheel en al verdwenen. Uit erkentelijkheid zal ik steeds gaarne de uit stekende hoedanigheid van uw pillen bekend maken en ik geloof, dat ik daardoor tevens velen nierlijders een dienst bewijs. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Waarschuwing. De lezers van dit blad worden in hun eigen belang ernstig gewaarschuwd, wanneer zij Foster's Rugpijn Nierenpillen koopen, om slechts die te verlangen en geen andere. Zij zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. Polakgedlpl. Drogisten te Tholen bfl den Heer W. Potter, filiaal Apotheek .Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 11,75 voor één of f 10,— voor 6 dooien. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. St.-Maartensdfjk. Vrijdag j.f. werd alhier ten overstaan van notaris Meulen- berg, in 2e veiling, publiek verkocht, ten verzoeke van de erven Abr. Schramhet huis, schuur en erf, staande aan de West- vest alhier, voor de som van f 1480. Landbouw en Veeteelt. Schouwen. Het contracteeren van suiker bieten is in vollen gang. De landbouwers zijn dit jaar goed te vinden hun land beschikbaar te stellen voor de teelt van bieten, wijl de prijs van f 12, f 12.25 en f 12.50 voor gehalte-peeën met een norm van 14 pCt. suiker hun wel aanstaat. Voor elk T'ö pCt. suikergehalte meer wordt de prijs met 10 cent per 1000 K.G. verhoogd. Volgens contract moeten de bieten ge leverd worden tusschen den 24sten Sep tember en den 17den November 1908. St.-Filipsland, 8 Maart. In verband met den publieken verkoop der gronden in den pas ingedijkten polder (die naar alle waar schijnlijkheid in den loop der maand Juni plaats zal hebben) is den pachters der schorren met 1 Juli a.s. de pacht opgezegd. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 5 Maart. Door den heer kantonrechter zijn heden de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken, tegen onderstaande personen, wegens: lo. Overtreding van de motor- en rijwielwet: H. C. B. te Burgh, tot f 10 boete, subs. 1 week tuchtschool; H. C. van der L. te Kerkwerve, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; M. de J. te Zierikzee, J. K. te Dreischor, P. N. te Zonnemaire en H. van S. te Duivendijke, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 2o. Overtreding van het reglement op de polders: J. H., N. J. van den B., J. de B. en J. S., allen te Dreischor, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 3o. Jaditovertreding: J. C. de W. te Haamstede, tot 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de opbrengst van het konijn; J. S. te Haam stede, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hech tenis; D. A. H. te Ellemeet, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van het geweer en de opbrengst van den haas; J. 1. van den B. en G. W. te Dreischor, ieder tot 7 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het damnet en bevel tot vernieling; M. van D. te Noordwelle, tot 2 boeten van f 20, subs. 4 dagen hechtenis voor iedere boete, met bevel tot uitlevering van het geweer of te betalen f 10, subs. 3 dagen hechtenis; C. van der M. te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring en vernieling van het damnet; L. K. te Nieuwerkerk, tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de opbrengst van den haas; J. H. B. te Zierikzee, tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met bevel tot uitlevering van het geweer of te betalen f 3, subs. 2 dagen hechtenis; 4o. Overtreding Drankwet: P. K. te Dreischor, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 5o. Overtreding politie-verordening ge meente Oosterland: Th. B. en P. van den B. te Oosterland, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 6o. Als boven der gemeente Zierikzee: H. P. te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 7o. Als boven der gemeente Kerkwerve: J. F., C. F. en J. B., allen te Kerkwerve, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 8o. Overtreding van de Leerpliditwet: C. F. te Zierikzee, bij tweede herhaling, tot 3 dagen hechtenis, j. van S., C. van F. en W. van der W., ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 9o. Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den open baren weg: E. S. en J. O., beiden te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; JOo. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over bezaaiden grond: C. V. te Oosterland, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; Ho. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen over eens anders grond waar van de toegang op eene voor hem blijkbare wijze door den rechtheb bende is-verboden: C. M. P. en J. L.beiden te Bruinisse, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Vrijgesproken: J. van S. te Zierikzee, beklaagd geweest van overtreding der leerplichtwet. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De kantonrechter te Ter-Neuzen heeft J. V., mechanicien te Amsterdam, ter zake van het zonder de vereischte bevoegdheid, buiten noodzakelijkheid, de tandheelkunde uitoefenen, veroordeeld tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Voor de arrondissements-rechtbank te Breda stond de vorige week j.l. terecht de kommies 2de kl. H. J. K., uit Tilburg, wegens mishandeling van een hondje. Drie getuigen hadden toen verklaard, duidelijk gezien te hebben, dat Kl. het hondje had geslagen de beklaagde zelf en zijn collega K. be weerden, dat niet KI., maar K. ,'de mis handeling had gepleegd. Donderdag kwam de zaak opnieuw voor en wederom hadden dezelfde getuigenverhooren plaats; K. bleef bij zijn bewering, dat hij geslagen had en niet KI., en hoezeer de president der rechtbank ook den getuige onder het oog bracht, dat hij onder eede stond, getuige K. handhaafde zijn getuigenis. De ambtenaar van het O. M. achtte gegronde redenen aanwezig om te vermoeden, dat K. zich schuldig had gemaakt aan meineed en verzocht rechtsingang tegen K.de recht bank gaf bevel tot onmiddellijke inhechtenis neming door twee marechaussees werd beklaagde naar het het Huis van Bewaring overgebracht. De zaak wekt in Breda groote ontroering; K. is verloofd en zou in het najaar huwen vooral het onbenullige van de oorspronke lijke zaak zelve, verhoogt het tragische van het geval. KERKNIEUWS. Vrijdag 6 Maart was het 25 jaar ge leden dat de heer J. Otte Wz. tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. te Bruinisse werd benoemd. Het college van kerkvoogden en notabelen had gemeend dezen dag niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. Den heer Otte werd daarom als herinnering aan dezen dag een fraaien Statenbijbel van Keur met koperen sloten aangeboden. Ds. Waardenburg hield daarbij eene harte lijke en van groote waardeering getuigende toespraak, waarna de jubilaris én voor het geschenk èn voor de woorden tot hem gericht, zijn vriendelijken dank betuigde. Beroepen bij de Geref. Gem. te Lioessens ds. J. Sybrandy te Krabbendijke. Eikerzee. Woensdag 11 Maart (Biddag) hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden, 's voorm. 9£ ure en 's nam. 2 ure, ds. Sybrandi van Zalt-Bommel. Renesse. Op loffelijk initiatief van den Kerkeraad der Herv. Gem. en met bijna algeheele instemming van de Kerkvoogdij is besloten, den gemeenschappelijken beker in het gebruik bij den Maaltijd der Ge dachtenis af te schaffen, en te vervangen door een stel bekertjes, zoodat ter waar diger en stichtelijker viering van 't H. Avond maal, (immers velen onthielden zich juist door het gebruik van den gemeenschappe lijken beker uit een hygiënsch oogpunt van het Avondmaal), ieder aanzittende gebruik kan maken van een eigen bekertje. Renesse. Tot lid van het kiescollege ter benoeming van ouderlingen en diakenen is gekozen de heer A. van der Werf Johz. Poortvliet. Woensdag 11 Maart hoopt ds. J. Haring van IJselstein, des voor- en namiddags, in de Ned. Herv. Kerk alhier, biddag te houden. Oud-Vossenieer. Ter voorkoming van vergissing diene vermeld, dat Donderdag 12 en niet 13 Maart, zooals in het nummer van Zaterdag 1.1. abusief werd gemeld, ds. Trillaard van Scherpenisse alhier zal optreden ter herinnering aan den treurigen watersnood van voor twee jaren op ge noemden datum. Het ongeluk met het Koninklijk rijtuig. Naar aanleiding van het ongeval met het Koninklijk rijtuig en het zoo gelukkig verloop daarvan, hebben, naar de Bazuin mededeelt, deputaten der Geref. Kerken voor de correspondentie met de Hooge Overheid, zich gedrongen gevoeld, het volgende telegram aan H. M. te zenden Mevrouw Namens „De Gereformeerde kerken in Nederland" bieden hare deputaten voor correspondentie, eerbiedig U en Uwen Koninklijken Gemaal, hare bizondere geluk- wenschen aan met zeer verblijdend verloop van het tramongeval. Zij danken met U God voor genadige bewaring. NOORDTZ1J, secretaris". Het antwoord hierop luidde: „Hare Majesteit de Koningin, zeer ge voelig voor Uwe belangstelling, draagt mij op, mede uit naam van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, hoogst derzelven oprechten dank over te brengen voor de gelukwenschen en heilbede namens uwe synode uitgebracht. Adjudant van dienst, MULERT". O N D E R W IJ S. Mej. C. E. Baarens* onderwijzeres te Kruiningen, is als zoodanig benoemd aan de o. 1. school te Beekbergen, gemeente Apeldoorn. De heer O. de Lauwere, hoofd van school A te Sas van Gent, is door den Minister van Justitie benoemd tot hoofd onderwijzer aan de Rijkstuchtschool te Velsen. De heer G. v. d. Kreeke te Vlissingen is benoemd tot onderwijzer te Wolphaarts- dijk. Visscher ij- Berichten. De visschers-vereeniging „Helpt Elkan der" te Tholen zal aan den minister een adres richten, met het verzoek, om het visschen van mosselzaad op de Zuiderzee met stoombooten te verbieden. TWEEDE KAMER. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn, ingevolge koninklijke machtiging, ingetrokken de door de vorige regeering verleden jaar ingediende wetsontwerpen betreffende de grondwetsherziening en door den Minister van Oorlog de door zijn ambtsvoorganger in November jl. ingediende suppletoire oorlogsbegrooting voor 1908, welke in hoofdzaak de strekking had te geraken: tot opheffing van de inspectiën over het wapen der infanterie en over dat der artillerie, van den provincialen staf als zoodanig en van den plaatselijken staf voor zooveel betreftde plaatselij kecommandanten, met uitzondering van dien te Amsterdam, alsmede tot uitbreiding van het aantal hoofdofficieren. Provinciale Statenverkiezingen. ROTTERDAM IV. Bij de gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Staten, vacature-Havelaar (lib.), in Rotter dam IV, is gekozen de heer H. Bosch (anti-rev.), met 2951 stemmen. De heer G. A. M. de Bruyn (lib.) had 1514 en dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 660 stemmen. Door dezen uitslag heeft de rechterzijde in de Staten van Zuid-Holland weder een zetel op de linkerzijde veroverd. Gemengd Nieuws. In den stal van den heer IJ. M., te Wierum, is een wonderkalf geboren, tot nog toe zeker het eenige in deze soort. Het dier heeft namelijk korte, achterwaarts- gerichte pootjes met zwemvliezen, evenals een zeehond, terwijl de romp overigens ook geheel overeenkomt met die van een zeerob. Aan de buikzijde voelt hij hard als een boomstam. Kop en staart zijn die van een gewoon kalf, zonder deze waant men evenwel een zeerob voor zich te zien. Jammer dat het kalf kort na de geboorte stierf. Het reisplan was gedeeltelijk al gereed en ongetwijfeld had het beestje veel bekijks getrokken. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 9 Maart. De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van A. L., opkooper van vee te Zierikzee, door de rechtbank aldaar ver oordeeld tot f 25 boete of 5 dagen hechtenis, wegens het vervoeren van een geslacht varken, dat niet te voren was goedgekeurd. Rotterdam, 9 Maart. GRANEN. Buitenlandsche stil. Meel, f 12,75, kalm. Binnenlandsche Tarwe f 8,75 a f 10,25. Rogge, f 6 k f 6,40. Haver, f 6,25 k f 7,70. Witte Boonen, f9 k f 10. Bruine Boonen, f 7 a f 12. Erwten, f 9,25 A f 10. Kanariezaad, f 7 k f 8. Mais, f 143 k f 144. Vlas. Op het land meer levendigheid. Aanvoer op de markt 22247 steen blauw, 24 k 41 stuivers; 4700 steen Groninger, 38 k 45 stuivers; 800 steen geel, 44 stui vers; 9370 steen wit, 22 k 36 stuivers; blauw alles, overigens grootendecls opge ruimd. Lijnzaad. Tamelijke aanvoer. Voerzaad, f 6.60 a f 7.50. Zaaizaad, f 8 a f 12. Eieren. Zeeuwsche f 3,30 k f 3,50. Overmaassche f 3,60 a f 3,80. Aardappelen. Weinig aanvoer. Zeeuw sche, f 2,20 a f 2,40; Brielsche, f 2,75 a f 3; Geldersche blauwe, f 2,10 a f 2,30. Ajuin. Aanvoer 6000 balen, groote f 0,60 a f 0,65, kleine f 1,40, stroogele f 0,60 k f 0,65 de zestig kilogram, puike kwaliteit. VEE. Aanvoer 251 Runderen, 30 k 36 ct., matig. 156 Kalveren, 42k 52ct., kalm. 103 Schapen of Lammeren, 22 a 26 ct. Lammeren, 26 a 28 ct., traag. 973 Varkens, 221 k 24J ct., lichte 21 a 22 ct., goede handel. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur/ Vergun mij een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van het niet onderteekende in gezonden stuk uit de gemeente Burgh, voorkomende in de Nieuwsbode van Donderdag 27 Februari, is het, dat ik mij gedrongen gevoel naar de pen te grijpen, en eenige letteren aangaande den toestand der gemeente Burgh, in dit veelgelezen blad te plaatsen. Ik doe dat niet, omdat ik dat zoo gaarne doe, neen, ik doe het, omdat de gemeente Burgh met hare kalme, eerlijke en trouwe burgers mij zoo lief en dierbaar is. Want, 17 jaren ben ik inwoner der gemeente Burgh geweest. In al die jaren heb ik daar met mijn gezin veel liefde en toegenegenheid van hare inwoners mogen ont vangen, ja zelfs veel meer dan ik mijzelf waardig achtte. Ook van de zijde der vrijzinnigen vielen mij die te beurt. Dertien jaren heb ik zitting ge had in het college van kerkvoogden en notabelen en ofschoon de meerderheid vrijzinnig was, hebben wij altijd in liefde te zamen gewerkt. Tien jaren ben ik ouderling der Herv. Gem. geweest, ge durende welke periode ook niet altijd alle leden van één richting waren, maar nooit hebben de vrijzinnigen het mij moeilijk gemaakt. Is er dan in dien tijd op kerkelijk gebied geen strijd geweest? Ja zeker is er strijd geweest, bij kerkelijke ver kiezingen is er menigmaal strijd gevoerd en ook ik heb altijd aan dien strijd deelgenomen en heb altijd in de voorste gelederen gestaan. Maar nooit hebben de vrijzinnigen mij deswege gehaat. Ik moet dat alles eerlijk bekennen. Beide partijen hebben steeds in den uitslag der stemming berust. Hoe geheel anders is het nu op dit oogenblik in de gemeente Burgh gesteld. Wanneer een vrecm- deling het stuk, voorkomende in de Nieuwsbode van Donderdag, leest, dan zal hij, wanneer hij niet al te veel persoonlijken moed bezit, niet zonder geleide van politie of zonder voorzien te zijn van een revolver, zijn voelen in de gemeente Burgh durven zetten. Zeker, er zijn in den Iaatsten tijd, vooral door eenige opgeschoten jongens en ook door kinderen, dingen gebeurd, die zeer te laken zijn, en dat moet ook ieder weldenkend rechtzinnige betreuren. Maar zou er nu voor al dien strijd, die op Burgh bestaat, geen oorzaak te vinden zijn? Laten wij die zaak eens wat dieper gaan beschouwen. Slechts eenige dagen na het vertrek van den beminden heider en leeraar ds. De Jagher, was door de kerkvoogdij de keik afgestaan aan de leden van den Protestantenbond, die daarin lieten optreden den hoogleeraar Eerd- mans, die de vrijzinnige beginselen daar uiteen zette, en die van zijn standpunt afbrak, het fundament, waarop ds. De Jagher altijd had ge bouwd. Dat was voor ieder rechtzinnig lid der kerk al stuitend. Kort daarop komt ds. Van Veen godsdienstonderwijs geven aan de kinderen der vrijzinnigen, ook alweer in hetzelfde lokaal, waar ds. Japchen godsdienstonderwijs in geeft. Dit is voor ieder rechtzinnige, die zijn beginsel lief heeff, ook een aanstoot gevende zaak. Ook ik gevoel dat nog, want 12 jaren lang heb ik in dat lokaal Zondagsschool gehouden. 12 Jaren heb ik daar eiken Zondag, in het besef van mijn kleinheid, den kinderen het leven en de werkzaamheid van den levenden Christus voorgesteld; nu komt ds. Van Veen daar den kinderen, waaronder ook enkelen zijn, die ik op de Zondagsschool had, het leven en de werkzaamheid van Jezus van Nazareth verkondigen. Gebeurde dat nu alles in een ander lokaal, door de vrijzinnigen daarvoor zelf aange schaft, dan zou dat alles niet zoo stootend zijn! Want, dat ds. Van Veen te Burgh komt cateclii- seeren, dat kan ik zeer goed begrijpen, dat kan en mag geen rechtzinnige hem kwalijk nemen, hij geeft daarmede naar mijn meening het bewijs dat hij liefde heeft voor zijne beginselen, maar dan moet hij ook trachten alles te vermijden, wat de tegenpartij zou kunnen krenken. Laten wij nu de zaak eens van een andere zijde beschouwen. Gesteld nu eens, dat ds. De Jagher van de kerkvoogdij van Renesse er. van Noordwelle de vergunning krijgt om in de kerk op te treden, en daarin te spreken, en ook de vergunning om in de consistorikamer leerkerk te houden, en ds. De Jagher gaat dan eerst naar de leden van den kerkeraad om te trachten hen te bewegen hunne kinderen, die bij ds. Van Veen ter leerkerke gaan, bij hem op de Ieerkerke te krijgen, zou ds. Van Veen ds. De Jagher dan met vreugde in zijn gemeente ontvangen; ik geloof het niet, want dan deed ds. De Jagher een werk, waaraan alle vrijzinnigen, die liefde hebben voor hunne beginselen, zich zouden stooten. En toch beeft ds. Van Veen dit te Burgh gedaan bij 2 leden van den kerkeraad. Nu geloof ik zeker, dat hij dat gedaan heeft uit liefde voor zijne beginselen. Maar: het is toch geen bewijs van liefde voor de Godsdienstvrijheid. Een punt wat in zijn redevoeringen altijd zoo op den voorgrond staat. Wanneer wij nu al deze dingen eens overdenken, en er wordt dan nog olie in het vuur geworpen, zooals in het ingezonden stuk van Donderdag 27 Februari, waarlijk, dan behoeft men geen heiden, kabaaimaker of schurk te zijn om in sommige oogenblikken wat in vuur te geraken. De twee jongeren des Heeren, Jacobus en Johannes, waren geen Heidenen, neen het waren Joden, mannen in wier harten zeer zeker veel natuurlijke liefde woonde, want deze twee jongeren waren door den Heer uitverkoren om boven alle andere Apostelen en leeraars uit te blinken als Apostelen der liefde. En wat zien wij van deze jongeren opgeteekend Luk. 9, vers 54: De twee mannen, waarin zooveel liefde woonde, werden, toen zij meenden, dat hun Heer onrecht aangedaan werd, op dat zelfde oogenblik zonen des donders. Maar zij werden door den Heer bestraft. Ook wij worden door den Heer bestraft, als wij onze tegenstanders zoo wiiien bestrijden. En daarom roep ik het alle rechtzinnigen en ook vrijzinnigen te Burgh toe: Gaat in de binnenkamer en gebruikt daar het wapen der liefde, een wapen, dat de Heer ons zelve in het hart wil geven, namelijk het gebed. Dat doende, zullen wij allen kinderen zijn van een groot Vaderhuis. Al zijn wij dan niet ailen van één richting, toch zullen wij het gevoelen, dat wij onze tegen standers lief moeten hebben en ook waardeeren, dan zullen de rust en de vrede als van zelf wederkeeren. Haamstede, 6 Maart 1908. J. DEN BOER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2