ZIËRIKZËESUHE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 Maart 1908. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). Bericlit. Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. BRANDSCHOUWING. Algemeene Brandschouwing NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijrtt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8589. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 27 Febru ari j.l., A. no. 87, le afdeeling, Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen en bewijsstukkenwegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het jaar 1907, ter plaatse waar het behoort ten spoedigste in té dienen, en daartoe den uitersten termijn niet ai te wachten, teneinde te voorkomen dat hunne vorderingentengevolge van te late indiening, ais verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 7 Maart 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.n-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 16 Maart eerstkomende en volgende dagen eene in de woningen der ingezelenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 9 Maart 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. china. Peking, 7 Maart. Japan heeft gisteren aan 't hoofd van 't Ministerie van Buiten- landsche Zaken een ultimatum aangeboden in zake het nemen van de stoomboot „Tatsoemaroe. De zaak wordt heden door Buitenlandsche Zaken overwogen. zuid-afrika. Kaapstad, 5 Maart. Zeven-en-twintig leden van de Zuid-Afrikaansche partij, waaronder de reeds vermelde, benevens minister De Waal en vier unionisten, werden zonder stemming gekozen. De stemming te Kaapstad en te Grahamstown is bepaald op 12 Maart, die in de andere 30 kiesdistricten op 31 Maart. amerika. Te New-York is een man gepakt, dien men voor een spion houdt, 't Is een Duitscher, Wilhelm Esser uit Keulen. Men meent dat hij betrokken is bij een complot, dat zich ten doel stelt de geheimen uit te vinden van sommige schepen, die op Amerikaansche marine-werven worden ge bouwd, teneinde die aan buitenlandsche regeeringen te verkoopen. Hij is al voor den rechter geweest, maar heeft nog niet bekendevenwel de ambtenaren hopen hem spoedig tot bekentenis te brengen. Men beweert dat Esser in verbinding stond met de Duitsche marine. Volgens de jongste opgaven zijn er 162 doode kinderen gevonden in de puin- hoopen der verbrande school te Colling- wood (Cleveland), en er worden nog negen vermist. Van de onderwijzers en de weinige ouders, die in het gebouw konden komen, maar hunne kinderen niet uit den worstelenden hoop menschelijke lichamen konden redden vóór zij door de vlammenzee werden ver zwolgen, zijn er thans verscheidenen onder geneeskundige behandeling. Eenige moeders zijn wezenloos van smart en een paar anderen hebben, naar men vreest, voor altijd het verstand verloren. De schuld van de ramp wordt geweten aan de school-autoriteiten, die toelieten dat een zoo brandbaar gebouw werd ge bruikt zonder behoorlijke uitgangen en andere veiligheidsinrichtingen. Van alle kanten wordt er op aangedrongen, dat deze ramp een waarschuwing moge zijn, die aanleiding geeft tot een algemeen onderzoek van alle schoolgebouwen in dit opzicht, 't Is maar te hopen dat men dit niet, als zoo vatk gebeurt, na den eersten schrik spoedig vergeet. Onder de mededeelingen van ooggetuigen is vooral tredend het verhaal van een moeder, die zegt: „Ik vond mijn dochtertje in de menigte kinderen, die dicht opeen gepakt stonden bij de voordeur, en ik greep haar bij de handen, maar ik kon er haar niet uittrekken. Ik streelde haar over het hoofd en trachtte de vlammen van haar af te houden, maar eindelijk viel er een zwaar stuk glas, waardoor mijn hand bijna werd afgesneden. Toen stortte ik achterover, terwijl mijn kind in mijn onmiddellijke nabijheid stierf". Een onderwijzeres, Miss Gollman, zegt, dat zij nooit zal vergeten, hoe „de arme schepseltjes hunne armpjes naar haar uitstrekten en om hulp riepen". Toen de alarmklok werd geluid, liet zij de kinderen in rijen het lokaal uitgaan, maar bij de voortrap werden zij door een vlammen- muur# gestuit en gedwongen terug te keeren. De verschrikte kinderen verstopten de trap. Miss Gollman wilde hen de achterdeur uithelpen, maar de gangen waren zoo verstopt, dat zij geen enkel kind er uit kon halen. „De achteraan komenden drongen naar voren en terwijl ik daar stond zag ik hoe de arme kleinen op en over elkander vielen. Daar waren er die de armen naar mij uitstrekten; maar ik kon niets doen om hen te helpen en weldra werden allen door de vlammen verzwolgen. Een twaalfjarige knaap, die veilig buiten kwam, deed het volgende verhaal van het uitbreken van den brand: „Toen de alarmklok luidde, dachten wij eerst, dat wij weer een oefening moesten houden van ordelijk heengaan in geval van brand. De onderwijzeres beval ons bedaard te blijven. Maar weldra stond het schoollokaal vol rook en al de kinderen vlogenschreiend en schreeuwendde gang in, naar de trap. „Toen ik in de gang kwam, waren er al veel jongens en meisjes op de trappen, dichtopeen, als haring in een ton. Daar warén er gevallen en de anderen liepen over hen heen. Toen de vlammen uit de kelderverdieping opsloegen en de trap naar de eerste verdieping aantastten, waar de kinderen aldus opeengehoopt waren, klonken er van alle kanten ontzettende angstkreten. Op dat oogepblik rende ik, met een kameraad, zonder op of om te zien, de trap af, over de anderen heen, dié op elke trede lagen. „Ik weet niet, hoe ik buiten ben ge komen. Ik geloof, dat iemand mij er uit getrokken en buiten neergezet heeft. „In 't voorbijgaan heb ik kleine meisjes gezien, die met hare handjes de vlammen trachtten te blusschen, die haar hadden aangetast. Zij huilden jammerlijk en riepen om hunne ouders, om de juffrouwen, terwijl de vlammen om hen heen speelden". italië. Rome, 6 Maart. De ontmoeting tusschen Keizer Wilhelm en den Koning zal te Venetië plaats vinden omtrent 25 Maart. De minister van buitenlandsche zaken, Tittoni, zal bij de samenkomst tegen woordig zijn. engeland: Londen, 7 Maart. Alle ochtendbladen bespreken een brief van den Duitschen Keizer aan lord Tweedmouth. De Daily Mail en de Telegraph schrijven, dat de aard van den brief in zekere kringen algemeen bekend was, doordat de Times daarvan bericht ontving, en zij die hem gelezen hebben gelachen over de beweging die de Times daarover maakt. De Daily Telegraph zegt, dat de brief een zuiver persoonlijk karakter droeg van een vriend aan een vriend en geschreven werd kort na het bezoek van den Keizer aan Engeland. De Keizer spreekt daarin zijn teleurstelling uit over den toon der critieken op de Duitsche vloot. duitschland. Wilhelmshaven, 7 Maart. In tegen woordigheid van den Keizer, den Groothertog en de Groothertogin van Baden en Prins Hendrik der Nederlanden is hedenmorgen 11 uur het linieschip, dat de „Bayern" vervangen zal, met goed gevolg van stapel geloopen. Oberprasident Hengstenberg hield een feestrede en de Groothertogin doopte het schip, dat den naam „Nassau" draagt. Een geval van afpersing heeft zich te Miinchen voorgedaan. Een knappe jonge dame overhandigde een welgesteld inwoner der stad op straat t^n getypten brief, waarin iemand, die zich uitgaf voor detective, dreigde, de intieme relaties, die er tusschen den heer en een winkeljuffrouw bestonden, te zullen publiceeren, indien hij hem niet den volgenden dag poste restante 5000 mark deed toekomen. Toen eenige dagen later een dame op het postkantoor naar het in den brief op gegeven motto kwam vragen, werd ze natuurlijk onmiddellijk gearresteerd. 't Bleek de vrouw van een Russischen onderwijzer te zijn. Bij de huiszoeking werd ook de man gevangen genomen, die verklaarde, den brief op aandringen van zijn vrouw geschreven te hebben. De menschen verkeerden in de bitterste armoede. nederland. Helievoetsluis, 7 Maart. Toen Vrijdag morgen de kapitein van den generalen staf, C. van Tuinen alhier, uitgereden was, is hij even buiten Nieuwhoorn tengevolge van het struikelen en vallen van zijn paard daaronder geraakt. Dr. C. van der Sluijs, uit laatstgenoemde gemeente, was spoedig aanwezig en kort daarna ook twee officieren van gezondheid uit Helievoetsluis, die per telefoon waren ontboden. De kapitein is daarop per brancard naar hier vervoerd en in het hospitaal der marine alhier op genomen, waar bleek, dat het rcchter- onderbeen gebroken is en het rechter schouderblad ontwricht. Rotterdam, 7 Maart. Vannacht om half- één ontdekte een agent van politie, dat de deur van het kantoor der firma Schravezande en Malade, Glashaven 28, openstond. Hij waarschuwde één der firmanten, én stelde met dezen een onder zoek in. Zij vonden den waakhond, die door den. inbreker vermoedelijk met een stuk hout bedwelmd geslagen was. De lessenaars waren opengebroken en daaruit wordt een bedrag van f 6 vermist, terwijl de dief tevens een lederen handtaschje heeft meegenomen, maar een bedrag van f 500, dat ook in het kantoor geborgen was, is zijn aandacht ontsnapt. Donderdagavond zag! een Russische landverhuizer, die op de doorreis naar Amerika alhier vertoefde, dat een tweetal personen een portemonnaie lieten vallen. Hij raapte ze op en zag, dat er niets in was. Even later kwamen de mannen, die ze hadden laten vallen, naar hem toe en toen hij hun het gevonden voorwerp ter hand stelde, beweerden zij dat er geld in geweest was. Hij ontkende. Hierop verwijderden zich de kerels, waarna de Rus tot de ontdekking kwam, dat zij hem vdn 100 roebel hadden beroofd. Een tweetal graanwerkers alhier, hebben gisterenmiddag op den Steiger nabij de Korte Hoogstraat hun makker J. S., toen hij weigerde om nog een potje bier weg te geven, nadat ze den heelen middag met hun drieën in vrede uitgeweest waren, opgenomen en van den hoogen walkant in het water aan den Steiger geworpen. Op het hulpgeroep van den drenkeling schoten burgers toe en brachten hem op het droge, waarna hij naar het politie bureau in de Pauwensteeg werd geleid. De beide andere graanwerkers zijn door de politie gearresteerd. Middelharnis. Louis Bouwmeester zal 23 Maart in zijne geboorteplaats, Middel harnis, een voorstelling geven van „De Koopman van Venetië". De geheele op brengst stelt hij ter beschikking van de armen dier gemeente. Zoo lokt ook hem „een heimelijke trek" naar zijn geboorte- stede Middelharnis is, behalve als geboorte plaats van Louis Bouwmeester, bekend om het schoone schilderwerk „Het laantje van Middelharnis", door Hobbema. Dit kunstwerk siert de National Galery te Londen. Zierikzee, 9 Maart. Aan het verslag der Gezondheidscommissie te Zierikzee ont- leenen wij nog het volgende: Naar aanleiding van het groot aantal diptherie-gevallen te Zierikzee voorkomende: hield de Inspecteur der Volksgezondheid, dr. Th. G. den Houter, een bespreking met den voorzitter, het andere medische lid der commissie en de te Zierikzee gevestigde medici over de wijze van ont smetting na afloop der ziekte. Door het gemeentebestuur van Zierikzee werd verder op advies van genoemden Inspecteur een Coster's Complex aan geschaft, met behulp waarvan een aantal schoollokalen en enkele particuliere woningen door een van gemeentewege aangestelden ontsmetter, volgens de voor schriften, bij gemeld Complex gevoegd, door phormaldehyde ontsmet werden. Ten aanzien der in 't werk gestelde pogingen tot het verkrijgen eener centrale vaste barak voor Schouwen en Duiveland, hadden in den loop van het jaar ver schillende besprekingen plaats tusschen het Bestuur van de Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen van Schouwen en Duiveland, den Inspecteur der Volks gezondheid, dr. Th. G. den Houter, en den Voorzitter der Commissie. Hoewel nog niet omtrent alle punten overeenstemming werd verkregen, mag toch de verwachting worden uitgesproken, dat de totstand koming spoedig zal zijn verzekerd. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen vereenigde zich behoudens een tweetal afwijkingen met het concept der Commissie eener mazelen-verordening. De Commissie bleef echter de voorkeur geven aan een uitgebreider verordening, meerdere ziekten omvattend, en zij gaf de gemeenten, die de mazelen-verordening in behandeling wilden nemen, in over weging een inmiddels door de Commissie ontworpen concept te behandelen, waarin behalve de mazelen, tevens kinkhoest, oogziekte, hoofdzeer en open tuberculose waren opgenomen. In de gemeenten Bruinisse, Nieuwerkerk en Ouwerkerk werd zonder eenige afwijking, en in Brouwershaven met een enkele wijziging het uitgebreide concept der commissie aangenomen, terwijl in Zierikzee een ver ordening, alleen de mazelen bevattend, werd vastgesteld. Naar aanleiding van een geval van hoofdzeer, hetwelk zich in de praktijk van één der medische leden der Commissie had voorgedaan, en zeer waarschijnlijk zijn oorsprong vond in een onhygiënische behandeling bij het haarsnijden in een barbiersalon, achtte de Commissie het -samenstellen van een aantal voorschriften bij het behandelen hunner klanten door de kappers in acht te nemen hoogst gewenscht. Een model dezer voorschriften werd vastgesteld en aan alle barbiers in den commissiekring in groot formaat toe gezonden. In een begeleidend schrijven werd gewezen op het gevaar, dat ver schillende ziekten, vooral van huid en haren, van eenen klant op een anderen kunnen worden overgebracht, welk gevaar in vele gevallen kan worden voorkomen door inachtneming van de grootst mogelijke reinheid en zindelijkheid, zoowel van den bedienenden persoon als van de gebruikte voorwerpen. Bij opvolging der door de Commissie samengestelde „wenken" zullen die reinheid en zindelijkheid bevorderd, en het gevaar van besmetting zeer ver minderd worden, waarom op de naleving daarvan werd aangedrongen en verzocht werd de toegezonden kaart in het scheer- lokaal op te hangem Toen in den gemeenteraad van Zierikzee de vraag zou behandeld worden, of een bedrag beschikbaar zou worden gesteld voor het onderzoek naar de mogelijkheid eener drinkwaterleiding voor die gemeente, deelde de Commissie den Raad haar be vindingen omtrent den toestand der regenbakken, en de qualiteit van het regenwater mede. Uit het woningonderzoek was n.l. gebleken, dat in de gemeente Zierikzee het drinkwater der woningen, van 1 tot 3 woonvertrekken bevattende (pl.m. 900 in getal) zelfs in het gunstigste jaargetijde, in circa 30 van de 100 gevallen niet voldoet aan de daarvoor te stellen minimum- eischen, een getal, dat in de zomermaanden stellig tot 50 pCt. stijgt. Bovendien bleek bij herhaling, dat de bewoners in het droge jaargetijde in het geheel geen drinkwater hadden, en daar door op de veelal evenmin voldoende publieke regenbakken waren aangewezen. Ten slotte bleek ook in zeer vele grootere woningen aan meergegoeden toebehoorende, of door hen bewoond, het drinkwater beslist slecht te zijn. Op grond van dit alles werd op be vordering der uit een hygiënisch oogpunt zoo dringend noodige totstandkoming eener drinkwaterleiding met klem aangedrongen. Aan het verslag zijn nog als bijlagen toegevoegd een concept-verordening tot wering en beteugeling van besmettelijke ziekten bij schoolkinderen, en de „wenken aan kappers, barbiers en hunne klanten". In de raadsvergadering, die morgen alhier zal gehouden worden, zal ook ter tafel komen een schrijven van den Com missaris der Koningin dezer provincie, betrekkelijk het aan den burgemeester dezer gemeente verleend verlof. Men zal zich herinneren, dat de burgemeester met het oog op zijn geschokten gezondheidstoestand overeenkomstig artikel 75 der gemeentewet bij den Commissaris een verlof van drie weken heeft aangevraagd en bekomen. Dit verlof nu was reeds den 15den Februari geëindigd. Van verlenging van dit verlof is tot dusverre niets gebleken, zoodat het vreemde verschijnsel zich voordoet, dat de hoogste magistraatspersoon dezer gemeente, die indertijd, en nog wel op hoogst irregu liere wijze tegen een kleine overschrijding door een gemeente-ambtenaar van den verlofstermijn optrad, zelf aan het duide lijk voorschrift der wet niet voldoet. Gelukkig veroorzaakt deze illegale af wezigheid geen stagnatie in het dagelijksch bestuur der gemeentehuishouding. Met genoegen vernemen wij, dat de werkstaking op de sigarenfabrieken van de heeren Hogerheijde Jongmans en Koevoets geëindigd is. Heden zijn alle sigarenmakers weer aan het werk gegaan. Het zal a.s. Vrijdag, den 13den Maart, vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat de heer C. Mensch, in de sigarenfabriek der firma Hogerheijde Jongmans alhier in dienst trad. Aanstaanden Vrijdagavond zal in de Concertzaal alhier voor het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, als spreekster optreden mevrouw Haver, met het onderwerp„Wat kinderen kunnen vragen De heer Alex. Williams zal aanstaanden Zaterdagmiddag alhier in de Concertzaal een voorstelling geven, die blijkens achter staande advertentie door al de kinderen dezer gemeente kosteloos kan worden bijgewoond. Wij waren in de gelegenheid eenige attesten in te zien, afkomstig van burgemeesters en andere autoriteiten uit onderscheidene gemeenten, waar genoemde heer ook een kindervoorstelling gaf, en waar uit blijkt, dat zij steeds reden tot groote tevredenheid heeft gegeven. Wij hopen dan ook, dat de ingezetenen op de lijst zullen teekenen, die hun met toestemming van den burgemeester dezer gemeente ten behoeve van deze kindervoorstelling zal worden aangeboden. Benoemd tot rentmeester van het Kroondomein te Kuilenburg, de heer J. W. Wagtho te Tholen. Met 5 dezer is, op verzoek, eervol ontslagen de rijksveldwachter, brigadier- tilulier, K. Rethans te Oud-Vossemeer. Het onlangs uit een bagagewagen van een trein tusschen Hulst en Mechelen gestolen bedrag van 55185.75 fr. bestond uit 26 bankbiljetten van 1000 fr., 11 van 500 fr., 160 van 100 fr., 21 van 50 fr. en 311 van 20 fr. In het Alg. Politieblad komen thans de nummers der biljetten voor. Zooals door de collecteurs der Staats loterij wordt bekend gemaakt, moet in 't vervolg de verwisseling der klassikale loten uiterlijk Vrijdagmiddag vóór iedere klasse geschied zijn. Houders van klassikale loten wachten zich dus voor schade, daar in geen geval van dezen maatregel mag worden afgeweken. Loten of gedeelten ervan kunnen niet gesplitst worden. Bruinisse. Zoo dan besloot het Muziek gezelschap „Nu met Hope" de rij van uitvoeringen in het afgeloopen seizoen. En werkelijk, 't was, zonder voorbehoud, een waardig slot. Deze laatste avond was werkelijk niet de minst goede, neen voor waar één der beste. De muzieknummers waren mooi gekozen en wat nog meer zegt, ze werden keurig uitgevoerd. De heer Jongmans heeft eer van zijn werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1