ZIERIKZEESEHE NIEUWSBODE. Zaterdag. 7 Maart 1908. Couran t). (25 ierikzeesohe Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8588. Uitgaver-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag vart 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 4 Maart. Maandagavond ver gaderde ten huize van den heer Van Meteren de „Vereeniging tot instandhouding der Ambachtsschool". Na opening door den voorzitter, den heer J. A. de Bruyne, en na lezing der notulen door den secretaris, den heer P. van der Have, werd door den penningmeester, den heer A. Meylink, rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De rekening, sluitend met een batig slot van f813.06, werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f7212.84. Het ledental bedroeg 94. Het aantal leerlingen bedraagt 53, waaronder 12 uit de buitengemeenten. Nog steeds is de gemeente Ellemeetdeeenigebuitengemeente, die de Ambachtsschool alhier steunt. Moge hierin spoedig een verandering ten goede komen. Op een desbetreffende vraag van den heer W. C. de Crane, kan de voorzitter tot zijn genoegen antwoorden, dat de scheur in den muur der Ambachtsschool zich niet uitgebreid heeft, zoodat geen gevaar bestaat zich verder ongerust te maken. Hierop werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Wij waren door omstandigheden verhinderd deze. vergadering bij te wonen, zoodat wij het verslag er van eerst heden konden opnemen. De Redactie. Aan het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie te Zierikzee, over het jaar 1907, ontleenen wij het volgende: De Commissie bestaat uit de heeren J. A. Spruyt, arts; jhr. R. R. L. de Mural t, ingenieur; C. de Looze, apotheker, alle 3 te Zierikzee; A. v. Rooyen, bouwkundige te St.-Philipsland; A. van der "Weijde, heemraad van het Waterschap „Schouwen" te Ellemeet; Th. Lange, arts te Renesse, en B. Giljam, dijkgraaf van den Polder „De Vier Bannen van Duiveland", lid der Provinciale Staten, te Ouwerkerk, terwijl als secretaris haar is toegevoegd mr. H. Polvliet te Zierikzee. Het aantal dergenen, die zich met klachten tot de Commissie wendden, was dit jaar wederom zeer gering, hetgeen te betreuren valt, en waardoor het streven der Commissie, om zooveel mogelijk op de hoogte te geraken van voorkomende misstanden, niet geheel tot zijn recht komt. Ten opzichte der factoren, die een bizonderen invloed op den algemeenen gezondheidstoestand hebben gehad, kan het volgende worden medegedeeld. Naar het oordeel der Commissie waren aan het groot aantal gevallen van malaria, in Zierikzee voorkomende, niet vreemd de hooge grondwaterstanden, welke zich aldaar herhaaldelijk voordeden, en meende de Commissie een poging te moeten doen om hierin verbetering te brengen, door te trachten het Waterschap „Schouwen" te bewegen terug te komen op zijn vroegere weigering, om, ingeval van hoogen water stand, het overtollige water in zijn leidingen toe te laten. De Commissie was van oordeel, dat, indien het argument „bevordening der volksgezondheid" meer op den voorgrond gesteld werd, wellicht het polderbestuur bereid zou worden gevonden mede te werken, om in dezen ongunstigen toestand verbetering te brengen. Tevens werd aan het gemeentebestuur van Zierikzee geadviseerd, nogmaals te beproeven de toestemming te erlangen, om, ingeval van nood, het overtollige water in de leidingen te mogen loozen door het openen der schuif nabij de Zuid- wellebrug. Aan het bovenstaand advies werd door het gemeentebestuur gevolg gegeven, evenwel vooralsnog zonder resultaat: het Dagelijksch Bestuur van Zierikzee heeft evenwel de toezegging gedaan ten aanzien van dit punt diligent te zullen blijven. De Commissie stelde een onderzoek in naar de wijze, waarop in Zierikzee het ophalen der privaatfonnen plaats heeft, en deelde het resultaat harer bevindingen aan het gemeentebestuur mede. Geconstateerd werd: 1°. dat de privaat- tonnen dikwijls geruimen tijd, voordat de kar, waarin zij moeten worden overgestor», aanwezig is, op de straat worden gezel; 2°. dat het bedienend personeel deze kar veelal geruimen tijd geopend laat staan, en 3°. dat in strijd met art. 40 der bouw verordening in plaats van goed gesloten en waterdichte tonnen, veelal open en dikwijls lekke emmers als vergaarbakken gebezigd worden, een en ander tot sterke lucht- en bodemverontreiniging aanleiding gevende. Waar toepassing van het eenige afdoende middel tot verbetering invoering van het wissel-tonnenstelsel waarschijnlijk op finantiëele bezwaren zou afstuiten, werd het gemeentebestuur dezerzijds ge adviseerd, althans gestreng de hand te houden aan art. 40 der bouwverordening, en het personeel, met het ophalen der tonnen belast, aan te zeggen, zooveel mogelijk voor reinheid bij het ledigen der tonnen zorg te dragen, en de karren zoo min mogelijk geopend te laten staan. In hoeverre aan dit advies gevolg is of zal worden gegeven, kan niet worden medegedeeld, daar van burgem. en weth. geen antwoord werd ontvangen. De rioleering van het Karreveld te St.-Philipsland, welke verbetering heette, bleek nog absoluut gebrekkig en onvol doende; wel waren hier en daar steenen afvoerbuizen aangebracht (welke evenwel aan de bovenzijde open waren, en daardoor tot vervuiling aanleiding gaven), doch werden nog verschillende zeer vervuilde slooten aangetroffen, zoodat uitbreiding van het buizennet (voor zooveel daarvan kan worden gesproken) dringend noodig is. De aandacht van het gemeentebestuur werd opnieuw met klem hierop gevestigd. Het advies der Commissie werd door het gemeentebestuur van Zierikzee inge wonnen over de volgende aangelegenheid. Ter bevordering van de snelheid van vervoer der suikerbieten wordt jaarlijks goedgevonden, dat de dam in de Oude Haven tijdelijk weggenomen wordt, hetgeen tengevolge heeft, dat bij laag water een gedeelte ;van den bodem dier haven bloot komt; de meening der Commissie werd ingewonnen over de vraag, of de hierdoor ontstane stank wellicht voor den gezond heidstoestand ter plaatse nadeelig kon zijn. Naar het oordeel der commissie kon deze vraag, althans voor het jaargetijde, waarin de wegneming geschiedt, ont kennend worden beantwoord, daar de bodem wel bloot, doch niet droog komt, zoodat verstuiving en verspreiding van ziektekiemen niet plaatsheeft; wenschelijk werd intusschen geacht, den afvoer van het in de Oude Haven loozende riool- vocht zooveel mogelijk te bevorderen, door voor geregelde openstelling der daartoe bestemde schuif zorg te dragen, en tevens voor behoorlijke uitdieping van bedoelde haven te zorgen, waardoor het gevaar voor achterblijven van minder gewenschte stoffen en voor stank, tot een minimum wordt teruggebracht. Ter bespreking van de wijze, waarop de Commissie zich voorstelt tot geleidelijke verbetering der woningtoestanden te ge raken, werd in den loop van het verslag jaar met de colleges van burgem. en weth. van enkele gemeenten (Bruinisse en Ouwerkerk) geconfereerd; op die con ferenties werd medegedeeld, dat de Commissie zich voorstelde de resultaten van het gehouden woningonderzoek ter kennis van de gemeentebesturen te brengen, door telkens ten opzichte van een klein aantal woningen de geconstateerde ge breken aan te geven, met opgave der aan te brengen verbeteringen. Op deze wijze kon geleidelijk naar opheffing van mis standen worden gestreefd, en door samen werking van gemeentebesturen en Commissie betere woningtoestanden in het leven worden geroepen. Door burgem. en weth. van Zierikzee werd aan de Commissie in overweging ge geven belanghebbenden te waarschuwen geen woning te koopen, alvorens bij de Commissie informaties te hebben inge wonnen, of deze woning aan onbewoon baarverklaring of aanschrijving tot ver betering blootstaat. Hoewel de Commissie voor het denkbeeld sympathie gevoelde, meende zij toch, dat het doen van bedoelde waarschuwing niet op haar weg lag, inconsequent was tegenover andere af gewezen verzoeken tot onderzoek, en tot moeilijkheden aanleiding zou geven, waarom besloten werd niet op het denkbeeld in te gaan. Op advies der Commissie werd door de gemeentebesturen verbetering gelast van 62 woningen, waarvan 36 te Bruinisse, 22 te Zierikzee, 2 te Renesse, 1 te Noord- gouwe, en 1 te Brouwershaven. Onbewoon baar werden verklaard 3 woningen, 1 te Zierikzee, 1 te Noordwelle en 1 te Renesse. Mochten wij voor 14 dagen melding maken, dat de heer I. ter Poorten, horloger alhier, reeds het 5de torenuurwerk op deze eilanden moet leveren, thans kunnen wij berichten, dat genoemde heer opdracht heeft ontvangen ook de gemeente Eikerzee van een nieuw torenuurwerk te voorzien. De hoofd-ingenieur van den water staat J. C. Ribbens heeft het verzoek ingediend om eervol ontslag uit 's lands dienst, ingaande den 3en Maart j.l. Noordgouwe. De gemeentelijke hoofde lijke omslag is voor den dienst 1908 vastgesteld op f 2213,10. De percentage is met 0,2 verhoogd en gebracht op 1,8. De laagste aanslag bedraagt f 0,90, de hoogste f 299,70. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van verschillende in gekomen stukken. In verband met een opmerking van Gedep. Stalen werd in de salarisregeling der onderwijzers een wijzi ging gebracht ten opzichte der regeling bij ziekte, Deze werd in overeenstemming gebracht met het desbetreffende koninklijk besluit. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofd der school werd besloten, de vacature ontstaan door het vertrek van mej. Van de Ree, wederom te doen ver vullen. Vóór dit besluit stemden de heeren Joh. Elenbaas, C. Hage, J. Goudzwaard en M. Jumelet. De heer J. van Vessem bleef buiten stemming, terwijl de heer Z. Hoo- gerheide tegen stemde. Goedgekeurd werd het bestek der ge meentewerken, Deze zullen 18 Maart worden aanbesteed, terwijl aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 14 Maart. Voor het seizoen 1908—1909 is in druk verschenen bij J. Schuitemaker te Purinerend „Grootvaders List", blijspel in 2 bedrijven, en bij J. Bakker te Drieborg „De Eerste Kus", tooneelspel in 3 bedrijven, beide door mevr. Arnold Boers alhier, die door hare verschillende stukjes op tooneel- en poëtisch gebied, zich reeds een goeden naam heeft verwoiven. De heer A. C. Boogaard, volontair ter secretarie alhier, is benoemd tot amb tenaar ter secretarie te Terschelling. Den 14en Maart moeten de zes dienst plichtigen uit deze gemeente te Middelburg in dienst treden. Als bizonderheid kan gemeld worden, dat uit deze aanzienlijke visschersplaats geen enkele dienstplichtige is aangewezen voor de zeemilitie. St.-Filipsland, 4 Maart. In de heden avond gehouden jaarvergadering van het Muziekgezelschap „Concordia", werd door den penningmeester het finantiëel verslag uitgebracht over 1907. Hieruit bleek, dat de ontvangsten, inclusief het batig saldo van 1906, bedroegen f 230,51 en de uit gaven f 195,05, alzoo een goed slot van f 35,46. De heeren W. C. v. d. Sleyden en A. L. v. Eldik, resp. voorzitter en penningmeester, werden bij acclamatie herkozen. Uitgeloot werd het renteloos aandeel No. 9, betaalbaar 1 Mei a.s. Met genoegen kan de voorzitter constateeren, dat de Vereeniging zich steeds mag ver heugen in den ijver der werkende leden en de sympathie der donateurs; evenwel blijft een vermeerdering van 't getal kunst lievende leden steeds gewenscht. Wijl de jaarlijksche uitvoering wegens omstandig heden, onafhankelijk van den goeden wil der Vereeniging, dezen winter niet ge houden kon worden, werd besloten over eenige weken een openbare repetitie, oftewel gezellige bijeenkomst te houden, welk be sluit door de muziekliefhebbers ten zeerste geappreciëerd zal worden. De heer J. van Steenbergen, direc teur van ons Fanfaren-corps, is tévens benoemd tot kapelmeester van 't Harmonie gezelschap te Zevenbergen. Op de algemeene vergadering der Schietvereeniging alhier, is besloten dezen zomer de oefeningen onder leiding van een instructeur uit Bergen-op-Zoom met kracht voort te zetten. De schietbaan, die verleden jaar, met 't oog op de indijking der Slaakgronden, niet gebruikt kon worden, zal daarvoor weer in orde gebracht worden. St.-Maartensdijk, 3 Maart. Gisteren werd hier een vergadering van den Ge meenteraad gehouden. Tegenwoordig waren 6 leden, afwezig wegens ziekte de heer Ch. Hoek Mz. Als eerste punt was aan de orde, regeling der jaarwedden van de onderwijzers. Zooals de lezers misschien zich nog zullen herinneren, was dit punt ook aan de orde in de vergadering van 3 Februari j.l. Mochten nu sommigen meenen, dat de heeren berouw gekregen hadden, dat ze zich de vorige maal, wat de onderwijzers van bijstand betreft ge heel aan de bij de wet bepaalde minima gehouden hadden, dan moeten wij hun ineedeelen, dat van een zoodanig berouw niets gebleken is, doch dat deze regeling alleen nog eens ter sprake gebracht werd om te voldoen aan den wensch van H.H. Ged. Staten betreffende enkele formaliteiten. Het tweede punt der agenda betrof een adres van circa 300 personen uit de ge meente, waaronder vele vrouwen en meisjes, inhoudende het verzoek om de lokaliteiten waarin dranken verkocht worden, op Zondagen, Christelijke feestdagen en lotings- dagen geheel voor het publiek te willen laten sluiten, en, zoo dat niet mogelijk is, het aantal uren van opening zooveel mogelijk te beperken. Bij de algemeene beschouwingen over dit verzoek deden zich slechts twee tegen standers kennen, zoodat al spoedig te bemerken viel, dat de petitionarissen veel kans op succes hadden. Wat de lotings- dagen betrof, meende de Voorzitter, dat het middel erger zou kunnen zijn, dan de kwaal, waarom dan ook die dagen losge laten werden, en verder aan de orde van bespreking waren de Zondagen en Christe lijke feestdagen. Van finale sluiting zou met het oog op de drankwet wel niets kunnen komen, dus sluiting op bepaalde uren. De heer Rijnberg verklaarde zich tegenstander van voorgeschreven sluiting op bepaalde uren, op grond dat hij als lid van den Gemeenteraad niet meende te mogen meewerken om tegemoet te komen aan den wensch van een deel der ingezetenen, ten koste van het recht en de vrijheid van een ander deel der ingezetenen. Ook de heer W. Kloet verklaarde zich tegenstander van gereglementeerde sluiting, maar weer op geheel anderen grond. Deze zou voor algeheele sluiting zijn, doch ging men op bepaalde uren sluiting voorschrijven, dan had het zoo den schijn of men tegenover God zelf bepalen wilde, welk deel der schuld men voor zijne rekening wilde of durfde nemen. En daar deed de heer W. Kloet niet aan mede. In stemming gebracht beperkte opening op genoemde dagen, bleken daarvoor te zijn de heeren J. Hage, A. Kloet, J. Basti- aanse en M. P. Groenewege, terwijl tegen stemden de heeren W. Rijnberg en W. Kloet. Alzoo was beperkte opening aangenomen. Nu kwam echter de vraag aan de orde: op welke uren zal gesloten moeten worden. De heer A. Kloet meende, dat in de eerste plaats in aanmerking kwamen de uren waarop godsdienstoefening wordt gehouden. Dit vond bijval. Voorgesteld werd derhalve sluiting van 9£ tot 11 ure 'svoorm. en van 2 tot 3] ure 's nam. De heer W. Kloet merkte echter nog op, dat ook 's avonds nog kerk werd gehouden. De heer Bastiaanse stelde daarom ook nog voor sluiting van 5| tot 7 ure 's avonds. Eerst werd nu het voorstel A. Kloet in stemming gebracht en aangenomen met 4 legen 2 stemmen; dezelfde tegenstemmers als voor sluiting op bepaalde uren; doch de avond-godsdienstoefening der Oud- Gereformeerden scheen niet zoo hoog aangeschreven te staan als de dienst in de groote kerk, want bij de stemming over den sluitingstijd van 5£ tot 7 ure staakten de stemmen 3 tegen 3; de heer M. P. Groenewege had zich bij de 2 tegenstemmers gevoegd. In de volgende vergadering zal daar over derhalve nog eens gestemd moeten worden. Zooals het op 't oogenblik staat zal het dus in 't vervolg niet meer mogelijk zijn op Zen- of Christelijke feestdagen voor ingezetene of vreemdeling op de boven aangegeven uren een herberg binnen te gaan. Vervolgens kwam aan de orde een verzoek om verhooging der jaarwedde van den ophaler van straatvuil. Men scheen te gevoelen na toelichting van den Voor zitter, dat er termen bestonden hierop in te gaan. De heer Rijnberg stelde voor f 35 verhooging toe te kennende heer A. Kloet f 25. Bij stemming hierover werd het voorstel Rijnberg aangenomen met 4 st. tegen 2 op het voorstel Kloet. Alsnu kwam in behandeling een verzoek van F. Franke en nog ruim 30 anderen oprichters eener 2e Christelijke zangschool. Deze menschen hadden evenals haar zuster-vereeniging bescherming gezocht onder de vleugels der kerk-regeering, doch waren daar ledig weggezonden en hadden zich nu gewend tot de gemeente-regeering om een lokaal te mogen gebruiken, en zij waren hier gelukkiger; met algemeene stemmen werd hun op bepaalde dagen een lokaal afge staan om hunne oefeningen te houden. Nog werd besloten om een strook gemeentegrond, zijnde een gedempte sloot, aan aangrenzende eigenaars te verkoopen tegen den prijs van f 0,25 per M2., natuurlijk behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Aan den heer A. Geluk werd toegestaan een erfpacht af te koopen tegen den penning 25, evenzoo aan den heer C. v. Iwaarden. Bij de rondvraag stelde de heer Rijnberg nog voor om een stel van 12 dragers bij begrafenissen van gemeentewege aan te stellen. De Voorzitter zeide, dat dit punt reeds een onderwerp van bespreking had uitgemaakt in de ver gadering van Burgm. en Weth. en dat dit nader zou uitgewerkt worden, waarmede de heer Rijnberg genoegen nam. Behalve nog enkele af- en overschrijvingen was er ditmaal niets aan de orde, en werd de vergadering derhalve gesloten. St.-Maartensdijk. Naar wij vernemen is door enkele metselaars alhier een kleine verhooging van loon ingevoerd. Het uur loon der bazen is verhoogd van 12 cent tot 15 cent en dat der bekwame eigen knechts van 10 op \2\ cent. Waarlijk, bij de tegenwoordige stijgende prijzen van zooveel artikelen en de verhooging van het loon van zooveel ambtenaren., kunnen wij niet anders getuigen, dan dat een loon van 15 cent per uur voor een baas in dat vak en van een bekwame knecht 12J cent uiterst billijk kan genoemd worden. Wij kunnen ons dan ook moeilijk voorstellen, dat iemand in dezen van ongemotiveerd opdrijven spreken kan. 't Komt die men schen zeker toe. Oud-Vossemeer. Dezer dagen waren eenige schooljongens reeds in het bezit van een aantal meikevers; of dit bezit evenwel een vroegtijdige lente voorspelt mag betwijfeld worden, hoewel met het oog op de afwisselende periode van storm, regen en sneeuw en dan weer storm, regen en sneeuw, de schoone voorjaars dagen van harte welkom zouden zijn. Bij het rooien van boomen waren deze „meulenaers" in vrij groote getale te voor schijn gekomen. De persoon, die de vorige week als hengstleider onder de gemeente Wouw een hevigen slag van een paard kreeg, en in deze gemeente woonachtig is, zou, naar men ons mededeelt, er ten slotte tamelijk goed afgekomen zijnzijn toestand is bevredigend. Schore, 5 Maart. Bij het opengaan der spoorbrug te Vlake kwam de hoogaars BRUI 97 in aanvaring met de stoomboot Rotterdam, waardoor voornoemde hoogaars een belangrijk lek bekwam en onmiddellijk tot zinken overging; maar omdat hij zoo dicht op de glooiing gedrongen werd, Is hij half boven water blijven zitten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1