ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 29 Februari 1908. Eerste Blad. (25 ierikzeesche Cour an t)„ Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8585. Uitgever-Hoofdredacteur 3 A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur s A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Er bestaat in Engeland een vereeniging, die ijvert voor hervormingen in den Congo. De vlag, waaronder deze vereeniging vaart, is die der humaniteit. Zij beoogt, met het oog op den schandelijken toestand van verdrukking en uitzuiging, waaronder de inboorlingen van den Congo leven, sedert zij onder de souvereiniteit van den Koning van België geplaatst zijn, een vervanging daarvan door een mild en rechtvaardig bestuur. In een te Londen door genoemde vereeniging gehoudene vergadering, die druk bezocht was, werd het huidig be stuur van Koning Leopold heftig aan gevallen. De voorzitter er van zeide zelfs, dat de tijd van glacé-handschoenen nu voorbij was, en dat de Engelsche buldog zijn tanden eens moest laten zien. Het resultaat der vergadering was, dat zij een motie aannam, waarin het constitutioneel toezicht van het Belgische volk over den Congostaat werd goedgekeurd, mits de voorwaarden der inlijving van dien aard waren, dat daardoor de rechten en vrijheden van het Congoleesche volk geheel hersteld werden. Ook in het Hooger- en Lagerhuis werden scherp gelaakt de vertrapping der rechten van de inboorlingen, die, zooals beweerd werd, in de geschiedenis der volken haar weerga niet had. Men drong er bij de regeering op aan niet te dulden, dat België den Congostaat in lijfde, zonder dat de Belgische volks vertegenwoordiging het volledig recht van toezicht op het bestuur verkreeg. Als men dat alles leest, zou men den indruk ver krijgen, dat de Engelschen de verpersoon lijkte menschlievendheid zijn. Zeker, de zwarte bevolking van den Congo is onder de heerschappij van den schatrijken Koning Leopold II uitgezogen en onmenschelijk mishandeld geworden. Maar wij vragen, welke koloniale mogendheid heeft in dit opzicht een blank schild. Is het volk, dat het eilandenrijk ten Westen van de Noord zee bewoontzoo geheel zuiver op de graat? Engelsch-Indië moge het antwoord op die vraag geven. Eigenaardig is het ook, dat de Engelsche buldog brommend zijn tanden laat zien aan een stout mopshondje, maar zwijgt en het rustigjes aanziet, wanneer één van zijn grootte en kracht even wreed zich gedraagt als de nu ge kapittelde mops. Het Engelsche Lagerhuis heeft in eerste lezing het wetsontwerp tot invoering van een werkdag van acht uren in de mijnen aangenomen. De Fransche jury heeft de twaalf leiders van het manifest, waarin hulde gebracht werd aan de soldaten van het 17e regiment, die geweigerd hebben op de in het vorig jaar in opstand gekomen wijnboeren te vuren, vrijgesproken. Zij waren namelijk wegens dat manifest door den procureur der rechtbank vervolgd geworden. In de Kamer werd de regeering wederom over de Marokkozaak door Jaurès geïnter pelleerd, die van meening was, dat al het Fransche bloed, dat in Marokko vergoten werd, nutteloos was, want dat het gouver nement door de acte van Algeciras aan handen en voeten was gebonden. Het debat, dat hierop volgde, verkreeg een vrij heftig karakter. De afgevaardigde Constant wilde zelfs den Minister Clémenceau te lijf gaan, maar werd daarin door de suppoosten verhinderd. Men verweet de regeering, dat de organisatie der politie in de havensteden voor haar slechts een voorwendsel was, teneinde door een oorlog in het bezit van een deel van Marokko te geraken. Een motie werd aangenomen, waarbij hulde werd gebracht aan de dapperheid der soldaten, en in de regeering ten opzichte van haar leiding der Marokkaansche aan gelegenheden vertrouwen werd uitge sproken. Bij referendum werd Zondag in het kanton Bern een wet, houdende bepalingen betrekkelijk het staken van den arbeid, met groote meerderheid aangenomen. 35000 stemmen verklaarden zich vóór, terwijl 23000 stemmen er tegen waren. In deze wet wordt o. a. bepaald, dat wie de werk lieden molesteert, die in de plaats der stakers zijn aangenomen, met gevangenis straf zal worden gestraft. Anderzijds werd bepaald, dat wie de deelneming aan een staking gewelddadig belet, zich blootstelt aan gevangenisstraf. Optochten en volks verzamelingen kunnen krachtens deze wet worden verboden. De Italiaansche Senaat, rechtdoende als hooggerechtshof, heeft den voormaiigen Minister, Nasi, veroordeeld tot 11 maanden en 20 dagen gevangenisstraf, en tot het verlies gedurende vier jaren van het recht eenig openbaar ambt te bekleeden. Nasi schijnt niet de eenige Minister geweest te zijn, die 's lands gelden tot persoonlijke doeleinden gebruikt heeft. Maar in geen geval is dit een verontschuldiging voor het vergrijp, waaraan Nasi zich heeft schuldig gemaakt. De krijgsraad te St.-Petersbiirg heeft Stoessel, den bevelhebber van Port-Arthur, wegens de te vroege overgave van deze vesting aan de Japanners, ter dood ver oordeeld, zonder verlies van eer. De krijgs raad zal den Czar verzoeken de straf in 10 jaar vestingstraf te veranderen. Stoessel beweert, dat Port-Arthur moest vallen, en dat hij aan een langer rekken der overgave geen 20.000 menschen mocht opofferen. Stoessel wordt, gelijk trouwens uit het vonnis blijkt, niet als verrader beschouwd. Bazaine werd indertijd wegens zijn over gave van Metz met een leger van 173.000 man aan de Duitschers tijdens den Fransch- Duitschen oorlog van 1870, als verrader ter dood veroordeeld. Thiers veranderde echter de straf in levenslange gevangenis straf. Bazaine ontkwam de straf door naar Madrid te vluchten. De vele inhechtenisnemingen, zoowel te Petersburg als te Moskou, wijzen er op, dat de binnenlandsche toestand in Rus land allesbehalve rooskleurig is, hetgeen trouwens wegens den droeven staat van tirannie, die in dit rijk thans heerscht, zeer begrijpelijk is. En die toestand zal eerst veranderen, wanneer Rusland in een oorlog geraakt, en daarin de nederlaag lijdt. Of daarop kans is, weten wij niet, maar dit weten wij wel, dat in het Oosten dreigende oorlogswolken aan den gezichts einder zijn waar te nemen. Rusland trekt in den Kaukasus een leger van 250.000 man bijeen, en heeft reeds vijf bataljons kozakken naar de Turksche grenzen ge zonden. Wat beoogt Rusland daarmede? Wil het Turkije, dat eenige Perzische steden bezet heeft, dwingen zijn troepen daaruit terug te trekken? Of heeft het soms verder reikende plannen? Hoe ook, de lucht in het Oosten is verre van helder. Ook in het land van de rijzende zon zijn aan het firmament donderwolken waar te nemen. Met koortsachtige spanning wapent men zich in Japan. Wil men de Ameri- kaansche vloot, die in den Stillen Oceaan thans is, beletten haar zoogenaamden oefe- ningstocht te volbrengen. Of dreigt een oor log met China, omdat Japan dat deel van Mandschourije, dat Rusland na den oorlog met Japan verlaten moest, in plaats van het aan China terug te geven, bezet houdt, en gedachtig aan het: zalig zijn de bezitters, weigert daaruit de troepen terug te trekken Het Pruisische Heerenhuis heeft de Polenwet, zooals zij door 't Huis van Afge vaardigden was goedgekeurd, met 143 tegen 111 stemmen aangenomen, ondanks de heftige oppositie van den Pool Prins Radziwill, die zeide, dat de regeering de landelijke bevolking vau Polen slechter behandelde dan de inlanders, en nadat Von Bülow verklaard had, dat men tusschen twee mogelijkheden te kiezen had, óf de politiek der Oostzee-provinciën opgeven óf onteigenen. De Kroonprins woonde de zitting bij. Zierikzee, 28 Febr. In de Concertzaal trad Woensdagavond voor het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreker op de heer Herman Snijders van Middelburg. De voorzitter van het Departement, de heer De Wilde, opende de talrijk bezochte vergadering met de verklaring het zeer op prijs te stellen, dat de heer Snijders zich bereid heeft verklaard hier een lezing te houden over de belangrijkste gebeurtenis uit het laatst van de achttiende eeuw. Hij heet hem welkom, en geeft hem hierop het woord. De heer Snijders zeide, dat op het convocatiebiljet vermeld stond, dat hij zou spreken over „de Fran he omwenteling, oorzaken en beteekenis". Hij merkt even wel op, dat dit niet doenlijk is in één avond. Hij zoude daarvoor onderscheidene avonden noodig hebben. Vandaar dat hij slechts in grove trekker, de oorzaken en den loop er van schetsen zal. Een omwenteling ontstaat, als het rechts bewustzijn van een volk in botsing komt met bestaande rechtsinstellingen. Alle revoluties hebben hieraan haar oorsprong te danken. In Frankrijk had men een onbeperkt koningschap, dat in een aan Lodewijk XIV toegeschrevene uiting „1' état c' est moi" (de staat dat ben ik) waardoor de feitelijke toestand werd weergegeven, zijn juiste uitdrukking vond. Men had in Frankrijk 3 standen. De twee standen, adel en geestelijkheid, hadden de meeste rechten, maar de minste verplichtingen, terwijl de derde stand, die uit de burgers en arbeiders in de steden, en de boeren en de arbeiders van het platteland bestond, de minste rech ten, maar de meeste verplichtingen had. Over deze drie standen heerschte de koning onbeperkt. Een gevolg van die onbeperkte macht was, dat de koning de vrije be schikking had over 's lar.ds schatkist. Hij nam daaruit wat hij voor zijn privé uitgaven noodig had. Reusachtige geldverspilling was daarvan het uitvloeisel; waardoor in de schatkist een tekort ontstond, dat tel kens aangroeide, en ter slotte niet te dekken was. Uit een register, dat later te voorschijn kwam, toen de revolutie haar beslag had gekregen, bleek, dat Lodewijk XVI in vijftien jaai tijds 228 inillioen francs had uitgegeven aan giften en gaven ten behoeve van vrienden en vriendinnen. Madame de Pompadour, de vriendin van Lodewijk XV, had uit de schatkist gaven 36 millioen francs geschonken. De speel schulden der vier tantes van Lodewijk XVI werden uit de schatkist betaald. De geboorte van den dauphin kostte aan de schatkist 300.000 francs. Deze cijfers voor dergelijke doeleinden zijn een scherpe aanklacht tegen het regeeringsstelsel in de achttiende eeuw. En het was de derde stand, die de schatkist moest vullen. Elke stand had zijn functie. Le clergé priait (de geestelijkheid bad) la noblesse com- battait (de adel vocht) en le tiers état (de derde stand betaalde). Spreker deed een opsomming van de verschillende belastin gen, die van den derden stand geheven werden. Niet het minst was de zout- belasting hoog opgevoerd. Elk gezin werd geacht een bepaalde hoeveelheid zout te gebruiken, en naar die maatstaf in deze be lasting aangeslagen. Het was in dien tijd de gewoonte de belastingen te verpachten. De belastingpachters werden de nationale bloedzuigers genoemd. Vandaar dat bij een oproerige beweging de huizen der belastingpachters het eerst door het volk verwoest werden. Dit geschiedde ook bij ons te lande in den patriottentijd. De adel had feodale rechten. Een edel man was koninkje op zijn gebied. Zwaar drukten de heerlijke rechten, die deze uitoefende. Men kon geen stap doen, of men moest betalen. Men moest zijn brood laten bakken in den oven van den landheer en zijn graan laten malen in den molen van den landheer. Het jachtrecht, dat onbeperkt was, bracht aan den landbouw veel schade teweeg. Heerendienst was een belasting in arbeid. Men moest voor den landheer zonder loon werken, zooals bos- schen rooien, hout kappen enz. De kerk had tiendrecht. Van al wat plantaardigs of dierlijks werd voortgebracht, moest een tiende aan de kerk worden opgebracht. Door de ambtenaren werd het volk ge kneveld en uitgezogen. Men weet, wat in Rusland de bevolking van de ambtenaren te lijden heeft. In Frankrijk werden de meeste ambten verkocht. Wie nu voor een groote som een ambt gekocht had, trachtte allereerst de besteede koopsom uit zijn betrekking terug te krijgen, en knevelde daarom de bevolking. En om de koninklijke schatkamer te vullen riep men telkens nieuwe ambten in het leven. Met de rechtspraak was het treurig ge steld. De rechtszekerheid en rechtsveiiig- heid lieten veel te wenschen over. Ten platten lande was de heerlijke rechtspraak in handen van den landheer of den door dezen aangestelden beambte. Om een lastigen schuldeischer onschadelijk te maken, of om zich van een in den weg staanden persoon te ontdoen, kocht men een blanco lettre de cachet (een van het koninklijk wapen voorzien schrijven), dat men met den naam van hem of haar invulde, die men in de gevangenis wilde hebben. De vader van den bekenden graaf De Mtrabeau heeft zich onderscheidene malen van een lettre de cachet bediend, teneinde zijn ver maarden zoon Gabriel Honoré Riquetti achter slot en grendel le brengen. Vroeger werden les États Généraux (de Algemeene Staten) bijeengeroepen, wanneer de vorst geld noodig had, met andere woorden, wanneer de schatkist ledig was, en nieuwe belastingen moesten geheven worden. Toen de Koninklijke macht haar hoogste toppunt bereikt had, achtte men echter die bijeenroeping niet meer noodig, zoodat sedert anderhalve eeuw de États Généraux niet meer waren opgeroepen. In den loop der tijden stonden echter tal van mannen op, die op de bestaande rechtsinstellingen kritiek oefenden en aantoonden, dat het vroeger niet altijd zoo geweest was. Hunne geschriften sloegen in. Mirabeau noemde het tekort in de schatkist een schat voor de natie. Om het tekort te dekken, riep men eerst de ver gadering der notabelen bijeen. Zij bestond uit den adel, de geestelijkheid en den hoogen ambtenaarsstand. Minister Calonne kwam met cijfers, die een allertreurigst licht op den financiëelen toestand des lands wierpen. Minister Turgot deed het voorstel, om ook adel en geestelijkheid belasting te laten betalen. Turgot zag zich deswege tot aftreden genoodzaakt. De heeren van den adel en die der geestelijk heid wilden namelijk van belastingbetalen niets weten. Zwichtend voor de openbare meening, besloot het Hof ten slotte de Algemeene Staten (les États Généraux) bijeen te roepen. Hierop werden lichtbeelden, betrekking hebbende op de Fransche Koningen, en de voormannen der Fransche revolutie, op uitgegevene spotprenten en voorvallen uit de omwenteling vertoond, en bij elk dezer lichtbeelden werden door spreker ver klaringen gegeven, en historische bizonder- heden medegedeeld. Jammer, dat de licht beelden meerendecls niet tot hun recht kwamen. Spreker werd, toert hij zijn historische voordracht ten einde had gebracht, levendig toegejuicht. De voorzitter dankte namens het Departe ment den heer Snijders voor den genot vollen avond. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de koninklijk goedgekeurde schietvereeniging „Zierikzee", waarvan mr. J. C. van der Lek de Clercq beschermheer, en mr. W. Ridder van Rappard eere voorzitter is, voortdurend in ledental toeneemt. Dit is thans tot zeventig gestegen. Wie alsnog wenscht lid te worden, melde zich, met het oog op de aanvrage van gratis-patronen, vóór 15 Maart aan bij den secretaris, den heer M. T. Jacobi. Wij vestigen de aandacht op de uitvoering, die de mannen-zangvereeniging „Luctor et Emergo" aanstaanden Zondag avond in het „Huis van Nassau" zal geven. Men zal zich nog wel herinne ren, dat het vorig jaar de uitvoering van genoemde vereeniging zoo uitnemend geslaagd is, zoodat men zich over het algemeen bij uitstek goed amuseerde. Er bestaat dus grond voor de verwachting, dat zij, die Zondagavond de uitvoering zullen bijwonen, een genoegelijken avond zullen hebben. Wij maken belanghebbenden op merkzaam op den uitgebreiden tuinbouw- handel van den heer P. J. Blaas te Tholen. Men late eens zijn prijs-courant van zaden komen, waarin men vermeld zal vinden den prijs van de groentezaden, landbouw- zaden, bloemzaden, in het kort van alle zaden voor den landbouw, den bloemen en moestuin, en waarin men tevens vinden zal den juisten tijd, waarin het zaad gezaaid moet worden. Deze prijs-courant kan men gratis bekomen. Noordgouwe. De heer A. A. Vis, die in de laatst gehoudene raadsvergadering zijn ontslag als wethouder nam, is op zijn besluit teruggekomen en zal nu als jongste wethouder aanblijven. Zonnemaire, 27 Febr. Alhier is ook, na een opwekkend woord van den heer Bolier, een afdeeling Volksweerbaarheid opgericht met 33 leden. Tevens werd er ook een Schietvereeniging in 't leven ge roepen met 45 leden. In het bestuur kregen zitting de hh. F. van den Bout, P. M. C. Schuilwerve, J. C. de Wilde, M. Akkerdaas en L. van Leersum, resp. als voorzitter, secretaris, penningmeester en commissa rissen. De bijeenkomst werd geleid door den heer v. d. Bout, die den heer Bolier dankte voor zijn van warmte voor de zaak getuigende rede, en den aanwezigen voor hunne zoo trouwe opkomst. Hij eindigde met den wensch, dat beide Vereenigingen mogen bloeien! Haamstede, 26 Febr. Zaterdagavond werd in het koffiehuis van den heer J. Bom alhier door den heer J. Braun, bloembollen- handelaar te Noordwijk, voor de leden en lid-leerlingen der Bloembollenvereeniging „Westelijk Schouwen" en voor hunne werklieden een hoogst belangrijke voor dracht over tulpen-cultuur gehouden. Ten gevolge van het noodweer konden tot hun spijt de leden der Bloembollenvereeniging „Zierikzee" niet tegenwoordig zijn. Spreker, door notaris Camp ingeleid, behandelde in zijn voordracht de verschillende tulp soorten, die het best voor de cultuur, en den broei geschikt waren, weidde uit over de keuze van den grond, die zich voor de cultuur het beste leende, en gaf aan, op welke wijze de grond moest behandeld worden. Nadrukkelijk wees spreker er op: vooreerst, dat tulpen in den winter behoorlijk gedekt moeten zijn, en ten tweede, dat het dek vooral niet te vi -jeg moest worden afgenomen. Hij drukte de bloembollenkweekers op het hart, de bollen, die voor verkoop op de veiling of voor verzending bestemd waren, naar de grootte goed te sorteeren, in het kort zorg te dragen voor leverbare bollen. De aan dacht werd hierbij door hem gevestigd op de bij uitstek praktische sorteermachine. die door den heer Camp gebruikt wordt, Zulk een machine is nog al kostbaar. Maar men zou een dergelijke voor ge zamenlijke rekening kunnen aanschaffen. Nog verschillende nuttige wenken werden door spreker in zijn door het auditorium met groote aandacht gevolgde voordracht gegeven. De heer Del Campo dankte onder applaus der vergadering den heer Braun voor zijn leerzame rede. Bruinisse. Het kohier van den Hoof- delijken Omslag, dienst 1908, is doorGedep. Staten goedgekeurd. Het eindcijfer bedraagt f 4862,96. Dit kohier is gedurende j maanden ter visie gelegd. Het kohier van de Hondenbelasting is eveneens goedgekeurd tot een bedrag van f 144. De Nutsvereeniging „Eloquentia" hield Woensdag hare eerste leesavond. De meeste leden waren aanwezig, terwijl vele dames geïntroduceerd waren, zoodat een vrij talrijk auditorium aanwezig was. De heer A. Boers hield een lezing, terwijl hij bovendien verscheidene bijdragen op allerlei gebied ten beste gaf. In alles toonde ge noemde heer een uitstekend spreker te zijn, die zijn dankbaar gehoor zeer wist te boeien. Behalve de heer Boers leverde nog een tweetal leden der Vereeniging een paar bijdragen. De avond, die zich door groote gezelligheid kenmerkte, slaagde uitstekend. St.-Filipsland, 27 Febr. Heden morgen ontspoorde de eerste tram van Steenbergen naar Zijpe, ter hoogte van den Hooidijk. Het inleggen van een extra-tram zorgde er voor, dat 't verdere verkeer geen vertraging ondervond en de post op tijd kon bezorgd worden. Oud'Vossemeer. Op Donderdag 12 Maart a.s. zal voor anti-rev. kiesvereeniging te dezer plaatse optreden mr. J. A. de Wilde te Goes. Naar wordt gemeld, zal begin April de brigadier-titulair K. Rethaus alhier met pensioen 's rijksdienst verlaten. Middelburg, 27 Febr. Hedenavond tien minuten vóór achten is de uit deze gemeente vertrokken stoomtram op den Koningsweg bij Vlissingen ontspoord. Vermoedelijk is dit te wijten aan kwaadwilligheidalthans een groote straatkei werd naast en tegen de rail gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1