ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Dinsdag 25 Februari 1908. (525 ierikzeesche Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8583. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Adverfenfiênvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Sdiuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Te New-York werd het lijk van een zekeren Salvatore Machuine met uitgesneden tong gevonden. Men veronderstelt met een wraakneming van de Zwarte Hand te doen te hebben, die waarschijnlijk door den Italiaan verraden werd. Te New-York, waar de werkloosheid en de armoede nog altijd groot zijn, hebben vele voorname beursmannen dreigbrieven ontvangen. In de stad was een plakkaat aangespijkerd, waarin de werkloozen in woedende taal worden opgeruid, af te rekenen met de geldmannen, wier misdadig beursspel ellende over de bevolking had gebracht. Laten wij, zoo stond er, wanneer wij om moeten komen, er ten minste eenigen meenemen, die voor ons lijden verantwoordelijk zijn. In Philadelphia heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen werkloozen en politie, waarbij velen zijn gekwetst. Ongeveer 1500 werkloozen waren, met een vaandel voorop, naar het raadhuis getrokken om van den burgemeester werk te eischen. Onderweg werden de voorbijgangers ge molesteerd, zoodat de politie trachtte den stoet uiteen te drijven. Dat werd met een salvo van revolverschoten beantwoord. Het gelukte daarop der bereden politie de menigte, die verbitterden tegenstand bood, te doen wijken. Drie politiebeambten zijn door schoten gekwetst; drie personen, die niets met het geval te maken hadden, zijn eveneens gekwetst en veertien deelnemers aan den optocht zijn met kwetsuren in de ziekenhuizen opgenomen. Een groot aantal personen is gearresteerd. PORTUGAL. Lissabon, 20 Febr. Eenige bladen blijven volhouden, dat de reactionnairen samenspannen tegen de vrijzinnigen. De regeering nam voorzorgsmaatregelen. Het blad Neite de Porto beweert stellig, dat de regeering een Frankistische samen zwering in het paleis heeft ontdekt en een gestrenge rechtsvervolging zal instellen tegen de graven Amoroso en Farenska en majoor Jose Lobo, die de hoofden daarvan waren. Majoor Lobo had beloofd, dat Franco, ingeval van een omwenteling, zich naar Lissabon zou spoeden en dat drie kanonnen voldoende zouden zijn om alle verzet te onderdrukken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In een dorpje, buiten Weenen, werd dezer dagen een zwaargewonde jonge man gevonden, wiens rechterhand door een schot verpletterd was; ook zijn hoofd ver toonde een gevaarlijke wonde. Hij werd door de politie naar het ziekenhuisje getransporteerd. Daar aange komen, verklaarde hij Jakob Peroetz te heeten en een Russisch student te zijn. Daar men hem van revolutionnaire denkbeelden verdacht, vond hij het veiliger zijn land te verlaten. Dus vluchtte hij over de grenzen naar Galicië en zwierf van daar verder. Ten einde raad, wilde hij zichzelf van het leven berooven, doch de revolver sprong uiteen en verbrijzelde zijn hand. Deze verklaringen klinken nogal onwaar schijnlijk, wanneer men weet, dat nergens een spoor van een revolver te vinden was. De politie neemt dan ook aan, dat Peroetz ontplofbare stoffen bij zich had, die op het verkeerde oogenblik hun vernielende kracht openbaarden. In zijn gezelschap bevond zich een andere Rus, Krasnoff genaamd, die toevallig in de buurt heette te zijn. Ook hem heeft men voorloopig achter slot en gren del gezet. RUSLAND. De rechtbank te Wadowice heeft het proces tegen Wanda Dobrozicka, die een bomaanslag pleegde op den gouverneur van Warschau, voortgezet, llit de ver klaring van de deskundigen blijkt, dat twee bommen gevuld waren met meliniet, de derde met dynamiet. De verpakking was echter zoo licht, dat de uitwerking van de bommen niet groot geweest kan zijn. Ook functionneerden de Ionten niet goed. Toch waren, indien een ontploffing had plaats gehad, een groot aantal menschen gevallen. De directrice van een meisjesschool, die Wanda gedurende zeven jaar onder haar toezicht heeft gehad, verklaart, als getuige gehoord, dat deze zich steeds voorbeeldig gedroeg. Vorst luitenant Sagarin, die naast het huis woont, vanwaar de bommen geworpen werden, verklaart, dat hij in de beklaagde zijn buurvrouw herkent. Door den schrik, veroorzaakt door de ontploffing, werd hij op zijn kamer op den grond geworpen, doch onmiddellijk zijn revolver grijpend, snelde hij de woning van Wanda binnen. Hij vond daar de beklaagde niet. Een aantal daarna nog gehoorde ge tuigen beweren, dat ze naast Wanda nog een man met zwarten knevel hebben zien staan, op het oogenblik, dat de aanslag gepleegd werd. De beklaagde houdt vol, dat slechts zij en haar vriendin de bommen wierpen. De verdediger, die daarna aan het woord komt, vraagt onmiddellijk invrijheidstelling van beklaagde, op grond dat deze op het oogenblik van den aanslag onderdaan van een vreemde mogendheid, n.l. Oostenrijk, was, door haar huwelijk met den schilder, en wegens een politiek misdrijf had ze niet uitgeleverd mogen worden. Nadat de gezworenen in raadkamer waren gegaan, beantwoordden ze de vraag, of de beklaagde schuldig is aan sluipmoord en overtreding van de wet op de ontplof bare stoffen ontkennend. De voorzitter beval haar onmiddellijke invrijheidstelling. Wanda maakte dankend een buiging voor de gezworenen en werd door een geestdriftig publiek met bloemen bestrooid. De politie te Petersburg heeft een aantal revolutionnairen gevangen genomen. Twee werden gepakt vóór het paleis van grootvorst Nicolajewitsch, een heer die 5 pond dynamiet onder zijn jas droeg en een dame die een groote hoeveelheid ontplof bare stof in haar mof verborgen hield. In een naburig huis werd een lijst gevonden van hoogwaardigheidsbekleeders, die door de revolutionnairen ter dood veroordeeld waren. Op verschillende andere plaatsen der stad hadden arrestaties plaats, in het geheel wel 35. Een jong meisje, dat naar een politie-bureau gebracht was, schoot haar revolver op een agent af. Een andere vrouw keerde haar wapen tegen zichzelf; een jongeman kwetste twee politie-beambten. Te Warschau werd een bom geworpen in 't huis van een schoenmaker, waardoor een kind gedood en een dienstmeisje zwaar gewond werden. De ontploffing veroor zaakte groote materieele schade. ENGELAND. Londen, 22 Febr. Een uitgelezen gezel schap van twee honderd personen woonde de huwelijksplechtigheden in de Holland- sche kerk bij van mejuffrouw Botha en Robert Hawkin, secretaris van de „Club van Tachtig". Onder de aanwezigen bevond zich de lord-kanselier Asquith, de lord-mayor en vele leden van de Nederlandsche Ver- eeniging. De bruid, die lijdende is geweest aan influenza, zag er zeer goed uit. Sir Solomon, agent van Transvaal, ge leidde de bruid. Ds. Baart de la Faille sprak een woord van welkom en hield een rede naar aanleiding van Corinthe I 13. De vader van den bruidegom zegende het huwelijk in. Dr. Clifford hield daarna nog een korte toespraak. DUITSCHLAND. De Kommerzienrath Ludovici te München ontving onlangs een met Mayer onder teekenden, met een kinderhand geschreven, brief, waarin een bedrag van 100,000 mark van hem geëischt werd. Betaalde hij niet, dan zou één van zijn twee zoontjes ver moord worden. De bankier schonk aan den brief geen aandacht. Doch twee dagen daarna ontving hij een gelijk epistel, waarin nu ook een moord op zijn tweeden zoon werd aangekondigd. Aan den moord op zijn eersten zoon, zoo stond in den brief, was nu niets meer te veranderen. Wilde hij zijn tweeden zoon behouden, dan had adressant een half millioen mark te betalen. Als teeken, dat hij op het voorstel inging, zou Ludovici in een Münchener blad met groote letters den naam „Ludwig" moeten laten adverteeren. Óok nu nog antwoordde Ludovici op geen wijze, omdat hij aan het geheele dreigement geen andere beteekenis hechtte dan die van een grove onbeschaamdheid. Hij werd echter uit zijn onverschilligheid gewekt, toen de briefschrijver er toe over ging zijn dreigement in een daad om" te zetten. Toen de beide zoons van Ludovici, 12 en 14 jaren'oud, van school naar huis gingen, werden ze gevolgd door twee onbekende jonge mannen, die op een gegeven oogenblik beide kinderen met salpeterzuur begoten. Het vocht raakte echter alleen één in d^n nek en veroor zaakte daar een vrij onbeduidende ver wonding. De beide booswichten gingen op de vlucht. Eén hunner schijnt zich de hand verbrand te hebben, 's Avonds kreeg de vader een brief, waarin de aanranders hem verzekerden, dat de begieting met salpeterzuur slechts dienen moest om te toonen, dat het hun ernst is met hun dreigementen. BELGIË. Op aandringen van koning Leopold heeft de Belgische regeering 17.000 francs toe gestaan voor den aankoop van kunstmatige vogelnestjes, die in de boomen der parken gehangen moeten worden, ten dienste van eventueele zwervers in de vogelwereld. Tijdens de voorstelling in de Konink lijke Renbaan te Brussel werd de orde aan den uitgang gestoord door eenige bengels. Een politie-officier snelde er heen, maar viel in den gang in een beerput van 3 meters diepte, waarvan kwaadwilligen de val hadden opengelegd. Een agent, die achterna kwam, viel boven op zijn chef. Men haastte zich beiden op te halen. De officier had twee erge wonden aan het hoofd, en moest naar het St.-Jansgast- huis overgebracht worden. De agent, die minder erg gekwetst werd, is naar zijn woning gebracht. De koning der Belgen zal het kasteel van Lormoy in den omtrek van Parijs niet meer betrekken. Hij zal voortaan zijn ver blijf nemen in het kasteel van Balaincourt. Als afscheid heeft de '-toning de krijgs- medaille en een gouden chronometer geschonken aan elk der vijf gendarmen, die het kasteel van Lormoy moesten be waken, en heeft hij aalmoezen doen uit- deeien aan de armen der omliggende gemeenten. NEDERLAND. Apeldoorn, 21 Febr. In verband met ontdekte onregelmatigheden worden een 20-tal werklieden in verschillende dienst vakken op het paleis Het Loo met 1 April ontslagen. Tiel, 22 Febr. Heden middag om half zes sloeg even boven de stad een laveerend schuitje om, waarin twee leerlingen van het gymnasium zaten, n.l. Koldewijn uit Den Haag en jhr. Falck uit Breda. Beiden hielden zich aan het want vast, doch eerst genoemde liet het spoedig los, en zonk vóór de Nieuwe Kade in de diepteMet levensgevaar, want er stond buitengewoon hol water, gingen verscheiden roeibootjes den drenkeling achterna, die, na verschil lende vergeefsche pogingen, vijf minuten beneden de stad werd opgepikt door eenige zalmvisschers, die zijn bewustzijn opwekten. Zijn eerste vraag gold zijn on- gelukkigen makker, die 21 jaar oud is. Rotterdam, 22 Febr. Verdacht van medeplichtigheid aan de horloge-diefstallen, is gisterenavond door de recherche in zijn woning aan de Warmoezierstraat gearres teerd W. H. F. v. V., bijgenaamd „de witkop". Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Met het pakken der inbrekersbende, waartoe de hoofd-rechercheur den eersten stoot gegeven heeft door de arrestatie van den heler, heeft men een goeden slag geslagen. Door de hand te leggen op de vermoedelijke dieven, is men nog achter een ander adres gekomen, waar horloges te vinden waren, die het daglicht niet konden verdragen. In het huis van de wed. C., in de Peperstraat, heeft men in beslag genomen 2 gouden dames-horloges, afkomstig van Bushe en Fehr, en 3 gouden horloges en 1 zilveren, afkomstig van de firma J. A. Seckei Zn. Mede zijn daar gevonden binocles, pince-nez, scheermessen, kompassen, scharen enz., vermoedelijk gestolen, door verbreking van een ruit, uit het magazijn van den opticien M. Sandwijk, Jonkerfransstraat. Behalve ettelijke pakjesdieven, heeft men nu 5 inbrekers en een heler te pakken. Vooreerst zal het nu wel wat rustiger zijn in onze goede stad. Met ingang van 1 April a.s. is van de rijksklerken, adspirant-verificateurs commiezen-verificateurs, hoofdcommiezen, commiezen en commiezen te water bij de belastingen, hier ter stede, wegens duurte der standplaats, een toelage van f 240 's jaars toegekend en aan de verificateurs bij dat dienstvak een van f 300 's jaars. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 24 Febr. Wie gisterenavond tegen klokke acht op de Oude Haven kwam, kon aan de vele rijtuigen, die op en af kwamen rijden, en aan de menigte volks, die vóór de Groote Sociëteit ge posteerd stond, bespeuren, dat er iets bizonders aan het handje was. En dat was het ook. in de Concertzaal zoude namelijk, evenals het vorig jaar, een gecos- tumeerd bal, oftewel bal-masqué, gegeven worden. Verklaarbaar was dus de drukte in dit anders zoo stil gedeelte van ons stadje. Want zij, die geen recht van toe gang tot de Concertzaal hadden, wilden er althans dit van hebben, dat zij de verschillende gewaden der gecostumeerden bij het uitstappen uit de rijtuigen konden opnemen, al was het dan ook maar vluchtig. In onze hoedanigheid van verslaggever der Nieuwsbode hadden wij van de commissie, die dit gekostumeerde bal op touw gezet en gearrangeerd had, de vriendelijke uit- noodiging tot bijwoning er van ontvangen, waarvan wij uit den aard der zaak een gretig gebruik maakten. Toen wij de kleur rijke en h giorno verlichte Concertzaal, die met vlaggetropeeën en planten smaak vol versierd was, binnentraden, bespeurden wij bij den eersten oogopslag, dat het intérieur er van er geheel anders uitzag, dan gewoonlijk het geval is. De zaal was namelijk in drie afdeelingen gescheiden. Het middengedeelte, een flinke, ledige ruimte, was voor de gecostumeerden ge reserveerd, terwijl het podium en het achtergedeelte voor het kijklustig publiek bestemd waren, dat in grooten getale opgekomen, ook nog een deel van de bovengalerij bezette. Aan de tuinzijde kwam men door twee breede ingangen in een groote ververschingstent, die met wapens en vlaggen gedecoreerd, voor deze gelegen heid opzettelijk was opgeslagen. Links op het podium was een orchest gezeten, dat onder leiding van den heer Ch. Walace voor de noodige dansmuziek zorg droeg, en overigens lustige deuntjes speelde. Nadat dit orchest eenige nummers ten beste had gegeven, deden op de tonen der muziek de gecostumeerden hun entrée in de zaal. Onder hen merkten wij op ridders uit vervloden eeuwen in hun kleurige drachtPolichinels in narren- costuum, gevederde Indianen, Chineezen, Italianen, Turken, Arabieren, allen in nationale kleeding. Het was een bonte mengeling van volken en rassen. Ook zagen wij een typischen Engelschen toerist, een echten sneeuwman met bezem, die met sneeuwballen wierp, welke gelukkig niet met steentjesmaar met chocolaadjes gevuld waren, een handigen diabolo, baby's, den uit zijn graf verrezenen Rembrandt, boeren uit Saksen en boerinnetjes uit Goes, een kaartlegster of waarzegster, een dame en heer, die gezamelijk een dominospel voorsteldeneen aanvallige scheurkalender van dit jaar, en een snoezig bakerkindje, dat zijn zuigflescbje gastvrij aan de groote menschen aanbood. Maar hoe later op den avondhoe mooier volk. Eerst kwam een varkens koopman. Deze wilde van de gelegenheid gebruik maken, teneinde zijn varken aan den man te brengen, waarin hij groot gelijk had. Of het hem gelukte, weten wij niet. Later drong, de politie trotseerend, iemand in de zaal, die, directeur van een muziek gezelschap, meende, dat hij hetzelfde recht had om op het bal een uitvoering te geven, als elk ander. Groote consternatie in de zaal, waaraan een einde kwam, doordat aan den stouten indringer het recht gegeven werd met zijn gezelschap een voorstelling te geven, die zeer in den smaak viel. Ten slotte verschenen nog twee edellieden die tokkelend op de mandoline en slaande op den tambourin, liedekens voordroegen, met en zonder pikante toespelingen. Het was een bont gezelschap, dat zich uit stekend amuseerde, en ook aan de toe schouwers en toeschouwsters veel genot verschafte. Lap de Na Mar zong en floot op zijn fluitje van drie centen, vroolijke moppen, wat veel aangename afwisseling gaf. Klokkeslag twaalf werden op een gegeven teeken de maskers afgedaan. Het bal werd echter onder leiding van den heer Theewis voortgezet, en met een souper in de tent besloten. Het bal-masqué is dit jaar bizonder geslaagd. Eere aan de commissie, die alles zoo uitnemend heeft voorbereid. Wij waren in de gelegenheid gesteld inzage te nemen van de rekening der commissie, die ten behoeve van de onver- mogenden een ijsfeest gaf. Uit de reke ning bleek, dat ontvangen was f 276,85, zoodat met het batig saldo van 41 cent van het vorig jaar, beschikt kon worden over f 277,26. Uitgegeven is aan 684 brooden f 88,92 345 pond gort 23,60 342 kop choco lade 20,52 346 pond spek 102,07 11 dekens. 23,21 J Drukwerk, ad- vertentiën zegelsenz. 16,55 te zamen f 274,87| zoodat er een batig saldo is van f 2,38J. Noordgouwe. Op de algemeene ver gadering van het Toelaagfonds voor werk lieden alhier, die door 15 van de 41 leden werd bezocht, deed de directeur verslag over 1907. In den kring Schuddebeurs is f 8,60 en in den kring Noordgouwe f 97,80 aan de zieken uitgekeerd. De contributie, die maar over een half jaar wordt geïnd, bedroeg f 110. Het vaste fonds bevat f574,83, de reservekas f845,40. Als directeur werd de heer M. W. van de Garde en als bestuursleden de heeren J. Sinke en P. Kort herkozen. Schouwen. De Zuidwesterstorm, die Zaterdagavond woedde, heeft hier en daar nog al huisgehouden en schade berokkend boomen werden ontworteld, braken door midden of werden van hun kruin beroofd; pannen woeien bij reeksen van de daken; schoorsteenen werden deerlijk gehavend; gaten in het dak geslagen; bedekkingen van hooi- en strooklampen afgerukt en weggeslingerd; heiningen en rietenschuren, wel wat door den tand des tijds geleden, tegen den grond gesmakt. Gelukkig, dat er geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Westelijk Schouwen. De groene en bruine sprietjes van narcissen en andore bolgewassen komen weer aardig voor den dag, zelfs komen enkele vroege soorten reeds door de lichte bedekking heenkijken, als hunkeren zij naar licht en een milde zon. Toch is het zaak, volgens bekwame vakmannen, de bedekking nog een poosje te laten liggen. Er kan nog vorst komen, wat op de teere plantjes van zeer schade lijken invloed zou zijn. Of de bollen van den feilen vorst dezen winter geleden hebben, is vooralsnog niet te bepalen. Oosterland, 22 Febr. Donderdag j.l. hield de heer Bolier van Bruinisse alhier eene lezing, waarin hij het doel en streven van de Vereeniging „Volksweerbaarheid" uiteenzette, om dan té trachten hier eene afdeeling daarvan en een schietvereeniging op te richten. Beide zijn tot stand ge komen. De afdeeling „Volksweerbaarheid" telt voorloopig nog slechts 5 leden, de schietvereeniging echter 25. Op dezelfde vergadering werd nog een bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld J. H. Flohil, voorzitter, C. Westrate, secretaris en L. Beije, penningmeester. Verder werden als commissarissen aangewezen de heeren H. v. d. Zande en J. L. Schoof. Tot ambtenaar ter secretarie te Brouwershaven is benoemd de heer H. M. Beije, geboren te Oosterland, thans te Terschelling. Bruinisse. Vrijdagavond gaf de muziek vereniging „Excelsior" in de Conferentie- kamer alhier eene in alle opzichten uitstekend geslaagde uitvoering. De muzieknummers, waaronder een paar voor strijkorkest, uitgevoerd door een tweetal jeugdige leerlingen van den direc teur, den heer Joh. F. A. Theewis te Zierikzee, werden met zeer veel genoegen aangehoord en gaven een doorslaand bewijs van het degelijk onderwijs van den directeur en de ambitie waarmede de onder zijne leiding staanden zich op de beoefening der muziek toeleggen. Door een drietal dames en eenige heeren werden ter afwisseling opgevoerd„Akema de Koet sier", tooneelspel van M. J. Gillissen„De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1