ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Zaterdag 22 Februari 1908. Eerste Blad (525 i e r i li. z e e s c h. e C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8582 Uitgever-HoofdredacteupA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur t A. J. DE LOOZEHoek SctiuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 21 Febr. Met genoegen kunnen wij onzen lezers en lezeressen mededeelen, dat enkele ingezetenen, onder leiding van den waarnemenden burge meester, mr. H. C. Moolenburgh, ten stadhuize vergaderd zijn geweest, teneinde te trachten aan de werkstaking der sigarenmakers een einde te maken. Van ganscher harte hopen wij, dat hun streven met een gunstigen uitslag moge bekroond worden. Aan het bal-masqué, dat Zondagavond in de Concertzaal alhier zal gegeven worden, zullen, naar wij vernemen, zestig gemaskerden deelnemen. Buitengewone verrassingen wachten het publiek. Een groot deel van den tuin zal als ver- verschingstent worden ingericht, die wel voor een honderd menschen plaats zal aanbieden. Verschenen is van de hand van mr. A. J. F. Fokker, voorzitter van het Bestuur van het Waterschap Schouwen, een om vangrijk werk van niet minder dan 850 bladzijdenbevattende geschiedkundige bizonderheden, in chronologische orde uit authentieke bronnen verzameld, over Schouwen van 1600—1900. Wij hebben den inhoud van dit lijvig boek, dat ons heden werd toegezonden, nog niet kunnen doorlezen, zoodat wij onzen lezers eerst later het een en ander daaruit kunnen mededeelen. Maar dit kunnen wij wel reeds zeggen, dat de samenstelling van dit werk, product van een ijverige bronnenstudie, voor de kennis der geschiedenis van het Waterschap Schouwen van groote waarde is. Het boek, voorzien van een zestal kaarten, is gedrukt op de drukkerij der Naamlooze Vennootschap Stoomdrukkerij voorh. Lakenman Ochtman alhier, die door fraaien, duidelijken druk opnieuw getoond heeft, dat men voor goed druk werk niet naar elders behoeft te gaan. In het jongste nummer van Vooruit komt een redactioneel artikel voor, waaraan wij het volgende ontleenen In de enkele jaren, gedurende welke de heer Patijn in de Kamer zitting heeft, stond hij reeds meermalen voor de schipperij op de bres. Met warmte bepleitte hij de verbetering van het Hellegat, waar thans zooveel schippers hun tijd, soms zelfs hun schip en hun leven verspelen. Aan zijn toedoen voorts is het vooral te dankendat onder de nu afgetreden regeering flink de hand werd geslagen aan de opruiming der wrakken, waarvoor ieder varensman hem dankbaar is. En laatstelijk kwam hij met kracht op tegen eene Provinciale belasting van Noord-Brabant, op grond, dat indien het daarin neergelegd beginsel werd toegepast op de kanaal-, sluis- en havengelden, het doodvonnis voor de schipperij zou zijn geteekend. Tevens is mr. Patijn lid der afdeeling voor schipperijbelangen van de onlangs ingestelde Hollandsch-Belgische Com missie. Aangezien er verschillende zaken zijn, waarover de Nederlandsche schippers, die op België varen, te klagen hebben, kan hij ook in die hoedanigheid aan de schippers goede diensten bewijzen. Naar wij met genoegen kunnen melden, is de toestand van den getroffen veldwachter Stoel tamelijk bevredigend. Het. schietvoorwerp is in handen der politie. Nadere ophelderingen zijn helaas nog niet bekend. Met 1 April a.s. zullen de tijdelijke arbeiders van den rijkswaterstaat A. van Oost Louwers en L. Boslooper, werkzaam aan de rijkszeeweringwerken aan de Oude Hoeve, onder Renesse, de laatste tevens Jichtwachter, den dienst verlaten. De eerste is ruim 86, de laatste 76 jaar oud. Wegens hun hoogen leeftijd konden zij indertijd niet als vaste arbeiders worden aangenomen en hebben alzoo ook geen aanspraak op pensioen. Wij vernemen echter, dat zij een jaar- lijksche toelage zullen ontvangen, gelijk staande aan dat pensioen. Men schrijft ons uit het district Oostburg: Nu het gerucht loopt, dat de heer mr. P. C. J. Hennequin voornemens zou zijn te bedanken als lid der Tweede Kamer welk gerucht echter, zooals gemeld, voorbarig is wordt van rechtsche zijde weer dadelijk de aandacht op ons district gevestigd. Zoo lezen wij in een katholiek blad: „Bevat het gerucht waarheid, dan bestaat voor rechts een goede kans een anti-liberaal, een katholiek misschien wel, gekozen te krijgen. Want de heer Henne quin had voornamelijk zijn verkiezing te danken aan zijn groote populariteit. Ook de Standaard zeide in 1905 reeds, dat het laatste liberale bolwerk in Zeeland moest veroverd worden. Nu is het ontegenzeggelijk waar, dat mr. Hennequin zeldzaam populair is in het heele district. In 1905 werd de heer Hennequin dan ook bij de eerste stemming herkozen met 4375 van de 7253 stemmen. Doch sinds dien tijd zijn de verkiezingen voor de Prov. Staten gehouden, waarbij in 1907 de anti-liberale partijen met eenige candidaten optraden tegenover de aftre dende liberale leden. Het district Oostburg voor de Tweede Kamer wordt gevormd door alle gemeenten in Westel. Zeeuwsch-VIaanderen en verder door de volgende in Oostelijk Zeeuwsch- VIaanderen gelegen gemeenten: Ter Neuzen, Axel, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Hoek, Zaamslag. Om nu de kansen voor beide partijen rechts en links bij een verkiezing voor de Tweede Kamer te vergelijken, zuilen wij de cijfers van de Statenverkie zingen in 1907 eens nagaan. Toen hadden in Westelijk Zeeuwsch- VIaanderen de liberale candidaten respect. 2167, 2156 en 2883 stemmen; de anti liberale candidaten, gesteund door kath. en anti-rev., resp. 989, 850 en 835 stemmen. In Westelijk Zeeuwsch-VIaanderen hebben de liberalen dus een grooten voorsprong, trouwens dit gedeelte van Zeeland is van oudsher zeer overwegend vrijzinnig. Om een balans te kunnen opmaken, nemen wij vervolgens de stemmen, mede in 1907 uitgebracht op de liberale en anti liberale candidaten in de bovengenoemde in Oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen gelegen gemeenten mede behoorende tot het Kamer district Oostburg. Dan zien wij dat de liberale candidaten behaalden resp. 1282, 1017, 1000 en 829 stemmen. De anti-liberale candidaten verwierven 1629, 994, 904 en 994 stemmen. Een zuivere afspiegeling van de gemeente in Oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen voor wat het district Oostburg betreft vindt men voor de anti liberale partijen in dit cijfer 1629. Dit aantal stemmen werd nl. behaald in 1907 door een anti-rev. candidaat, die tevens door de katholieken gesteund werd. Neemt men dus de ongunstigste cijfers voor de liberalen in het heele district, dan verkrijgt men voor Westelijk Zeeuwsch-VIaanderen 2185 en voor Oostelijk 829 of totaal 2914 (de gunstigste 2167 -f- 1282 3449) Voegt men daarentegen de gunstigste cijfers voor de anti-liberalen bijeen, dan ziet men voor Oostelijk Zeeuwsch-VIaan deren 1629 en voor Westelijk 989 of totaal 2618 stemmen. Deze cijfers bewijzen dus voldoende dat het district Oostburg voor de vrij zinnigen volstrekt niet als verloren is te beschouwen, als de heer Hennequin zijn mandaat mocht nederleggen, want wij hebben nu voor de vrijzinnigen de ongun stigste en voor de rechter partijen de gun stigste stemmencijfers genomen en bij de verkiezing voor de Staten in 1907 was de heer Hennequin niet betrokken. Ieder kan nu aan de hand van deze cijfers, die den stand der partijen in Juni 1907 aangeven, nagaan aan welke richting de meerderheid der kiezers in het Kamer district Oostburg de voorkeur geeft. Onlangs is een comité tot stand gekomen ter bevordering van een betere verbinding tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-VIaanderen. Dit comité, waarvan de heer J. A. van Rompu, lid van Gedep. Staten van Zeeland te Terneuzen, voor zitter is, heeft thans besloten, te trachten, een stoomtram tot stand te brengen van IJzendijke via Philippine en Terneuzen naar Zaamslag, die dan zal aansluiten bij de ontworpen stoomtram Hontenisse Belgische grens. De gemeenteraad van T er neuzen heeft instemming betuigd met de plannen van den directeur-hoo.'dingenieur van 's Rijks waterstaat inzake verbetering van de havenwerken aldaar. De raming van kosten bedraagt f610.000. Burgh, 20 Febr. Onze oude toren zal een nieuw uurwerk verkrijgen, waardoor in een groote behoefte voorzien wordt. De levering is opgedragen aan den heer I. ter Poorten te Zierikzee (vroeger de heer Capelle), die reeds toren-uurwerken heeft geleverd te Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Noordgouwe en Renesse. Bruinisse. Voor de loting der nationale militie hebben zich 33 personen aange geven. Stavenisse. Vanwege het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, zullen dit jaar weder kinderen kunnen worden verpleegd in de inrichtingen te Egmond aan Zee en aan den Hoef, te Zonneheuvel en te Nunspeet. Zoo noodig kan er nog over andere inrichtingen beschikt worden. Ook de afdeeling Tholen van genoemd genoot schap - met hare 124 leden stelt weder de gelegenheid open om één of meer ziekelijke of herstellende kinderen naar een strand- of landkolonie voor eenige weken te zenden. Belanghebbenden gelieven zich vóór 5 Maart aan te melden bij den waarnemenden voorzitter, den heer Buijze te Stavenisse, alwaar tevens de voorwaarden van uitzending te verkrijgen zijn. Oud-Vossemeer. in den loop dezer week kwamen in één dei* lokalen van de o. I. school een veertigtal personen samen, welke de reeds vermelde oprichting van een zangvereeniging bespraken. De heeren F. J. Ampt en F. W. O. Wiskerke gaven eenigszins uitvoerig aan, wat zoo'n zang vereeniging in een kleine gemeente kan presteeren, maar tevens welke voorwaarden moeten gesteld worden om een goed koor te worden. Met voldoening mag geconsta teerd worden, dat achttien dames en zeventien heeren zich bereid hebben ver klaard tot deelname. In een vergadering van het gezelschap „Eendracht" werd door één der leden het voorstel gedaan, om aan het bestuur der vereeniging het initiatief op te dragen tot het oprichten van eene Floralia-Vereeni- ging; het bestuur meende evenwel, dat zoo iets niet ligt op den weg dezer vereeniging, te meer waar „Eendracht" bij zoo'n op richting financiëel zou betrokken zijn. Het bestuur verklaarde zich evenwel bereid inlichtingen te vragen, die misschien zouden kunnen leiden, dat particulieren overgingen om het initiatief te nemen. In dezelfde vergadering gaf de heer Wiskerke een zeer belangrijke lezing ten beste over de middelen, die men in de 16e en 17e eeuw aanwendde, ook vooral in Zeeland, om voor liefdadige stichtingen enz. aan den onmisbaren nervus rerum, de noodige fondsen, te komen. Vlissingen, 20 Febr. Even vóór twaalven ontstond in den nacht van Woensdag op heden brand in het huis aan den Nieuwen- dijk, bewoond door den kapper Salet. Door het gemaakt alarm kwamen brand weer en vele nieuwsgierigen ter plaatse. Daar de brand was. ontstaan in een kast van den winkel en de politie zeer spoedig de slang aan de waterleiding had gekop peld, was deze den brand, die een dreigend aanzien had, spoedig meester, waardoor de aangekomen brandspuiten geen water behoefden te geven. De groote spiegelruit is door de hitte gebarsten, terwijl nog meerdere ruiten van het bovenhuis gebroken werden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De schade, die niet groot is, wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. ONDERWIJS. Bij het op 19 dezer te 's-Hage gehouden examen Nuttige Handwerken slaagde o. a mej. C. J. Swenne van Goes. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken te Breda, mej. F. Koole te Krabbendijke. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 23 Februari 190 8. Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. H. W. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 23 Februari, 's voormiddags tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer C. Taanman, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv,- Kerk te Serooskerke: 'sNam. twee ure: ds. Reus van Eikerzee. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen van Renesse. Herv. Kerk te Renesse: 'sNam. twee ure: ds. Van Veen; 'snam. vier ure: Eerste bijeenkomst van alle aannemelingen in de consistorie; onderwerp: De Nederlandsche Hervormde Kerk. Herv. Kerk te Noordwellc: Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half fieri ure: ds. Japchcn. Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Elkerzce: 'sVoorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: de heer E. v. d. Laan, cand. tof den Heiligen Dienst te Uithuizermeden. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam twee ure: ds. J. de Leur. (Doopsbedicning). Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ureds. Schouten. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twe'e ure ds. Van de Griend. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: dr. Helder van Zierikzee. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure:ds. Van der Linden. Geref. Kérk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure: ds. Kamsteeg van Sirjansland; 'snam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. C. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Nam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. GerefKerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien- ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie JeruCl II: 'sVoorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone dienst. KERKNIEUWS. Het bericht, als zou ds. M. H, A. van der Valk, predikant bij dc Ned. Herv. Gemeente te Oud-Beierland, appèl hebben aangeteekend tegen de uitspraak van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, waarbij hij uit zijn ambt is ontzet, is onjuist. Althans tot heden is tegen die uitspraak nog geen appèl aangeteekend. Aan een particuliere correspondentie uit Pretoria, d.d. 27 Januari, aan de N. R. Ct., ontleenen we het volgende: Dr. S. O. Los, de van Hilversum be roepen predikant der Gereformeerde (Dopper) Kerk te Pretoria, is hier verleden Donderdag aangekomen en gisterenvoor middag door prof. Jan Lion Cachet plechtig- lijk bevestigd. Sedert de dagen, dat president Kruger's voormanschap aan de Dopperkerk ongemeenen luister gaf, is 't gebouw dezer Gemeente niet zoo vol geweest als gisteren, er was geen plaatsje open; behalve de Ministers Botha en Smuts, die met consul-generaal Knobel, den burgemeester en den magistraat den dienst bijwoonden, was ook aanwezig generaal Beyers, voorzitter van de Wet gevende Vergadering. Scharendijke, 19 Febr. Naar wij ver nemen, werd heden in een godsdienst oefening in de Geref. Kerk alhier, geleid door ds. Laman van Zierikzee, het geres taureerde orgel in gebruik genomen. Het zal worden bespeeld door mej. L. Padmos van Duivendijke. Dinteloord, 19 Febr. Heden avond was een groote menigte uit de verschillende gezindten van hier en elders in de Gerefor meerde Kerk samengekomen om de rede te hooren, die zou worden uitgesproken naar aanleiding van het 50-jarig bestaan der Christelijk Gereformeerde Gemeente alhier. Het openingswoord werd gesproken door ds. Zwiers van Willemstad, die daartoe tot tekstwoorden had Habakuk 3, vers 2b. Daarna trad ds. Donner uit Breda op en had zijn stof gekozen naar de woorden vervat in 1 Samuel 7, vers 12. Beide predikanten wisten in welgekozen woorden hunne teksten in verband te brengen met de heuglijke gebeurtenis, die men op deze wijze in herinnering wilde brengen en de groote schare, die het kerkgebouw vulde, was dan ook van den beginne, zes uur, tot het einde, circa half negen, geheel en al oor. Post en Telegrafie. Post- en telegraafkantoor te Zierikzee. Verkeer over 1907. Ontvangen werden: 238245 gewone brieven (van elders); 2289 kringbrieven 159147 binnenlandsche enkele briefkaarten; 1124 briefk. met ant woord betaald. 298038 couranten van J cent; 150494 1 en hooger; 326035 gedrukte stukken; 2544 monsters of stalen van koopwaren 48078 dienstbrieven; 5296 gewoon aangeteekende brieven; 1239 aangeteekende brieven met aan gegeven waarde tot een bedrag vanf 583132,53 8762 gedeponeerde quifan- tiën tot een bedrag van 90583,885 alhier ingevorderd id. tot een bedrag van264033.38 gestorte postwissels, bedrag 338500,505 uitbetaalde 242066,47 inlagen spaarbank, 77468,86 terugbetalingen id. 85248,26 aantal uitgegeven boekjes222 verzonden postpakketten. 14647 ontvangen idem 17704 Telegrammen: aangenomen en overgeseind7283 ontvangen en afgeleverd7926 opgenomen en verder geseind 2798 Telefoon: verzonden interlocale gesprekken 3766 ontvangen 1763 localen3541 Wissenkerke. Tegen 1 Maart is benoemd tot postbode (middagdienst) te Colijns- plaat, W. G. de Vos M.Pz. van hier. Visscher ij- Berichten. In de vorige week verzond men van Bruinisse 1740 tonnen mosselen naar België en Frankrijk, terwijl naar Engeland, Nederland en Duitschland 300 balen werden verzonden. De oesterverzending bedroeg 12000 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1