ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 20 Februari 1908. (SS ieriltzeesolie Oour an t). AFKONDIGING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 3581. Uitgever-HoofdredacieiirA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A- DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Art. 82e lid der Hinderwet. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Brengen ter openbare kennis, dat heden door hen is genomen het vofgend besluit: De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Overwegende, dat hunne beslissing op het verzoek van het Bestuur der Schietvereeniglng «Prins Frederik Hendrik" alhier, van den 6 Jannari 1908, om vergunning tot het oprichten van eene schiet-inrichting op den binnenberm van den zeedijk, gelegen langs Cauwes-inlage van het Waterschap Schouwen, tusschen de dijkpalen 16 en 19, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend sectie C no. \21bis, niet binnen den bij het eerste lid van artikel 8 der Hinderwet ge- gestelden termijn kan worden genomen, omdat het voor het nemen dier beslissing vereischte onderzoek nog niet is afgeloopen; Overwegende, dat het daarom noodig is, be doelde beslissing voor den tijd van uiterlijk drie maanden te verdagen; Gelet op het tweede lid van artikel 8 der Hinderwet; BESLUITEN: 1°. de'beslissing op voormeld verzoek voor den tijd van hoogstens drie maanden te verdagen 2'. dit besluit in afschrift aan den verzoeker mede te deelen, en door afkondiging ter kennis te brengen van het publiek. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) H. C. MOOLENBURGH, Weth. P.-B. (get.) JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, den 19 Februari 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. Één der merkwaardigste bewegingen in onzen tijd is die wel voor de volledige politieke en economische gelijkstelling der vrouw met den man. Werd de" vrouw vroeger beschouwd als een wezen, dat geestelijk van een minderwaardige kwali teit was dan de man, die slechts te ge hoorzamen had aan de wetten en bevelen, welke deze gaf, slechts geschikt was voor het koken van soep, en het breien van kousen, in die beschouwing is in de laatste tientallen jaren een algeheele ver andering gekomen. Men ziet haar thans in ons sociaal en publiek leven een plaats innemen, en die ook waardig vervullen. Men ontmoet haar in de kantoren van den handel, bij de posterijen en telegrafie, bij het onderwijs, in de collegezalen, vóór de balie, in de geneeskundige praktijk, en waar al niet. Toch mist zij nog steeds, hoe begaafd, hoe ontwikkeld zij ook wezen moge, het staatkundig recht te kiezen, en gekozen te worden, en wordt zij in dit opzicht zelfs bij den onont- wikkeldsten kiezer ten achter gesteld. Zij gevoelt die achteruitzetting levendig, en geeft daarvan blijk, door te streven naar de verkrijging van een ook haar rechtens toekomende bevoegdheid. Hier te lande openbaart zich dat streven in het uitgeven van vlugschriften, in het houden van rede voeringen, in het kort: in het bewerken der openbare meening ten gunste van de staatkundige gelijkstelling der vrouw met den man. In Engeland wordt de strijd door de vrouwen met nog andere wapenen gevoerd. Zij trachten daar in het Parlementsgebouw door te dringen, teneinde de petities, waarin zij hare politieke wenschen uitspreken, te overhandigen, en mondeling toe te lichten. Daar dit in strijd is met de wet, zoo komen zij telkens in botsing met de politie, die de weerstrevende suffragettes, aldus worden deze vrouwen genoemd, gevangen neemt, en voor den politie-rechter brengt. Deze veroordeelt de dames tot boete, bij wan betaling te vervangen door gevangenisstraf. De meesten betalen de boeten niet, maar laten zich opsluiten, niet omdat zij het eenzaam gevangenisleven zoo bizonder aangenaam vinden, want de gevangeniskost is niet zoo smakelijk, en de gevangenis kleren zijn niet van zijde en fluweel, maar omdat zij in het martelaarschap een machtig propagandamiddel zien, dat aan de uit breiding van de beweging voor vrouwen kiesrecht niet anders dan ten goede kan komen. Zoo zijn in de jongste dagen weer eenige dames, waaronder een paar dochters van een generaal, voor eenigen tijd op last van den rechter opgesloten, omdat zij beproefd hebben ter overreiking van een protestmotie het Parlementsgebouw binnen te dringen. Gelijk men weet, heeft het Pruisische Heerenhuis het wetsontwerp der regeering tot onteigening van de in Polen gelegen en aan Poolscfte grondbezitters toebehoorende landgoederen, niet met instemming begroet, maar heeft het naar een commissie verwezen. Deze commissie nu heeft de volgende amendementen ingediend. Van de ont eigening zullen uitgesloten worden alle landgoederen; I. die door vererving in het bezit van den huldigen eigenaar zijn gekomen; II. die een tiental jaren onaf gebroken in het bezit van denzelfden persoon zijn geweest; III. die aan de kerk toebehooren. Door deze amendementen heeft het ontwerp veel van zijn kracht verloren. De gouverneur van het Groothertogdom Finland, Gerhard, heeft zijn ontslag ge vraagd en verkregen. Generaal Beekman, een volbloed reactionnair, is tot zijn op volger benoemd. De Czar heeft reeds bevolen, dat alle Russische troepen, die naar de Finsche grenzen in den laatsten tijd zijn gezonden, ter beschikking van den nieuwen gouverneur zullen gesteld worden. De bedoeling van de regeering schijnt'te wezen, Finland tot een provincie van Rusland te maken, zoodat het geen eigen vertegenwoordiging meer zal hebben, maar, evenals al de andere provincies van het rijk, afgevaardigden naar de Rijksdoema zal zenden. In Moskou werd door den adel een vergadering gehouden, waarin werd voor gesteld een adres van gehechtheid aan den Czar te zenden. Zestig leden echter kwamen er tegen op, omdat de inhoud van het adres in strijd was met de Grondwet, en met het October-manifest van den Czar. Het tusschen Duitschland, Frankrijk, Engeland, Rusland en Noorwegen gesloten Noorsch integriteitsverdrag is door alle betrokken mogendheden geratificeerd. Het verdrag is ingevolge- den wensch van Noorwegen daarom gesloten, omdat na de oplossing der Unie tusschen Noorwegen en Zweden twijfel bestond, of het verdrag van 1855, waarbij het territoriaal bezit van Noorwegen en Zweden gewaarborgd werd, nog wel eenige waarde bezat. Het nieuwe verdrag is van den#vo!genden inhoud; Art. I. De Noorsche regeering verbindt zich aan geen enkele Mogendheid eenig deel van het Noorsche gebied af te staan, hetzij tot bezettingsdoeleinden, hetzij tot eenig ander doel, waartoe de beschikking er over zou noodig zijn. Art. 2. De regeeringen van Duitschland, Frankrijk, Engeland en Rusland erkennen de integriteit van Noorwegen, en verbinden zich deze te eerbiedigen. Zou eventueel de integriteit van Noorwegen door eenige Mogendheid worden bedreigd of ge schonden, dan verbinden zich de regee ringen van Duitschland, Frankrijk, Engeland en Rusland na een voorafgaande tot dit doel gedane mededeeling van de Noorsche regeering met de meest doeltreffend schijnende maatregelen aan laatstge noemde regeering haar steun tot instand houding van Noorwegen's integriteit te verleenen. Art. 3. Dit verdrag wordt voor een tijd van 10 jaar, gerekend van den dag, waarop de ratificaties zijn uitgewisseld, gesloten. De jonge koning van Portugal gaat op den door hem ingeslagen weg van ver zoening voort. Hij heeft thans aan de matrozen, die wegens deelneming aan de muiterij van 1906 gevangen waren gezet, gratie verleend. De moeder van den jongeling, die part noch deel aan den aanslag op het leven van zijn koninklijken vader had, maar het ongeluk had bij den moord toeschouwer te zijn geweest, en die, omdat hij verdacht werd van medeplichtigheid, door de sol daten terstond werd neergeschoten, is door de koninklijke familie in het bezit van een jaarlijksche toelage gesteld. Een eigenaardig standpunt ten opzichte van den vorstenmoord neemt het Chris- telijk-Sociale Vorallberger Volksblatt in. Het schreef aldus: „De laatste daad van de revolutionnaire beweging (in Portugal) was een bloedige vorstenmoord. Zeker, iedere moord, ook de tyrannenmoord is een misdaad. Maar in dit geval waren de moordenaars de dienaren der openbare meening en van de tot het uiterste gedreven verontwaardiging van het volk. Het Portugeesche Koningshuis heeft een bijna gerechte straf ondergaan. De moord en de moordenaars mogen vloekwaardig zijn: „De stem van het volk is de stem van God"." Nu mag men de Christelijke pers ten onzent voor deze uiting van een Duitsch orgaan van haar richting nipt aansprakelijk stellen, maar billijkheidshalve mag dan ook verlangd worden, dat een ergerlijke uit drukking van den Franschen atheïst Viviani niet van dia..z4dE legea..u liberalen hier te lande telkens en telkens wordt uitgespeeld. De ontbondene Cortez zullen den 20sten dezer tot beëediging van den koning bijeen komen. Dan zullen zij op nieuw worden ontbonden. Het verschijnsel, dat dezelfde volksvertegenwoordiging twee malen ont bonden wordt, is zeker hoogst zeldzaam. De verkiezingen voor de nieuwe Cortez zijn tegen den 5den April uitgeschreven. Een sensatie-makend proces is in Spanje aanhangig. Alfonso en Fernando Sanz zijn twee natuurlijke zoons van den vorigen overleden koning Alfonso XU1, die tot de zangeres Elena Sanz in een idyllische betrekking stond. Hijdeponeerde bij zijn leven bij een bankier een som van f 350.000, teneinde deze aan zijn uit die betrekking geborene zonen bij hun meerderjarigheid uit te keeren. De bankier schijnt er met het geld van door te zijn gegaan, en nu vorderen de twee gebroeders van den huidigen Koning Alfonso XIII, hun halfbroeder, dat deel der nalatenschap, waarop zij krachtens de wet van Foro aanspraak mogen maken. Die wet toch verleent aan hen, die het vaderschap door het schriftelijk bewijs kunnen aantoonen en de gebroeders hebben tot levering van het schriftelijk bewijs 150 autografische documenten over gelegd het recht de helft te vorderen van het gedeelte, dat aan elk wettelijk kind toekomt. Het Hooggerechtshof heeft de berechting van deze zaak aan de recht bank onttrokken, en zichzelf competent verklaard in deze uitspraak te doen. Het proces wekt uit den aard der zaak groote belangstelling. ZUID-AFRIKA. Pietermaritzburg, 15 Febr. Twaalf Europeanen en zestig inboorlingen zijn omgekomen ten gevolge van een gasont ploffing in de Glencoe-kolenmijn. Pogingen tot redding zijn opgegeven, wijl het binnentreden van de mijn onmiddellijk den dood ten gevolge had. De meeste slachtoffers werden gemaakt bij de heldhaftige pogingen, die tot redden werden aangewend. AMERIKA. New-York, 16 Febr. Heden is door duizenden voorstandsters van vrouwen kiesrecht een reusachtige betooging ge houden. De geheele politiemacht van New-York was op de been. Een geweldige wervelstorm heeft in de Amerikaansche staten Mississippi, Arkansas en Texas groote verwoesting aangericht. In eerstgenoemden staat werden drie steden en verscheidene dorpen ver woest; in Texas is de bloeiende stad Tyler tot een puinhoop gemaakt. In die stad werden twaalf menschen gedood en veertig gewond. In Mississippi zijn voor zoover bekend is, tien menschen om het leven gekomen. De schade is ontzaglijk groot en duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. De fabrieksstad Pittsburg is voor een groot gedeelte overstroomd door de Alleghany en de Monongahela, welke twee rivieren daar samenvloeien, om den Ohio te vormen. Ruim 20,000 menschen zijn zonder werk door.de overstrooming. Duizenden moesten vluchten naar de tweede verdieping hunner huizen, waar zij door middel van schuitjes de noodige levensmiddelen krijgen. De schade wordt geschat op 5 millioen gulden. SPANJE. Tegen den koning van Spanje is sinds een tijd een proces aanhangig, ingesteld door de twee broeders Sanz en mej. Sanz, zangeres, alle drie natuurlijke kinderen van koning Alfons XII van Spanje, 't Was een langdurige en moeilijke zaak, want ten eerste was de vraag, of de oude wet op het onderzoek naar het vaderschap nog toegepast mocht worden, een wet, waarbij aan het natuurlijke kind een erfdeel wordt toegekend, de helft bedragend van wat het wettige kind krijgt. Daarenboven beweerde dc advocaat van den koning, dat diens persoon onschendbaar is en dat geen burgerlijke rechter over hem mag oor- deelen. Tegen deze zonderlinge rechts kundige meening kwam de procureur- generaal op, maar niettemin heeft het Hoog gerechtshof zich onbevoegd verklaard. Waarschijnlijk zal nu de zaak in het parlement ter sprake gebracht worden. Barcelona, 17 Febr. Vandaag hadden twee bomontploffingen plaats: één in de Calle Ramon, de andere in de Calle Peu de la Creu. Bij de eerste werden een vrouw en een klein meisje, bij de tweede een vrouw gedood. PORTUGAL. Lissabon, 18 Febr. Koning Manuel en de Koningin-weduwe hebben de moeder van den bij den moordaanslag bij ver gissing doodgeschoten Dacosta bij zich doen komen en haar getroost. Zij zullen verder voor haar zorgen. De man, die op het oogenblik aan gewezen wordt als de moordenaar van den Koning en den Kroonprins van Portugal, heet niet Boixa, zooals sommige bladen beweerden, maar Buica. Het gerechtelijk onderzoek heeft het volgende aangaande zijn persoon aan het licht gebracht. Buica, zoon uit een gezin van tien meisjes en twee jongens, was onder-officier; wegens beleediging van een meerdere werd hij gestraft en, nadat hij zijn straf onder gaan had, uit het leger gejaagd; toen werd hij onderwijzer. Hij leefde kalm, kwam er met moeite, was een goed huisvader en ging door voor een braaf man. Hij had twee kinderenzijn vrouw is gestorven. Den middag van 1 Februari kwam hij om twee uur thuis, hij nam zijn kinderen op zijn schoot en liefkoosde hen; daarop zei hij tegen zijn schoonmoeder dat, als hij er eens niet meer was, zij de kinderen niet mocht verlaten, en toen de vrouw hem vroeg waarom hij dat zei, antwoordde Buica, dat men tegenwoordig iedereen maar gevangen nam; misschien gebeurde het hem ook wel. Den middag bracht hij met twee vrienden door in een koffiehuis, veel etend, drinkend en sprekend. Hij was een uitnemend schutter. Sedert het bekend is, dat hij den moord heeft gepleegdworden zijne kinderen met geschenken overladen; ja, een rijke winkelier heeft een inschrijving geopend, een huis voor hen beschikbaar gesteld en zich belast met hun onderwijs. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Aan één der stations te Budapest speelde zich Woensdag de volgende tragi-komische scène af; even na tienen kwam vorst Ferdinand van Bulgarije, die zijn verloofde ging bezoeken, op de doorreis daar aan. Toen hij den sneltrein verliet, zag hij op het perron een man staan, met een blikken bus in de hand. De vorst dacht dadelijk aan niets minder dan aanslagen en bommen. Hij werd doodsbleek, en begon met handen en voeten te gesticuleeren. De wacht hebbende inspecteur van politie liet onmiddellijk den „anarchist" arresteeren. Met alle noodige voorzorgsmaatregelen maakte men zich van de bus meester; opende haar en ontdekte eenige smakelijk uitziende gemarineerde haringen. Natuurlijk werd de eigenaar dezer delica tesse onmiddellijk op vrije voeten gesteld, waarna men zich haastte den vorst van de zaak op de hoogte te brengen, die den onschuldig verdachte een schade vergoeding gaf. ENGELAND. Te Bristol is de in de dagbladberichten reeds vroeger genoemde bigamist Witzhoff tot zeven jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Thans moet bekend worden, dat hij niet zeven maal, maar 32 maal gehuwd is geweest, en telkens zijn vrouwen aan zienlijke sommen gelds afzette. De achter eenvolgende huwelijken werden gesloten in Amerika, Spanje, Italië en Engeland, telkens onder een anderen naam. De man stamt uit een aanzienlijke Zwitsersche familie en studeerde voor tandarts. DUITSCHLAND. Groote verslagenheid heerscht onder het personeel van het bekende circus Busch te Berlijn. In de groote waterpantomime kon het publiek met welbehagen eiken avond twaalf mooie sirenen of nixen zich in het water zien voortbewegen. Op een avond duikten zij als gewoonlijk onder water, maar toen ze boven kwamen aan de oppervlakte ontbrak één van haar. Het publiek werd ongerust en vreesde, dat de verdwenen nixe verdronken was. Het was het mooiste meisje van het circuspersoneel. Het waterbekken werd zorgvuldig onder zocht, maar zonder resultaat. Een dag daarop bleek, dat de verdwenen sirene dien avond een herculesachtig gebouwden Schot had gevolgd, die in het circus in de pantomime de rol van boschwilde ver vulde. Een brief meldde spoedig, dat het paar naar Engeland vertrokken was om daar te trouwen. Daar beide hun contract verbroken hadden, eischte de directie hun opsporing bij de politie, die hen echter niet heeft kunnen vinden. Het kluchtige der zaak is dat de beide menschen elkaar niet verstaan, daar de mooie nixe alleen maar Duitsch spreekt en de Schotsche her cules slechts het Engelsch machtig is. BELGIË. Een Vlaamsch blad schrijft het volgende over de haven van AntwerpenSedert vele jaren was de werkloosheid aan de haven niet zoo groot als ze thans is. De nieuwe dokken ten noorden zijn verlaten en 't is niet te verwonderen, dat de nering doenden de steenen uit den grond klagen. Ook zijn het dure tijden voor onze dok werkers, waarvan velen sedert een viertal weken geen slag meer hebben gedaan. De werkstaking van verleden jaar, en de crisis, welke zich over heel de wereld uitbreidt, zijn daar natuurlijk riet vreemd aan. En toch voorspelt men een nieuwe staking voor den aanstaanden zomer. In België heeft men in de badplaat sen aan de kust uitgebreide villa-diefstallen ontdekt, waaromtrent we in het Hand. v. Antwerpen de volgende bizonderheden vinden Een aangehoudene, zekere H., heeft de namen van zijn helers aan het licht ge bracht. Het zijn deftige meubelhandelaars, bestuurders van openbare verkoopingen en anderen, die hem het verkoopen der ge stolen meubelen gemakkelijk maakten. Het gerecht heeft te Ostende zekeren B. doen aanhouden, bij wien Zaterdag een menigte meubelen in beslag werden ge nomen. De brandweer, die ter hulp was geroepen, voerde niet minder dan 64 matrassen weg. Een tweede aangehoudene, een schilders- knecht, maar tevens huisbewaarder van een aantal villa's, heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd. Hij schijnt alles voor de inbraken te hebben gereed gemaakt. Maar er moeten nog meer medeplichtigen zijn, want in één der geplunderde villa's heeft men de overblijfselen gevonden van een drinkgelag, waarbij vier champagne roemers werden gebruikt. In een andere hadden zij een briefje laten liggen, luidend, in het Fransch en in het Engelsch: „Tot het volgend jaar en zorg dat je wat méér voor ons hier iaat". NEDERLAND. Stavoren, 17 Febr. Den 13en Sept. 1907 dreef „De stad Workum", paling schuit, met bestemming naar Londen, 30 mijlen uit de kust, ten Westen van Kijk duin, op de wateren der Noordzee en kwam de bemanning op het denkbeeld een flesch, waarin een briefje, overboord te laten. Daarin stond vermeld, door wien en waar de flesch was uitgeworpen, met het vriendelijk verzoek, verder, bij mogelijke vinding, daarvan melding te willen maken aan den schipper W. van der Schaaf te Heeg. Dezer dagen nu ontving Van der Schaaf een in het Fransch gestelden brief van den vice-consul der Nederlanden te Bergen, in Noorwegen, den heer C. Otto Kanon, dat de flesch was gevonden door een visscher te Bjornefjord, in de nabijheid van het eiland Sulen. De visscher had de flesch gebroken en het voor hem onleesbare briefje overhandigd aan een koopman van Nagelstad, die het opzond aan een Berger courant, vanwaar het terechtkwam bij den vice-consul, die het vertaalde, en, begeleid van een vriendelijk schrijven, opzond aan den heer Van der Schaaf, met verzoek van goede ontvangst kennis te willen geven, aan welk verzoek bereids is voldaan. Ziedaar den roman van 't briefje, dat in zijn glazen hulk met goed gevolg de winterstormen van den oceaan weerstond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1