Zierikzee-Rotterdam. 9 ADVERTENTIEN. Dreischor. Vrijdagavond gaf dé rede rijkerskamer „Bellamy", hare gewone winteruitvoering. Gegeven werd een tooneel- spel „Plicht", een stuk in den trant van Heyermans „Óp Hoop van Zegen". Daar na volgde een blijspel in 3 bedrijven, getiteld„Jan Ongeluk". Beide stukken werden verdienstelijk opgevoerd en de vertooners mochten zich verheugen in den luiden bijval van het talrijke publiek, vooral in het tweede stuk, dat grappige tooneelen te zien geeft. Nieuwerkerk. Dinsdagavond j.l. werd door de steenkolen-vereeniging de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden in het lokaal van den heer Joh. Lievense. De voorzitter, de EdelAchtb. heer J. Bouman, opent de vergadering, waarna op diens verzoek door den secretaris-penning meester, S. K. van Oost, de notulen worden voorgelezen, die onveranderd goedgekeurd worden. Hierop ging men over tot het doen der rekening van het afgeloopen jaar. Deze wordt goedgekeurd in ontvang met f 7967/445 en in uitgaaf met f 7731,63, alzoo met een saldo van f 235,816, en blijkt dat over 1907 zijn verbruikt 7860 H.L. steenkolen. Aan de beurt van aftreden was de heer voorzitter, welke als zoodanig werd herkozen. Aan den penningmeester werd 1 ct. per H.L. uitgekeerd. Staande de vergadering werden 5500 H.L. steen kolen opgegeven. Het ledental bedraagt 270; 7 nieuwe leden traden toe. Vrijdagavond trad in de laatste ver- adering in dit seizoen van de Vereeniging A. V. E. N. U. als spreker op, de heer A. Boers van Bruinisse. Den geheelen avond wist hij zijn gehoor te boeien met verschillende stukken in proza en poëzie, die door de verdienstelijke voordracht en den schoonen inhoud nog lang in de her innering van de aanwezigen zullen blijven voortleven. Na afloop der lezing volgde een ge- amineerd bal, onder leiding van den heer Joh. Theewis, waaraan vele jongelieden deelnamen. Stavenisse. Toen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1. de gemeente veldwachter Stoel uit deze gemeente buiten op patrouille was, kreeg hij onverwachts een schot hagel in het linkeronderbeen, tengevolge waarvan hij zich niet meer huiswaarts kon begeven, maar door iemand, die daar in de buurt woonde, met een kruiwagen moest thuis gebracht worden. De beide andere personen, die bij hem waren, bleven ongedeerd. Reeds eenige hagelkorrels zijn door den dokter verwijderd, maar er zitten er nog meerdere in. Men vermoedt, dat een zoogenaamd schietgeweer, aldaar voor eenig misdadig doel neer gelegd, door den getroffene met de voeten is aangeraakt, waardoor het schot afging. St.-Maartensdijk. Vrijdag j.l. hield de WelEdelGestr. heer GeilJ, kapitein bij de infanterie te Vlissihgen, alhier een lezing over „Volksweerbaarheid en Schieten". Spreker liet duidelijk uitkomen, waarom ieder Nederlander verplicht is zich in vredestijd te oefenen om in tijd van oorlog allen weerbaar te zijn. Hij wees daarbij ook op art. 180 der Grondwet, dat zegt: „Alle Nederlanders, daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot handhaving der onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied". Verder spoorde hij de afdeeling aan om toch vooral het oorlogsschieten te beoefenen, d. w. z. het schieten in verschillende houdingen, zooals die in tijd van oorlog vooral voorkomen, alsmede het schieten op tijd. Na verschillende feiten aangehaald te hebben uit de jongste oorlogen, waarbij hij duidelijk in 't licht stelde, hoe de ongeoefendheid tot verliezen leidt, ging spreker over tot het vertoonen van verschillende lichtbeelden, voorstellende episoden uit den Fransch—Duitschen -, den Transvaalschen - en den Japansch— Russischen oorlog, gevolgd door de ver schillende sch iethoudingen en eenige kiekjes van afdeelingen van Volksweer baarheid. Spreker eindigde zijn lezing met de hoop uit te spreken, dat de afdeeling „St.-Maartensdijk" door allen zou gesteund worden, en het aantal leden zoo groot mogelijk zou worden. Terneuzen, 15 Febr. De quaestie voor verbetering der havenwerken dateert niet van vandaag of gisteren. Integendeel, reeds jaren lang is er op gewezen, dat de tegen woordige toestand onhoudbaar is en dat bestendiging van dezen toestand op den duur gelijk zal staan met den ondergang van onze haven. Gelukkig is gebleken, dat de regeering bereid is Terneuzen te helpen en verschillende conferenties met den directeur-hoofdingenieur van den rijks waterstaat en Burgem. en Weth. zoowel als de Kamer van Koophandel, hebben reeds plaats gehad. De gemeenteraad heeft nu zijn gevoelen ook uitgesproken en daarbij instemming betuigt met de plannen van den hoofdingenieur. De raming voor deze werken bedraagt f 610.000. De gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten een tijdelijke geldleening van f 10.000 aan te gaan, rentende 4 pCt. Hulst, 15 Febr. Deze week gebeurde hier iets zeer ongewoons. Een winkelier plaatste, het lange manen en wachten moede, voor zijn winkelraam een lijstje met de namen van slechte betalers. Dit trok natuurlijk vele nieuwsgierigen, en ook de straatjeugd liep daar saam. Men praatte druk over deze nieuwigheid, men las elkaar de namen der gesignaleerden hardop voor. Eensklaps riep een kleine dreumes, bij 't hooren van een naam, met iets triomphantelijks in de stem uit: „dat is mijn vader!" Aanbestedingen, Verkoopingen enz. .5 'E .2*5 e, s" O a5 °_- S?* CN 2- I I i S I l I I I I l 131 Li "22 8S o"~ u c 2 Ort 2 <u M at CJ If5 SI >*s ~>'=S at o »- .cc - .jQQaS|" E 2 '"aj CQ J3 X at O at o O O. QJ2UQO^IS Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. L.l. Zaterdagavond trad alhier vanwege de vereeniging van gedipl. oud-leerlingen van den landbouw-winter- cursus als spreker op de heer P. Minder- houd, landbouw-onderwijzer te Anna- Jacobapolder. Op bevattelijke en aangename vyijze behandelde spreker de bacteriën, inzonderheid inzake den landbouw. Een wandeling met hem makende door akker en melkkamer, behandelde hij de salpeter- zuurvormende en vretende bacteriën, de rottings-, wortelknolletjes-, melkzuur-, hooi en ziekteveroorzakende bacteriën, om de serumverkrijging en bereiding niet te ver geten. Na de pauze behandelde hij de bacteriën in het algemeen, die hij naar den vorm verdeelde in kogelvormige, staaf-en schroef- bacteriën, en verduidelijkte alles door voorbeelden. Na de lezing gaf hij eenige goed ge slaagde lichtbeelden, naar aanleiding van de lezing. Bij monde van den heer Buijze werd den spreker een warm woord van dank toegebracht voor zijne moeite en de wijze, waarop hij genoemd onderwerp voor de oud-leerlingen en verdere belangstellen den had behandeld. De Pruisische minister van landbouw heeft bevolen dat, wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in Holland, alle veedat tegen het verbod in Pruisen wordt ingevoerd, terstond afgemaakt zal worden. RECHTSZAKEN. Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde in zijne zitting van Vrijdag een soldaat van het 3e regiment infanterie tot drie maanden gevangenisstraf, met ont zegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren, wegens den bekenden diefstal van tafelgereedschap in één der zalen van het Gouvernements gebouw te Middelburg op 12 September 1907. Van de hem ten laste gelegde poging tot desertie uit zijn garnizoen Bergen-op-Zoom werd hij vrijgesproken. De gestolen jas. Er was thans een advocaat in de rechtszaal te Amsterdam, die nu eens niet den wensch koesterde, dat de man, die in de beklaagdenbank zat, zou bevonden worden niet strafbaar te zijn voor het feit aan hem ten laste gelegd. Uit de woning van dien advocaat in het Westeinde is in den avond van 7 Dec. van het vorig jaar een winterjas gestolen, toebehoorende aan den kantoorbediende. Een 36-jartge schildersknecht meldde zich n.l. dien avond aan en verzocht het dienstmeisje, dat hem open deed, een brief te willen afgeven aan den rechtsgeleerde. Daarin vroeg hij om reisgeld naar Duitsch- land, waar hij hoopte werk te zullen vinden. Even later kwam het dienstmeisje terug met den brief, zeggende, dat er thans geen tijd was voor deze zaak. De schilder echter wenschte toen ook het couvert terug en van den tijd, dien het dienstmeisje noodig had om het couvert te halen, maakte hij gebruik om de winterjas te kapen en de plaat te poetsen. Hij werd echter ontdekt en stond thans terecht. Niet minder dan 9 veroordeelingen heeft de man achter den rug en op volkomen dezelfde wijze heeft hij reeds meer jassen buit gemaakt. Eisch 2\ jaar gevangenisstraf. Tijdgeest-reclame-biljetten. De kantonrechter te Ter-Neuzen heeft J. C. V. te Axel, wegens verspreiding van de bekende Tijdgeest-reclame-biljetten, ge lijkende op bankbiljetten, veroordeeld tot f 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis. KERKNIEUWS. De beroepen pred. bij de Geref. Gem. te Zonnemaire, de heer P. E. van Schaik, hoopt 29 Maart a.s. zijn dienstwerk in die gemeente te beginnen. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Haastrecht door ds. E. van den Broek te Assendelft. Ds. A. Littooy te Middelburg is op zijn verzoek tegen 1 Mei a.s. eervol emeritaat verleend. Ruim 40 jaren heeft hij de Geref. Kerk A te Middelburg gediend. Dreischor. Gekozen als notabele der Ned. Herv. Gemeente alhier, de heer J. P. Boogaart. O N D E R W IJ S. De onderwijzer H. Wanningen, werk zaam aan de openb. school te Goes, is als zoodanig benoemd aan de rijksschool te Frederiksoord. Het aantal sollicitanten naar de be trekking van directeur der te Oostburg op te richten ambachtsschool bedraagt 51. Aan den cursus voor de hoofdacte, welke beurtelings te Middelburg en te Goes gehouden wordt, is door de Nutscommissie van onderwijs een subsidie toegekend van f 258,75, zijnde 30 pCt. van de kosten. Post en Telegrafie. St.-Maartensdijk. Benoemd tot brieven en telegrambesteller met beperkten dienst, de heer M. Oudesluijs alhier, op een salaris van f 330. Visscher ij- Berichten. Ierseke. Een commissie uit België heeft Zondag een onderzoek ingesteld naar de reinheid der oesterputten alhier. De uitslag gaf reden tot veel tevredenheid. Gemengd Nieuws. Houten en ijzeren schepen. Ijzer wint het van het hout. Dat is de conclusie van den redacteur van Schuttevaer, naar aanleiding van de vergadering van de Friesche Mij. tot onder linge verzekering van schepen. Reeds zijn er thans tweemaal zooveel ijzeren schepen verzekerd als houten. En in kapitaal was een nog grooter verschil. Bovendien bleek, dat de klasse ijzeren schepen geen enkel totaal verlies had te vergoeden, terwijl daarvoor in de klasse hout 43 cent voor elke f 100 verzekerd kapitaal moest worden vergoed. IJzeren schepen toonen dus meerdere stabiliteit. Nog bleek dat waar voor houten schepen voor de gemeene schade 17J cent per ton moest worden omgeslagen" die omslag voor ijzeren vaartuigen slechts 8,^ ct. per ton bedroeg. Doch bovendien bleek dat er onder de. klasse hout vele wanbetalers waren en in de klasse ijzer geen enkele. Vooral dit laatste teekent, zefet Schutte vaer. Laatste Berichten. Middelburg. In de heden gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering, had de uitspraak plaats inzake den polder Soelekerke contra een beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, waarbij de beslissing der Bank werd vernietigd en de door den polder Soelekerke verschul digde premie over het tijdvak van 1 Jan. 1907 tot 1 Juli 1907 werd vastgesteld op f 10.45. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! In de laatste jaren had ik het eiland Schouwen niet bezocht. Dezer dagen had ik het genoegen daér te zijn. Wat een verandering overal op duin en veld. Maar ook op een ander gebied zag ik verande ring. Te Ellemeet gekomen, zag ik de oude herberg van Van Langeraad geheel vernieuwd niet alleen, maar ook naar de eischen des tijds ingericht: ruime, luchtige lokalen en wat niet minder waarde heeft: goede consumptie. De tegenwoordige eigenaar, dë'^heEr De Roo, deelde mij mede, dat hij tevens wagenmaker is, en dat zijn familie reeds meer dan een eeuw dat bedrijf dkkr uitoefent. Een kijkje in zijn werkplaats gaf mij de overtuiging, dat hij ook in dat opzicht met zijn tijd medegaat. Het een en ander gaf mij de bewijzen, dat een verblijf te Ellemeet een aangename rustpoos aanbiedt. EEN REIZIGER. St.-Maartensdijk, 13 Februari 1908. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw veelgelezen blad voor onderstaande regelen. Bij voorbaat mijn dank. Tot mijn verbazing zag ik heden voor middag in het „Hötel de Ruiter" een plaatje ophangen, waarop bovenaan geplakt was een indertijd in uw blad verschenen advertentie (geteekend een Bietenver bouwer), dadelijk daaronder het ingezonden stuk van den heer Leeuw, van Haamstede, wat eenige dagen na die advertentie in uw blad verschenen is. Dat onder elkaar plakken en in een publieke zaal ophangen, moet hoogst waarschijnlijk wel dienen, om de land bouwers den indruk te doen krijgen als zoude van den inhoud der advertentie weinig of niets waar zijn. Ik hoop niet dat er één landbouwer is, die Zoo iets denkt. Ik voor mij ben niet van de zaak op de hoogte, doch ik geloof, dat wanneer zulks de bedoeling van den heer Leeuw geweest ware, hij zich niet zou hebben bepaald om de landbouwers de goede bediening der Belgische fabrieken, van af den jare 1875 in Schouwen, onder het het oog te brengen, doch rechtstreeks op het doel afgegaan zou zijn, en hebben tegengesproken wat de „Bietenverbouwer" in zijn advertentie beweerde, wat in 1905 in Zeeuwsch-Vlaanderen gebeurde. Iemand, die den bietenverbouw gaarne zag bloeien. Een dringend beroep. De commissie tot steun aan de kinderen der werkloozen te Amsterdam doet een beroep op alle burgers van Nederland. De armoede der werklieden daar ter stede is op het oogenblik zóó groot, dat in duizenden gezinnen gebrek heerscht, waar anders door vader's verdienste een vrij zorgloos en tevreden bestaan geleid wordt. De overweging, dat een groot gedeelte der Amsterdamsche werklieden uit de provinciën afkomstig zijn, deed ons besluiten een vrijmoedig beroep op de beterbedeelden dier provinciën te doen. Wij vragen U gedragen kleedingstukken, schoenen, ondergoed etc. Heeft u geen goederen, zendt ons dan geld, ook daarvoor koopen wij goedkoope, practische kleeren. Mocht frankeeren een bezwaar zijn, wij accepteeren ook gaarne ongefrankeerde pakketten. De commissie tot steun a/d. kinderen der werkloozen. Penningmeester B. AUGUSTIJN, O. Z. Achterburgwal 46 B. Amsterdam, 15 Februari 1908. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 17 Februari. Alhier is overleden jhr. mr. W. Six, vroeger Commissaris der Koningin in Zeeland, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken. Rotterdam, 17 Februari. GRANEN. Buitenlandsche prijshoudend. Meel, f 13, kalm. Binnenlandsche Tarwe, f 8,75 k f 10,75. Rogge, f 6,15 k f 6,65. Haver, f 7,50 k f 7,75. Witte Boonen, f9 k f 11. Bruine Boonen, f 8 k f 11,75. Erwten, f 8 k f 9,50. Kanariezaad, f 7 k f 8,50. Mais, f 143. Vlas. Op het land lusteloos. Markt- aanvoer 28834 steen blauw, 28 k 43 stui vers; 2600 steen Groninger, 38 a 45 stuivers; 12421 steen wit, 25 k 35 stuivers; grootendeels onverkocht. Lijnzaad. Weinig aanvoer. Voerzaad, f6 k f 8. Zaaizaad, i 8 h t 13, flauwe stemming. Aardappelen. Veel aanvoer, weinig vraag, prijshoudend. Ajuin. Aanvoer 8000 balen, groote f 0,75, kleine f 1,70, stroogele f 0,70 de 60 kilo gram, puike kwaliteit. Eieren. Zeeuwsche f 4,80 k f 5. Over- maassche f 5 k f 5.20. VEE. Aanvoer 307 Runderen, 30 a 36 ct., matig. 158 Kalveren42J 52\ ct., redelijk. 171 Sdiapen of Lammeren, 23 k 29 ct., redelijk. Lammeren, 29 k 30 ct. 1148 Varkens, 22', k 2A\ ct., lichte 21 k 22 ct., vlugge handel. 386ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 5e klasse van 14 Februari 1908 (eindtrekking). Nr. 10401. Niet. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". FEBRUARI. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Dinsd. 18'smorg. 6,30 Woens. 19 7,- Dond. 20 Vrijdag 21 7,30 Zaterd. 22 8- Zondag 23 8- Maand. 24 y,— Dinsd. 18 's morg. 11,— Woens.19 10,- Dond. 20 10,- Vrijdag2l 10,— Zaterd. 22 10- Zond. 23 10,— Maand. 24 11»— Heden overleed zacht en kalm. na een smartelijk lijden, mijn innig- geliefde Echtgenoot, Andries Steenbergen, in den ouderdom van 38 jaren, mij nalatende 2 kinderen, nog te jong om dit voor mij zoo smartelijk ver lies te beseffen. Zwolle, 14 Februari 1908. Beestenmarkt. C. STEENBERGEN-Anker. Overleden te Frankfort (Oranje- Rivier-Kolonie, Zuid-Afrika) Dr. Diederik Zuurdeeg, op den leeftijd van 52 jaar. Hoorn. Uit aller naam, J. T. MANDEN—Zuurdeeg. Heden overleed mijne dierbare Echtgenoote, Jacoba Christina Geelhoed, in den ouderdom van ruim 68 jaar. Barneveld, 14 Februari 1908. Langstraat 384. Dr. J. W. DE GROOT. Heden overleed te Apeldoorn mijne geliefde Schoonzuster, Jacoba Christina de Groot Geelhoed, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Zierikzee, 14 Februari 1908. P. O. VAN DE VELDE OLIVIER. Heden overleed, ten huize van haar Schoonzoon J. van der Veen te Alkmaar, onze zeer geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevrouw de Wed. S. Kenens, geboren de Weerd, in den ouderdom van ruim 69 jaar. Alkmaar, 14 Februari 1908. H. P. VAN DER VEEN— Alkmaar. Kenens. J. VAN DER VEEN. J. C. VAN DER PLANK- Asscn. Kenens. C. J. VAN DER PLANK. f A. J. BOER LEFFEF- Rotterdam. Kenens. W. M. BOER LEFFEF. Eenige en algemeene kennisgeving. Bloemen worden niet gewenscht. Heden overleed te Alkmaar, onze geliefde Zuster, Mevrouw de Wed. S. Kenens, geboren de Weerd, in den ouderdom van ruim 69 jaar. Zierikzee, 14 Februari 1908. J. J. DE WEERD. E. L. v. d. POLDER de Weerd. G. J. DE VOS- de Weerd. Middelburg. M. A. DE WEERD. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze inniggelfefde Moeder, Dochter, Zuster en Behuwdzuster Janna Paulina Meijer, (Wed. M. P. Faasse), in den ouderdom van 40 jaar en 8 maanden, nalatende een kindje, te jong om het groote verlies te beseffen. St.-Philipsland, 15 Februari 1908. Namens de familie, Wed. C. MEIJER. A. FAASSE Cz. Heden overleed mijne geliefde Vrouw Tan netje Goedegebuure, in den ouderdom van ruim 54 jaar. St.-Annaland, 15 Februari 1908. J. S. PLEUNE, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed., na een smartelijk doch geduldig lijden, ten huize van zijne Ouders, onze inniggeliefde Echt genoot en zorgdragende Vader Jacobus Laban de Rijke Lz., in den krachtvollen leeftijd van 33 jaar, mij nalatende drie jeugdige kin deren, te jong om dit smartelijk verlies te beseffen. Poortvliet, 16 Febr. 1908. Wed. J. L. DE RIJKE, geb. Wisse. Heden overleed ten onzen huize, na een smartelijk doch geduldig lijden, onze innigen geliefde Zoon en Broeder Jacobus Laban, in den krachtvollen leeftijd van 33 jaar. Poortvliet, 16 Febr. 1908. Zijn diepbedroefde Ouders, L. DE RIJKE Az. en Echtgenoote.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2