ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 18 Februari 1908. Veearlsenijkuis Staatstaielil. (525 i e r i Is. z e e s c h e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8580. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cis., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 8 Februari j.l., A No. 591, 3e afdeeling (Prov. Blad No. 20); Brengt ter kennis van de belanghebbende in gezetenen dezer gemeente, dat vanwege de Directie van den Landbouw de navolgende aan kondiging is gedaan. Onderzoek van water in verband met ziekten van het vee. De Directeur-Generaal van den Landbouw brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden; In den laatsten tijd heelt men aan de Rijks- seruminrichting herhaaldelijk de ervaring op gedaan, dat de waterverzorging op tal van boerde rijen nog veel te wenschen overlaat en dat aan het vee niet zelden water wordt verstrekt, hetwelk zeer verontreinigd is en de oorzaak kan zijn van verschillende ziekten. Ook kunnen door zulk water kiemen in de melk gebracht worden, die mede voor den mensch gevaarlijk zijn. Water, afkomstig o. a. uit putten of pompen van geringe diepte, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van verontreinigde slooten, beerputten, riolen, privaten, koestallen, begraafplaatsen van dieren of overblijfselen van dierlijken oorsprong, is dikwijls niet alleen schadelijk voor den mensch en voor de groote huisdieren, welke laatste dage lijks groote hoeveelheden water tot zich nemen, maar inzonderheid ook voor kalveren en biggen. Ook moet men aannemen, dat het water uit vijvers, poelen, slooten. beken of riviertjes, dat verontreinigd is door lijken van dieren of door afval van fabrieken, slachterijen, vilderijen of leerlooierijen, noodlottige gevolgen kan hebben voor dieren. Door zoodanig water sterven niet zelden vis- schen, wier lijken in nog meerdere mate het waterbederf bevorderen en de oorzaak kunnen zijn, dat de schadelijke eigenschappen van zutk water op betrekkelijk ver verwijderden afstand nog merkbaar zijn. Ten einde de waterhygtëne ten plattenlande te bevorderen en ziekten van het vee op te sporen of te voorkomen, wordt, ter voorlichting van de veehouders, met ingang van 15 Februari a.s., aan de Rijksseruminrichting de gelegenheid open gesteld gratis onderzoekingen te laten doen van water, hetwelk voor drinkwater van vee als anderszins bestemd is. Vanwege de Rijksseruminrichting zullen ge drukte aanwijzingen gegeven worden met betrek king tot het verzamelen en opzenden van het voor onderzoek bestemde water en voorts ge drukte formulieren verkrijgbaar worden gesteld, welke door de belanghebbenden behoorlijk in gevuld bij de inzendingen moeten worden over gelegd. Indien noodig, wordt vanwege de Rijksserum inrichting een plaatselijk onderzoek ingesteld en zullen op de betrokken erven inlichtingen ver strekt en aanwijzingen gedaan worden omtrent de wijze, waarop overeenkomstig de gesteldheid van den bodem in goed drinkwater ware te voorzien. De belanghebbenden zijn verplicht den ambte naren der Rijksseruminrichting, met het plaatselijk onderzoek belast, alle inlichtingen te verstrekken, welke voor het onderzoek noodzakelijk zijn. De aanvragen en de inzendingen zijn portvrij te richten tot de Rijksseruminrichting, afdeeling Wateronderzoek, Vinkendwarsstraat 15, Rotterdam. Na afloop van het onderzoek ontvangt de aan vrager een schriftelijk rapport. 's-Gravenfiage, 1 Februari 1908. De Directeur-Generaal van den Landbouw, L O VIN K. Zierikzee, den 15 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B. AMERIKA. De werkeloosheid in de Vereenigde Staten blijft nog steeds op ongekende hoogte. De New-Yorksche correspondent van een Londensch blad stelt het aantal tijdelijk werkloozeri in de Unie op weinig minder dan drie millioen. Vooral in New- York is de ellende aanzienlijk. De vorige week werd te St. Louis een nationaal werkloozen-congres gehouden, waar een besluit is genomen, strekkende om er bij den president op aan te dringen, dat mannelijke en vrouwelijke burgers, die gezond zijn van lijf en leden, van overheids wege zullen worden verzekerd tegen gedwongen werkloosheid. Voorts werd aangedrongen op intrekking van de wet op de landlooperij en op gratis transport voor werkloozen, die elders werk willen gaan zoeken. Verder vraagt het werk loozen-congres dat de regeering 150,000,000 pd. st. zal toestaan voor werkverschaffing. Eenige cijfers van de Amerikaansche crisis. Cijfers, die meer zeggen dan groote beschouwingen. Te New-York loopen 175.000 werkloozen rond, groote locomotieffabrikanten bieden 25 pCt. korting aan voor directe orderser staan thans 400.000 goederenwagens bij de spoorwegen ongebruikt, over December was de waarde van ingevoerde diamanten 91 procent minder dan gewoonlijk, die van juweelen 60, automobielen 45, zijde 40 en van wijnen 30 procent. PORTUGAL. Er duikt thans een nieuwe lezing op over dep moordaanslag op het Handelsplein, die geheel en al afwijkt van die, welke tot nu als juist, of althans in hoofdzaak juist, is aangenomen. Of deze meer over- komstig de waarheid is, kunnen wij natuurlijk niet beoordeelen, doch zij is belangwekkend genoeg om haar mede te deelen. Is zij werkelijk de juiste, dan zou de republtkeinsche partij niet verantwoor delijk zijn voor den lagen moord, zelfs niet medeplichtig. Het is de Lissabonsche correspondent van de New-York Herald, die beweert dat er slechts één moordenaar is geweest, en wel de man met den zwarten baard, de onderwijzer Boixa. Deze zou aan zwaarmoedigheid hebben geleden, verergerd door den dood van zijn vrouw, en door ergernis over de dictatuur van Franco. Het is niet onmoglijk dat Boixa in betrekking stond tot de republikeinen, doch volgens genoemden correspondent handelde hij alléén en uit sluitend op eigen initiatief. De verhalen van de mannen, die samen trokken om den koning te dooden en met karabijnen, onder hun mantel verborgen, op het rijtuig aanstormden, juist als in Italiaansche opera's, gelooft men niet meer. Boixa alleen liep op het rijtuig toe en schoot beiden, den Koning en den Kroon prins, dood. in de verbijstering, die er volgde, werden met den moordenaar twee mannen gedood, die onschuldig waren. De correspondent zegt verder, dat het verhaal van een groot complot noodig was om de strenge maatregelen te rechtvaar digen, die in de eerste ontsteltenis of later genomen waren. Franco toch had gedacht, dat hij aan het bewind zou blijven, en dat de dictatuur eveneens zou gehandhaafd blijven. Lissabon, 14Febr. De verwonding aan 'skonings arm is volkomen genezen, met achterlating van een litteeken. Hij geniet een goede gezondheid. De Diario Official zal morgenochtend een besluit publiceeren, waarbij de oude algemeene raden, de gemeente- en districts raden weer in hun functies worden beves tigd. Deze gekozen raden waren door regeerings-commissies vervangen, op Franco's bevel. De bladen constateeren, dat het rustig is in de politiek. Vilhena, de leider der regeneradores, bracht heden een bezoek aan het paleis. De goede verstandhouding tusschen de verschillende partijen Jaat nog altijd niets te wenschen over; zij zijn het volkomen eens in den aan het kabinet te verleenen steun om het land tot rust te brengen. ENGELAND. Mej. Marie Botha, de zuster van den Transvaalschen eersten minister, is den 8en dezer, te Stampton aangekomen. Zij werd opgewacht door haar bruidegom, den heer R. C. Hawkin, secretaris van de Eighty Club. Het huwelijk wordt den 22en dezer in de Hollandsche Kerk te Londen (Austin Friors) voltrokken. Het zal worden bijge woond door den lord-mayor van Londen en de sheriffs, in galakostuum, ter eere van generaal Botha, die „freeman" is van de City. Sir Richard Solomon zal de bruid „weggeven" en de receptie, na afloop van het huwelijk, leiden. BELGIË. Antwerpen, 15 Febr. De leider der stakersbeweging, Wieme, is heden wegens belemmering van de vrijheid van arbeid veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf twee andere havenarbeiders kregen elk een maand. De scheepvaartmaatschappij en de reeder, die zich civiele partij hadden gesteld, zagen zich 2300 francs schadeloosstelling toegewezen. NEDERLAND. Roermond, 14 Febr. In het dorpje Neeritternabij deze gemeeniehebben eenige werklieden, die bezig waren met het uitroeien van hout, een aarden kruik gevonden, inhoudende 116 stuks gouden munten. De meeste dagteekenen uit de 15e en 16e eeuw. Amsterdam, 15 Febr. Waar bergt men tegenwoordig nog veilig zijn geld nu de inbrekers de hechtste brandkasten doorboren en de sterkste pantserplaten stuk smelten Een Amsterdamsche winkelier wist het. Hij ging een dagje uit en borg zijn geld ongeveer f 100 aan zilver en f65 aan bankpapier.... in de kachcDaar zouden mogelijke dieven het wel niet vinden. Den volgenden morgen kwam de bediende, vóór de patroon weer thuis was. Hij maakte de kachel aan, die maar rookte en niet wilde branden. Eens poken, dat zou wel helpen. Hij pookte en.... pookte rijksdaalders in de aschbak. Direct werd het vuur gedoofd, maar het papiergeld was reeds verbrand. 's-Gravenhage, 15 Febr. Voor wie het aangaat zij gemeld, dat de audiënties der ministers bepaald zijn als volgt: Buiten- landsche Zaken des Vrijdags 2\—4 uur; Financiën Donderdags 12 uur; Oorlog Donderdags half 2 (te beginnen 27 dezer); Waterstaat Zaterdags half 2 (te beginnen 22 dezer). Na minister's Idenburg vertrek zal de betrekking van gouverneur van Suriname tijdelijk opgedragen worden aan mr. Hof stede Crull, procureur-generaal van het Hof van Justitie. In tegenwoordigheid van het hoofd bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche reddings-maatschappij en een commissie uit het plaatselijk bestuur, waarvan voor zitter is de heer A. Hoogendijk, is Donder dag te Scheveningen een nieuwe motor reddingboot beproefd, die aldaar wordt gestationeerd. De boot, gebouwd op de werf van gebroeders Goekoop te Amsterdam, vol deed in alle opzichten. Zij loopt flink voor- en achteruit en kan in geval van een defect aan het roer dQftr een riem gestuurd en voortbewogen" worden. Ook de gangbaarheid en de hulpmiddelen bleken goed te voldoen. Rotterdam, 15 Febr. Het Doofstommen- instituut in de Ammanstraat heeft de aan zienlijke gift van ongeveer f 70000 gekregen. Indertijd werd door de gebroeders Eickma, van wie de één wethouder en de ander griffier bij de rechtbank was, aan het instituut liet aanzienlijke bedrag vermaakt, met de bepaling, dat de nog in leven zijnde zuster tot haar dood het vrucht gebruik van het kapitaal zou genieten. Door het overlijden nu van mej. J. C. Eickma, is het Doofstommeninstituut in het bezit van de erflating gekomen. Wij lezen in het Volksdagblad: Wij vernemen, dat de penningmeester van den Rott. Bestuurdersbond een tekort in kas heeft van vier-en-twintig-honderd gulden (zegge f 2400). De man was tevens penningmeester der Federatie van de S. D. A. P. en van dearbeiders-muziekvereeniging „Excelsior", en moet het geld blijkbaar van de ééne kas door de andere „verwerkt" hebben, om zoodoende het deficit zoo lang mogelijk te kunnen dekken. Hij moet alsnu weigeren de boeken af te geven, die hier om per deurwaarders-exploit zullen worden opgeëischt. Zeer merkwaardig had de titularis kortelings zijn particuliere zaak op naam van zijn zoon doen overschrijven. Met spanning zien wij de ontknooping van dit „moderne debacle" tegemoet. 15 Febr. Eenige rangeerders in dienst van de Staatsspoor alhier bemerkten vannacht om kwart voor éénen op het terrein aan den Varkenoordschen weg tusschen de seinhuizen F. en E. een man op den weg, vermoedelijk in bewusteloozen toestand. Hij bleek te zijn de wissel wachter H. J. Etman. De man lag ter zijde van de rails, de linkervoet was hem afgereden en hij had een gapende wond boven den neus. Dr. Wolfson, die te hulp geroepen werd, constateerde den dood. Het ver moeden bestaat, dat de man uit den ran geerenden trein gevallen is, verwond werd en doodgebloed is. Daar E.'s vrouw ernstig ziek ligt, is het lijk niet naar de echtelijke woning vervoerd, doch naar het dooden- huis op Crooswijk. Op aanwijzing van een familielid is gistermiddag in de Jonkerfransstraat aan gehouden de 23-jarige stukadoor J. A. S., zonder vaste woonplaats, wiens aanhouding was verzocht door den commissaris van politie te Utrecht, le afd. Meneer was aan het verkeeren geweest met de 21-jarige dochter van den heer G., Andreastraat te Utrecht en had die verkeering benut, om zoowat de heele familie G. te plunderen. Verscheidene gouden sieraden waren in zijn bezit overgegaan, een rijwiel zou door hem zijn verduisterd en nog een bedrag van f 5 zou hij den heer C. hebben afhan dig gemaakt. De stukadoor is hedenmorgen door twee rechercheurs naar Utrecht ge transporteerd. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 17 Febr. De werkende leden der Rederijkersvereeniging „Concordia" boden gisterenavond aan de kunstlievende leden een voordracht-, liederen- en muziek avond aan, een onderneming, die een gewaagde zou kunnen genoemd worden, wanneer men niet weet, dat genoemde vereeniging op het gebied van declamatie, zang en muziek over krachten kan be schikken, die met artisten van beroep den toets der vergelijking zeer wel kunnen doorstaan. Wij althans willen wel be kennen, dat wij op menige door beroeps- artisten gegevene uitvoering niet zooveel goeds te liooren hebben gekregenais gisterenavond in de goed bezette Concert zaal. Wij gevoelen ons dan ook gedrongen dit verslag aan te vangen met het brengen van een eeresaluut aan de Rederijkersver eeniging „Concordia", die wij met het door haar behaald succes van harte geluk- wenschen. Het was een lang programma, niet minder dan 22 nummers, waarvan slechts één uitviel. Maar wij houden ons overtuigd, dat onder het talrijk auditorium er zelfs niet één geweest is, die zich slechts één oogenblikje verveeld heeft. Allen hebben, in weerwil dat er uit den aard der zaak zeer velen waren, die, met het oog op het bal, naar een dansje vurig verlangden, zonder uitzondering gedurende de uit voering van het programma volop genoten. De avond viel niemand lang, hij was als omgevlogen. Hoe kwam dat? Vooreerst was voor een zeer aangename afwisseling zorg gedragen. Ten tweede, was men ge lukkig geweest in de keuze van de stukken, die zouden voorgedragen, gezongen of ten gehoore gebracht worden. En ten derde en dit weegt wel het zwaarst was de uitvoering goed en vlug. Mej. W. C. Bal toonde, dat zij ernstige stukken, als „de Brand" van Tollens, evengoed kan weergeven als luimige, gelijk „de Snelzweinster" van Joh. Mulder. Zij laat u medegevoelen den angst der moeder over het achtergebleven kind in het brandend huis, en toovert een lach op uw gelaat, wanneer zij het hijgen en de vermoeidheid van den verliefden zwemmer weêrgeeft. Niet minder onderscheidde zich in het voordragen de heer J. A. van der Valk. Zijn solo voor fluit, terwijl hij geen toon te voorschijn bracht, deed de menschen schudden van het lachen. Ook in het dramatisch genre is hij goed op zijn plaats, wat bleek, toen hij het gedicht „Bij den rechter" van Gotelin Vinnis vertolkte. In dit gedicht gaf hij den berouwvollen delin quent te zien, die zijn vrouw uit ingeblazen onverdiende ijverzucht vermoord had. Als zangeressen maakten zich in hooge mate verdienstelijk de dames L. M. v. d. Valk—Willemsen (alt) en A. C. A. Kuhl (sopraan). Toen zij de drie coupletten van „Lente" van C. van Rennes hadden uit gezongen, was het applaus van het publiek zóó krachtig en constant, dat zij voor het voetlicht teruggeroepen verschenen, en nogmaals het mooie lied ten beste gaven. Ook het „Goeden nacht" van C. van Rennes werd door genoemde dames, die biede met een fraai, zuiver klinkend stemgeluid begaafd zijn, uitnemend gezongen. Mej. v. d. Valk gaf nog een solo te hooren, door ons op „Noël". waarvan Adam de muziek heeft gecomponeerd, te vergasten. Wanneer wij van de zangeressen vol lof gewag maken, dan mogen wij zeker den heer A. v. d. Houten, den voortreffelijken zanger, musicus en ko miek ook wel noemen. Hij heeft tot het wel slagen van de soirée in niet geringe mate bijgedragen. Fraai klonk zijn tenorstem in het duet uit de opera „Lucia di Lammer- moor", waarin mej. Kuhl de sopraanpartij zong, en in Cavatine sur l'opéra „Faust". Boeiend was zijn spel op de viool uit Verdi's „11 Trovatore". En uitmuntend werden door hem weergegeven zoowel „de Maandaghouder" als „een Candidaat Kamerlid van H. ter Hall. Uitbundig was dan ook de toejuiching, die hij voor al deze voordrachten oogsten mocht. Op komisch terrein bewogen zich ook nog verschillende dames, vooreerst mej. K. v. d. Houten en mej. M. de Vos, die het aardig duet, waarom hartelijk gelachen werd, „Baker en Schoonmama" te hooren gavenvoorts mej. A. J. W. v. d. Pluijm, die met mej. v. d. Houten ons lieten ge nieten van een pleizierreisje naar Berlijn, en eindelijk nog mej. Bal en mej. Kuhl, die „Gefopt", een klucht in één bedrijf, opvoerden. Met „de Artisten-revue", die heel aardig gespeeld werd, en tot uitbundige vroolijk- heid aanleiding gaf, werd de uitvoering besloten. In deze revue werden de rollen van Flipje door den heer Joh. A. Ochtman en van den directeur door den heer C, J. Verton uitstekend vervuld. Wij zouden echter niet volledig zijn, wanneer wij geen hulde brachten aan de verdiensten van den pianist, den heer Ch. Walace, en van mej. Letzer, die op de piano de zang stukken accompagneerde. Wij behoeven niet te zeggen, dat het bal, waarmede deze uitmuntend geslaagde uitvoering besloten werd, zeer geanimeerd was, en tot Jaat in den morgen duurde. „Concordia" had een avond te voren voor „Volksbelang" dezelfde uitvoering gegeven. Woensdag, den 26sten dezer, zal voor het Departement Zierikzee der Maatschappij „Tot Nut van het Algemeen" optreden de heer Herman Snijders van Middelburg, met het onderwerp: De Fransche omwenteling, oorzaken en be- teekenis, met lichtbeelden. Ons wordt voorts medegedeeld, dat voor zoover de leden geen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid zich van een plaats te ver zekeren, de voordracht ook voor niet-leden h f 0.25 per persoon toegankelijk zal zijn. Volgens de laatst verschenen opgave van met koninklijkeioestemmingopgerichte Schiet- en Weerbaarheidsvereenigingen bezit de provincie Zeeland 57 dier ver- eenigingen. Hiervan zijn er gevestigd in gemeenten op Schouwen-Duiveland 7, Tholen 2, St.-Philipsland 1, Noord-Beveland 3, Zuid-Beveland 14, Walcheren 22 en Zeeuwsch-Vlaanderen 8. Op 24 Februari zal te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering worden gehouden van de Ned. Jagersvereeniging. Óp die vergadering zal o. a. in behande ling komen een voorstel van de afdeeling Zeeland, dat het hoofdbestuur de noodige maatregelen treffe, teneinde te voorkomen, dat in het vervolg in Zeeland buitengewone machtigingen worden uitgereikt, direct door den Minister van Landbouw, dus buiten den Commissaris der Koningin om. Dit geschiedt vooral veelvuldig op Schouwen en Duiveland en op Zuid-Beveland. Binnen kort zal zich te Arnemuiden een genees-, heel- en verloskundige vestigen. Gedep. Staten van Zeeland hebben den bouw van een nieuwe stoomboot voor den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde opgedragen aan de machinefabriek „Kinderdijk" te Kinderdijk, voor f 162.000. Met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" zijn in Januari ongeveer 1C30 personen meer vervoerd dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Door de bataljons van het 3e reg. infanterie, in garnizoen te Bergen-op-Zoom, Middelburg en Vlissingen, zullen in den loop van September, onder leiding van den kolonel G. A. Buhlman, commandant van genoemd korps, bataljons- en regiments oefeningen worden gehouden in de omgeving van Bergen-op-Zoom. De Vegetarische Bodeorgaan van den Nederl. Vegetariërsbond, verschijnt 1 ij .de intrede van den llden jaargang maai.1 delijks en wei in vergroot formaat. Naar de Leeuw. Ctverneemt, is het volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat de nieuwe minister Talma door de anti-rev. partij in het district Tietjerksteradeel wederom candidaat zal worden gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Talma zou dan alleen kamerlid wenschen te blijven tot 1909 of een eventueele kamerontbindfng. Door de soc.-dem. zullen candidaat worden gesteld de heeren W. H. Vliegen of A. H. Gerhardt, beiden te Amsterdam, terwijl van liberale zijde worden genoemd de heeren mr. E. Schaafsma, te Bergen en mr. Th. van Weideren baron Rengers, te Oenkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1