ZIEHIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Februari 1908. Tweede Blad. (SB ierikzeesche Couran t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8579. Uitgever-Hoofdredacteur t A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentilnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur) A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Bij een brand in Worth-street te New- York bevonden zich zestien menschen in een kantoorlokaal op de derde verdieping. Door de werking van het vuur werd de draagkracht van den vloer van dat vertrek verzwakt. Een buitengewoon zware brand kast, die er stond, brak door de planken heen, en sleepte in haar val zestien mannen mede. Twee bleven op de plek dood12 anderen werden levensgevaarlijk gekwetst. De snelle temperatuurswisselingen in New-York hebben onder de armen-bevol- king van de millioenenstad de kiem van allerlei noodlottige ziekten tot ontwikkeling gebracht. Alleen aan longontsteking en hersenvliesontsteking sterven viermaal zooveel menschen als anders. De zieken huizen zijn propvol en de hulpmiddelen van liefdadige instellingen zijn totaal uitgeput. De toestand wordt nog verergerd door de werkloozen, wier aantal op 25.000 wordt geschat en die voor een deel bloot staan aan het gevaar te verhongeren, tienduizend armen zijn dakloos en kam peeren in stegen en sloppen en onder den blooten hemel. Mevrouw Cornelius Vanderbilt zal het voorbeeld volgen van hare dochter, die onlangs met den Hongaarschen Graaf Szechenyi in het huwelijk is getreden. De millionairsweduwe, die zelve een vermogen van 30 a 40 millioen gulden bezit, zal namelijk de echtgenoote worden van een Hongaarschen edelman van rijpen leeftijd, Graaf Hadik. Chicago, 9 Febr. De anarchisten in Chicago spinnen goed garen bij de groote werkloosheid. Hun gelederen worden dage lijks versterkt; in drie weken tijd pleegden zij zes moorden. Zij hitsen openlijk tot revolutie op en beschimpen Roosevelt op alle mogelijke wijzen. De chef der politie vreest, dat de bedreigingen met moord en brandstichting verwerkelijkt kunnen worden en heeft de regeering uitbreiding van de bevoegdheden der politie gevraagd, o. a. het recht om de leiders der anarchisten uit de stad te verwijderen. In New-York bedraagt het aantal werk loozen 25.000; in Philadelphia gaf de groote locomotievenfabriek Baldwin sedert 1 December al 19.000 menschen gedaan. In de Vereenigde Staten worden telkens misdrijven van de bende der „Zwarte Hand" gepleegd. Te New-York, Nieuw-Orleans, San-Francisco, Chicago, Pittsburg, Baltimore en Washington komen dagelijks diefstallen, bom-ontploffingen en moorden voor, welke gewoonlijk worden voorafgegaan door dreigbrieven. Zondag is te New-York één van de mannen der „Zwarte Hand" gevangen genomen, een Siciliaan, Pelegrini Mole, die minstens drie moorden moet hebben gepleegd. Het departement van oorlog te Washington heeft Zaterdag met drie uit vinders van vliegmachines contracten gesloten voor den bouw hunner toestellen, ten gebruike bij het leger. De contracten zijn reeds goedgekeurd en bekrachtigd door minister Taft. De gebroeders Wright te Dayton krijgen 25,000 dollar voor hun vliegmachine, die binnen de 200 dagen moet worden geleverd. Binnen het jaar zal de wereld dus definitief kunnen te weten komen, wat de praktische waarde is van het vliegtoestel'dezer geheimzinnige uitvinders. Vele vakmannen zijn beslist van oordeel dat de uitvinding der Wrights inderdaad het vraagstuk der luchtscheepvaart op voldoende wijze heeft opgelost. Het tweede contract is gesloten met den New-Yorkschen uitvinder Herring, die 20,000 dollar krijgt. J. F. Scott, te Chicago, krijgt 1000 dollar. Uit El Paso in Texas wordt gemeld, dat de bekende bankier Pierpont Morgan, terwijl hij met zijn vrouw in Californië reisde, door spoorwegdieven op brutale wijze is bestolen. Juweelen en geld tot een belangrijk bedrag vielen den dieven ten buit. In het dienstjaar 1906/1907 kwamen in het geheel 1,283,349 landverhuizers de Vereenigde Staten binnen, daarvan waren er 929,854 landarbeiders, 190,315 hand werkers en 291,141 andere arbeiders. Uit de opgaven omtrent de landver huizing naar de verschillende staten der Unie blijkt, dat de pogingen van de Amerikaansche overheden, de scheepvaart maatschappijen, de werkgevers en vele particuliere vereenigingen om den stroom der landverhuizers van het sterk bevolkte oosten naar het zuiden en westen af te leiden, weinig succes hebben gehad. Alleen in den staat New-York vestigden zich 386,244 landverhuizers, in Pennsylvania 230,906, in Illinois 104,156, daarbij vallen de cijfers van verreweg de meeste andere staten geheel in het niet. PORTUGAL. Franco, de gevluchte dictator, is in be geleiding van drie politiedienaren te Genua aangekomen. Hij weigerde jour nalisten te woord te staan en zei alleen, dat hij besloten was de politiek te verlaten. De dag voor de beëediging van den koning is nog niet vastgesteld. Zoodra de koning den eed op de Grondwet heeft afgelegd, zullen de Cortes ontbonden worden. Dat zal dan na 20 Februari zijn. Alle hervormingen in constitutioneelen geest worden zoo langzamerhand doorge voerd. Alle partijen schijnen geneigd den koning te steunen bij het doen weerkeeren van een wettigen en ordelijken toestand. Zelfs de republikeinen. De koningsmoordenaars zijn Dinsdag middag in alle stilte begraven. Zeker twaalfduizend menschen zijn Zondag aan de lijken van den koning en den kroonprins een laatsten groet komen brengen. Velen waren in den rouw en legden bloemen neer bij de kisten. Soms werd zóó hevig gedrongen, dat een aantal menschen bewusteloos weggedragen werd en een kind werd doodgedrukt. En toen tegen het vallen van den nacht de deuren der Sao Vicente gesloten werden, stond er op het plein nog een groote menigte, die teleurgesteld moest heengaan. De lijken van den koning en den prins zijn niet geschouwd, maar bij het uit wendig onderzoek vond men aan het lijk van koning Carlos twee kogelwonden, de ééne tusschen den eersten en den zevenden ruggewervel met uitgang in de onderkaak. De andere kogel drong binnen aan den binnenonderhoek van het schouderblad en is in de borstkas blijven zitten. Ook het lijk van den prins kreeg twee wonden, waarvan de ééne onbeteekenend was, de andere den dood teweegbracht. De eerste kogel raakte het borstbeen, de tweede trof aan de linkerzijde het gelaat onder het jukbeen, en ontweek door den nek. Door de verbrijzeling der onderkaak was het gelaat zóó geschonden, dat men het op het praalbed slechts even zichtbaar heeft gelaten. Koningin Amalia over den aanslag. De redacteur van de Echo de Paris heeft het fortuintje gehad, door de onge lukkige koningin van Portugal ontvangen te worden. Een interview is daarvan het onvermijdelijk gevolg. We geven het hieronder eenigszins verkort weer: Toen ik mijn mantel voor den kroonprins hield, om hem te beschermen, zag ik, dat een man met een geweer op mij mikte. En naast mij lag mijn man, levenloos op de kussens van het rijtuig. Ik dacht, zoo zal dan ten minste mijn zoon gered worden, als ook ik voor mijn land sterf. De moordenaar wankelde echter en viel; hij was tegen den grond geslagen. Mijn plicht, vervolgde de koningin, staat mij duidelijk voor oogen. Mijn leven behoort aan mijn zoon Manuel. Nooit zal hij iets anders van mij leeren, dan de liefde tot het vaderland, plicht tegenover het volk en eerbied voor de wet. Ik ben zeker, dat het volk van hem zal houden; hij is ernstig en vlijtig en bemint alles wat goed is. Vandaag heeft hij twee uur lang met den minister-president geconfereerd. Daarbij heeft hij twee belangrijke dingen gezegd. Amoral had beweerd, dat men het volk met ijzeren hand in een fluweelen hand schoen moest regeeren. Mijn zoon zeide daarop, te gelooven, dat ook de hand somtijds zacht als fluweel kon zijn. En ook verklaarde hij: onze taak moet voor- loopig slechts zijn, 'n basis voor een overeenkomst tusschen de partijen te scheppen. De koning is dan ook voorstander van de vrijlating van de v^gens de muiterij van 1906 gestrafte matrozen. Omtrent het ministerie koestert de koningin de beste verwachtingen. Het zal spoedig in de gelegenheid zijn, proeven van zijn vaardigheid in de regeerkunst af te leggen. Volgens de Lissabonsche bladen, zijn vier sergeanten en een korporaal in hechtenis genomen, onder de beschuldi ging, dat zij wapens hadden aangeschaft, teneinde die bij oproer te gebruiken. Lissabon, 12 Febr. De koning presi deerde heden den Raad van State, die opgeroepen was om zich uit te spreken over de gratie, welke Z. M. wenscht te verleenen aan de matrozen, die deel genomen hebben aan de muiterijen van April 1906. De gratie werd verleend. In oe motiveering van het betreffende besluit verklaart de koning: Het is mijn levendigste wensch mijne regeering te beginnen door het toepassen van het recht van gratie, dat de grondwet mij toekent. Na de bijeenkomst van den Raad van State ontving de koning alle raadsheren, die hij vriendelijk toesprak. De raadsheeren waren daar zeer gevoelig voor. De koning nam afscheid van de heden- namiddag ten paleize gekomen adelborsten. Hij onderhield zich met hen, en was ontroerd zijn vroegere kameraden bijeen te zien. Morgen zal het gratiebesluit officiëel worden bekend gemaakt. Volgens de gewoonte zidlen de ministers aanstaanden Zaterdag naar het paleis gaan om het besluit voor de wekelijksche teekening door den koning aan te bieden. Een der voornemens der regeering is aan de Cortes eenige hervormingen bij de politie voor te stellen. ENGELAND. De Engelsche regeering heeft 12 millioen gulden uitgetrokken voor een onderzoek naa» en een geneesmiddel tegen de influenza, die thans vooral in Engeland, maar ook in andere landen,^ weer vele slachtoffers maakt. De geschiedenis, voorafgegaan aan den Transvaalschen oorlog, is ter sprake gekomen in het proces tegen'Franz von Veltheim, die thans te Londen terechtstaat wegens het zenden van dreigbrieven aan Solly Joel, den rijken Johannesburger. Veltheim deed voor de rechtbank een uitvoerig verhaal van de kuiperijen der zoogenaamde „hervormingspartij" tegen de regeering van Kruger, en wat hij meedeelde zou zeer belangrijk wezen als men maar wist of hij de waarheid sprak. Veltheim verteldedat de inval van Jameson geschiedde in overleg met de hervormingspartij, die, als de onderneming was gelukt, een omwenteling zou hebben bewerkt. Hij vertelde voorts, dat hij, na den inval, te Londen kennis had gemaakt met den millionnair Barnato en met hem had onderhandeld over een plan tot om verwerping van Kruger's regeering. Hij ontving terstond 500 pd. st.later nog eens diezelfde som, en als de omwenteling gelukte, zou hij 50,000 pd. st. ontvangen. Barnato en de zijnen (van de Reform-partij) hadden een millioen over voor de onder neming. Gelijk men weet, is er niets van den opstand gekomen. Barnato is verdronken op reis naar Engeland. Barnato's neef, Woolf Joel, werd te Johannesburg door Veltheim doodgeschoten, in zelfverdediging, naar Veltheim beweerde. Nadat Veltheim was vrijgesproken, werd hij door de Transvaalsche regeering over de grens gezet. Veltheim beweert nu, dat zijn zenden van dreigbrieven aan Solly Joel, den broeder van Woolf, niets anders is geweest dan een onbehoorlijke grap en dat hij het alleen deed ten genoegen van een jonge dame, die een hekel had aan Solly Joel en hem wilde kwellen. Londen, 12 Febr. De Duitscher Von Veltheim is heden tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld wegens afpersing van Solly Joel, lid der firma Barnato brothers in Johannesburg. De strijdsters voor vrouwen-kies recht, die gisteren gevangen genomen werden, verschenen heden voor den politie rechter van Westminster, waar zij werden veroordeeld tot boete of zes weken gevangenisstraf. Acht-en-veertig veroor deelden verkozen de gevangenis, de anderen betaalden de boete of werden vrijgesproken. De Daily Express heeft een veldtocht op touw gezet tegen de slechte melk, waaraan in de arme wijken van het groote Londen zoovele jonge kinderen ten gronde gaan. Gezaghebbende mannen steunen de beweging. Walter Reynolds, lid van den Londenschen graafschapsraad, heeft in een brief zijn instemming er mee uit gesproken. Hij is een warm voorstander van uitroeiing van parelziek vee. De zoo genaamde pasteurisatie (voor welk begrip overigens de naam van Pasteur ijdellijk gebruikt wordt) voorkomt misschien de ééne ziekte, om de andere in de hand te werken. Het is echter een waarheid, zegt Rey nolds, namelijk, dat de natuur het niet mis kan hebben. Het ideaal moet daarom melk in haren natuurlijken vorm zijn. Om die te krijgen, dient het tuberculeuze vee uit geroeid. Er moet een algemeene wet komen, want melk is leven of dood, vooral voor een zuigeling. In het Hoogerhuis is de melkkwestie ook deze week ter sprake gekomen. Lord Carrington kon toen namens de regeering antwoorden, dat het in hare bedoeling lag, nog in deze zitting een wetsontwerp op de levering van melk in te dienen. BELG'Ë. Maandagmorgen wilde op een kolen- schip te Gent de schipper zijn 16-jarigen zoon gaan wekken. Hij klopte aan de deur zonder antwoord te bekomen. Na eenige vruchtelooze pogingen gelukte het hem toch, de deur te openen. Een verstikkende rook benam hem den adem. De lamp had het geheele vertrek met een doodelijken walm gevuld. De vader bracht zijn zoon in de open lucht, terwijl men een geneesheer ging halen, die gedurende een tweetal uren heeft getracht, den jongeling tot het leven te roepen. Maar te vergeefs. Een jongeling te Gent, die bij de loting voor de militie een slecht nummer had getrokken, is van verdriet zinneloos geworden. Men heeft hem in een gesticht moeten plaatsen. Dat er in België vaak heel onvoor zichtig omgegaan wordt met zwavelzuur en andere gevaarlijke vloeistoffen van dien aard, blijkt wel uit de herhaalde berichten van „vergissing". Nu weer te Oudenaarde waar een jongen van 14 jaar oud, een flesch van de kast nam; denkende dat er bier in was, heeft hij er een gedeelte van gedronken. Het was vitriool en hij heeft zich zoo erg ver brand, dat men hem in zeer bedenkelijken toestand naar het hospitaal heeft overge bracht. NEDERLAND. Zwolle, 12 Febr. In den afgeloopen nacht is alhier ingebroken bij den ingenieur Bosman aan de Willemskade. De dieven zijn door overklimming der tuin-schutting en het uitzagen van een paneel uit de serredeur binnengekomen. Vermist worden ongeveer 80 stuks tafel zilver. Van de daders is geen spoor bekend. Amerongen, 12 Febr. Alhier heeft de tachtigjarige A. van B., verpleegde in het Armenhuis alhier, zich door een revolver schot van het leven beroofd. De oude man leed aan zwaarmoedigheid en had reeds meermalen zich tot een winkelier begeven om een revolver te koopen, doch deze had hem dit gevaarlijk wapen niet willen verkoopen. De grijsaard begaf zich daarop naar het naburige Wijk bij-Duurstede en kocht daar het moord tuig, waarmede hij in den tuin achter de stichting de treurige daad volvoerde. Nieuwediep, 13 Febr. Bij het binnen komen van Hr. Ms. pantserschip „De Ruyter" alhier is tijdens het meren van het oorlogsschip in de haven een strak gespannen manillatros geslipt, waardoor een groot getal personen, volwassenen en kinderen, die zich op den wal bevonden, werden getroffen. Velen werden tegen den grond geworpen en kregen kwetsuren van min of meer ernstigen aard en menigeen moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Het schijnt echter, dat gelukkig geen der verwonden eenig blijvend letsel zal onder vinden. Amsterdam, 13 Febr. Bij de commissie voor de werkloozen kwam deze week f 13.700 in. Het totaal der ingekomen giften bedraagt nu f 179.C30 en nog f 35.1)0 is noodig. De commissie zal bij den gemeenteraad geen steun vragen. Het totaal aantal werklooze diamant bewerkers is stationair; ongeveer 5000; deze week bedroeg het 4417. Gouda, 12 Febr. Alhier is gisteren middag in het gebouw der sociëteit „Ons Genoegen" een feestmaaltijd gehouden van bizonderen aard. Het ijs-comité van den Kattensingel had gerekend op een tweede ijsfeest, maar zag zich door den dooi teleurgesteld. Om nu het geld, dat zij daarvoor had ontvangen, toch te doen toekomen aan degenen voor wie het was gegeven, had het een maaltijd doen gereed maken, waaraan door tweehonderd personen werd deelgenomen, meerendeels ouden van dagen. Er waren er zelfs, die per rijtuig waren gehaald, omdat zij anders niet hadden kunnen komen. Het ging er recht gezellig toeer werd smakelijk gegeten en men ging met goed gevulde handen naar huis. VGravenhage, 12 Febr. Bij de beëedi ging der ministers door H.M. de Koningin was de Directeur van H. M. Kabinet tegenwoordig. Tal van personen van allerlei richting waren in het Noordeinde uit nieuwsgierigheid om de nieuwe ministers, allen in ambtscostuum, te zien. Prins Hendrik, zoo juist van zijn Duitsche reis teruggekomen, kwam nog even voor de ministers heengingen, ten paleize. Naar men verneemt, zal de oud- Minister van Binnenlandscbe Zaken, mr. P. Rink, alhier [blijven wonen en zich te dezer stede als practiseerend-advocaat vestigen. Ingevolge de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890 is een pensioen van f 828 verleend aan F. J. A. D. de Neve, weduwe van mr. J. P. Sprenger van Eyk, gewezen Minister van Financiën. De oud-minister van buitenlandse ie zaken, Van Tets v. Goudriaan, zal voor eerst niet in den diplomatieken dienst terugkeeren, doch zich voorloopig te 's-Gravenhage vestigen. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken Van Swinderen vereenigde alle ambtenaren en beambten van zijn depar tement in de vestibule, waar hij toegesproken werd door den secretaris-generaal mr. Hannema, en de afgetreden minister van allen een hartelijk afscheid nam. H. M. de Koningin zal 18 dezer de militaire en burgerlijke autoriteiten ten Hove vereenigen. Het uitstel aan gouverneur Idenburg om pas met Mei fn functie te treden als minister, staat niet in verband met de bacoven-cultuur, maar met gezondheids redenen. Z.Exc. wenscht nog eenigen tijd tot herstel van gezondheid in het Zuiden van Frankrijk door te brengen. Rotterdam, 12 Febr. Ten behoeve der Rijks-rivierpolitie alhier worden heden uit Amsterdam verwacht twee Rijkspolitie- booten, voorzien van zoeklichten, voor de bewaking van de boven-rivieren, in verband met de veelvuldige scheepsdiefstallen. De bootjes worden bemand met reeds verleden jaar daartoe aangestelde Rijks veldwachters. Het stoomschip „Eugenie", voorheen „Schelde I", van de firma J. en A. v. d. Schuyt, dat geruimen tijd gevaren heeft van Rotterdam op Zierikzee en Hoek-van- Holland, is heden naar Duitschland verkocht. De conducteur O. der Rotterdamsche Tram, woonachtig te Numansdorp, had hedenmorgen het ongeluk bij het aan steken der lampen achterover te vallen. Hierbij bezeerde hij zich ernstig aan rug en zijde, zoodat hij geen dienst meer kon doen en zich onder dokters behandeling moest stellen. Helmond, 11 Febr. De landbouwer V. alhier, oud 71 jaar, deed heden ten stad- huize aangifte, dat zijn vrouw bevallen was van twee zoons.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5