ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Februari 1908. Tweede Blad. (Z ierikzeesohe Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per weeit, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste 1 AARGANG. No. 8576. Uitgevor-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. PORTUGAL, De rust in het land. Terwijl overal in het buitenland de vreeselijke gruweldaad, die Zaterdag te Lissabon werd gepleegd, ontroering en verontwaardiging heeft gewekt, zoo seint de Lissabonsche berichtgever van de Frankf. Zeit., schijnt de invloed op Lissa bon zelf slechts van geringe beteekenis. Het straatleven gaat zijn gewonen gang, alleen van de openbare gebouwen en enkele banken waait de vlag halfstok. De schietpartijen, waarvan reeds mel ding is gemaakt, hadden plaats in den nacht na den aanslag. Maar sinds dien was er uiterlijk geen beweging meer merkbaar, overal heerscht afwachtende kalmte. De minister van oorlog spreekt de ge ruchten tegen over een revolutie te Oporto of eenigerlei ongeregeldheden aldaar noch in burgerlijke, noch in militaire kringen is iets te bemerken van een op roerige beweging en ook de koersen bleven vast, ondanks den toestand. Het verhaal van den aanslag. Een toeschouwer van het gruwelijk moordbedrijf, die zich bevond onder de menschenmassa tusschen de ministeries van financiën en van publieke werken, geeft het volgend verhaal van den aanslag: Het koninklijk rijtuig, bespannen met vier paarden a la daumont, reed op eenigen afstand voor de andere rijtuigen van het gevolg, uit. Toen het ter hoogte was gekomen van genoemde ministeries, sprong een magere man van middelbare lengte, met zwarten baard en eenvoudig gekleed, op de treeplank van het koninklijk rijtuig, legde een revolver op den koning aan, en trok af. De koning ontstelde, bracht de hand aan den hals, en viel op de linkerzijde. Een ontzaglijke paniek was het gevolg van die daad. Nieuwe losbarstingen werden geboord. De koetsier van het koninklijk rijtuig, die intusschen van den eersten schrik bekomen was, sloeg heftig op zijn paarden los en weldra reed het span de Arsenaalstraat in. Op dit oogenblik zag de ontstelde menigte de koningin rechtop in het rijtuig staan, in de ééne hand een reisdeken, waarmede zij den koning trachtte te be dekken, en met de andere hand, waarin zij een bouquet viooltjes en camelia's hield, haar bij aankomst aan het station ter hand gesteld, slaande naar de moordenaars, die zich aan het rijtuig vastklampten om hun bloedbad voort te zetten. Onmiddellijk na de eerste losbranding hadden de prinsen hun revolvers getrokken. Prins Luiz schoot op de moordenaars, die om het rijtuig liepen, en reeds met de politie slaags waren geraakt. Daarop, toen het rijtuig zich tegenover het ministerie van Binnenlandsche Zaken bevond, haalde een mager persoon van kleine gestalte, met zwarten, slecht verzorgden baard en een dikken haardos, een onder zijn jas verborgen gehouden karabijn te voorschijn, die hij op den kroonprins aanlegde. Hij loste twee schoten, op het oogenblik, dat de prins een ander schot vermeed, dat uit de menigte gelost was. Nadat hij zijn beide schoten afgevuurd had, vluchtte hij in de richting van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Geleund tegen één der pilaren van de arcaden in de Arsenaal straat, mikte hij opnieuw, ditmaal op de koningin, die rechtop in het rijtuig was blijven staan. Dom Manuel, de tegenwoordige koning, loste vier schoten uit zijn revolver. Het afgrijselijk bloedbad zou ongetwijfeld voortgezet zijn, als niet de soldaat Alvaro- Silva Valende, van de le comp. Ie bat. 12e reg. infanterie, die zich in de nabijheid bevond, toegeschoten was, en den moor denaar in zijn snood werk tegengehouden had, door hem in den nek te grijpen. De ellendeling trachtte zich te bevrijden, toen luitenant Francois Figuera toeschoot en hem verscheidene degenstooten toebracht. De moordenaar hield nog echter niet op met vuren en loste twee schoten, waarvan één den officier aan het rechter been en het andere den soldaat aan de linkerdij troffen. Een agent van politie schoot daarop met een revolver op den moordenaar, die naar den agent beet en er nog in slaagde een vinger te pakken te krijgen. Hij was echter te zwak om den agent nog te kunnen verwonden. Op dat oogenblik passeerde het koninklijk rijtuig, zegt het bericht, waaruit blijkt, dat de moordenaar geschoten moet hebben, terwijl het aankwam en niet terwijl het hem passeerde. Dat verklaart ook, hoe hij zooveel succes met zijn vuur heeft kunnen hebben. Uit vrees voor nog meerdere wonden te zien toebrengen aan haar gemaal en haar oudsten zoon, beschermde de heldhaftige vrouw en moeder, koningin Amalia, met haar lichaam de reeds stervende geliefden. Het rijtuig reed nu in galop het arsenaal binnen, omringd door de menigte en be schermd door politie. De politie doodde drie der moordenaars en voerde talrijke arrestaties uit. De menigte vluchtte bij de schoten naar alle kanten; de verwarring was algemeen en op aller gelaat lag hevige ontsteltenis. '~V De lijken van de moordenaars werden overgebracht naar de vestibule van het stadhuis en eenige uren later naar het lijkenhuis, waar de identiteit Zondag werd vastgesteid. Hun namen zijn: Luiz Lopes, oud-handelsbediende, gewezen administra teur van het blad Caxeira en eigenaar van een advertentie-bureau in de Douradere- straat; Manuel Buissia, onderwijzer aan een volksschool, en Cordova, een persoon van Spaansche nationaliteit. Een schoen maker, zegt een ander bericht. Telegrammen uit Lissabon deelen mede, dat in de kamer waar de lijken der gevallenen tentoongesteld zijn, Jo3o Franco binnenkwam en het ongeluk betreurde. De koningin wees op de lijken en zeide: „Dat is uw werk!" Franco wilde zich verontschuldigen, maar de koningin keerde hem haar rug toe. Lissabon, 5 Febr. Koning Manuel heeft drie decreten onderteekend, waarbij vorige decreten, die de vrijheid der pers beperk ten, worden ingetrokken. De geschorste dagbladen kunnen morgen wederverschijnen. Bij een ander decreet wordt dat van 31 Januari 1.1. ingetrokken, waarin de bevoegd heden der crimineele rechters van instructie willekeurig werden uitgebreid en de rechten en privilegiën der volksvertegenwoordigers werden opgeschort. De in hechtenis genomen kamerleden zullen in vrijheid worden gesteld. Het wordt bevestigd, dat koning Manuel bij de ontvangst van het nieuwe kabinet uitdrukkelijk verzekerde, dat hij voornemens is, streng getrouw te blijven aan de grond wet, en hij voegde er bij, dat hij nooit, onder welke omstandigheden ook, zijn toe vlucht zal nemen tot een dictatuur. Het Dirario Illustrado, een orgaan van Franco's partij, verzekert, dat het met alle kracht het koningschap zal steunen. Het wil geen woordenstrijd voeren over het vorige kabinet en prijst het nieuwe. AMERIKA. Een ontzettende ramp wordt uit Halifax bericht. De Engelsche stoomboot „Saint Cuthbert", van Antwerpen naar New-York, is vóór Kaap-Sable, Nova Scotia in brand geraakt en verlaten; 15 leden der beman ning zijn verdronken, 37 zijn opgenomen door de Engelsche stoomboot „Cimric" van de White Star Line. Gedurende 9 uren hebben de booten der „Cymric", in drie reizen 37 man gered, er in begrepen kapitein Lewis. Verscheidene hunner zijn erg verbrand of gewond. Een boot van de „Saint Cuthbert", met 15 man, die Zondag het schip verlaten hadden, is omgeslagen, waarbij alle op varenden verdronken. ENGELAND. Drie honderd man afgevaardigden der zonder werk zijnde werklieden van het fabrieksdistrict van Londen Tottenham ondernamen een tocht naar het Ministerie van Binnenlandsche Zakenwaar de mannen hun arbeiders-minister John Burns wenschten te spreken. Het doei was om een petitie te overhandigen. De optocht had plaats in vies regenachtig weer, maar de menigte groeide zóó ontzettend aan, dat de politie het noodig vond, dicht bij het parlementsgebouw de manifestanten uit elkaar te drijven. Vreedzaam groepeerden de betoogers zich toen in kleine groepen. Een afvaardiging van 4 personen werd echter ontvangen, en na de petities te hebben overgegeven, één bestemd voor den eersten Minister, één voor het hoofd der oppositie Balfour, en ét voor den chef der lersche partij Redmond, werden de mannen geleid naar het Kabinet van Minister John Burns. De Tottenham werkloozen verklaarden zeer ingenomen met het sympathieke antwoord van Burns, die hun beloofde mede te zullen werken om van gemeente wege arbeid voor de menschen te zoeken. Te Londen en Glasgow blijft de influenza sterk heerschenhet aantal dooden stijgt met den dag. De geneesheeren ver wachten nog een toeneming der ziekte gevallen in de volgende twee weken. DUITSCHLAND. De griep houdt ook te Berlijn vreeselijk huis. De ziekenhuizen liggen propvol, maar de ziekte neemt, volgens de Lokal- Anzeiger, over het algemeen een goedaardig beloop. Prof. Klemperer heeft gezegd, dat de epidemie in omvang gelijkt op die van 1888 of 1889, toen zij, na een langen tijd weg te zijn geweest, weer voor het eerst hare intrede deed. De Berlijnsche correspondent van de N. Freie Presse verzekert echter in een telegram van Zaterdag, dat de griep kwaadaardiger wordt. Er komen vele gevallen van longontsteking, pleuritis, oorontsteking, en zelfs oogontsteking uit voort. De dokters kunnen geen nieuwe patiënten meer aannemen, aangezien de ziekte in een vierde gedeelte van alle gezinnen zou heerschen. Duisburg, 5 Febr. Het te Schiedam thuisbehoorende en door kapitein Koymans uit Rotterdam gevoerde stoomschip „Union II", is gisterenochtend in een sneeuwstorm, nabij Alsum in aanvaring geraakt met een „Egan"-stoomschip. De „Union II" werd in de midscheeps getroffen en zonk binnen eenige minuten. De zich aan dek bevindende kapitein spoedde zich naar de kajuit om zijn reeds slapende familieleden te redden. Echter stond de kajuit reeds vol water, waaruit de vrouw van den gezagvoerder zich ternauwernood kon redden. De drie nog slapende kinderen, oud 6 en 31 jaar en eén van een maand, konden helaas niet worden gered en verdronken. Het „Egan"-stoomschip beliep slechts lichte schade. BELGIË. Typhus en oesters. Zeer belangrijk en vooral leerzaam, zoo meldt het Handelsblad van Antwerpenwas de vergadering, Dinsdag gehouden door het Verdedigingscomiteit voor den Oesterhandel in het Taverne Royale. Behalve de voorzitters Jaspers en Speleers en den secretaris Domien van der Heyden, vonden wij aan het bureel den consul- generaal der Nederlanden; Daels, doctor in wetenschappen, afgevaardigde van het Belgisch staatsbestuur bij den gezondheids dienst; mr. A. J. F. Fokker, voorzitter van het bestuur der visscherijeu op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, afgevaardigde van het Hollandsch staatsbestuur; Quittelier, voorzitter van het Syndicaat der restau rateurs, enz. enz. Verder de dokters Nuijens, Van de Perre, Ciselet en Terwagne, oester kweekers uit Oostende, uit Zeeland, uit Bergen-op-Zoom, hotel- en restauratie- houders, visch- en oesterhandelaars, enz. Getrouw verslag geven van die vergade ring, ware in eindelooze herhalingen vervallen, want al de hierboven genoemde geneesheeren bevestigden beurtelings, met wetenschappelijke bewijsredenen en ge steund op genomen inlichtingen, dat de typhus niet epidemisch heerscht, en dat de gevallen zich niet talrijker voordoen dan andere jaren. Dat, zoo de oester de ziektekiemen kan bevatten, dit niet aan den aard van het product maar aan bijkomende omstandig heden te wijten is, als besmetting van de kweekputten door de nabijheid van onreine waterafvoeren uit groote steden, de slechte verzorging bij het vervoer of in de bewaar plaatsen der handelaars; dat andere pro ducten eveneens de ziektekiemen kunnen bevatten als ongekookte melk, water, ruw gegeten moesgewassen, als salade, radijzen, fruit, onfrisch vleesch of fruit, enz.; dat vooral de zorgeloosheid in de behandeling, het conserveeren bij middel van onrein ijs bijvoorbeeld, zelfs de beste oesters nog bederven kan; dat misschien wel de zich meer en meer uitbreidende gezondheids maatregels in de grootste steden het water- bederf des te gevaarlijker maakt. Dat alles dient in 't oog en onder toezicht gehouden, zeide dokter Nuijens, zoowel ais de fabrieken, zoowel als de slachthuizen en iedere levering zou van een diploma, van een waarborgstempel voorzien moeten zijn. Zijn nu de oesters de oorzaak van zekere ziekten? Stellig is het dat er menschen zijn, dokter Van de Perre heeft het met zijn huishouden zelf aan de zee onder vonden, die na het eten van oesters ziek werden. Ook de dokters Ciselet en Terwagne verlangen een onderzoek, en dit niet alleen; maar zelfs onmiddellijke voorzorgsmaat regels, als bij voorbeeld verbod op het gebruik van ijs uit stilstaande slooten of vijvers. Dr. Terwagne is er echter gerust in. Ik eet alle dagen oesters, riep hij uit, een uitroep, die vele burgers hem niet zouden kunnen naroepen. Merkwaardig was ook de rede van Mr. A. J. F. Fokker, die handelde over de Zeeuwsche oesterkweekerijen. Al die putten, zegt hij, staan onder toezicht maar de verkoopers verwaarloozen de noodige certificaten te vragen en zij leveren maar voort. „Maar, zegt hij, wanneer ze buikpijn krijgen, dit is, wanneer er een paniek ontstaat, o, dan loopen zij om certificaten, derwijze dat het bevoegde bestuur zelfs geene gedrukte formulen genoeg heeft"-. Mr. Craafschepe van Oostende wees er op, hoe sommige verkoopers om hunne waar te reinigen, 4000 oesters wasschen in eenige liters water, 2oodat er ten laatste niets dan een handvol slijk overblijft. Een restauratiehouder van Antwerpen ves tigde de aandacht op de kleine verkoopers, die, om goedkoop te leveren, reeds waar van mindere kwaliteit moeten verkoopen, en die daarenboven niet bewerktuigd zijn om degenen die zij overhouden, behoorlijk versch te houden en ze dan nogmaals aan verminderden prijs moeten afzetten. De volgende dagorde, door Mr. Van der Meyden voorgelezen, zal tot de regeering gericht en door de belanghebbenden zelf naar den bevoegden minister gebracht worden „Aangezien het niet wetenschappelijk bewezen is dat de gevallen van typhus- koorts het gevolg zijn van het verbruik van door typhusbacillen besmette oesters. „Aangezien de huidige besmetting kan voortkomen van het verbruik van putwater, ongekookte groenten, van ijs, voortkomend van stilstaande waters, enz. „Aangezien het nochtans van groot be lang zou wezen, dat zoowel uit 't oogpunt der gezondheid als uit een handelsoogpunt een volledig bacteriologisch onderzoek wetenschappelijk zou bewijzen dat de oester werkelijk den lyphusbacil medevoert. „Drukt den wensch uit onmiddellijke instellingen van certificaten van herkomst en verkoop te zien volgen. „Dat het Staatsbestuur een streng onder zoek bevele over deze kwestie en in ieder geval maatregelen van toezicht voorschrijve aan de agenten van het gouvernement, zoowel aan de grens, als op de plaatsen der voortbrengst, in de oesterparken, op de markten en in de magazijnen, maat regelen welke noodzakelijk geacht worden, teneinde de openbare gezondheid te vrij waren, en de belangen van den oesterhandel te verdedigen. „Betrouwend in de toegenegenheid van het Staatsbestuur voor al wat handel, nijverheid of openbare gezondheid betreft, drukken wij de hoop uit dat bovengemelde wenschen het beste onthaal zullen be komen". Antwerpen, 5 Febr. In de gemeente Hoboken was men hedenmorgen omstreeks halfacht begonnen met het petroleum- stoomschip „Amerika" leeg te pompen en de benzine liep door een ondergrondsch kanaal weg naar een tank, die geplaatst is op het hoogste gedeelte van den weg. Die tank begon zich Jangzaam te vullen toen juist 7 uur 40 minuten de tank met een geweldigen slag in brand vloog. Ruiten van de werkplaatsen en van een op de kade rijdenden tramwagen werden verbrijzeld en verschillende vensters in gedrukt Onder de bewoners van Hoboken heerschte eerst groote ontsteltenis, maar al heel spoedig keerde de kalmte terug. Te Charleroi, in het „Hotel Beucke- leers" was de meester-kok met een helper in de kelders gegaan om de ijskasten van vleesch te voorzien. Onder het werk stiet hij met het voorhoofd tegen een elec- trischen geleiddraad. Dit veroorzaakte een schok, zoodat hij onwillekeurig aan den zelfden draad steun zocht met de hand. Maar toen kon hij niet meer loskomen. De ander, die hem wilde helpen, kreeg ook een schok. Vrouwen, die in de nabijheid werkten, riepen om hulp, en toen men de twee mannen van den draad kon los maken, had de meester-kok reeds opgehouden te leven. De ander kon, door verscheidene dokters geholpentot het bewustzijn worden teruggebracht. Te Gent heeft zich het zeker zeer zeldzame geval voorgedaan, dat zes broers tegelijk moesten loten. Men zal zeggen dat het onmogelijk is dat zes broers eik 20 jaar oud zijn, maar de zaak zit zoo: in Januari 1887 werd een drieling geboren en in December van hetzelfde jaar in dat huisgezin, weer een drieling. En nu komt er nog bij dat ze alle zes zijn vrijgeloot. NEDERLAND. Steenwijk, 4 Febr. De heer L. F. Duymaer van Twist, lid der 2de Kamer voor dit district, is heden naar wij vernemen, aan een groot gevaar ontsnapt. Te Vollen- hove een duiker zullende bezichtigen en daartoe op het ijs staande, brak dit onder zijne voeten weg en verdween hij in de diepte. Met zeer veel jwbeite werd hij gered. Amsterdam, 5 Febr. Er liggen 200,000 balen Santos-koffie opgestapeld. Dat is nog maar een veertigste deel van de 8 millioen balen, die in het oogstjaar 1906- 1907, toen de koffieoogst in Brazilië zoo „noodlottig" overvloedig was, met finan- ciëele hulp van de Braziliaansche regcering op de groote wereldmarktpJaatsen Hamburg, Antwerpen, Havre, New-York, Rotterdam, Amsterdam, enz. zijn opgestapeld in afwachting van een rijzende markt, die. maar niet komen wil. En intusschen staat er al weer een nieuwe oogst te groeien. Als die niet „gezegend" wordt met mis lukking, dan maakt de koffietrust een slechte rekening. Bij de commissie voor werkloozen alhier kwam deze week in f 12,000. In 't geheel is nu f 162,000 ontvangen, benevens bons voor schoeisel, kleeding en voedsel en in natura. Van een onbe kende kwam f 5000. Is ddt steun vart werkloozen? De „Amsterdamsche Werkloozenbond" niet te verwarren met de commissie uit de burgerij zond aan de Tel. de volgende afrekening van den bij dit lichaam inge komen steun van werkloozen: Uitgaven: zaalhuur, zittinglokaal en vergaderingen f 133, drukwerken en schrijf behoeften f 161, steun aan verschillende gezinnen f 24, loonen voor het loopen met lijsten en bussen, huisbezoek, ver koop van bons, boekjes, timmer- en schilderwerk, enz. f 649, aan bons voor grutterswaren, turf en brood f 200, post zegels en plakzegels f 6, loon bestuur f 266, diverse benoodigdheden f 33, gestolen kas f 134, voor reiskosten 3 personen Hilversum f 2. Saldo in kas op 25 Januari f 46, totaal f 1652. Hieruit blijkt dus, dat van de f 1652, die ontvangen werden, de werkloozen f 224 ontvingen, terwijl f 1452 verdween aan allerlei andere zaken! Waddinxveen, 5 Febr. Hedenmorgen heeft er hier een ernstig ongeluk plaats gehad. De bakker P. de Groot, die een gasketel heeft waarin hij uit carbid zijn eigen licht stookt, wilde hedenmorgen met zijn knecht dien ketel schoonmaken en hield daartoe, meenende dat al het gas reeds uit den ketel was, een brandende lucifer bij de opening, waarop oogen- blikkelijk een hevige ontploffing volgde. De deksel van den ketel vloog door het plafond heen, en de heer De Groot en zijn knecht werden zwaar gewond. Eerstgenoemde was geruimen tijd buiten bewustzijn. Hij heeft zware brandwonden bekomen aan hoofd en gelaat en zal waarschijnlijk één zijner oogen moeten missen. Ook den knecht werd een oog uitgeslagen, terwijl zijn arm zoodanig verwond werd, dat deze vermoedslijV zal moeten worden afgezet. Hij is daartoe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1