ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 6 Februari 1908. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i li- z e e s c li e Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8575. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien artikel 102, 2de lid, der Kieswet; noodigen de inwoners der Provincie uit, zoo zij in de grond-, de vermogens- of de bedrijfs belasting op de kohieren van den loopenden dienst of in de personeele belasting op de kohieren van den laatstverloopen dienst in eene andere provincie zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uit treksels uit de kohieren met eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenten afzon derlijk wordt betaald) vóór 15 Maart aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 31 Januari 1908. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIICKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge kondigd het door den Raad, in zijne vergadering van den 16 December 1907 vastgestelde besluit tot afschaffing der heffing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool te Zierikzee, met ingang van 1 September 1907, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 16 Januari 1908, No. 6. Zierikzee, den 5 Februari 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. In de straten van Lissabon is een ontzettend drama afgespeeld, dat in geheel de beschaafde wereld een diepe ontroering heeft teweeggebracht. De geschiedenis is den lezers en lezeressen reeds bekend. De koning, zijn gemalin en zijn twee zoons waren van hun buitenverblijf naar de hoofdstad teruggekeerden waren, gezeten in een open hofrijtuig, op weg naar hun paleis. In één der straten sprongen plotseling eenige mannen te voorschijn, die de onder hun mantels verborgen karabijnen te voorschijn haalden, en deze k bout portant op de koninklijke familie afvuurden, tengevolge waarvan de koning en de kroonprins doodelijk getroffen werden, terwijl de tweede zoon des konings licht gewond werd. Drie der moordenaars werden door een officier van het eskorte en door een politie-agent onmiddellijk gedood. De koning is blijkbaar het be klagenswaardig slachtoffer geworden van de politieke gedragslijn, die door zijn eersten minister, Joao Franco, in wien hij een onbeperkt vertrouwen stelde, ten opzichte van het Portugeesche volk gevolgd werd. Zelf had hij die gedragslijn inder tijd afgekeurd, toen de voorganger van Franco, Hinthe Ribeiro, hem voorstelde zonder Cortez te regeeren. Toen antwoordde de koning, dat, als hij dit deed, de regeering zich slechts door geweld en schrikaanjaging zou kunnen handhaven, en noemde daarbij de stelling van een gouvernement, dat zich slechts met zulke middelen kan staande houden, een aller ongelukkigste. En in weerwil van deze door hem uitgesprokene gezonde opvatting gaf hij aan zijn inmiddels opgetreden minister Franco machtiging de Cortez naar huis te jagen. Waarom ging Franco tot dezen krassen, gevaarlijken maatregel over? De zaak was deze. De koning had uit de schatkist voorschotten getrokken. Het schijnt, dat hij met zijn inkomen niet rondkwam. Op de begrooting stond voor het huis des konings en de hooge collegies van staat een bedrag van 261 millioen gulden uitgetrokken. Nu verlangde men in de Cortez teruggave van de voorschotten. Alfonso Costa, de leider der republikeinsche partij, die in de vorige maand op last van Franco werd gevangen genomen, zeide bij de behandeling der voorschottenkwestie, dat het land rekening en verantwoording over deze voorschotten verlangt, en dat de minister tot hem, die deze genoten heeft, moest zeggen, dat alles met inbegrip der rente moet terugbetaald worden. En wanneer alles was terugbetaald, dan moest de minister tot den koning zeggen, „ga weg, ga uit het land, anders moet ik u in de gevangenis stoppen". De voorzitter ver langde hierop intrekking van deze woorden, hetgeen door Costa geweigerd werd. „Ik neem niets terug", zeide deze, „voor minder dan wat Carlos heeft gedaan, is het hoofd van Lodewijk XVI op het schavot gevallen". Onder een hevig tumult werd toen Costa door soldaten uit de vergaderzaal verwijderd. De Cortez verlangden echter teruggaaf der voorschotten, en weigerden verhooging van de civiele lijst. Hierop werd, nadat de Cortez ontbonden waren, de civiele lijst bij koninklijk besluit verhoogd. Sedert de ontbinding der Cortez heerschte Franco als dictator oppermachtig. Als zoodanig heeft hij ongetwijfeld veel goeds tot stand gebracht. Hij hief tal van onnoodige posten op, en maakte ook aan vele misbruiken een einde. Persoonlijk beoogde hij echter geen stoffelijk voordeel. Hij was evenwel zeer eerzuchtig. En om zijn eerzucht te bevredi gen, verplichtte hij den koning aan zich, die hem in alles ter wille was. De tractementen der officieren, en de soldijen der soldaten werden verhoogd, teneinde het leger geheel en al voor den koning en het koningschap te winnen, en elke republikeinsche samen zwering terstond in bloed te kunnen smoren. Want Franco deinsde voor niets terug. De bladen, die niet in zijn geest schreven, werden terstond geschorst, het houden van politieke vergaderingen werd verboden, ai de telegrammen werden onder strenge censuur gesteld. Zijn politieke tegenstanders liet hij in grooten getale gevangen zetten, zoodat de gevangenissen zich vulden. Men kan zich voorstellen, dat onder een der gelijk regime de ontevredenheid, de ver bittering toenam. Maar het laatste dekreet deed de deur dicht, het dekreet namelijk waarbij al de personen, die van politieke misdrijven beschuldigd of verdacht werden, uit het Koninkrijk of naar de Koloniën werden verbannen. Hiervan werden zelfs zij niet uitgezonderd, die door de parlemen taire onschendbaarheid gedekt waren. Een samenzwering werd gesmeed, teneinde de koninklijke familie van het leven te berooven, Franco te dooden en dan de republiek uit te roepen. Toen de koning en de kroonprins gevallen waren, werd door een bende van 200 gewapenden, onder het werpen van steenen, en onder het roepen van „je bent het ongeluk van het land, op jouw hoofd komt het vergoten bloed", een aanval gedaan op het huis van den minister-president Franco. Door de militaire macht werd deze aanval afgeslagen. Minister Franco heeft evenwel tengevolge van de catastrophe zijn waardigheid moeten neer leggen. Admiraal Ferreira heeft een nieuw ministerie samengesteld, dat onder deze omstandigheden wel geen gemakkelijke taak te vervullen heeft, maar toch wellicht den toestand behéerschen, redden zal. Want de leiders der twee voornaamste staatkundige partijen, der progressisten (liberalen) en der regeneradores (conser vatieven) hebben den jongen 19-jarigen koning hun steun aangeboden. Deze heeft onder den naam van Manuel II het bewind aanvaard, waarvan hij in een proclamatie aan het Portugeesche volk kond doet. In deze proclamatie wordt de verfoeilijke aanslag veroordeeld, en beloofd, dat hij de belangen van het Koninkrijk zal voor staan, den katholieken eeredienst zal handhaven, en de Grondwet steeds voor oogen zal houden. De naar huis gejaagde Cortez zijn teruggeroepen, opdat de vorst daarin zijn eed van trouw aan de Grond wet kan afleggen. Inmiddels zijn door het nieuwe ministerie de grondwettelijke waar borgen opgeheven, en is in Lissabon de krijgswet afgekondigd. Men heeft een 94 politieke gevangenen aan boord van een stoomboot gebracht, met het doel hen naar Afrika te doen vervoeren, waar zij in de gevangenissen hun vrijheidsdroom zullen uitdroomen. Bijkans al de vorsten en parlementen van Europa hebben aan het Portugeesche koningshuis hun innige deelneming betuigd en hun afschuw uitgesproken -over de gruweldaad. Ook onze Koningin en de Tweede Kamer in haar zitting van Dinsdag hebben zich gedrongen gevoeld uiting te geven aan hun gevoelens. In de Fransche Kamer ontstond, toen de minister van buitenlandsche zaken, Pichon, namens het gouvernement zijn verfoeing over den dubbelen moord uitsprak, een incident. Sembat, een socialist, riep, dat de moord door de dictatuur was uitgelokt. Een oorverdoovend lawaai ontstond hierop. De rechter- zoowel als de geheele linkerzijde met uitzondering van de socialisten, gaven hun instemming met het door den minister gesprokene te kennen. Sembat wilde alsnu een motie indienen van den volgenden inhoud: „De Kamer zendt aan het Portu geesche volk de betuiging van haar republikeinsche sympathie en harer wenschen voor het invoeren van een stelsel van vrijheid". Maar de voorzitter, Brisson, liet Sembat in geheel niet aan het woord komen, zoodat de motie in het water viel. Onder de souvereinen, die blijk gaven van hun deelneming, behoort ook koning Peter van Servië. Wij vermelden dit, met het oog op den moord op het Servische vorstenpaar in 1903 gepleegd, als curiositeit. De Russische regeering gaat voort met troepenzendingen naar Finland. Zijn op een gegeven oogenblik voldoende troepen in Finland, dan zal de regeering wel met haar ware oogmerken, die toch doorzichtig genoeg zijn, voor den dag komen. Bij de verkiezingen voor den wetgevenden raad in de Kaapkolonie heeft de Boeren partij een schitterende zegepraal behaald, tengevolge waarvan het ministerie, waarvan de bekende dr. Jameson de president minister is, zijn ontslag heeft aangeboden. In de plaats van Jameson is Merriman minister geworden. Japan maakt groote oorlogstoebereidselen. De minister van oorlog, hierover door de legercommissie uit het huis van afgevaar digden ondervraagdheeft geantwoord, dat die toebereidselen gericht zijn tegen mogelijke gebeurtenissen in den Stillen Oceaan, waar Japan een kustlijn te ver dedigen heeft. In verband met die kustlijn deelen wij mede, dat de Amerikaansche vloot de helft van haar reis naar de Stille Zuidzee volbracht heeft. ZUID-AFRIKA. Ainsafra, (Algerië), 3 Febr. Een com pagnie van het eerste regiment van het vreemdelingenlegioen, dat naar Forthassa in# garnizoen zou gaan, werd verrast door ee'n sneeuwstorm, die de manschappen uiteendreef. De meesten konden, hoewel in betreurenswaardigen toestand, de „douar" (Arabisch tentendorp) van Forthassa be reiken, doch 21 soldaten werden dood onder de sneeuw weggehaald. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn; de nasporingen worden dan ook voortgezet. SPANJE. De Spaanscbe koning vertoefde de vorige week in Sevilla. Hoewel er op hem al eenige aanslagen zijn gepleegd, toont de jonge vorst zich volstrekt niet bevreesd. Verleden week bevond hij zich incognito onder de menigte. Een politie-agent maakte ruim baan en wilde daarbij den koning te lijf, omdat deze niet gauw genoeg aan zijn bevel tot doorloopen gehoorzaamde 1 Erg snugger was die diender uit Sevilla wel niet, want Afonso kan men uit duizenden kennen! Gelukkig voor den man nam de koning het geval van den grappigen kant op. De koningin begaf zich met haar kind alleen naar de kerk in Sevilla. Ik vertrouw de koningin en den prins het volk van Sevilla toe, zei de koning, toen men hem op het gevaarlijke er van wees. PORTUGAL. Lissabon, 2 Febr. Volgens berichten van het ministerie van buitenlandsche zaken waren de koningsmoordenaars zes in getal, gewapend met karabijnen en revolvers. Zij moeten betaald zijn geworden door politieke opruiers, vijanden van de regeering. Onder de dooden is een Franschman, bij wien men een gordeltasch vol geld vond het loon voor den moord. Een troep gewapende mannen trachtte het huis van den Eerste-minister Franco aan te vallen. Er werd hevig geknal van vuurwapenen gehoord in de straten. Onder de inwoners der stad heerschte groote ontsteltenis. Zondagavond werden op sommige punten der stad geweersalvo's gelost. Men zegt, dat gewapende lieden trachtten twee compagnieën infanterie aan te vallen, die hen echter met geweerschoten terugdreven, In een bijblad van de Diario Official wordt een proclamatie van koning Manuël II openbaar gemaakt. De koning betuigt daarin zijne verontwaardiging over den moord en zegt: „ik ben nu, volgens de grondwet, geroepen tot besturen van het Koninkrijk. Ik zal alles doen wat in mijn vermogen is, voor het welzijn van het vaderland. Ik zweer, den Katholieken gosdienst en het ongeschonden gebied des rijks te handhaven, en de grondwet in acht te nemen en te doen in acht nemen. Ik verklaar, dat het mij behaagt, het tegen woordig ministerie te behouden". De proclamatie was onderteekend, Manuël II, en mede-onderteekend door al de ministers. In een vergadering van den staatsraad hebben minister Franco en de hoofden der monarchistische partijen den koning hunnen steun aangeboden voor het handhaven van het koningschap. De koning nam het aanbod aan. De ministers dienden daarop gezamenlijk hun ontslag in. Zij zullen worden vervangen door een Kabinet, dat gesteund wordt door de vereenigde konings gezinde partijen (monarchistische concen tratie). Het feit, dat al de geordende partijen zich rondom den troon scharen, wordt algemeen met voldoening vernomen. De Koninginnen Amalia en Maria Pia en den Hertog van Oporto woonden de ver gadering van den Staatsraad bij. Luciano Castro, het oudste lid van den Staatsraad, betuigde in een toespraak namens den raad groote droefheid en verontwaardiging over de misdaad. Hij uitte tevens de hoop, dat het bestuur van den nieuwen koning ge lukkig en voorspoedig zal zijn. Alle leden van den Staatsraad zijn voorstanders der monarchistische concentratie. Het schijnt, dat de doodgeschoten konings moordenaars de onderwijzer Buica en twee handelsbedienden uit Lissabon zijn. Alle politieke mannen van al de koningsgezinde partijen, tot de meest conservatieve toe, zijn het eens over het handhaven van een vrijzinniger koningschap en het herstellen van de orde. 3 Febr. In tegenstelling met de in omloop zijnde geruchten, kan medegedeeld worden, dat de gezondheid der koningin, de omstandigheden in aanmerking genomen, goed is. De stad krijgt langzamerhand haar normaal aanzien terug. De openbare ge bouwen en het paleis worden nog steeds bewaakt. De door Franco geschorste bladen verschenen niet. Men js algemeen van oordeel, dat er vóór de begrafenis der vermoorde vorsten geen ministeriëele veranderingen zullen plaats hebben. Maandag zijn 94 politieke gevangenen uit Portugal naar Afrika gebracht, om daar gevangen gezet te worden. De vlucht der republikeinen naar Spanje houdt aan. De oud-minister Franco heeft Portugal verlaten. A.s. Zaterdag zal de begrafenis der slachtoffers plaats hebben. 4 Febr. In geheel Portugal heerscht orde. De positie van Franco is onhoud baar geworden. Een krachtige vaderlands lievende beweging steunt de vorming van een nieuw kabinet onder leiding van Ferreira De Amaral, dat reeds is samen gesteld. DE AANSLAG. In een telegram aan de Antwerpsche Matin wordt nog het volgende geseind: Het aantal samenzweerders was zes. Toen het Koninklijk rijtuig de stad binnen reed, keek het publiek zwijgend, en met zeker wantrouwen toe. Toen het rijtuig in stap het Ministerie van Financiën voorbij reed, trad een jonge man, in sportkostuum, maar overigens het uiterlijk van een werk man vertoonend, naar voren. Hij had een revolver In de hand, en trad op het rijtuig toe, klaarblijkelijk met de bedoeling, te trachten er van achter op te klimmen. Dadelijk stootten de Koningin en de Prinsen kreten van angst uit. De Koningin vloog op, en slingerde den ruiker, dien ze in de hand hield, naar den aanvaller. Deze schoot, trok onmiddellijk daarna voor de tweede maal af, en trof den Koning in den rug. Don Carlos bracht de hand aan het hoofd, en viel neer. Dadelijk wierpen een aantal personen zich op den moordenaar, die voor de derde maal zijn wapen loste, zonder dat de kogel doel trof. Ondertusschen had een man met zwarten knevel en baard, in een breeden mantel gewikkeld, een karabijn te voorschijn ge haald. Ook hij trad op het rijtuig toe, en het eerste schot trof den Kroonprins in het gelaat. Een tweede doorboorde de borst. Op het oogenblik, dat de man aanlegde voor een derde schot, greep een politie-agent het wapen; de moordenaar viel bijna tezelfder tijd neer, onder de slagen, die een officier hem met zijn sabel toebracht. Te midden van een ontzettende ver warring verscheen Prins Adolf in een auto op het terrein. Het gansche drama had zich toen reeds afgespeeld. Prins Adolf verliet zijn voertuig, trok zijn revolver, en volgde het rijtuig met zijn stervende ver wanten, dat zich langzaam in de richting van het Arsenaal voortbewoog. Daar werden de lijken op matrassen neergelegd. Het bloed liep den Koning bij stroomen uit neus en mond; één van de kogels moet de ruggegraat getroffen hebben. m Koningin Amalia bracht den nacht, volgende op den aanslag, weenende tusschen beide lijken door. De ééne hand der Koningin rustte op het hoofd van den Koning, de andere streelde het koude voorhoofd van haar kind. Bovengenoemd blad ontvangt omtrent den persoon van de moordenaars, de volgende mededeeling: De één heet Manuel Buica, en is oud-sergeant van het 7de regiment cavalerie, thans onderwijzer te Lissabon. De beide anderen zijn, volgens dit bericht, ook Portugeezen. Omtrent de medeplichtigen van de moordenaars zwij gen de telegrammen nog steeds. Koning Carlos. Carlos I, Koning van Portugal, thans als slachtoffer der moordenaars gevallen, werd den 28 September 1863 te Lissabon ge boren als eerste zoon van Koning Luiz I, en van Koningin Maria Pia. 19 October 1889 volgde hij zijn vader op. Zijn moeder was de dochter van Koning Victor Emmanuel van Italië. Drie jaar vóór zijn troonsbestijging, op 22 Mei 1886, was hij in het huwelijk getreden met Maria Amalia, Prinses van Orleans-Bourbon, dochter van den Graaf van Parijs. De Koning was een verdienstelijk pastel schilder en aquarellist, en had met een door hem geteekend pastel in het Parijsche Salon van 1900 een welverdiend succes, hetwelk hem de zilveren medaille ver schafte. Ook was Dom Carlos een ijverig sportman, en een schermer van verdienste, terwijl hij ten slotte met een schoone tenorstem begiftigd was. Koning Luiz had zelf de artistieke op voeding van zijn zoon geleid, en accom pagneerde hem vaak op de violoncel. Als kind gaf Dom Carlos van een vaak heftig karakter blijk. Op zekeren dag had hij „voor de aardigheid" een kleine brug vernield, welke zijn broeder, de infant Alfonso, in den tuin van het paleis had gebouwd. Alfonso gaf zijn ouderen broeder op hardhandige wijze te verstaan, dat hij van dergelijke aardigheden niet gediend was, waarop de beide knapen handgemeen werden, en elkander geducht toetakelden. Kort daarop waren de beide broeders weder de beste vrienden. Spaarzaam was Dom Carlos nu bepaald niet; hij hield van een prachtlievend leven. Het hof was buitengewoon schitterend. In Lissabon alleen waren drie paleizen: het geliefkoosd verblijf des Konings was het Necessitadespaleis, dat met buiten gewone luxe was ingerichtvooral de tuinen kenden hun wedergade niet. De Kroonprins en de nieuwe Koning. De oudste zoon des Konings, die mede gedood is, Kroonprins Luiz, werd 21 Maart 1887 te Lissabon geboren. In het afge- loopen jaar hebben er berichten door de pers gegaan, dat vader en zoon het over de in politiek gevolgde handelwijze lang niet altijd eens waren, en zelfs verluidde, dat de reis, welke Kroonprins Luiz naar de Portugeesche Koloniën in Afrika onder nam, een onderneming was, hem door zijn vader bij wijze van straf opgelegd. De tweede zoon des Konings, Infant Manuel, werd 15 November 1889 te Lissabon geboren. Onder regentschap van Koningin Amalia is de jongeling thans tot Koning van Portugal, en der Algarven verheven. De Minister-President Franco vaardigde een proclamatie uit, waarin van den laaghartigen aanslag mededeeling werd gedaan, en de verheffing tot den troon van Infant Manuel, eenig erfgenaam des Konings, werd aangekondigd. De grootwaardigheidsbekleeders, en de gene raals hebben den eed van trouw aan den jongen Koning gezworen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1