ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 4 Februari 1908. Couran t). YeeartseoijkuDiiig Staatstoezicht. Vloedplanken. De DrËwalerleiÈgs-kweslie. NIEUWSTIJDINGEN. (SS ieriltzeesclie Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8574. Uitgover-Hoofdradacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op eene circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 27 Januari j.L, A no. 363, 3e afd. (Prov. blad no. 13); Brengt ter kennis van de belanghebbende ingezetenen, dat door de Directie van den Land bouw de onderstaande aankondiging met betrek king tot proeven met serum tegen mond- en klauwzeer is gedaan Proeven met serum tegen mond- en klauwzeer. De Directeur-Generaal van den Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Rijksseruminrichting thans serum tegen mond en klauwzeer bereid en in voorraad gehouden wordt. De resultaten, met eenige proeven verkregen, doen vermoeden, dat dit serum een doelmatig hulpmiddel kan zijn bij de bestrijding der ziekte, wanneer het kan aangewend worden bij runderen, die, ofschoon blootstaande aan de besmetting, de ziekte nog niet onder de leden hebben. Het ligt daarom in de bedoeling dit nieuwe middel als proef bij bedoelde runderen in toepassing te brengen. Wijl het bekend is, dat het mond- en klauw zeer zich in den regel spoedig van de zieke op de gezonde dieren uitbreidt, zal met de serum inspuiting slechts dan een gunstig resultaat te verkrijgen zijn, wanneer de veehouder, bij het optreden der eerste ziekteverschijnselen, de aan getaste dieren dadelijk afzondert en onverwijld aangifte doet bij den Burgemeester. Als maatregel van voorzorg kan de veehouder de plaatsen, waar de aangetaste dieren gestaan hebben, met kalkmelk (1 deel gebrande kalk op 10 deelen water) reinigen. Zoodra het bestaan der ziekte door den districts veearts of door den veearts, die hem vervangt, geconstateerd is, worden de gezonde dieren, indien de eigenaar het verlangt, kosteloos met serum ingespoten. Deze operatie kan ook geschieden bij het vee, dat zich op aangrenzende erven bevindt. De veehouders worden, mede in hun eigen belang, uitgenoodigd de pogingen, om met behulp der seruminspuiting het mond- en klauwzeer vóór den weitljd te onderdrukken, te steunen door eene spoedige afzondering van de aangetaste dieren en onmiddellijke aangifte van het uitbreken der ziekte. 's-Gravenhage, 20 Januari 1908. De Directeur-Generaal van den Landbouw, L O V I N K. Zierikzee, den 1 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge meente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 3 Februari 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.'-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870, (Staatsblad no. 82), betrekkelijk de Grondbelasting, maakt bekend: dat de Staten no. 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente over het dienstjaar 1908, van heden af, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd; en dat ingevolge artikel 16 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, door belanghebbenden, ten koste van ongelijk, in een aan de Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier) hermeting of herschatting kan worden gevorderd, Zierikzee, den 3 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., f."-B. De lezers en lezeressen van dit blad zullen zich ongetwijfeld herinneren, want het is nog van recenten datum, dat door de Vereeniging „Het Centraal Bureau voor Technische Adviezen en Arbitrage te Rotterdam" In het vorig jaar een verzoek van ongeveer den volgenden inhoud tot den Raad is gericht: I. wel te willen overwegen, of het niet op den weg der gemeente ligt een drink waterleiding aan te leggen, en te exploi- teeren; 11. dat, mocht de Raad tot het inzicht komen, dat dit wel op den weg der ge meente ligt, genoemde vereeniging voor de som van f 3000 zich gaarne belasten wil met het doen van een nader onderzoek, en het ontwerpen van een voorloopfg plan; ill. en dat, zoo de Raad besluiten mocht den aanleg, en de exploitatie der drinkwaterleiding, waarvan de kosten door haar op ruim twee ton (f 210.000) ge raamd worden, aan een concessionaris op te dragen, adressant voor het verleenen der concessie gaarne in aanmerking wenscht te komen, tevens verzoekend de voor waarden dan te mogen vernemen, waarop de concessie zou worden gegeven. Nu zullen aanstaanden Woensdagavond in de Concertzaal voor het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid de ingenieurs H. Ennoo van Gelder en J. van Poelgeest, een voordracht houden over een drinkwaterleiding in het algemeen, en een waterleiding voor Zierikzee in het bizonder. Het is duidelijk, dat die voordracht in nauw verband staat met het bovenvermeld verzoek van genoemd Centraal Bureau, waarvan beide sprekers de leidende elementen schijnen te zijn, en met de hierop genomene beslissing van den Gemeenteraad de zaak aan te houden. Die aanhouding had ten doel van voor noemde vereeniging de voorwaarden te vernemen, waarop zij eventueel bereid zou zijn voor den aanleg en de exploitatie van een drinkwaterleiding concessie aan te vragen. Vermoedelijk zal het Centraal Bureau voor Technische Adviezen zijn voorwaarden aan het Gemeentebestuur weldra kenbaar maken. Het is, zoodra dit het geval zal zijn, en zoodra de onderhandelingen over die voorwaarden in een stadium zullen ver- keeren, dat de zaak voor openbare be handeling rijp is, te hopen, dat de ingezetenen spoedig in de gelegenheid gesteld worden zich een oordeel over die voorwaarden te vormen. Want het nut en de noodzakelijkheid eener drinkwaterleiding voor deze gemeente te betoogen, en daarover in den breede uit te weiden, moge, wanneer dit op boeiende, pakkende wijze geschiedt, voor het gehoor aangenaam wezen, vele nieuwe gezichtspunten zullen er niet door geopend worden, en groote praktische waarde kan het, gelijk de ervaring leert, niet meer hebben. Immers er is reeds zoovele malen èn in Nijverheid èn in den Gemeenteraad over dit onderwerp van gedachten ge wisseld, er is in dit blad zoovele keeren reeds over dit thema geschreven, dat de periode van spreken nu voorbij moet zijn. Geen woorden meer, maar daden. De ingezetenen dezer gemeente toch weten allen, dat er niet zelden tijden in het droge seizoen voorkomenwaarin velen van hen geheel of ten deele van drinkwater ten hunnent verstoken zijn, zoodat zij op de regenbakken van particu lieren of op die der gemeente zijn aan gewezen. En zij weten ook zij kunnen het althans uit het schrijven, dat naar aanleiding van het verzoek van het Rotterdamsche Technisch Bureau door de Gezondheidscommissie bij den Gemeente raad is ingediend, weten „dat de kwaliteit van het drinkwater te dezer stede in zeer vele groote woningen door meer- gegoeden bewoond, beslist slecht is", zoodat deze uit deskundigen samengestelde commissie tot de conclusie komt, „dat uit een hygiënisch oogpunt de totstand koming eener drinkwaterleiding een drin gende behoefte is, en zij het dan ook uit sanitaire overwegingen ten zeerste zal toejuichen, indien de Raad de totstand koming eener drinkwaterleiding zooveel mogelijk wilde bevorderen". De ingezetenen weten ook, dat indien Zierikzee in het bezit eener drinkwater leiding mocht geraken, de weg voor het verkrijgen van één of meer fabrieken alhier niet langer versperd is. Zij beseffen daarbij levendig, dat nu Zierikzee in de laatste jaren in bevolking en welvaart zienderoogen achteruit is gegaan, zij het verloren terrein met alle middelen moeten trachten te herwinnen. Één dier middelen is het scheppen der gelegenheid fabrieken te dezer stede in het Teven te kunnen roepen. Zonder voldoend bruikbaar water is echter nergens, dus ook hier niet, een fabriek mogelijk. Ware deze gemeente een rijke gemeente, bij wie het op een paar tor. te riskeeren niet aankwam, er bestor 4, voor haar zoowel uit een hygiënisch als uit een industriëel oogpunt alle reden, de zaak der waterleiding zelve krachtig ter hand te nemen, al zou die zelfs niet de geringste kans op het behalen van eenige winst aanbieden. Het heil van allen ware dan voor haar voldoend motief de handen zelve uit de mouw te steken. Maar nu de gemeente zich in geen welvarenden toestand bevindt, mag zij hetgeen zij bezit niet op één kaart zetten. Want men bedenke wel, dat er nog tal van andere zaken zijn, die, uit een alge meen oogpunt beschouwd, voor Zierikzee niet minder heilzaam, ja noodiger zelfs zijn, dan een drinkwaterleiding. Waar dus de oprichting eener water leiding van gemeentewege, met het oog op haar finantiëele gesteldheid, niet mag uitgaan, blijven slechts twee wegen over, die tot het gewenschte doel kunnen leiden Zierikzee in het bezit eener drinkwater leiding te brengen. De eerste weg, de kortere, is deze, dat personen, of groepen van personen in den aanleg en de exploitatie eener drinkwater leiding een winstgevende onderneming zien, en op dien grond bij de gemeente concessie aanvragen. Deze weg zal vermoedelijk door het Cen traal Bureau voor Technische Adviezen en Arbitrage te Rotterdam worden ingeslagen. Laat ons afwachten, of langs dien weg het gestelde doel bereikt wordt. Mocht blijken, dat wij nog even ver van huis zijndan zullen wij in een afzonderlijk artikel den tweeden, den langeren weg aanwijzen. AMERIKA. New-York, 1 Febr. De jury in zake 't Thaw-proces was van oordeel dat de beklaagde als zijnde ontoerekenbaar, niet schuldig verklaard kan worden aan den moord op Stanford White. De rechter gelastte, dat Thaw onmid dellijk naar het krankzinnigengesticht „Notteawan Asylum" zal worden over gebracht. Te New-York is het bitter koud. Donderdag daalde de thermometer tot 13 graden onder het nulpunt van Fahrenheit. Vele menschen zijn van kou omgekomen. Verschrikkelijke stormen hebben ge durende de laatste acht-en-veertig uren op de kusten van New-Yersey en Deleware gewoed. Talrijke scheepsongelukken worden bericht. Gisteren zonken vier kustschepen binnen enkele mijlen van elkaar nabij de kust van Deleware. Vier-en-twintig personen, onder wie vier vrouwen, zijn verdronken. Veel wrakhout is aangespoeld. PORTUGAL. Lissabon, 1 Febr. De regeering publi ceert een decreet, dat machtiging verleent tot de verbanning uit het koninkrijk of naar de koloniën van personen, die van misdaden, bij de wet voorzien,' beschuldigd worden. De onschendbaarheid voor Kamerleden, gewaarborgd bij de grondwet, wordt verder in bovenbedoeld koninklijk besluit op geheven. ITALIË. Rome, 1 Febr. De Amerikaansche katholieken hebben besloten den Paus bij gelegenheid van diens jubilé één exemplaar aan te bieden van elke katholieke krant, die in de wereld verschijnt. Circulaires zijn te dien einde overal heen gezonden, en de bladen komen uit alle landen reeds bij het Comité aan. Zij moeten den datum van 1 Januari 1908 dragen. Uit naam der nog levende oud- Garibaldisten heeft kolonel Cornacchi een college advocaten gevormd, dat een rechts vordering zal instellen tegen de Italiaansche regeering met den eisch, aan de oud- Garibaldisten alsnog als oorlogs-buit toe te kennen de in 1860 veroverde konink lijke paleizen te Napels en het daarin gevonden geld (ongeveer 40 millioen lire). ZWITSERLAND. In 1906 werd er te Luzern een vredes congres gehouden, waarop de bejaarde graaf Goerowski een bedrag van 600.000 frs. toezei voor een te Luzern op te richten vredesmuseum. De graaf was de edele held van het congresEchter, na het congres liet hij niemendal van zich hooren. Er werd, met alle kieschheid, eens gepolst de graaf heeft toen ook kwanswijs laten vragen naar een terrein, waarop het gebouw zou kunnen verrijzen, maar daar bleef het bij. Later verluidde, dat graaf Goerowski aan de stad Nizza zijn prachtg slot „Mont- Baron" had beloofd, dat als vredesmuseum ingericht zou moeten worden. De graaf was dus, zoo dacht men, trouw gebleven aan het denkbeeld; alleen had hij voorde uitvoering daarvan een anderen vorm gekozen, een gril, die men hem niet al te ernstig wou aanrekenen. Maar nu is graaf Goerowski gestorven en zijn testament geopend, waarin met geen letter van een vredesmuseum wordt gerept RUSLAND. Voor Russische toestanden karakteristiek is wat in Kiëf geschiedde, toen daar een proces tegen de aanstichters van een pogrom dezer dagen in behandeling kwam. Den beschuldigden werd alle vrijheid gelaten getuigen I décharge voor de rechtbank te doen komen, maar de getuigen h charge werden eenvoudig niet gehoord. Wegens dit optreden verlieten alle Joden, wier winkels geplunderd waren, met hun rechts geleerde raadslieden de zaal, na eerst een schriftelijke verklaring te hebben doen toe komen aan den voorzitter der rechtbank, waarin gezegd wordt: Wij wilden bewijzen, dat het pogrom wel voorbereid en ge organiseerd was. Daar echter de rechtbank ons verhindert te spreken over de houding van militairen en politie bij dit pogrom, en onze getuigen niet wil hooren, moeten wij er van af zien verder deel te nemen aan het proces. Dinsdagmiddag werden te Helsingfors twee stationsbeambten, die een paar kisten met geld vervoerden, door vier gewapende roovers overvallen. De roovers doodden één der beambten, maakten zich meester van de kist en ontkwamen. DUITSCHLAND. Te Berlijn is een 18-jarige kuipersknecht gearresteerd, die de ziekelijke manie had, zeer kostbare damesjaponnen £n sorties met roet te besmeren; hij zal voor 27 afzonderlijke gevallen terecht moeten staan. NEDERLAND. Nijmegen, 1 Febr. De laatste trein van 's-Hertogenbosch is tusschen wachtpost 60 en 61 bij den Graafschen Weg alhier ontspoord. De locomotief, de tender en de voorste wielen van den eersten wagen ontspoorden met zes reizigers. Er werd gelukkig niemand gekwetst. De stationschef te Wijchen had den machinist gewaarschuwd, dat op den vorigen trein uit Nijmegen een schok was gevoeld, vijf minuten van het station Nijmegen. De machinist had daardoor bij wachtpost 57 zijne snelheid verminderd. De lijn bleek op vier plaatsen gebroken te zijn. De oorzaak daarvan is onbekend. Amsterdam, 1 Febr. Dezer dagen liep het gerucht, dat de Beurs, ondanks de op aanwijzing der speciale commissie door Publieke Werken aangebrachte verster kingen, nog altijd bedenkelijke teekenen van verzakking zou vertoonen. Bij onder zoek ter bevoegder plaatse bleek echter, dat er geen enkele reden is om zich ongerust te maken. Wij vernemen, dat het gebouw vrijwel tot rust is gekomen, nadat de fundamenten versterkt waren, het gewicht van het dak was opgevangen, enkele muren versterkt, etc. Aan den rechtertoren van de voorzijde is een haarfijn scheurtje ontstaan, waarschijnlijk door vocht en vorst, maar andere kwade verschijnselen vallen niet op te merken. De voorziening van de muren tusschen Effecten- en Koopmans beurs moet nog geschieden. Op 's Rijks werf alhier werd heden op stapel gezet het grootste pantserschip, dat tot nu toe voor onze marine werd gebouwd. Zeist, 31 Jan. Men behoeft werkelijk nog niet de achterhoeken van Drente te bezoeken om bijgeloovige menschen te ontmoetenzelfs in het moderne Zeist kan men ze genoeg vinden. Wat toch is het geval? Na den moord op den jongen Drost waren de woningenwaartusschen het bewuste bierhuis is gelegen, niet meer in trek, en was al sedert een geruimen tijd het geheele blok, een 8-tal woningen, on bewoond. „Dat komt, omdat de duivel in het gewezen bierhuis van Van Vaalen huist", zeiden eenige personen. Deze lieden hebben zich nu bereid ver klaard den duivel te verdrijven. Een hunner is tegen zeer gunstige voor waarden met zijn gezin het bierhuis gaan bewonen, en nu wordt meermalen door eenigen hunner tot zeer laat in den nacht daarin kerk gehoudenen afwisselend gebeden en gezongen om zoodoende het verblijf voor mijnheer den duivel ondraaglijk te maken. Of sinjeur daardoor op zal krassen, en de huizen weer als vanouds bewoond zullen worden? Voor den huiseigenaar is het te hopen. Rotterdam, 1 Febr. Omstreeks 4 weken zijn de politie der 3e afdeeling, bureau Meermansstraat, en de recherche aan het snorren geweest naar de daders van de inbraak, die tusschen 24 December en 4 Januari heeft plaats gehad bij mej. C. J. Hooykaas, Beneden Oostzeedijk 189, waar, terwijl genoemde dame uit de stad was, een brandkast is opengebroken en daaruit gestolen zijn gouden voorwerpen, juweelen en effecten. Met geduld en overleg ging de politie te werk, en zoo gelukte het haar een gedeelte van de gestolen kost baarheden op te sporen bij de handelaren in goud en zilver S. en B. aan de Binnen rotte, B. aan den Goudscherijweg en H. aan de Zeevischmarkt. Ook van de daders vond zij een spoor. Het viel namelijk op, dat een koperslager, L. T. v. d. L. genaamd, recidivist, die op een zolderkamertje aan de Lange Warande woont, meestal 's nachts uitging en overdag sliep, zoodat de com missaris dier politie-afdeeling, de heer L. J. C. Vuijk, besloot, dien koperslager eens bij zich te ontbieden, om hem van een en ander opheldering te vragen, maar sinjeur had daar weinig lust in. Niet alleen bleef hij weg, toen de commissaris hem liet roepen, maar hij verschanste zich in zijn woning, en weigerde voor de politie open te doen. Eerst toen met krachtige maatregelen werd gedreigd, gaf hij zich over, en werd op het bureau m bewaring gesteld, waar de inmiddels ontboden handelaren hem pertinent herkenden als den man, van wien zij de gestolen kost baarheden hebben gekocht. De gisteren alhier aangehouden in breker Van den L. heeft op het politie bureau in de Meermansstraat verschillende keeren getracht te ontvluchten. Thans is hij opgesloten in het huis van bewaring. De firma Cohen, in bladgoud en edele metalen alhier, miste bij het opmaken der balans een waarde van f 1000. Een onderzoek leidde tot de arrestatie van een 16-jarigen bediende, die goud en platina stal, dit met behulp van medeplichtigen liet opsmelten tot staafjes en aan de Disconto-Maatschappij verkocht. Een derde gedeelte werd n.b. door derden aan de firma Cohen zelf opnieuw verkocht; een waarde van f 300 was op den zolder der firma verstopt. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het meeipakhuis der firma Van Beesd, aan den Noordschans te Oud-Delfshaven. De brandkast werd met koevoeten ge forceerd. Een bedrag van f 500 is ontvreemd. Van de dieven geen spoor. Tot hoofd-commissaris van politie alhier is benoemd de heer Th. M. Roest van Limburg, thans adj. van den inspecteur der artillerie te 's-Hage. De benoemde werd in 1865 te Rotterdam geboren, kreeg zijn opleiding als artillerie officier aan de Academie te Breda en heeft vervolgens bij verschillende regimenten gediend, tot hij zijn tegenwoordige be trekking verkreeg. 's-Hertogenbosch, 31 Jan. Gisteren middag omstreeks twee uur zijn in het naburige Made in den zoogenaamden leemkuil drie kinderen door het Ijs gezakt en verdronken. Het zijn Josephus Braat, 11 jaar, Ber- nardus en Johannes van Fessen, respec tievelijk 13 en 11 jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1