ZieniKZGESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Februari 1908. Eerste Blad. B E R I C H T. (Z i e r i li. z e e s c h. e C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8573. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9- tot des avonds 9 uretot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adver- teerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van 250,500,1000,3000 ol 5000 regels, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 31 Jan. Woensdagavond werd in de Concertzaal door den heer Geil], kapitein der infanterie te Vlissingen, voor de afdeeling „Volksweerbaarheid" alhier, een lezing met lichtbeelden gehouden. De voorzitter van „Volksweerbaarheid", de heer Davids, opende na den heer Geill te hebben welkom geheeten, de vergadering, die door de twee luitenants der landweer, de heeren mr. Gerlings en Steinz, door onderscheidene dames en in grooten getale door het opkomend geslacht werd bij- tewoond, met de mededeeling, dat op 3 eptember j.l., op initiatief van den heer Bolier uit Bruinisse, te dezer stede een afdeeling van „Volksweerbaarheid" onder den naam van „Oranje-Nassau" is opge richt. Deze afdeeling telt thans 80 leden. Uit haar is een Schietvereeniging, „Prins Frederik Hendrik", met 63 leden voort gevloeid. Ook in andere gemeenten van dit eiland, zoo in Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk en Sirjansland werden onder- afdeelingen gevormddie allen Schiet- vereenigingen in hef leven riepen. Na deze mededeeling gaf hij het woord aan den spreker van den avond. Het zal, zoo leidde deze zijn onder werp in, verbazing wekken, dat een kapitein, die gewoon is zijn soldaten te komman deeren, door hen gehoorzaamd wordt en geen tegenspraak duldt, als spreker op treedt, en zich daardoor aan afbrekende kritiek blootstelt. Maar de liefde voor zijn vaderland in verband met den treurigen toestand van de schietsport in Zeeland, drijft hem daartoe. In Zeeland toch is men gewoon zich uitsluitend in staande houding in het schieten te oefenen, terwijl de moderne schietopleiding leert, dat, wil men een goed oorlogsschutter worden, men zich ook oefenen moet in geknielde en liggende houding, achter een boom enz. Op verzoek van generaal Seyffard, den vroegeren Minister van Oorlog, secretaris van „Volksweerbaarheid", tracht hij nu in Zeeland propaganda te maken voor „Volks weerbaarheid" en de moderne schiet oefening. De „Zeeuwsche Schietbond", die reeds 24 afdeelingen telt met 1100 Zeeuwsche schutters, wil in den bestaanden toestand verbetering brengen. Spreker hoopt door zijn lezing de schutters van Zierikzee te bewegen toe te treden tot dien „Zeeuwschen Schietbond". Hij herinnert er aan, dat de Transvaalsche boeren in den Transvaalschen oorlog opnieuw bewezen hebben uitnemende schutters te zijn. En waren zij goed gedisciplineerd geweest, dan zou Engeland hen nooit overwonnen hebben. Spreker merkt op, dat in het algemeen de soldaat in het gevecht slecht richt. De reden hier van is, dat het grootste gedeelte der soldaten te lijden heeft van de vrees, hetgeen spreker door tal van voorbeelden staaft. Om een goed schutter te zijn, moet men allereest hebben een flink oog en een vaste hand. Een juistheidsschutter is in vele gevallen nog geen goed oorlogs schutter, omdat hij te veel verwend is. De vorming van oorlogsschutters is niet alleen voor het leger, maar voor alle klassen der maatschappij hoogst noodig. Afet schietschoenen en een schietjas zonder mouwen wordt men geen goed oorlogs schutter. Spreker toont aan, op welke wijze oorlogsschutters gevormd worden. Na in het licht te hebben gesteld het doel van „Volksweerbaarheid", in het leven geroepen terstond na den Transvaalschen oorlog, en na te hebben medegedeeld, dat brevets en insignes worden uitgereikt om den ijver voor de schietoefeningen aan te wakkeren, .gaf hij gelegenheid tot debat, waarvan gebruik werd gemaakt door den heer Adriaanse, die er op wees, dat de Zierikzeesche schutters zich niet bepaald hebben tot het schieten in staande houding, maar zich in allerlei standen, liggend, staande en knielend in het schieten geoefend hebben, zoodat zij dan ook in Middelburg en zelfs in Antwerpen prijzen wonnen. Met het door spreker geschetste stelsel is hij het echter volkomen eens. Door den spreker werd hierop verklaard, dat het hem aangenaam was ten opzichte van de Zierikzeesche schutters zijn excuses te kunnen aanbieden. Over het algemeen staat echter in Zeeland de schietsport laag. In Breskens schiet men goed. En nu dit ook in Zierikzee het geval schijnt te zijn, wenscht hij deze gemeente daarmede geluk. Op de vraag van den heer Steijnz, leeraar in de gymnastiek aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, waarom de eischen voor de Schietvereenigingen lager gesteld worden dan die voor het leger, gaf de heer Geill een ons inziens be vredigend antwoord. Na de pauze kregen wij lichtbeelden te zien, die ten deeie het gesprokene aan schouwelijk maakten, ten deeie merk waardige voorvallen uit den oorlog weergaven. Men late, zeide spreker nog, zich niet in slaap wiegen, dat wij geen oorlog krijgen, en steune ook niet op anderen, als de oorlog daar is. Transvaal rekende op Duitschlanden de Keizer ontving Kriiger niet. Een volk gaat achteruit, ook op landbouw- en industriëel gebied wanneer het zich niet weerbaar maakt. De Denen hebben in 1864 klop gehad. Maar nu stelt elke Deen er een eer in zijn land te dienen. En het gevolg er van is, dat de Denen, die allen weerbaar zijn, op de Londensche wereldmarkt andere volken verdringen. Met den oorlog moet men trots 'vredesconferentie rekening houden. Bij mobilisatie worden de militie- plichtigen opgeroepen en geconcentreerd. De overigen blijven in hun haardsteden. Maar de vijand kan aan de kust landen. Zij nu, die niet tot den strijd zijn opge roepen, dienen in dat geval zóó geoefend te zijn, dat zij met eenparige kracht den vijand kunnen afslaan. Met een warme opwekking toe te treden tot den Schiet bond en „Volksweerbaarheid"besluit spreker zijn toegejuichte, pakkende voor dracht. Hierop ontspon zich nog tusschen de heeren Davidse en Timmermans eenerzijds en den heer Klok anderzijds, een uitvoerig debat, dat met het door spreker behandelde onderwerp in een verwijderd verband stond. Uit dit debat bleek ons, dat hier ter stede bestaan twee Schietvereenigingen, en wel, één Schietvereeniging „Prins Frederik Hendrik" genaamd, voortgesproten uit de afdeeling „Volksweerbaarheid", die in haar statuten bepaald heeft, dat op Zondag geen schietoefeningen mogen gehouden worden, en één Schietvereeniging „Zierikzee", die voor hen, die gemoedsbezwaren hebben, een werkdag voor de schietoefeningen heeft bestemd, terwijl voor hen, die geen gemoedsbezwaren hebben, de Zondag voor de schietoefeningen is vastgesteld, daar op dien dag de meesten niets te verletten hebben. Nadat door den heer Adriaanse en door den voorzitter aan den spreker was dank betuigd voor het door hem gesprokene, en hem een tot weerziens was toegeroepen, werd de vergadering gesloten. Wij vestigen de aandacht van onze lezers en lezeressen op een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin een bal- masqué op 23 Februari wordt aangekondigd. Wanneer men weet, dat dit bal-masqué uitgaat van dezelfde personendie het vorig jaar het initiatief tot een dergelijk bal genomen hebben, dan zal men, zich herinnerend, hoe kostelijk men zich toen geamuseerd heeftvoorzeker het ge zonden invitatie-biljet met graagte invullen. De invitatie-biljetten zullen, naar men ons mededeelt, Maandag 3 Februari worden teruggehaald. H. M. de Koningin heeft de onder scheiding tot het mogen voeren van het Koninklijk wapen, verleend aan: A. A. Mes, firma Antoine Mes, piano- fabriek; J. W. van Benthem Jutting, firma Van Benthem Jutting, boekhandel; J. A. Altorffer, firma J. C. W. Altorffer, drukkerij en boekhandelC. J. Stomps, boomkweekerijW. Chr. Nöske, tuinbouw inrichting, allen te Middelburg; L. Ochtman, firma S. Ochtman Zoon, boekhandel en boekbinderij te Zierikzee; F. Faberij de Jonge, firma J. FaJ>erij de Jonge, goud- en zilversmederij en -winkel te Goes; A. F. D. van Opdorp, banket bakkerij te GoesF. J. L. M. -, J. F. A. M. -, L. F. M. van Waesberghe, firma Ls. van Waesberghe—Janssens, wijnhandel te Hulst R. E. Wilking, fiwna A. Wilking, handel in manufacturen te Hulst; P. J. H. Bronswijk, firma A. J. Bronswijk, boekhandel en drukkerij te Oostburg. Te Zwolle werd gehouden de 45ste Algemeene Vergadering der Schippers- vereeniging „Schuttevaer", die door mr. H. Smeenge geleid werd. De Vereeniging telt thans 45 afdeelingen met een ledental van 2300. De vergadering werd o. a. bijgewoond door mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Zierikzee, die in de plaats van den heer J. van Schouwen, burgemeester van OudeTonge, tol lid van het hoofdbestuur verkozen werd, en de benoeming aannam. Besloten werd o.a. aan de regeering opruiming te verzoeken van de wrakken der stoomschepen „Aver- ton", „Lotte" en „Reval" in het Brouwers- havensche gat. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat zoo spoedig mogelijk tot het droogmaken der Zuiderzee zou worden overgegaan. Beslo>n werd nog aan de regeering te verzoeken ook de schippers- en kramerskinderen onder de Leerplichtwet te brengen, met steun van staatswege voor zooveel noodig. Haamstede. Voor een talrijk publiek hield Dinsdagavond kapitein Geill van Vlissingen, zijn aangekondigde lezing over Volksweerbaarheid in verband met de hier opgerichte afdeeling en de Schietvereeni ging. De lezing ging vergezeld van licht beelden en vond een aandachtig gehoor. Enkele nieuwe leden traden tot de afdee ling en de Schietvereeniging toe. Oosterland, 31 Jan. Op Woensdag 29 Jan. j.l. gaf de Rederijkerskamer „Onder ling Genoegen" hare jaarlijksche uitvoering voor een stampvolle zaal. Opgevoerd werden „De koopman van Antwerpen", tooneelspel in zes bedrijven, en „Gesmok keld", blijspel in één bedrijf. Beide stukken werden uitstekend ten uitvoer gebracht. Het tooneelspel bevat verschillende aangrijpende tooneeltjes, die op het gemoed der aanwezigen diepen indruk maakten. De naam tooneelspel duidt echter aan, dat ook het komische element, hoewel niet zoo op den voorgrond tredend, toch ook niet vergeten was. Het gaat niet aan de rollen afzonderlijk te bespreken; ieder der leden deed zijn best, maar, waar niet allen evenveel talent hebben, komt de eene rol beter tot zijn recht dan de andere. Hef nastukje was, zooals altijd, grappig; een prachtige tegenhanger van het voor gaande. Stel u voor een paar veldwachters, die naar een gestolen schaap komen zoeken, en beurtelings, terwijl de eene het huis doorzoekt, aan de wieg zitten trekken, waarin het schaap verborgen lag. De gedachte alleen is al gek genoeg. De uitvoering van beide stukken kan dus prachtig genoemd worden. Het moest ook wel! Drukke repetities gepaard met een leiding, die er zich op toelegt, tot in kleinigheden nauwkeurig te zijn, moesten wel goede resultaten afwerpen. Toen de voorzitter der Vereeniging het publiek voor zijne opkomst en aandacht gedankt had, richtte de heer Lubbers, rijks-ontvanger alhier, een woord van dank tot de leden der Kamer voor den genoeg lijken avond, dien zij verschaft hadden. De volksuitvoering was, zooals gewoon lijk, minder druk bezocht. Doch evenals den eersten avond vielen ook op dezen dag, den 30en Januari, de stukken zeer in den smaak. Zijpe, 30 Jan. Heden was de vaart door het Zijpe bizonder druk. Stoom- en sleepbooten met komende diepgeladen vaartuigen, etc., maakten een pleizierigen indruk, en deden terecht zien, dat de handel van Rotterdam, op Antwerpen, Gent en Brussel, op het oogenblik aan de schipperij veel bezigheden verstrekt. Op het gebied der vrachtscheepvaart vermeenen wij, ook volgens mededeelingen van betrokken schippers daaromtrent, met zekerheid te kunnen vaststellen, dat een en ander vrij bevredigend mag genoemd worden. Een blijk, dat alles weer als gewoon zijn voortgang heeft, is wel, dat de Zierik zeesche boot niet minder dan 1000 balen ajuin aan het Zijpe, bestemd voor Rotter dam, op te laden had. Was het blijven vriezen, dan ware dit alles per Rotter- damsche Tramweg-Maatschappij vervoerd geworden. Nu de drukte voor de Rotterdamsche Tramweg-Maatsch. afgeloopen is, worden alle handen aan het werk gezet om alles weer in orde te brengen, wat tijdens de drukte en het ijs eenigszins te lijden had. Beziet men de „Van der Sleyden" van buiten, dan kan men de sporen der worsteling met het ijs niet meer ontdekken, daar 'alles netjes is bijgeschilderd. St.-Annaland. Alhier heeft zich gecon stitueerd een vereeniging tot onderlingen aankoop van steenkolen. 142 personen zijn toegetreden. Oud-Vossemeer. Door het rederijkers gezelschap „Eendracht" is alhier een tooneelvoorstelling gegeven, waarbij één tooneel- en één kluchtspel werden opge voerd bovendien werden eenige bijdragen met zang ten beste gegeven. Een prettig bal hield de aanwezigen nog lang bijeen. Er dient bij opgemerkt te worden, dat het reeds vele jaren geleden is, dat zooveel bezoekers aanwezig waren, wat voor een deel is toe te schrijven aan de omstandig heid, dat een aantal personen van naburige gemeenten op bezoek gekomen waren. Wissenkerke, 29 Jan. Heden avond was de bekende karakterkomiek, de heer Reijngoudt, van lerseke hier om, in het lokaal van den heer Wolse, een zestal voordrachten te hoaden. Zij, die van de gelegenheid gebruik maakten, gingen niet teleurgesteld naar huis. Waar het wel eens gebeurt, dat zoo genaamde specialiteiten bitter tegenvallen, niettegenstaande de gunstige beoordeeling van sommige bladen, viel de uitvoering hier zóó mee als nog niet, bij wien dan ook, plaats vond. Moge de heer Abr. de Winter senior een welverdienden naam op dat gebied bezitten, de heer Reijngoudt doet voor hem niet onder, want eenig is zijn voordracht, mimiek en grime. De heer Reijngoudt sprak voor een dank baar publiek en onder zijn voordrachten was het in de zaal muisstil; bij een vol genden keer wachten wij echter meer publiek. De heer Huibregtsen van Vlissingen ver dient een pluimpje voor zijn kranig piano spel. Middelburg, 30 Jan. Een kind van vijf a zes jaar is Woensdagnamiddag alhier oorzaak geweest, dat een ander gedwongen werd zijn leven te wagen. Het begaf zich nog op het ijs in de Vest tusschen de Koepoort en den Veerschen weg, en zakte er door. Zijn twaalfjarige broer, die hem te hulp wilde komen, geraakte ook te water, en beiden verkeerden in gevaar van te ver drinken. Een tweetal timmerlieden, daar in de buurt, haastten zich met ladders, om hen te redden. Een boerenjongen, zekere A. Barentsen, schoot ook toe, en waagde zich, met levens gevaar, op het ijs. Eerst toen er een drietal ladders op het ijs waren gelegd, gelukte het hem de beide jongens, die al geheel onder waren gedoken, te redden. Vlissingen. Onder de omgekomenen bij de schipbreuk van het stoomschip „Grindes Hall", dat in het begin van December in de Zwarte Zee is vergaan, behoort ook een persoon uit deze ge meente, n.l.: G. H. Struijk. Wij raken er zoo zachtjes aan ge woon, dat men in de buitenlandsche pers dingen vertelt van ons land, die kant uoch wal raken. Zoo noemt thans 't Antwerpsche blad, de Metropolehet telegraafkantoor alhier er één van den 36sten rang, omdat de vorige week de telegrammen zoo lang onderweg waren. De schepen waren eerder te Antwerpen dan het telegram, dat inhield, dat zij hier gepasseerd waren. Volkomen waar. Maar zou het Ant werpsche blad nu totaal onkundig zijn gebleven van de storingen allerwege door den ijzel ontstaan? Zoo neen, dan is het gewoonweg schande een blaam te werpen op den dienstop het telegraafkantoorzoo ja, dan is het onverantwoordelijk, dat het blad niet eerst naar de oorzaak infor meerde. Verder zegt het Antwerpsche blad, dat het telegraafkantoor alhier des Zondags 3 uur is geopend; alweer een zoo maar klakkeloos neergeschreven onjuistheid, want het kantoor is iederen Zondag 6] uur geopend en Zondag jl., na de mistperiode, zelfs 10.] uur. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Dreischor, 29 Jan. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht: a. een dubbel woonhuis en erf, in de Weststraat, voor f1900; b. 03.20 Aren tuin, aan den Boogerd- weg, voor f 176. Stavenisse. Door de „Dorpsvereeniging 11" alhier is gegund de levering van 165000 K.G. superphosphaat aan den heer Adri- aansen—Polvliet te Walsoorden a f 2,24; 2700 K.G. zwavelzure ammoniak aan de Maatschappij tot verkoop van Hulpmest stoffen te Dordrecht a f 14,70; 2600 K.G. kaïniet aan de Dordtsche Kunstmestmaatschappij k f 2,28; 700 K.G. gemengd varkensvoedermeel met vleeschmeel aan den heer Iman J. v. d. Have te Rotterdam k f 9,60; en 2800 K.G. paardenboonen k f 9,79 aan den heer A. Geluk te Tliolen. Alles per 100 K.G. Te Oud-Vossemeer is Woensdag 1.1. aanbesteed de levering van 212600 K.G. superphosphaat, aangenomen door J. Hage te St.-Maartensdijk, voor f 2,35; 34400 K.G. chili-salpeter, door J. J. Joppe te Steenbergen voor f 12,99; 51400 K.G. ammon.-superph., Dordtsche kunstmest- fabriek voor f 6,86; 8700 K.G. opgeloste peru-guano, door A. Snelleman te Dintel- oord, voor f 10,35; 9700 K.G. kaïniet, door P. van Aardenne te Dordrecht, voor f 2,277500 K.G. Thomas-phosphaat, door de Dordsche kunstmestfabriek voornoemd, voor f 2,37; 1900 K.G. zwavelz.-ammon., door Maatsch. Hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 14,80. 2940 K.G. paardenboonen voor f 9,54, door Schippers te Oud-Vossemeer; 8300 K.G. kleine mais, door J. A. Quist te Oud-Vossemeer, voor f 7,68; 1800 K.G. lijnkoek, door Van Oijen te Dordrecht, voor f 10,60. Landbouw en Veel eelt. Men meldt ons: De belangstelling en de deelneming aan de landbouw-cursussen en den cursus voor volwassenen, nemen in onze provincie voortdurend toe. Wij vinden daaromtrent aangeteekend, dat in 32 gemeenten in den loop van dezen winter cursussen worden gehouden, benevens 16 voor volwassenen, o. m. de laatste in bemestingleer, kennis van den grond, veevoeding, vlasbouw, enz. St.-Annaland. In de gewone jaarver gadering der Onderlinge Maatschappij van geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens alhier, bleek uit het door den secretaris uitgebracht verslag.dat het leden tal was verminderd over 1907 met één, en dat het grootst aantal verzekerde varkens was geweest 160. De finantiëele toestand der vereeniging is gunstig; door het sterven van een big leed men een schade van slechts f 8. Het goed slot in kas bedraagt f 1135,64, waarom besloten werd over de maanden Februari, Maart en April geen verzekeringspremie te heffen. De verzekerde varkens zijn onderworpen geweest aan de verplichte inenting tegen vlekziekte en het resultaat daarvan is gunstig geweest, daar niet één dezer dieren aan vlekziekte is bezweken of daaraan heeft geleden. De inenting was opgedragen aan den heer A. van de Sande, veearts te Steenbergen, tegen een overeengekomen bedrag, waarvoor hij deze varkens ook bij andere dan vlekziekte gratis moet behan delen. Genoemde heer heeft zich trouw en accuraat, van zijn plicht gekweten,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1