ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Donderdag 30 Januari 1908. (SB ierils.zeesclie Cour an t). AFKONDIGING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1.60. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8572. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Grootc letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de Personeele Belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1C07 (4c kwartaal), no. 6, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier wordt ter hand gesteld ter invorde ring, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 29 Januari 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., 1°.-B. De ministeriëele crisis is ten onzent ten einde, want wij krijgen een Ministerie uit de rechterzijde, maar wie de respectieve lijke Ministers zullen zijn, weten wij nog niet. Hieromtrent verkeert men nog steeds in onwetendheid. En de bekende vraag mag gesteld worden„Zuster Annaziet gij nog niets komen?" En zij zal ant woorden: ja, rechts van den weg zie ik zeer velen in draf aanloopen, die, belust op een Ministerrok, welke hen ongetwijfeld fraai zal kleeden, smachtende blikken werpen naar hun aanvoerder in het stil beraamd en welgelukt komplot het liberaal Ministerie een beentje te lichten. Doch deze is zeer verlegen, want hij wil, wat zeer verstandig van hem is, gaarne allen, die hem geholpen hebben, tot goed vriend houden, maar daar hij slechts acht Minister rokken te begeven heeft, want één, den mooisten, wenscht hij zelf aan te trekken, zoo weet hij niet, wien hij, zonder de anderen teleur te stellen, begiftigen moet. Ijverig is hij nu zoekende dit moeilijk probleem op te lossen. In Frankrijk heefi men over de Marokko-kwestie een groot debat gehad. Jaurès interpelleerde het Ministerie over de Fransche politiek in Marokko. Hij was van oordeel, dat die politiek niet deugde, en kwam op tegen de veroverings-instruc- tiën aan generaal d' Amade gegeven, die, zooals men weet, generaal Drude ver vangen heeft. Veroordeelend de geheime overeenkomst met Spanje, waarbij Marokko zou verdeeld worden, maande hij aan een politiek te laten varen, die hij een gevaar lijk avontuur noemde. Ook keurde hij het af, dat Frankrijk in den strijd over het sultanaat van Marokko partij koos voor den afgezetten Sultan, Abdel Agis. Hierop beklom een man de tribune, die drie jaren in de Fransche Kamer gezwegen had. Het was niemand minder dan Delcassé, de voormalige Minister van Buitenlandsche Zaken, die indertijd wegens zijn politiek in Marokko door toedoen van Clémenceau, den huidigen Minister, ten val was gebracht, omdat hij het land had gebracht aan den rand van een oorlog met Duitschland, en die in een vurige rede de gedragslijn der regeering in Marokko met hand en tand verdedigde. Deze was, zeide hij, een voort zetting van zijn politiek. Hij nam dan ook de verantwoordelijkheid van de Marok- kaansche kwestie geheel voor zijn rekening. Frankrijk mag niet toelaten, dat andere mogendheden (en hiermede bedoelde hij natuurlijk Duitschland), zich in Marokko nestelden, want dit was een groot gevaar voor Algiers. Delcassé's rede vond in de Kamer grooten bijval. Zij was een oratio pro domo en tevens een wraakneming op Clémenceau, die hem als Minister had doen tuimelen. Pichon, de Minister van Buitenlandsche Zaken, zeide, dat Frankrijk zich niet mengde in een strijd tusschen de twee Sultans, maar dat Abdel Azis, de eenige door de mogendheden erkende Sultan was, met wien men onderhandelen moest, en die dan ook genoegdoening aan Frankrijk wegens de op de vreemdelingen gepleegde moorden beloofd had. Ook be denke men, dat Moelai Hafid, de nieuwe Sultan, den heiligen oorlog tegen de vreemdelingen had uitgeroepen. De regee ring, zeide de Minister, zoude zich echter streng houden aan de acte van Algeciras. Het proces tegen Graaf Hohenau en Graaf Lynar werd voor den krijgsraad te Berlijn met gesloten deuren behandeld. In dat proces waren honderd soldaten als getuigen gedagvaard. Graaf Van Hohenau werd vrijgesproken, niet omdat zijn onschuld gebleken was, maar omdat het bewijs van zijn schuld niet kon geleverd worden. Graaf Lynar werd tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij aan zedelijke afdwalingen was schuldig bevon den. Graaf Lynar moet nu voor allen, die met hem schuldig waren, het gelag betalen. Van Bennigsen, de correspondent der Kölnische Zeitung te Berlijn, is wegens zijn onthullingen van Peters' gruweldaden in Zuid-West-Afrika jegens de zwarte be volking, tot honderd mark boete veroordeeld. Het is in Duitschland thans vaak met de rechtspraak treurig gesteld. Zij die den moed hebben de plegers van onteerende of wreedaardige daden in het openbaar aan de schandpaal te nagelen, worden gestraft, terwijl deze vrij rondloopen. De verklaring van Prins Von Bülow in het Pruisisch Huis van Afgevaardigden betrekkelijk het kiesrecht, en de interpellatie hierover in den Duitschen Rijksdag worden in de Duitsche dagbladpers druk besproken. De beweging tegen het geldend kiesrecht voor den Pruisischen Landdag wint daar door in kracht. Zelfs een man als Prins Von Bismarck, een jonker in zijn hart, heeft indertijd over dat kiesrecht den staf ge broken. Hij zeide er van, toen hij Minister- President was, dat nooit een onzinniger en ellendiger kiesrecht in eenigen staat is uitgedacht, en dat als de uitvinder er van de gevolgen had voorzien, hij het nooit gemaakt zou hebben. Om een voor beeld te noemen, waaruit het dware van het Pruisische kiesstelsel duidelijk in het oog'springt, wijzen wij slechts op het cijfer der kiezers in elke der drie klassen, waarin zij zijn ingedeeld. De 1ste klasse bestaat uit 200,000 kiezers, de 2de klasse uit 800,000 kiezers en de derde klasse uit zeven millioen kiezers. En nn heeft de eerste klasse met haar 200,000 kiezers evenveel macht bij de stembus ais de derde klasse met haar zeven millioen. Is grooter onrecht denkbaar? De verjaardag van den 22sten Januari 1905 is rustig in Petersburg voorbijgegaan. Men herinnert zich, dat op dien dag het volk ongewapend naar het paleis van den Czar trok, teneinde hem de voor Rusland zeer noodige hervormingen af te smeeken, en dat toen onder de opeengepakte weer- looze menigte door de troepen een slachting werd aangericht. In stilte nu werd die dag herdacht. In het verstreken jaar zijn in Rusland wegens politieke delicten: 750 menschen ter dood gebracht, terwijl bijkans 10.0C3 menschen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld zijn. De kruik der dwinglandij gaat zoolang te water, totdat zij barst. En wee dan den onderdrukkers! AMERIKA. New-York, 25 Jan. Drie eilanden op de kust van Yucaton (Mexico) zijn in zee verzwolgen. Men onderstelt, dat dif ver oorzaakt is door een vulkanische beroering van den zeebodem. De eilanden bevatten een rijken voorraad guano. ITALIË. Omtrent het spoorwegongeluk bij Milaan wordt nog gemeld: Nog steeds wordt met alle kracht gewerkt om de ongelukkigen onder de verpletterde wagons vandaan te halen. Vreeselijk ver minkte lichamen worden te voorschijn gebracht. Beide lijnen zijn nog versperd, het zal nog wel een dag of twee duren voor de treinen weer kunnen passeeren. De stoker en de machinist van den snel treinlocomotief worden vermist, men vreest dat ze onder de machine liggen. Ook de overblijfselen van den postwagen heeft men thans kunnen naderen; aan den inhoud ontbreekt niets. De wisselwachter Casati, de schuld van alles, is gevangen genomen. Het schijnt, dat hij dronken is geweest. Er zijn tot nu toe zeven dooden en ongeveer veertig gewonden gevonden. Volgens berichten heeft de politie te Rome een zekeren Angelli Ubaldo in hechtenis genomen, dien men houdt voor den moordenaar van den ingenieur Arvedi. Men zal zich herinneren, dat in de vorige maand in een eerste klasse-coupé van den trein van Rome naar Ancona het lijk van genoemden ingenieur werd gevonden met een dolk in het linkeroog. Bij een bergstorting te Ponte Trezzo, aan de Addaverpletterden de neervallende blokken een fabriek. Elf personen werden onder het puin begraven. Tot dusver konden zes levend te voorschijn worden gehaaldéén lijk werd gevonden. Er bestaat weinig hoop, dat de overige per sonen nog gered zullen worden. ZWITSERLAND. In Adelboden heeft een 15-jarige Hollandsche jongedame een kranig sport- stukje ten uitvoer gebracht, waarvan in de Duitsche bladen melding wordt gemaakt. Zij heeft aldaar den volgenden tocht op de schaats gemaakt: ze besteeg binnen twee dagen den Wildstrübel, 3100 M. boven 't zee-oppervlak. Widonhütte en den Wild- horn 33C3 M. boven het zee-oppervlak; van daar ging zij over Rawyl, Lenk en Nahnen- noospass naar Adelboden terug. De heldin van dit verhaal is mej. Rivel, en de gidsen, die haar begeleid hebben, verklaarden, dat zij de bekwaamste schaat- senrijdster, wat volhardingsvermogen betreft, overtroffen heeft. Zoo iets hadden zij nog nooit beleefd. RUSLAND. Een redacteur van de Slowo schrijft het volgende over den toestand in Odessa: lk was onlangs in de gelegenheid een gesprek te hebben met een inwoonster van Odessaeen in hare denkbeelden zeer gematigde dame, met een goeden blik op de zaken. Zij vertelde me omstandig, het geen ze in den laatsten tijd in Odessa gezien had. De veldtocht van het verbond van het Russische volk tegen het onderwijs en tegen de gemeentelijke instellingen heeft tot het beoogde doel geleid: overal heerscht een jammerlijke toestand. Het verbond streeft er stelselmatig naar alle posten te bezetten met reactionnairen en dat gelukt maar al te goed. Odessa is in sociaal en politiek opzicht een geheel andere stad geworden. De reactionnairen werken met een laaghartig spionage-stelse) en ontzien geen enkel middel om hun doel te bereiken. Vredige burgers worden in de gevangenis geworpen en op alle moge lijke manieren vervolgd. Kortom, geheel Odessa komt langzamerhand in handen der zegepralende reactie. ENGELAND. In Liverpool liggen duizenden menschen aan de griep ziek. Vele zaken en kantoren zijn gesloten, omdat alle beambten ziek zijn. Bij de post en de politie zijn een aantal hulpkrachten in dienst gesteld. Sedert de verschijning van de epidemie zijn ongeveer 75 menschen gestorven. NEDERLAND. Enschedé, 27 Jan. In den hoedenwinkel van C. alhier kwam een juffrouwdie gaarne eenige hoeden op zicht wenschte mee te nemen. De winkelier ging hiertoe niet gaarne over, maar voldeed ten slotte aan haar verlangen, waarbij hij echter uit voorzorg een bediende met haar liet mte- gaan. Op weg naar haar woning passeert ze een sigarenwinkel, koopt daar eenige sigaren, en vraagt of ze daar even een hoed mag laten staan, wat haar wordt toegestaan. Hier vult ze de doos met een oud kieedingstuk. Met den bediende daarna aan haar zoogenaamde woning ge komen, zegt ze hem, dat het wenschelijk is niet mede binnen te gaan. Hiervan niet gediend, gaat de bediende, na de hoeden doos weer in ontvangst genomen te hebben, terug naar den winkel, den patroon zeg gende, hoe goed de maatregel van hem is geweest. Deze in zijn nopjes, dat hij tenminste zijn hoeden heeft behouden, pakt de doos uit en ziet wat er gebeurd is. De politie, met het feit in kennis gesteld, heeft de handige dievegge een vreemde linge blijkbaar nog niet gevonden. Doetinchem, 27 Jan. Een winkelbediende alhier heeft daar Zaterdagavond heel wat opschudding veroorzaakt. Hij werd op den weg bij Deddam ge wond gevonden, bij een dokter binnen gebracht, en verklaarde dat een onbekende op hem geschoten had, waardoor een kogel in het been gedrongen was. De kogel werd verwijderd en een onderzoek door de politie ingesteld, welk onderzoek evenwel tot niets leidde. Het had evenwel de aandacht getrokken, dat de kogel 25 c.M. lager in het been zat, dan waar hij binnen was gedrongen, zoodat de politie argwaan kreeg, temeer, toen zij vernam, dat de jongen dezer dagen een revolver met patronen had gekocht. Na een scherp verhoor bekende hij dan ook, zich zelf bij ongeluk de verwonding te hebben toegebracht. Apeldoorn, 27 Jan. De voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van de nieuwe Koninklijke stallen op 't Loo zijn in vollen gang. Een groot aantal boomen is reeds gekapt en de oude houten manége Is geamoveerd, een en ander was noodig voor de nieuw aan te leggen laan van 't Paleis naar de stallen. Met de grondwerken wordt nu ook begonnen; de werklieden zijn aangekomen meerendeels uit Almeloo; voor hun logies is een groote houten loods gebouwd nabij de Koningstraat op 't Loo. Nijmegen, 27 Jan. Jhr. De Geer heeft met toestemming van de bevoegde autoriteit, onder geleide van een rijksveldwachter, de gevangenis te Scheveningen voor één dag verlaten, voor een bezoek ten sterfhuize van zijne echtgenoote, die dezer dagen alhier overleed. Na afloop van dit bezoek is hij weder onder geleide naar de ge vangenis te Scheveningen overgebracht. Amsterdam, 27 Jan. De Cullinan- diamant is thans alhier aangekomen. De bewerking van dit kroonjuweel, dat millioenen waarde vertegenwoordigt, is n.I. door koning Edward opgedragen aan gebrs. Asser, leden der firma's J. Asscher Cie. te Parijs en 1. J. Asscher te Amsterdam. Dag en nacht wordt de steen thans door speciale politie bewaakt; uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen om den „Cullinan" tegen alle mogelijke onge vallen te beschermen. 's Nachts wordt de diamant bewaard in een extra groote brandkast van buitenge wone sterkte, die weer geplaatst is in een groote brandkluis. Eenmaal daarin afge sloten, zouden inbrekers stel dat zij ooit de dwaasheid zouden willen of kunnen beginnen om een poging tot diefstal te doen zeker veertien dagen onafgebroken moeten arbeiden aleer zij die sterke muren verbroken hadden. Nachtwakers contro leeren de kluis aan de buitenzijde elk uur en de geheimen der afsluiting zijn aan slechts zeer weinige ingewijden bekend. Omtrent het kloven van de „Cullinan" kunnen op het oogenblik nog geen bizonder- heden worden meegedeeld. Natuurlijk worden voor de bewerking zeldzaam groote gereedschappen gebruikt. Het is natuurlijk voor ons land en in het bizonder voor de Nederlandsche diamant-industrie een zeer groote onder scheiding, dat aan een Hollandsche firma de bewerking van dit uiterst kostbaar kroonjuweel is toevertrouwd. Een huisbezoeker van de commissie uit de burgerij tot steun van werkloozen trof in een gangetje in de Rozenstraat alhier een heel treurig gezin aan: Een jonge, krachtige man, vrouw en 8 kinderen onder de 10 jaar, zoo goed ais naakt, slechts enkele lompen en bloote voetjes. Op een houtvuur stond een pot met aardappelschillen en op den grond de overblijfselen van een kat! Vanwege hel comité is dadelijk hulp geboden, doch dit feit kan weder dienen als bewijs dat veel noodig is om de heerschende ellende te lenigen. Amersfoort, 27 Jan. In 1893 stierf het eenig zoontje van de familie Van Gelder alhier, in den ouderdom van vier jaar. De ouders vestigden zich te Amsterdam, en waren dezer dagen zeer verwonderd, toen zij een oproep ontvingen van de Nationale Militie, om hun zoon, thans 14 jaar geleden overleden, alsnog voor de loting te doen inschrijven. Voor de betrokken ouders is dit natuur lijk zeer onaangenaam, daar het het eenige zoontje was, en deze oproep opnieuw oude wonden openrijt. Lisse, 27 Jan. Zaterdagmiddag besloot men de draden van een groote hoofdpaal van het Rijksdistricts-Telephoonnet op den stationsweg bij het postkantoor alhier, door te knippen, om, indien het gevaarte soms onder den ontzettenden last van den jjzel mocht bezwijken, eventueele ongelukken te voorkomen. Zekere Kroes alhier, begaf zich hiervoor in de paal, terwijl de draden aan de volgende paal eveneens werden afgeknipt; een en ander onder toezicht van rijks-ambtenaren. Hoogstwaarschijnlijk door de onvoor zichtigheid van de draden niet gelijktijdig af te knippen aan beide kanten van den paal, werd de last aan de ééne zijde te groot, waardoor de paal bij den grond afbrak en met man en al naar beneden stortte. De paal viel eerst op een muur aan de overzijde van de straat, w aardoor hij door midden brak en vervolgens op het dak van een houten schuurtje.^ Kroes had zich jn den val vastgeklemd aan de ijzeren beugels voor de isolatoren, zoodat het gevaarte op zijn lichaam kwam te liggen en men niet anders dacht dan dat hij vermorseld was. Nadat het gevaarte met man en macht zoover was opgebeurd, dat men hem onder de beugels en draden kon uithalen, bleek hij, wonder genoeg, nog te leven, hoewel hij hevig bloedde en zwaar gekneusd was. Hij werd per brancard naar zijne woning vervoerd, waar is gebleken, dat hij, be halve verscheidene wonden, twee ribben had gebroken en een hersenschudding had bekomen. Zijn toestand is heden echter bevredigend. 's-Gravenhage, 27 Jan. In één der woningen aan de Suezkade alhier heeft zich dezer dagen het volgende tafereel af gespeeld. Twee daar vredig wonende dames hadden een nieuwe dienstbode aangenomen, „van goede getuigen voorzien'' en die aanvankelijk ook zeer wel voldeed. Kaatje was blijkbaar goed in haar vak onderlegd, daarbij handig en zeer voorkomend. De dames waren zelfs zeer tevreden over haar koken en kamer-doen. Zij hadden nog nooit een meid gehad, die zoo ijverig elk stofdeeltje achtervolgde. Kortommen had het nu eens getroffen. Op een morgen wordt er gebeld, en vraagt een heer de dames te spreken. Het blijkt een politiebeambte te zijn, die de dames inlicht, wie zij vermoedelijk in huis hebben. De beambte verzoekt de dames hem even den weg te willen wijzen naar de dienstbodenkamer. Daar doet of breekt hij den koffer van de meid open en haalt voor den dageen compleet stel inbrekerswerktuigen. Kaatje wordt nu ontmaskerd, in haar ware gedaante aan de dames voorgesteld en met behulp van nog een tweetal politiebeambten, die in de buurt hebben staan wachten, uit haar nieuwen „dienst" naar het politiebureau geleid. Dr. Bouvin, een zijner vroegere medewerkers, schreef in de Geneeskundige Courant een levensschets van prof. Herman Snellen Sr. Hij besluit zijn In Memoriam met de verzekering dat met den overledene een groote figuur is heengegaan, wiens nage dachtenis door zijn werken en persoon lijkheid vereeuwigd zal zijn. Rotterdam, 28 Jan. In een alhier ge houden vergadering van advocaten is bij meerderheid van stemmen besloten niet meer met praktizijns in dier voege samen te werken, dat het honorarium met hen gedeeld wordt. Een veelbelovend meisje. Door de politie alhier is tegen een meisje, dat, wat haar leeftijd betreft, nog tot de kinderen behoort ze is 17 jaar maar wat haar optreden aangaat wel tot de groote menschen kan gerekend worden, niet minder dan 72 keer proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der ver ordening op de straatpolitie. Juffrouw Catharina Taillie, weduwe Du Mez, vierde Vrijdag alhier haar 101 sten verjaardag. Zij is geboortig uit het land van Cadzand. Sedert de laatste jaren woont zij in bij haar dochter te Rotterdam. De oude vrouw is nog helder van hoofd, maar erg doof en zij helpt zich zelf nog in alles zonder hulp. Zij wordt geheel onderhouden door haar bijna 70-jarige dochter, wier man, Schuitenmaker, al twee jaar hulpbehoevend is en thuis zit. Door het houden van kostgangers tracht men in het gezin in de allernoodzakelijkste behoeften te voorzien. Zierikzee, 29 Jan, Met groot genoegen vernemen wij, dat liet Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd onzen stadgenoot, den heer L. Ochtman, firma S. Ochtman Zoon, drijvend een boekhandel en boek binderij alhier, vergunning te verleenen tot het voeren van het Koninklijk Wapen, Wanneer men in aanmerking neemt, dat deze onderscheiding tegenwoordig slechts hoogst zeldzaam verleend wordt, dan is het een groot voorrecht te noemen, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1