Olmenboomen, er i 8. <1. eet van Dijk's Beschuit, haarlem. ADVERTENTIE!!. Schilderszaak Vruchtboomen, 7 buitengewoon zware BROODBAKKERIJ. 7-jarig Elzen Hakhout, ür. B. Feenstra, journalist, verklaarde dat hij in Juni- 1905, onder een anderen naam, was aangenomen als lid der club. Ook zijn broeder werd lid. Beiden weigerden de contributie te betalen. Toen de eerste zich bij Politzer als journalist bekend maakte, schrikte deze blijkbaar, doch herstelde zich spoedig. De verklaringen van dr. Feenstra noemde Politzer gepatenteerde leugens. Na verhoor van den inspectenr M. J. Keijzer kwam de ambtenaar van het O. M. aan het woord. Die ambtenaar eischte tegen Politzer f 400 en tegen de overige 4 medeleden van het comité der club t 200 boete. Hij meende, dat de behandeling der zaak zou aangetoond hebben dat de club en de combinatiën één zijn, en dat de vereeniging niet hoofdzakelijk bedoelde het uitoefenen van weldadigheid, doch het geven van gelegenheid tot hazardspel, wat verboden is bij art. 140 van het Strafwetboek. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Arnemuiden door den heer M. B. Verkerk, cand. te Culemborg. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Poortvliet ds. J. H. Gunning te Rijsen. Beroepen bij de Geref. Gem. te Sleeuwijk ds. De Jong te Hoek bij Terneuzen. Zonnemaire. Vrijdag 17 Januari traden hier op ds. E. L. Nauta, Herv. pred. te Dokkum, en ds. J. van Veen van Renesse. Nadat de heer De Rijke de vergadering geopend en de predikanten voor gesteld had, leidde de eerste spreker zijn onder werp in: „Waarom vrijzinnig?" Spreker gaf een definitie van het begrip vrijzinnig, als zijnde vrij in, en niet van Christus' geest; heel wat anders dan enkel ontkenning zonder meer. Is iets onder- zoeken terstond reeds iets ontkennen? De vrij zinnige richting begaat niet de dwaling der orthodoxie, welke beweert in het bezit te zijn van de waarheid; de vrijzinnige richting, gedachtig aan het: „wij kennen ten deele", wil trachten der waarheid naderbij te komen door eigen denkarbeid. Zoo is zij dus steeds onderzoekende, ook dit wat als de waarheid wordt aangeprezen: de dogma's der Christelijke kerk. Spreker ontleedt het begrip dogma wat als waarheid moet aange nomen worden. Hier beteekent gelooven niet meer: vertrouwen, maar: voor waar houden. Het ontstaan van de dogma's wordt uitvoerig aangetoond; zij werden geboren uit de groote kerkvergaderingen der 4de en volgende eeuwen, en wie dan aan neemt wat de kerk leert, heet orthodox. Doch hoe, wanneer in de 11de eeuw naast de Roomsche, ook de Grieksch-Katholieke kerk beweert de uitdeelster der waarheid te zijn? Zoo ook, wanneer de Hervorming geboren wordt, en het Protestantisme zich splitst in Lutherschen en Gereformeerden, en beide kerken de waarheid beweren te bezitten, wat is dan Orthodox, Roomsch of Grieksch, Gereformeerd of Luthersch? Waar elke kerk daarop aanspraak maakt, ver kettert en vervloekt men elkander. Zoo ook in ons vaderland, wanneer de Dordtsche Synode in 1618 de over het leerstuk der verdoemenis milder denkende Remonstranten veroordeelde en afzette. Meerdere voorbeelden worden genoemd, alles een gevolg van de jammerlijke dwaling: dat niet God, maar een bepaalde kerk met hare dogma's de waarheid zoude zijn, welke dwaling ook nog in onze dagen voortwerkt in de pogingen van hen, die de in de vorige eeuw van hare dogma's vrijgemaakte Ned. Herv. Kerk, wederom aan diezelfde dogma's binden willen. Die dogma's zijn: de Ned. Geloofsbelijdenis, de Heidelb. Catechismus, en de 5 Artikels van Dordrecht. Wie ze als waarheid aanneemt, heet orthodox, wie ze verwerpt, heet ongeloovig. Maar neen, het laatste durft de orthodoxie thèns niet meer te zeggen, vooral waar een groot deel der orthodoxe predikanten, de zoogenaamde „ethischen", zelf niet meer in die dogma's gelooft. Wie durft thans nog aan de vrijzinnigen het geloof ontzeggen? Prediken zij niet het geloof als: zelfervaren geloof dat God onze Vader is? en is dat niet het geloof, zooals de Christus het van de zijnen verlangt? geen leerstellige opvatting, maar met een oprecht hart kunnen bidden tot God! Zoo wil de vrijzinnig-godsdienstige richting geen priesterheerschappij, geen clericalisme; zij wil anderer geloof eerbiedigen, maar ook eigen rechten handhaven, zij verlangt vrijheid in het onderzoek van bijbel en leerstellingen, om zoo te beter den bijbel te kunnen waardeeren, Christus aan te hangen, het Evangelie te aanvaarden als eenig middel tot behoud, God lief te hebben van ganscher harte. Waarom dus vrijzinnig? Omdat dan God innerlijk wordt gekend, gevoeld en genoten in een rein hart; omdat dan de tegen stelling tusschen geloof en weten opgeheven wordt; omdat dan het Evangelie weder een kracht kan zijn voor onzen tijd; omdat dan de protes- tantsche kerk aan hare roeping getrouw kan blijven; omdat dan de mensch geen doode, maar een levende steen is in den tempel der waarheid omdat dan de dag minder verre zal zijn, waarop de kinderen van eén huis als broeders en zusters samen zullen wonen; omdat dan de menschheid zal terugkeeren tot het christendom, d&t christen dom, dat medegegaan met zijn tijd, in nieuwe vormen de eeuwige waarheid is ook voor onzen tijd. Met een krachtigen oproep eindigde ds. Nauta zijn met gloed uitgesproken rede. De tweede spreker, ds. Van Veen, bepaalde de aandacht der talrijke aanwezigen bij het gevaar, dat de vrijzinnige richting van twee kanten bedreigde. Van links wordt de vrijzinnige richting verzwakt door de kerkelijk-onverschilligen, die hierin toonen zich weinig te bekommeren om de duidelijke uitspraken van de wetenschap van den godsdienst, welke uitspraken luiden: de mensch is van nature godsdienstig, als zoodanig vereenigt hij zich met gelijkgezinden, en sticht eene gemeente of kerk. Van rechts wordt de vrijzinnige richting belaagd door de orthodoxie en al hare schakeeringen. Aangetoond wordt hoe on-protestantsch deze aanval is, hoe on-reglemen- tair in het bijzonder de uitdrijving der vrijzinnigen uit de Ned. Herv. Kerk is, hoe weinig in den geest dér Hervormers. Waarbij nog komt dat de orthodoxen zelf al evenmin vrij uitkomen, waar het de handhaving der belijdenisschriften betreft, zooals artikel 11 van het Algemeen Reglement der Ned. Herv. Kerk misschien verlangt. Vooral de ethisch-orthodoxen, die slippendragers der confessloneelen, krijgen het nu zwaar te ver antwoorden. Eigenaardige kijkjes worden gegeven op de werkzaamheid dier ethische predikanten in de voorheen vrijzinnig bediende Schouwsche gemeenten. En zelf niet meer geloovende in eene onfeilbare Schrift, in eene Dordtsche verdoemenis leer, in een den toorn Gods dragenden Verlosser, en dus ganschelijk afwijkende van de leer der Gereformeerde vaderen, gaan zij toch voort met front in te nemen tegenover de vrijzinnigen, met wie zij in zoovele opzichten van hetzelfde vleesch zijn. Nochtans hangen zij zich den orthodoxen mantel om, alhoewel in hun gang veei gelijkende op de waggelende gans, die van links naar rechts schommelt en van rechts naar links. Doch mede deze beginselloosheid zal tengevolge hebben dat de confessioneeien, de handhavers der belijdenis schriften, hoogtij zullen vieren in onze kerk, hoewei artikel 7 en artikel 32 van onze Nederl. Geloofsbelijdenis luide tegen deze heillooze voor nemens getuigen. Spreker wekt de vrijzinnigen tot aaneensluiting op. Het is meer dan tijd. Geen knieval meer voor den ethisch-orthodox, omdat zulk een man beter voor het volk zoude zijn dan een vrijzinnig prediker. Hoezeer de gematigd- orthodoxe predikanten ook uit de keikelijke besturen gedrongen worden door de confessio neeien, hoezeer ook de groote steden hunne poorten voor hen sluiten, omdat zij niet meer orthodox geacht worden, toch zullen zij mede helpen om de vrijzinnigen uit de kerk te drijven, om hierin aan de gemeente te toonen hoe anti modern zij zijn. Dat te verhoeden is protestanten plicht. Nog bestijgen 400 vrijzinnige predikanten de kanscis in de Herv. Kerk; wel zijn onze gelederen verzwakt, maar wanneer alle vrijzinnigen zich aaneensluiten, wanneer ook de voorheen vrijzinnig bediende gemeenten tot zich zelve komen en niet langer hare rechten verkoopen voor een schotel linzenmoes, dan zal het mogelijk zijn dat onze Ned. Herv. Kerk ook voor de kinderen van dezen tijd het groote lichtvenster blijft, waardoor een blik in de eeuwigheid kan geslagen worden, zulks tot heil van de kerk zelve, tot zegen voor ons volk. Beide sprekers ontvingen een wjfrm applaus van de vergadering. Een 20-tal nieuwe leden traden toe. Als afgevaardigde in het bestuur der afdeeling werd aangewezen de heer H. de Rijke. O N D E R W IJ S. Zierikzee. Wij vernemen, dat de heer C. A. de Looze, leeraar aan de Rijks-Hoogere Burgerschool te dezer stede, de benoeming tot directeur der Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Den Briel heeft aangenomen, met dien verstande, dat hij zijn nieuwe betrekking met het begin van den cursus aanvaarden zal, wat voorzeker in het belang van de leerlingen der Hoogere Burgerschool alhier is. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee de heer J. Lecker, thans tijdelijk leeraar. Ter beschikking van den Gouverneur van Curasao kunnen worden gesteld twee onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar onderwijs in die kolonie. Verdere bizonderheden geeft de St. Crt. no 17. Poortvliet. Voor de vacature van onder wijzer alhier, hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. DE CRISIS. In politieke kringen te 's-Gravenhage loopt volgens Het Vad. het gerucht, dat de rechterzijde gereed is gekomen met de vorming van een Ministerie, maar dat met het publiceeren van het officiëele benoemings- bericht zal worden gewacht tot na aan neming van de Begrooting door de Eerste Kamer. Naar de Stand, verneemtheeft Mr. Th. Heemskerk de opdracht tot Kabinets-formatie aanvaard. Gemengd Nieuws. Sigarenwijsheid. De Siidd. Tabaksztg. heeft geheel een reeks van aforismen over sigaren. Sigaren, zoo wordt daar gefiloso feerd, zijn evenals menschen uiterst moeilijk te behandelen, en, o zoo gauw gekwetst; zij zijn als huisvrouwen: als ze al te veel uitgaan dan deugen ze niet; als politieke redevoeringen als men ze ter onrechter plaatse in den mond neemt, verbrandt men zich den mond. Mannen beoordeelen sigaren juist zooals zij het de vrouwen meestal doen: naar den buitenkant; binnenin zit dikwijls de beste tabak, maar die wordt om het dekblad zeer dikwijls versmaad. Een sigaar gelijkt hierin ook op een vrouw die zich respecteert: als men de grens overschrijdt krijgt men onaangenaamheden. Als een geliefd3 is voorts de sigaar: haar gloed verflauwt en houdt geheel op te branden zoodra de man zijn aantrekkings kracht verliest. En ten slotte: sigaren en menschen, ze worden beide in hun prilste jeugd „gewickelt", maar de sigaar komt uit de kist, als ze zal gebruikt worden, de mensch er eerst in, als zijn kracht gebruikt is. Hun lot is weer gelijk, beide worden tot asch. Eindelijk gered. De opgesloten mijnwerkers te Ely, van wier ongewoou Kerstmaal wij indertijd melding maakten, zijn nu gered, na meer dan 6 weken be dolven te zijn geweest. Den 6 December werden in de goudmijn verscheidene personen onder een instorting begraven. Drie mannen, Baily, Brown en Mac Donald, zaten meer dan 300 meters diep, maar een soort van dak, bestaande uit zink, verhinderde dat zij verpletterd werden. De redders ontdekten bij hun opzoekingen deze holte en vernamen weldra dat de drie werklieden nog leefden. Sedert voedde men de mijnwerkers door een slang, die boven den grond uitkwam. De opgraving gebeurde met de grootste voorzichtigheid en eindelijk, na zes weken, zijn de drie mijnwerkers ongedeerd boven gehaald. Het lange verblijf beneden had echter hun zenuwen sterk aangetast, zoodat niemand tot hen toegelaten werd. Een jeugdig avonturier. Een 12- jarige Russische jongen wilde zijn fortuin in Amerika zoekenzijn ouders waren zóó arm, dat hij 't in zijn vaderland niet meer uithield en wegliep. Hij wist te Rotterdam ongemerkt aan boord van een stoomschip te komen, dat naar Amerika zou gaan. Te New-York moest hij weer mee terug. Zoo kwam hij weer te Rotterdam, waar hij, hoewel men hem scherp in 't oog hield, nogmaals ongemerkt aan boord van een stoomschip wist te komen, dat voor New- York bestemd was. Op dit schip werd 't zelfde spelletje gespeeld, maar weer werd hij te New-York teruggezonden. Zoo heeft hij niet minder dan 6 maal heen en terug de reis naar Amerika ge maakt, telkens als „blinde passagier". De zevende maal bereikte de jeugdige avon turier zijn doel. Het Israëlietisch liefdadig heidsgenootschap te New-York trok zich zijn lot aan, en hij mag nu in de nieuwe wereld blijven. TELEGRAMMEN. Naar wij vernemen strandde aan den Hoek van Holland de Harwichboot „Amster dam". Met de Engelsche stoomboot „Axminster" werden de opvarenden over genomen, terwijl de boot opstoomde met een groot gat in de voorpiek. 65 Op varenden zijn gered, echter loopt het gerucht, dat nog 2 sloepen vermist worden. Nader seint men ons uit Hoek-van- Holland, dat 7 man der equipage zijn binnengebracht, terwijl nog 21 passagiers vermist worden. Daar de zee kalm is, zijn deze 21 vermoedelijk in veiligheid. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 21 Jan. Op de veemarkt waren aangevoerd: 40 paarden, 913 magere en 450 vette runderen, 220 vette en 147 nuchtere kalveren, 872 varkens, 89 biggen en 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 33 tot 38 ct., stieren 27 tot 34 ct., kalveren 45 tot 55 ct., varkens 21 k 24', ct., alles per kilo. Melkkoeien f 140 k f 250; kalfkoeien f 165 A f 290; stieren f 95 k f 180; pinken f 70 k f 130; vaarzen f 80 a f 160, alles mager vee; biggen f 6 k f 12; slacht- paarden f 40 a f 100. Nuchtere kalveren: fok- f 10 a f 18; slacht- f 6 k f 9. Biggen f 0,90 kt 1,20 per week. Door grooten aanvoer was de handel in vette koeien en ossen langzaam; ook van vette kalveren was het aanbod grooter dan de vraag; waardoor alles wel niet verkocht zal worden. Op de magere markt was de kooplust voor melk- en kalfkoeien be vredigend; ook voor stieren was meer belangstelling dan de vorige week. In jong vee ging weinig om. Handel in fok- en slachtkalveren zeer langzaam. In biggen was hoegenaamd geen handel. In paarden ging weinig om. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 5,35 k f 6,80 per 100 stuks. Aanvoer 5884 stuks. Gent, 17 Jan. Vlas. De handel in Russisch bleef van weinig belang en de prijzen waren ten gunste van koopers, behalve voor de betere qualiteiten, zoowel van op het land als in het water geroot vlas. De aanvoeren van inlandsch bleven belangrijk; de vraag bleef voortdurend levendig en de prijzen waren vaster dan te voren. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Januari. Manna- ouderiloro. H. W. L. W. u. m. u. m. 22. 20 voorm. -5. 2 10.45 nam. 5.26 10.52 23. 21 voorm. 5.33 11.15 nam. 5.57 11.29 24. 22 voorm. 6. 4 11.55 nam. 6.30 25. 23 voorm. 6.36 0,12 - nam. 7. 6 0.37 26. Zo. voorm. 7.15 0.57 n. nam. 7.51 1.26 27. 25 voorm. 8. 4 1.48 nam. 8.43 2.18 28. 26 voorm. 9. 2 2.48 nam. 9.54 3.25 29. 27 voorm. 10.22 4. 1 nam. 11.18 4.33 Tijd van H. W. te Dordrecht - L. W. 3.15 uur 1 5.30 CORRESPONDENTIE. V., Rottydam. Aan uw wensch is in ons vorig nummer reeds voldaan. De Redactie. STOOMBOOTDIENST JANUARI. IJsgang voorbehouden. GEWIJZIGD. Donderd. 23 Vrijdag 24 Zaterd. 25 Maandag 27 Dinsdag 28 Woensd. 29 Van VHssingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en VHssingen. Amsterdamsche Tijd. 'sm, 6,25 6^25 6^25 's m. 8,— 8,- 'sm. 8,- Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Sara Hanse, in den ouderdom van 68 jaar en 2 maanden. Scharendijke, 19 Januari 1908. Uit aller naam, J. DEN BOER Lz. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde EchtgenooteMoeder Behuwd- en Grootmoederbetuigen wij onzen hartefijken dank. Uit aller naam, S. O C HTM AN Jz. Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde Behuwdzuster, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. W. VAN AALBURG—Ochtman. Tevredenheidsverklaring. Ondergeteekenden betuigen hunne te vredenheid aan de Algemeene Paarden- en Veeverzekering-Maatschappij te 's-Graven hage (opgericht te Zwolle), Directeur D. P. L1NDHOUT, voor de prompte uitbetaling der schade van één hunner paarden, zoodat zij bovengenoemde Maatschappij ten zeerste kunnen aanbevelen. Agent de Heer J. C. M. BOTH, Dirksland. Melissant, 8 Jan. 1908. Kinderen BUIJS. DE CBEDIET-VEREEI1GIIG TE IHfflUN, opgericht in 1853, Correspondentschap Zierikzee, bericht, dat van af heden de rente der déposito's is verlaagd met 1 pCt. en alzoo zal zijn met drie dagen opzegging 3 pCt., voor een maand vast S\ pCt., voor 3 maanden vast 4 pCt. Zierikzee, 22 Januari 1908. De Correspondent, J. VAN DER VLIET Cz. Met deze geef ikL. VAN SPLUNTERENaan mijne ge achte Ingezetenen kennis, dat ik van af heden, mijn heb OVERGEDAAN aan G. STOEL Cz. Tevens mijnen dank voor de mij vele jaren geschonken gunst en vertrouwen, en beveel mijn opvolger als zoodanig aan. Mij refereerende aan bovenstaande, neem ik de vrijheid mij als zoodanig aan te bieden en zal trachten de gunst en het vertrouwen van mijn voorganger bij de Ingezetenen alhier mij waardig te maken, door prompte en civiele bediening. Onder minzame aanbeveling, UEd. Dw. Dr., G. STOEL Cz., Huisschilder en Behanger. Zonnemaire, 1 Februari 1908. Mijnheer! Hierbij geef ik UEd. (er kennis dat het AM. ORGEL door mij in 1897 van UEd. gekocht, mij tot heden altijd goed voldoet. wolphaartsdijk. UEd. dw. A. BEENHAKKER, Brievengaarder. w' Lezing met Lichtbeelden. SPREKER 1, Kapitein der Infanterie te VHssingen. Te BROUWERSHAVEN, Hotel Kloet" (bovenzaal), Maandag 27 Januari, 's avonds 7J uur. Te HAAMSTEDE. „Café Bom", Dins dag 28 Januari, 's avonds 7 uur. Te ZIERIKZEE, „Concertzaal", Woens dag 29 Januari, 's avonds 7J uur. Te KERKWERVE, bij den heer Klaasse, Donderdag 30 Januari, 's avonds 7 uur. Toegankelijk voor leden van „Volks weerbaarheid". NIET-Leden betalen te Brouwershaven S - en overige plaatsen 10 cent voor entrée. DE BESTUREN. P! Aankoop Kunstmest. Opgave tot 25 Jan. 1908. Landbouwsocieteit „CERES" te Zonnemaire. VERGADERING op Vrijdag 24 Januari a.s., 's namiddags ten 3 ure, bij Van Splunter. Agenda: Aanbesteding Krachtvoer, enz. De Vereeniging „Landbouw belang" te St.-Annaland zal, op 31 Januari a.s., trachten aan te besteden de levering van minstens 110,000 K.G. Superphosphaat. 132,500 Amtnon. Superhposph.] 11,000 Chili-Salpeter. 20,000 Zwavelz. Ammoniak. 1,400 Patentkali. 87 Rood Roosendaalsch Klaverzaad. 8 Lucernzaad en 47 Ajuinzaad. Voorwaarden verkrijgbaar bij den Secretaris ABR. VAN LUVK Az. De Deurwaarder J. DE REGT ÊLpjV Ie Zierikzee zalop Vrijdag 24 ■Wy Januari 1908, des namiddags half twee uur, onder Sirjansland, op het erf der Hofstede, thans nog bewoond door de Wed. J. van der Bijl aldaar, voor zijn principaal publiek werkoopen: EENE GROOTE PARTIJ Wilgen KOPBOOMEN, eenige op gaande POPULIEREN en eene partij DRAAD voor omheining. jn Notaris W. 1F. DEL CAMPO genaamd CAMP te Renesse zal, RSr op Zaterdag 25 Januari 1908, voormiddags half elf, ten verzoeke van Mevrouw de Wed. C. A. VAN DE WATERING—Vis te Haamstede, publiek verkoopen: zeer geschikt voor werkhout, staande vóór de woning van de verzoekster op het dorp Haamstede. De Deurwaarder J. DE REGT te Zierikzee zal, op Maandag 27 Januari 1908, des voormiddags half elf uur, aan de Herberg van J. Lodewijk te Capelle (D.), publiek verkoopen: rrii t 14 j. Ruinpaard, een 9-j. dubbele Hit, 2 Kalf- koeien (waarvan één bij de rekening), Kalfvaars, 1^-j. Vaars, 3 halfj. Osjes en Vaarsjes, 500 b. Kanthooi, 500 b. Tarwestroo, een partijtje br. Boonstroo, een Karnmolen, een open Haard, 7 Kippen enz. enz., benevens eenige Loopvarkens. De Verkooping van Hakhout en Boomen, in het Bosch van Haamstede, is uitgesteld tot Zaterdag I Februari 1908, voormiddags 101/, uur. Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ, Notaris. Door onvoorziene omstandigheden te koop, een met Kruidenierszaak, voor een aan- nemelijken prijs, op een Dorp bij Zierikzee, goeden stand, nette woning, klein bestek doch veel gemak. Brieven franco no. 245, bureau van dit Blad. Te koop aangeboden: Hen houten groot 72 ton. Te bevragen bij L. STOEL, Zierikzee. Uit de hand te koop: Eene partij staande in eene Weide in het Armhoeksche Wekken. Te bevragen bij J. DEN BOER, Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3