Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Januari 1908. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (25 ierilizeesclie Couran t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor'het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8567. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De bewijzen van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid kunnen door de belang hebbende jongelieden ter Secretarie worden afgehaald. Havengelden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden zijn af gekondigd de door den Raad, in zijne vergadering van den 14 October 1907, vastgestelde Verorde ningen op de heffing en invordering van havengeld in deze gemeente. Zierikzee, den 16 Januari 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., I.°-B. - JAN SNELLEN, Secretaris. NEDERLAND. Nijmegen, 15 jan. Alhier is ten huize van de wed. L., aan het Achter-Valburg, een gasontploffing ontstaan, hoewel in het geheele huis geen gasleiding te vinden is. De oorzaak van het ongeval was een lek in de leiding van de straatlantaarn vóór die woning. Het gas had zich onder het huis opgehoopt en was door den vloer in de kamer gedrongen. De ontploffing, welke ontstond bij het aansteken van een petroleumtoestel, ver oorzaakte geen ernstige ongelukken. Men vond de oude vrouw op den grond liggen tusschen de scherven van kopjes en schoteltjes. Edam, 12 Jan. Een 11-jarig meisje alhier (dat kwaad had gedaan) durfde niet huiswaarts gaan. Toen zij 's avonds Iaat nog niet teruggekeerd, noch gevonden was ondanks alle nasporingen, verkeerde men in ongerustheid. Den volgenden morgen werd zij, verkleumd van koude, aangetroffen in de R.-Kath. kerk te Volendam, waar ze zich den vorigen avond had laten insluiten. Amsterdam, 15 Jan. Gisterenmiddag, te ongeveer drie uur, is een revolverschot gelost op mr. G. M. Vroesom de Haan, advocaat en procureur, Singel 266. Bij een onderhouddat hij met de heeren Beekman betreffende een faillissement had, kregen beide partijen een woordenwisseling. Één hunner trok een revolver en schoot die a bout portant af op den heer Vroesom de Haan. Deze werd gewond aan pols en dijbeen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, en werd de patiënt per rijtuig naar het gasthuis vervoerd, waarna hij, na verbonden te zijn, huiswaarts kon keeren. De wonden zijn van weinig beteekenis. Hij, die had geschoten, werd door de politie gearresteerd, en naar het bureau St.-Pietershal gebracht. Nader vernemen wij, dat het geval zich als volgt heeft toegedragen: De heer A. Beekman was failliet en in diens faillissement was mr. Vroesom de Haan curator. Homologatie van het accoord was gisteren door het gerechtshof geweigerd. En daarom had gisterenmiddag ten huize van het slachtoffer een conferentie plaats tusschen mr. Vroesom de Haan en den heer A. Beekman, ten einde te bespreken op welke wijze de liquidatie van den boedel zou geschieden. Een zwager van den heer Beekman, zekere I. Richter, die zich steeds te pas en te onpas met diens zaken bemoeide, kwam toen plotseling binnen. Doch mr. Vroesom de Haan verzocht dezen persoon zich te verwijderen. In plaats echter van aan dit verzoek te voldoen, liep Richter achteruit, haalde een revolver te voorschijn, en loste, gelijk wij boven meldden a bout portant een viertal schoten op den advocaat, gelukkig zonder hem ernstig te kwetsen. De beklaagde vluchtte onmiddellijk, doch mr. V. de H. ging naar beneden en liet de politie waarschuwen. De naast- bijzijnde politie-agent heeft daarop op het signalement van den beklaagde, dezen op de Keizersgracht gearresteerd en hem na confrontatie met het slachtoffer overgebracht naar het bureau Piestershal. De revolver, waarmee de beklaagde ge schoten had, bevatte nog één patroon. Uit het verhoor bleek, dat hij het vuur wapen eenige uren te voren had gekocht bij een winkelier in de Utrechtschestraat. Het slachtoffer werd in het Binnen- Gasthuis verbonden, en kon daarna huis waarts keeren. De toestand van mr. Vroesom de Haan is thans vrij gunstig. Een kogel is hem in de dij gedrongen en zal daar thans uit worden verwijderd. Welke reden beklaagde had voor den aanslag ligt nog volkomen in 't duister. Wel bad mr. de Haan den beklaagde reeds vroeger te verstaan gegeven, dat hij zich niet moest inlaten met de zaken van zijn zwager. Doch aan den anderen kant vond hij het wel aardig, dat deze jonge man zich zoo voor zijn familielid interesseerde en liet hij hem wel eens toe tot de conferenties. Te meer, wijl Richter wel eens schrandere opmerkingen kon maken. Belangstelling van den beklaagde in den staat van zaken van Beekman wordt ook wel eenigszins verklaard, doordat de vader van den beklaagde voor een groot deel betrokken is in het faillissement van Beekman en één der meest belangrijke schuldeischers is. Overigens had Richter niet de minste reden ontevreden te zijn over de houding van den curator. Deze toch heeft zich jegens Beekman altijd zeer menschlievend betoond, en hem alle faciliteiten verschaft welke binnen zijn bereik lagen. De gefailleerde heeft dit heden nog bij zijn curator dankbaar erkend, en is diep verslagen over den aanval van Richter, die gehandeld heeft in een doldriftige bui. Hij zou wellicht in staat zijn geweest, nadat de homologatie van het accoord geweigerd was, een ieder neer te schieten, dien hij vermoedde, dat de zaak had tegengewerkt. Beklaagde, een jongeman van 25 jaar, toonde zich steeds in hooge mate zenuw achtig. Onaangediend was Richter binnen gekomen. En dadelijk na zijn brutaal binnenstuiven stond mr. De Haan op, en beval hij hem de deur uit te gaan. Ware hij niet aanstonds opgestaan, wellicht dat één der kogels hem door "het hoofd ware gegaan. In het bizonder wenscht mr. De Haan hulde te brengen aan den agent, die den beklaagde in de nabijheid van zijn bureau dadelijk alleen op een aangeven van zijn signalement, arresteerde. Pat was in 'n oogenblik geschied. Aan het bureau Pietershal is Richter hedenmiddag aan een langdurig onderzoek onderworpen. Na het onderzoek is hij naar het Huis van bewaring aan de Wetering schans gebracht. Zooals we reeds hebben medegedeeld, heeft de Bondsraad van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond besloten f200.000 beschikbaar te stellen voor de werklooze diamantbewerkers. Thans vernemen wij, dat in de gister avond gehouden Bondsraadvergadering besloten is aan de werklooze leden een wekelijksche uitkeering van f 5 te doen. Gehuwden krijgen bovendien f0.25 voor ieder kind, tot een maximum van f6 50. Bij de commissie ten behoeve dér werkloozen alhier is van 8 tot 15 Januari ingekomen f 13.500. In 't geheel ontving zij f 136.000 van 3000 bijdragers. Tot heden is f 46,000 uitgekeerd. Het getal werkelooze diamantbe werkers alhier steeg deze week weder van 4356 tot 4391. Twee heeren, wonende in de Java- straat alhier, die de roekeloosheid begingen om van Amsterdam over zee naar Marken te rijden, vielen een kwartier bezuiden Marken door het ijs. Één hunner, de 18-jarige Jacob Pierik, verdronk. Beide jonge mannen waren gistermiddag uit Amsterdam vertrokken met het doel de kermis op de Gouwzee bij te wonen. Zonder zich behoorlijk te vergewissen van den toestand van het ijs, waren zij, mis leid door de bevestiging van eenige visschers, dat het volkomen betrouwbaar was, het zeeijs overgegaan om zich naar de kermis te begeven. Maar plotseling bezweek het ijs en beiden stortten in het ijskoude water. De oudste slaagde er na bijna bovenmenschelijke pogingen in zich uit de bijt op te werken, .waarbij hij zich aan polsen en knieën verwondde, doch toen er hulp kwam opdagen, was het voor den jongste reeds te laat Het ongeval is te droeviger, daar twee zoons uit hetzelfde gezin .ferst kort geleden plotseling door den dood aan hun ver wanten ontrukt zijn. Amersfoort, 16 Jan. Alhier is in dezen nacht de bijna zeventigjarige Gerrit van Drie, wonende Achter de Kamp, in een twist met zijn zoon in zijn huis vermoord. De politie heeft in verband daarmede twee personen aangehouden, waarbij hoogst- vermoedelijk de dader. 's-Gravenhage, 16 Jan. De Eerste Kamer zal vermoedelijk den 27 dezer een bijeen komst houden ter behandeling van de staatsbegrooting. Rotterdam, 16Jan. Hedennachtomstreeks halftwee woedde een felle brand in het magazijn van galanterieën en huishoudelijke artikelen van den heer Ch. Frenkel aan den Goudschen weg 95. De winkelier met vrouw en kind konden niet meer door de voordeur het huis verlaten, doch moesten aan de achterzijde, door buren geholpen, in veiligheid worden gebracht. Ook de bovenburen verkeerden in gevaar; doch vier politie-agenten en twee burgers slaagden er met veel moeite in een 82- jarigen grijsaard, een zuigeling en acht kinderen in veiligheid te brengen. Tot drie malen toe, moesten de agenten zich door den rook naar boven begeven. De overige bovenbewoners hebben zich- zelven kunnen redden. In anderhalf uur tijds waren de vlammen met drie slangen op de waterleiding gebluscht. De brand bleef beperkt tot het winkelhuis en de daarachter gelegen kamer, welke geheel lijtUandde» en de eerste verdieping voor, waar groote schade werd aangericht. Volgens verklaring van den heer Frenkel, moet de oorzaak hierin gezocht worden, dat gisterenavond een half beschonken persoon, die iets kwam koopen, vijf lucifers achteloos had weggeworpen. De heer F, was verzekerd. Ook heden was de rivier vóór deze stad over de geheele breedte met zwaar, thans snel wegdooiend drijfijs bedekt. Vanmorgen voer van Lekkerkerk de stoomboot „Vreeswijk" naar Rotterdam, vanwaar zij ook weer vertrok. Gedurende den ijsgang zal de Stooin- bootreederij o/d. Lek een dagelijkschen dienst, behalve 's Zondags, van Lekkerkerk op Rotterdam onderhouden en de stoom boot „Thor" een dienst (ééns per dag) van Alblasserdam op Rotterdam. De diensten op Brielle zijn nog gestaakt, Hoek-van-Hoiland en Maassluis gaan ge regeld, terwijl de Vlaardingsche boot slechts 2 reizen doet. Het aantal schepen op dit oogenblik in de havens aanwezig, bedraagt: 114 zeestoombooten, 8 zee-zeilschepen, 1804 tjalken en 1120 Rijnschepen. Het geheele aantal schepen bedraagt alzoo 3046. Dinteloord, 15 Jan. Heden verliet de boerenknecht A. J. met paarden en wagen de kom van het dorp. Terwijl hij te voet naast het voertuig ging, gleed hij bij het beklimmen van een oprit uit, met het noodlottig gevolg, dat hij met één der beenen onder de wielen geraakte, waar door het totaal verbrijzeld werd. Een buitenkansje I Alhier wordt op de hofstede van den landbouwer J. K., ongeveer J uur van het dorp, een nieuwe fairbank geplaatst, om tegemoet te komen aan heeren bietenverbouwers, die anders op dergelijken of nog grooteren afstand hun bieten naar het dorp moeten vervoeren. En dat alles geschiedt geheel voor risico van de suikerfabriek „St.-Antoine" en ook zonder dat er bij het contracteeren êén cent op den bondsprijs wordt verminderd. Stellendam. In het afgeloopen jaar 1907 werd op de in verschillende colleges besproken vraag, waarom door de Rot- terdamsche Tram weg-Maatschappij geen begin werd gemaakt met den aanleg van de tramlijn op het eiland Goedereede en Overflakkee, geantwoord, dat na informatie bij de Tramweg-Maatschappij bleek, dat deze geen definitieve goedkeuring op hare ontwerpen erlangen kon van het Bestuur van den polder „De Generale Dijkage van Stellendam", wat obstructie der uit te voeren werken veroorzaakte. Dientengevolge riep de Maatschappij vol gens de wet de tusschenkomst in van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, teneinde zoo mogelijk het Bestuur van de Generale Dijkage bij admi nistratieve rechtspraak te noodzaken, hare ontwerpen goed te keuren, voor zoover het dien polder betrof. In de bestaande geschillen tusschen voor meld Polderbestuur en de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij is dezer dagen door Heeren Gedeputeerde Staten beslissing genomen, welke ten gunste van den polder „De Generale Dijkage van Stellendam" is uitgevallen. Voor bedoelde geschillen zijn indertijd vanwege den polder De Generale Dijkage persoonlijk voor Heeren Gedep. Staten verschenen de dijkgraaf van dezen polder, de heef D. Zaaijer Azn. en de polder opzichter, de heer L. Moerland, beiden wonende alhier. Ongetwijfeld zal de grondige, practise he kennis van den heer Moerland als opzichter het hare hebben bijgedragen tot het voor den polder „De Generale Dijkage" zoo gunstig besluit van Heeren Gedeputeerde Staten. Thans staat niets den aanleg der trambaan meer in den weg, tenzij de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij opnieuw aanleiding tot vertraging zou geven, door in hooger beroep te komen. Bergen-op-Zoom, 15 Jan. Alhier zullen ten voordeele van de weduwe van H. Noordhuijzen den man, die door het instorten van een in aanbouw zijnd huis aldaar, werd gedood de fanfare „Arbeid Adelt" en het dameskoor „Excelsior", liefdadigheidsconcerten geven, waarvan de opbrengst geheel bestemd is voor dat gezin. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 17 Jan. Het dooit even sterk als dat het gevroren heeft, wat door de liefhebbers van schaatsenrijden met leede oogen wordt aangezien. Ook voor de min- bedeelden, die op het aangekondigd ijsfeest ten behoeve van hen gehoopt hadden, is de dooi een voelbare teleurstelling. Ten gevolge van de verjaging van de vorst is in de Nieuwe Haven geen drijfijs meer te bespeuren. De booten van hier op Rotter dam hebben evenwel den dienst nog niet kunnen hervatten, en zullen vermoedelijk deze week daartoe nog niet in staat zijn. Wat de Spoorboot betreft, de kapitein ër van deelde ons mede, dat deze op haar reis van en naar Middelburg geen belem mering van het ijs meer ondervonden heeft. Er is in het Kanaal wel drijfijs, maar niet van dien aard, dat het hinderlijk voor de scheepvaart is. Door den Algemeenen Nederland- schen Politiebond wordt aan onzen geachten stadgenoot J. Kunst, Brigadier, Brigade-Commandant alhier, op den 18 Januari a.s. de verguld-zilveren medaille met certificaat toegekend, wegens 30-jarigen trouwen dienst. De uitreiking zal geschieden door den EdelAchtbaren heer mr. D. Engelberts, Officier van Justitie. Van harte zij Kunst toegewenscht, dat hij eenmaal met de gouden medaille moge versierd worden. In deze haven zijn gedurende het vorig jaar binnengekomen 1270 binnen schepen, met een inhoud van 229,374 Ms. en uitgevaren 1273 binnenschepen, met een inhoud van 230,346 M3. De ingenieur van het Technisch Bureau Zeeland, de heer H. Huisman te Brouwershaven, is benoemd tot ingenieur bij de Staatsspoorwegen op Java. De heer Huisman zal zich vóór 1 April naar Indië begeven. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is, bij het thans opnieuw ingevallen dooiweder, andermaal beperkt het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen, met ingang middernacht tusschen 17 en 18 dezer. Benoemd tot agent der Rijksverzeke ringsbank in Drenthe, de heer P. Kievijt te Goes. Aan den eervol ontslagen sluisknecht bij het kanaal door Walcheren J. W. van den Berg te Vlissingen is een jaarlijksch pensioen van f315 verleend. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zijn gekozen de heeren D. H. de Vries te Amsterdam en mr. L. A. Bybau te Delft. De algemeene vergadering der Maat schappij van Nijverheid zal dit jaar in de maand Juni te Dordrecht worden gehouden. De Spaar nebode is in het Haarlemsch Dagblad opgegaan, waardoor dit blad, dat weldra zijn 25-jarig bestaan hoopt te herdenken, aan kracht gewonnen heeft, want het nam behalve de abonné's ook de beste medewerkers over. Bruinisse, 15 Jan. 't Was Dinsdag avond j.l., en ze reden een schaatsje in den maneschijn, nog verhelderd door prachtig bengaalsch vuur, toen één van 't 3-tal heeren op 't idéé kwam een hardrijderij op schaatsen te organiseeren, de anderen vonden 't goed, en alzoo ging de omroeper Woensdag rondbellen, dat het „hedenmiddag" 2 uur hardrijderij op schaatsen zou wezen voor mannen boven de 18 jaar. 'tGeld? vraagt ge, dat was 's avonds onder begunstiging van 't lieve maantje in 5 minuten bijeen. Er waren dan 52 deelnemers, terwijl onder 't publiek, dat toekeek, ook veel animo was waar te nemen. De uitslag is als volgt le prijs: f 10,— A. Kik; 2e prijs: f7,50 St. Jumelet Dzn.3e prijsf 5,— Mar. Otte Azn.4e prijs f 3,— Jac. de Rijke 5e prijsf 2,50 T. Okkerse6e prijs f 2,— L Otte Azn.7e prijs f 1,50 B. den Hartog; 8e prijs f 1,— Will, de Ruyter en 9e prijs: f0,50 St. Jumelet Azn. Het terrein was met vlaggen en wimpels feestelijk versierd. De ontwerpers van dezen genoeglijken middag, waarbij ongeveer 2000 menschen tegenwoordig waren, hebben het plan gevormd in den a.s. herfst een ijsclub op ie richten. Een woord van dank aan de jury en aan de milde gevers voor dit ijsfeest, en aan hem, die aan de jury en den prijs- winners ten zijnen huize nabij de baan den eerewijn aanbood. Zijpe, 15 Jan. Hedenmorgen vertrok s.s. „Minister Van der Sleijden" der R. T. M. te 8,30 van hier. Vóór Numansdorp(haven) was zooveel ijs, dat eerst na een uur vertraging en met medewerking van 3 andere booten de ponton bereikt werd. Door het zware drijfijs werd de „Van der Sleijden" zoodanig op zijde gedrongen, dat de kapitein voor binnenkrijgen van water vreesde. Tijdens deze manoeuvres verloor de sleepboot „Hellegat" der R. T. M. aan hare schroef 2 der bladen, zoodat er nu 3 van de 4 booten der R. T. M. averij opliepen. Het s.s. „Numansdorp", varende tusschen Numansdorp en Willemstad, arriveerde hedenmiddag in de haven te Zijpe, om hedennacht op het droge gezet te worden, teneinde zijn averij te herstellen. Gelukkig heeft de R. T. M. nog geen degelijken winter meegemaakt, tijdens de booten hier varen. Zeer goed valt op te merken, dat de vaart van Zierikzee op Rotterdam gestremd is, blijkens het ontzettend drukke vervoer van goederen per R. T. M. uit Schouwen en Duiveland naar Rotterdam en omgekeerd. Het is al gebeurd dat de „Van der Sleijden" 4 waggons tegelijk mee bracht, wat anders in 't geheele jaar niet gebeurt. Het transport der mosselen van Bruinisse naar België geschiedt op 't oogen blik per hoogaarts, door het ijs worstelende naar de haven der R. T. M. te Anna-Jacoba en worden aldaar in waggons verladen, om verder per spoor naar hnn bestemming te gaan. Hedenmorgen geen ijs op stroom, .de haven aan het Zijpe is half gevuld met drijfijs. Het s.s. „Numansdorp" zit nog op het droge vóór het hotel Soeters, het is een lust om te zien, hoe de ijverige mannen hun best doen om met dit geiij klaar te komen. Hedennacht omstreeks 11,30 uur, werd alhier waargenomen een vuurbol, zwevende van Zuid-Oostelijke naar Noord- Westelijke richting, die zeker 3 minuten zichtbaar bleef. 16 Jan. Hedennamiddag langs de haven aan het Zijpe weinig drijfijs, waar van de oorzaak moet gezocht worden in den heerschenden westenwind, die het ijs terugdringt. De haven was den geheelen dag half met ijs gevuld. De veerbooten der R. T. M. hebben

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1