ft ft ft ft ft Q -■§- r <u Toi ood -magazijnmeester werd uit 4 sollicitanten benoemd de heer A de Graaf Lz. op eene aanvankelijke belooning van f 25 's jaars. Tholen. De vorige week maakten de heeren N. van der Maas en C. Bierens, van Tholen, een wandeling om ons eiland, langs de zeedijken. Zij volbrachten dien tocht in 10 uur en 10 minuten en namen slechts 10 minuten rust. Middelburg, 13 Jan. Twee Zondagen ic t reen m«.t een koesterend zonnetje en ijn.i gein wind, van het ijsvermaak te Kunnen genieten, komt al heel zelden voor. Voeg daarbij dat het ijs volkomen betrouw baar en over het algemeen goed was te noemen, dan laat het zich begrijpen, dat gisteren duizenden de schaats hadden aan gebonden. Op de stadsvesten was het den geheelen dag overdruk; vooral op de vesten tusschen de Koe- en Noordpoort en Seis- en Langevielebruggen. Ook op de watergangen werd veel gereden. Vlissingen, 11 Jan. Reeds eenigen tijd bestaan er hier plannen tot de oprichting van een sanatorium voor lijders aan tuber culose. Deze plannen hebben thans een vasteren vorm aangenomen en bestaat het voornemen het sanatorium op te richten achter het Grand Hötel des Bains op de duinen alhier. Aanvankelijk zal de inrich ting slechts bescheiden worden, doch dit sanatorium zal in zooverre van andere dergelijke inrichtingen in ons land ver schillen, dat niet uitsluitend lijders aan longtuberculose, doch daarentegen aan alle vormen van tuberculose in die inrichting verpleegd zullen kunnen worden. Een der te Vlissingen gevestigde genees kundigen zou als directeur van dit sana torium optreden. Voorloopig kunnen evenwel geen nadere bizonderheden worden medegedeeld. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Verteld te Rotterdam. Een inwoner van Rotterdam vertelt hier vrij en openhartig hoe zij beterschap heeft bekomen van een bedroevende huidziekte. Zierikzeesche in woners, die een geneesmiddel zoeken voor aam beien, prikkelende huiduitslag of andere huidziekten, zullen het de moeite waard vinden, om van hun buurvrouw's goeden raad nut te trekken. Mejuffrouw BERENDSEN, van Oldenbarneveld- straat 71 te Rotterdam, deelt ons mede: Sedert zes maanden was mijn dochter aangedaan met droge aambeiendeze bezorgden haar veel hinder en pijn en de jeuking was onuithoudbaar. Onop houdelijk had zij hier last van, zoowel bij het loopen als bij het zitten. Ik was blij toen ik van Foster's Zalf hoorde en de goede verwachtingen hiervan gekoesterd, werden gelukkig niet teleur gesteld. Ze had deze slechts gedurende eenige dagen noodig om zich geheel van haar bedroevende kwaal te genezen en uit erkentelijkheid zal ik waar ik kan uw probaat middel recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Zie toe dat gij de echte Foster's Zalf bekomt, hetzelfde soort dat Mejuffrouw BERENDSEN gehad heeft. Ze is te Zlerikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedlpl. Drogist, en te Tholen bB den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoof straat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. -r B O xs o.Ö E w O X S 11 -2" I 2"2" c C X Kaïnie 2,22 O CM CM CM CM CM CM" 1 CM 1 It x e- - |l" 1 cn N 1^- OQ to I 1 M'tin i cm" cm" cm" in T c r\i 5 -"O B J= 4» O, *- gg-SlciR J- KI O X OJ •5ï!oJ x: <u .5,4» 5 E N 'a S 5 T3 c 1^3^ 4» .2 4> o c O* 2 "S» u £42 o<-3 r i W) bfl X St.-Filipsland, 13 Jan. Zaterdag 8 Febr. zal te Middelburg aanbesteed worden het verharden der verschillende wegen in den Nieuwen Polder alhier. RECHTSZAKEN. De rechtszaal voor strafzaken te Amster dam bood Vrijdag een ongewonen aanblik door de aanwezigheid van een 3\ bij 2 meter groote speeltafel als overtuigingsstuk, dienende bij de zaak tegen 5 leden van het bestuur der „Club de bien faisance" in de Vondelstraat, ook beschuldigd ge legenheid te hebben gegeven tot hazard-spel. Gelijk bekend is, werd in 1905 een poging, om aan de vereeniging de rechts persoonlijkheid te ontnemen in een civiele actie met ongunstigen uitslag bekroond. Thans wil het openbaaar ministerie langs crimineele actie dit beproeven. Het heeft t3 getuigen k charge gedagvaard. Door de verdedigers, mrs. Van Gigh, Polenaar en Hazelhof-Roelofsma, zijn 6 getuigen a décharge gedagvaard. Drie lolken, voor Engelsch, Fransch en Duitsch, zullen de verklaringen in het Nederlandsch overbrengen. De beklaagde P. erkende de ten laste gelegde feiten, doch zeide niet geweten te hebben dat de roulette een hazardspel was. De zaak duurt voort en wordt Dinsdag hervat. De rechtbank bevestigde echter het vonnis van den kantonrechter, waarbij A. J. B. tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens het in Novem ber en December 1906 geven van gelegen heid tot hazardspel in een bovenhuis, 188 Binnen Amstel. In den nacht van 10 op 11 October werd te Clinge, op het Belgische gedeelte der gemeente, een belangrijke diefstal van kleedingstukken gepleegd. De goederen werden later onder St.-Jansteen terug gevonden. De daders, die werden gearres teerd, B. en M. genaamd, zijn door de rechtbank te Dendermonde (België) resp. tot 5 en 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde A. S., wegens moord op een meisje onder Zoeterwoude, tot vijftien jaar gevangenisstraf. Landbouw en Veeteelt. Noordgouwe. Door de landbouw- societeit alhier is over 1907 aangekocht: 46300 K.G. Kaïniet; 170100 Superphosphaat k 14 pCt.; 6400 Ammoniak Superphosphaat; 41900 Chili-Salpeter; 8900 Thomasphosphaatmeel 21350 Katoenpittenmeel; 8450 Amerikaansch Lijnmeel; 8300 Lijnkoeken 72 Wikkenen 107 Paardeboonen tot een gezamenlijk bedrag van f 16889,79. Gedurende de maand December 1907 is in Zeeland geen enkel geval van besmettelijke veeziekte voorgekomen. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Geervliet door den heer Joh. IJzerman, cand. te Zwolle. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Boskoop door ds. T. A. Bakker te 's-Gravenhage. Zaterdag j.l. heeft prof. L. Lindeboom, hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen, den dag gevierd waarop hij 25 jaar geleden aan die instelling het hoogleeraarsambt aanvaardde. Voor dien tijd was hij predikant bij de Christ. Geref. gemeente te 's-Hertogenbosch en te Zaandam. In eerstgenoemde gemeente aanvaardde hij reeds op 21-jarigen leeftijd het predikambt. Prof. Lindeboom, die in 1845 geboren werd, ontving zeer vele blijken van sympathie. In de kas van de Gereformeerde kerken in Nederland, ten dienste der zending, is een belangrijk tekort. Deputaten hebben de Gereformeerde kerken opgeroepen een extra-collecte te houden om dit tekort te dekken. Dezer dagen werden deputaten verblijd met een legaat van f5000. Met het stoomschip „Zaanland" van de Zuid-Amerika-Lijn vertrok Zaterdag morgen o. adominé J. van Lonkhuizen uit Aarlanderveen. Deze predikant werd indertijd uitge- noodigd door het gezantschap en de in Argentinië wonende Hollanders om een bezoek aan die republiek te brengen, ten einde een studie te maken van het land, de daar gevestigde Hollanders te bezoeken en te trachten in Argentinië een gemeente te stichten. Dominé Lonkhuizen zal ongeveer een jaar wegblijven en na zijn terugkomst hier, in boekvorm, verslag uitbrengen over zijn bevindingen. Tijdens zijn verblijf in Argentinië zal hij daar godsdienstoefeningen leiden. St.-Filipsland, 12 Jan. Van de aftredende notabelen bij de Herv, Kerk, de heeren A. Rijstenbil, J. A. Stols en J. v. Splunter, zijn de 2 eerstgenoemden herkozen, terwijl in plaats van J. v. Splunter gekozen is A. Kunst. Oud-Vosmeer. Woensdagavond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden ds. T. Lekkerkerker te Montfoort. O N D E R W IJ S. De voordracht voor onderwijzer aan school A te Vlissingen bestaat uit de heeren A. de Mol, Neuzen; A. van Hespen, Bergen-op-Zoomen L. van Tiggelen, Poortvliet. - De gemeenteraad van Rotterdam heeft met groote meerheid van stemmen verworpen de voorstellen tot ver hooging der tractementen van onderwijzers, onderwijzeressen en kweekelingen. Bruitiis.se. Mej. E. van der Ree alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Krimpen aan de Lek. St.-Filipsland, 12 Jan. Door de com missie tot wering van schoolverzuim zijn gekozen de heeren J. J. Schoo en C. v. Bendegom, respectivelijk tot voorzitter en secretaris. Kortgene. Door het Bestuur der Ambacht$teekenschool voor Noord- Beveland werd 1.1. Zaterdagmiddag een bezoek aan die school gebracht, alwaar met belang stelling van de vorderingen der leerlingen werd kennis genomen. Daarna werd in de gemeentekamer vergaderd, hoofdzakelijk om te voorzien in de in het Bestuur ontstane vacatures en werd benoemd tot voorzitter de heer Abr. Maas, schilder alhier, die de functie aanvaardde en tot vice-voorzitter de heer A. J. Louwers, waterbouwkundige te Kats, die van zijne benoeming zal worden kennis gegeven. Indien laatstgenoemde zijne be noeming aanrfeemt, zijn al de functies weer bezet, wijl in een vorige vergadering de heeren C. N. v. d. Heijde van Wisse- kerke en J. de Kater alhier respectievelijk tot secretaris en penningmeester werden benoemd. Mededeeling werd gedaan van de gun stige beschikking van Provinciale Staten, tot verleening t^n een jaarlijksch subsidie van f 50, mits van voldoende blijken van belangstelling uit Noord-Beveland steeds blijkt; om daarvoor te beter bewijs te kunnen leveren, zal ook aan de overige gemeentebesturen van het eiland eenig blijk van belangstelling worden gevraagd. Ten slotte wordt besloten, evenals in de eerste jaren van de oprichting der school, weder prijzen beschikbaar te stellen voor het best geleverde teekenwerk uit iedere klasse. De uitreiking daarvan zal dan plaats hebben in de maand April, als wanneer dan te gelijk het werk van al de leerlingen ter bezichtiging zal worden gesteld; daar door hoopt het Bestuur, voor zooveel nog noodig, den jjver der leerlingen aan te vuren en de belangstelling der ouders en begunstigers der school te verlevendigen. DE CRISIS. H.M. de Koningin heeft Zaterdag 1.1. over de crisis een onderhoud gehad met den leider der Katholieke partij in de Tweede Kamer, den heer mr. Kolkman. Merkwaardige Schipbreuk. Men schrijft uit Nieuwediep d.d. 8 Jan.: Heden passeerde ik het wrak van het s.s. „Turbo", dat gisteren gestrand is in de Zuider-Haaksgronden en in twee stukken is gebroken. In mijn 40-jarige carrière ter zee had ik nog nooit gezien, en vele oud varensgezellen met mij, wat ik nu ga beschrijven. Verbeeldt u, dat in de eerste plaats het groote 8000 tons tankstoomschip, geladen met petroleum, onmiddellijk nè de stranding is gebroken, hetgeen slechts zelden plaats heeft, meestentijds gaan er enkele dagen of zelfs wel weken overheen alvorens zoo'n schip breekt, ten minste in volle zee. De „Berlin" is ook wel spoedig gebroken, doch dit gebeurde bij een stranding op de buitenpier; hier was 't breken zoo spoedig gebeurd, daar door de vaart de eene helft van 't schip voorbij de andere helft schoot, zoodat de bemanning een oogenblik dacht, dat er een tweede schip was gestrandop beide helften bevond zich een gedeelte van de bemanning en liggen de beide wrak stukken nu nog voor een groot gedeelte boven water en ongeveer 100 meter van elkander verwijderd, bovendien heeft het voorschip nog een halven slag gemaakt, zoodat het dwars van het achterschip ligt. De lading petroleum stroomde zoo over vloedig over de oppervlakte der zee, dat, niettegenstaande het wrak ongeveer 12 K.M. uit den wal ligt, de bewoners van Den Helder, dank zij den Westenwind, den petroleumgeur in ruime mate konden op snuiven en niemand in 't eerste oogenblik wist wat daarvan de reden kon zijn. De „Atlas", van de sleepreederij Zur Mühlen, was heden met eenige vletten bij het wrak om nog zooveel mogelijk te bergen. DE KOUDE. De stormachtige entr'acte tusschen twee vorstperioden heeft veel schade aangericht. In het Kanaal was het bar weer. De diensten Dover—CalaisFolkestone- Boulogne en Dover—Ostende werden gestaakt. Aan de Fransche kust lag de heele scheepvaart stil, daar de geweldig hooge zeeën de uitvaart onmogelijk maakten, evenals aan de Spaansche kust, waar een zeilschip zonk. Op de Engelsche kust is de Noorsche stoomboot „Norfolk" in de monding der Tyne gezonken; de bark „Europa" is ver loren gegaan op de kust van Cornwailis, een lichtmatroos is omgekomen. Van de Fransche stoomboot „René Montrieux" is een matroos in zee geslagen en verdronken. Te Folkestone is de Spaansche stoom boot „Mar Baltico" tegen de pier geslagen en zwaar beschadigd. In België heeft het Woensdag allerwege gesneeuwd, zoodat de heele telefoondienst verbroken was. Ook uit Denemarken komen berichten van een zwaren sneeuwstorm, die het spoorwegverkeer belemmerde. Maandagavond zag men het in Berlijn eenige maten sterk weerlichten, en viel tegelijk een stortregen, waardoor de straten en voetpaden met een ijslaagje ter dikte van 2—3 m.M. overdekt woiden. Er ontstond een kleine paniek onder de voetgangers. Menigeen raakte van de been; en meer dan honderd ongelukken werden geconsta teerd. Het electrische tramverkeer werd door het aanvriezen van de rails en door kortsluiting zeer bemoeilijkt. Vergadering van den Gemeenteraad te ZlERlKZEE, gehouden den 13 Januari 1908. In de heden voltallige raadsvergadering werd wegens ongesteldheid van den burgemeester, die, zooals de oudste wet houder, mr. Moolenburgh, mededeelde, aan de beterende hand is, door dezen het voor zitterschap waargenomen. Daar deze raads vergadering de eerste is, die in dit jaar gehouden wordt, werd door hem de wensch uitgesproken, dat de in dit jaar te nemene besluiten mogen strekken tot heil der gemeente. Voor kennisgeving worden o. a. aan genomen I. de mededeeling van Burgem. en Weth. van de gedane opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger. Daaruit bleek, dat in de jaren 1906 en 1907 ont vangen was f 275,162,895 en uitgegeven264,276,46 zoodat meer ontvangen dan uitgegeven was. f 10,886,43'' welk bedrag bleek in kas te zijn II. brief van den heer W. C. de Crane, houdende bericht, dat hij zijn herbenoeming tot commissaris der Vischmarkt niet aan neemt; III. brieven van de heeren M. F. de Vos en F. W. Loewer. houdende bericht, dat zij hun herbenoeming, respectievelijk tot regent en boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur, aannemen; IV. brief van den heer Verwer, meldende, dat hij zijn herbenoeming tot regent van het Burgerweeshuis aanneemt; V. brieven van de heeren mr. P. S. Gerlings en anderen, waarin zij berichten, dat zij hunne benoeming tot leden der Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs aannemen; VI. brieven van de heeren mr. H. J. Wervelman en A. Meylink, houdende bericht, dat zij hunne benoeming tot leden van voornoemde Commissie niet aannemen. De heer Van den Bout adviseert namens de Commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van het Burgerweeshuis, tot goedkeuring van deze in ontvang tot een bedrag van f 8675 en in uitgaaf tot een som van f 7370,88, zoodat er een batig saldo is van f 1229,87. Conform het advies wordt besloten. De heer Fokker brengt namens de Commissie, benoemd tot onderzoek der begrooting van het Burgerweeshuis over 1908 rapport uit. Nadat de verschillende gemaakte opmerkingen door den Voor zitter tot aller genoegen beantwoord zijn, wordt overeenkomstig het advies der Commissie de begrooting in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 8800. Afschrijving van den Hoofdeiijken Omslag wordt verleend aan de heeren: Clavan, tot een bedrag van f 1,80, wegens vertrek naar Weesp en J. den Heijer, wegens vertrek naar Rotterdam, tot een bedrag van f 30. Het adres van het Centrale Comité der Feestviering naar aanleiding van het Koninklijk Bezoek, waarbij aan de gemeente voor het bouwen van een vaste muziek tent een bedrag van f 1100 onder zekere voorwaarden wordt aangeboden, wordt op voorstel van den Voorzitter in handen van Burgem. en Weth. gesteld ter fine van prae-advies. Het suppletoir kohier der belasting op de honden voor 1907 wordt op f 51 vast gesteld. Aan W. Douw wordt, op zijn verzoek, een stukje gemeentegrondbehoudens goedkeuring van Gedep. Staten, onder hands voor den prijs vau f 1 per M7., in verband met een verbouwing van zijn perceel, verkocht. Goedgekeurd wordt het voorstel van Burgem. en Weth., om de standplaats van een stoomcarrousel op de kermis alhier voor den tijd van drie jaar, tegen een bedrag van f 775 per jaar, onderhands te verpachten aan de Wed. J. Schildmeyer te Edam. Op het verzoek van den heer E. M. J. Colago Belmonte om wachtgeld, wordt overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth., afwijzend beschikt. Uit de Memorie van Toelichting tot dit voorstel blijkt, dat de gemeente als toelage aan den heer Belmonte heeft toegekend het bedrag, dat het hem te verleenen rijkspensioen minder zal bedragen dan f 800. Na eenig debat wordt het voorstel van Burgem. en Weth., in zake de regeling van het onderhoud van den straatweg Zierikzee—Brouwershaven aangenomen. De heer Fokker stemde tegen. Tot commissaris der Vischmarkt wordt benoemd de heer J. van Os. De agenda zijn hiermede afgehandeld. Op de vraag van den heer Fokker, of de gasfabriek nog voldoende kolen heeft, wordt door den Voorzitter een gerust stellend antwoord gegeven. Het verwachte kolenschip Is Zaterdag binnengekomen. Men was nog voorzien tot Februari, maar nu heeft men tot Maart kolen in voorraad. De lieer Koo'pman klaagt, welke klacht door den heer De Crane wordt beaamd, over de vermomde bedelaars, die, te koop aanbiedend een stukje zeep, met den voet in de deur het den menschen lastig maken. Hij vraagt, of deze venters vergunning hebben. De Voorzitter: Ja, vragen zij tien dagen, dan krijgen ze er in den regel slechts 2. Op de vraag van den heer Van Os, of op de verordening tot heffing van haven geld reeds de goedkeuring verkregen is, antwoordt de Voorzitter ontkennend. Hierop wordt door dezen de zitting gesloten. Gemengd Nieuws. Vele kleintjes maken één groote! De nieuwe vrachtsverhooging, ingevoerd onder den naam „stationskosten", belooft de Staatsspoor een aardig duitje op te brengen. Een berekening, gemaakt aan de hand van de sedert de invoering (October j l.) gemaakte ontvangsten, geeft een jaar opbrengst aan van ongeveer f 400.000. Dat is dus bijna de helft van de zuivere winst over 1906. Aanstootelijke weelde. De millionair Philip Randolph te Philadelphia heeft Dinsdagavond een bal gegeven, dat maar even f 456.000 heeft gekost. De balzaal was een bosch, met boomen, stroompjes en allerlei landelijk schoon. Over de stroompjes, die met behulp van weerkaatsende spiegels dubbel zoo breed leken, waren bruggetjes geslagen. Zeldzame zangvogels kweelden tusschen de boomen en bloemen. De gasten konden goud- visschen met netjes uit de vijvers scheppen of met hengels ophalen en kregen allerlei kostbare geschenken mee. Het bal van Dinsdagavond heet de opzienbarendste partij, die ooit in Amerika is gegeven, maar men heeft veel aan te merken op dit poenige weelde-vertoon in een stad, waar het wriemelt van werk- loozen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur f Ik verzoek beleefd plaatsing voor het onder- slaande. Bij voorbaat mijn dank. Ten tweedenmale lees ik die waarschuwende advertentie van een nBietenverbouwcr'\ Ik had nooit kunnen denken, dat er nog boeren waren, wien het drie gulden waard was om een ander te waarschuwen. Ik vind het evenwel braaf, als het oprecht is gemeend, maar ik vind het niet braaf, als die waarschuwer zelf pee-agent is; dan noem ik het een lage verdachtmaking. Het is mij bepaald een raadsel welke Belgische suikerfabriek niet aan haar verplichting heeft voldaan. Ik ben verplicht, alhoewel met tegenzin, nainen te noemen, die helaas niet meer bestaan. Wij hebben van af 1875 vier Belgische suikerfabrieken op onze eilanden gehad, t. w.: Moerbeke. Selsaete, „Union Sucrière" te Sas van Gent en „La Ruche" te Gent. Ik durf openlijk te vragen, wie van deze vier heeft niet aan haar verplichting voldaan Zelfs „Sas van Gent" heeft enkele jaren geleden, toen haar agent te Nieuwerkerk in gebreke was, het geld per aangeteekenden brief ons toe gezonden, zonder dat er één cent aan mankeerde. Hoe dikwijls heeft „La Ruche" niet aan lage ver dachtmaking blootgestaan, maar wie is er aan te kort gekomen Concurrentie is voor ieder toe te juichen, en moet door ieder zooveel mogelijk worden gesteund. Alhoewel ik op dit oogenblik buiten den bieten- bouw sta, kan ik tot*' onmogelijk instemmen met een veroordeeling, die geheel buiten de waarheid is; ik ben doodeenvoudig een groote vijand van iedere lage verdachtmaking. Haamstede. a. LEEUW Bz. Geachte Redacteur! Mag ik nog eens terugkomen op het verslag van den Neerbosch-avond te Oosterland, in ver band met het ingezondene van Dinsdag 1.1.? Afwezigheid heeft me verhinderd dit eerder te doen. Hei kinderachtig praatje over mijn boosheid, het onverstandige gebruik van het Schriftwoord: „Oordeelt niet, opdat ge niet geoordeeld wordt" wat hierop neerkomt, dat uw verslaggever wel 't recht heeft naar eigen believen verslag te geven van zulk een bijeenkomst, maar ik als predikant niet mijn indruk van dat verslag mag weergeven het misverstaan van mijn vergelijking, waarbij aan de stichting Neerbosch niet te denken viel dat alles met nog allerlei opmerkingen mag ik wel laten voor wat het is. Het betreft niet de zaak waar '1 om gaat. Zuiver zakelijk wil ik blijven en zoo kort mogelijk. Welk karakter had het optreden van den Directeur der weezen? Daar hangt alles van af. Uw verslaggever zegt: „Het was een soort muzikale soirée met een preek er aan verbonden". Dat is een oppervlakkig oordeel en een dwaze voor stelling. Daartegen kwam Ik op en kom ik weer op. Dat karakter had het niet. Ik zal het bewijzen. Dat is beter dan beweren. Het was geen gewone godsdienstoefening. Deze bepaalt de gemeente bij hetgeen ze ontvangen heeft van God en bij hare roeping. Toch stond het optreden van ds. Schrijver daar niet buiten. Het gaf daaraan een bepaalden inhoud en strek king; zooals dat ook het geval is wanneer b.v. een zendeling optreedt. De bijeenkomst droeg alzoo een christelijk-philanthropisch karakter. Het doel was een goede collecte maar veel meer blijvende belangstelling in de stichting. Zonder twijfel was het beste middel daartoe een zang- gezelschap mee te brengen en bij wijze van een koor liederen ie laten zingen. Al kwamen nu de meesten alleen hierom, en al was dit voor ons allen zeker de grootste attractie, dan was toch niet het doel der bijeenkomst eens te laten hooren hoe goed ze zingen en spelen konden. En daarom werd ook het karakter der bijeenkomst niet ver anderd. Het was een tegemoetkoming aan onze zwakheid; om ons te trekken en te gewilliger onze roeping hierin te doen erkennen en op ons nemen. Het was dus geen uitvoering of iets dergelijks in de kerk. Zulk een voorstelling is zeer oppevlakkig, en werkt de bekrompenheid in de hand. Ik hoorde dc uitdrukking: „komediestuk in de kerk" langs mijn ooren gaan; met 't oog op dc komst der weezen. Dat is nu anders ge worden, omdat de bijeenkomst zelve het echte religieus besef heeft wakker geroepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5