ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Donderdag 9 Januari 1908. (525 ierikzeesohe Couran t). HINDERWET. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1.60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8563. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiCnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zjerjkzee maken bekend; dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van het Bestuur der Schietvereeniging „Prins Frederik Hendrik" alhier, waarbij vergunning wordt ge vraagd tot oprichting van eene Schietinrlchting op den binnenberra van den Zeedijk, gelegen langs Cauwes-inlage van het Waterschap Schouwen, tusschen de dijkpalen 16 en 19, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend sectie C no. 127bis; dat op Woensdag den 22 Januari aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 8 Januari 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B.~ JAN SNELLEN, Secretaris. Het schijnt, dat de vorming van een nieuw kabinet in ons land is opgedragen aan den heer Heemskerk, een naam, wel bekend uit onze parlementaire geschiedenis. Wijlen zijn talentvolle vader was her haaldelijk Minister, en verstond de groote kunst om zich op het politieke koord in evenwicht te houden, door zich niet te veel naar rechts en zich niet te veel naar links te bewegen. Gelukt het den zoon een ministerie samen te stellen, dat o. i. niet anders kan gevormd worden dan uit leden der rechterzijde, daar deze de crisis op zettelijk in het leven heeft eeroeoen. en heeft de zoon de groote gave zijns vaders geërfd, dan kan zulk een ministerie tot de periodieke kamerverkiezingen zich ver moedelijk wel staande houden. Maar mist hij die gave, dan is een conflict onvermijde lijk, waarvan een tusschentijdsche kamer ontbinding het gevolg kan zijn. Met de mogelijkheid eener kamerontbinding dienen de kiezers in elk geval reeds nu rekening te houden, opdat zij hen op den een of anderen dag niet koud op het lijf valle, en hen onvoorbereid vinde. „Er zijn nog rechters in Berlijn" was een spreekwoordelijke uitdrukking, die een getuigenis aflegde van de strikte recht vaardigheid der mannen, die in Pruisen's 1 hoofdstad met de rechtspraak belast waren. Met den blinddoek voor oogen, zonder aanzien des persoons werd rechtgesproken. Kan een dergelijk vleiend getuigenis ook m afgelegd worden van de rechters, die J Harden tot vier maanden gevangenisstraf J en tot betaling der kosten van de straf procedure veroordeeld, en graaf Kuno von Moltke als rein en smetteloos gerehabiliteerd hebben? Hebben zij met het oog op de hooge positie, die Von Moltke, Eulenburgh en zoovele anderen in staat en maatschappij innemen den blinddoek niet afgenomen, en onder de groene tafel geworpen? Ons komt het voor, dat het tweede strafgeding tegen Harden uitsluitend op touw is gezet om de heeren, die hun wapenschild be zoedeld hebben, in eere te herstellen. En dat kon niet anders gebeuren dan door Harden te veroordeelen. Om dat te bewerk stelligen werd de voornaamste getuige, mevrouw Von Elbe, de gescheidene vrouw van Kuno von Moltke als hysterisch en onbetrouwbaar voorgesteld, zoodat haar getuigenis voor de rechtbank van nul en geenerlei waarde werd. En op dit getuigenis steunden in hoofdzaak de verklaringen van Harden, dr. Schwenninger, de lijfarts van wijlen Prins Bismarck, en de vrouw van dr. Schwenninger, een nicht van Graaf Kuno von Moltke. De vraag kan gesteld worden, wanneer Graaf Kuno Von Moltke en Graaf Eulenburgh niet schuldig waren aan handelingen, strijdig met de menschelijke natuur, waarom hebben zij dan indertijd met Harden onderhandeld, met het doel een einde te maken aan de campagne in de Zukunft tegen hen en de Liebenberger tafelronde. Iemand, die onschuldig is, onderhandelt niet, maar brengt den lasteraar onmiddellijk voor het gerecht. Harden moge door de rechtbank gevonnist zijn, in de oogen des volks is hij thans een martelaar. Hij heeft tegen zijn vonnis revisie aangeteekend bij het Relchsgerlcht. Vrijdag a.s. zal door geheel Pruisen een groote betooging worden gehouden ter verkrijging van algemeen rechtstreeksch, geheim kiesrecht. Op dienzelfden dag namelijk komt in den Pruisischen Landdag een voorstel tot wijziging der kieswet in vrijzinnigen geest in behandeling. Het voorstel der regeering om land, toebehoorende aan Poolschegrondeigenaren, en gelegen in Polen, te kunnen onteigenen, wordt door de Polen beantwoord met het boycotten van alle Duitsche fabrikaten. De Minister-President van Hongarije heeft ter gelegenheid van de nieuwjaars receptie een rede gehouden, waarin hij aankondigde, dat eerlang een wetsontwerp zal worden ingediend, waarin het algemeen kiesrecht zal worden toegestaan. Honderd vijftig leden van de eerste Rijks-Doema in Rusland, die na de ont binding het bekende Wiborgsche manifest onderteekend hebben, en waaronder zich ook bevindt de beroemde voorzitter van die Doema, professor Moeromtsef, zijn tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De leden der huidige Doema, behoorende tot de linkerzijde, brachten in de wandel gangen van het Paleis van Justitie een geestdriftvolle ovatie aan de veroordeelden. Een adres werd voorgelezenwaarin Moeromtsef hulde werd gebracht voor het geen hij voor het Russische volk gedaan heeft. Ook Golowin, de voorzitter van de tweede Rijks-Doema, zond een adres van sympathie. De mannen van het Verbond van het Russische volk vinden natuurlijk het vonnis veel te licht. Zij hadden ver wacht en gewenscht, dat de doodstraf over hen was uitgesproken. De Rijks-Doema en de Rijksraad hebben ruim 15 millioen roebel toegestaan voor uc tiwuuiijueiiue uevoiKiug In ae aoor hongersnood geteisterde streken. Verreweg het grootste deel van het bedrag komt in de zakken van de hoogere en lagere beambten terecht. Hoe hooger de beambte op de bureaukratische ladder staat, des te meer hij zich toeëigent. Het zal bitter weinig wezen, wat ter verdeeling onder de arme hongerlijdende bevolking over schiet. Wanneer zal aan dien rotten toestand een einde komen? Rusland zendt onophoudelijk troepen naar de Finsche grenzen. Het heet, dat zij daar dienst moeten doen om de smok kelarij tegen te gaan, maar dit is slechts een voor de hand liggend voorwendsel. Hun ware bestemming is om op een gegeven gunstig oogenblik Finland binnen te rukken, teneinde aan de constitutioneele instellingen, die tengevolge van de in Rusland uitgebroken revolutie indertijd in Finland opnieuw in het leven werden geroepen, met kracht van wapenen een einde te maken. De Belgische jongeman, Edward Joris, die afwist van de samenzwering tegen den Sultan van Turkije, indertijd gesmeed en die deswegens ter dood veroordeeld werd, is thans, vermoedelijk door tusschenkomst en voorspraak van den Belgischen gezant te Konstantinopelin vrijheid gesteld, op voorwaarde dat hij den Sultan noch in woorden noch in geschriften ooit zal aan vallen. Hij is in zijn gezondheidstoestand geschokt het gevangenisleven scheen hij niet goed te kunnen verdragen in Antwerpen bij zijn moeder teruggekomen. De regeering der Vereenigde Staten neemt uitgebreide maatregelen tot ver dediging der Amerikaansche kusten en zendt groote hoeveelheden amunitie naar de Philippijnen. Dat zijn toch geen teekenen, die wijzen op vrede, vooral als men in aanmerking neemt, dat een machtige vloot reeds op weg is naar de Stille Zuidzee. Het is best mogelijk, dat de Amerikaanscjie staatslieden, ondanks hun verzekeringen van vrede, niet het minst met het oog op de financiëele en industriëele crisis aansturen op een oorlog met Japan. In Japan, dat zich stil houdt, en doet, alsof het niets bemerkt, zal men trouwens dat wel begrijpen. AMERIKA. Te New-York werd een Italiaan gearres teerd, die te Fondi (provincie Rome) de hut, waarin het meisje, dat zijn liefde niet beantwoordde, met haar familie woonde, in brand stak. Daar hij met den geladen revolver een ieder, die de woning verlaten wilde, bedreigde, kwamen vijf personen in de vlammen om. John D. Rockefeller" heeft de univer siteit te Chicago 2.191.000 dollars tot dekking van het tekort over het afgeloopen jaar geschonken. In het geheel heeft hij nu voor dit doel 23 millioen dollars gegeven. Daar de New-Yorksche huiseigenaren tot de conclusie gekomen zijn, dat ze minstens 250.000 dollars zouden moeten besteden, om de stakende huurders uit hun huizen te zetten, besloten ze 10 pCt. van de huur af te doen. Intusschen werd echter reeds bevel gegeven, den6enjan. 1000 woningen gerechtelijk te doen ontruimen. De huurders zijn trouwens met het voorstel der huis eigenaren niet tevreden. Zij verlangen, dat de huur met 20 pCt. verminderd wordt. In een conferentie verklaarden de eigenaren in dat geval onmogelijk de belastingen en de renten der hypotheken te kunnen betalen, terwijl de huurders van hun kant beweren, onmogelijk meer te kunnen doen. Een zalig uiteinde en een goed begin! In den nacht van 31 December op 1 Januari hebben zich in enkele oorden van de Vereenigde Staten zonderlinge tooneelen afgespeeld. Met het nieuwe jaar zijn in de Staten Georgië, Alabama en Oklahoma nieuwe, zeer krasse drankwetten van kracht geworden. Het zonderlingst en tegelijk het schandelijkst ging het toe in Oklahoma-City, waar klokslag 12 vóór de verschillende restaurants en kroegen de nog aanwezige wijn en bier werden uit gegoten. Deze etablissementen werden n.l. met ingang van 1 Januari gesloten ver klaard. Daar dit pok alfemnt'ti verwacht werd, stond het vóór ae drankgelegenhedcn zwart van de menschen met kruiken, kannen, kopjes, enz. Zoodra de goten waren gezwollen van den drank, begon de menigte zich, met of zonder vaatwerk, meester te maken van het vocht. Velen lagen eenvoudig met het gezicht in de goot en slurpten de vuile massa naar binnen. Spoedig lagen overal in de straten de lichamen van stomdronken menschen en kinderen. ITALIË. Te Nizza is het 2 Januari zoo gaan regenen, dat de laagte van La Bocca tot Napoule onder water staat. Een daklooze, die den nacht doorbracht in 'n hut voor 't vogelschieten, werd door het water op het dak gedreven, en bracht daar zes uren bibberend en schreeuwend door. Met een bootje werd hij gered. TURKIJE. Constantinopel, 5 Jan. Het antwoord der Porte op de collectieve nota van 29 December kwam gisterenavond op het Duitsche gezantschap aan. De nota zegt: Het voorgestelde wetsontwerp om ambte naren van den civielen Turkschen dienst tot leden der financiëele commissie te benoemen, dient, naar de meening der Porte, met aandacht bestudeerd te worden. Het zal door de mogendheden goedgekeurd worden, aangezien het ontwerp in aller belangen voorziet. Volgens de voorgestelde regeling zou deze tak van dienst verbeterd worden en het normale karakter aannemen, waardoor de geheele administratie het noodige evenwicht zou verkrijgen. De mogendheden kunnen ook in aanmerking nemen, dat het Mohammedaansche element, 't welk de regeeringsautoriteiten steeds blijken van gehoorzaamheid gaf, in de genoemde vilajets het overwegende is en dat men bij den tegen woord igen stand van zaken de belangrijkheid eener schikking, wier handhaving in het algemeen belang zou zijn, niet mag miskennen. OOSTENRIJK. Keizer Frans Joseph heeft f50.000 aan den Paus gezonden, als een dankoffer voor zijn herstel van zijn laatste ernstige ziekte. RUSLAND. Aan de club der land- en zee-officieren te Petersburg vroeg Zaterdag een jong meisje Admiraal Wirren, commandant der Zwarte Zee-vloot en één der getuigen in het proces-Stössel, te spreken. Men vond haar wijze van doen verdacht en zij werd daarom gefouilleerd. Toen daarbij ontdekt werd, dat het meisje een revolver bij zich droeg, werd zij gevangen genomen. Men houdt er voor, dat zij lid is eener revolu- tionnaire vereeniging en admiraal Wirren wilde vermoorden. De Russische Rijksraad heeft nu op zijne beurt het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij een totaal bedrag van 15,182,000 roebel wordt bestemd voor het verleenen van onderstand in de hongersnoodlijdende streken. In den omtrek van Tiflis hebben Zondag j.l. vijftig roovers de spoorlijn op gebroken om een posttrein te laten ontsporen en vervolgens te plunderen. Vóór den posttrein echter kwam een trein met militairen; deze ontspoorde en zeven sol daten werden gewond. Terstond openden de andere soldaten het vuur op de roovers, die in de duisternis verdwenen. De post trein, waarmee een bedrag van twee millioen roebels vervoerd zou worden, liet men niet van het station Karyasy vertrekken. Later vond men op de spoorlijn nog een helsche machine. In het oosten van Rusland is een enorme massa sneeuw gevallen. De spoor lijnen zijn met meterdikke sneeuwhoopen bedekt. Een aantal goederentreinen zijn ingesneeuwd. Het vervoer van goederen moest op verschillende lijnen gestaakt worden. ENGELAND. In één der Londensche clubs werd tusschen een Amerikaan en een Engelschman de volgende weddingschap aangegaan. De Engelschman maakt een reis om de wereld zonder een cent op zak. De reiskosten moeten uit den verkoop van foto's en S[?gfeesmaTwo°r0<fenhi\>?s^effffld s(etline Hij moet voortdurend een masker dragen en een kar meesjouwen. Iedere graafschap van Engeland dient bezocht te worden verder Ierland, Schotland en twintig andere rijken. Uit elke stad moet de wereldreiziger een briefkaart sturen en verder op het stadhuis een bewijs van aankomst laten teekenen. Ofschoon hij zijn masker nooit mag afdoen en het strikste incognito in acht moet nemen, verlangt de Yankee, dat hij op reis een vrouw vindt. Vervult hij alle voorwaarden en komt hij heelhuids in Londen terug, dan heeft hij 20.000 pd.st. (f 240000) verdiend. De Engelschman begon Woensdag van Trafalgar Square zijn tournee. Een groote volksmenigte was op de been om hem vaarwel te zeggen. De wereldreiziger nam afscheid met de woorden: „Tot ziens, over tien jaar". Zaterdag 1.1. reed men in heel Engeland schaatsen. In het Zuider-gedeelte had men dit in vele jaren niet kunnen doen. In den Oudejaarsnacht is in het Engelsche dorp Fleet, bij Alderschot, een treurig drama afgespeeld. Daar woonde de gescheiden vrouw van Majoor Coates Philips, een officier, die zich in den Boerenoorlog onderscheidde. Het huwelijk der beide echtgenooten werd in Juli 1906 ontbonden. In December van dat jaar drong majoor Philips onverhoeds het huis zijner vrouw binnen en trachtte daar zelfmoord te plegen in een serre, waar hij zich opgesloten en de gaskranen opengezet had. Toen hij wegens die mislukte poging tot zelfmoord voor het gerecht verscheen, moest hij zich onder eede verplichten, een jaar lang geenerlei aanslag tegen zijn gewezen vrouw en geen poging tot zelf moord te plegen. Hij hield zijn woord. Zijne gewezen echtgenoote, die te Fleet bij hare moeder, mevr. Lucine, ging wonen, had het geheele jaar 1907 niets van hem vernomen, Maar op Oudejaarsavond, toen de beide dames hunnen rechtsgeleerden raadsman den procureur Smith, te gast hadden, werd er luid aan de deur geklopt. Toen mevr. Philips open deed, werd zij omver geworpen door een man, in wien zij haren gewezen echtgenoot herkende. De majoor haalde een revolver te voorschijn en schoot op mevr. Lucine, die kwam toesnellen en die doodelijk gewond werd, alsook op den heer Smith, die gekwetst werd aan de dij. Mevr. Philips vluchtte, achtervolgd door den majoor. Hij loste een paar schoten op haar, zonder haar te raken, en ten slotte, toen hij meende haar te hebben getroffen, schoot hij zichzelven een kogel door het hoofd. Een jaar geleden vestigde generaal Booth, de commandant van het Leger des Heils, te Londen een bureau om te trachten den zelfmoord tegen te gaan. Eenigen tijd later werden gelijksoortige bureaux opge richt te Berlijn, New-York, Chicago en Melbourne. Het doel der bureaux was, goeden raad te geven en hulp te verstrekken aan allen, die, door het ongeluk achtervolgd, neigden tot zelfmoord. Generaal Booth publiceert nu een rapport betreffende de resultaten door deze eigen aardige organisatie bereikt. Gedurende het afgeloopen jaar zijn door de goede zorgen van het bureau te Londen 1125 mannen van zelfmoord teruggehouden, terwijl het aantal van hen, die door de andere bureaux voor den ondergang werden behoed, minstens even groot mag worden geschat. Van de mannen, die bij het Londensche bureau hulp kwamen vragen, waren 59 pCt. slachtoffers van geldelijke verlegenheid, 11 pCt. hadden hun ongelukkige omstan digheden aan den alcohol of aan ziekte te wijten, 9 pCt. waren door melancholie aangegrepen. BEL6IË. De echtgenooten Wautier, herbergiers te prquelines, in Henegouwen, houden een achttal kostgasten. De man is tevens machinebouwer en hoefsmid. Zaterdagmorgen', tegen 2 ure, toen Wautier, zijn vrouw en zijn kind nog rustig op de eerste verdieping sliepen, weerklonk Pr ppnclflonc vtir.) U,-J revolverkogel in de linkerslaap gekregen. Aanstonds werd een geneesheer ontboden en de gendarmerie verwittigd. De moorde naar is, volgens het onderzoek, in de kamer gedrongen, terwijl de echtgenooten Wautier sliepen hij moest de woning heel goed kennen. De bevelhebber der gendarmerie heeft de acht werklieden ondervraagd, die bij Wautier in de kost zijn. Een neef van den vermoorde, op wien vermoedens rustten, verklaarde, dat hij een persoon heeft zien vluchten. De neef is niettemin aangehouden, evenals de vrouw. Beiden werden door het volk uitgejouwd. Na een langdurig verhoor hebben zij ook bekend. De vrouw had de deur open gelaten, de neef is daardoor in huis geslopen naar de slaapkamer, en heeft zijn revolver afgetrokken vlak bij het hoofd van zijn oom, die op de plaats dood bleef. NEDERLAND. Deventer, 6 Jan. Bij het afbreken der oude ververij der Koninklijke Tapijtfabriek, vonden in een dik stuk muur de werk lieden een plank, waarop stond: „Hier licht een kind begraven en ook een pot met goud". Natuurlijk werd nu alles zeer nauw keurig onderzocht, doch zonder resultaat; waarschijnlijk heeft men, bij 't bouwen der nu gesloopt wordende fabriek eens een grap willen hebben. Amsterdam, 6 Jan. Zooals wij reeds vermeldden, heeft reeds Zaterdag de oudste van de gebroeders Roos, de zeeman, een volledige bekentenis afgelegd. Deze bekentenis is Zaterdagavond gevolgd door die van zijn broeder, hoewel deze niet zoo gul in zijn mededeelingen was, en niet dan schoorvoetend tot het open baren van de waarheid te bewegen was. Er is dan ook tusschen beiden een aan- merkelijkkarakterverschil. Eenmaal inziende, dat zijn zaak verloren was, heeft Willem Roos zonder omwegen alles opgebiecht, en zoo aan de politie een volledig verhaal gedaan van zijn aandeel in de gepleegde misdrijven, waaruit van zelf viel op te maken de mate van schuld bij de anderen. 't Staat thans vast, dat het eigenlijke „Trio" gevormd werd door vier personen de gebroeders Willem en Johan Roos, die beiden ongehuwd zijn, de stucadoor Anton de Grooff, die gehuwd is en een vrouw met twee kinderen heeft, en een vierde, die nog voortvluchtig is. De man, die in zijn plaats gearresteerd werd, de losse werkman Boomsma, is weder vrijgelaten, nadat was gebleken, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1