ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 7 Januari 1908. (SZ ierilizeesclie O o ur a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week. 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8562. Uitgaver-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZEHoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Tweede Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1907. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS var. ZiErik zee maken bekend, dat het tweede Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1907, op den 24 December j.l. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in af schrift ter lezing ligt; Voorts wordt In herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 4 Januari 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEJJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, f.H-Secretaris. SPANJE. De hoofdprijs van de Kerstfeestverloting was te Barcelona gevallen; 6 millioen peseta's werden verdeeld over een klein aantal families. Natuurlijk ontstond dadelijk na ontvangst van het bericht een feestelijke stemming onder de gelukkigen. En ook de buren kregen hun gretig aanvaard deel in de vreugde van de prijswinnaars. Tegen den namiddag was men zóó druk aan het feestvieren, dat hemel zoowel als aarde bijna vergeten waren. Maar op het oogenblik, dat de uitgelatenheid bijna haar toppunt bereikte, werd een schrikke lijke knal vernomen. „Een bom", riepen allen. De Barcelona-ers hebben n.l. onder vinding in deze materie. Inderdaad was een ijzeren buis met dynamiet, spijkers enz. gevuld, ontplofttwee pofitie-agenten waren bij de ontploffing gewond. Nog was de eerste schrik niet over, of een tweede ontploffing volgde, thans in het portaal van een huis, waarvan de trap stukgeslagen werd. Een jonge man en een vrouw werden verwond. TURKIJE. Konstantinopel, 4 Jan. Er zijn te Kon- stantinopel 77 gevallen van cholera geconstateerd, waarvan 52 met doodelijken afloop. Te Mekka deden zich twaalf gevallen voor, aan boord van het Fransche schip met Fransche pelgrims, de „Nivernais", die zich op het oogenblik in de Roode Zee bevindt. FRANKRIJK. Parijs, 4 Jan. De crisis is opgelost; Minister Briand heeft de portefeuille van Justitie overgenomen, terwijl dat departement met dat van Eeredienstzal worden vereenigd. DUITSCHLAND. Berlijn, 3 jan. Harden is tot 4 maanden gevangenisstraf en in de kosten, ook van het eerste geding, veroordeeld. In de overwegingen van het vonnis wordt gezegd, dat graaf Moltke uit de behandeling der zaak rein en vlekkeloos te voorschijn is gekomengeen smet kleeft hem aan; blank en vlekkeloos staat zijn eereschild. Het gerechtshof zoo heet het verder heeft geen zwaardere gevangenisstraf op gelegd, daar Harden bij zijn zwakken gezondheidstoestand, toch al zeer zwaar getroffen wordt. Lemberg, 3 Jan. 130 personen, van wie ooren en handen, tengevolge van de buitengewone koude bevroren zijn, doen een beroep op de particuliere liefdadigheid. NEDERLAND. Arnhem, 4 Jan. In de Doelenstraat alhier woont op een klein zolderkamertje een vrouw, die door haar man, welke nog eenige maanden gevangenisstraf moet ondergaan, verlaten is. Sinds eenige dagen had in datzelfde kamertje een zuster met haar kroost, bestaande uit 4 kinderen, waarvan de oudste 11 jaar telt, haar intrek genomen. De vrouw, die wegens ziekte in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht opgenomen is, liet dezer dagen de zorg voor haar kinderen aan tante over, die zich evenwel van het lot der nichtjes en neefjes niet veel aantrok. De 11-jarige moest het eten voor haar broertjes en zusjes verdienen door langs de huizen daarvoor te bedelen. Een toeval bracht den ellendigen toestand der kinderen, die gebrek leden, geen dekking hadden en op een stroozak in een hoek van het kamertje op den grond sliepen, aan het licht en door Üe zorg van het armbestuur is het viertal in één der christelijke logementen opgenomen. Getracht zal worden de moeder de voogdijschap te ontzeggen. Edam, 3 Jan. Alhier had hedenavond een ongeluk plaats. De II-jarige G. Duim speelde op het ijs in de Nieuwehaven bij een tjalkschip, dat daar ingevroren lag. Een zwaard was omhoog, met een boom er onder tot steun. Onbedachtzaam schopte de jongen dien steun weg, en het zwaard verpletterde hem. Hij was dadelijk dood. Amsterdam, 4 Jan. Het beruchte „Trio", de inbrekers, die door hun brutaal op treden deze gemeente zoo lang in onrust hielden, is in handen van de politie, 't Zijn de twee gebroeders Roos, van wie de één stucadoor en de ander zeeman is, en een derde De Grooff genaamd. Bovendien zijn nog ais vermoedelijke medeplichtigen in hechtenis genomen zekere Boonsma, los werkman, en de beide liefjes van de Gebr. Roos. Een dezer, de zeeman Willem Roos, logeerde in „Het Blauwe Kruis", in de Warmoesstraat, de ander, de stucadoor Jac. Roos, bewoonde een kamertje in de Pieler Baststraat 18. Zij hadden hier nog een moeder, die een arme, maar fatsoenlijke weduwe is. Vrijdag kwam één der zoons haar op zoeken, en gaf haar f 90 in bankpapier. Daar hij echter de herkomst van dat geld niet kon noemen, en de vrouw wist, dat geen harer beide zoons werk had, aarzelde zij het geld aan te nemen. De zoon drong er op aan, en vertrok. De moeder voelde zich echter bezwaard door het bezit van het geld en deelde, na overleg met haar dochter, de zaak aan de politie mede. Deze ging op onderzoek uit, en het gevolg was, dat hedennacht de ééne Roos bij zijn thuiskomst in zij i logement in de Warmoesstraat is gearresteerd. Hij verzette zich hevig tegen zijn arrestatie, maar werd ten slotte toch overweldigd, en naar het bureau St.-Pietershal gebracht. Het bleek, dat hij nog in het bezit van veel geld was. Ook zijn meisje, dat in hetzelfde logement woonde, werd naar dat bureau geleid. Kort daarna deed de politie een inval in het huis in de Pieter Baststraat. De broeder was echter niet thuis. Bij een huiszoeking werden verschillende voorwerpen in beslag genomen, die zijn schuld aan eenige inbraken van de laatste dagen aantoonden. O.a. werd gevonden de hamer, die is medegenomen uit de meubel fabriek van de firma J. H. Haag Zonen, welke hamer door den meesterknecht dier fabriek is herkend. Ook werden eenige fleschjes cacao gevonden, die vermoedelijk van de inbraak bij de firma Blooker af komstig zijn. Later werd ook deze Roos, toen hij zijn broer in diens logement kwam opzoeken, aldaar in hechtenis genomen. Inmiddels was de politie ook elders in de stad op nasporing uitgegaan, en naar bleek ook hier met goed gevolg. 't Had n.l. de aandacht getrokken van de rechercheurs van het bureau Ferdinand Bolstraat, dat 't in de tapperij van zekeren Eijlders, le Jan Steenstraat 46, niet richtig toeging. Aldaar kwamen verdachte personen bijeen, en vooral na elke inbraak van de laatste dagen scheen men er goed van geld voorzien. Een en ander was aanwijzing genoeg voor den ijverigen rechercheur Brouwer om er met eenige collega's een inval te doen, en dat dit goed gezien was bewees de uitkomst. Toen de politie kwam, trof zij daar aan behalve Eijlders en zijn vrouw, een zekeren Anton de Grooff, bij genaamd „Lange Toon", en nog een paar personen. Zij werden allen naar het bureau gebracht en aldaar gefouilleerd. De Grooff had een papier in den zak, waarop het woord Terstal" was geschreven, zijnde de valsche naam, waaronder Willem Roos, de zeeman, in zijn logement in de War moesstraat verblijf hield. Dat was een aanwijzing, dat deze De Grooff inderdaad in relatie stond tot de gebroeders Roos, en bij verder onderzoek bleek, dat hij dienzelfden dag Roos in diens logement had opgezocht en zeer druk met de beide broeders omging, bijna voortdurend in hun gezelschap was gezien. Toen dit geconstateerd was, werd een huiszoeking gedaan in zijn woning in de Albert Cuypstraat, en ofschoon aldaar slechts een pak kaarsen gevonden werd, waarvan er waarschijnlijk bij de inbraken hebben dienst gedaan, kre men toch uit nog andere omstandigheden de zekerheid, dat deze De Grooff het derde lid van het beruchte „Trio" was. Hij werd natuurlijk ook ingerekend, en eenzelfde lot trof aanvankelijk den tapper Eijlders, aangezien in een kast van zijn woning een revolver van één der gebroeders Roos werd aangetroffen en alles er op wees, dat de plannen tot de inbraken ten zijnent werden uitgebroed. Eijlders werd echter later vrijgelaten omdat niet bleek, dat hij tot het complot behoorde. De revolver waarvan boven sprake is, was die van Jacob Roosook diens broeder Willem was in het bezit van zulk een wapen. Dit werd bij zijn arrestatie bij hem gevonden, en als een zware geluigenis tegen hem geldt, dat op die revolver passen de scherpe patronen, welke gevonden zijn bij de inbraak in de schoenfabriek van de gebrs. Larsen, in de Kuiperstraat. Er zijn bovendien nog andere bezwarende getuigenissen, vooral tegen de gebroeders Roos. Wij uoemden reeds den uit de fabriek van de firma Haag gestolen hamer, maar behalve dit overtuigingsstuk werd bij de inbraak in de Nieuwe Huishoudschool door de inbrekers een steekbeitel achter gelaten. Het liefje van Jacob Roos heeft aan de politie verklaard, dat die beitel aan dezen toebehoorde. Men herinnert zich, dat ook is inge broken in het particuliere pandjeshuis van den heer Cosman, in de Daniël Stampert- straat, en dat daar voor een waarde van f 600 aan goud en zilver "werd gestolen. Een aantal ringen,, van deze inbraak af komstig, werden beleend in een beieenhuis in de Vrolikstraat. De gebroeders Roos zijn aan den houder van dat huis vertoond en deze herkent hen beslist als de per sonen, die de ringen kwamen aanbieden. Er zijn dus reeds overtuigende bewijzen genoeg, dat men hier inderdaad op de gevaarlijke inbrekers van de laatste weken de hand heeft gelegd. Meer en meer blijkt, dat het „Trio" nog handlangers heeft gehad en dat dus de naam die op slechts 3 personen duidde, een middel is geweest om de politie op een dwaalspoor te brengen. Wij deelden reeds mede, dat, behalve de gearresteerde liefjes van de hoofdper sonen thans vier mannen in hechtenis zijn. Ontegenzeggelijk moet er nog minstens een vijfde in 't spel zijn. Dit leidt de politie af uit de volgende omstandigheden: Onder de door de inbrekers achtergelaten voorwerpen in de cacaofabriek „Holland", bevonden zich een advocaatflesch met een restantje bitter er in, en een leeg sigaren zakje met den naam van den winkelier. Aan dezen laatsten zijn vier arrestanten vertoond, doch hij herkende geen hunner als iemand die in den laatsten tijd bij hem sigaren gekocht heeft. Ook is opgespoord de tapper, bij wien in de bovenbedoelde advocaatflesch bitter is gehaald. Dat geschiedde door een man, maar ook deze tapper verklaarde, toen hem de arrestanten werden vertoond, dat 't geen van het viertal geweest is. Dit duidt dus op een vijfde tot nu toe nog niet ge vonden medeplichtige. De vier die thans in hechtenis zijn blijven hardnekkig alle schuld ontkennen. De meisjes echter moeten nog al bezwa rende getuigenissen tegen hen afgelegd hebben. Wij vermeldden reeds haar ver klaring omtrent de gevonden beitel en zij hebben ook erkend, voorwerpen van de inbraak bij Cosman te hebben beleend. De arrestanten zijn heden van het eene politiebureau naar het andere vervoerd om gehoord te wordendaar de inbraken, waarvan zij verdacht worden, onder ver schillende secties ressorteeren, Daartoe behooren de bureaux St.-Pietershal, Gym nasium, Ferdinand Bolstraat, Muiderpoort en Reyer Anslostraat. Alle vier zijn min of meer bekenden bij politie en justitie. Een der Gebr. Roos moet o. a. nog een vonnis van 9 maanden ondergaan wegens verduistering van een orgel. 4 Jan. Onder begunstiging van het meest gewenschte winterweer werden heden op de banen der „Amsterdamsche IJsclub" wedstrijden om het kampioenschap voor Nederland in het schoonrijden gehouden, eerst voor dames en daarna voor paren. De jury bestond uit de heeren Van Niedewaart te Dordrecht en mrs. Verweer te Zwolle en Delprat te Rotterdam. Zij kende van de 24 deelneemsters het kampioenschap voor dames toe aan mej. F. J. Siemens te Groningen en den tweeden prijs aan mevrouw Jongeneel— Van den Bergh te Haarlem. Voor den wedstrijd voor paren waren 19 deelnemers. De eerste prijs werd gewonnen door den heer E. Lautenbach met mej. Hooijkaas te Rotterdam en de tweede door den heer C. R. Blauwboeren zijn zuster te Wieringer- waard. Duizenden liefhebbers en belangstellen den woonden op en rondom de banen de ijsfeesten bij, die door muziek werden opgeluisterd. In den Lutkemeerpolder had een der genoodigden van het jachtgezelschap des heeren Rutgers van Rozenburg de onvoor zichtigheid zich op een bevroren mesthoop te begeven, waar hij tot den nek inzakte; met moeite moest hij uit die onaangename positie gered worden. Na van andere kleederen te zijn voor zien, was zijn Just tot jagen verdwenen en spoedde hij zich terug naar Amsterdam. Utrecht, 4 Jan. De politie alhier arres teerde gisterennacht een molenaarsknecht, die in 1900 door de Tielsche rechtbank was veroordeeld en tot den eersten dag des jaars 1908 vrij had rondgeloopen In het militair hospitaal alhier is een soldaat van het regiment genietroepen overleden aan meningitis (ruggemerg- hersem Ucsonistekiug), na drie dagen lijdende geweest te zijn. 's-Graven hage, 4 Jan. Met het oog op de strenge koude had H. M. de Koningin last gegeven, dat gisteravond aan de koetsiers, die met hun rijtuigen soms uren achtereen in de file stonden, om de gasten na het einde van het bal huiswaats te rijden, verwarmende drank zou worden verstrekt. Ter uitvoering van dezen wensch van H. M. belastte de melkinrichting de „Landbouw" zich namens het keuken departement met de taak. ieder der koet siers J liter melkchocolade uit te reiken. Werving voor het Indische leger! Als proef, vermoedelijk met het oog op de minder goede resultaten, welke de werving voor het Indische leger in de laatste jaren heeft afgeworpen, zullen hier te lande wervings-agenten worden benoemd ten getale van zes, die moeten zijn gegageerde of gepensionneerde onderofficieren van dat leger. Het Rijk zal daartoe in 6 districten worden verdeeld. De commandant der Koloniale Reserve is belast met de alge- meene regeling en benoemt de agenten. Rotterdam, 4 Jan. De rivier voor deze stad tot aan zee is heden over de geheele breedte met zwaar drijfijs bedekt, dat alleen voor zeeschepen geen noemenswaard igen hinder oplevert. De stoomvaart naar boven is in haar geheelen omvang gestaakt. De Zierikzeesche boot, die gisteren voor Willemstad uit het ijs bevrijd werd, bereikte Rotterdam en zoekt daar een veilige lig plaats in één der havens. De vaart van Rotterdam op Zierikzee en Middelburg is thans geheel gestaakt. De stoomboot „Telegraaf", die vanmorgen van Rotterdam naar Antwerpen vertrok, kon het niet verder brengen dan Dordrecht, waar zij in het ijs bleef stekende passa giers verlieten daar de boot. De Kil ligt vast. Te Hedel is het verkeer voor rijtuigen en voetgangers over de Maas gestaakt. Ook benedenwaarts is het ijs zóó hinder lijk voor de stoomvaart, dat Maassluis en Vlaardingen de reis slechts éénmaal 'sdaags maken. De stoombootdienst „Maasnymph", varen de Stellendam— Rotterdam v. v., welke Vrijdagnamiddag één uur van Stellendam vertrok, heeft wegens het vele drijfijs Rotterdam niet kunnen bereiken, in het Voornsche Kanaal werd reeds de terugreis aangenomen. De rijksveerstoomboot „Haringvliet" is Vrijdagmorgen nabij Hellevoetsluis In het drijfijs bekneld geraakt en heeft daar door zóóveel opothoud gehad, dat de morgendienst der posterijen op het eiland Goedereede en Overflakkee ongeveer 8 uren vertraging ondervond. De avonddienst der posterijen is eerst vanmorgen verschenen. Tijdens uitstedigheid van mevr. de wed. C. M. Hooykaas, Oostzeedijk 189, nabij de Dijkstraat, heeft men zich tot haar woning toegang verschaft door middel van valsche sleutels. De brandkast is aan de achterzijde geopend en tal van voorwerpen werden ontvreemd, waarvan de commissaris van politie in de 3e afdeeling, de heer L. J. C. Vuyk, opsporing vraagt en bericht aan zijn bureau Meermanstraat. De commissaris van politie in de 3de afdeeling te Rotterdam verzoekt de opsporing van een groot aantal gouden en zilveren sieraden, 18 stuks tafelzilver, zilveren trekpotten, dito sigarenkoker en tabaksdoos, zilveren en gouden armbanden, een 4 pc. pandbrief stad Amsterdam, loten Rotterdam en Paleis voor Volksvlijt, Weer baarheid- en Schouwburgloten, Oostenrijk 1858 en 1374, certificaten N. W. S. en Amerikaansche Zuid-Wester Sporen. Een en ander is door middel van braak ontvreemd uit een villa te Kralingen. Hedennacht om halftwee werd door een bewoner van de Wijde Kerkstraat, F. S., gezien, dat twee personen kwamen uit pand no. 6 aan die straat, één der pakhuizen van de firma C. Conrads Co., die haar magazijnen heeft aan de Hoogstraat nrs. 311 en 313, welke magazijnen in verbinding staan met de pakhuizen aan de Kerkstraat. De heer S. waarschuwde een agent en bij onderzoek bleek, dat men met behulp van een valschen sleutel het pakhuis binnen gekomen was en zich daarop naar den winkel begeven had, waar, uit de étalage, IC a 12 kostbare damesbonten en 2 heeren truien weggenomen werden. Daarna werd een bezoek aan het kantoor gebracht, waar niets anders kon bemachtigd worden dan f5 aan wisselgeld, daar de grootere bedragen veiliger opgeborgen worden. De heer S. had zoo goed mogelijk een beschrijving van de beide mannen gegeven en de politie van de Lange Torenstraat ving onmiddellijk de nasporingen aan. Na een half uur zoeken troffen twee rechercheurs op den hoek van de Nieuwsteeg en St.-Laurens- straat twee personen aan, die beantwoordden aan de beschrijving en geld stonden te deelen. Zij werden aangehouden en bleken te zijn G. J., 28 jaar, in het bezit van 5 keizers en een nijptang, en P. de H., 30 jaar, en in het bezit zijnde van een schroevendraaier. Het bleek nog, dat één der keizers paste op de geopende pak huisdeur. Beide mannen zijn voorloopig opgeborgen in 't bureau Lange Torenstraat. Toen de 68-jarige koetsier B. B., wonende Simonstraat, met zijn postwagen gisteravond om half vijf voor de Koninginne- brug stond te wachten, werd hij door de koude bevangen en viel hij van den bok, waardoor hij een hoofdwond kreeg. De man werd in den politiepost aan het Burgemeester Hoffmanplein verbonden. Bij het binnenkomen in den Nieuwen Waterweg is het stoomschip „Johanna" van de reederij Jos. de Poorter, komende van Kingsley met steenkolen, in aanvaring geweest met het eveneens binnenkomende stoomschip „Lindisfarne", met steenkolen, komende van New-Castle. De bemanning van laatstgenoemde boot, die terstond zonk, is gered met behulp van een stoomloods en op de „Johanna" overgebracht, die met ingedeukte boeg hier is binnen gekomen. Een aanvaring met vreemde gevolgen had gisteren avond om 7 uur plaats op de Maas, ter hoogte van de Schiemond. De baggermolen „Kal" werd door twee booten gesleept en daar de baggerschuit geen roer had, voer er een andere sleepboot achter, om de schuit in de goede richting te houden. Daar naderde de sleepboot „Vif", die, onkundig van de verbinding tusschen baggerboot en sturende sleepboot, met kracht tegen den stalen ketting aanstoomde, die de verbinding vormde. De stalen tros sneed schoorsteen en stoompijp van de „Vif" finaal af en de kapitein van de „Vif", H. den O., kreeg den boel op zijn hoofd, waardoor hij ernstig gewond werd aan voorhoofd, neus en onderlip. Door dr. Meyboom werden de wonden gehecht. Bij een opstootje, dat Donderdag middag te Katendrecht voorviel, dacht de graanweger K. dat hij door bootwerkers vervolgd werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1