ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 Januari 1908. Tweede Blad. (Z ierikzeesche O o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. KER1<NIEU W s Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, j 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG, No. 8561. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Te Baltimore heerscht een hevige griep epidemie. Volgens een telegram aan de New-York Times liggen er 40 a 50 duizend menschen ziek. Ook het aantal werkloozen loopt in de duizenden, en helaas is het hier niet zoo waarschijnlijk als bij het aantal influenza-patiënten in Baltimore, dat er Amerikaansche overdrijving in de cijfers schuilt. In New-York bedraagt hun aantal 125.000. Nog altijd levert Amerika duizenden vreemden aan Europa terug. In de laatste dagen zijn er een 10.000 naar Italië alleen teruggegaan. Bij Harrison, New-Jersey (Ver. Staten), is op den dag na Kerstmis in een ondiepen poel het lijk van een in 't rood gekleed meisje gevonden, dat klaarblijkelijk ver moord en daarna in den poel geworpen is. Omtrent het slachtoffer en den moordenaar verkeert men nog steeds in onzekerheid. Zekere Agnes Young te New-York heeft verzekerd dat de vermoorde hare zuster is; maar de politie gelooft haar niet en blijft zoeken. Thans is een Engelschman, Thompson genaamd, in hechtenis genomen onder verdenking van den moordenaar der „vrouw in het rood" te zijn. Er zijn minnebrieven van een (nog levend) meisje, aan hem gericht, niet ver van het tooneel der misdaad gevonden; maar er zijmnog geen bepaalde bewijzen tegen hem en in zijn geDooriepJaats. Chesterfield, staat Thnmpcon gunstig bekend. Hij wordt echter voorloopig in hechtenis gehouden. New-York, 1 Jan. Gisteren zijn 30 mijnwerkers begraven door een verschrik kelijke ontploffing in een mijn nabij San Antonio in New-Mexico, waardoor on geveer 1000 ton aarde omlaag stortten. Alle pogingen, om verbinding met de be- dolvenen te verkrijgen, leden schipbreuk en men vreest, dat zij zijn gestikt. 2 Jan. Volgens een telegram uit Tokio heeft de Japansche regeering den gezant der Vereenigde Staten een nota overhandigd, in antwoord op de voor stellen van de Unie om Japan in zijn plannen ter beperking van de emigratie behulpzaam te zijn, en de aanleiding tot mogelijke wrijvingen weg te nemen. Men meent, dat de nota in vriendschappelijke termen vervat is, en dat Japan de voor stellen van de Vereenigde Staten, ten deele aanneemt en ten deele, als strijdig met de waardigheid van Japan, verwerpt. Men beschouwt de uitwisseling van voorstellen echter als den grondslag voor een einde- lijke en bevredigende oplossing van het geschil. SPANJE. Barcelona, 1 Jan. Terwijl gedurende de Kerstdagen hier al twee bommen zijn ontploft, waardoor twee politie-beambten en een hospitaalsoldaat werden gekwetst, kwam gisteren andermaal een bom tof ontploffing in een huis aan de Calle Pablo. Thans werden een man gedood, en twee gekwetst. ITALIE. Dinsdagmiddag had op de beurs te Rome een vreeselijke ontploffing plaats, die het metalen dak van de groote vestibule en den muur, die aan den tempel van Antonius, één der kostbaarste monumenten van Italië's hoofdstad, grenst, deed instorten. Meubels, vloeren, vensters, alles werd verbrijzeld. Door een gelukkig toeval had de ont ploffing plaats een half uur, nadat de beurs gesloten was. Ware dit niet het geval geweest, dan zouden honderden personen omgekomen zijn, want op den laatsten dag van 't jaar worden te Rome evenals elders vele hangende zaken afgesloten, zoodat het dien dag op de beurs stampvol is. Van het aanwezige personeel werden 20 personen gewond; de concierge van het gebouw ligt op sterven. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het onheil door gasontploffing veroorzaakt werd. Twee ambtenaren van het beurs- syndicaat, die beiden in een ziekenhuis werden opgenomen, verklaarden, dat ze in het gebouw gaslucht roken. Toen één van hen een oogenblik later een cigaret aanstak, volgde bijna onmiddellijk de eerste knal. ENGELAND. De Engelsche stemrechtvrouwen hebben, nu zij met het verstoren van vergaderingen weinig bereikt hebben, besloten, een be weging tot weigering van belastingbetaling op touw te zetten. De weigerachtigen zullen den ontvanger mededeelen, dat zij geen belasting kunnen opbrengen, vdór de vrouwen in 's lands bestuur vertegenwoor digd zijn. Er zullen ongetwijfeld vele weigeraars gegijzeld wordenmaar dat willen de stemrechtvrouwen juist. De gevangenissen moeten zóó vol worden, dat men aan de eischen van de vrouwen aandacht gaat schenken. FRANKRIJK. Parijs, 31 Dec. De Minister van Justitie Guyot is in de Senaatszitting door een beroerte getroffen en overleed plotseling. Van de Kamer naar de kazerne. De Parijsche Kamer van Afgevaardigden heeft Zaterdag vonnis gestreken over één harer afgevaardigden, Archimbaud. Deze was in 't district Dröme tot „Kamerlid" gekozen, nadat hij vele had omgekocht, en ze onder anderen beloofd had de 15 duizend francs schadevergoeding der Afge vaardigden te zullen afstemmen. Zaterdag moest over zijn toelating beslist worden. Maar nu had eenige weken te voren, toen een ander afgevaardigde Benoit een motie indiende tot behoud der 15000 frs., diezelfde Archimbaud vóórdiemotiegestemd. (Eigenaardiglijk stemmen in de Fransche Kamer de gekozenen reeds mede, vóórdat over hun al of niet toelating is beslist!) Nu was tevens uitgekomen, dat deze 26- jarige scharrelaar indertijd vrij van militairen dienst was geraakt, doordat hij gereclameerd had voor dominé te studeeren. Later bleek, dat hier niets van aan is. Deze quaestie kwam nu in behandeling. En na een heftig protest van den delinquent besloot de Kamer hem niet toe te laten. Overigens nam niemand notitie van hem. En de minister van oorlog had reeds last gegeven, als Archimbaud het gebouw ver liet, hem dadelijk naar de kazerne te brengen. Het besluit werd met algemeene stemmen genomenen toen hij nog wat zeggen wou, brulde men hem een „naar de kazerne!" toe. En zoo ging de 26-jarige. DUITSCHLAND. De geheimzinnige moord op majoor v. Schönebeck, in de Oost-Pruisische grens- garnizoensplaats Allenstein, is nog niet opgehelderd. De majoor bewoonde een geheel op zichzelf staand huis, dat door tuinen en bouwland omringd is. Hij zelf sliep ge lijkvloers, zijn gezin een verdieping hooger. Majoor v. Schönebeck zou op den ochtend van den tweeden Kerstdag ter jacht gaan. Toen^zijn oppasser hem 's ochtends vroeg wilde wekken, vond hij hem, met een kogel in het hoofd, op den drempel van de slaapkamer liggen. Het lijk was half gekleed, waaruit men opmaakt, dat de aanval reeds 's avonds tevoren, op het oogenblik, dat de majoor naar bed wilde gaan, gebeurd is. Naast den doode lag zijn revolver, geheel geladen, maar er was geen schot mee gelost. Voor hij zich teweer kon stellen, moet hem het doodelijke schot van zijn moordenaar getroffen hebben. Zaterdag is kapitein v. Göben, van het 73ste regiment artillerie, in verband met den moord, in hechtenis genomen. Men bewaart het diepste stilzwijgen over de aanwijzingen, die tegen den kapitein bestaan, en van vele kanten twijfelt men eraan, of de inhechtenisneming gehandhaafd zal worden. Op verzoek van den krijgsraad, die met het onderzoek is belast, zijn er 2 commissarissen van politie uit Berlijn ge komen, om bij de nasporingen te helpen. Volgens nadere berichten uit Allenstein, was kapitein Von Göben de minnaar van de vrouw van den majoor. Men vermoedt nu, dat v. Schönebeck den kapitein beneden in zijn huis verrast heeft, op het oogenblik, dat deze van de bovenverdieping kwam, en dat de kapitein, in zijne radeloosheid, toen op v. Schönebeck geschoten heeft. Kapitein v. Göben was een zeer gezien officier en de neef van generaal v. Göben, die in den oorlog van 1870 een groote rol heeft gespeeld. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat mevrouw v. Schönebeck Zondag de begrafenis van haren man niet bijgewoond heeft. BELGlC. Donderdagnamiddag kwamen de kinderen van een politie-agent van Borgerhout (Antwerpen), bij de brug der Herenthalsche- poort, aan de vestingen en zagen op de brug een man en een vrouw staan. Op dit oogenblik had de man juist een klein kind, met rood kleed, in de handen en hield het reeds over de brug om het in 't water te werpen. De komst der kleinen weerhield den man, zijn moorddadige plan nen uit te voeren. Hij wierp het kind op den grond en zeide aan de kinderen het naar Deurne over te brengen. Zoo goed en zoo kwaad het ging brachten zij het kind, dat nauwlijks op zijn beentjes kon staan en bont en blauw was van ondergane mishandelingen, naar Deurne, waar het dadelijk herkend werd. Het kind werd bij den grootvader gebracht die het nu verzorgt. Volgens het onderzoek zou de moordlustige kerel niemand anders zijn dan de vader zelf van het kind, die sinds eenigen tijd van zijn vrouw gescheiden leeft en den kleine had meegenomen. De vrouw, die er bij was, moet zijn bijzit zijn. Beiden worden nu opgezocht. Toen ze het kind neerwierpen, zijn de twee onmenschen, die een valies bij zich hadden, naar de tram gegaan. Zoo ver klaren de kinderen. Bij een bewoner der Victoriestraat te St.-Gilles kwam een ionr heer om een kamer te huren. Hij zeide Emiel H. te heeten en van Namen te komen. De be woner in kwestie vond echter, dat die jongen er zoo zonderling, zoo meisjesachtig uitzag, dat hij zijn vermoeden aan de politie deed kennen. Deze kwam en scheen van hetzelfde gevoelen te zijn. Men onderzocht de zakken van den vreemdeling en vond er lange blonde vrouwenharen in, maar geen enkel wapen of iets wat kwaad vermoeden kon geven. Ondervraagd bekende de zonderlinge huur der inderdaad een meisje te zijn, zoodat zij naar het politiebureau werd gevoerd om verder ondervraagd te worden. Daar deed zij haar naam kennen. Het is een 19-jarig meisje van Nijvel, waar haar ouders wonen. Meer wil zij niet zeggen. NEDERLAND. Amsterdam, 31 Dec. De inbraken houden niet op in deze stad. Hedennacht is opnieuw ingebroken, thans in de meubel fabriek van de firma J. H. Haag en Zonen, aan de Ruysdaelstraat. De inbrekers hebben het goede Ameri kaansche slot op de buitendeur met een looper geopend en toen overal in de fabriek tot op de zolders toe een nauwkeurig onderzoek ingesteld. In het kantoor van den chef op de eerste verdieping hebben zij diens schrijfbureau opengebroken, alle laden er uit gehaald, onderzocht en den inhoud op ruwe wijze over den grond verspreid. Daarbij hadden zij licht noodig en dit hebben zij zich verschaft eenvoudig door het gaslicht te ontsteken na eerst de gordijnen te hebben neergelaten. Dat de hoofdkraan gesloten was, maakte niets uit, die wisten de heeren ook wel te vinden en daarna te openen. In het schrijfbureau vonden zij geen geldswaarden en een brandkast, waarnaar wel ernstig gezocht is was ook niet aanwezig. Om toch nietgeheel vruchteloos „gearbeid" te hebben, namen zij eenig gereedschap, zooals een hamer en nog een paar kleinig heden mede. Toen het personeel hedenmorgen in de fabriek kwam, ontdekte men hetgeen gebeurd was en werd daarvan aan de politie kennis gegeven. Drie jaar geleden is in dezelfde fabriek nog eens ingebroken. Bij de commissie voor de werkloozen kwamen ruim f 105000 in. Eiken Vrijdag zal de commissie een uitkeering doen. Leiden, 31 Dec. In een der laatste dagen vervoegde zich in den winkel van goud- en zilverwerken van den heer W. aan de Haarlemmerstraat alhier een bejaard heer met beschaafd uiterlijk om een gouden horlogeketting. Hij koos er een ter waarde van 48 gulden, welke hij echter medenam zonder te betalen. Hij liet evenwel een kaartje achter met den naam J. G. v. d. Bosse, oud-off. art. O.-I. L., leeraar wiskunde, en gaf voor te wonen Hoogewoerd 81, waar hij kamers had. Daar kon op 3 Januari a.s. over het bedrag beschikt worden. De winkelier kreeg echter spoedig arg waan, zond den man zijn bediende achterna, welke de bedoelde persoon uit bet oog verloor toen hij met een ander persoon de Jan Vossensteeg inliep. De politie werd toen met het geval in kennis gesteld, maar vond den bewusten heer natuurlijk niet aan het opgegeven adres. Een nader onderzoek heeft echter aan 't licht gebracht dat hij uit Den Haag afkomstig is en reeds meermalen oplichting pleegde. 's-Gravenhage, 31 Dec. De eerstvol gende zitting van den Ministerraad is bepaald op 2 Jan. a.s. Dezer dagen maakten wij melding van een bericht betreffende een diefstal uit de brandkast van de cavaieriekazerne te 's-Gravenhage. Naar aan De Avondpost bij informatie bleek, bedroeg het ontvreemde bedrag f 2050, maar is het gestolene door twee officieren bijgepast. Het feit zelf dateert van eenige weken geleden. Naar aanleiding der gehouden Vredes conferentie zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren Versteeg, hoofdcommissaris van politie in Den Haag, en Knuttel, rijksbouw meester. In de orde van Oranje-Nassau zijn be noemd tot officier de heer Plemp van Duiveland, voorzitter der „Haagsche Jour- naüstenvereeniging", hoofd-redacteur der Nieuwe Courant en tot ridder M. C. Wente, opzichter Ie kl. der landsgebouwen. Scheveningen, 31 Dec. Een 12-jarig meisje van de wed. H. aan het Kolen wagenslag alhier dat Zaterdagmiddag een kool vuur ging halen in een water- en vuurnering heeft het ongeluk gehad, dat door den wind haar kleeren in brand raakten. Vóór men de vlammen had gedoofd, had zij reeds zulke ernstige brandwonden in het gezicht en aan de borst gekregen dat zij gisterenavond in het Ziekenhuis na een hevig lijden is bezweken. Rotterdam, 31 Dec. Op de Blaak alhier is aangehouden een 23-jarige houtzager W. de H., uit Bergen-op-Zoom, die in het postkantoor een dertien-jarigen kantoor jongen een bankbiljet van f 100 had ontrukt en het daarna op een loopen had gezet. De man verklaarde het misdrijf begaan te hebben uit geldgebrek. 's-Hertogenbosch, 31 Dec. Men meldt van de Belgische grens: Een dievenbende, die zich op Hollandsch grondgebied verborgen houdt, doet geregeld 's nachts strooptochten in België, schrik teweeg brengende in alle Belgische grens gemeenten. Een paar nachten geleden hebben de dieven verscheidene huizen geplunderd te Meir, en op een zeker oogenblik, toen zij door de dorpsbewoners verrast werden, verweerden zij zich met revolverschoten. Niemand werd gelukkig gewond. Thans trekken 's nachts in die Belgische gemeenten patrouilles gendarmes rond. Bergen-op-Zoom, 1 Jan. Vrijdag meldde zich bij de veldartillerie alhier aan een man, oud, versleten, en in vergevorderden staat van verwaarloozing. Vermoedelijk daartoe aangespoord door de blikken van verwondering waarmede de commandant der wacht hem opnam, achtte hij het 't raadzaamst zich maar terstond als deser teur te ontpoppen. Gelet op den gevor derden leeftijd van den man, gevoegd bij de heerschende strenge koude, werd het allereerst gedacht te doen te hebben met een landlooper, die voorloopig trek had in wat eten uit de militaire keuken en nacht verblijf. Getracht werd dus 's mans identiteit vast te stellen, en weldra wist een der onderofficieren te verklaren, dat thans in levenden lijve voor hem stond, de milicein Van Deursen, der lichting 1887, waarop de noodige formaliteiten betreffende zich aanmeldende deserteurs, werden toegepast. Daar echter 's mans verschijning met grond deed vermoeden, dat hij daar niet zonder parasitaire familie in zijn schamele plunje stond, zat men eigenlijk wel een beetje met hem verlegen, zoodat hem een logies werd verstrekt, dat verspreiding van onaa» - gename visitie kon tegenhouden. Moeilijker werd dit, toen van de zijde van den ge neeskundigen dienst werd geadviseerd, met het oog op de strenge koude, de strafkamers te ontruimen. Gelukkig kwam spoedig bericht dat ons deserteurtje Maandag naar 's-Hertogenbosch moest worden gebracht, om zich tot verantwoording voor den krijgsraad voor te bereiden Afgaande op 's mans verklaringen, is ij thans reeds voor de derde maal deserteur, en heeft hij reeds 9 maanden militaire detentie en 4 maanden cellulaire gevangenisstraf afge knapt. Gedurende zijne laatste desertie heeft hij gansch België doorkruist, voor 't grootste gedeelte in de steengroeven. De terugkeer van zulk een deserteur is zeer zeker een aanwinst voor 't leger. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. St.-Annaland. Door de vereeniging „Landbouwbelang" alhier is op 30 Dec. j.l. aanbesteed de levering van 40,000 K.G. superphosphaat k 14 pCt. ingeschreven werd door: Maatschappij Hulpmeststoffen, Dordrecht, f 2,865P. J. van Aardenne, Dordrecht, f 2,59; Dordtsche Kunstmest-Maatschappij, f2,57; Glerum Co., Vlake, f 2,56; Gebr. Theunisse, St.- Annaland, f 2,53; A. Hamelink, Terneuzen, f 2,50*. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. Landbouw en Veeteelt. Zonnemaire, 30 Dec. Voor het Nuts- departement alhier trad de heer De Greef, tuinbouwieeraar te Frederiksoord, op met een lezing of liever voordracht over ooft- en groententeelt. Van den inhoud dier voordracht is reeds in ons blad een verslag gegeven uit Wissenkerke, waar door spreker hetzelfde onderwerp was behandeld. Het was te bejammeren, dat het publiek in zoo'n kleine getale was opgekomen. De spreker had een volle zaal verdiend. Beroepen bij de Geref. Gem. te Zonne maire, de heer P. C. van Schaik van Nieuw Lekkerland, Cand. der Vrije Universiteit. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te St.-Annaland ds. J. B. Benders, pred. te Giessen en Rijswijk (N.-Br.) Noordgouwe. Tot stokman-klokluider bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is met ingang van 1 Januari 1908 benoemd de heer G. Neerhout. O N D E R W IJ S. St.-Annaland. Bij de herhaalde op roepingen van sollicitanten naar de met 1 Januari 1908 opengevallen betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, heeft zich niemand aangemeld. TWEEDE KAMER. Rotterdamsche Waterweg. Een wetsontwerp is ingediend tot ver hooging van Hoofdstuk Waterstaat der Staatsbegrooting 1908 en wel om bet ar tikel tot onderhoud, herstel en verbetering van de werken van den waterweg van Rotterdam naar zee, langs de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland verbetering van de Nieuwe Maas beneden de oostpunt van Rozenburg; onderhoud, verbetering en vernieuwing van peilschalen en daarmede in verband siaande uitgaven, te verhoogen met f750.000 en alzoo te brengen op f 174.000. De moord te Zeist. Het Utr. Dbl. deelt thans mede, wat het blad reeds langen tijd bekend was, dat Van Vaalen sedert zijn opsluiting in het Huis van Bewaring verschijnselen vertoont, die aan krankzinnigheid doen denken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5