Voorts deelde hij mede, dat zich uit doctoren een commissie gevormd heeft, zich ten doel stellende, werkzaam te zijn tot stijving van het pensioenfonds voor de verpleegsters. Voor dit fonds is reeds ontvangen onder de letters A. S. f 100 en van een onbekende (oud verpleegde) f 25. Onder de letters V. F. werd voor de inrichting f 100 ontvangen. Verschillende bloemstukken werden ont vangen, benevens tal van blijken van be langstelling in den vorm van kaartjes en telegrammen. (Af. Cf.) Vlissingen, 3 jan. De directie der Imperial Gas-Association te Londen, welke de gasfabriek alhier exploiteert, heeft aan 6 beambten, die gedurende 25 jaren in haren dienst zijn, behalve een gratificatie, nog geschonken een zilveren draagpenning, aan een lint in de kleur der gemeente Vlissingen. Het bouwen van een recherche vaartuig voor den dienst op de Wester- Schelde is door den Minister van Marine opgedragen aan de Maatschappij van Scheeps- en Werktuigenbouw „Feijenoord", Het kanaal door Walcheren is, niet tegenstaande de strenge vorst, nog geheel vrij van ijs. De Nederlandsche loodsschoener 13, welke in October op de Noordzee in aan varing is geweest en toen in zinkenden staat te Oostende werd binnengesleept, ligt thans reeds enkele weken in het droog dok te Vlissingen. De schoener is daar nu door experts onderzocht, die vastgesteld hebben, dat het vaartuig nog te repareeren is, waarmede nu een aanvang zal worden gemaakt. De heer H. R. de Koning, opzichter van weg en werken bij de Staatspoor te Vlissingen, wordt met 1 Maart naar Venlo overgeplaatst. Terneuzen, 1 Jan. In de Maandag avond door de afdeeling Neuzen der Schippersvereeniging „Schuttevaer" ge houden vergadering werd besloten de bevoegde autoriteit te verzoeken de roode boei aan de Caloot te vervangen door eene gasboei, tot vergemakkelijking van de invaart van het Sloe, terwijl deze ook zeer ter stade zou komen voor de schepen, die dikwijl bij stormweer onder Rammekens een veilige reede moeten zoeken. Aan het gemeentebestuur van Hoedekens- kerke zal worden verzocht de onderzeesche westelijke havendam, die ver buiten den oever uitsteekt en gevaar oplevert voor de vaart, door een boei kenbaar te maken. Voorts zal getracht worden opheffing te verkrijgen van het verbod dat In de Sogen" tossen die breeder zijn dan 5*M. Betoogd werd dat de spitsen, aan wie het wel toegestaan is daar te lossen, door hun bouw, die een beletsel is om tegen den wal te meeren, wat de gewone tjalkschepen wel kunnen, de vaart meer belemmeren dan bedoelde tjalken. Op de agenda voor de algemeene ver gadering zal plaatsing worden gevraagd van een voorstel om aan de regeering te verzoeken maatregelen te nemen tegen den vrijdom van belastingen van buiten- landsche schippers, die te Neuzen, in tegenstelling met eigen schippers, welke, in België komende, terstond moeten be talen, vrij binnenkomen en den Neuzenaars een doodende concurrentie aandoen. Nog zal aan de bevoegde autoriteit worden verzocht te Hoek en Biervliet een commies te plaatsen, opdat de uit België komende schippers geen verren afstand moeten afleggen om hun volgbrief te laten afteekenen of wanneer jtegen ;die jvestiging bezwaren mochten zijn, gemeentelijke autoriteiten te machtigen die volgbrieven af te teekenen. Naar men meldt, zijn door de „IJzen- dijksche Stoomtramwegmaatschappij", bij den Minister van Waterstaat ingezonden de plannen voor den aanleg van een tram IJzendijke (Ponte), Philippine, Sas- van-Oent, Drieschouwen-Moerbeke, terwijl die voor Hoofdplaat, Biervliet, Hoek, Neuzen, Zaamslag spoedig zuilen gereed zijn en daarna eveneens door dezelfde Maatschappij concessie zal aangevraagd worden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Eikerzee, 2 Jan. Uitslag van de aan besteding, gehouden door de Landbouw- vereeniging alhier. Katoenmeel: Verwest te Scharendijke, 55 pCt. eiwit en vet, h't 9,73 (aannemer). L ij n k o e k Schepp Zoon te Rotterdam, 32 bij 11, f 10,84 (aannemer). Huyser te Rotterdam, 31 bij 11, a f 10,99. L ij n m e e I Schepp Zoon te Rotterdam, 34 bij 6, f 9,84 (aannemer). Huyser te Rotterdam, 34) bij 6), A f 9,89 (zonder kostelooze garantie). Schilfers: I. J. v. d. Have te Rotterdam, 40 pCt. eiwit en vet, A f 10 (aannemer). P R E O I K I in onderstaande gemeenten van Zondag 5 J Oeref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 5 Januari, 's voormiddags tien ure: Kinderkerk; 'savonds half zeven ure: de heer C. Taanman, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ureds. Reus van Eikerzee. (Bevestiging van 2 kerkeraadsieden). Herv. Kerk te Burgh: 'sNam. twee ure: ds. Van Veen van Renesse. Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ureds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sNam. twee ure: ds. Reus. (Bevestiging van een ouderling en een diaken). Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Horjus van Soest. Herv. Kerk te Zonnemalre: 's Voorm. half tien ureds. J. de Leur. Geref. Kerk te Zonnemalre: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. KERKNIEUWS. Bij de Oud-Ger. Gemeente te Melis- kerke is beroepen ds. J. Overduin te Lisse. Landbouw en Veeteelt. Sommelsdijk, 31 Dec. Op de algemeene vergadering der Boerenleenbank alhier is besloten de rente voor 1908 te bepalen op 3.6 pCt. voor spaargelden, 4.75 pCt. voor voorschotten met 1/4 pCt provisie en 4.8 pCt. voor hypotheken. Vissch er Ij-Berichten. No 3 van den jaargang 1907 der „Ver- elorrori on njP/}<wjooUn<*on" im» An ntAnni:~0 handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel bevat: De oester- handel in het buitenland, in het bizonder met het oog op de Nederlandsche belangen. Uit de Inleiding blijkt, dat de wensch, om voor den Nederlandschen oesterhandei die in 1906 zoo gevoelig werd ge troffen door de, tengevolge van voor gekomen ziektegevallen, in verschillende landen ontstane vrees voor het verbruik van oesters gegevens te verzamelen, welke dien handel van dienst zouden kunnen zijn bij het herwinnen van ver loren terrein en het aanknoopen van nieuwe relaties, de aanleiding was, dat door de departementen van buitenlandsche zaken en van landbouw, handel en nijverheid in gemeen overleg een vragenlijst opge maakt, en aan verschillende consulaire ambtenaren ter beantwoording gezonden werd. Het eerste gedeelte van het boekje geeft een kort overzicht van den Nederlandschen oesterhandei, bewerkt naar gegevens, ver strekt door den heer dr. F. Leo de Leeuw, secretaris van het bestuur der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen, en het tweede'gedeelte, na een algemeen overzicht van de buitenlandsche oester soorten, eenige uit het buitenland ont vangen antwoorden op de aan verschillende consulaire ambtenaren gestelde vragen, en wel allereerst de berichten omtrent oesters en daarna die omtrent mosselen. Aan het slot volgen een tweetal bijlagen, n.l. een lijst van de geraadpleegde consulaire ambtenaren en één betreffende adressen van oesterhandelaars in het buitenland. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft, gelijk reeds kortelijk gemeld is, terechtgestaan de 24-jarige verver A. S., die den 17 September j.l. te Zoeterwoude bij Leiden het meisje, met wie hij omgang had, met een revolver heeft doodgeschoten. Het verhaal daarvan is indertijd in bizon- derheden medegedeeld. Nadat het getuigenverhoor hetwelk niets bizonders opleverde was afge- loopen, werd de beklaagde zelf gehoord. Deze verklaarde dat hij, hoewel gehuwd en vader van drie kinderen, liefde had opgevat voor het meisje J. E. A. Na eenigen tijd omgang met haar te hebben gehad, had het meisje hem geschreven, dat er een einde moest komen" aan hunne verhouding. Hij had daarop geantwoord, dat hij te veel van haar hield en dat, als E U R T E N Schouwen en Duiveland. inuari 190 8. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, '8 nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'sVoorm. half tien ure: ds. Schouten. Herv. Kerk te Dreischor: 'sVoorm. half tien ure: ds. Van de Griend. (Bevestiging van kerkeraadsieden). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sVoorm. half tien ure: De Haas van Zierikzee. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. halt tien ureGeen dienst's nam. twee ure: ds. Blankert van Kerkwerve. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ureGeen dienst's nam. twee ure: ds. Waardenburg van Brulnisse. Geref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herr? Kerk te Sirjansland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure:ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Brulnisse: 'sVoorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Be vestiging ouderling en diaken); 's avonds half zes ure: Idem. Geref. Kerk te Bruinlsse: 'sVoorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Brulnisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinlsse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël 11: 'sVoorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone samenkomst zij scheiden moesten, hij van de wereld moest, omdat hij zonder haar niet meer kon leven en hij den dood verkoos boven het leven. Hij had daarop bij een geweer maker te Leiden een revolver gekocht met zes kogel- en zes hagelpatronen, voor gevende, dat het wapen bestemd was voor zijn zwager om ratten te schieten. Daarop had hij het meisje verzocht 's avonds aan „de Vliet" te komen, hetgeen zij gedaan had. Daar waren zij samen in het gras gaan zitten; zij met haar hoofd in zijn arm. Zonder een woord te wisse len, had hij de met zes kogels geladen revolver uit zijn zak gehaald, het wapen tegen het hoofd van het meisje gezet en afgedrukt. Het meisje had even getrild, ^Öaarcfp f}aSel)iitc cft0?&oiver in zijn mono gezet en afgedrukt, waarop hij hevig was gaan bloeden en bewusteloos was gewor den. Tegen den morgen was hij weer bij gekomen en zag hij het meisje dood naast hem liggen. Zóó was hij door den brigadier der rijksveldwacht gevonden. De Substituut-Officier van Justitie, mr. Van Geuns, betuigde zijn leedwezen over de late toezending van een rapport van de „Vereeniging voor psychiatrischen bij stand" betreffende het onderzoek naar den geestestoestand van den beklaagde, welk onderzoek niet op last van de Justitie was ingesteld. Uit dat rapport, hetwelk eerst 36 uren geleden in het bezit van het Op. Min. was gekomen, bleek, dat deskundigen niet geloofden aan het opzet van beklaagde, om het meisje te dooden. Het Op. Min. acht daarentegen wel degelijk de elemen ten van moord aanwezig. Spreker schetste het bizonder tragische van dit ontzettende drama, waarin een vrouw vol liefde en vol vertrouwen in den arm lag van den man wien zij lief had en die haar liefhad, en hoe die vrouw het volgend oogenblik gedood werd door dienzelfden man. Alle elementen van voorbedachten rade zijn hier aanwezig. En al heeft beklaagde ook zijn eigen leven willen geven, dit neemt het strafbare van zijne daad niet weg, al pleit het eenigszins in zijn voordeel. Spreker kon het niet van zich ver krijgen levenslange gevangenisstraf te eischen, maar toch ook al deed hij de eischen der humaniteit gelden, vorderen plicht en recht, dat deze man zeer lang uit de maatschappij gebannen moet blijven, opdat hij later berouwvol en gelouterd daarin zal kunnen terugkeeren. Zijn eisch luidde: twaalf jaren gevan genisstraf, wegens moord. De verdediger, mr. Teilegen, schetste zijnerzijds het goede gedrag van zijn cliënt, die zich door zijn uiterlijk mocht verheu gen in de sympathie van het schoone geslacht. Zijn werk bracht hem veel in aanraking met dienstmeisjes, en zoo had hij ook kennis gemaakt met dit meisje, voor wie hij allengs liefde had opgevat, welke door haar beantwoord werd. Pleiter meende te mogen aannemen, dat ook het meisje wist van beklaagde om samen van het leven te scheiden, al wordt dit door den beklaagde zelf ontkend. Hij achtte hier allerminst aanwezig het beleid vol kalm overleg, hetwelk de wet eischt als het element van moord, hij zag zelfs veel overeenkomst met de zaak van Jeanne Lorette. Voorts wees pleiter op het oordeel der „Vereeniging voor psychiatrischen bijstand". De beklaagde was altijd zeer achterlijk geweest, bij idioot af, en is zelfs geruimen tijd in het ziekenhuis behandeld, wegens duizelingen en nerveuze hoofdpijn. Een gevangenisstraf van twaalf jaren zou, naar pleiters gevoelen, een moordende uit werking op den beklaagde hebben zoodat geen sprake kon zijn van een gelouterd in de maatschappij terugkeeren. Hij ver zocht voor zijn cliënt een veel lichtere straf. Uitspraak Maandag 20 Januari. In de tweede helft van het vorige jaar werd in het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, aan 't Tournooiveld te 's-Hage, eenige keeren geld gemist. Eenmaal was een kistje weggenomen, waarin ruim honderd gulden, toebehoorende aan den Staat der Nederlandeneen ander maal was een doosje met twintig gulden verdwenen toen waren er weer 5 gulden weg en ten laatste een zakje met achttien door de politie gemerkte rijksdaalders en een briefje van tien gulden. Deze laatste dief stal gaf aanleiding tot de ontdekking van J. H., vaste knecht bij bovengenoemd Departement, die zich heden voor de Haagsche rechtbank ter zake van diefstal met braak had te verantwoorden. Beklaagde bekende op verschillende tijdstippen geld te hebben weggenomen. Een ijzeren kistje met ruim honderd gulden had hij bij een smid laten openbreken; een lessenaar waaruit hij 20 gulden had gestolen had hij zelf met een schaar open gemaakt vijf gulden had hij uit een zakje weggenomen en 't kistje waaruit hij de 18 gemerkte rijksdaalders en het bankbiljet had ontvreemd, had hij opengemaakt met een sleutel van de brievenbus van het Departement. Subst.-off. v. Justitie mr. Van Lookeren Campagne, betoogende, dat hier volstrekt geen aanleiding voor de diefstallen bestond, daar de beklaagde ongehuwd was en een goede bezoldiging genoot, eischte 1 jaar gevangenisstraf. Door de Rechtbank te Rotterdam is buiten vervolging gesteld de bierhuishouder N. K., die eenigen tijd geleden, door armoede tot wanhoop gebracht, in zijn woning aan de Noordmolendwarsstraat zijn jeugdig zoontje van het leven beroofde en vervolgens de hand aan zichzelf slóeg. Zou de meekrap weer herleven Over die vraag schreef men onlangs in het Hbld. Voorheen was de belangrijkste kleurstof tot het roodverven van katoen enz. de --Ir U«~*, An uii moolxran bereide garancine, maar aniline en fuchsine twee vergiftige kleurstoffen verdreven de veel duurdere meekrap van de wereldmarkt, wat zeker te bejammeren is, al is de wensch wat kras, dien wij eens vonden vermeld, dat nl. zij, die vergiftige verfstoffen gebruiken, verplicht moesten zijn op elk stuk duidelijk zichtbaar kleine doodshoofden te plaatsen, zooals onze apothekers op hunne gifkas, omdat reeds menig aanvallig kind, dat nu in de warmte armpjes of beentjes open krabde, en door de giftige verfstof aan bloedvergiftiging stierf, dan nu nog in leven zou zijn. Wij gelooven, dat het met zulke wenschen aan doovemans deuren kloppen is, maar dat men bij de landbouwers niet spoedig den moed opgeeft, vonden wij weer bevestigd in het onlangs verschenen verslag van den heer E. van den Bosch te Goes over de inzending van granen enz. door de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij op de Internationale Tentoonstelling in Den Haag, in dit najaar, waarin o. m. wordt medegedeeld, dat door den heer J. Lopse Hocke te Brouwershaven sedert een aantal jaren proefnemingen zijn gëdaan tot ver betering onzer Zeeuwsche meekrap, en wel ter verkrijging van een prodpct met rijkere kleurstof, en zulks door uitzaaiing van verschillende soorten Perzisch zaad, hem door welwillende bemiddeling van onzen gezant, den heer Knobel te Teheran ge zonden. In de capitulare de villis et cortis impe- rialibus, d. i. de verordening van Karei den Groote op het beheer en de inrichting zijner domeinen, dateerende dus uit de 8e of uit het begin der 9e eeuw, wordt de meekrap reeds genoemd onder de materialen voor de ververij en uit de oude oorkonden is bekend, dat de meekrapteelt tot het verkrijgen van verfstof in Zeeland reeds algemeen was in de 11e eeuw, en een kwarteeuw ruim geleden sprak men nog dagelijks van Taaie Groene, Zoeters, Rijkmakers, Stroosnijders, Avignonsche en Willemstadters, maar nu is de plant werkelijk zelfs voor vele Zeeuwsche boeren een unicum geworden. Zou het initiatief van den heer Lopse Hocke de teelt weer doen herleven? Gemengd Nieuws. Men meldt uit Vaals (Limburg): Een droevig geval heeft zich voorgedaan in het gehucht Harlis, onder deze gemeente. De onlangs gehuwde echtelieden Aldenhofs- Braun, wier woning Zondag en Maandag steeds gesloten was gebleven, werden door de buren, die toen de woning openden, bewusteloos te bed gevonden. De vrouw is reeds bezweken en de man verkeert in levensgevaar. Het geheele slaapvertrek was vol kolendamp. Dr. Schoutenuit Vaals, die spoedig aanwezig was, kon van de vrouw alleen den dood constateeren, voor den man bestond nog eenige hoop. Ieder zijn smaak! Te Krimpen aan de Lek heeft iemand zijn eigen graf kelder van binnen netjes opgeschilderd Roodvonk. Te Culembörg is de epidemisch verklaring der besmettelijke ziekte roodvonk opgeheven. De scholen worden 6 Januari weer geopend. D.e Tel. bericht, jdat te Haarlem door de justitie gearresteerd is de redacteur van de Amsterdamscfie Lantaarndie afdreiging heeft gepleegd, door een oud-officier geld te willen afpersen. De man had een pamflet klaar, dat op straat zou gecol porteerd worden als geen geld werd gegeven. Ook heeft de aangehoudene zich aan diefstal schuldig gemaakt ten nadeele van dien officier. Het is te hopen, dat de man voor geruimen tijd onschadelijk wordt gemaakt. Zulke heeren kunnen niet te zwaar gestraft worden. Bienfaisance. Hoe de beroemde Club de Bienfaisance te Amsterdam alles doet, om toch maar aan te toonen, dat zij niets anders is dan een Club de Bien faisance, blijkt wel uit het volgende verhaal in De Tel. Op Nieuwjaarsavond Rrrrrt „Hallo! Wie daar?" „Hier Club International de Bienfaisance. Hebben 'n belangrijke mededeeling voor u. Zou een van uw redacteuren even hier kunnen komen?" „Weer een inval „Neen „'n Huiszoeking dan „Ook niet. Als iemand komt zullen we' de zaak vertellen En aangezien de Club de Bien faisance zich nog steeds in onze bizondere belangstelling mag verheugen, togen we met ons geprikkeld reportersgemoed naar de Vondelstraat.De „valet de pied" deed 'open, liet ons 't goed ingerichte kantoor binnen, waar de heer Politzer, trésorier der club, met den onafscheidbaren secre taris, den heer Vroom, ons ontving. De heer Politzer ving aan in vijf talen een krachtig protest te herhalen tegen de bewering en qualificatie als zou de club een speelhuis, een gokgelegenheid zijn. „Rien du tout'r worden door de leden verschillende spelletjes gespeeld, ook roulette, maar de club als zoodanig heeft daarmee niets te maken, is slechts een pi©4 -in tarro unfirvreemdelingen, ont aan deken, overeenkomstig artikel twee der statuten, het verblijf te veraangenamen, en weldadigheid te beoefenen. Daarover hadden we u iefs te zeggen. Ah, zoo „Ja, in De Telegraaf van Maandagavond wordt geschreven, dat uw landgenoote Marie Walewijk met Januari deel zal uit maken van de Groote Opera te Parijs en met veel succes in Frankrijk als concert zangeres is opgetreden. De pers prijst haar stem, temperament en goede methode, Welnu, deze dame is het „zingend" bewijs voor de Bienfaisance" door ons beoefend. Ze gaf ons verlof, drong er zelfs sterk op aan, dat we een en ander zouden publi- ceeren. We hebben dit nooit willen doen, maar willen 't nu openbaar maken tegen over de vele aanvallen, waaraan we blootstaan", Toen werden de boeken opengelegd en 'n een dik, lijvig exemplaar het dossier- Walewijk getoondBrieven, waarin Marie die haar talent kende, maar arm was om hulp vroeg; quitanties voor gegeven geld en betaalde zanglessen, ter voltooiing van haar studiën, „Hebt u nog iets?" „Neen, maar we voelden ons gedrongen dit eens ta laten z'en". „Als de justitie soms weer eens invalt, wilt u ons dan s. v. p. ook dadelijk telephoneeren?" „Sur ma parole, mopsieur!" Tolstoi reed in de buurt van Yasnia Poljana. Zijn paard stapte in een met sneeuw bedekten kuil, struikelde en wierp zijn berijder over zich heen. Zijn koetsier vond hem een poosje later en bracht hem thuis. Tolstoï kwam er met een ontwrichten schouder af en kon kort daarop weer gaan wandelen. Van de Engelsche suffragettes is mevr. Gespgrd, zuster van den bekenden generaal French, al niet de nieuwe (aktiek begonnen; zij heeft haar belastingbiljet al teruggezonden met de volgende kantteeke- ning: „Aangezien belasting zonder ver tegenwoordiging in het parlement een vorm van tyrannle is, weiger ik, wijl ik niet vertegenwoordigd ben in het parlement, belasting te betalen". Het lijdt geen twijfel of deze wijze van propaganda-maken zal navolging vinden en het aantal martelaressen zal bepaald zeer groot wordende idee van belastingweige ring toch zal velen van den beginne af al zeer Sympathiek voorkomen!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2