ZIERIKZEESCHE «It NIEUWSBODE. Zaterdag 4 Januari 1908. Eerste Blad. C o u. r a n t). B E RICH T. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesohe Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste 1 AARGANG. No. 8561. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens vertraging in den nachtpostdienst op het eiland Tholen, is een gedeelte der Nieuwjaars- en andere advertentien te laat aangekomen, om in het nummer van 1 Januari te kunnen opgenomen worden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. AMERIKA. Te Lincoln is de neger Harrison Clarke wegens het onvoldoende frankeeren van een brief opgehangen. Dit zit zoo: Clarke had, zei men, een moord op zijn geweten, en was deswege ter dood ver oordeeld. Maar de gouverneur van Ne braska vond het bewijs voor zijn schuld niet bijster sterk en besloot den dag voor dat de voltrekking van het doodvonnis plaats hebben zou, den neger gratie te verleenen. In een ambtelijken brief gaf hij aan den directeur der gevangenis kennis van dit besluit. De bureau-beambte echter, die den brief te verzenden had, plakte er een postzegel te weinig op, waardoor de be stelling van den brief werd vertraagd. Het schrijven van den gouverneur kwam den directeur der gevangenis eerst in handen, toen het lijk van den armen neger al drie uur aan de galg bengelde. De gouverneur sloeg in elk geval, dit staat door het gebeurde vast, het leven van een neger niet hoog aan. Anders zou hij, waar het de opschorting van een dood vonnis betrof, er wel een telegrammetje aan gewaagd hebben. Bij het nog altijd in de Vereenigde Staten bestaande rassenverschil, waaronder vooral de zwartjes lijden, scheen een on- gefrankeerde brief het toppunt van ambte lijke voorziening tegenover iemand met een zwarte huidskleur. ITALIË. Te Napels zouden 8000 gezinnen door de huiseigenaars op straat worden gezet. Zaterdag zouden de eerste drie dier uit zettingen plaats hebben, en met het oog op mogelijke rustverstoring had het ge meentebestuur versterking van troepen en politie aangevraagd. De vrouwen lieten zich daardoor echter niet ontmoedigen en zetten een groote betooging op touw, om de uitvoering van het vonnis ten koste van wat ook te verhinderen. Het gevolg daarvan is geweest, dat de gerechtelijke ontruiming is uitgesteld tot 7 Januari, terwijl het gemeentebestuur in middels onderhandelingen heeft geopend met de huiseigenaars om de huren te verlagen. Koningin Helena van Italië is door influenza aangetast. Alle recepties en feeste lijkheden aan 'thof zijn uitgesteld. ENGELAND. Op Nieuwjaarsdag is te Londen, iemand die zijn naam geheim houdt, een wonderlijke reis 'over de wereld begonnen, indien de heele geschiedenis geen verzinsel is en de man het bij een dag vertooning laat. Met een Amerikaansch millionair was hij een weddenschap aangegaan om met een ijzeren helm op en een kinderwagen voortduwende de wereld om te wandelen. Hij zou onder weg zijn geld verdienen met den verkoop van prenten en geschriften. Hij moet eerst heel Engeland door en verder Schotland, Wales en Ierland aandoen; onderweg een vrouw vinden enz. Te Londen wekte de rare verschijning gisteren veel bekijks. Een Londensch blad geeft een lijst van honderdjarigen, in 1907 in Engeland gestorven of nog in leven. Het is geen volledige lijst, want zij die al op vorige lijsten zijn voorgekomen, zijn weggelaten. Het blad heeft nu weer 44 namen, van 23 mannen en 21 vrouwen. Onder de mannen is Rev. Thomas Lord, 100 jaar oud, die verleden jaar nog gepreekt heeft en onlangs getrouwd is. DUITSCHLAND. Toen te Berlijn het geding tegen Harden weer beginnen zou, deelde advokaat Bern stein de rechtbank mede, dat Harden niet kon verschijnen. Hij was zwaar ziek ge worden gisteren was hij al erg en vannacht was hij elf maal flauw gevallen. Op elke poging om zich op te richten volgde een bezwijming. De voorzitter van de rechtbank vroeg toen of het proces niet ten huize van Harden voortgezet kon worden. Professor Eisenberg, Harden's dokter, zeide van neen. De procureur-generaal, Isenbiel, stelde daarop voor den zieke door den dokter van het gerecht en professor Zwingenberg te laten onderzoeken enwanneer het blijkt, dat Harden gehoord kan worden, te zijnen huize de behandeling van de zaak voort te zetten, in tegenwoordigheid van zooveel menschen als de ruimte toelaat. Toen prins Eulenburg, zwaar ziek zijnde, hier niet verschijnen kon vervolgde Isenbiel en Harden gevraagd werd, of 't hem onverschillig was, als de prins ge dwongen werd hier te komen en hier ineen stortte, antwoordde hij met een koudja. Tegenover zoo'n man kon men tamelijk hard optreden. De verdediging merkte op, dat Harden's huis in het gebied van een andere recht bank ligt, maar het bleek, dat een een voudige kennisgeving aan de andere rechtbank het bezwaar zou opheffen. Isenbiel bleef bij zijn eisch, omdat de zaak, is zij Zaterdag niet afgeloopen, van voren af aan zou moeten beginnen.. De rechtbank besliste ten slottedat Hoffmann, de dokter van het gerecht, en dr. Eulenburg, die als deskundige gehoord is, dadelijk Harden in zijn woning zouden onder7nplfö«- Om 1 uur werd de behandeling der zaak hervat. Dr. Eulenburg berichtte het volgende: Wij vonden den heer Harden in een toestand van zenuwuitputting, welke naar onze overtuiging het onmogelijk maakt hem te verhooren. E enige verandering der vroegere bestaande plaatselijke verschijn selen, zooals de rechtszijdige borstvlies ontsteking, hebben wij niet kunnen vinden. Wij zijn daarom overtuigd, dat de heer Harden in staat zal zijn de behandeling zijner zaak bij te wonen. Wij zouden echter willen voorstellen, om den heer Harden nog wat te sparen, hem in de morgenuren rust te gunnen, en dat dus de behandeling zijner zaak eerst om 11 uur beginnen zal. De advocaat-generaal Isenbiel zeide daarop: De heer Harden heeft zeker in uitzicht gesteld te kunnen verschijnen. Nadat dr. Hoffman verklaard had niets aan de door dr. Eulenburg gedane mede- deelingen te willen toevoegen, werd de zitting van het gerechtshof verdaagd en de voortzetting van het geding op Vrijdag 3 Januari, 11 uur bepaald. Te Allenstein loopt het gerucht, dat kapitein v. Göben alleen een bekentenis afgelegd heeft, om de vrouw van den vermomden majoor v. Schoenebeck te beschermen, maar zij de eigenlijke moorde nares zou zijn. Volgens een andere lezing, zou de kapitein al weken lang een revolver bij zich gehad hebben en alleen op een gunstige gelegenheid gewacht hebben, om den majoor neer te schieten. Naar zijn eigen bekentenis, is hij herhaaldelijk 's nachts ten huize van den majoor geweest, wiens vrouw op een afzonderlijke ver dieping sliep. In den nacht van den moord werd de majoor wakker van het openen van de gangdeur en verraste hij den kapitein. De majoor moet ook hebben willen schieten, maar zijn revolver ketste tweemaal achter elkaar. Op twee patronen is althans de indruk van den haan te zien. In een plaatsje aan de Duitsch-Oali- cische grens is het geheele gezin van een spoorwegbeambte door loodvergiftiging aan getast. De vrouw had, zonder dit te bemerken, bij het koken een looden lepel in het eten laten vallen. Zij zelf en een meisje van zes jaar zijn reeds overleden, de man en de twee jongens verkeeren in stervensgevaar. NEDERLAND. Alkmaar, 1 Jan. Een droevig ongeval had Nieuwjaarsdag plaats met de stoom tram Haarlem—Alkmaar. Te Castricum had een juffrouw, uit de kerk komende, haar zuster een eindje weggebracht. Terug komende woei nabij de kerk haar hoed af, die door den wind een eind op straat voortrolde. Niet bemerkende, dat uit de richting Noorddorp de stoomtram naderde (tram van 1.08 uur) liep de juffrouw den hoed achterna, met het ongelukkig gevolg, dat zij tusschen de locomotief en den eersten wagen terecht kwam. Niettegenstaande de machinist de tram onmiddellijk tot staan wist te brengen, ging één der voorste wielen haar over de beenen, die er letterlijk werden afgereden. Een spoedig ontboden geneeskundige moest beide beenen geheel amputeeren. De toestand van de juffrouw is overigens vrij gunstig. De dokter geeft hoop op haar herstel. Een tweede ongeluk had dienzelfden middag plaats op den straatweg tusschen Santpoort en Veisen. Echter is dit meer aan roekeloosheid van den verongelukte te wijten. Een der reizigers sprong n.l. van de in volle vaart zijnde tram en had daarbij het ongeluk zoodanig op straat terecht te komen, dat hem aangezicht en knieën bloedden, terwijl zijn kleeren zoodanig vernield werden, dat hij zich van andere moest voorzien. Kermend van de pijn werd hij door medelijdende menschen een naastbij gelegen woning binnengedragen. Hilversum, 3 Jan. De onverkwikkelijke geschiedenis met het eervol ontslag aan den commissaris van politie verleend, waar, gelijk wij meldden, de Raad reeds bij voor baat een pensioen van f 2000 had verleend, is een nieuwe phase ingetreden. Verschillende ingezetenen keuren af de wijze waaiup ue neer van EÜJIC is aan den dijk gezet en stelden een open brief aan hem op, waarin zij verklaren de over tuiging te hebben gekregen, dat het recht in den treurigen strijd tusschen hem en den burgemeester aan zijn zijde is geweest. „Ware het anders, de Minister van Justitie zou aan H. M. de Koningin niet hebben voorgesteld u eervol te ontslaan, en u niet hebben gehandhaafd als hoofd der Rijkspolitie. De burgemeester zelf heeft uw groote verdiensten voor onze gemeente nederig erkend. Ware het niet zoo, hij zou den Raad toch niet hebben durven voorstellen, u een zoo bizonder hoog pensioen toe te kennen. De Raad heeft tenslotte deze gelegenheid aangegrepen, om u een zeldzaam bewijs van waardeering te geven, door deze voor dracht zonder een woord van tegenspraak, met algemeene stemmen aan te nemen. Moeten wij u dus ons leedwezen er over betuigen, dat gij ondanks deze algemeene erkenning uwer verdiensten, uw ontslag- hebt ontvangen, tevens mogen wij u van harte gelukwenschen met de voor u zoo vereerende omstandigheden, waaronder dit is geschied. Wij geven u bij uw heengaan de verzekering onzer volle sympathie". Amsterdam, 2 Jan. Van 24 Dec. tot 1 Jan. zijn bij den penningmeester van de commissie uit de burgerij, ten behoeve der werkloozen giften ingekomen tot een be drag van f 14640. In het geheel is thans een som van f 105,000 ontvangen. Op Vrijdag 3 dezer zal de tweede uit- keering aan de werkeloozen plaats hebben, terwijl de commissie zich voorstelt, dit voortaan iedere week op Vrijdag te doen geschieden. Gisterenavond te omstreeks 10J uur is in het trapportaal van het perceel Kinker straat 58, alhier, te vondeling gelegd, een kindje van het mannelijk geslacht, dragende 2 wit katoenen onderhemden, dito rokje met rand, witkatoenen lapje, kleinen witten zakdoek om den hals, wit katoenen vaat doek bij wijze van luier, witten handdoek, gemerkt K. Z., zwarte sanella lap en ge wikkeld in een oud wollen dekentje niet roode strepen. Bij het kind werd bevonden een briefje, waarop met potlood geschreven het kind is Katholiek, 4 weken oud en Theo genaamd. In den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. is inbraak gepleegd in de Nieuwe Huis houdschool in de Oabriël Metsu-straat alhier. De daders zijn na in het achter gebouw een glasruit te hebben stukgeslagen Jinnengekomenhebben de brandkast opengebroken en daaruit het aanwezige bedrag van tien gulden ontvreemd. Van tevoren hadden zij uit de linnenkamer een pak tafelgoed genomen en dat op den vloer uitgespreid om daarop de brandkast te doen kantelen. Dit geschiedde natuur lijk om het geluid van den val te dempen. Toen hebben de inbrekers den bodem uit de kast weten los te krijgen en konden zoo bij den inhoud komen. Uit de wijze waarop zij in het gebouw sporen van hun aanwezigheid achterlieten was 't duidelijk, dat hier weder het bekende „Trio" aan het werk is geweest. Zij hadden weder het gebruikelijk souvenir gedeponeerd, dit maal met een briefjewaarop stond „Gelukkig Nieuwjaar! De groete aan de rechercheTrio". Het gebouw was dien nacht wegens de vacantie geheel onbe woond. Toen des morgens de portier kwam, vond hij overal de knippen voor de deuren geschoven. De inbrekers hadden dus maatregelen genomen om zoo veilig mogelijk te „werken". Deze inbraak getuigt van toenemende brutaliteit bij onze Amsterdamsche inbrekers. De Huishoudschool ligt als 't ware onder den rook van een politie-bureaude voor malige brandweerkazerne aan de Roelof Hartstraat, welk gebouw aan de achterzijde paalt aan de plek waar de inbrekers de Huidhoudschool zijn binnen geklommen. Wij vernemen, dat het bestuur der school, ter geruststelling van de interne leerlingen, besloten heeft een nachtwaker aan te stellen. 's-Gravenhage, 2 Jan. H. M. de Ko ningin-Moeder ontving hedennamiddag in audiëntie Tsien-Sun, gezant van China, en Staten van Brazilië bij ons hof. De Koningin-Moeder heeft gisteren avond ontvangen de gezanten van België, Italië en Perzië, benevens den zaakgelas tigde van den Heiligen Stoel alhier. Het gala-bal, dat heden avond ter gelegenheid van het Nieuwjaar door de Koningin en den Prins gegeven wordt, begint des avonds 9 uur. Ginneken, 1 Jan. De vrouw van den spekslager A. alhier is Zondagochtend plotseling krankzinnig geworden en heeft in een vlaag van verstandsverbijstering haar op één na het jongste kind den hals afgesneden. Steenbergen, 1 Jan. In het gasthuis alhier is een 11-jarig jongetje aan bloed vergiftiging overleden, Het jongetje had een zweertje open gekrabd en spoedig daarop zwol zijn heele lichaam op met genoemd noodlottig gevolg. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 3 Jan. Dat de streng inge vallen vorst, vooral in Zeeland, zijn invloed uitoefent op het verkeer met Holland, laat zich begrijpen. De stoombooten „Schelde II" en „Stad Zierikzee" doen al het mogelijke om de dienst op Rotterdam open te houden, De Zeeuwsche Spoorboot heeft nog geen letsel van het ijs. Stand der Zuider-Hypotheekbank, gevestigd te Breda: Hypothecaire leeningen: Gesloten tot 1 Januari 1907f 10,616,765,— gedurende 't jaar 1907 399,010, f 11,015,775, Afgelost Tot 1 Januari 1907 f 4,327,417,70 Gedurende 'tjaar 1907 430,574,78 4,757,992,48 Saldo der Hyp. leeningen op 31 Dec. 1907 f 6,257,782.52 Pandbrieven in omloop op 31 Dec. 1907 6,239,100, Minder pandbrieven in omloop dan het bij art. 42 der statuten geoor loofde maximumf 18,682,52 Te Zierikzee zijn gedurende 1907 ingeklaard 41 - en uitgeklaard 45 zee schepen. Dreischor. De zangvereeniging „Thalia" alhier gaf j.l. Maandagavond een uitvoering, die door velen werd bijgewoond. De zang nummers werden met genoegen aange hoord en de ter afwisseling gegeven voor drachten vielen over het algemeen zeer in den smaak. De vereeniging kan met voldoening op dezen avond terugzien, dank ook vooral aan de leiding van haren directeur, den heer Swenne. Dinsdagnamiddag had de vrouw van A. v. d. B. alhier het ongeluk van den zolderladder te vallen, zoodat zij bewusteloos werd opgenomen. Zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, is de ongelukkige den volgenden dag overleden. Nieuwerkerk. De inschrijving voor een bedeeling aan de armen van alle gezindten op den Nieuwjaarsdag heeft opgebracht de som van f 195,50. Bruinisse. In de Donderdagavond ge houden vergadering van „Schippersbelang" werd de wenschelijkheid besproken om te trachten de Landssluis te verleggen naar het zuid-einde van den polder. Besloten werd den heer Joh. de Waal Rz. en Jan van den Berg Johz. naar de auto riteiten af te vaardigen om de noodzake lijkheid daarvan te bepleiten. Aan de Trammaatschappij zal een verzoek gericht worden, om over den Boomdijk een zijtak aan te leggen naar Bruinisse. Den raad dezer gemeente zal men ver zoeken het havenlicht op den dam te ver beteren en nog 4 lantaarns aan te brengen en wel twee aan den langen dam en twee aan de lage kade. Ook zal gevraagd worden een verorde ning te maken, dat de schepen, zoodra ze binnen de haven zijn, verplicht worden de ankers op den boeg te leggen en aan den buitenkant van den kleinen dam een oprit te maken. Tevens zal tot dat college een verzoek gericht worden om een volgende maal de zaten niet te verpachten, maar te verloten. Aan den voorzitter van het Vischbestuur Bfcïsretó8fdt&.*!Ji5f is?.£e?Be|- gevoerd wordt, te vergunnen ze dadelijk uit die boot te mogen zaaien. Een verzoek zal ingediend worden om aan het Zijpe een platon te plaatsen, dat op en neer vloeit, terwijl de stoomboot maatschappijen, wier booten<Iaar aanleggen om steun zal verzocht worden. Nog zullen pogingen aangewend worden om gedaan te krijgen, dat de telegraafpalen aan het jaagpad van het kanaal door Zuid- Beveland wat verzet worden, om niet ge noodzaakt te zijn -de lijn telkens los te gooien. Als voorzitter der vereeniging werd her kozen de heer Joh. de Waal Rz. Oud-Vosmeer. Bij het schaatsenrijden op de leidingen onder den zeedijk werden een zevental personen de dupe van de omstandigheid, dat het ijs nog niet ver trouwd was; ze behaalden bij de ijzige koude een nat pak, maar konden toch gered worden, zonder dat dus ernstige gevolgen ontstonden. Door den raad is besloten met het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente tot overeenstemming te geraken in zake scheiding van de eigendommen van de burgerlijke- en kerkelijke gemeente, be treffende toren en kerk, wat verband houdt met de voorgenomen slooping der kerk. Wemeldinge. Aan boord van de stoom boot „Rotterdam", varende van Antwerpen op Rotterdam, gebeurde Maandag, hier een zeer treurig ongeval. Een knecht, die bij het binnenkomen in het kanaal niet een staaldraad de boot, die tamelijk veel gang had, moest helpen stoppen, raakte met zijn voet verward tusschen staaldraad en bolder waarschijnlijk, zoodat den ongelukkige zijn voet boven den enkel totaal werd afge sneden. In een dichtbij zijnde woning binnengedragen, verleende dr. Kruijsse spoedig de eerste hulp. Nadere bizonder- heden omtrent zijn toestand ontbreken thans nog. Middelburg, 2 Jan. Hedenmiddag werd in het Verpleeghuis alhier een zeer druk bezochte receptie gehouden bij gelegen heid van het 25-jarig bestaan der nuttige „Vereeniging voor Ziekenverpleging te Middelburg". Door den heer dr. J. C. Bolle werd, namens doctoren van Middelburg, tot mevrouw Keiser, de presidente, een rede gehouden, waarin het lief en leed der afgeloopen 25 jaar herdacht werden. Tevens bood deze, namens de doctoren, mevrouw Keiser een fraaien lauwerkrans aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1