Palingbrood. St.=Nicolaas Kleingoed. Oudejaarsavond. 8-jarig Elzenhakhout, Van het Land naar den Stal. Zierikzee-Rotterdam. ADVERTENTIE!!. Dankbetuiging. W. ANKER Az., voorheen Wed. 1. D. v. d, 8T0LPE-ANKER. TIMMERMANSZAAK TIMMERMANSZAAK eren, enz. Om die reden achtte de leider het beter den naam hulpmeststoffen gebruiken. Na i het algemeen over de tneer bekende oofd-.iulj meststoffen een en ander te ebben gesproken, behandelde spreker leer in het bizonder de kali, en liet aarbij duidelijk uitkomen, dat deze inest- lof, hoewel gewoonlijk in de derde plaats enoemd, volstrekt niet de derde plaats tneemt onder de diensten, die de hulp- ïeststoffen de plant en den bodem iewijzen, daar deze de kali n.l.) toch in Ie eerste plaats in aanmerking komt om len bodem te voorzien van die stof, velke de zetmeelvorming bij de planten e weeg brengt, wanneer de grond zelve ■an nature aan die stof te arm is, of vanneer hij na veelvuldige en langdurige uittrekking daaraan te arm geworden is. Op de zandgronden dus, waar de bodem urn aan kali is, bewijst deze hulpmest :eer grooten dienst, maar ook op de deigronden kan het zeer goed mogelijk ujn, dat aan kaii-bemesting behoefte be- itaat. Door de veelvuldige verbouwing och in den tegenwoorden tijd van knol- in wortelgewassen, als aardappels, suiker- nieten, enz., welke alle veel kali aan den jrond onlrooven, mag ook de landbouwer np de klei zich wel eens afvragen, of niet lijn opbrengst grooter zou kunnen zijn bij ;ene kali-bemesting. Hij onderzoeke daarom lijn grond door herhaalde en flinke proef- lemingen. Gezuiverde of patentkali is te verkiezen boven ruwe (kaïniet), daar deze aatste door haar chloorverbindingen, die zij bewerkt, nadeelig op sommige planten <an werken. Om dit euvel echter te onder vangen strooie men de kaïniet niet in het voorjaar, doch zoo vroeg mogelijk in het iajaar. Voor boomen gebruike men steeds patentkali. Na de pauze werden door den heer v. d. Linde een aantal lichtbeelden ver toond, deels betrekking hebbende op de exploitatie van kali-mijnen in Duitschland onder en boven den grond en deels aan wijzende resultaten van kali-bemesting bij verschillende gewassen in ons land en zelfs op Ceylon. De voorzitter der vereeniging „Land bouwbelang" dankte den heer v. d. Linde voor alles wat hij ons dezen avond had hooren en te zien gegeven, 't Was zeker voor velen een avond, waarop wat te leeren viel. Wissenkerke, 28 Dec. Heden hield de heer De Greef, tuinbouwleeraar te Frederiksoord, in het lokaal van den heer Th. Wolse, een lezing over ooftboomteelt. Er was tamelijk veel publiek, en de lezing werd door de aanwezigen met onverdeelden aandacht gevolgd, hetgeen dan ook door den spreker verdiend werd. Spreker zegt, dat de ooftboomteelt in Nederland in de laatste jaren verdrie dubbeld is. Hij acht den Noord-Bevelandschen grond er uitmuntend voor geschikt. Er is niets verkeerder zeide hij, om, zooals gedaan wordt, in het gat dat voor het planten wordt gemaakt, glaswerk, behangsel en andere rommel te werpen; de grond waarin men planten wil, moet diep om gespit worden, en de goede aarde boven- gehouden; men moet zorgen voor een goede afwatering; in 't najaar moet men met het aanleggen beginnen en den onder grond bezaaien met mangelpeeën, boonen enz., geen gras. Wanneer de boomen van den kweeker komen, moet men ze niet allen bij elkander in één put plaatsen, dat is zeer verkeerd, en toch wordt dit nog maar al te veel gedaanbij het planten maakt men geen grooter gat dan de wortels zijn; er wordt dikwijls te veel mest in den put gedaan, dat treft geen doel, een vinger dik is voldoende, de wortels moeten gesnoeid wordenbij het planten houdt één de boom met zijn ééne hand vast, en terwijl de ander de aarde in het gat werpt, wordt met een stok de aarde door genen aangestampt tusschen de wortels. Men moet niet aanstampen, als de put gevuld is zooals men wel eens doet. Wat het snoeien betreft, moeten alle hinderlijke takken uitgehakt worden, 60 a 70 c.M. kunnen ze van elkaar staan, J van het jonge was moet worden afgesneden bij het buiten oogde vorm der kroon zal dan goed worden. Er heerschte een meening dat b.v. boomen van kleigrond niet of minder groeien op zandgrond en omgekeerddit is niet waar en geeft niets, wanneer men echter boomen uit veengrond plant, dient men die eerst goed af te schuren. Over het onderhoud sprekende, zegt spreker, dat dit dikwijls veel te wenschen overlaat. Er wordt onvoldoende gemest met beer of gier of met stal- of kunstmest, super- phosphaat en chilisalpeter; mest men met beer of gier dan moet daarbij super- phosphaat worden gevoegdook kalken is zeer noodig, terwijl men half Januari met snoeien kan beginnen. Besproeing met Bordeausche pap levert verrassende resultaten op. Nog veel wordt door den spreker aan gegeven waarop gelet moest worden, hij geeft ook middelen tegen schurft en bloed- luls; hij geeft een voorbeeld hoe men een vangband maakt waar de rups in kruipt en zoo gevangen wordt. 't Is bijgeloof te denken dat de boomen slechts om 't andere jaar kunnen dragen wanneer men goed mest, zal dat geen verschil geven, duet men dat niet, dar wel, daar de knop voor het volgend jaar zich tegelijk vormt met de vrucht, zoodat de boom te veel sappen verloor en geen voedsel (mest) ontvangt, daarom goed mesten en men kan ieder jaar evenveel vruchten krijgen. De uitkomsten door een goede behande ling trachtte spreker door lichtbeelden aan te toonen, doch de figuren kwamen zóó onduidelijk op het doek dat de achter- aanzittenden daarvan niets konden onder scheiden. De lezing werd gehouden van wege het Nuts-Departement. Post en Telegrafie. Alles draait in den landbouw om de kwestie: „hoe kan ik met zoo min mogelijk uitgaven, zooveel mogelijk winst behalen?" Zooals tegenwoordig de prijzen van vee, granen, erwten, boonen, suikerbieten, enz. op de markt zijn, is het voor de meeste boeren het meest loonend de grootste kosten te bestederr aan het veeden stal te maken tot kern der boerderij en langs den stal de winst binnen te halen. Een groot gedeelte van de opbrengst der landerijen zal dan gebruikt worden als veevoeder, knollen, rapen, mangelwortels, erwten, boonen, granen, stroo, hooi, gras, ziedaar reeds een gansche reeks van gewassen, die alle vóór en na tot vee voeder verbouwd worden. De landbouwer veehouder moet zich intusschen bij het voederen van dergelijk ruwvoeder aan de volgende voorschriften houden: 1°. De droge stof van het ruwvoeder mag niet meer bedragen dan 2/;J van de in het geheel noodige hoeveelheid droge stof. 2°. Het ruwvoeder kan voor hoogstens de helft uit stroo bestaan. 3". De droge stof der wortelgewassen mag niet meer dan Vs van die van het gelijktijdig gegeven ander voer bevatten. De boer kan dus niet zooveel stroo, niet zooveel rapen, knollen of mangelwortels voeren als hij wil. In elk geval echter ook als hij zich stipt aan de boven gegeven voorschriften houdt, kan het ruwvoeder nog heel wat bedragen. En wanneer we weten, dat granen, erwten en boonen tot het krachtvoer behooren, dan zijn we de plank niet zoover mis, als we beweren, dat het land kan opleveren alles, wat noodig is voor den stal. Daarenboven kan door een wel overwogen bemesting het gehalte van het ruwvoer verbeterd worden. Er is dus een dubbele reden voor elk gemengd bedrijf om de bemesting van het land terdege ter harte te nemen. Inderdaad moeten door het geven van den noodigen kunstmest de opbrengst en de kwaliteit van het ruwvoeder zóó worden, dat het bedrijf weinig of geen voeder op de markt te koopen heeft. Dat kan de boer, in het algemeen gesproken, door een volledige, rijke bemesting; door stal mest en door kunstmest in den vorm van chilisalpeter, kalizouten en superphosphaat of eenige andere phosphorzuurmest. Wij krijgen dan den volgenden kringloop. De boer koopt kunstmest. De kunstmest levert den veevoederoogst. Het veevoeder verbetert den stal (boter, kaas, melk, jong vee, vet vee enz.). Wat moet er nu gedaan worden, om een dergelijk gemengd bedrijf te voeren? Zooals ik zeiin de eerste plaats bemesten. Waar in de vruchtwisseling aardappelen, mangelwortels, knollen enz. treden, zijn in de eerste plaats noodig kalizouten, hetzij in den vorm van kaïniet, hetzij in dien van patentkali of chloorkalium. Op geen enkelen bodem kan men op den duur de genoemde gewassen en nog andere ver bouwen, zonder dat de kali in den bodem moet aangevuld worden. Om verder in het hooi, of het gras, en ook in de andere gewassen het eiwitgehalte van het voeder te doen stijgen, moet stikstofbemesting gegeven worden. De boer moet chili salpeter koopen, om hoeveelheid en gehalte van het voer zoo ideaal mogelijk te doen zijn. Ook phosphorzuur mag niet ont breken, hetzij men slakkenmeel geeft in den herfst, hetzij super in het voorjaar. In de tweede plaats moet men in den stal met oordeel te werk gaan. Bij ver koop moet men het beste houden voor de fokkerij. Om te weten, wat het beste is, moet men aanteekening houden van melk, vet, enz., moet men volgens de regelen der kunst (kenmerken van melkbeesten enz.) bij aankoop en verkoop te werk gaan. Op die manier wordt de stal de bron van inkomsten. Visscher ij- Berichten. In 't Zuiden des lands, voornamelijk in Noord-Brabant, heeft men groote vijvers aangelegd ten behoeve van de vischteelt. In 't geheel zijn in de zuidelijke provinciën reeds vijvers tot een gezamenlijke opper vlakte van 160 H.A. in exploitatie en 't zal 200 H.A. worden als de groote vijver te Nederweert in gebruik kan worden genomen. En welke zijn nu de resultaten van dit vijverbedrijf Volgens het blad Onze Zoet- watervisscherij hebben ze volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Opbrengsten, welke gelijkstaan met die van grasland, zijn volstrekt niet zeldzaam. En hierbij mag niet uit het oog verloren worden, dat terreinen, welke voor den aanleg tot cul tuurland te laag zijn gelegen, dikwijls met de geringste kosten tot vischvijver zijn in te richten en dus op deze wijze produc tief zijn ie maken. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de buitenlandsche en koloniale frankeerzegels, evenals de gewone Nederlandsche, aan de postzegel-loketten der postkantoren direct worden verkrijgbaar gesteld. Gemengd Nieuws. Een bruiloft met hindernissen. In een dorpje in Savoye stortte bij een boerenbruiloft de vloer van de eetzaal, die boven de stal gelegen was, in. De gasten vielen midden tusschen de runderen en de varkens. Een ongelukkig toeval deed de bruid op een koe terecht komen, die er in allerijl met zijn lieve last van door ging. De gasten snelden te hulp en vonden een eindje verder de heldin van 't feest met haar haren in een boomtak verward. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 30 December. De Koningin ontving in conferentie de heer mr. Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer. Rotterdam, 30 December. GRANEN. Buitenlandsche stil. doch vast. Meel, f 14, handel tamelijk. Binnen- landsche Tarwe, door den kleinen aanvoer geen noteeringen opgemaakt, prijzen na genoeg onveranderd. Mais, f 154. Kanariezaadf 7,50 a f 8,75. Was. Op het land zakenloos. Aanvoer op de markt 8563 steen blauw, 30 a 45 stuivers; 500 steen wit, 46 a 49 stuivers, vlug opgeruimd; 950 steen Groninger, onverkocht. Lijnzaad. Geen markt gemaakt, aanvoer onbeduidend. Aardappelen. Bijna geen aanvoer, prijs houdend, redelijke vraag. EierenZeeuwsche f 6,60 a f 6,80; Over- maassche f 6,80 a f 7. VEE. Aanvoer 261 Runderen, 30 a 37 ct., matig. 169 vette Kalveren, 24 nuchtere, 421 h 54 ct., beter. 2101 Schapen of Lammeren, 21 h 26 ct., vlug. Lammeren, 27 a 30 ct. 757 Varkens, 22.1 k 241 ct., lichte 21 a 22 ct., vlugge handel. CORRESPONDENTIE. Het is in den laatsten tijd voorgekomen, dat stukken en advertentiën ons werden toegezonden, onderteekend met, of waarbij gebruik gemaakt werd van den naam van den een of anderen persoon, die aan het stellen, schrijven en inzenden er van part noch deel had. Wij kunnen, wanneer wij een stuk of advertentie ter plaatsing ontvangen, niet weten noch onderzoeken, of de handteeke- ning er van echt of vaisch is. zoodat trots de groote voorzichtigheid, die wij bij de opneming betrachten, het gebeuren kan, dat wij er inloopen. Men zij echter op zijn hoede. Want het zou kunnen gebeuren, dat een streng justitiëel onderzoek tot de ontdekking van den schrijver of de schrijfster leidde, en deze zou zich dan ongetwijfeld aan een zware straf blootstellen. Een ieder wachte zich dus voor schade en schande. Tevens berichten wij, dat advertentiën tegen bepaalde personen gericht of van slechts eenigszins kwetsenden aard, door ons niet geplaatst worden. De Redactie. 386ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 3e klasse van 23, 24 en 27 December 1907. Prijzen van 45: 774 1108 9948 40399 40472 20472 778 444 5 10309 40421 40484 20495 787 4 429 40384 4 0424 10496 789 4444 40387 40437 20404 794 1449 40389 4 0457 20406 796 4 528 40396 40464 .20469 Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 27 Dec. De barge „Flower of Essex", kapt. J. Palmer, met diverse goederenvan Pruisen naar Engeland. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". DEC.—JAN. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Dinsd. 31 'smorg. 8,30 Woens. 1 8,30 Dond. 2 9,30 Vrijdag 3 10,— Zaterd. 4 10,30 Zondag 5 11 Maand. 6 7,— Dinsd. 31 's morg. 8,30 Woens. 1 9,30 Dond. 2 10, Vrijdag 3 10, Zaterd. 4 10,30 Zond. 5 10,30 Maand. 6 10,30 Getrouwd: FR. DOUGLAS KRAAI en COR. M. LANDEGENT. Gorcum, 27 december ]907 Haamstede, Getrouwd: ARIE C. VAN NIEUWENHUIJZEN A.Wz. en WILHELMINA T. MEEUWSE Pd., die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen dank beluigen voor de vele be wijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 's Heer-Arendskerke, 19 Dec. 1907. Op den 4den Januari 1908 noopt onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder. Mej. de Wed. C. STRAAIJER, geb. W. v. d. Bos, haren 80sten Ver jaardag te herdenken. Noordgouwe, 31 December 1907. Hare dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed tot onze groote droefheid, na een kortstondig lijden van eenige uren, onze geliefde Echt- genoote, Moeder, Dochter, Zuster en Behuwdzuster Maria Jacoba Beije, in den ouderdom van ruim 37 jaren. Burgh, 20 December 1907. Uit aller naam, J. A. SPEELMAN. Wegens buitenlandsche familiebetrek king eerst heden geplaatst. Heden overleed zacht en kalm, in het Ziekenhuis te Rotterdam, onze veel geliefde Dochter en Zuster, Johanna Helena Fonteine, in den ouderdom van 19 jaar en 11 maanden. Dreischor, 27 December 1907. N. FONTEINE, Echtgenoote en Kinderen. Heden overleed (e Middelburg, in den ouderdom van 82 jaar, mijn ge liefde Behuwdzuster Mejuffr. Maria Christina Groeneveld de Kater. Zierikzee, 28 December 1907. Mevr. Wed. H. H. GROENEVELD DE KATER—Van Ingen. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden is ontslapen onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster Johanna van den Berg, in den ouderdom van zeven-en-dertig jaar en negen maanden. 's-Gravenhage, 28 December 1907. Helmersstraat, No. 48. Uit aller naam. Wed. W. A. VAN DEN BERG. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 76 jaar, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. Tona Vlaander, eerder Wed. J. v. d. Velde, laatst Wed. H. Capelle. Zierikzee, 29 December 1907. J. HENDRIKSE— v. d. Velde. A. J. HENDRIKSE. M. DIJKMAN. Eenige en algemeene kennisgeving. V De Heer J. J. KELLER betuigt hartelijk dank voor de hem betoonde belangstelling op den 27sten December. Zierikzee, 30 December 1907. Hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling op 24 dezer ontvangen. Zierikzee. J. A. CATS. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid onzer 50-jarige Echtvereeniging op 26 dezer, onzen vriendelijken dank. Inzonderheid een woord van hulde aan het Hoofdbestuur en de Werkende Leden van het Fanfarecorps; een woord van oprechten dank aan hem, die in hartelijke taal, onder een gezellig samenzijn, ons, onze Kinderen en verdere Familie her dachten. Nieuwerkerk, 29 December 1907. P. VAN DER LINDE en Echtgenoote. De ondergeteekende betuigt, mede namens zijne Vrouw, zijnen oprechten dank aan allen, die hem hebben gesteund gedurende zijn ziekte en ook aan hen, die hun hulp hebben verleend bij het vervoeren zijner suikerbieten en het bebouwen van het land. Kerkwerve, 27 December 1907. H. VAN DIENST. V Onzen hartelijken dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven op den 23 dezer. Zierikzee, 30 December 1907. M. DEN BOER en Echtgenoote. EN Vooruitbestelling verzekert prompte bediening. Beleefd aanbevelend, Aan de DIRECTIE van het ONDERL. BEGRAFENISFONDS te Brouwershaven is door den Secretaris P. J. VINK rekening en verantwoording gedaan over 1907 en alles in orde bevonden en bezitten een kas van 2800, hetwelk is belegd in de Spaarbank te Zierikzee. De stilstand der contributie is ingegaan 1 December 1907 en eindigt 30 Januari 1908. Brouwershaven, 1 Januari 1908. J. C. CONSTANDSE,] A. DE KE1JZER, M. STORM, Commis- Ondergeteekende maakt bekend, dal hij de met ingang van 1 Januari 1908 OVER GEDAAN heeft aan zijne zoons Pieter en Gerrit Romeijn. Dankende voor de gunst gedurende 36 jaren genoten, beveelt hij zijne opvolgers beleefd aan. Burgh, 31 December 1907. H. J. Romeijn. In aansluiting aan het bovenstaande, berichten ondergeteekenden, dat zij met ingang van 1 Januari 1908 de van hun vader hebben OVERGENOMEN. Beleefd bevelen zij zich hierbij in ieders gunst aan. Burgh, 31 December 1907. P. Romeijn. G. Romeijn. VERGADERING op Vrijdag 3 Januari, des voormiddags ten 10 ure, bij J. Lievense te Nieuwerkerk. Agenda: Benoeming Controleur. Opgave melkuren van de volle week. Namen en nummers der koeien. Betaling contributie f 1.— per koe. De Secretaris, D. KOOPMAN Pz. KENNISGEVING. Tengevolge van de aanmerkelijke wijzi ging in de prijzen der grondstoffen, hebben wij de eer U met deze kennis te geven, dat de Zoutziedersbond de prijzen van het GERAFFINEERDE ZOUT, met ingang van 1 Januari aanstaande, met 5 ets. per 50 kilo heeft verhoogd. Landbouw-Vereeniging Opname Kunstmest, te Sdierpenisse bij C. Rij sten bil, op Woensdag 8 Januari 1908; te Poortvliet bij J. Noom, op Donderdag 9 Januari I90S, beiden van voorm. 11—nam. 1 uur. De Secretaris, VAN GORSEL. JT Notaris W. F. DEL CAMPO By* genaamd CAMP te Renesse zat, RTSsm? op Maandag 6 Januari 1908, des voormiddags 10 ure, ten verzoeke van den heer M. BOLLE te Haamstede, publiek verkoopeni Eene partij zwaar groeiende aan landerijen van den heer verzoeker; gelegen aan den Zandweg, Moerweg en 2de Sluispad onder Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 3