Dinsdag 31 December 1907. KADASTER. AFKONDIGING BEKENDMAKING NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIkZEESGHE (SS i e r i li. z e e s c li e NIEUWSBODE. C o u r a n t). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8559. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Nieuwjaarswenschen. Wij herinneren omen lezers, dat de Gebruikelijke Nieuwjaarswensdien voor den trijs van 35 cent a contant in ons ilad worden opgenomen. Het no. van 1 anuari 1908 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd, 'evens wordt zorg gedragen, dal dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord- in Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat ■io. bestemd kan geschieden tot Dinsdag II December uiterlijk des namiddags 3 uur. Openbare Herbesteding >p Woensdag den 8 Januari 1908, 's voor- niddags 11 uur, ten Raadhuize van: het vijfde perceel der onderhoudswerken der gemeente, gedurende het jaar 1908, zijnde „het leveren van materialen en het uitvoeren „van werken voor het onderhouden der haven wijken". Nadere inlichtingen worden door den Gemeente- oouwmeester op Vrijdag 3 Januari e.k., des voor- niddags te 10 uur, te zijnen kantore verstrekt. Opneming Terreinsveranderingen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengl ter kennis van de ingezetenen, dat de Landmeter van het Kadaster, belast met den velddienst, bij gunstig weder, in den loop der maand Januari a.s. zijne eerste rondreis in deze gemeente zal aan vangen, tot het opnemen van alle terreinsveran deringen, welke eene wijziging in de kadastrale stukken tengevolge hebben. Zierikzee, den 27 December 1907. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., 1 *-B. Art 8, 2e lid der Hinderwet. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Brengen ter openbare kennis, dat heden door hen is genomen het volgend besluit: De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Overwegende, dat hunne beslissing op het verzoek van het Bestuur der Schietvereeniging „Prins Frederik Hendrik" alhier, van den 14 November 1907, om vergunning tot het oprichten van eene schietinrichting op den Westelijken berm van den inlaagdijk op het Zuid-Oosteinde van Cauwes-inlaag van het Waterschap Schouwen, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie C no. 486, niet binnen den bij het eerste lid van artikel 8 der Hinderwet gestelden termijn kan worden genomen, omdat het voor het nemen dier beslissing vereischte onderzoek nog niet is afgeloopen; Overwegende, dat het daarom noodig is, be doelde beslissing voor den tijd van uiterlijk drie maanden te verdagen; Gelet op het tweede lid van artikel 8 der Hinderwet; BESLUITEN: 1°. De beslissing op voormeld verzoek voor den tijd van hoogstens drie maanden te verdagen. 2°. Dit besluit in afschrift aan den verzoeker mede te deelen en door afkondiging ter kennis van het publiek te brengen. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) H.C. MOOLENBURGH, Weth., 1°.-B. (get.) JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, den 28 December 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., 1°.-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal zijn gesloten, met uitzondering van des mid dags 12 tot des namiddags 12'/» uur, voor het doen van aangiften den Burgerlijken Stand be treffende. Zierikzee, den 30 December 1907. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. AMERIKA. Drie Amerikaansche mijnwerkers, Bailey, Brown en McDonald, hebben het Kerst feest in een onaangename positie gevierd, maar niettemin op een vroolijke wijze. Zij zitten sedert 4 December, tengevolge eener instorting, opgesloten in een mijn te Ely in den staat Nevada, duizend voet onder den grond. Er is sedert het ongeluk nacht en dag aan hunne bevrijding ge werkt geworden, maar zoo groot is de hoeveelheid op te ruimen aarde en puin, dat zij gedoemd zijn nog twee a drie weken van alle zonlicht verstoken te blijven. Zij schikken zich echter met bewonde renswaardige kalmte en opgewektheid in hun lot. Nadat zij door het tikken op een met den beganen grond verbonden pijp hadden te kennen gegeven, alle drie nog goed en wel in leven te zijn, werd een luchtpijp in de mijn gedreven, waardoor hun met luchtdruk dagelijks levensmiddelen worden bezorgd. Tevens werden zij tele- phonisch met den bovengrond verbonden. En op deze wijze konden zij een vroolijk Kerstfeest vieren, bij de muziek van een phonograaf. Zij ontvingen voor hun Kerst maal een kalkoen, een plumpudding en een flesch whiskey en haastten zich te telephoneeren, dat alles naar meer smaakte. Twee zijn ongehuwd, de derde heeft een jonge vrouw met kinderen, met wie hij gedurig per telephoon spreekt. De mannen spreken elkander moed in en duchten geen gevaar. Maar dit beslaat toch, want ofschoon met de grootste om zichtigheid aan de opruiming der aarde wordt gewerkt, is het mogelijk, dat daardoor de wanden hunner gevangenis instortten en hen levend begraven. In New-York komen de geestelijken handen te kort om de trouwlustigen door den band des huwelijks te verbinden. Met Nieuwjaar treedt namelijk een wet in werking, die nauwkeurig onderzoek naar de betrek kingen en antecedenten der huwelijkscan- didaten voorschrijft. Vier honderd vrouwen trekken te New-York verschillende wijken der stad door, met het doe! een ieder over te halen, geen huur te betalen, indien de huis eigenaren niet 20 pCt. van den prijs afslaan. Tot dusver hebben ze 30.000 gezinnen voor hun plan gewonnen. Deze manifestatie heeft feitelijk geen ander doel, dan het protesteeren tegen het syndicale systeem dat in de bewuste stads wijken heerscht. De huiseigenaren staan hun panden aan een centraal-syndicaat af, dat zich verbindt ze voor een bepaalden prijs te verhuren. Natuurlijk tracht het syndicaat op zijn beurt zooveel mogelijk winst te behalen, en 't gevolg is, dat een bescheiden werk manswoning dikwijls f 45 tot f 60 per maand huur doet. Door de financieele crisis zijn honderden arbeiders zonder werk en daar ze onmogelijk de hooge huren kunnen opbrengen, hebben ze besloten, het syndicaat te boycotten. De publieke opinie is hierbij geheel op hun hand. SPANJE. Een concierge te Barcelona zag aan den ingang van een huis een voorwerp liggen, dat hem verdacht voorkwam; hij waar schuwde de politie, die het medenam naar de artillerie-werkplaatsen, waar het onderzocht zou worden. Plotseling echter had er een ontploffing plaats, waardoor twee personen ernstig werden gewond. Voor een ander gebouw sprong eveneens een bom en kwetste een soldaat levens gevaarlijk. ITALIË. Een telegram uit Palermo aan den Berl. Lok Anz. meldt, dat daar ter stede op de plaats, waar eenige dagen geleden de vreeselijke ontploffing plaats had gehad, een meisje van drie jaar en een jongetje van vier onder het puin vandaan werden gehaald. Merkwaardigerwijze leefden de kindertjes nog en hadden zelfs zoo weinig geleden, dat zij, naar het ziekenhuis gebracht, kort daarop als hersteld weggezonden konden worden. Het lijk, dat met een dolk in het oog in een eerste klas coupé in den trein bij Foligna gevonden is, is herkend als dat van den ingenieur Arvedi uit Verona. De verslagene had een som van drie- honderd-en-vijftig-duizend lire bij zich. TURKIJE. Constantinopel, 26 Dec. De cholera maakt tallooze slachtoffers onder de pel grims. Men heeft reeds 121 gevallen geconstateerd, waarvan 50 door den dood gevolgd zijn. De pelgrims weigeren zich aan de voorgeschreven gezondheidsmaat regelen te onderwerpen en vragen te Djeddah ontscheept te worden, waar zich nog geen geval van de ziekte heeft voor gedaan. ENGELAND. De Engelsche meteorologen merken een zekere overeenkomst op tusschen het weer van verleden jaar en nu. Toen is het ook met Kerstmis plotseling veel kouder ge worden en kwam de kou langzamerhand uit Rusland opzetten. Uit Petersburg wordt nu ook gemeld, dat het in het midden van het rijk vinnig koud is. Verscheiden dagen achtereen heeft het te Petersburg 47 graden Fahrenheit en in de voorsteden 45 graden Fahrenheit gevroren. De armen hebben het hard te verduren. Falmouth, 27 Dec. De „Gerling", een Belgische sleepboot, van Lorcent komende met bestemming naar Duinkerken, kwam hier aan en rapporteerde, dat gedurende den storm uit het Oosten hedenmorgen vroeg, op 65 mijl Noordoost van Quessant, de Fransche torpedobooten 79 en 82, die ze op sleeptouw had, van den tros los raakten en vergingen. De bemanning is gered. DUITSCHLAND. Aan het Keizerlijk Hof te Berlijn is het Kerstfeest Dinsdagavond met grooten luister gevierd. De Keizerin heeft, zooals ieder jaar, talrijke geschenken gegeven aan het dienstpe.soneelvervolgens is een groot diner gehouden in het paleis te Potsdam. Alle te Berlijn vertoevende Prinsen en Prinsessen zaten mede aanna afloop van het maal begaf men zich naar een andere zaal, waarin de gschenken voor de gasten op lange tafels waren uitgestald. Twee reusachtige kerstboomen waren voor het Keizerlijk paar bestemd; zeven kleinere voor hunne zeven kinderen. Veel ergernis wordt in Duitechland gewekt door het geval van een student in Miinchen, die, toen hij in den nacht van Maandag op Dinsdag zi.-.gend naar huis toog en niet dadelijk het bevel van eei politie-agent om te zwijgen opvolgde, in een daarop gevolgd handgemeen werd doodgeschoten. Men verwijt de politie, dat zij geen onder scheid weet te maken tusschen gevallen van beteekenis en kleinigheden, waarin zij op zijn ergst van den wapenstok gebruik moest maken. Op de begrafens van den student waren talrijke kransen van professoren en kame raden. De politie-autoriteiten trachten op onwaardige wijze het geval goed te praten door den persoon van den student in een kwaad daglicht te stellen. De man en vrouw, die te Czernowitz gevangen genomen waren, blijken inder daad de dieven van 't parelsnoer te Berlijn te zijn. Toen zij gefouilleerd werden, vond men de parelen niet, maar door aan wending van een braakmiddel kwamen alle vijftig edelsteenen voor den dag. BELGIË. Te Antwerpen stonden Maandag en Dinsdag terecht Posthumus (een Hollander) en Everaert, die, zooals men zich her inneren zal, werden verdacht den grooten brand aan de haven tijdens de staking gesticht te hebben, tengevolge waarvan honderden stapels hout een prooi der vlammen werden. Bij gebrek aan voldoende bewijzen werden beiden Dinsdagavond van het hun ten laste gelegde vrijgesproken, doch in dezelfde zitting der rechtbank werd aan ieder van hen een gevangenis straf van 8 maanden opgelegd wegens het stelen van een kan petroleum ten nadeele van een herbergierster. Zondagavond is te Gestel een moord gepleegd, die in de gemeente Gestel en Berlaer een geweldige opschudding teweeg bracht. Emerence Camps, 19 jaar oud, een meisje van voorbeeldig gedrag, dochter van den briefdrager, is in dienst bij M. van Hooff, schepen en koster te Gestel. Zondagavond om half 5 keerde zij met haar zuster en een vriendin van het ouder lijke huis naar Gestel terug; ter plaatse Beek sloegen de twee andere meisjes een zijweg in. Pas was het meisje alleen, of een kerel sprong op den weg, en vroeg of zij hem als vrijer wou nemen; Emerence zei, dat zij geen vrijer verlangde, en zette het op een ioopen, achtervolgd door den kerel, die haar ten gronde sloeg en in een dreef sleurde. Met een lierenaar heeft de kerel toen, net als een wild beest, gestoken, tot zijn mes op de baleinen van het keurslijf der ongelukkige brak, waarop hij de vlucht nam. Het slachtoffer kon, ondanks het bloed verlies, letterlijk over den grond kruipend, na een uur de woning harer meesteres bereiken, waar zij bewusteloos neerzeeg. Per telegram uit Lier ontboden, kwam de gendarmerie, terwijl intusschen dr. Mutsaerts, uit Berlaer, het meisje de beste zorgen toewijdde: de rug, de beenen, de borst vormden maar één wonde; de hand was doorboord, de buik geopend; niet minder dan 18 messteken waren met geweld toegebracht. Het meisje werd bezocht door den eerw. heer Vaes, haar toestand is beden kelijk, doch Maandagavond was zij nog in leven. Zij kon den naam van haar aanrander aanduiden: zekeren Alfons Verstraeten, bijgenaamd „de Spits", 25 jaar, dokwerker, man van slechte faam, en die reeds voor zedenschennis met het gerecht moest af rekenen. De kerel werd door den burgemeester van Berlaer, M. Lambrechts, en door twee gendarmes in hechtenis genomen en geboeid naar Gestel gebracht; een bebloed vest werd in zijn woning in beslag genomen. Maandagmiddag kwam het parket van Mechelen te Gestel aanmen ging over tot de confrontatie tusschen „de Spits" en het slachtoffer: Emerence Camps herkende hem onmiddellijk. Een mandaat van aanhouding werd uit gevaardigd en „de Sipts" naar de gevangenis van Mechelen vervoerdzonder bescherming van gendarmes en veldwachters ware hij niet levend uit de handen der opgewonden menigte gekomen. Men heeft het gebroken lemmer van het mes op de plaats der misdaad teruggevonden en de broer van „de Spits" heeft het onmiddellijk herkend. De kleeren van Emerence en het met bloed besmeurde vest van den booswicht zijn op de griffie te Mechelen neergelegd. NEDERLAND. Arnhem, 28 Dec. Een 23-jarig matroos kwam gisteren de hulp der politie inroepen om voortgeholpen te worden, naar zijn te Zevenbergen woonachtige zuster. De man deed het volgende verhaal. Den 16 Nov. was hij met vier zijner kameraden in de Golf van Biscaye bij een hevigen storm over boord geslagen en met zeer veel moeite door een Spaansch visschersvaartuig gered en op den Spaanschen bodem ge bracht te Figo. Door bemiddeling van een aldaar woonachtig Hollander was hij ge holpen naar Oporto en van daar door bemiddeling van den Nederlandschen con sul met de stoomboot van de Hamburg— Amerikalijn naar Boulogne gebracht. Van Boulogne deed hij de reis naar Antwerpen door bemiddeling van den Belgischen consul en voorts werd hij met behulp der Antwerpsche politie naar Roozendaal vervoerd. Van daar ging hij weder met behulp der politie naar Arnhem. Door de hulp van het armbestuur is hij eindelijk naar Zevenbergen geholpen. Terschelling, 28 Dec. Op initialief van den burgemeester is in een Woensdag gehouden talrijke vergadering besloten stappen te doen, om steun te verschaffen aan de nagelaten betrekkingen der ver ongelukten bij de zeeramp van 19 dezer. Over de verschillende deelen van dit eiland zal door eene commissie worden gecollecteerd, terwijl tijdens de vergadering door de schippersvereeniging alhier 50 gulden werd toegezegd. Besloten werd een verzoek te richten tot de besturen van alle protestanlsche kerken hier te lande, om op a.s. Oudejaarsavond een kerkelijke collecte te willen houden. Naar men hoopt zullen vele liefdadigen in den lande hunne giften niet onthouden. Herinnert men zich nog dit treffend ongeluk Donderdag 19 dezer bevonden zich de beide visschers D. Kooijman en S. Dijker in de nabijheid van „de Engelsche Hoek", eene gevaarlijke zandbank, toen de schelle klanken van eene stoomfluit tot hen door drongen als een sein om hulp. Dijker spoedt zich hierop havenwaarts om de sleepbooten te waarschuwen en Kooijman zeilt naar den gestranden stoomer, van V. Grol en Pieter Kooijman vergezeld. Ons drietal bereikt echter het stoomschip niet, hun schip stoot lek en zij, die toe schieten om anderen hulpe te bieden, zij vinden zelf hun graf in de baren. Dat is wèl aangrijpendsterven te moeten om anderen redding te brengen bij de hart verscheurende gedachtewat zal er van de velen worden, die door mijn wreeden dood aan de bitterste ellende worden prijsgegeven Er zijn nog liefdadigen in Nederland. Santpoort, 28 Dec. Voor eenigen tijd is vermeld, hoe een man en een vrouw alhier, die hadden gezegd slechts één dag op reis te zullen gaan, in geen weken in hun woning waren teruggezien. Een paar dagen later werd toen de woning opengebroken door den burge meester en daarin een zeer verwarde boel gevonden. Nu is bij één der ponten het lijk van een manspersoon bovengekomen, dat Donderdagochtend herkend is als dat van den vermisten man van den Hazeiingerweg. Zijn patroon uit Amsterdam heeft het herkend. Het geval wordt echter des te duisterder, daar nu het personeel van de stoompont vertelt, ongeveer een week of vijf geleden op een avond te elf uur vrouwengegil te hebben gehoord in de nabijheid van de handpont, doch zelfs na in het kanaal gedregd te hebben aldaar niets gevonden te hebben. Men brengt nu dit gegil met het vinden van het lijk in verbinding, terwijl tevens nog weer het kanaal in de nabijheid der ponten wordt afgedregt. Amsterdam, 28 Dec. Bij gelegenheid van den intocht des Duitschen keizers alhier is gearresteerd J. W. Sm., die behoorde tot een groepje, dat een fluit- demonstratie op touw wilde zetten. Woensdag werd hij door den rechter commissaris verhoord. De vervolging steunt op de verdenking, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan de bedrijven, genoemd in de artikelen 111, 112 en 117 Wetboek van Strafrecht. Deze misdrijven zijnle. opzettelijke beleediging van de Koningin 2e. opzette lijke beleediging van een lid van het Koninklijk Huis, en 3e. opzettelijke beleediging, een regeerend vorst of ander hoofd van een bevrienden staat aangedaan. Tegen het eerste feit wordt een gevange nisstraf van ten hoogste 5 jaar en tegen de beide andere van ieder ten hoogste 4 jaar bedreigd Een aantal stakende bootwerkers vertoonde zich gisterenmiddag bij de Beurs. Toen de cargadoor Van Hengel uit het gebouw kwam, wilden zij hem molesteeren, hetgeen de politie voorkwam, door de stakers uit elkaar te jagen. Hierbij moest even van den wapenstok gebruik gemaakt worden. Het relletje bracht nog al wat nieuws gierigen op de been. Woensdagmorgen zakte een bewoner van de Kleine Wittenburgerstraat alhier, toen hij met zijn vrouw de kerk verliet, op het Schippersgrachtje, ineen en was kort daarop een lijk. De Cullinan-diamant, door het Trans- vaalsche gouvernement den koning van Engeland geschonken, zal te Amsterdam worden geslepen, wat twee jaar tijd ver- eischt. De kostbare steen komt tijdens zijne afwezigheid natuurlijk „in de ver zekering". Men onderzoekt thans nog, hoe groot daarvoor de premie moet zijn. De werkeloosheid in de diamant industrie alhier is er verleden week nog een beetje erger op geworden. Het cijfer der genen, die de geheele week werkeloos waren, steeg tot ongeveer 4300. De overige centra der diamant-industrie houden hiermede gelijken tred. In Amerika staat zelfs nage noeg alles stil. Nog altijd zijn er enkele kooplieden en makelaars, die in de eerste weken van het aanstaande nieuwe jaar eenige verbeteringen verwachten. Het komt den voorzitter van den Algem. Nederl. Diamantbewerkersbond, den heer Henri Polak, echter voor, dat men daarop geen al te groote hoop moet hebben. Wij voor ons zien geen enkel teeken, waaruit een verlevendiging van eenige beteekenis zou zijn af te leiden, aldus schrijft het Weekblad. Stellig is het mogelijk dat er over eenigen tijd wat meer variatie zal zijn dan nu het geval is; doch van grooten invloed op den algemeenen toestand zal dat onmo gelijk kunnen wezen, tenzij wij verrast worden met een der snelle wendingen, waaraan de geschiedenis van ons vak zoo rijk is. Utrecht, 28 Dec. Als merkwaardigheid toonde Paul van Sonsbeekbloemist,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1