Z1ERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 December 1907. RECLAMES. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). Eerste Blad. BERICHT. Nieuwjaarswenschen. H.H. Brievengaarders Openbare Herbesteding NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8558. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: j. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Zij, die zich met 1 Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cent a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 januari 1908 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd, tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Dinsdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. worden beleefd verzocht de bij hen ingekomen Nieuwjaars-Advertentiën zoo spoedig mogelijk ons te doen toekomen. De Directeur> A. J. DE LOOZE. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Met het oog op het a.s. Nieuw jaar, worden de lezers attent gemaakt op de voordeelige aanbieding van gedrukte NAAMKAARTJES, door R. W.J.OCHTMAN, W Papiermagazijn Ministerie van Financiën. De MINISTER, Gelet op de wet van 27 April 1904 (Staatsblad No. 83) tot wijziging der arti kelen 154, 179 en 228 van het Wetboek van Koophandel In aanmerking nemende, dat volgens genoemde wet met den Zondag worden gelijkgesteld de Nieuwjaarsdag, de Christe lijke tweede Paasch- en Pinksterdagen, de beide Kerstdagen, de Hemelvaartsdag en de Verjaardag der Koningin, Heeft goedgevonden en verstaan: In de Nederlandsche Staatscourant te doen plaatsen de volgende bekendmaking: De Minister van Financiën, „Gelet op de wet van 27 April 1904 „(Staatsblad No. 83), „Brengt ter algemeene kennis, dat de „kantoren van de Betaalmeesters in de „verschillende Arrondissementen behalve „op Zondag, de Christelijke tweede „Paasch- en Pinksterdagen, de beide „Kerstdagen en den Hemelvaartsdag, „voor het publiek óók gesloten zullen zijn „op den Nieuwjaarsdag, terwijl die kan doren op den Verjaardag der Koningin „zullen gesloten zijn nè twaalf uur des „middags". 's-Gravenhaoe, den 22 November 1907. De Minister voornoemd, (get.) DE MEESTER. op Woensdag den 8 Januari 1908, 's voor- iniddags 11 uur, ten Raadhuize van: het vijfde perceel der onderhoudswerken der gemeente, gedurende het jaar 1C38, zijnde „het leveren van materialen en het uitvoeren „van werken voor het onderhouden der haven- „dijken". Nadere inlichtingen worden door den Gemeente- bouwmeester op Vrijdag 3 Januari e.k., des voor middags te 10 uur, te zijnen kantore verstrekt. NEDERLAND. Maastricht, 24 Dec. In den loop der vorige week werd alhier zekere S., een Duitscher, werkzaam als machinist op de fabriek „De Phoenix" in het Bosscherveld, door de maréchaussée aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, daar men vermoedde, dat hij zich ten nadeele dier fabriek schuldig gemaakt had aan diefstal van koperen kranen, lood enz. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, circa 12' uur, gelukte het hem evenwel uit de cel in de maréchaussee-kazerne te ontvluchten. Hij wist zich tegen het traliewerk op te werken, en zijn lenig lichaam er door heen te wringen. Daarna liet hij zich door middel van een langen reep, aaneengeknoopt van stukken der wollen dekens, naar beneden zakken tot op den grond. Deze afstand bedraagt ruim 14 M. Direct nadat de vlucht ontdekt was, werd de heele brigade mobiel verklaard, en binnen hel uur had men den vluchteling weer te pakken, vlak bij zijn woning, waar hij-in de armen der wachtende maréchaussée viel. Stevig geboeid werd hij nu voor den tweeden keer opgesloten. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Amsterdam, 25 Dec. Dinsdag geschiedde de eerste uitdeeling aan 3521 werkloozen. De gezinshoofden ontvangen f 4 benevens 25 cent voor ieder tot hun gezin behoorend kind onder de 16 jaar. Een ongehuwde, doch kostwinner f 4, en zij die geen gezin hebben ontvangen f 2. De commissie rekent voor deze uit- keering f 15.000 a f 16.000 noodig te hebben. Het totaal ingezamelde bedrag van f 87.000, strekt dus nog niet heel ver. Er wordt dan ook opnieuw een beroep gedaan op de algemeene milddadigheid. Teleurstelling wordt ook ervaren in het dievenleven. Eenige Amsterdamsche inbrekers, die den geheelen nacht gewerkt hadden in het kantoor van de levensverz.-mij. „De Standaard" en in het kleedermagazijn van den heer Broekmans aan de Heeren gracht, die een tweetal deuren forceerden, een tweetal ijzeren deurpaneelen uitzaagden, een brandkast uitboorden en een andere bijna uitgeboord hadden, zijn in 't geheel nog maar f 25 rijker geworden. De onbekende inbrekers moeten in den morgen in hun werk gestoord zijn en hebben dus de tweede brandkast niet kunnen afwerken. Daar hadden ze anders f 20C0 in kunnen vinden. Twee kistjes sigaren, die ze op het kantoor gestolen hadden, lieten ze bij hun overhaaste vlucht in den winkel staan. Een paar duizend armen onzer stad hadden heden weer eens een gelukkigen middag. In de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt werden zij onthaald op een heerlijk warm maal van het Leger des Heils, dat, dank zij den milden gaven van stad- en landgenooten, in de Kerstweek weldaad op weldaad bewijst aan de talrijke onbe- middelden van de hoofdstad. In drommen stonden ze weer voor het Paleis heden middag tegen tweeën. Mannen, vrouwen en kinderen, vooral veel kinderen, en ook grijsaards in schamele kleeding. Welk een contrast moet 't geweest zijn voor die stumperds, zoo opeens uit de nijpende koude, in de heerlijk verwarmde zaal te komen, waar plechtig orgelmuziek weerklonk en vriendelijke zusters van het Heilsleger dampende schotels warme spijs aandroegen. Snijboonen met worst, een heerlijk maal op een kouden winterdag. Of de gasten van het Leger ook genoten 's-Gravenhage, 25 Dec. Het Ministerie heeft, naar aanleiding van de afstemming der JOorlogsbegrooting, bij schrijven van 24 dezer collectief aan Hare Majesteit de Koningin ontslag aangevraagd. Volgens Het Vad. wordt in de laatste dagen door de leerlingen der H. B. S. met 5-jarigen cursus aan het Bleijenburg te 's-Gravenhage met „bommen" naar enkele leeraren geworpen, wanneer deze zich over het plein voor het gebouw door de vestibule naar binnen begeven. De „bommen" worden door de werpers zelf vervaardigd, waarschijnlijk door de kennis, die zij op de scheikundelessen opgedaan hebben, in practijk te brengen. Delft, 24 Dec. De student H. H. de B., die Vrijdagmorgen bij vergissing in plaats van broom kali een dosis sublimaat innam, is, in weerwil van verpleging in het gesticht „Bethel", gisterenavond overleden. Hoek van Holland, 24 Dec. Als een belangrijk bericht voor zeevarenden deelen wij mede, dat de nieuwe misthoorn, waar van men eenigen tijd geleden een beschrij ving gegeven heeft, gisteren proef geblazen heeft en aan alle eischen voldaan heeft. Het rijksstoomtransportvaartuig „Frans Naerebout", waarop zich de heer inspec teur-generaal van het loodswezen, de inspecteur van het loodswezen te Rotter dam en de oud-inspecteur van het loods wezen uit Rotterdam bevonden, is van morgen 4 mijl van het Noorderhoofd af zee in geweest en op die hoogte was het mistsignaal nog uitstekend te hooren tegen den wind in. Het geluid van de sirene is het best te vergelijken met dat van de handmisthoorns, die op zeilschepen in gebruik zijn. De stooten worden om de 2J seconden gegeven en duren 2) seconden. De nieuwe misthoorn wordt direct in gebruik genomen en de oude blijft bestaan voor reserve. Rotterdam, 26 Dec. De burgemeester ahier heeft zijn tevredenheid betuigd aan het politiepersoneel wegens hun optreden bij de werkstaking, met toezegging van een week extra salaris voor het geheele per soneel. Gisteren avond 10 uur is alhier brand uitgebroken bij den en-gros-handelaar in kinderspeelgoed, kramerijen, enz. B. Hijman, Houttuin no. 7. Aan den achterkant van het gebouw, uitkomend aan den Hoorn steiger, sloegen de vlammen met kracht uit de vensters der eerste verdieping. De brandweer bereikte met behulp van zolderschuiten het perceel, en zij had binnen een uur tijds den brand, die tot de eerste verdieping beperkt bleef, gebluscht. Huis en inboedel waren verzekerd voor f 16000. Gedurende den brand werd in het kantoor door de politie een man, de bierbrouwers knecht D aangehouden. Men vond hem bij een paar opengebroken lessenaars en er werd eenig geld bij hem gevonden. Hij beweerde gekomen te zijn om te helpen blusschen, maar er was geen brand in het kantoor. Dinteloord, 24 Dec. Heden had alhier een droevig ongeluk plaats. Het zoontje van den landbouwer S. kwam in aanraking met een in werking zijnde dorschmachine, werd gegrepen en een oogenblik daarna door de naastbijzijnde werklieden dood opgenomen. Den 8en Januari a.s. hoopt de tooneelvereeniging „Aurora" haar gewone winteruitvoerihg te geven. Met belang stelling gaan velen dien dag tegemoet, omdat er onder het gezelschap krachten schuilen, die een eereplaats op het tooneel verdienen en hun dus ongetwijfeld een genotvollen avond wacht. Steenbergen, 24 Dec. Zekere vrouw De Baay viel heden, terwijl zij bezig was in het R. K. gasthuis alhier de ramen te zeemen, uit een venster op de tweede verdieping. Zij bleef terstond dood. Zierikzee, 27 Dec. Voor een stamp volle zaal werd gisterenavond in het „Huis van Nassau" de aangekondigde soirée door de heeren Moelker en Jacobi gegeven. Dat deze „amusant" wasbewees het daverend applaus, dat na elk stuk van het afwisselend programma werd gehoord. Het waren dan ook een achttal nummers zoo juist geschikt voor het publiek als voor de uitvoerders, die zich als gewoon lijk uitstekend van hunne taak kweten en de verschillende karakters origineel voor stelden. De piano-begeleiding door den heer L. J. Schouten droeg niet weinig bij tot het genot van den avond. Wij gelooven, dat deze eerste proeve van zelfstandig optreden door genoemde heeren uitstekend is geslaagd, en dat het optreden van dit „trio" ook in andere gemeenten zeer zou worden gewaardeerd. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen voor velen aangenamen avond. Gisterenavond werd in de Concert zaal door de Rederijkersvereeniging „Con cordia" een uitvoering gegeven, die wij niet konden bijwonen, omdat ons de uit- noodiging daartoe te laat gezonden was. Opgevoerd werden „Het Verleden", een tooneelspel in 3 bedrijven, en „Een slaaf der Eubiotiek", een klucht in één bedrijf van Davidofsky. Met een bal werd de voorstelling besloten. - Verschenen is bij den heer H. O. Krom, boekhandelaar te dezer stede, de tweede druk van het leerboekje van Hellen- broekverkort door Philippus Jacobus Hesier, in leven predikant te Maassluis, tot gebruik zijner leerlingen. De eerste uitgaaf van dit leerboekje zag indertijd bij den heer A. J. de Looze alhier het licht. - Het Deensch stoomschip „Vendyssels", dat Dinsdagmorgen aan het Badhótel te Vlissingen op het strand is geloopen, zat bij laag water geheel droog, en kon men rond het schip wandelen. Na vele ver- geefsche pogingen, die Dinsdagmiddag en Woensdagmorgen waren aangewend, is het schip Woensdagmiddag met assistentie van de noodige sleepbooten vlot gekomen. - Prijsverlaging. Bij de tegen woordige stijging der prijzen moet dit woord in de ooren van onze huisvrouwen als aangename muziek klinken. Waar de prijzen van bijna alle levensmiddelen gestegen zijn, heeft daarentegen de wereld bekende Zwitsersche firma „de Fabrik von Maggi's Nahrungsmitteln, Kempttal" de prijzen van hare producten Soepen- Aroma, Soeptabletten en Bouillon-Capsules, verlaagd, zonder ook maar in 't geringste iets in kwaliteit en kwantiteit te veranderen. De genoemde firma rekent zeer zeker juist, als zij aanneemt, dat daardoor hare pro ducten, die in andere landen voedings middelen van dagelijksch gebruik van bijna de geheele bevolking werden, ook bij ons in Nederland in ruimeren kring ingang zullen vinden en dat zij door de vergrooting van den omzet schadeloos gesteld wordt voor de mindere ontvangst, die door de reductie der prijzen ontstaat. St.-Maartensdijk. Dinsdagavond ver gaderde alhier het gezelschap „Tot Nut en Genoegen". De opkomst was goed en het was er recht gezellig, waartoe de aanwezigheid van de reuzen-gramophone van den heer Klein te Bergen-op-Zoom, zeker het hare heeft bijgedragen. Maar toch, hoe geheel anders gezellig dan in vroegeren tijd. 't Was duidelijk zichtbaar: Het nut is in elk opzicht van gedaante verwisseld; 'k wil niet zeggen, dat er minder genoten wordt dan vroeger, maar op gansch andere wijze. Het Nut is herboren en stelt nu heel andere eischen dan vroeger. Als een oud-gediende uit den vroegeren tijd zich nog eens vergist, door ook even achter het kathedertje te gaan, dan heeft de voorz. moeite de jonge garde tot rust te houdendit gerne van stukken is uit den tijd. Men verlangt nu wat anders. En ziende op den kwijnenden toestand, waarin het de laatste jaren in zijn vorigen vorm, zijn leven voortsleepte, dan moet men toegeven, dat een andere vorm gewenscht scheen. Wij hopen, dat het ook na zijn ver- jongenskuur een lang tijdperk van groeien en bloeien moge beschoren zijn. Alles verandert. Als wij ons terugdenken in den tijd toen de voorz. van het bestuur der tegenwoordige Zondagsschool, ook de leider was van een klein kuddeke kindertjes, dat zich Zondags rond hem verzamelde in een nederig klein kerkje, er was toen anders geen plaats voor hem, en wij zien dan, hoe diezelfde man thans de spreek plaats beklimt in de groote kerk, en daar in het schip der kerk een schare van kleinen en grooten voor zich ziet en alles wat achtbaar en groot is op kerkelijk gebied om hem vereenigd, om te hooren naar de woorden, die zuilen vloeien uit zijn mond, dan kunnen wij ons voorstellen welke gedachten het brein van dien eenvoudigen man op dezen dagdoorkruisen. Alles verandert. - Door Z. M. den Koning van België is aan H. de Leuven, schipper te St.-Maartensdijk, de burger-medaille 2e klas geschonken voor het in België met levensgevaar redden van een kind. - Een kwart-eeuw is thans de corres pondent van St.-Maartensdijk als zoodanig aan ons blad verbonden. Naar aanleiding hiervan gevoelen wij den drang te ver klaren, dat onze berichtgever van St. Maar tensdijk één der ijverigste, bekwaamste en betrouwbaarste correspondenten van ons blad is, die er steeds op uit is onze lezers en lezeressen spoedig, volledig en onpartijdig op de hoogte te stellen van hetgeen er in zijn gemeente voorvalt. Wij wenschen dan ook onzen hooggeachten medewerker met dit jubileum van harte geluk, en hopen, dat het hem gegeven moge zijn om voor ons blad, dat hij heeft zien groeien en bloeien, nog een reeks van jaren nuttig werkzaam te zijn. De Redactie. Oud-Vossemeer. Tot bode bij het Groene Kruis op een jaarwedde van onge veer f 20 is benoemd, uit 8 sollicitanten, A. Deurloo, en tot bewaarster der mate rialen op een jaarwedde van f 25, mej. P. Ruijtenburg. Goes, 25 Dec. In het oude mannen- en vrouwenhuis alhier werd gisteren morgen dood te bed gevonden, de 75-jarige wed. v. d. Pas. De geneesheer constateerde hart verlamming. Men moest de hulp van een smid inroepen om de gesloten deur open te breken. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Belangrijk nieuws. Foster's Rugpijn Nierenpillen verlichten en heelen in hun grootsch werk de vermoeide nier weefsels, zij lossen het gekristaliseerd urinezuur op en houden het lichaam vrij van niergiften, die ziekten teweegbiengen. Mejuffrouw P. DE BAKKER, Doelpad te Ouden bosch, schrijft ons: Sedert ruim drie jaren heb ik aan een ellendige nierkwaal geleden, ik had veel stekende pijn, flauwten en benauwdheden. De urine was hoogrood gekleurd en verspreidde een onaangename lucht; mijn maag was van streek en ik had mijn eetlust verloren, menigmaal kon ik niet het minste in mijn maag verdragen en ik was wanhopig, want wanneer men op een leeftijd komt van zes-en-zestig jaar, dan gaat men niet meer zoo licht over zulk een ongesteldheid heen. Toen ik echter Foster's Rugpijn Nierenpillen begon in te nemen, scheen het wel alsof er een algeheele ommekeer in mij plaats greep. De pijn werd beduidend minder en de maag kon haar gewoon werk weer verrichten, terwijl mijn geheele gestel verkwikt was. Ik ben u zeer dankbaar voor zulk een prachtig middel, dat ik met ver trouwen aan allen zal aanbevelen, die lijden zoo als ik voorheen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Wenk aan koopers. Foster's Rugpijn Nieren pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede hebben. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedlpl. Drogist, en te Tholen bfl den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel i f 1,75 voer één of f 10,— voor 6 doozen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Dreischor. De levering van 127100 kilo Superphosphaat (14 pCt.) en 133900 kilo (18 pCt.) is onderhands gegund aan de centrale guanofabrieken te Rotterdam. De prijzen zijn f 2,55 en f 3,45 per 100 kilo, franco voor den wal alhier. Landbouw en Veeteelt. In het Maandblad der Zeeuwsdie Land- bouwmaatschappij deelt de heer E. van den Bosch te Goes in een uitvoerig verslag van de inzendingen van wege de boven bedoelde Maatschappij als bizonderheid mede, dat de heer j. Lopse Hocke te Brouwershaven proefnemingen heeft gedaan ter verkrijging van een product met rijkere kleurstof uit meekrap en wel door uit zaaiing van verschillende soorten Perzisch zaad, hem door welwillende bemiddeling van onzen gezant te Teheran, den heer Knobel, gezonden. Mef 178 tegen 169 stemmen is de vorige week besloten, dat de Zeeuwsche landbouw-tentoonstelling het volgend jaar te Oostburg zal worden gehouden; 169 leden verklaarden zich voor Groede. Daar sommige leden meenen, dat bij de stem ming onregelmatigheden zijn gepleegd, circuleert een adres, dat te Groede en omstreken druk wordt geteekend, waarbij geprotesteerd wordt tegen de gevallen be slissing. Visscher ij - Berichten. De vorige week vezond men van Bruinisse 3220 ton mosselen naar België en Frankrijk; 860 balen mosselen naar Nederland, Engeland en Duitschland. Aan gevoerd werden 250 ton mosselzaad, terwijl de verzending van oesters 58000 stuks bedroeg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1