ZIERIKZEESCHE MEI Sit ORE. Woensdag 25 December 1907. Nieuwjaarswenschen. ill loleli (Z ierils.zeesclie Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8557. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuilhavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BERICHT. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op ons blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE Wij herinneren omen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cent a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van I januari 1908 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd, tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Thoien, St.-Filipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Dinsdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de belanghebbenden, die zich hebben aangemeld tot het ondergaan van een onderzoek naar de geoefendheid voor lotelingen, dat zij zich voor dat doel moeten vervoegen aan het gebouw der voormalige ambachtschool aan de Noordzijde van het Kerkhof alhier, wijk B 110. 424, op Dinsdag den 14 Januari 1908, des vóór middags te P1/4 ure. Zierikzee, den 23 December 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. AMERIKA. Pittsburg, 19 Dec. Er heeft een hevige ontploffing plaats gehad in de Dare-mijn te Jacobscreek, toebehoorende aan de Pittsburg Coal Company. De mijn staat in brand. De vice-president van de maatschappij heeft medegedeeld, dat waarschijnlijk 160 man in de mijn waren op het oogenblik van de ontploffing. Men vermoedt, dat allen omgekomen zijn. 20 Dec. Het heet dat 400 mijnwerkers in de Dara-mijn begraven zijn. De ont ploffing had gistermorgen om halftwee plaats en was zoo hevig, dat men 't te Connellsville, 30 kilometers westwaarts, hoorde. De bevolking staat grooten angst uit. Dikke rookwolken stijgen uit de mijn op. Daar de ingang door de vlammen is afgesloten, vreest men voor het leven van allen, die beneden zijn. De directeur-generaal van de mijn, die gistermorgen was afgedaald voor een inspectie, is vermoedelijk mede onder de slachtoffers. Men kan den brand niet meester worden. In wijden kring om den door vlammen en rook afgesloten ingang staan jammerende vrouwen en kinderen van de slachtoffers. Men heeft het verzoek tot alle andere mijnen in den omtrek gericht om de beste reddingsploegen ter beschikking te stellen. Het grootste gedeelte der mijnwerkers zijn Hongaren. Dinsdag werden op één der stoom- veerbooten van New-York naar Brooklyn juweelen ter waarde van vele duizenden overgebracht in een met een kooi van dik ijzerdraad beschermden wagen. Bij aankomst bleken er kleinooden tot een bedrag van bijna f 77.000 verdwenen te zijn. De diefstal moet, meent men, op de boot gepleegd zijn. Een voorname Amerikaansche dame, mej. Innes Schaeffer te Germantown (Mary land) heeft dezer dagen'voor f 12000 een hond gekocht, den vermaarden Engelschen bulhond „Mahomet". Gompers, de president van den Amerikaanschen arbeidersbond, heeft een rede gehouden, waarin hij den geldvorsten verweet, dat ze met opzet een crisis in Amerika en over de gansche wereld ver oorzaakt hebben, met het doel, de loonen te kunnen verlagen en daardoor de pro ductiekosten terug te brengen. Naar de Matin meldt, is in de Ver- eenigde Staten een van de belangrijkste documenten over de verdediging, bekend onder den naam: „Plannen voor de mobili satie van de troepen in de Vereenigde Staten en voor hun transport naar het tooneel van den oorlog" op onverklaar bare wijze verdwenen. Het is, naar men vreest, in Japansche handen gevallen. ITALIË. Enrico Toselli heeft te Milaan, voor het eerst sedert zijn huwelijk met de gewezen kroonprinses van Saksen, een weldadig heidsconcert gegeven. Er was een uit gelezen publiek in de zaal, dat hem warm toejuichte, vooral na de uitvoering van een door hemzelf gemaakte serenade. Mevrouw Toselli woonde het concert op de eerste rij bij. RUSLAND. Moskou, 20 Dec. De vrouw, die een aanslag pleegde op den gouverneur-gene raal en die steeds weigerde hare mede plichtigen te noemen, is heden ter dood gebracht. Te St.-Petersburg hebben weer ver schillende arrestaties plaatsgehad. Er moet namelijk weer een complot ontdekt zijn tegen hooggeplaatste personen, men spreekt zelfs van den czaar. Te St.-Petersburg was de temperatuur Zaterdag j.l. 13 graden onder het nulpunt van Fahrenheit. Op het ijs in de Newa zijn hulpsporen gelegd, waarover een paardentram zich voortbeweegt. De krijgsraad te Sebastopol veroor deelde vier soldaten wegens deelneming aan het gewapende oproer ter dood, negen tot dwangarbeid en 14 tot mindere straffen. Kolonel Lewkowsky kreeg 16 maanden vesting. 23 soldaten zijn vrijgesproken. Onder de les in het gymnasium te Poltawa is een bom ontploft. Vele leer lingen zijn gekwetst. Te Jekatemnoslaw is een bende van zeven personen, beschuldigd van diefstal met wapengeweld, na kort geding opge hangen. In de staatsbank van leening te Petersburg is een verduistering gepleegd van 75 000 roebel. Te Odessa waagden gewapende roovers een aanval op de kas van het armbestuur, doch één hunner werd neer geschoten. ZWEDEN. Donderdag heeft te Stockholm de begra fenis van koning Oscar plaats gehad. Een echt-Noorsche winterdagde versch gevallen sneeuw spreidde een reine lijkwade over de treurende hoofdstadzwijgend en ernstig stelde zich een enorme menigte op langs den weg, dien de stoet zou nemen, van het eerwaardige koningsslot naar 't Zweedsche Pantheon, waar alle vorsten van Zweden hun laatsten slaap slapen. Om 10 uur's morgens werden de troepen opgesteld, om half 12 betraden koning Gustaaf met 't hof en al de buitenlandsche vorstelijke personen en gezanten, die de plechtigheid zouden bijwonen, de slotkapel. Na een kort gebed door den bisschop Billing werd de kist door de adjudanten van koning Oscar van de katafalk getild, en onder de plechtige tonen van 'torgel en de militaire treurmuziek zette de stoet zich in beweging, terwijl de koning en de koningin van Denemarken en de prinsessen naar de Ritterholmskerk reden. In den stoet werd ook 't lievelingspaard van den overledene meegevoerd, begeleid doortweestalmeesters. Naast de kist schreed koning Gustaaf, alleen, en dan volgden drie aan drie de vorstelijke personen. In de kerk had een indrukwekkende dienst plaats; vervolgens werd de kist onder 't lossen van 42 kanonschoten door de adjudanten in den grafkelder der Bernadotte's gedragen. ENGELAND. Een veroordeelde met een merkwaardige geschiedenis is thans in Engeland op vrije voeten gesteld. Het is een gewezen huisknecht, John Lee, die in 1885 door het gerechtshof van Devon schuldig bevonden werd aan moord op de dame bij wie hij in betrekking was en deswege ter dood veroordeeld werd. Den 23en Februari zou hij terechtgesteld worden, en in den nacht van den 22en droomde hij, dat hij door bovenaardsche hulp van het schavot werd gered. Den volgenden morgen, toen het vonnis voltrokken zou worden en hij met den strop om den hals en de kap over het hoofd op het schavot stond, weigerde het valluik te werken; wat de beul ook deed, het ging niet, en toen men het tot driemaal toe had beproefd, werd Lee naar de gevangenis teruggebracht. Den vol .enden dag zou men nu het vonnis voltrekken; maar Koningin Victoria verleende gehoor aan een door velen onderleekend verzoekschrift, en schonk gratie aan den veroordeelde, die zulke vreeselijke oogenblikken had door gebracht; zijn vonnis werd veranderd in levenslangen dwangarbeid. Thans is Lee in vrijheid gesteld. Hij verzekert, dat hij onschuldig is aan de misdaad, waarvoor hij werd veroordeeld. FRANKRIJK. Parijs, 21 Dec. De Kamer nam met 354 tegen 167 stemmen de wet op den over gang van de geestelijke goederen aan. Vooraf was een amendement ingediend door den deputé Guyesse, waarbij gemeen ten de vrije beschikking krijgen over de kerken, goedgekeurd met 520 tegen 65 stemmen. Geen luchtschip, maar een vlieg machine is het thans, die te Issy-les-Mou- lineaux is verongelukt. De uitvinder, de heer Bleriot, vloog er mede met een snelheid van 50 K.M. per uur, toen plot seling ettelijke spandraden der vleugels braken en de moderne Icarus, gelukkig zonder al te ernstige kneuzingen, temidden van een hoop ontredderd materiaal ter aarde kwam. DUITSCHLAND. Te Straatsburg wedde een arbeider, dat hij een liter brandewijn en daarna een halven liter olie zou ledigen. De wedding schap werd aanvaard. De man werkte de alcohol en olie naar binnen maar enkele uren later viel hij plotseling neder en stierf, zonder tot bewustzijn te zijn terug gekeerd. Hij laat een weduwe en vier kinderen in groote ellende na. Een groot Berlijnsch juwelier, Werner, is op een brutale wijze opgelicht. Een elegant gekleed paar verzocht paarlen- colliers te mogen zien. Zij konden geen keuze maken en verlieten het magazijn. Kort daarop kwam Werner tot de ontdekking, dat een halssnoer van pl. m. 30.000 mark, behendig tegen een valsch was geruild. Het oplichterspaar, dat getracht heeft ook nog andere juweliers tot slachtoffers hunner oplichterijen te maken, heeft men tot dusverre nog niet kunnen opsporen. Hamburg, 21 Dec. Tengevolge van de crisis in de Vereenigde Staten zijn ook in Chili verschillende fabrieken stop gezet. In de provincie Atacama werden de koper mijnen wegens de lage koperprijzen, gesloten. Dit leidde tot een algemeene werkstaking van arbeiders, die thans ook tot de Noordelijk aangrenzende provincies Autofagasta en Tarapaca is uitgebreid. De stakers hebben de spoorwegen in hun macht en 8000 man zijn naar de havenstad Tarapacas, Iquique, onderweg, om den uitvoer geheel stil te zetten. De regeering zendt er haastig oorlogsschepen heeh. Men meent ook, dat er een Duitsch en een Engelsch oorlogsschip heengaan zullen. DELGIË. Evenals in de Kamer door Vandervelde, is Koning Leopold in den Senaat doot den republikeinschen senator Eibers er duchtig doorgehaald. Hij protesteerde tegen de schandalen in het Koninklijk Huis en kwam op tegen de „snoepreisjes" van den Koning naar Parijs. De leden der rechterzijde be tuigden hun afkeuring over Eibers' woorden en werden gesteund door den minister en den heer De Mot, burgemeester van Brussel. De koloniale commissie heeft gisteren haar voorzitter Schollaert opgedragen de regeering verschillende vragen te stellen aangaande het voorstel tot overneming van den Congostaat en met name te ver zoeken nader de personen aan te geven, die op kosten van het kroondomein een jaargeld zullen blijven genieten. Beernaert, die deze vragen stelde, wil blijkbaar ver hinderen, dat personen, die niet uit vorste- lijken bloede zijn (bijv. de nakomelingen van koning Leopold uit zijn morganatisch huwelijk met barones De Vaughan), later een jaargeld zullen trekken. Het voorstel tot overname bleek ook in de commissie niet veel vrienden te hebben, Te Brussel is bericht ontvangen, dat Edward Joris, ingevolge de hem verleende gratie, in vrijheid is gesteld. NEDERLAND. Apeldoorn, 23 Dec. Het paleis 't Loo en de omgeving zullen, nadat de nieuwe stallen gereed zijn gekomen, een aan merkelijke verandering en tevens verbetering ondergaan. De vleugel van 't paleis, die nu als paardenstal dienst doet, zal geheel worden afgebroken en weder opgebouwd, wat uiterlijk betreft in denzelfden stijl als 't overige deel van 't gebouw, ingericht worden voor salons en logeerkamers, waaraan groote behoefte is, aangezien bij een eventueel vorstelijk bezoek voor een dikwijls groot gevolg nu in 't paleis geen ruimte is. Het complex steenen en houten ge bouwtjes, waarin nu gevestigd zijn de koetshuizen, rijstallen, manege, timmermans werkplaats, hoefsmederij en woning van den mr. timmerman, zullen worden ge- amoveerd, en deels een andere plaats vinden; het vrijkomende terrein wordt dan bij 't park getrokken. Het bouwland, gelegen aan weerszijden van Paleis- en Schuinelaan, dat nu nog verpacht wordt aan diverse gebruikers, doch welke pacht successievelijk afloopt en niet meer ver pacht wordt, zal eveneens bij 't park worden gevoegd, en geheel worden be plant, zoodat 't meer in overeenstemming komt met de bestaande boschrijke om geving van 't Loo. Ongetwijfeld zal de schoone ligging van 't paleis er aanmerkelijk bij winnen en 't Loo, hoewel veel van zijn landelijk aanzien verliezende, zeker een meer vorste lijk aanzien krijgen. Arnhem, 23 Dec. Donderdag was hij uit Veenhuizen ontslagen en een goede uitgangskas, ongeveer f 60, te goed hebbende, besloot hij naar den burge meester van Zevenaar te gaan, om daar het geld op te halen. Nauwelijks daarvan in het bezit zijnde, begonnen hem de centen in zijn zak reeds te jeuken. Zijn pak, dat hij aan had, deugde niet meer voor onzen richard; zijn oude knol stond nog bij oome Jan, en daarom besloot onze ontslagene maar direct een nieuw pak en een nieuw zilveren horloge met ketting te koopen. Hij had nu nog ruim f 40 over en ging daarmede Vrijdag naar onze mooie stad Arnhem. Daar zou hij de blommetjes eens buiten zetten. Kroeg in, kroeg uit werd bezocht, want in bijna 3 jaren had hij geen borrel gehad. Toen het langzamerhand tijd was om een logementje te zoeken, was hij geheel onder de olie en kwam in dien toestand terecht in een der slaapsteden hier ter stede, waar hij droomde van de genoeglijke uurtjes in Arnhem doorgebracht. Zijn ontwaken was echter minder aangenaam, want toen kwam hij tot de ontdekking, dat al zijn geld en zijn pas gekocht horloge verdwenen waren; waar hem dit alles was ontvreemd, ja, dat wist de man niet. Amsterdam, 21 Dec. Onder zeer eigen aardige omstandigheden is van den bakker J. van Muyden Jr., Nieuwe Leliestraat 146 alhier, een kar met brood gestolen. Het ontvreemden van karren met brood is sinds lang in de mode. Den laatsten tijd is deze sport om 'J zoo maar eens te noemen bizonder in trek. In veertien dagen tijds is de kar van den heer Van Muyden de 12e, die het voorrecht te beurt viel, dat twee dieven er zich van meester maakten, om na het ontvreemden van den inhoud op een stille plek onbeheerd te worden achter gelaten. Het slimste in zulk een geval is niet het verlies van 70 5 80 brooden, doch het feit, dat de klanten op zoo'n morgen ver geefs wachten op hun plaatjeshalve maantjes en melk-versche kadetjes. De bakkersknecht van den heer Van Muyden, die het ongeluk had dat hij de aandacht op zich zag gevestigd van heeren dieven, was zoo slim geweest, zijn kar af te sluiten. Wat deden nu de slimme guiten? Zij reden naar een bakker in de buurt van den Dam, zetten den wagen te midden van die hunner schijnbare collega's en vonden een bakkersknecht en den baas bereid hen te helpen bij het openbreken van den wagen, wijl men in de meening verkeerdedat de knechts den sleutel hadden verloren en het deksel in het slot was gevallen. Ook deed het feit, dat twee man bij de kar stonden heel geen vermoeden ontstaan. Immersmenige groote bakkerij heeft tegenwoordig een inspecteur. Zoodat de baas zelf met hamer en beitel aan het werk toog om de kar te openen! De politie vond later de kar van den heer Van Muyden terug op de Heerengracht. 23 Dec. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor eener levens- verzekering-maatschappij Keizersgracht hoek van het Koningsplein alhier. Uit de brandkast zijn twee pandbrieven plus f 25 gestolen. Op de eerste étage moesten de inbrekers f 2000 achterlaten, vermoedelijk werden zij gestoord. Ook is in twee kiosken ingebroken. Twee commiezen aan het administratie gebouw van de Hollandsche Spoor alhier, werkzaam bij de afdeeling Vervoer, zijn gearresteerd als verdacht van valschheid in geschrifte. Naar wij vernemen hadden deze ambte naren onder zich de administratie restitutie- personenvervoer". Een paar dagen geleden werd door den ambtenaar, belast met uitbetaling van bedragen, die aan reizigers gerestitueerd moeten worden, ontdekt, dat de lastgeving tot een dergelijke uitbetaling valsch onderteekend was. De handteekeningen van den afdeelings- chef en den onderafdeelingschef waren nagebootst. Deze heeren werden dadelijk hiervan in kennis gesteld. Natuurlijk werd onmiddellijk begonnen met een onderzoek op het bureau, waar de restitutiestaten behandeld worden. Alle commiezen en klerken van deze afdeeling werden in verhoor genomen en allen ont kenden schuldig te zijn aan het gepleegde misdrijf. Voor velen was natuurlijk dit onderzoek onaangenaam. Naar we nog vernemen, werd mede gedeeld, dat, indien de schuldigen zichzelf aanmeldden, het gebeurde niet aangegeven zou worden bij de politie. Toch bleven zij, die de fraude gepleegd hadden, zwijgen. Eergisteren werd echter opeens door de politie medegedeeld bij de directie der Hollandsche Spoor, dat een ambtenaar zich was komen aanmelden aan een der bureaux als medeplichtige aan een gepleegde valschheid in geschrifte. Bij het toen nader ingestelde politie onderzoek bekende spoedig ook een andere commies schuldig te zijn. Beide ambtenaren, die gehuwd zijn, werden daarop gearresteerd. Door de malversatiën zijn verschillende kleine bedragen ontvreemd. De grootte van het bedrag, dat verduisterd is, is niet vastgesteld, doch naar vermoed wordt, is het niet bizonder groot. Nimmer waren de beide commiezen, die zich thans in verzekerde bewaring bevinden, van oneerlijkheid verdacht. Monster, 23 Dec. Zaterdag is alhier vrouw S. gevangen genomen, verdacht door schuld den dood van haar 4-jarig stiefdochtertje veroorzaakt te hebben. Die vrouw was eerst dit jaar met een weduw naar hertrouwd, wiens kinderen zij al spoedig zeer slecht behandelde. Toen het kleine meisje met bevuilde kleertjes thuis kwam, roste zij het kind eerst af en zette het toen in een pot met loog waarna zij het op zolder opsloot. Toen de vader 's avonds van zijn werk kwam en naar de kleine vroeg, aan de andere kinderen, want de vrouw was een voudig uitgegaan, hoorde hij dat deze op zolder was. Daar vond hij het lijkje met saSmgeknepen handjes en opgetrokken beenen, reeds geheel verstijfd. Op last der justitie is het lijkje geschouwd. Leiden, 21 Dec. In de Donderdag alhier gehouden openbare raadszitting bepleitte de voorzitter, mr. De Ridder, op grond van al. 2 artikel 43 der gemeentewet zijn recht om de openbare vergadering te ver anderen in een zitting met gesloten deuren, waarop de secretaris, mr. De Vries van Heijst, hem luide toevoegde, dat hij den Raad onvolledig inlichtte. De voorzitter legde hem daarna het zwijgen op. De raad had alleen het recht tot debat. De secretaris wees nu nogmaals, luid genoeg om gehoord te worden, op alinea 3 van het artikel, waarop de voorzitter dreigde hem door een ambtenaar ter secretarie te zullen doen vervangen. Dank den wethouder Juto werd evenwel de vergadering geschorst en nadat dit bijna

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1