Zaterdag 21 December 1907. (Z ierilizeesche C o u r a n t). r Eerste Blad. B ER ICHT. Nieuwjaarswenschen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8555. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit lrie bladen. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op >ns blad abonneerenontvangen de ot dien datum verschijnende nummers ratis. Alle Brievengaarders en Boek- ïandelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE ATTENTIE. Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode van Donderdag 26 dezer Voensdag 25 dezer verschijnen. Vdvertentiën, voor dit nummer be stemd, kunnen worden ingezonden ot Dinsdagnamiddag 3 uur. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wij herinneren omen lezers, dat de mebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den irijs van 35 cent a contant in ons ilad worden opgenomen. Het no. van 1 januari 1908 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd, 'evens wordt zorg gedragen, dat dit op lien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord- ui Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Dinsdag 'SI December uiterlijk des namiddags 3 uur. Zierik7.ee, 20 Dec. Aanstaanden Maan dagavond zal in de bovenzaal alhier van het „Huis van Nassau" een politieke lezing met debat worden gehouden voor de Vrijz. Prop.-Club „De jonge Vrijzinnigen". Als spreker zal optreden de heer W. Koster, redacteur van Jong Holland, met het onderwerp „Dej toekomst ons". Óp denzelfden avond zal in de Concert zaal voor het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid door den heer S. J. Ph. Regersburg, arts te dezer stede, een lezing met proeven worden gehouden over lichtgas en andere gassen. Als een bizonderheid kunnen wij meedeelen, dat, in gunstige tegenstelling met de vorige maand, dus in drie weken tijds, nog geen enkel sterfgeval alhier is voorgekomen. De heer A. C. de Mooij, boekhandelaar alhier, heeft zijn begunstigers een porte feuille-almanak over het jaar 1908 doen toekomen, wat zeker velen welkom is. De afd. Volksweerbaarheid „Oranje Nassau" te Zierikzee deelt ons mede, dat ook de Schietvereeniging „Prins Frederik Hendrik" de Koninklijke goedkeuring mocht erlangen. Wie als lid nog wenscht toe te treden, melde zich aan bij het bestuur der Schietvereeniging aan het adres van den secretaris, den heer F. L. Timmerman Az., Dam alhier. Het Bestuur van de Zeeuwsche Schietvereeniging beslaat uit de volgende heeren: P. C. Labrijn te Domburg, voorzitter; P. G. Laernoes te Vlissingen, secretaris; J. Hekkert te Tholen, penningmeester; L. Bootsgezel te Breskens; J. F. de Cooker te Ter Neuzen; J. Okker te Wolfertsdijk; H. v. d. Poest Clement te Nisse; J. M. Bles te lersekeH. C. Baarens Jr. te Kruiningen; A. Noteboom te 's-Heer-ArendskerkeG. v. d. Heijde te WissekerkeMr. P. S. Gerlings te Zierikzee; G. Bolier Gz. te Bruinisse L, F. Geill, kapt. Inf. te Vlissingen; A. E. van Poelvoorde, le luit.-adj. te Vlissingen. De beide laatste heeren als deskundigen. Jhr. E. A. O. de Casembrool, lid van Gedep. Staten van Zeeland, is benoemd tot Nederiandsch commissaris betrekkelijk het onderzoek van den toestand der af watering in Vlaanderen. Het Engelsch stoomschip „Bittern" van Southampton naar Antwerpen bestemd, dat Dinsdagmorgen bij Bath aan den grond is gevaren, is des middags vlot gekomen, waarna de reis naar Antwerpen werd voortgezet. Op 3 Maart 1908 en volgende dagen zal le Arnhem het vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen worden ge houden, ter vervulling van 120 plaatsen, welke in 1908 of later mochten openvallen. Aanmelding vóór 1 Februari. Zie voorts de Staats-Courant No. 297. Men schrijft ons uit Antwerpen: Ofschoon men hier en overal niets hoort dan klagen over den slechten, duren tijd, dit verhindert niet, dat er wekelijks een groot getal paartjes in het huwelijksbootje slapt. Heeft men dus druk werk op het stadhuis en in de kerk met de trouwlustigen te vereenigen, op het gerechtshof vindt men bezigheid met de huwelijksbanden weêr los te maken van personen, die hunne vrijheid verlangen te hernemen. En daartusschen ontmoet men er van allen stand, en van iederen ouderdom. Onlangs werd echtscheiding gevraagd door twee jonge inenschen, die slechts 3 weken gehuwd waren. En denzelfden dag verschenen voor den vrederechter twee oudjes, die na 47 jaren lief en leed te hebben gedeeld, tot het inzicht gekomen waren, dat hunne karakters niet overeen stemden. Een echtgenoot van 30 jaren vroeg na verloop van eenige weken huwelijksleven scheiding aan. De jonge vrouw was 27 jaar oud. De man beklaagde zich, omdat hoe ga ik dat zeggen? nu ja, omdat zijn vrouw hem hardnekkig hare „liefde" weigerde. Na vruchteloos getracht te hebben haar reden te doen verstaan, richtte de echtgenoot zich tot de ouders zijner wederhelft. De moeder der jonge vrouw mengde zich dan in de zaak, gaf raad. Hare dochter antwoordde eenvoudig: „Ik weet niet, wat ge zeggen wilt; ik begrijp u niet!" Eenige dagen later kwam zij met pak en zak bij hare ouders terug, en verklaarde met rust gelaten te willen worden, en niet meer bij haren man te zullen terugkeeren. Zij hield woord; noch smeekingen, noch bedreigingen konden haar op haar besluit doen terugkomen. Dit is, volgens de rechtbank, een grove beleediging; ruimschoots voldoende om de echtscheiding toe te slaan. Wijl de handelwijze der vrouw heeft bewezen, dat zij niets beter verlangde, moet zij zeker tevreden zijn over dien uitslag misschien wel de meest tevredene van de twee. Op de rechtbank ondervindt men de waarheid van hetgeen de dichter zegt; „Niet steeds is de liefde bestendig van duur". Burgh. Naar wij vernemen is met in gang van 1 Januari a.s. benoemd tot gemeente- en armen-geneesheer van Haam stede en Burgh de heer J. A. Groenman, arts te Haamstede. Nieuwerkerk. De bijeenkomst in het Ned. Herv. kerkgebouw met de Weezen van Neerbosch was een zeer druk bezochte. Het gebouw was geheel gevuld. De uit voering der zang- en muzieknummers en de rede van ds. Schrijver vielen zeer in den smaak. Het woord van dank aan ds. Van der Linden en den Kerkeraad voor de regeling was wél verdiend. Met ingang van 1 Jan. a.s. is be vorderd tot adjunct-inspecteur der belas tingen, standplaats Utrecht, de heer J. A. van Bendegom, geb. te Nieuwerkerk, thans waarnemend adj.-inspecteur. Oosterland, 19 Dec. Heden had in de Ned. Herv. Kerk alhier dej aangekondigde Neerbosch-Samenkomst plaats. Zooals men verwachten kon, was het gebouw gevuld met belangstellenden. Ds. P. v. d. Linden van Nieuwerkerk opende de bijeenkomst en sloot haar ook weer, toen het programma afgewerkt was. Allereerst willen we iets meedeelen over het muzikale gedeelte van het programma. Het was een aardig koor, dat vooral aan genaam aandeed door zijn gelijktijdigheid van invallen en eindigen. Or derde sopranen waren een paar prachtige heldere stemmen ook de bassen waren flink. De bromstemmen klonken echter wel wat sterk tegen de andere partijen op. De stemming was onberispelijk zuiver, uitgezonderd in „Avondgedachten", duet met bromstemmen, waarin de alt neiging lot dalen had. De algemeene indruk der uitvoering kan dus beslist gunstig genoemd worden. Wat echter ieder, die eenige muziekkennis bezit, hinderen moest, was het gebrek aan maat. Hierin heerschte een niet te verklaren willekeur. Het fanfare-corps gaf ook nog wat ten beste. Hoe klein het ook zij, het mag gehoord worden. In het begin was de bombardon wel wat hoog, doch hierin kwam spoedig beterschap. Tusschen de nummers in gaf ds. J. Schrijver een overzicht van Neerbosch. Ook deelde hij mede, wat er in ons land gedaan is en nog gedaan wordt voor gevallen meisjes, verwaarloosde kinderen en weezen. Met veel lof sprak hij over de gestichten van ds. Heldring te Zeiten. Spreker gebruikte in zijn rede verschillende vreemde woorden, waardoor de kost voor tal van hoorders misschien wel wat moeilijk te verteeren was. Bovendien maakte hij gebruik van een paar tegenstellingen, die op zijn zachtst uitgedrukt, wel wat gewaagd waren. Hij eiadmde met een opwekking tot steun aan de inrichting, die thans in het onderhoud van 450 kinderen te voor zien heeft. Ten slotte nog een opmerking, die feite lijk niets met deze samenkomst te maken heeft. Het zal zeker velen aangenaam hebben aangedaan, deze weezen gekleed te zien in gewoon kostuum. Het maakt altijd een pijnlijken indruk, die kinderen, die toch reeds zooveel missen, afgemonsterd te zien met de schrilste kleuren, zooals dat in tal van gemeentelijke weesinrichtingen het gebruik is. Een klein onderscheidings- teeken zou niemands afkeuring verdienen, maar overdrijving schaadt overal, ook hier. Stavenisse. L.l. Woensdagavond hield de Vereeniging „Tot Nut en Genoegen" alhier haar eerste wintervergadering met dames in dit seizoen. Een groot publiek, waaronder vele oud-leerlingen en de tegenwoordige leerlingen van den landbouw- wintercursus, was opgekomen. In de vóór-vergadering werden eenige nieuwe leden aangenomen, en in de plaats van den heer H. J. Dorst, die met I Januari periodiek aftreedt (niet herkiesbaar), werd tot commissaris benoemd de heer J. van Dalsen. Als voorzitter werd herbenoemd de heer Buyze. Als spreker trad op de heer J. P. M. Camman, Rijks-tuinbouw- leeraar, die een leerrijke en aangename voordracht, verduidelijkt door lichtbeelden, hield over de ooftteelt in ons land en in het buitenland. Een hartelijk woord van dank en een tot weerziens werd den ge- achten spreker toegesproken. Daarna werd het publiek vergast op eenige stukjes piano en viool door de dames Ets en Smalheer, terwijl nog eenige luidjes een paar kluchtstukjes opvoerden. Een aan gename avond werd doorgebracht. Na afloop bleef de danslustige jeugd nog ge- ruimen tijd bijeen. Met den nachtpostdienst Bergen-op- Zoom—Tholen v.v. moet het tegenwoordig sukkelen zijn. Vele misschien wel de meeste morgens komt de post te laat te Bergen-op-Zoom aan, zoodat dan de eerste trein gemist wordt. Een en ander zal wel te wijten zijn aan de paarden, die men voor dezen dienst gebruikt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag viel het paard ook weer even buiten de kom dezer gemeente, dicht bij de hofstede van den heer L. J. Dorst. Met behulp van eenige knechts van genoemden heer, die in hun nachtrust gestoord werden, werd het paard eindelijk op de been gebracht en aldaar op stal gezet. De post werd met een paard van den heer Dorst verder vervoerd. Over den dagdienst bestaat niet de minste reden tot klagen. Deze gaat zoo geregeld, dat men er zijn uurwerk wel naar kan regelen. St.-Filipsland. Blijkens achterstaande annonce zal alhier op 27 December a.s., in de zaal van den heer J. Kramer, een uitvoering worden gegeven. Als men het programma voor dien dag beziet, dan gaan we waarlijk een preitigen avond tegemoet, want de titels verraden wel eenigszins de komieke stukjes. In aanmerking nemende, dat de genot- avonden in den langen wintertijd hier zoo schaars zijn, meenen we de verwachting te mogen uitspreken, dat een talrijke op komst niet zal uitblijven. Poortvliet, 17 Dec. Dinsdag waren de ingelanden van het waterschap Poortvliet voor een buitengewone vergadering in het schoollokaal alhier opgeroepen, om te beraadslagen over het al of niet plaatsen van een stoomgemaal. Hoewel dit door sommige heeren met kracht verdedigd werd als hoognoodig voor een groot gedeelte van den polder, daar thans en bijna den geheelen winter door, uitgestrekte streken onder water staan, werd toch met 34 stemmen vóór en 63 tegen besloten geen machine te plaatsen. Oost- en West-Souburg. In zijn vorige zitting besloot de Gemeenteraad om voortaan de vergadering met gebed te openen, en dat dit gebed door één der anti-rev. leden zou worden uitgesproken. Toen nu gisteren de voorzitter de beide anti-rev. raadsleden uitnoodigde voor te gaan in het gebed, maakten beiden bezwaar. Zij meenden, dat zij in strijd met de wet zouden handelen, en wezen er op, dat wanneer zij niet aanwezig waren, de Raad niet met gebed zou worden geopend, wat zeker vreemd zou wezen. Zij wenschen zich nog eens te bedenken. De voorzitter vond dit goed, en dus werd de zitting op de gewone wijze geopend. Vlissingen, 18 Dec. De vier geredden van de Engelsche driemastschoener „Doris" zijn Dinsdagavond per rijtuig naar de haven gebracht, en met de nachtboot van de Maatschappij „Zeeland" naar hun woon plaats vertrokken. Zij zagen er allen tamelijk goed uit, alleen den kapitein was het nog goed aan te zien, dat hij geleden had. In een hedenmiddag alhier gehouden vergadering is besloten een voorloopig comité te vormen en een oproeping tot de stadgenooten te richten om zoo spoedig mogelijk een blijk van huide en waardeering te geven aan de familie Schroevers en de bemanning van de reddingsboot. Tot boekhouder bij de Nuts-Spaar- bank alhier is uit de vroeger medegedeelde voordracht benoemd de heer C. Kamer mans Jz. De lichtwachter van het kleine kust licht te Westkapelle, W.m van Rooijen, zal met ingang van I Jan. a.s. in gelijke be trekking aangesteld worden aan den steenen vuurtoren, zulks ter vervanging van den lichtwachter J.b Minderhoud, die als zoo danig tegen dien tijd eervol ontslag heeft aangevraagd en verkregen. Het kleine kustlicht zal dan voortaan onderhouden worden door het personeel van den ijzeren vuurtoren. Landbouw en Veeteelt. Aan de suikerfabrieken te Bergen-op- Zoom zijn gedurende de nu geëindigde campagne 99 millioen K.G. beetwortelen verwerkt. Men meldt ons De vereeniging van oud-leerlingen van den landbouwcursus te Tholen zal men nieuw leven trachten in te blazen door te be proeven de gediplomeerden van den cursus te Oud-Vossemeer tot aansluiting over te halen. Naar men ons meldt bestaat daartoe wel lust, zoodat deze vereeniging kans heeft te blijven bestaan. Het zou trouwens te bejammeren zijn, wanneer zoo'n nuttige vereeniging moet tenietgaan. Dreischor, 19 Dec. Heden had een algemeene vergadering der leden van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier plaats. De voorzitter deelt mede, dat de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, waarbij deze bank is aangesloten, wegens de tegenwoordige hooge rentestandaard de rente voor deposito's en voor voorschotten met J pCt. zal verhoogen met ingang van I Januari a.s. Deze wijziging in den rentevoet draagt uit den aard der zaak een tijdelijk karakter. Met algemeene stemmen werd besloten met ingang van genoemden datum de rente van de spaarkas van 3 pCt. te brengen op 3.1 pCt. en de rente der voorschotten eveneens met .1 pCt. te verhoogen en alzoo vast te stellen ;op 5 pCt. 's jaars, zonder verdere onkosten. Serooskerke. De juiste cijfers van het bieteuvervoer aan de haven in den Schelp- hoek zijn Totaal geleverd 6.465.049 Kilo; waarvan gewogen 5.793.303 (Verbeterd bericht). Duivendljke, 18 Dec. Gedurende de pas geëindigde bieten-verzending zijn te Kloosternol verscheept niet minder dan 6698981 K.G. suikerbieten, waarvan op de beide weegbruggen zijn gewogen 5883262 K.G.terwijl is aangevoerd 1095191 K.G. pulp. Dreischor. In de laatste bieten-campagne zijn alhier op de weegbrug gewogen ruim 6i. millioen K.G. suikerbieten en ruim 21 millioen K.G. pulp. Sirjansland. De meekrapfabriek „De Eendracht" is sedert eenigen tijd ook weer begonnen met hare campagne. Er wordt zelfs tamelijk veel meekrap gebracht uit de omliggende gemeenten. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Geref. Gem. te Kapelle-Biezelinge door ds. N. Postema te Warffum. Beroepen (toez.) bij de Herv. Gent. te Uithuizen, ds. B. Tichelmans te Vlissingen. Noordgouwe. Door notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier is met algemeene stemmen tot kerkvoogd herkozen de heer J. Schikker. Noordwelle. Evenals indertijd te Renesse, onder leiding van ds. P. H. Kapteijn, een thans bloeiende mannen-vereeniging is opgericht, ten doel hebbende het gods dienstig leven op te wekkente ont wikkelen en te versterken, en de vrijzinnige beginselen aan te kweeken, uit te breiden en te verspreiden, is ook alhier zulk een vereeniging tot stand gekomen, waarin aanvankelijk een 20-tal leden toetraden. De predikant, ds. Van Veen, zal, evenals reeds in de mannen-vereeniging van Renesse geschiedt, in de vergaderingen verschillende onderwerpen inleiden. Noordwelle. Op de lijst voor het Kerst feest werd voor f 85 geteekend. Renesse. In een gehouden vergadering, Ier verkiezing van twee gemachtigden in het kiescollege ter beroeping van predi kanten, is herkozen de heer F. D. A. baron van Boetzelaer, en gekozen de heer J. Schooff (vacature M. Schooff). Renesse. In het verslag van de lezing van ds. Van Veen alhier, in hel vorige nummer, leze men na de vraag: Wat wil de afdeeling? Dit: de handhaving en ver breiding van de vrijheidsbeginselen van het tegen geloofs- en gewetensdwang protesteerende Protestantisme. Nog deelt men ons mede, dat de afdeeling reeds bijna 300 leden telt. (Zie achterstaande advertentie). Dreischor. Herkozen als ouderling de heer Joh. Dooge Az., en gekozen de heer M. T. van Staalen. Als diaken is gekozen de heer Joh. van de Velde Pz. Sirjansland. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren J. M. v. d. Welle en D. Fluijt. St.-Maartensdijk, 19 Dec. Aangezien de heer G. de Graaf, diaken, zijn be noeming tot kerkvoogd uit den kerkeraad niet heeft aangenomen, is heden door het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk als zoodanig benoemd de heer F. Gelok, ouderling. Oud-Vossemeer. Alhier is stemming gehouden voor notabelen bij de Ned. Herv. Gem op Woensdag 1.1.de uitslag is, dat herkozen is met 76 stemmen C. M. Stout- jesdijk en dat voor de vacature J. van Luijk (niet herkiesbaar) herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren F. W. Notenboom met 44 en P. Zweedijk met 33 stemmen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1