MiddeHmri en RoHerdam. i J. 8, J. ili eet an Dijk's Beschuit, haarlem. ADVERTENTIEN. 1817. 20 December. 1907. Politieke Lezing Ie BRUINISSE: Zaterdag 21 December a.s., le ZIERIKZEE: Maandag 23 December ai, Spreker: De Heer W. KOSTER, CONCERTZAAL. Zang-Vereeniging „Nu met Hope", Volks-Voorstelling, Onder overgroote belangstelling is op de i sterbegraafplaats te 10 uur het overschot .ui Salm ter aarde besteld. Aan het graf prak de heer Abendanon, namens de irectie der Maatschappij. Een der makkers van Salm, die den reeselijken nacht op zee medemaakte, hide ook nog spreken, doch hij was zoo oor droefheid overmand, dat hij geen /oorden kon uitbrengen. Drie kransen en de Nederlandsche vlag ekten de lijkbaar. De geredden, die zich aan boord van e „IJstroom" bevonden, werden afgehaald oor hun verwanten. Bij het weerzien adden hartroerende tooneelen plaats. e schipbreuk te Westkapelle. Men schrijft ons nog uit Vlissingen: Als men nagaat onder welke omstandig- eden schipper Schroevers en zijn vijf zoons iet een 13-jarigen kleinzoon de schip- ireukelingen van den Engelschen schoener Doris" hebben gered, kan slechts de rootste hulde aan de dappere varenslui /orden gebracht. Den geheelen nacht met en dood als het ware voor oogen tegen 'e woedende elementen te moeten strijden n een vaartuig als een vischkotter is eldenwerk. Voortdurend werd de botter ervuld, maar nochtans gaven schipper ichroevers en zijn zonen den strijd niet ■p. Als men weet dat de reddingsboot de logingen tót redding al vrij spoedig opgaf, pringt de heldhaftigheid van de dappere amilie Schroevers nog beter in het oog. edereen spreekt dan ook met den grootsten of over deze kranige redding en de jeredden zelf die gezien hebben hoe lopeloos hun pogingen waren, verklaren lat hun beleid en zeemanskunst bewondering ifdwingen. Zooals reeds gemeld, is alleen de kok 'erdronken. Dit was een 18-jarige jongen, lie nog slechts enkele dagen aan boord vas. Hij had evenals de overige opvarenden le vlucht genomen naar één der masten, loch zich niet vastgebonden. Zaterdag- tvond 8 uur was de jongen zóó hopeloos lat hij buiten bezinning geraakte en zich n zee liet vallen. De geredden, kapitein r. Mayor, stuurman E. Caddy, en de natrozen P. Johnoos en D. Roulands, naken het thans zeer goed. Alleen de rapitein klaagt nog wat over pijn in de rijde. Zij zijn voornemens Donderdag a.s. /an hier te vertrekken. De gestrande schoener, die geladen was net pijpaarde, was van Plymouth naar jent bestend. Het schip is gestrand, doordat net roer defect geraakt was. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ongeveer 4 ure, s het op de Rassen geloopen, zoodat de schipbreukelingen ongeveer 30 uren in den mast hebben gezeten, want dadelijk na de stranding is de schoener gezonken. Het was bekend, dat gisteren (Dins- dagjavond aan de heldhaftige familie Schroeverswonende in de Beursstraat loor het Harmoniegezelschap „Ons Ge- loegen" een serenade zou worden gebracht. Reeds lang vóór half negen verdrongen zich honderden en honderden in deze smalle straat. In de woonkamer van den dapperen held, den ouden Jacob Schroevers, zat de geheele familie bijeen en daar waren ook de vier geredden van den Engelschen schoener „Doris" tegenwoordig. De koene redders waren nu gezellig koutende en de /eredden waren allen zeer aangedaan, om- lat zij weldra afscheid moesten nemen van ïun edele redders, want heden avond zijn zij met de mailboot naar Engeland terug gekeerd. De 13jarige kleinzoon, Jacob van de Ketterij, die zich gedurende den gevaar vollen nacht zoo goed had gehouden, was thans geheel van streek. Toen hij echter zooveel gasten zag binnenkomen, geraakte hij wat meer op dreef, en met een glans van vergenoegen liet hij het geschenk zien, dat een dame uit deze gemeente hem had toegedacht, nl. een zilveren horloge met dito ketting, in welk horloge een passende inscriptie zal worden gegraveerd. Terwijl men binnen zoo echt huiselijk zat te keuvelen, weerklonken in de verte de tonen van de muziek en nadat het gezelschap vóór de woning gekomen, enkele nummers had uitgevoerd, kwamen Schroe vers en zijn vijf zonenbenevens zijn kleinzoon, naar buiten. De heer J. G. de Jonge, voorzitter van „Ons Genoegen", wees in een toespraak op de heldendaden door de familie Schroevers verricht, en de oude Schroevers zoowel als zijn vrouw waren door deze huldebetuiging zichtbaar aangedaan, zoodat zij menige traan weg pinkten. De heer De Jonge eindigde zijn toespraak met aan den kleinen held een fraaien lauwerkrans aan te biedendie daarop den kordaten jongen werd omge hangen. Een treffend oogenblik was dit! De muziek liet fanfares weerklinken en de menschenmassa barstte in luide toe juichingen uit. De oude Schroevers bedanktemede namens zijn zoons en verdere familie, voor de eer die hem te beurt was gevallen. Daarop ging men weer naar binnen, waar één der aanwezigen, namens kapitein Mages en de andere geredden van den schoener, de gevoelens van dankbaarheid vertolkte, die hen allen voor de edele redders-familie bezielden. Nogmaals werd een nummer gegeven, waarna het muziekgezelschap nogdeattentie had eerst het Engelsche - en vervolgens het Nederlandsche volkslied te spelen. Toen volgde een zoo treffend oogenblik, dat alle aanwezigen onder den indruk kwamen. Het rijtuig kwam nl. voor en moesten nu de dankbare geredden afscheid nemen van hen, aan wie zij voor een groot deel hun leven hadden te danken. Dit afscheid was hartroerend, en al konden de geredden zich niet in onze taal en de redders zich niet in de Engelsche taal uitdrukken, wat hun thans op de lippen lag, toch begrepen zij elkaar maar al te goed. Vooral de kapitein, die zoo vurig verlangde naar zijn vrouw en 5 kinderen, aan wie hij in die bange 30 uren in den mast van zijn verloren vaartuig, zoo aan houdend heeft gedacht, was niet bij machte zijn edele redders te toonen, welk een plaats zij in zijn hart hebben ingenomen. Na dit roerend afscheid stapten de schipbreuke lingen in het rijtuig en nog éénmaal werd een laatste groet gegeven en voort rolde het, eerst naar het hotel „de Wijnberg", om daarna met de mailboot „Koningin Regentes" naar Engeland terug te keeren. Wij spraken nog even den ouden Schroe vers, die verklaarde nog nooit zulk een plechtigaangrijpend oogenblik in zijn leven te hebben gehad. Wij gelooven dit gaarne, want wij waren er getuigen van. O N D E R W IJ S. St.-Filipsland, 17 Dec. Geslaagd voor acte wiskunde I. o. de heer I. A. de Wilde vanhier. ID© Storm. Het is Donderdag, Vrijdag en Zaterdag bar weer geweest over bijna geheel W.-Europa en een groot deel van den Atlantischen Oceaan. In Parijs heerschte in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een sneeuwstorm, en in Groot-Brittannië had men in het Noorden hagel, sneeuw en wilde regenbuien, terwijl het in Londen en het geheele Zuiden urenlang zwaar regende. Het gevolg daarvan is geweest dat tal van rivieren buiten hun oevers traden. Maar het hoofdkenmerk van het weer dier dagen was wel de geweldige orkaan, die ook veel scheepsongelukken op zijn rekening heeft. De schepen, die uit den Atlantischen Oceaan binnen kwamen, ver halen allen van reuzengolven. Te Plymouth liep de Hollandsche brik „Vooruitgang" binnen; het want van haar hoofdmast, haar booten en haar zeilen waren weg gerukt en het stuurrad was verbrijzeld. Bij Swanage zonk een groote schoener. Men had weinig hoop om de bemanning te redden. In diezelfde buurt is nog een ander vaartuig vergaan. De bemanning daarvan zag men in een boot trachten te ontsnappen, maar later werd men te midden van de hooge golven niets meer van hen gewaar. Bij Scilly strandde de Amerikaansche zevenmastschoener „Thomas W. Lawson". Twee redddingsbooten uit St.-Agnes en St.-Mary gingen er heen. De eene moest terugkeeren met gebroken mast, en om hulp van een sleepboot seinen. De andere moest een poosje later ook terug, omdat haar eigen bemanning uitgeput was; een hunner was zelfs blijkbaar op 't punt te bezwijken. Deze laatste boot bracht nog één schipbreukeling levend en drie lijken mee. Men vreest dat van de bemanning, een veertig a vijftig man, alle overigen zijn omgekomen, en de dokter wanhoopt eraan het leven van den éénen geredde te behouden. Te Sheerness is een marine-pinas, die verlofgangers naar den wal bracht, bij het maken van een bocht om aan den pier aan te leggen, door een groote golf zoo hevig van voren getroffen dat de boeg geheel uit het water werd gelicht en de boot onmiddellijk zonk, met haar achter steven het eerst. Er waren dertien man aan boord, en hoewel andere booten dadelijk te hulp kwamen, worden er nog zeven man vermist. De booten van de verschillende diensten over het Kanaal hadden moeilijke over tochten. De Belgische mailboot „Princesse Henriette" kreeg veel schade en deed acht uur over de reis. De golven sloegen er voortdurend overheen. Op de Fransche kust is bij Lorient de kruiser „lsjy", die een manoeuvre maakte om zich tegen den storm te beschermen, door een plotselingen rukwind beetgenomen en gestrand. Het is nog niet gelukt het vaartuig af te slepen. Voor het groote strand te Biarritz, op ongeveer 150 meter op de kust, ligt een driemaster geheel hulpeloos in de zware zeeën. In weerwil van den korten afstand kon men het schip niet bereiken, ook niet met een kanon met schietlijn. Ook in O.-Frankrijk deed de orkaan zich op noodlottige wijze gelden. Te Nancy is de muur van een schoenenfabriek onder den luchtdruk bezweken. Dertig arbeiders werden onder het puin bedolven. Reeds heeft men er een enkelen doode en veel gewonden onder uit gehaald. Te Meudon, Trianon, aan het paleis van Versailles, is mede veel schade aangericht door den wind. Tusschen Sèvres en Saint Cloud zijn 800 M. telephoondraden afgerukt, en overalte Hazebrouck, Vervins, Chdlons sur Marne, Reims, Remiremont, Nancy, zijn boomen en telegraafpalen omvergerukt, muren vernield, enz. Te Vervins ontstond brand door inslaan van den bliksem. Te Laxon (Meurthe et Moselle) is een fabrieks gebouw ingestort, waarbij een man werd gedood. En aan de kust van Normandië en Bretagne was het ontzettend noodweer, waardoor verscheidene schipbreuken werden veroorzaakt. Uit Zuid-België en Noord-Frankrijk komen berichten van overstroomingen. Te Charleroi zijn de straten van de Sambre ondergeloopen. TWEEDE KAMER. In de Maandag gehouden avondzitting zijn zonder discussie aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging der begrooting van Curacao voor 1906 en tot wijziging en verhooging der begrooting van Suriname voor 1908. Daarna werd de beraadslaging over hoofdstuk Vllb der staatsbegrooting Financiën, voortgezet. Besproken werden onder anderen ver beteringen in de salarissen der kommiezen en rijksklerken bij de belastingen. TELEQRAMMEN. Middelburg, 18 December. Volledige uitslag der aanbestedingen van Schouwen, betrekking hebbende: 1". voor het werk van f 27500. In schrijvers waren de heeren P. van der Helt te Dordrecht, voor f 28728; C. Caste- lijn te lefmas, voor f26200; H. Wienhoven te 's-Gravenhage, voor f 24860; L. van der Velde te Bruinisse, voor f 24000; J. v. d. Valk te Zierikzee, voor f 25300; J. J. Dronkers te Kapelle, voor f 24210; W. Uitslagen te Amsterdam, voor f 23050; C. Schermers te Nieuwendijk, voor f22948; F. J. Visser te Papendrecht, voor f 22631 K. Botier te Bruinisse, voor f 23700; I. Douw te Zierikzee, voor f23500; J. P. Panny te Krabbendijke, voor f 22534; P. M. Panny te Zierikzee, voor f 22524; 2". voor het werk van t 14500. In schrijvers waren de heeren A. Jacobse te Goes, voor f 11790; W. Ringelberg te Duivendijke, voor f 14150; H. J. Romeijn te Burgh, voor f 14330; L. A. Vink te Brouwershaven, voor f 12477; P. Vink te Noordgouwe, voor f 16545; J. de Jonge te Middelburg, voor f 14694; j. van der Valk te Zierikzee, voor f 12300; A. Verjaal te Noordgouwe, voor f 16813; I. Douw te Zierikzee, voor f 13300; de Nederl. Steen fabriek te Delft, voor f 13120; A. Anker te Zierikzee, voor f 13975; P. M. Panny te Zierikzee, voor f 12294. Vlissingen, 18 December. Alhier wordt een commissie gevormd tot het inzamelen van giften voor de redders Schroevers. 's-Gravenhage, 18 December. Indisch regeerings-telegram. Alle bij de overvalling van Kolbano op Timor geroofde karabijnen zijn ingeleverd. Alle hoofdaan- leggers zijn hier overvallen en op één na gevangen genomen. De bevolking keert gaandeweg naar de kampongs terug. Tweede Kamer. Voortzetting der behandeling van de Begrooting van Binnen landsche Zaken. Met 37 tegen 33 stemmen is besloten tot oprichting van een nieuwe Rijkskweek school voor onderwijzers. Van rechts stemde alleen de heer De Visser vóór. Na intrekking van een amendement werd ook goedgekeurd de voortzetting van een proef met oprichting van geconcentreerde dag-normaallessen, nadat de Minister tegenover den heer De Visser de billijkheid had erkend van een hoogere subsidie aan het bizonder onderwijs voor dit doel. Na een kort debat, waarbij alleen de heer Troelstra het voorstel bestreed, werd met 67 tegen 17 stemmen aangenomen de suppletoire Begrooting, o. a. voor aankoop van een gedeelte der schilderijen-collectie van den heer Six, waaronder het Melkmeisje van Vermeer, voor totaal zeven-en-een-halve ton, waartoe de Vereeniging Rembrandt twee ton bijdraagt. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 17 Dec. Op de veemarkt waren aangevoerd: 66 paarden, 1155 magere en 625 vette runderen, 212 vette, 174 nuchtere en 136 graskalveren, 2 schapen of lammeren, 1612 varkens, 193 biggen, 3 bokken of geiten. Koeien en ossen 33 A 38 ct., stieren 29 a 34 ct., kalveren 45 A 55 ct., varkens 221 A 24', ct., alles per kilo. Melkkoeien f 150 A f 250, kalfkoeien f 165 a f 200, stieren f 90 A f 170, pinken f80 A f135, graskalveren f40 a f70, vaarzen f90 A f175, alles mager vee; biggen f 6 A f 13, slachtpaarden f 40 A f 100. Nuchtere kalveren: fok- f 12 A f 18, slacht- f 6 A f 11. Biggen f 0,90 A f 1,30 per week. In vette koeien en ossen was de handel vrij goeddoch het aanbod was veel grooter dan de vraag, waardoor alles wel niet verkocht zal worden. In vette kalveren was de handel vlug, alles was spoedig opgeruimd. Op de magere markt was de omzet in melk- en kalfkoeien, hoewel niet vlug, toch bevredigend. Jong nu weinig aangevoerd handel vrij goedgraskalveren met weinig aanvoer en tamelijke vraag. In fok- en slachtkalveren was de handel matig. Ook voor biggen was redelijke vraag. In paarden was de handel iets beter dan gewoonlijk. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgtvoor kippeneieren f 5,20 A f 8,10, eendeneieren f 5 per ICO stuks. Aanvoer 4057 stuks. STOOMBOOTDIENST DECEMBER. Donderd. 19 Vrijdag 20 Zaterd. 21 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensd. 25 Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Amsterdamsche Tijd. 's m. 6,25 l B',25 6,25 6,25 's m. 8,— - ~8- 8 8,- 'sm. 8,— H- 8,— 8,- Op 20 December aanst. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader FERDINAND VAN AST te Scherpenisse, zijn 80sten Geboortedag te herdenken. Rotterdam, December 1907. Rozestraat 101. Uit aller naam, ADAM VAN AST Fz. Heden overleed zacht en kalm, onze veelgeliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. Dina Pieternella Voorbeijtel Wed. A. Gaanderse, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Noordgouwe, 14 December 1907. Noordgouwe. R. GAANDERSE. Gorindiem. S. GAANDERSE. 1 M. J. BERMAN— Dreischor. Gaanderse. P. BERMAN. Noordgouwe. J. M. GAANDERSE. Heden overleed onze veelgeliefde Zuster en Behuwdzuster Mej. Dina Pieternella Voorbeijtel, Wed. A. Gaanderse, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Noordgouwe, 14 Dec. 1907. rwcw A- DER WEDUWEN. Dreisdior. j M KL0MPE 1 M. J. GAST— Duivendijke. Voorbeijtel. T. GAST. Heden overleed te Oud-Beijerland, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Zuster en Schoonzuster Jenneke Waardenburg Echtgenoote van den Heer J. van Kempen, in den ouderdom van 49 jaar en 5 maanden. Bruinisse, 14 December 1907. C. WAARDENBURG. H. H. WAARDENBURG—Dijken. Heden overleed plotseling onze geliefde Schoonzuster en Tante, Mejuffrouw G. J. F. Verveen oud-directrice der Fröbelschool van 't Nut van 't Algemeen, in den ouder dom van 75 jaar. De Riemerstraaf 87. 's-Gravenhage, 14 December 1907. Mevr. de Wed. L. VERVEEN Jz. Saraber. H. J. VERVEEN. C. M. C. VERVEEN—van Roijen. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Eenige kennisgeving. Ondergeteekende bericht zijn geachte clientèle, dat zijn Vleeschhouwerszaak op a.s. Vrijdag wan af 12 uur tot 's avonds 8 uur GESLOTEN zal zijn. Zierikzee. F. KOOPMAN. vroeger te Kerkwervethans te Zierikzee. De door den Rechter-Commissaris goed gekeurde eenige uitdeelingslijst in boven staand faillissement, is op heden door ondergeteekende ter Griffie der Arrondisse- ments-Rechtbank alhier gedeponeerd, om aldaar gedurende 10 dagen kosteloos ter inzage te liggen voor de schuldeischers. Zierikzee, 18 December 1907. De Curator, Mr. H. POLVLIET. Ondergeteekenden verzoeken inlevering van bovenstaande Loten ter verwisseling in de Nieuwe Loten, dragende hetzelfde nummer en voorzien van nieuwe Coupon bladen. De inlevering kan van af heden geschieden. Tholen, St.-Maartensdijk, 16 Dec. 1907. Cortgene, VAN HEEL Co., KASSIERS, Tholen—St.-Maartensdljk. Ml Het Orgel, dat ik voor acht jaar van U heb gekocht, voldoet mij uitstekend. Het voldoet aan alle eischen, die men van een Orgel kan verlangen, heb dan ook te allen tijde Uw fabrikaat aanbevolen en zal zulks blijven doen. Achtend Nisse. JAC. ECKHARDT. VERGADERING Zaterdag 21 December 1907, v.m. 10} ure, bij v. d. Linde. Agenda: Sluiting opname - en Aankoop Superphosphaat. Verkiezing Bestuur. En verder voorkomende zaken. De Secretaris, A. VERJAAL Jnz. Sociëteit Ons Genoegen' op morgen (Donderdag)avond ten 8 ure. Zie Convocatie-Biljet. waarbij Ds. J. SCHRIJVER mededeelingen hoopt te doen van den arbeid voor Weezen en het ZANG- en MUZIEKKOOR der Wees- inrichting zijn LIEDEREN zal uitvoeren, te Oosterland, Donderdag 19 December, 's avonds 7 uur, in de Herv. Kerk te Zierikzee, Vrijdag 20 December, 's avonds 6} uur, in de Kleine Kerk. TEKSTBOEKJES (tevens bewijs van toegang), te verkrijgen bij den Boekhande laar A. C. DE MOOIJ en bij verschillende andere personen in bovengen, gemeenten. met DEBAT voor de VRIJZ. PROP.-CLUB „De Jonge Vrijzinnigen", 's avonds half acht uur, in de Conferentiekamer aldaar, en 's avonds acht uur, op de Bovenzaal van het „Huis van Nassau" aldaar. Leeraar en Redacteur van „Jong Holland" te Voorburg. Onderwerp: De toekomst ons. Entree VRIJ voor LedenDonateurs en Werklieden; voor anderen 10 cent. HET BESTUUR. op Donderdag 26 Dec. 1907, des avonds 8 uur. Plaatsbespreking 12—1} uur'smiddags. Loting half één precies. Openbare Uitvoering VAN DE t© Burgli, in de Zaal van L. VAN GRAAFE1LAND, op Donderdag 26 December 1907. Aanvang 7} uur. Entrée f 0,40. Plaatsen bespreken 10 cent, bij den Secretaris M. C. BEIJE. De ZANG wordt afgewisseld door KIN DER-TOON EELSPEL. Dinsdag 24 December 1907, 's avonds 7 uur. Entrée f 0,10. Gehuwde lieden uit den Werkenden Stand hebben Vrijen Toegang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 3