Donderdag 19 December 1907. Nieuwjaarswenschen. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). AFKONDIGING. WEEKMARKT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIG1UKZGE8CHG NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8554. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BERICHT. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op ons blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswensdien voor den prijs van 35 cent a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 januari 1908 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd, tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tol Dinsdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. De DIRECTEUR van het Post kantoor te Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat correspondentie welke men op 1 Januari besteld wenscht te hebben, reeds van af 22 December e.k. ter post kan worden bezorgd, mits over de geheele adreszijde der stukken twee elkaar snijdende lijnen zijn getrokken. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betrekkelijk de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1907/8, no. 4, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 17 December 1907. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Benoeming van leden der vaste Raadscommissiën. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne op den 16 dezer gehouden Vergadering, voor het jaar 1908 zijn benoemd tot leden der vaste Commissiën, bedoeld bij art. 54 der Gemeentewet, te weten: Voor de Strait)er ordeningen: de heeren Mrs. POLVLIET en VAN DER VLIET; voor de Fabricage: de heeren DE MURALT en KOOPMAN; voor de Gasfabriek en de Straatverlichting: de heeren VAN DEN BOUT, DE VRIEZE en KOOPMAN; en tot Commissarissen der Vischmarkt: de heeren DE CRANE en POLVLIET. Zullende de Commissie voor de Strafverorde ningen worden gepresideerd door den Burge meester, ingevolge de wet; de Commissie voor de Fabricage door den Burgemeester en bij diens verhindering door den Wethouder Mr. MOOLENBURGH; en de Commissie voor de Gasfabriek en de Straat verlichting door den Wethouder Mr. MOOLEN BURGH, en bij diens verhindering door den Burgemeester. Zierikzee, den 17 December 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat wegens het invallen van de Kerstdagen in de volgende week op Woensdag en Donderdag, de gewone marktdag in deze gemeente zal worden gehouden op Vrijdag den 27 December e.k. Zierikzee, den 18 December 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het bezoek van den Duitschen Keizer aan onze Koningin te Amsterdam, waar hij met groote geestdrift ontvangen werd, heeft, in het algemeen beschouwd, geen politieke beteekenis, al trachtte men ook in de Fransche pers het te doen voor komen, dat van Duitsche zijde daarmede beoogd werd Nederland tot een samengaan met Duitschland te bewegen. Die voor stelling is zelfs de moeite;eener tegenspraak niet waard. Wel is het bezoek voor ons Nederlanders van belang, omdat daaruit wederom blijkt, dat tusschen ons Hof en dat van onzen Vorstelijken buur een hartelijke, vriendschappelijke verstand houding bestaat. En nu heeft ongetwijfeld het spreekwoord „een goede buur is beter dan een verre vriend", op politiek gebied een nog hoogere waarde dan in ons maatschappelijk leven. Die goede buurschap kwam duidelijk uit in de tafelrede, die de Keizer in de groote zaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam uitsprak, voornamelijk in deze zinsnede: „indem ich mein Leben dafür einsetze, dass unsre L.ïnder in Frieden sich entwickeln künnen (ik ben er met mijn leven borg voor, dat onze landen zich in vrede kunnen ontwikkelen). Zij, die zich steeds, en zonder reden, angstig hebben gemaakt over het spookbeeld eener inlijving bij Duischland kunnen nu gerust gaan slapen, want de verklaring van den Duitschen Monarch, die het hart op de tong draagt, is volkomen geloof waardig. President Roosevelt heeft de groote Amerikaansche vloot, die onder bevel van admiraal Evans thans op weg is naar de Stille Zuidzee, voor haar uitvaart op de recde van Hampton in oogenschouw genomen, of juister geïnspecteerd. De vloot beslaat uit 57 oorlogsschepen, waar onder 16 slagschepen, en is met 15000 koppen bemand. Toen de President in zijn jacht de groote vloot naderde, werd onmiddellijk van de slagschepen de standaardvlag geheschen, en uil de geschuts poorten knalden 21 saluutschoten ter eere van het hoofd der machtige republiek. Wat wil toch die vloot in de Stille Zuidzee? En waarvoor is zij zoo sterk en geheel en al op voet van oorlog uitgerust, zal menigeen bij zich zeiven vragen? In een boodschap, die admiraal Evans vóór zijn vertrek tot het Amerikaansche volk gericht heeft, verklaart deze in antwoord op die stille vragen, dat het een onschuldige oefeningstocht is, en dat, wanneer San- Francisco bezocht is, het best mogelijk is, dat de vloot voor het geheel of gedeeltelijk bij de Philippijnsche eilanden blijven zal. Hier komt al de aap uit de mouw. Men is in Amerika terecht beducht, dat bij de eerste de beste stoornis van den vrede met Japan, deze mogendheid terstond beproeven zal de Philippijnen te vermeesteren. In de allereerste plaats om dit te voorkomen, wordt de vloot naar de Philippijnen gedirigeerd. Maar daarvoor niet alleen. Men wenscht ook in de nabijheid van Japan een vloot bij de hand te hebben, die bij het uitbreken van vijandelijkheden met deze mogendheid terstond aggressief kan optreden. Dit staat onomstootelijk vast, al tracht men het ook in Amerika te verbloemen, al poogt men ook in Japan zich van den domme te houden, dat het uitvaren van de Ameri kaansche Armada naar de Stille Zuidzee een gewichtige historische gebeurtenis, die groote gevolgen kan hebben gericht is tegen Japan. Teheran, de hoofdstad van Perzië, is, omdat er onlusten zijn uitgebroken, in staat van beleg verklaard. Het volk liep te hoop, omdat aan eenige soldaten, die twee burgers gedood hadden, en daarvoor ter dood waren veroordeeld, het dood vonnis niet werd voltrokken. Het Ministerie diende hierop zijn ontslag bij den Shah in. Deze liet de Ministers gevangen nemen, en den Minister-President zelfs geeselen. Door tusschenkomst van den Engelschen gezant zijn de Ministers weer in vrijheid ge steld. De Volksvertegenwoordiging wil niet uiteengaan, voor dat de Shah, die in tegen stelling met zijn voorganger, een vijand is van het door dezen ingevoerd constitutio- neele stelsel, zijn autokratische maatregelen intrekt. Morgen zal te Berlijn het tegen Harden aanhangig gemaakte tweede strafgeding worden voortgezet. Harden was wegens ongesteldheid in de eerste zitting niet verschenen. Wel waren als getuigen op gekomen Graaf von Moltke, bekend nog uit het eerste proces, en Vorst Eulenburgh, bijgenaamd Phili de Zoete. Nadat een door de rechtbank aangewezen geneesheer ten huize van Harden zijn toestand onderzocht had, en hem lijdende aan pleuris bevonden had, werd op voorstel van den voorzitter de zitting tot morgen verdaagd. Het vergelijk van Oostenrijk met Hongarije is thans eindelijk tot stand gekomen. Het kan in de Oostenrijksche Volksvertegenwoordiging af en toe nog ruw toegaan. Een der Roetheensche afge vaardigden heeft zijn Ie senaar naar het hoofd van den voorzitter willen werpen, maar het niet allerda gsche projectiel raakte een niet bedoelden afgevaardigde, die met deze surprise weinig in zijn schik was. Een hevig tumult ontstond hierop. De afgevaardigden des volks geraakten met elkaar slaags, zoodat de zittingszaal een kampplaats werd, waar niet met woorden en argumenten, maar met vuistslagen en linialen gestreden werd. De voorzitter schorste de zitting. De vechtenden werden na veel moeite van elkaar gescheiden. Bij heropening der vergadering bood het hoofd van de Roetheensche kamerclub, die het gebeurde afkeurde, zijn verpntschuldigingen aan. Men herinnert zich, dat in Servië de gebroeders Navakovitsji, twee journalisten, in de gevangenis, vermoedelijk op bevel van fh et J Ministerie, wederrechtelijk zijn doodgeschoten. Deze moord op hooger hand werd door den Minister verdedigd met den tastbaren leugen, dat de bedoelde gevangenen uit hunne cellen waren los gebroken, zich van wapenen hadden meester gemaakt, en daarmede op de beambten der gevangenis geschoten hadden. In de Skoeptsjina werd deze zaak door de oppositie ter sprake gebracht, en den Ministers de moord verweten, die gepleegd was om zich van twee mannen te ontdoen, die den moed hadden gehad tegen de koningsmoordenaars in hunne bladen op te treden. De van hoogverraad beschuldigde leden ■der Tweede Doema zijn te St.-Petersburg, na een behandeling van het strafgeding in het duister, gevonnisti geworden. De meesten er van zijn veroordeeld geworden hetzij tot dwangarbeid, hetzij tot deportatie naar Siberië. Door dit onrechtvaardig vonnis, geveld door gewetenlooze rechters, naar aanleiding van een valsche beschul diging, tracht men de ontbinding van de Tweede Doema voor het oog der wereld te rechtvaardigenen zich tevens van lastige tegenstanders te bevrijden. De gevangenissen in Rusland zijn inet politieke gevangenen zóó gevuld, dat de Regeering besloten heeft de staatkundige veroordeelden naar het eiland Sachalin te zenden, dat reeds vroeger als strafkolonie heeft dienst gedaan. Het klimaat is er doodend, en de behandeling zóó barbaarsch, dat wie deze hel niet weet te ontvluchten, snel en zeker een ellendigen dood sterft. INDIË. Volgens een bericht uit Batavia aan het Hbld. is de expeditie-Lorentz te Soerabaya aangekomen. Een aantal koelies lijden aan berri-berri, Europeanen aan koortsen. Enkele zijn reeds bezweken. Het sneeuwgebergte op Nieuw-Guinea is niet bereikt. Wel werd waargenomen dat het werkelijk met gletschers bedekt is. Wegens gebrek aan levensmiddelen moest de expeditie worden beëindigd. AMERIKA. New-York, 12 Dec. De pers hier houdt zich bezig met een nieuw geval van spionnage door een Japanner, dat zich in Hampton (Virginië) zou hebben voorgedaan. Een Japanner moet daar aangetroffen zijn in het bezit van plannen van het fort Monroe. President Roosevelt is Maandag morgen om 8 uur te Hampton Roads aan gekomen om het vertrek der vloot naar den Grooten Oceaan bij te wonen. Om 12 uur zou men vertrekken. Men hoopt 14 Maart in de Magdalena- baai aan de Californsche kust te zijn. ITALIË. Donderdagmorgen zijn drie Russen te Rome met een ballon opgestegen. De sterke wind dreef ze bij Arezzo in volle zee. Door de kordate pogingen van een paar visschers, die met hun schuiten den ballon nazeilden, konden de luchtreizigers worden gered. ZWITSERLAND. De tot president van den Bondsraad benoemde Ernest Brenner is advocaat van zijn vak en in Bazel geboren. Hij heeft al aan het hoofd gestaan van de departementen van justitie en politie. Brenner krijgt nu het departement van buitenlandsche zaken er bij. RUSLAND. Het aantal moorden in den trein is weer met één vermeerderd. Bij het station Sichow, niet ver van Lemberg, werd op de rails het vreeselijk verminkte lijk van een fatsoenlijk gekleeden jongenman ge vonden. Het door de veiligheidspolitie ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat men te doen heeft met een moord, gepleegd om het slachtoffer uit te plunderen. Hoed en parapluie van den vermoorde lagen op een afstand van 400 meter van het lijk en ook lagen in de buurt verscheiden ledige geldzakken en de sleutel van een handvalies. De vermoorde was de Roemeensche handelsagent Izak Brünner, die uit Amerika naar zijn woonplaats Jassy terugkeerde. Het is duidelijk, dat de man in den trein overvallen is en dat de moordenaars zijn lijk uit den trein geworpen hebben. Er is een regeeringsverklaring ver schenen over de zaak der veroordeelde socialistische oud-Doemaleden. Het heet daarin dat de beklaagden getracht hebben de regeering omver te werpen, den Tsaar te onttronen en Rusland tot een republiek te maken. Zij stonden in verbinding met allerlei revolutionnaire vereenigingen en organisaties, trachtten de ontevredenheid van de arme klasse der bevolking te benutten om een opstand der soldaten te voorschijn te roepen, om op die wijze een volksvertegenwoordiging, door hen ver kozen, naast het wetlig gezag te plaatsen. Bij keizerlijke oekase is de kleine staat van beleg weer voor verschillende gedeelten des lands verlengd. Rustig wordt het nog niet in het czarendijk. Dat blijkt trouwens genoeg uit de berichten van moorden, diefstallen en overvallen. Nu weer is door roovers een trein op de lijn Kharkow—Nicolajew tot staan gebracht de reizigers werden uitgeplunderd. In Kielce is een artillerie-officier wegens revolutionnaire propaganda onder de sol daten gearresteerd. In een huis te Warschau viel bij ongeluk een bom, die enorme schade aanrichtte en een voorbijganger kwetste. De gevangenissen zitten zoo vol in geheel Rusland, dat men op Sachalin weer een strafkolonie gaat maken. Opnieuw zijn te Wladiwostok 75 soldaten wegens de laatste muiterij voor het gerecht gesteld. ENGELAND. Birmingham, 17 Dec. Bij een onlploffing in een kolenmijn te Newland zijn ver moedelijk 70 personen omgekomen, waarvan reeds 35 lijken zijn teruggevonden. BELGIË. Volgens de laatste geruchten, die over het morganatisch huwelijk van koning Leopold gaan, zijn er uit dezen echt niet één, maar reeds twee kinderen gesproten. Zij zal blijven wonen op hel kasteel Lor- moy te Villefranche bij Parijs. Welke haar afkomst is, is onbekend. Maar het heet, dat zij bij gelegenheid van de huwelijks voltrekking op het paleis te Laeken, een adelsbrief heeft ontvangen en de toestem ming tot naamsverandering. Sedert haar huwelijk heet zij barones Vaughan. Wij geven deze verhalen zooals wij ze vinden. Voor de juistheid der bizonder- heden staan wij niet in. De Weener Neue Freie Presse heeft een feuilleton over koning Leopold, waarin wordt betoogd, dat de Koning niet meer normaal is. Dit stuk wijst op de hebzucht van den Koning om de opbrengst van den kaoetsjoekoogst naar zich toe te halen; op zijn bouwwoede, een verschijnsel, dat zich eertijds ook bij den koning van Beieren heeft voorgedaan; zijn laatste liefdesavontuur en dat aanhoudend trekken van Parijs naar Brussel en van Brussel naar Parijsde ongehoorde hardheid tegenoverzijndochters. België heeft 400.000 francs beschik baar gesteld voor den bouw van een bestuurbaren luchtballon voor militaire doeleinden. De commandant van de lucht- schippersafdeeling, Le Mercy de Clement, heeft een nieuwe type geconstrueerd, en de 400.000 francs zullen aan den bouw daarvan worden besteed. NEDERLAND. Groningen, 16 Dec. De drie matrozen van de „Scheldestroom", die zich wisten te redden door op het aanvarende Engelsche zeilschip „Forfarshire" over te springer, zijn, zooals men weet, te Amsterdam aan gekomen. En kort na zijn aankomst aldaar was een hunner, Stoffel Bakker, die met een Groningsch meisje geëngageerd is, in den trein gaan zitten om nog 's avonds tegenwoordig te kunnen zijn op de bruiloft van de zuster van zijn meisje, die gisteren is getrouwd. Met den laatsten trein kwam hij aan. Toen de droeve tijding van zijn dood door de familie werd vernomen, werd besloten de trouwplannen nog eenigen tijd te verdagen. Doch daar brachten enkele dagen later de couranten het bijna niet te gelooven bericht, dat hij behouden was aangebracht in Gravesand. De bruiloft kon dus gevierd worden, hij leefde; de vreugde daarover verhoogde het bruiloftsfeest. Eergisteravond werd dat feest gevierd. De vreeselijke ramp was natuurlijk het onderwerp van het gesprek. Daar wordt eensklaps de deur geopend en het lachend gezicht van den kranigen, breedgeschouderden jongen zeeman komt om de deur kijken, en vroolijk klinkt het uit zijn mond„Goeden avond, ik wou ook wel een beetje mee feestvieren". De consternatie, die deze plotselinge inval veroorzaakte, is te begrijpen. De treffende scène, die zich voor de oogen van de bruiloftsgasten afspeelde tusschen den reeds veel beweenden zeeman en zijn aanstaande, zullen we niet beschrijven. Lachend en schreiend tegelijk werd hij door haar ontvangen en de anderen ver heugden zich over hun geluk. Amsterdam, 16 Dec. De zakkenrollers alhier hebben Vrijdag een goeden dag gehad. Zoo is toen op klaarlichten dag in het gedrang in de Paleisstraat aan prof. J. W. R. Tilanus zijn gouden horloge met ketting ontstolen, zonder dat hij er iets van bemerkte voor hij thuis was. Op den Dam werd een kastelein zijn gouden horloge ontrold en een gemeente beambte zijn zilveren remontoir. Op de De Ruylerkade is aan een juffrouw haar gouden horloge ontstolen. Gelukkig heeft men ten minste één der vingervluggen betrapt en ingerekend. Het totaal der voor de werkeloozen alhier bij de commissie uit de burgerij ingekomen bijdragen in de eerste week bedraagt f 21.000. H. M. schonk Zaterdag bij haar vertrek uit Amsterdam f 250 voor het politiefonds. Bussum, 16 Dec. De gepensionneerde Oost-Indische militair A. Snel was op het perron alhier gegaan om zijn broeder W. Snel, stationsbeambte, even te spreken. Bij het binnenkomen van een trein uit Hilversum stond eerstgenoemde Snel te wachten op het tweede perron, terwijl de slagboom tusschen de beide sporen gesloten was. Toen nu de sneltrein 232 uit Amsterdam kwam, schijnt hij dezen niet gehoord te hebben en is hij, op den kant van het perron staande, door een treeplank van dien trein zoodanig aangereden, dat de voet hem boven den enkel geheel werd doorgebroken. Bovendien kreeg hij een hoofdwonde. De ongelukkige die gehuwd is en kinderen heeft werd door zijn broeder met de eerstvolgende gelegenheid naar het ziekenhuis te Hilversum vervoerd. Leiden, 16 Dec. Zaterdagavond verliet alhier de zestig-jarige J. F. van der Blij, tapper en slijter aan de Langegracht, even zijn woning. Eenigen tijd daarna kwam hij hevig bloedend thuis me' drie wonden aan het hoofd, veroorzaakt door revolver kogels. Hij was niet bij machte te spreken, maar beduidde, door de revolver te toonen, dat hij zelf pogingen had aangewend om zich van hel leven te berooven. De huisarts werd spoedig gehaald, alsmede de politie; en nu bleek, dat de man zich in den mond, langs den neus en aan de slaap van het hoofd had geschoten, en wel op eenigen afstand der woning aan de Haarlemmer Trekvaart. Alle drie de kogels zaten nog in de wonde. De man werd naar het Akademisch Ziekenhuis vervoerd, alwaar men het geval zeer ernstig inzag. Men heeft echter de kogels nog kunnen verwijderen, en de mogelijkheid van her stel Is niet buiten gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1