ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 December 1907 Tweede Blad. Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De-prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8553. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOQZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdqg van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Op de Amerikaansche oorlogsschepen werden tot nu toe steeds een aantal Japanners als stewarts gebruikt. Toen men echter ontdekte, dat de Japansche jongen van den kapitein van het admiraals schip dat deelneemt aan den kruistocht in den Stillen Oceaan, ijverig bezig was met het schetsen van een Amerikaansch kanon, werd besloten alle schepen van Japanners te zuiveren en ze door negers te ver vangen. Het geheele eskader ligt nu tot uit- stoomen gereed op de reede van Hampton. GRIEKENLAND. Donderdag heeft te Athene de kerkelijke inzegening plaats gehad van het huwelijk van prins George en prinses Maria Bona parte. De prinses reed in een gouden koets, door acht paarden getrokken, naar de kerk; de koning en prins George reden te paard aan weerszijden van het rijtuig. De straten, waar de vorstelijke stoet passeerde, waren vol menschen, die bloemen wierpen in het rijtuig. Het corps diploma tique was bij de plechtigheid tegenwoordig. ITALIË. Vrijdagochtend steeg te Rome de ballon „Fides" op met een drietal Russen: prof. Halbig, graaf Bobrinski en een zekeren heer Tsjerkof. Bij Arezzo dreef een hevige wind het luchtschip over de Adriatische Zee. Weldra was men negen mijlen in zee. De luchtschippers gaven noodseinen aan eenige visschersvaartuigen, die er dadelijk op afstevenden, om, zoo mogelijk, redding te brengen. Het gelukte hun inderdaad een touw te grijpen, dat de luchtschippers naar beneden lieten, en het in groot gevaar verkeerend drietal te redden. Midden in den nacht kwamen de luchtreizigers met hun ballon te Pesaro aan. RUSLAND. St.-Petersburg, 14 Dec. In het geding wegens hoogverraad tegen 49 sociaal democraten, waaronder 37 afgevaardigden van de tweede Doema, werden 11 beschul digden tot 5, 15 en 4 jaar dwangarbeid en 12 tot verbanning veroordeeld11 werden er vrijgesproken. Stolypin's positie is, naar 't schijnt, sterker dan ooit. Hij is bij den Tsaar op audiëntie geweest om verslag uit te brengen over het incident-Roditsjef, en de Tsaar moet hem buitengewoon hartelijk ontvangen hebben. Hij moet hem zelfs verschillende malen omhelsd hebben. Ook het hof was tegenover den minister-president zoo min zaam mogelijk. Stolypin's vijanden ter uiterste rechterzijde, die al sinds lang tegen hem aan het stoken zijn, hebben dus voor- loopig nog weinig succes op hun pogen De gouverneur-generaal van Finland Gerhard, is te St.-Petersburg. Men brengt dit bezoek in verband met de jongste benoeming van Seyn tot adjunct van den gouverneur-generaal. Een benoeming, die, zooals men zich herinneren zal, voor Gerhard zeer onaangenaan was, daar Seyn een man is van onverdachte reactionnaire beginselen, terwijl diens benoeming boven dien geschiedde buiten Gerhard om. Naar aanleiding van een en ander blijven de geruchten over een ophanden zijnd aftreden van Gerhard aanhouden. In het politieressort Moskou waren eenigen tijd geleden onregelmatigheden ontdekt, en daarom werd voor ongeveer zes weken een commissie benoemd om in deze zaak een nader onderzoek in te stellen. Dit onderzoek leidde tot de ontdekking van een bende, bestaande uit geheime politie-agenten, gendarmen en spoorwegbeambten, die in de laatste jaren spoorwegdiefstallen op groote schaal had uitgevoerd. Bovendien beging dit voor beeldige troepje beambten nog andere ongerechtigheden. En de schuldigen zijn niet alleen ondergeschikte beambten, maar zelfs hooggeplaatste ambtenaren. Het hoofd van de Moskousche geheime politie bijv., die ontdekt had, dat iemand in de stad Woronesje 50.000 roebel had gestolen deelde de som met den dief, en deed verder, of er niets gebeurd was, en de adjunct van den stedelijken commandant had zich groote sommen doen betalen door allerlei houders van ongeoorloofde inrichtingen. Zelfs de gouverneur-generaal moet in deze zaken betrokken zijn. ZWEDEN. Ingevolge een wensch van wijlen koning Oscar wordt in Zweden geen algemeenc rouw uitgeschreven. Dientengevolge zijn de schouwburgen alleen Zondag, op den sterfdag, gesloten geweest. Desniettemin neemt het volk algemeen deel in den rouw van de koninklijke familie. De winkels jrijken met rouwversieringende meeste ïebben portretten van den gestorven vorst uitgestald. Het lijk van den koning is gebalsemd en zal in de slotkapel ter schouw worden gelegd. De bijzetting zal waarschijnlijk den 18en December plaats hebben. De Nette freie Presse deelt mede, dat koning Oscar nog gedenkschriften heeft nagelaten, die echter eerst na dertig jaar mogen worden uitgegeven. ENGELAND. Het stoomschip „Scheldestroom" is thans in het Granville dock te Dover opgenomen, terwijl de overgebleven bemanning wederom op het schip is. Het heeft een groot gat aan stuurboordzijde ter hoogte van den schoorsteen, dat zich 6 voet beneden de waterlijn uitstrekt. De wijdte van het gat is boven de waterlijn ongeveer 6 voet, daar beneden 6 duim. Het stuurgerei van het stoomschip is volslagen onbruikbaar, terwijl de schoorsteen en alle booten ver brijzeld zijn. Voor-, groot- en achterruimen blijken dicht te zijn. FRANKRIJK. Bij Montididier is weder een opzien barende moord ontdekt. Een oude vrouw, de weduwe Mirabel, die een afgelegen huis in het bosch op een kilometer afstand van Labeaume bewoonde, is daar door roovers, die alles stalen wat zij krijgen konden, levend verbrand. Men vond haar lichaam half verkoold tusschen twee matrassen, die met petroleum overgoten waren in haar eenzaam huis, waar alles overhoop gehaald en geplunderd was. De politie zoekt ijverig naar de schul digen. Een arme zwerver, wien Mme. Mirabel onlangs een nachtverblijf verleende, is als verdacht in hechtenis genomen. DUITSCHLAND. Op den Pruisischen Oosterspoorweg is Dinsdagmiddag bij Filekne een trein ont spoord bij een bocht van den weg. De wagens vielen van den dijk in een moeras maar de locomotief bleef op het spoor en reed alleen verder. Van de passagiers en de treinbeambten werden drie zwaar en tien licht gewond. Een der wagens lag voor een groot gedeelte onder water, en het duurde een paar uren vóór de passagiers die zich daarin bevonden uit hun bedenke- lijken toestand waren bevrijd. Het ergst gewond is de treinrevisor Höfteen hoofdconducteur en een con ducteur kregen hersenschudding. Het gewone spoor van den trein was door een daarop gevallen lading hout versperd, en daarom werd een zigzag-Ioopende-zijlijn gebruikt, waarop het ongeluk gebeurde. Vrijdag is de Duitsche Rijksdag tot den achtsten Januari op Kerstrecès gegaan. Berlijn, 14 Dec. De Keizer is van ochtend te Potsdam aangekomen. De Parijsche Matin verneemt uit Berlijn, dat de graven Lynar en Hohenau, wier namen op zoo onverkwikkelijke wijze zijn bekend geworden in het proces-Harden, zich in arrest bevinden in de militaire gevangenis te Potsdam. Prins Schönaich Carolat heeft naar 't schijnt verklaringen afgelegd, die voor beide heeren vernietigend zijn. BELGIË. Een nauwkeurig onderzoek heeft aan getoond, dat het diamanten diadeem, door de Belgische vrouwen indertijd aan koningin Henriëtte geschonken, en dat, zooals men weet, met andere kostbaarheden door de schuldeischers van prinses Louise van Koburg, binnenkort publiek verkocht zal worden, niet tot het erfdeel der prinses behoort. In het testament der koningin staat uit drukkelijk: Ik geef en vermaak aan koning Leopold II, mijn echtgenoot, het brillanten diadeem, mij door de Belgische vrouwen geschonken. Dit sieraad moet bij de familie- of bij de kroonschatten gevoegd worden. 't Is mogelijk, dat de koning indertijd afstand deed van deze erfenis, doch de Belgische pers betreurt het ten zeerste, dat niemand aan deze laatste wils beschikking gedacht heeft. Het diadeem ware dan niet in handen der schuld eischers gevallen. De verkooping van de toiletten van prinses Louise van Begië te Weenen is voorkomen door prins Philips van Koburg, haar vroegeren echtgenoot, die alles heeft gekocht. Een bericht uit Gent aan het Hbl. Antw. meldt de aanhouding van twee personen, wier signalement eenigszins over een schijnt te komen met dat van den vermoedelijken moordenaar van Annette Bellot. Een hunner kon zijn alibi bewijzen, maar de ander, een persoon van Hollandsche afkomst, was tijdens de misdaad te Brussel en heeft een paar dagen nadien in 't geheim de stad verlaten. Hij werd in hechtenis gehouden. NEDERLAND. Assen, 14 Dec. In een vergadering der commissie voor de feestelijke herdenking van het 100-jarig bestaan van deze gemeente als zelfstandige gemeente werd medegedeeld, dat de ontvangsten f 32.875.63', en de uitgaven f 5553.39 hebben bedragen, zoodat er voor het te slichten ziekenhuis f 27.322.24j overblijft. Enschedé, 13 Dec. In den afgeloopen nacht is de smid Jan Essenhuis, die op de fabriek „Eilermark", even over de grens, nabij Glanerbrug, gelegen, den ketel moest schoonmaken, daarin levend verbrand, ver moedelijk doordat abusievelijk een stoom- kraan werd opengezet. De overledene werd 's nachts nog naar het ziekenhuis alhier vervoerd, en laat vrouw en kind achter. Arnhem, 14 Dec. Het vernieuwd onder zoek der justitie, ingesteld naar den dader van den moord op den strooper Van den Brink te Dieren, heeft geen resultaat gehad. Uit Velp verneemt men, dat mr. G. S. Br. Vrijdag zijn woning verliet, zeggende Zaterdag terug te zullen keeren. Sinds heeft men niets meer van hem vernomen. Men vreest dat hem een ongeluk is over komen. Tiel, 14 Dec. In de metaalwaren- industrie is het thans zóó slap, dat op de beide groote fabrieken met een totaal van meer dan 450 werklieden slechts halve dagen gewerkt wordt. Een enkele groep heeft nog den gewonen werktijd. Culemborg, 14 Dec. Alhier kreeg een vrouw dezer dagen een wond aan haar vinger, waarop zij groene zeep deed. Er openbaarde zich bloedvergiftiging; na hevige pijnen is de ongelukkige binnen een paar dagen overleden. Hoorn, 14 Dec. De stoomboot „Mr. W. K. baron Van Dedem" der Hoornsche Stoombootreederij, die Dinsdagmorgen 6', uur van hier vertrok, kwam dadelijk buiten de haven in aanvaring met den Marker botter 73, die zonder licht voorbij het havengat zeilde. De botter had een bruidspaar aan boord en het bruidje, dat dadelijk na den schok naaf boven kwam, had het ongeluk, ten gevolge van den scheeven stand, waarin de botter verkeerde, over boord te vallen. De bemanning der stoomboot stelde alle pogingen in het werk haar te redden, wat ten slotte gelukte. De opvarenden werden naar Hoorn ge bracht, de botter binnen de haven gesleept en daarna kon de boot haar reis naar Amsterdam opnieuw aanvangen. Amsterdam, 14 Dec. in een Dinsdag alhier gehouden huishoudelijke vergadering van werkloozen is de volgende eigenaardige motie aangenomen: „De vergadering, gehoord de gehouden besprekingen; gelet op de heerschende werkloosheid en de ellende, daaruit voort vloeiende, protesteert tegen de komst van den Duitschen Keizer en de festiviteiten daarbij behoorende, noemt dat opruien der werkloozen; verklaart de gevolgen voor rekening der autoriteiten, en besluit deze motie te publiceeren". 15 Dec. De Koningin en de Prins zijn even over elven op het Paleis alhier aangekomen inet gewone formaliteiten van ontvangst. Onder de tonen van de stafmuziek van 't zevende regiment verschenen de Koningin in het donker gekleed, en de Prins in generaals-uniform op het balcon ter beant woording aan de luide welkomstbegroeting van het publiek op den Dam, dat ditmaal door de politie op verren afstand van de kleine steentjes werd gehouden. Te twee uur kwamen de Koningin en de Prins met groot gevolg aan den kop der Handelskade, om de toebereidselen te bezichtingen voor de ontvangst van den Keizer. Marinematrozen vormden een eerewacht en de muziek der marine uit Den Helder speelde de volksliederen. Nabezichtigingder toebereidselen maakten de vorstelijke bezoekers een rijtoer. Om tien uur reed Hare Majesteit de Koningin uit in een eenvoudig, open hof- rijtuig. slechts vergezeld door een van de dames uit haar gevolg om een bezoek te brengen aan Hare vroegere hofdame, de echtgenoote van het gemeenteraadslid jhr. mr. W. F. Röell, Keizersgracht 618. Omstreeks elf uur keerde de Koningin van haar intieme visite terug. Het Keizerlijk jacht de „Hohenzollern", met de hem begeleidende Duitsche oorlogs schepen, de „Königsberg"ende „Sleipner", verlieten hedenmorgen te kwartier over negen de haven, en stoomden op naar IJmuiden, waar ze onmiddellijk zee zouden kiezen. Gedurende de morgenuren speelde de Koninklijke Marinekapel op de kleine steentjes vóór het Paleis. Om 1.20 spoortijd, het stortregende al weder en de kap van het open gala- rijtuig, waarmede het Koninklijke Echtpaar naar het Centraal-station reed, was daarom opgeslagen, vertrokken de Koningin en de Prins weder naar de residentie. Een aan tal civiele en militaire autoriteiten deden Hen op het perron uitgeleide. Hare Majes teit nam bizonder hartelijk afscheid van mevr. Röell en haar echtgenoot, die onder het publiek ter weerszijden van den looper stonden, en onderhield zich, staande voor het portier, nog eenige oogenblikken opgewekt met burgemeester Van Leeuwen. Onder het gedonder van het geschut der „Noordbrant", die nog op haar plaats in het IJ voor den jachtsteiger lag, verdween de trein uit het gezicht. Op het Y bij Jachthoven zijn twee sleepbooten in aanvaring gekomen. De een werd van achteren ingeloopen en zonk. De opvarenden werden door de andere boot gered. Utrecht, 14 Dec. Dinsdagmorgen was men op het Centraalstation alhier getuige van een weerzinwekkend schouwspel. Met den trein van 10.10 van Amsterdam kwam een gezelschap mede van ongeveer 100 mannen en vrouwen, die ten 10.51 doorgingen naar Bergen-op-Zoom. Deze lieden hadden te Halfweg op het land gewerkt en gingen nu weder naar hun woonplaats terug. Ze waren bijna allen beschonken, eenige vrouwen konden niet op haar beenen staan en moesten van 't 2e naar 't 3e perron gedragen worden, zelfs merkten we een jongen van ongeveer 13 jaar op, die al zwaaiende in den trein ging. 't Was een treurig gezicht! 15 Dec. Alhier is gearresteerd B. W. L., assistent aan het station te Apeldoorn, verdacht van verduistering eener portefeuille met f 5600 aan effecten, ver loren in een spoorwegcoupé. Zeist, 14 Dec. Aan den Utrechtschen weg, ter hoogte van het landgoed „Ma Retraite"werd Donderdagmiddag een manspersoon aangetroffen, die voorgaf, door een auto te zijn overredeg, zóó, dat hem het loopen onmogelijk was. Binnengebracht op het landgoed „Veld- heim", bewoond door den burgemeester van Zeistwerd op last van mevrouw Clotterboocke Patijn van Kloetinge direct getelefoneerd aan dr. Tjeenk Willink, die na een onderzoek, constateerde dat de man over één der beenen was gereden, doch dat verder geen letsel aanwezig was. De gekwetste werd hierop door mevrouw Patijn van geld voorzien, om per tram naar Utrecht vervoerd te worden, waar men hem aan een politiepost zou afzetten om zoo noodig naar het ziekenhuis te worden gebracht. fntusschen bleek uit de verklaring van ooggetuigen, dat van het geheele verhaal van overrijding door een auto geen woord waar was. Wel zou de gewonde, die niet vrij van sterken drank geweest moet zijn, bij de nadering van een rijtuig zich met opgeheven handen, zwaaiend met een nikkelen thee blad, voor het paard geplaatst hebben, met het onvermijdelijk gevolg, dat hem één der wielen van het rijtuig over de beenen was gegaan. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een persoon, die, door middel van een o. i. zeer gewaagden truc, het medelijden wilde opwekken, om op die manier aan geld te komen, of een onderdak te krijgen in het academisch ziekenhuis te Utrecht, waar ook zijn vrouw verblijf moet houden. Intusschen heeft de politie de zaak in handen. 's-Gravenhage, 14 Dec. S. en Van S., directeuren van de Voorschotbank op het Hofspui, voor welker kantoor gedurende eenigen tijd een politiepost was geplaatst, zijn dezer dagen, beschuldigd van ver duistering, op last van de justitie gearresteerd en in voorloopige hechtenis gesteld. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn met een extra- trein van de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij om 2.14 (spoortijd) in de residentie aangekomen. Ter begroeting waren in de Koninklijke wachtkamer aan wezig de gouverneur der residentie, generaal van Ermel-Scherer, en wethouder Bevers, daar de burgemeester door huiselijke om standigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn. Na zich een oogenblik met genoemde heeren onderhouden te hebben, reden de Koningin en de Prins in een gesloten gala rijtuig naar het Paleis. Maassluis, 14 Dec. Hedenmorgen is voor de zooveelste maal weer een ongeluk gebeurd op de loskranen, staande aan de Poortershaven onder deze gemeente; dit maal met minder gunstigen afloop dan de vorige maal. Een Franschman, matroos van het ter lossing liggende stoomschip „Laura", is in het ruim gevallen. Op het hoofd neergekomen, is de on gelukkige overleden, voor hij vervoerd kon worden naar het ziekenhuis alhier. Dinteloord. Woensdagavond trad in de zaal van den heer Bierens op de familie Nieuwenhuis uit Rotterdam. Eene groote menigte was opgekomen om het gezelschap te hooren. Over het algemeen keerden de meesten verre van voldaan huiswaarts. Wel was het optreden van den heer Nieuwenhuis eenig en toonde hij in alle rollen op zijn plaats te zijn, doch de overige leden van het gezelschap toonden, dat zij verre van meesters en meesteressen op het tooneel waren. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. Een boodschap van Steenbergen. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden; het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg, wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz.), wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden, wat intusschen de nier ziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumatiek, waterzucht, suikerziekte, eiwitverlies enz. De heer J. GLADDINES, Veststraat E 416 te Steenbergen, deelt ons mede: Gedurende negen jaren waren mijn nieren aangetast; als gevolg hiervan had ik zeer veel pijn te doorstaan in den rug en de lendenen. De pijn verplaatste zich tot in de rechterzijde, waar ik dan hevige steken had net alsof ik voortdurend mét spelden werd gestoken. Ik sliep onrustig en wanueer ik 's morgens opstond, was ik reeds buitenmate vermoeid en afgemat. Ik was totaal lusteloos en moedeloos; de urine kwam met een branderig gevoel, liet veel bezinksel na en had een onaan gename lucht. Ik wist niet wat ik moest beginnen. Ik liet op aanraden van een mijner kennissen een doosje Foster's Rugpijn Nierenpillen komen en het spijt mij, dat ik dit uitstekend geneesmiddel niet eerder gekend heb, want hieraan heb ik het te danken, dat ik mijn gezondheid weer terug bekomen heb. Nadat ik één doosje geledigd had, was de pijn bijna geheel verdwenen; teneinde echter zeker te zijn van een volkomen genezing zal ik nog eenigen tijd met uw Pillen doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Rugpijn Nierenpillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedlpl. Drogist, en te Tholen bfi den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 dcozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5