Zaterdag 14 December 1907. Eerste Blad. B ER IC HT. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESOIE (Z i e r i lc z e e s c h. e NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8552. Uitgaver-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twe^ bladen. Zij, die zich met t Januari a.s. op ons blad abonneerenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt 'ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 16 December e.k., des namiddags te l'/a uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w.: 1. Ro-um.tie i otu'en. 2 brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij aan raej. C. R. Nardten eervol ontslag is verleend als onderwijzeres aau school D. •3 Brief van Ged. Staten, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde suppl. kohier van den hoofdeiyken omslag voor 1907. 4. Biief van Ged. Staten, hoqdendo goedkeuring van het raadsbesluit, waatby het abonnement voor het plaatsen van alle van het Gemeentebestuur uitgaande bekendmakingen en afkon-1'gingen in de »Zierik- zeesche Nieuwsbode" nader is geregeld. 5. Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot tij lelijk opneming van kasgeld in 1903. 6. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot nadere regehug der jaarwedden van de hoofden der openbare lagere scholen. 7. Brief tan Ged. Staten, houdende kennisgeving dat hunnerzijds berust wordt in het raadsbesluit tot toekenning van het aan het Burgerlijk Armbestuur veile end subsidie voor 1908. R Brief van de Vereen'ging »Het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland" te Noordgouwe, ho 'donde dankbetuiging voor de verleende bijdrage ten behoeve harer instelling. 9. Brief van de hoofden der openbare lagere scholen, waarbij dank wordt betuigd voor de nadere regeling huoner jaarwedden. 10. Brief van de Plaatselijke Schoolcommissie, houdende mededeel ng dat tot secretaris dier commissie is benoemd de heer L. Bouter. 11. Rekeoi g van het Burger weeshuis over 1906. 12. Begrooting van het Burgerweeshuis voor 1908. Voorstellen van Burgem. en Weth.: 13. tot het verleenen van afschrijving van hoofdelijken omslag 14. tot af- en overschiyviog van - en op posten der gemeente-begrootiiig voor 1907; 15. tot intrekking van verordeningen betreffmde het Middelbaar Onderwijs; 16. tot vei koop van prrceelen gemeentegrond, gelegen aan de sMolleman', en tot uitgifte van enkele peroeelen in erfpacht aldaar. 17. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tor wyz;g'ng der algemeene politie-verordeni g en tot vaststelling eener verordening tot wering en be teugeling der mazelen. Voorstellen van Burgem. en Weth. 18. om enkele gedeelten grond van het Havenplein en het Kraanplein gedurende de te houden jaarmarkten in 1908 en 1909 aan den openbaren di-nst te onttrekken, en om de voorwaarden vast te stellen voor de openbare verpachting van staanplaatsen, alsmede om de plaats voor een danstent onderhands voor 2 jaarmarkten te verpachten; en 19. om in 1908 voor bestrating f 550 méér te besteden dan oorspronkelijk bij de begrooting is geraamd, mede in verband met een adres van den straatmaker O. Douw. 20. Prae-advies van Burgem. en Weth. op het adres van het Centraal Bureau voor technische adviezen en arbitrage te Rotterdam, om te worden belast met het doen van een nader onderzoek en het ont werpen van een vnorloopig plan met begrooting voor den aanleg eener drinkwaterleiding. 21. Benoeming van leden in de vaste raadscomraissiën voor het jaar 1908. 22. Voorziening in vacatnres bij het Burgerlijk Arm bestuur en het Burgerweeshuis, tengevolge van periodieke aftreding. 23. Voorstel van Burgem. en Weth. tot benoeming eener Commissie van Toezicht voor het Middelb. Onderwys. Enz. Zierikzee, den 13 December 1907. De Burgemeester, CH. W. VER ME IJS. Zierikzee, 13 Dec. Vrijdag den 20 Dec zal in de Kleine Kerk alhier een Neerbosch- samenkomst worden gehouden, waarin de directeur, ds. J. Schrijver, omtrent den arbeid van de weezen een en ander zal mededeelen. De samenkomst zal door het zang- en muziekkoor van genoemde wees inrichting worden opgeluisterd. Nu de weesinrichting Neerbosch na de aan het daglicht gekomene ergerlijke misbruiken een algeheele reorganisatie heeft ondergaan, waardoor een herhaling van die misbruiken is uitgesloten, kunnen wij deze philantro- pische instelling in de welwillendheid van allen, die iets voor ouderlooze kinderen gevoelen, met warmte aanbevelen. Wij hopen dan ook, dat deze samenkomst aan het doel, dat er mede beoogd wordt, ten volle zal beantwoorden. In Nieuwerkerk zal in de Herv. Kerk op 18 December, en in Oosterland eveneens in de Herv. Kerk op Donderdag den 19 dezer een dergelijke samenkomst worden gehouden. Gisterenavond hield in het Evangeli satie-lokaal de heer J. J. Kerkmeijer voor den Chr. Nationalen Werkmansbond en belanghebbenden, een lezing over „Klassen strijd en Christendom". Spreker werd door ds. Van den Berg, die de schaars bezochte bijeenkomst met gebed opende, ingeleid. Spreker deed in zijn rede voorname lijk dilkomen het verschil tusschen het christendom en het socialisme, daarbij uitgaande van het denkbeeld, dat het socialisme vijandig tegenover het christen dom slaat. Wel waren de christenen niet gekant tegen de leuze der socialisten Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap", maar zij hechten daaraan een geheel andere beteekenis, gelijk door spreker breedvoerig werd aangetoond. Hij stelde in het licht dat de christen geloofde aan een zienlijke en een onzienlijke wereld, en dat deze aan de hemelsche belangen de voorkeur gaf boven de aardsche. Voor den socialist daarentegen bestaat slechts de zienlijke wereld. Deze doet den wissel op de eeuwigheid gaarne cadeau, als hij het hier op aarde maar goed heett. De oorzaak van alle maatschappelijke ellende ligt in de zonde, die tot den jongsten dag op aarde zal blijven heerschen. Het geneesmiddel is terugkeer tot God's ordonnantiën. De socialist is van oordeel, dat de sociale nooden te wijten zijn aan de kapitalistische maatschappij. Terwijl een collecte wordt gehouden, werd psalm 118 vers 4 en 7 gezongen. De christen gelooft, dat het huwelijk, de privaat-eigendomen voorts de ge- heelc inrichting van onze maatschappij Goddelijke inzettingen zijn, de socialist daarentegen ziet in dit alles slechts menschelijke voortbrengselen. Tusschen het christendom en het socia lisme, dat een daarvan afwijkende levens beschouwing heelt, zal dan ook volgens spreker in de naaste toekomst een felle strijd uitbreken. Het socialisme heeft in onze dagen het aanzien van een reus verkregen. Het is niet meer, wat het onder Domela Nieuwenhuijs was. Onder Troelstra en Van Kol is het een macht geworden, die dagelijks nog aangroeit. Spreker wijst er op, dat zoovele predikanten, vooral in Friesland, het socialisme prediken, en niet voor Ieege banken, maar voor volle kerken. Redding voor ons volk is slechts te ver wachten, wanneer het Gods ordonnantiën in eere houdt. Met een gedicht van dr. Kuyper besluit spreker zijn rede. Ds. Van den Berg bedankt spreker voor zijn gehaltvolle leerzame rede, en roept hem een tot weerziens toe. Nadat psalm 89 vers 7 en 8 gezongen was, sloot ds. Van den Berg met een dankzegging de bijeenkomst. De Soiree, die aanstaanden Maandag avond vanwege de sociëteit „Concordia" aan haar leden in de Concertzaal alhier zal worden aangeboden, zal, blijkens de afgegevene kaarten, zóó bezet wezen, dat het bestuur van voornoemde sociëteit besloten heeft om bij genoegzame deel neming Dinsdagavond ook aan hen een Soirée aan te bieden, die voor Maandag avond geen kaart meer konden bekomen, Wij vernemen, dat de schietvereni ging „Zierikzee" te dezer stede de Kon. goedkeuring mocht erlangen. Wij wenschen deze vereeniging daarmede geluk, en hopen, dat het getal leden aanzienlijk moge toe nemen, opdat het doel, waarmede zij werd opgericht, ten volle bereikt wordt. Men kan zich als lid bij den secretaris, den heer M. T. Jacobi, aanmelden. Wij vernemen, dat de sigarenfabrikant, de heer Goedhart alhier, wegens de werk staking der sigarenmakers, zijn zaak naar Klaaswaal verplaatst heeft. De directie der Union-Bank, Toussaint- kade 19 te 's-Gravenhage, verzoekt ons mede te deelen, dat haar zaken in geenerlei verband staan met de in staat van faillisse ment verkeerende Algemeene Bank Van Duysen Co. aldaar. Het in ons vorig nommer vermelde van Het Loo, betreffende een ongesteldheid van H. M. de Koningin-Moeder, wordt officiëel tegengesproken. - De Minister van Buitenlandsche Zaken ontraadt hun, die daartoe het voornemen mochten hebben, om thans naar Canada te emigreeren, daar er, blijkens bericht van den consul-generaal te Toronto, op het oogenblik in genoemd land een buiten gewoon groot aantai personen zonder werk is. Tengevolge van de gedrukte geldelijke toestanden hebben vele fabrieken en andere ondernemingen hun personeel verminderd, hetgeen in groote mate lot het ontstaan der tegenwoordige ongunstige omstandig heden heeft bijgedragen. Bij den waterkijker! Dr. W. A. Baar, arts te Koudekerke, meldt het volgende: Zaterdag, 19 October, heb ik de vol gende geschiedenis gehad, die naar mijn meening wel de moeite waard is, om mede Ie deelen: De secretaris van de vereeniging Zieken verpleging is met een fleschje urine gegaan naar de Kaiserstraat 38, waar vroeger Hemmers, thans Dunnewold zijn toeren laat verrichten. Ik had echter in tegenwoordig heid van genoemden secretaris de urine in mijn apotheek gemaakt, aldus: pomp water, phosph. natricus (voor troebeling), Tinct. digitalis (om schuimend Ie maken) en een spoortje Tropaeolin (om de kleur te krijgen). Om te zorgen, dat hij niet kon ruiken of het urine was, had ik het in een fleschje gedaan, waarin kreosoot was geweest. De diagnose luidde: Patient heeft zieke lever, nieren en milt. Gisteren ontving ik pillen voor den patient uit Rotterdam van een apotheker, j. H. M. Wenneker (firma L. Wigman), Mosseltrap 4. Het resultaat verwondert ons nietmen kan er bijna zeker van zijn, dat bij dat soort lui het urinc-onde zoek nooit ver richt wordt, jn de meeste gevallen niet verricht kan worden. En toch loopt het publiek er heen, niettegenstaande alle waarschuwingen. Serooskerke. De vrouw van P. L. landbouwer alhier, was buiten bezig met schuren. Door den hevigen wind raakten haar kleeren in de stang van den in werking zijnden rosmolen, waardoor zij eenige malen werd meegesleurd, en pijnlijke, hoewel, naar het schijnt, geen gevaarlijke wonden aan het hoofd bekwam. Renesse. In een gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot klokkenist benoemd de heer H. Gilijamse, op ver hoogd tractement, behoudens goedkeuring van Heeren Gedep. Staten. Voorts werd gunstig beschikt op een door het alhier bestaande fanfare-corps „Luctor et Emergo" ingezonden request, inhoudende het verzoek om voor zijne wekelijksche oefeningen een schoollokaal te mogen gebruiken. Burgh, 12 Dec. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen. Bij de firma Baaij Tiebout te Amster dam is een 24 P.K. thornycroft-motor geplaatst in de reddingsboot „Prinses „Wilhelmina" van de Zuid-Hollandsche Reddings-Maatschappij, gestationeerd te Burghsluis. Maandag is met goed gevolg proef gestoomd op de Noordzee. In het laatst van deze week zal de reddingsboot te Burghsluis arriveeren. De boot loopt een snelheid van 8 mijl. Bruinisse. Door de muziekvereeniging „Excelsior", dir. de heer Joh. F. A. Theewis, werd eene in alle opzichten uitstekend geslaagde uitvoering gegeven. De muziek nummers, waaronder een paar voor strijk orkest, uitgevoerd door jeugdige leerlingen van den directeur, maakten een uitstekenden indruk en bewezen, dat de leiding der vereeniging aan bekwame handen is toe vertrouwd. De muziek werd afgewisseld door een paar voordrachten en een tweetal blijspelen, die eveneens flink van stapel liepen, zoodat de daarin medewerkenden alle eer van hun vele moeite en inspanning hadden. Eene bizondere belangstelling genoot de opvoering van „De Rijke Oom", kluchtspel in 2 bedrijven, door Mevr. Ida C. Boers— Bloem alhier. Het stuk voldeed zeer en was een succes, zoowel voor de schrijfster, als voor hen, die daarin optraden. De talrijke aanwezigen hadden zoo een genotvollen avond, en „Excelsior" kan met de grootste voldoening op de gegeven uitvoering terugzien. Woensdagavond trad de heer L. F. Geilt, kapitein bij de Infanterie, in de conferentiekamer op met een lezing over doel en streven van de vereeniging „Volksweerbaarheid". De spreker wees er op, hoe noodzakelijk het is goed te leeren schieten, niet alleen in staande houding, maar bovenal in knielende en liggende houding. Men moest zich vooral oefenen om vlug te leeren schieten, zoodat geleerd moest worden om het geweer als het ware instinctmaring in de goede richting te brengen. Met vele voorbeelden uit den Japansch-Russischen oorlog toonde hij aan, dat hoe voortreffelijk het nieuwe geschut ook moge wezen, toch altijd het geweer het hoofdwapen blijft. Hij legde uit wat het doel was van de vereeniging „Volksweerbaarheid" en op welke wijze deze vereeniging werkte om goede oorlogsschutters te verkrijgen. Door het uitloven van bronzen, zilveren en gouden medailles trachtte men o. a. den lust tot schieten aan te wakkeren. Vooral toonde spreker zich een voorstander om reeds de jeugd op de school vertrouwd met 't geweer te maken en ook door gymnastiek-onderwijs geschikt te maken voor de taak het vader land, zoo noodig, te verdedigen. Het tweede gedeelte van zijn voordracht was gewijd aan de vertooning van licht beelden, meest betrekking hebbende op episodes uit den Japansch-Russischen krijg en den oorlog in de Transvaal. Met opge wektheid gaf de heer Geilt verklaring van hetgeen de beelden voorstelden, zoodat door de vele belangstellenden met aandacht geluisterd werd. De heer G. Bolier richtte dan ook met instemming van allen een woord van hartelijken dank tot den spreker voor den leerrijken avond. St.-.Maartensdijk. Mei de voltooiing deze week van het aardewerk aan den Oudelandpolder alhier zijn de voor dit jaar voorgenomen dijksverbeteringen aan de polders Slabbecoorne, Muije, Noord en Oudeland tot uitvoering gekomen. 2500 M5. buiten- en binnengrond is aan de zeeweringen dier polders toegevoegd tot verhooging en verzwaring en met uitzonde ring van den Noordpolder, ook tot aanleg van een binnenberm. Al deze grond is per schuierwagen vervoerd, zoodat vele werklieden uit deze gemeente van einde Januari af door de uitvoering dezer werken zijn gebaat. Het totaal aan arbeidsloon uitbetaald bedraagt f 12500. Naar wij ver nemen bestaat het plan het volgend jaar aan elk der genoemde polders met deze verbetering voort te gaan. Gisterenavond (Woensdag) werd een ledenvergadering gehouden van de pas opgerichte vereeniging „Het Groene Kruis". De opkomst was talrijk. Sedert de op richting de vorige week was het aantal leden gestegen van 81 tot 192, waarvan er 126 tegenwoordig waren. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren J. Tazelaar, N. Polderman, L. van Rooijen, P. Kodde, G. C. de Wilde, C. Gaakeer en Roskes. De contributie wordt door de leden zelve bepaald, echter tot een minimum bedrag van f 0,25. Verder werden nog behandeld de statuten en het huishoudelijk reglement. In de maand Januari wordt weder een ledenvergadering gehouden ter behandeling van verdere zaken de ver eeniging rakende. Wissenkerke, 12 Dec. Heden gaf het Muziekgezelschap „Apollo", onder directie van den heer Flipse, in het lokaal van den heer Wolse een uitvoering, die in alle deelen als wel geslaagd kan worden ge noemd. Alles, wat werd ten gehoore gebracht, •was zeer waard gehoord te worden, doch no. 2 van het programma beviel ons 't best. Daarna volgden, onnavolgbaar weer gegeven door den heer Flipse met zijn zoon, „Onze Eduard", eenige voordrachten van Speenhof. Dan hadden we nog „Een schildwacht zonder knevels", waarin Grietje uitmuntte door haar natuurlijk spel. Nog hadden we „Schuiven gaan ze", een blijspel, dat ook zeer in den smaak viel, en evenals 't overige keurig werd vertolkt. Goes, 11 Dec. Hedenmiddag te even 3 uur kwam de trein hier aan, die het stoffelijk overschot van den heer J. J. Ramondt uit Baarn, aanbracht. De kist, door drie immortellentakken gedekt, werd in de lijkkoets gezet, daarna werd de droeve tocht aanvaard naar de begraafplaats, waar te ongeveer 4 uur een talrijke schare, rijken en armen, ouden en jongen, vrienden en tegenstanders, rond de groeve geschaard stond, benevens tal van oud-collega's en vrienden en ver schillende autoriteiten, onder welke wij den burgemeester, den secretaris, den gemeentebode, de ambtenaren der gemeenfe- griffie, overige gemeente-ambtenaren, dhr. weth. mr. De Witt Hamer, de oud-wethouders Ochtman en Lenshoek, verscheidene leden en oud-leden van den gemeenteraad, één der Goesche predikanten, enz. opmerkten. Toen de kist boven de groeve was neer gezet, trad de burgemeester naar voren, die een woord van dankbare hulde namens de Goesche burgerij wijdde aan de nage dachtenis van dezen doode, met wien hij en zijn vele vrienden zoo aangenamen omgang hadden gehad, die in verschillende betrekkingen, het meest en het langst als raadslid en wethouder de belangen jn Goes had gediend en voor iedereen een zoo gewaardeerd raadsman en steun was geweest. Spr. persoonlijk bracht aan dit graf de erkentenis voor 't geen dhr. Ramondt voor hem burgemeester geweest was, toen hij jeugdig en onervaren alhier in functie getreden, 'teerst door den overledene was tegemoet getreden met aanbieding van steun en vriendschap. De burgemeester eindigde zijn toespraak met een woord van troost tot de betrek kingen en de verzekering, dat de Goesche burgerij, Ramondt nooit zal vergeten. De heer v. d. Pauwert uit Middelburg sloot zich hierbij aan, dankte den burge meester voor zijn lof en riep den overledene een hartelijke hulde toe voor zijn groote verdraagzaamheid ook jegens andersden kenden, en zijn minzamen, welwillenden omgang, dien ook spr., zij het ook korte jaren, genoten had. Ramondtzoo eindigde hij waren er velen gelijk gij, hoe veel beter, zou 't in de wereld zijn! De heer M. A. Ramondt, zoon des over ledenen, dankte, diep aangedaan, voor de hulde aan de nagedachtenis zijns vaders bewezen. De heer dr. Hocke Hoogenboom, schoon zoon van den overledene, voegde daaraan eenige woorden toe, er op wijzende dat, wijl hun vader zijne vaderstad zoo lief had gehad, de familie uit piëteit jegens hem gemeend had, dat zijn overschot in deze gemeente zou rusten. De vele vrienden, hier tegenwoordig, mochten dit beschouwen als eet blijk van dank voor de groote achting, die de heer Ramondt hier genoot, en spreker zou dan ook de betuigingen daarvan straks bij de bedroefde vrouw en dochters en aan den zoon in Indië overbrengen. Hiermede was deze aangrijpende plechtig heid afgeloopen. (De Z.) Vlissingen. Alhier worden door ver schillende vereenigingen pogingen aan gewend tot het samenstellen van een comité, dat zal trachten huisindustrie, schadelijk aan de gezondheid en den algemeenen loonstandaard, te beperken of, zoo noodig, tegen te gaan. Landbouw en Veeteelt. Men meldt uit het eiland Tholen: St.-Andries (30 Nov.) was voorheen in deze streek de officieele dag, waarop de werkzaamheden op het veld werden ge staakt en de landbouwersknechts hun huur verlieten of overgingen in winterdienst. De zeer gewijzigde bebouwing van het land en het telen van andere vruchten, in casu de suikerbieten, hebben veroorzaakt, dat die St.-Andriesdag niet meer het sein tot staken is; zoo de weersomstandigheden in December het maar toelaten, wordt er nog druk geploegd en bewerkt. Gelukkig dat de bieten niet alleen van het land maar ook van de haventerreinen of plaatsen in de nabijheid der haven verdwenen zijn wat slijk- en slobberboel is het in het laatste gedeelte van de bietencampagne dit jaar geweest. Kamperland, 12 Dec. Op de weegbrug alhier werden dit jaar gewogen 8,806,514 K.G. suikerbieten en 2,157,700 K.G. pulp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1