ZIGRIKZ2MIE NIEUWSBODE. Donderdag 12 December 1907. RECLAMES. (Z i e r i Is. z e e s c lie C o u r a n it). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8551. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BERICHT. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op ns blad abonneeren, ontvangen de ~p>t dien datum verschijnende nummers ratis. Alle Brievengaarders en Boek andelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. —5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts Met het oog op het a.s. Nieuw jaar worden de lezers attent emaakt op de voordeelige aanbieding van edrukte NAAMKAARTJES, door W.J.OCHTMAN, lüF Papiermagazijn. p Maandag 16 December 1907, 's voormiddags 0'/a uur, ten Raadhuize, in 6 perceelen, van: het iiitvoeren van onderhoudswerken, „herstellingen en vernieuwingen „aan de gebouwen, kunst- en „andere werken der gemeente, „gedurende het jaar 1908". Aanwijzing Vrijdag 13 December e. k., voormiddags te 10 uur, ten kantore van den iemeentebouwmeester. Bestekken ad 25 cent verkrijgbaar ter Gemeente- 'ecretarie en bij den Gemeentebouwmeester, lsmede afzonderlijke teekeningen, behoorende Ij het 5e perceel, ad 15 cent. De te Stockholm op 78-jarigen leeftijd iverleden Koning Oskar van Zweden was én der talentvolste vorsten van Europa, jnderscheidde zich door zijn gave van velsprekendheid, en zelf beoefenaar van etteren en wetenschap bevorderde hij die n hooge mate in tal van opzichten. Voor- itander van den vrede heeft hij den oorlog toorkomen, dien tal van Zweden wensch- en, teneinde de Noren, die zich van Zweden tadden losgescheurdmet geweld van vapenen tot de Unie terug te brengen, jehuwd met Prinses Sophia van Nassau leeft hij vier zoons achtergelaten, waarvan le oudste, Oskar Gustaaf Adolf, Hertog ran Vermland, 49 jaren, in den echt ver- londen met een Prinses van Baden, de eugels van het bewind aanvaard heeft na len eed op de Grondwet te hebben ifgelegd. De nieuwe Koning heeft de Ministers voorloopig in hun functies gehandhaafd. Prins Von Biilow, de Duitsche rijks- canselier, had met ontslag gedreigd, indien iberalen en conservatieven zich niet hielden lan de gemaakte afspraak de regeering te steunen, zoodat deze op hen rekenen kan. 3e leiders der regeeringspartijen zijn hierop bijeengekomen, en hebben aan de regeering ïun voortdurenden steun toegezegd. Bij nonde van den afgevaardigde Norman egden de conservatieven in de heropende lifting van den Rijksdag een verklaring in tien geest af. Namens de Nationaal- .iberalen verklaarde Basserman en namens le Vrijzinnigen Wiemer, dat zij bereid waren de bloc-politiek te steunen. Naar aanleiding van die verklaringen, die een groote verrassing waren voor de mannen van het Centrum en de socialisten, die na den aanval van dr. Spahn op de regeering op een uiteenspatting van het liberaal- conservatieve verbond gehoopt hadden stond Gröber, een humoristische spreker van het Centrum op. Hij vergeleek de tot stand gekomene verzoening met die van twee geliefden, die met elkaSr kwestie hadden gehad. „Hans küsst Gretchen" zeide hij, en „Alles war wieder gut". En onder die omstandigheden beschouwt hij het niet tot zijn taak het onderhoud der geliefden te storen. In Petersburg is het proces tegen de 37 socialistische afgevaardigden van de tweede Rijks-Doema begonnen. Zij worden van hoogverraad beschuldigd. Als men iemand wil slaan, dan is het niet zoo moeielijk, vooral niet in Rusland, hiervoor een stok te vinden. Wij hebben die beschuldiging steeds aangemerkt als een middel om zich van lastige tegenstanders te ontdoen. De tweede Doema, die aarzelde de toestem ming tot de vervolging te geven, en daar door al aanstonds blijk gaf het zaakje niet te vertrouwen, werd uit straf voor haar weifeling ontbonden. Maar wat blijkt nu voor de rechtbank? Dat deze de openbare behandeling van het politieke strafgeding niet aandurft. Op het verzoek der advokaten toch de zaak in het openbaar te behandelen werd afwijzend beschikt, zoodat deze zich genoodzaakt hebben gezien van de verde diging af te zien. Ook de beklaagden weigeren thans zich te rechtvaardigen. De heeren rechters vreesden, dat uit een openbare behandeling duidelijk aan het licht zou komen, dat de geheele beschul diging door en door valsch, slechts puur verzinsel der reactie is. En dat mag natuurlijk niet blijken. Daarom wordt het licht der openbaarheid geschuwd, daarom wordt de zaak in de duisternis behandeld. De Beurs is vaak de thermometer van den schijn. De Russische fondsen zijn de hoogte ingegaan, omdat men vertrouwen stelt in de derde Doema, die wegens haar samenstelling niet licht, althans voorshands niet, met de regeering in conflict zal komen. Maar men verliest uit het oog, dat de derde Doema het volk niet is, en dat juist bij het volk de verbittering tegen het got"'"rnement toeneemt. Het houdt zich stil, omdat het door de terechtstellingen en deportaties van duizenden is afgeschrikt, maar het zal met ontembare woede los barsten, wanneer het zich weer krachtig gevoelt. De revolutie is niet dood, maar slechts schijndood. Zij zal herleven, en de worsteling voor menschenrecht en volksvrijheid zal op nieuw beginnen, en niet eer eindigen, dan voordat deze ver kregen zijn, en de Czarenmacht met haar veile bureaukratie vernietigd is. Het is volgens haar formatie niet waar schijnlijk, dat de Doema in botsing komt met de regeering, maar toch zoolang de Doema er is, is zij volgens haar een ver tegenwoordiging, die, al draagt zij ook slechts den naam, best kan gemist worden. De regeering zal haar echter handhaven, zoolang zij haar tegenover het geldschietend Europa noodig heeft, en zeker niet naar huis sturen, zoolang de 800 millioen roe bels, die zij van plan is te leenen, niet in de Russische schatkist liggen. De Amerikaansche Minister van Oorlog Taft is bij den Czaar te Tsarkoje-Selo op audiëntie geweest, heeft een parade bijge woond en heeft met de toongevende Rus sische staatslieden veelmalen geconfereerd. Men behoeft geen diplomaat te wezen om tusschen dit bezoek van den Amerikaanschen oorlogs-minister aan Rusland en de ge spannen verhouding tusschen Amerika en Japan "eenig verband te zoeken. Zou het zoo onmogelijk wezen, dat Taft het door Japan verslagen Rusland trachtte over te halen om bij een evenlueelen oorlog van Amerika met Japan, de zijde van Amerika te kiezen, teneinde te herwinnen, wat het in den laatsten oorlog verloren heeft? En zou het zoo onmogelijk wezen, dal Rusland hierop inging? Want heroverde Rusland dan zijn aanzien, dan ware ook tevens aan de binnenlandsche beroeringen een einde gemaakt, en het zaakje van het despotisme kan op den ouden voet zonder eenig gevaar worden voortgezet. De Japansche gezant te Washington, Aoki, die door zijn regeering is ontboden, zal door Takatira, gezant te Rome, vervangen worden. Zondag hebben zoowel de liberalen als de conservatieven te Lissabon talrijk bezochte vergaderingen gehouden, waarin de staatkundige toestand besproken werd. Opgekomen werd tegen de verhooging der civiele lijst en de gemaakte schikking betreffende de voorschotten aan den Koning. De dictatuur werd gebrandmerkt als een schrikbewind. Geëischt werden de opheffing van het dekreet tegen de openbare vrij heden, de bijeenroeping der Cortes en herstel van een normalen constitutio.ieelen toestand. In Natal wordt een expeditie tegen de Zoeloe's uitgerust. Men verdenkt hen: 1°. van tal van moorden, waarvan de daders tot nu toe onontdekt bleven2". van het beramen van een algemeenen Kafferopstand in Zuid-Afrika. AMERIKA. Washington, 7 Dec. Het rcpublikeinsche nationale comité heeft bepaald, dat de candidaatstelling voor het presidentschap der Vereenigde Staten door de Conventie te Chicago zal plaats hebben op 16 Juni 1908. Weer heeft één van die groote rampen plaats gehad, welke de wetenschap tot dusver niet weet te voorzien en te voorkomen. Omstreeks vierhonderd mijn werkers zijn bij een koolstof-ontploffing te Fairmont (West Virg.) omgekomen. De Fairmont Times schat het juiste aantal op 425. Op 't oogenblik der ramp waren 500 man beneden, zegt men. Deskundigen achten het onmogelijk, dat er iemand ont komen is. Reeds zijn driehonderd dood kisten besteld voor de slachtoffers. Een ander bericht meldt, dat er 130 werklieden gered zouden zijn. Men hoopt nog dat zij, die in de verst verwijderde galerijen waren, nog leven. Degenen, die lager werkten, 300 tot 400, hadden geen middel tot ontkomen. De schok was zóó hevig, dat de grond ver in den omtrek daverde en er eerst aan een aardbeving werd gedacht. Men hoorde den knal 13 K. M. ver. In de twee mijnen ontstond onmiddellijk brand. Een honderd tal mijnwerkers, die het dichtst bij de uitgangen waren, konden in der haast de vlucht nemen. Te 5 uur was de mijn een ware oven. De machines en het materieel der mijn zijn vernield. Langs de mijn no. 6 werd allerlei puin in de lucht geslingerd en aanstonds daarna stortte de ingang der mijn no. 8 in. Deze laatste mijn was geheel electrisch ingericht en werd als de veiligste in den omtrek beschouwd. Aan den ingang der mijnen hebben hart verscheurende tooneelen plaats. Ouders en bloedverwanten snelden toe om nieuws te bekomen van de slachtoffers. Door de kracht der ontploffing werden tefegraafpalen omvergeworpen, zoodat de gemeenschap met de plaats der ramp verbroken is. Het is dus zeer moeilijk bizonderheden te vernemen. Men ging dadelijk met kracht aan het werk, om te redden wat le redden was; maar de ingangen der mijnen zijn door allerlei puin verstopt en het werk schiet dus slecht op. MAROKKO. Het bericht omtrent de wederinneming van Mazagan door Moelei Hafid wordt thans door Reuter bevestigd, maar eveneens onder alle voorbehoud. De correspondent van de Matin seinde eenige dagen vroeger, dat Hafid uit Dar-oem-el-Sultan nabij Marakesj is ver trokken in de richting van Mazagan. Het is dus- niet onmogelijk, dat het bericht van de inneming dier stad juist is, hoewel ook zijn tocht naar Mazagan aanleiding gegeven kan hebben tot voorbarige en onjuiste berichten. PORTUGAL. Lissabon, 9 Dec. Gisteren hielden de progressisten, zoowel als de regeneradores een bijeenkomst, waarin aangedrongen werd op opheffing der dictatuur en weder in stelling van het parlement. Een telegram uit Londen aan het Journal zegt, dat te Lissabon een complot ontdekt werd tegen den Koning van Portugal. Twee bommen waren verborgen onder het balkon der Koningsloge in het theater te San Carlo, waarheen de Koning op 18 December zou gaan. Een aantal personen werden in hechtenis genomen. ITALIË. De nieuwe senaatspresident pakt Nasi harder aan dan zijn voorganger. Uit vrees voor ontvluchting heeft hij last gegeven den ex-minister in het kleine vertrek te houden, dat voor hem is gereserveerd. Hij mag ook geen bezoek meer ontvangen. Te Turijn kwamen in de laatste dagen meer dan 1000 landverhuizers terug, die jong en krachtig naar Amerika waren getrokken. Meest waren zij door automo bielfabrieken, die geen werk meer hebben, ontslagen. Volgens sommige bladen moet Italië er op rekenen, wel 200.C30 van zijn landverhuizers uit de Nieuwe Wereld terug te krijgen. In Italië hebben bijna tegelijkertijd twee hevige ontploffingen plaats gehad. Te San Felice a Concello bij Caserto had iemand, zonder de noodige vergunning daartoe te bezitten, gemaakt en in een huis opgeborgen eenige duizenden bommetjes, zooals het volk in die streek gewend is op Oudejaarsavond te laten ontploffen. Terwijl hij bezig was met de vervaardiging van een nieuw aantal, barstte er één en veroorzaakte zulk een hevige ontploffing, dat het geheele huis en de daarnaast gelegen woningen instortten. Zeven personen werden dood onder het puin vandaan gehaald. In een andere werkplaats van vuurwerk, te San Sosio bij Auellio, had eveneens een ontploffing plaats, waarbij zes personen het leven verloren. Een hoogst onverkwikkelijk tooneel heeft zich Zaterdagmiddag in één der voorsteden van Genua afgespeeld. Twee samenwonende huisgezinnen geraakten in twist. Opeens stormde de huisvader van het ééne op de moeder van het andere af en stak haar dood. Vervolgens vermoordde hij met behulp van zijn echtgenoote ook nog den man en de kinderen van het slachtoffer. De buren kwamen op het geschreeuw toeloopen, stortten het huis binnen en sleepten den onverlaat met zijn vrouw op straat. Daar werden beiden door een groote volksmenigte gegrepen en onder de kreten„Lyncht hen" wierp men beiden onder een voorbijgaande tram, die hen onmiddellijk doodde. OOSTENRIJK. Te Weenen zat Vrijdag in de bank der beklaagden de 57-jarige rechter, dr. Jozef Richanek, die zich in niet minder dan acht gevallen aan meisjes van 8—14 jaar vergrepen had. De man was in zijn jonge jaren ganzenhoeder en had zich met zeld zame energie tot rechter opgewerkt. Hij werd voogd over verscheidene kleine meisjes, bracht ze in kloosters, en ging 's Zondags met de kinderen wandelen, om ze daarna in zijn huis geweld aan te doen. Door zijn uiterlijk vroom gedrag had hij ieders vertrouwen, en de zusters uit het klooster waren boos op de kinderen, als ze weigerden met den man mee te gaan. Ten slotte hebben twee der mishandelde kinderen alles uitgebracht, waarna Richanek ge arresteerd werd. Hij heeft alles bekend. ZWEDEN. Stockholm, 8 Dec. In den kabinetsraad heeft de Koning den eed van trouw aan de grondwet afgelegd. Hij verzocht den ministers, hun ambt te blijven vervullen, en daarop legden dezen in zijne handen den eed van trouw af. De Koning hield in het paleis voor de ministers, de hooge ambtenaren, officieren, enz., een toespraak, waarin hij de schitterende eigenschappen van Koning Oscar prees en zei, dat hij er naar zou streven, zijn gewichtige taak waardiglijk te vervullen. Ten slotte smeekte de Koning God om bescherming voor zijne regeering en zijn volk en be tuigde dat altijd zijn leuze zou zijn: „met het volk voor het vaderland". De ministers hieven een „hoezee" ter eere van den Koning aan. Koning Gustaaf verlangt, dat de be grafenis van zijn vader spoedig zal plaats grijpen. Waarschijnlijk zal ze aan het eind dezer week geschieden. In ons vorig No. meldden wij Koning Oskar's overlijden, nadat reeds sedert eenige dagen alle hoop op beterschap verdwenen was. Oskar II is bijna 79 jaar geworden. Hij werd den 21 en Januari 1829 te Stock holm geboren, als derde zoon van Oskar I zijn grootvader was Karei XIV Johan, die als Bernadotte de Zweedsche kroon had aangenomen. De thans overleden vorst is zijn ouderen broeder Karei XV den 18en September 1872 opgevolgd. Hij studeerde te Upsala en vertoonde in zijn jeugd een sterke voorliefde voor de marine, later wijdde hij zijn vrijen tijd aan historie en literatuur; verscheidene geschriften van zijn hand zagen het licht. Hij vertaalde o. a. Goethe's „Tasso" en Herder's „Cid". Overigens toonde de prins zich een goed geschoold liefhebber op menig ander ge bied van kunst en wetenschap, in 't bizonder poolreizen, onderwijszaken en industrie werden door hem bevorderd. De eere doctoraten, hem later toegekend door ver scheiden universiteiten, waaronder die te Leiden, waren niet onwaardig besteed. Op staatkundig terrein kwam het beweeg lijke en hartstochtelijke temperament van den koning nu en dan aan den dag, hoe wel de heerscher over een klein land als Zweden natuurlijkerwijze geen rol speelt in de internationale politiek. Sterke anti- Russische en pro-Germaansche sympathieën werden hem toegeschreven. Zijn laatste levensjaren werden verbitterd door het Skandinavische geschil, en daar het niet in Oskar's aard lag, concessiën te doen, is zijn vaste wil om Noorwegen niet toe te staan wat het verlangde, zeker voor een goed deel de oorzaak geweest der ver scheuring van de personeele unie tusschen de beide Skandinavische rijken. Zoo heeft zich Noorwegen in 1905, zonder bloed vergieten gelukkig, geheel van het Zweedsche vorstenhuis losgemaakt. Sedert 6 Juni 1857 was Koning Oskar gehuwd met prinses Sophie van Nassau. Uit dat huwelijk werden geboren de prinsen Gustaaf, thans 49 jaar oud, die nu den Zweedschen troon bestijgt en die in 1881 gehuwd is met prinses Victoria van Baden Oskar, graaf van Wisborg, mor- eanatisch met Ebba Munck gehuwdKarei (1861) en Eugenius (1865). Koning Oskar is zacht en kalm gestor ven, schijnbaar zonder veel pijn te lijden. Heel de koninklijke familie was om het sterfbed verzameld, dat naar de studeer kamer des Konings gebracht was, terwijl hij bewusteloos neerlag. Zoo nu en dan kwam hij even tot het bewustzijn terug, totdat de dood intrad. ENGELAND. Folkestone, 8 Dec. Het Nederlandsche stoomschip „Scheldestroom" is in aanvaring geweest met het Engelsche zeilschip „For farshire". Het zeilschip werd beschadigd; de „Scheldestroom" werd nabij de haven van Folkestone op het strand gezet. De kapitein van het stoomschip en zes man zijn verdronken, drie anderen worden ver mist. De overblijvenden zijn door de red dingsboot aan wal gebracht. Nader vernemen wij over deze ramp nog het volgehde: De „Scheldestroom" was Vrijdagnacht van Amsterdam vertrokken. De Hollandsche Stoomboot-Maatschappj te Amsterdam waarvan zij deel uitmaakt, heeft, zooals men weet, een geregelden ve;.-tiendaagschen vrachtdienst Amsterdam-flymouth-Fowey. De equipage bestond uit 20 man, meest allen Amsterdammers. Tijdens de reis naar Plymouth had hef ongeluk plaats; men vermoedt ongeveer één uur, in den nacht van Zaterdag op Zondag, 't Was stormachtig weer, vergezeld van hevige regenvlagen, zoodat het wel eenigszins verklaarbaar is, dat men de Engelsche bark „Forfarshire", die het Kanaal binnenvoer met de bestemming Londen, niet in het oog kreeg vóór een aanvaring onvermijdelijk was. Daar komt bij, dat het zeilschip den harden Westen wind achter had, zoodat dit vaartuig on getwijfeld veel vaart liep. De schok moet dus zeer hevig zijn geweest, want aanstonds na de aanvaring werden aan boord van de „Scheldestroom" zeven man vermist. De „Scheldestroom" werd zwaar be schadigd door de botsing. Uit de ingekomen telegrammen maakt men op, dat na de aanvaring de „Scheldestroom" gestrand is. Eerst heeft het vaartuig voor anker gelegen. Daarna heeft men getracht de „Scheldestroom" door middel van sleep- booten naar Dover te brengen. Doch toen dit niet gelukte, heeft men het schip ver laten. De „Forfarshire" voer door naar Londen, de bemanning der „Scheldestroom" in 't onzekere latend, met welk schip men in aanvaring was geweest. Zeven der opvarenden hebben bij deze treurige ramp het leven gelaten. Daaronder de kapitein H. J. Gerritsen der „Schelde stroom", wiens lijk bij Folkestone aan land is gespoeld. De „Scheldestroom" meet 118 ton en is

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1