ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 December 1907. Eerste Blad. (SS ierilizeesclie Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8550. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZEHoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit ïvee bladen. BERICHT. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op is blad abonneeren, ontvangen de -t dien datum verschijnende nummers *atis. Alle Brievengaarders en Boek andelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Maandag 16 December 1907, 's voormiddags uur, ten Raadhuize, in 6 perceelen, van: het uitvoeren van onderhoudswerken, „herstellingen en vernieuwingen „aan de gebouwen, kunst- en „andere werken der gemeente, „gedurende het jaar 1908", t.w. erste perceel. De openbare gebouwen, poorten, torens, riolen, stadsbrand- en vroonpaden, enz.; 'weede perceel. De kaaimuren; 'crde perceel. De beschoeiingen en paalwerken; ierde perceel. De bruggen; 'ijfde perceel. Het leveren van materialen en het uitvoeren van werken voor het onderhouden der havendijken; esde perceel. A. De schoolgebouwen voor het lager- en meer uitgebreid lager onderwijs; 'esde perceel. B. Het leveren van school meu belen, enz. Aanwijzing op Vrijdag 13 December e.k., des oormiddags te 10 uur, waartoe gegadigden ïoeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente- iouwmeester, bij wien inmiddels inlichtingen te jekomen zijn. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente- ecretarie en ten kantore van den Gemeente- ouwmeester, tegen betaling van 25 cent, alsmede fzonderlijke teekeningen, behoorende bij het 5e erceel, ad 15 cent. BELGIË. Brussel, 6 Dec. Uit het wetsontwerp ot goedkeuring der overneming van den I ^ongostaat door België, blijkt, dat er voor 70 millioen francs particulier kapitaal is relegd in de kolonie. De algemeene handels- imzet in 1906 bedroeg 106,483,059 fr. Het I ïctief der kolonie bedraagt 120 millioen; I iet passief 114. De begrooting van 1907 I :al zonder tekort stuiten. Na de overneming zal er geen andere souvereiniteit, ook niet over het kroon- lomein, bestaan dan die van België. In het itichtings-reglement wordt aan het bestuur le verplichting opgelegd, te zorgen voor iet stichten van hospitalen, scholen en I kerken, alsook voor gezondheidsmaat- regelen en liefdadige instellingen. Opnieuw een afschuwelijke kinder- I moord te Brussel. De moord op de I kleine Jeanne van Calck, wier gruwelijk I verminkt lijk was teruggevonden in de Zwaluwenstraat te Brussel en van welken I moord men helaas den dader niet heeft kunnen ontdekken, is nog niet vergeten en thans wordt de Belgische hoofdstad opnieuw in beroering gebracht door een gruwel, dat veel overeenkomst vertoont met den moord op Jeanne van Calck. Hopen wij, dat er althans dit verschil in Hzijn zal, dat men er nu in slagen zal den ellendeling te vinden, die het kind aan zijn moordlust heeft opgeofferd. Het slachtoffer van dezen nieuwen moord is, evenals Jeanne van Calck, 6 jaar oud. Zij heet Annette Bellot en woonde met haar ouders in de rue de Vautour no. 29. Zondagavond halfacht kwam haar moeder, Jeanne Bellot, op het politie-bureau in de rue de Cureghem aangifte doen, dat haar kleine Annette werd vermist. Zij had met haar man en haar 3 kinderen, jongens van I 11 en 9 jaar en de kleine Annette, een bezoek gebracht aan haar vader in de rue du Dam. Het meisje had van haar tante eenig geld gekregen om lekkernij te koopen en was daartoe met haar jongsten broer, Jean, naar een winkel gegaan, die om streeks 100 meter verwijderd is van het huis van grootvader. Onderweg werd Jean aangesproken door een man met bruin haar en knevel, omstreeks 40 jaar oud, die vroeg of hij sigaretten voor hem wilde halenhij, de man, zou dan wel zoolang op het zusje passen. De knaap, die een geldstukje voor zijn moeite kreeg, deed het. Hij ging naar een sigarenwinkel in de nabijheid en zag van verre, dat zijn zusje met den man bleef staan op de plaats waar jdeze hem had aangesproken. Toen Jean met de sigaretten terugkeerde, waren de man en Annette spoorloos ver dwenen. De knaap liep nog eenige straten door, maar noch den man, noch zijn zusje vond hij terug, ^podat hij naar het huis van zijn grootvader ging en het gebeurde aan zijn ouders mededeelde. Terstond begaf de moeder zich naar het naastbij- zijnde politie-bureau om aangifte te doen, en de politie nam uitgebreide maatregelen, teneinde het kind op te sporen. Het signalement van de kleine werd overal verspreid. Annette was klein voor haar leeftijd, een mooi kind met blonde krullen. Zij was gekleed in een Schotsch jurkje en sprak alleen Vlaamsch. In de buurt werd overal navraag gedaan, maar niemand kon eenige opheldering geven. Toen het nacht werd en men nog steeds geen be richten omtrent het vermiste kind had, trokken politie-agenten er op uit met de speciale opdracht om naar hei kind te zoeken. Intusschen was de justitie gewaar schuwd en de kleine Jean werd door den procureur des konings in verhoor genomen. Den geheelen nacht brachten de arme ouders van het kind in doodsangst door, doch de berichten bleven maar steeds uit. Eindelijk, om 8 uur Maandagmorgen, kwam er nieuws, maar helaas, verpletterend nieuws: de kleine Annette was terugge vonden, dood, gruwelijk vermoord. Omstreeks dat uur werd de agent van politie Vandeneynde, die in de wijk Ander- lecht naar het kind zocht, aangesproken door drie hoedenmakersknechts in de rue Nieuwmolen, die naar hun werk gingen en hem vertelden, dat zij op een open terrein aan de rue Bara, door een schutting daar van afgesloten, een meisje op den rug hadden zien liggen, schijnbaar dood. De agent begaf zich terstond met de hoeden makers daarhe.en; zij klommen over de schutting en daarachter lag het vreeselijke: het lijk van een meisje. Aan de kleeding zoowel als aan het gezicht en haar, dat geheel overeenstemde met het signalement, herkende Vandeneynde onmiddellijk de kleine Annette Bellot. Het kind was ver- worgd, na gruwelijk mishandeld te zijn. De mooie blauwe oogen stonden wijd open, met een uitdrukking van schrik, een weinig schuim stond op de lippen, de kleederen waren aan flarden gescheurd. Het nieuws van deze vreeselijke ont dekking verspreidde zich als een loopend vuur door de geheele buurt en tal van nieuwsgierigen hoopten zich op voor het terrein, dat dadelijk door een paar agenten werd afgezet. Vandeneynde had inmiddels reeds zijn commissaris gewaarschuwd en deze verscheen met 2 inspecteurs ter plaatse. Men bedekte het lijk met een jas en wachtte zoo de komst der justitie af, die ook reeds was gewaarschuwd. De plaats waar het lijk gevonden werd, is zeer eenzaam, gelegen aan een verlenging van de rue Bara, die uitloopt op het kanaal van Charleroi. De justitie kwam om 10 uur en stelde het eerste onderzoek in. Het open terrein, waarop het lijk gevonden werd, behoort tot de houtwerf Walschaert en een werk man van die werf verklaarde dat hij al een uur geleden iets had zien liggen op de plaats waar het lijk werd gevonden, maar hij was niet gaan zien wat het was. De houding van dezen werkman, Paul v, S. genaamd en wonende te Saint-Gilles, kwam de justitie zóó verdacht voor, dat de rechter van instructie hem voorloopig te zijner beschikking hield. Uit allerlei omstandigheden bleek, dat de moordenaar zeer goed op de hoogte moet zijn geweest met den plaatselijken toestand op de houtwerf Walschaert. Het verder onder zoek deed de justitie 2 getuigen vinden; mevr. Schutkens, wonende in de rue des Gonjons en Thérèsa Sipido, 'n winkelier ster van den boulevard de la Revision. De eerste verklaarde, dat zij Zondagnacht om streeks halféén door de rue Bara was gegaan en daar een man ontmoet had, die een groot pak droeg. Juffrouw Sipido, die een kleinen winkel in chocolade en suiker werk heett, verklaarde dat Zondagavond een man met een klein meisje in haar winkel was geweest en voor dat meisje een stuk chocolade had gekocht. Bij hel lijk van het kind gebracht, herkende zij dit terstond als het meisje, dat met den man bij haar was geweest. Daarna con fronteerde men haar met Paul van S., maar in hem herkende zij den man niet. Die man toch had zwart haar en een knevel, Paul v. S. daarentegen is licht blond. Vervolgens werd Van S. met den kleinen Jean Bellot geconfronteerd en ook deze verklaarde, dat hij niet de man was, voor wien hij sigaretten had gehaald. Die man had, volgens den knaap, kastanjebruin haar en knevel. Paul v. S. is daarna ter stond weer in vrijheid gesteld. Verder heeft de justitie vernomen, dat in den nacht van Zondag op Maandag een man, die duidelijke blijken van verstands verbijstering gaf, zich heeft aangemeld in het hospitaal St. Jean, waar hij voorloopig is gehouden. Deze man beantwoordt ge heel aan het signalement van hem, die Zondagavond de kleine Annette heeft ont voerd. Voorts heeft een kastelein, die aan de quai de l'lndustrie woont en Van Dijck heet, aan de justitie meegedeeld dat hij Maandagmorgen om 7 uur bezoek kreeg van een man, die eenige vertering maakte en daarna zeide geen geld te hebben. Hij had evenwel een pak bij zich, dat hij den kastelein in pand gaf en dat hij Dinsdag morgen zou komen halen. Hij ging zei hij naar een dorp in de omgeving van Brussel. De houding van dien man kwam den kastelein zóó verdacht voor, dat hij het pak opende. Het hield een bebloed hemd, een bebloede handdoek en een paar klompen in. De man scheen ongeveer 20 jaar oud. Zijn signalement komt overeen met dat, hetgeen juffrouw Sipido heeft opgegeven van den man, die met de kleine Annette in haar winkel is geweest. Men meent hierin een ernstig spoor gevonden te hebben. De verdenking tegen den krankzinnige van Saint-Jean is inmiddels onhoudbaar gebleken. Het lijk van het ongelukkige kind was naar het hospitaal Saint-Pierre vervoerd en daar gerechtelijk geschouwd. Gebleken is, dat men de kleine gesmoord heeft, door haar neus en mond dicht te houden. Als een bizonderheid wordt nog gemeld, dat men in den hals van het kind, tusschen de kleederen, een haar van een knevel heeft gevonden. Na de lijkschouwing had in het hospitaal nog een hartverscheurend tooneel plaats het lijk van het kind moest door de familie worden herkend, in tegenwoordigheid van den officier van justitie. De moeder werd het eerst binnengelaten. Met wankelende schreden, ondersteund door haar zusier en haar oudsten zoon, naderde de beklagens waardige vrouw. Toen men het laken van het lijk had weggenomen, moest men de moeder met kracht terughouden, zij wilde zich op het treurig overschot van haar kind werpen. Men moest haar het lokaal uitdragen en haar toestand is zorgwekkend. Daarna kwamen de vader en nog een tiental verwanten. Alten herkenden de doode en verlieten weenend deze droevige plaats. De lijkschouwing van de kleine Annette Bellot, het slachtoffer van den gruwelijken kindermoord te Brussel, heett uitgewezen, dat de moord gepleegd moet zijn een uur nadat de ontvoering plaats had. Het kind had, kort voordat het de woning van den grootvader verliet, gegeten en men vond dat eten in de maag van het lijkje weer, nog onverteerd. Het meisje werd om kwart vóór zevenen ontvoerd, het moet dus om streeks 8 uur gedood zijn. Alle verklaringen van getuigen, die beweren het kind met een man gezien te hebben Zondagavond laat en zelfs in den daaropvolgenden nacht, vervallen hierdoor. Woensdagavond om 10 uur had een belangrijke arrestatie plaats. Een koffer- maker uit de rue Georges-Morcau had bij de politie aangifte gedaan, dat zijn knecht eenige goederen van hem gestolen had. Die knecht, Ferdinand D. genaamd, werd aangehouden. Al dadelijk merkte men op, dat zijn signalement volkomen overeen stemde met dat, door het broertje van het slachtoffer, Jean Bellot, opgegeven van den man, die met de kleine Annette was verdwenen. Jean werd onmiddellijk van huis gehaald en met den arrestant gecon fronteerd. Zonder eenige aarzeling riep de knaap uit: „Hij is het!" „Waaraan herkent ge hem vroeg de rechter van instructie. „Aan zijn oogen, zijp haar, zijn knevel". De verklaring van den knaap is opmerkelijk, omdat hij reeds met een 30-tal aangehoudenen geconfronteerd werd, die hij niet herkende. Daartegenover staat, dat de houding van Ferdinand D. volkomen rustig is en hij volstrekt niet den indruk van een ontmaskerden schuldige maakt. Toen Jean hem herkende, zeide hij met een meelijdend lachje: „Ge vergist u, mijn jongen". Onder buitengewone belangstelling is Donderdag het stoffelijk overschot van de vermoorde kleine Anna Bellot ter aarde besteld. Meer dan 20.000 menschen hadden zich langs den weg en bij het kerkhof geschaard om den droevigen stoet te zien voorbij gaan. De burgemeester De Mot en tal van gemeenteraadsleden en andere autoriteiten liepen in den stoet mede. Van den dader nog altijd geen spoor. NEDERLAND. Beetsterzwaag, 6 Dec. Hedennacht zijn onder Bakkeveen drie personen in een ijzeren bokvaartuig gestikt vermoedelijk door kolendamp. Assen, 6 Dec. Donderdagavond heeft te Leggerlooierveld, gemeente Dwingelo, een moordaanslag plaats gehad. Het gebeurdeheeft zich, volgens de Asser Courant, aldus toegedragen: De gebroeders Barels brachten een be zoek aan T. Schieving, die onlangs door een schot in de borst verwond werd. Terwijl zij zaten, vielen twee schoten door de ruiten. Pieter Barels werd gedood; Gerril Schieving werd aan het hoofd en hals gewond; Teunis Schieving werd een benedenarm siuk geschoten, Hendrikj" Schieving werd aan hoofd en arm en d wed. Schieving aan den arm gewond. De toestand van de gewonden is niet bedenkelijk. Er is geschoten met ganzenhagel. De maréchaussée's hebben een onderzoek ingesteld. Zwolle, 6 Dec. Donderdagavond is alhier in een café op het Koningsplein J. M. werkzaam aan den constructiewinkel alhier, met een lang dolkmes in het onderlijf ge stoken. De vermoedelijke dader, R. H. W., bemoeide zich met een twist, die op zich zelf weinig beduidde en waar hij niets mee te maken had. Hij is in arrest ge nomen. De verwonde is heden aan de gevolgen zijner wonde overleden. Beide personen zijn 22 jaren. De dader is overigens een oppassend persoon. Zutphen, 6 Dec. Een droevig ongeluk is te Geesteren gebeurd. Toen het 5-jarig zoontje van R., terwijl zijne ouders in de school de kachels aanlegden, zich in de daarnaast gelegen woning van den Rijks veldwachter De G. bevond, moet de 13- jarige zoon van dezen spelenderwijs een geladen jachtgeweer op het kind gericht hebben, met het treurig gevolg, dat het bij ongeluk afgegane schot het knaapje zoo danig raakte, dat het bijna onmiddellijk dood was. Hoevelen zijn al niet het slachtoffer geworden van zulke „aardigheden", zegt de Zutph. Ct. Heerlen (Limburg), 6 Dec. Treurig zijn de toestanden der mijnbevolking in den omtrek van deze gemeente. De moreele verwildering, die onder de vreemde mijnwerkers in Zuid-Limburg heerscht, is onbeschrijfelijk. Het is voorgekomen, dat in een huis van 4 vertrekken het volgende aantal menschen woonden: man, vrouw, 2 kinderen en 7 kostgangers. Een ander gezin bestond uit: man, vrouw, 2 jongens, 2 meisjes, geheel of ongeveer volwassen, en 4 k tgangers. Voor al deze personen was er maar één bed. Die niet in het bed sliepen, lagen op stroozakken op den vloer door elkander. Gevallen als dat laatste zijn er meerdere. Een ander gezin bestond uit: man, vrouw, 3 kleine kinderen, 1 meisje van 14 jaar en 7 kostgangers. Wat er met dat kind van 14 jaar geschiedde, is bekend geworden. De toestand spot eenvoudig met alle beschrijving. Herhaaldelijk komt het voor, dat één huis met 4 vertrekken twee, zelfs drie families herbergt. Haarlem, 6 Dec. Men verneemt, dat de uitvorschingen In den laatsten tijd door de justitie en de Btoemendaalsche politie gedaan bij de zich alhier in voorloopige hechtenis bevindende personen er toe hebben geleid, dat men thans zeker op het spoor meent te zijn van den persoon, die een paar jaren geleden den Haarlem- schen klaverboer Bosman op een stuk weiland in de Haarlemmermeer heeft vermoord. Bosman werd 28 Juli 1904, nadat hij 's morgens zeer vroeg met zijn knecht, den 20-jarigen Klaas Blonk, uit het Schoterkwartier naar het klaverland aan den Kruisweg bij den Spieringsweg was gereden, op dat land vermoord. Blonk werd toen als de vermoedelijke moordenaar in arrest gesteld, o. a. achtte men hem schuldig, omdat er bloed op zijn kleeren werd gevonden, wat hij evenwel beweerde, dat paardenbloed was. Hij verklaarde onschuldig te zijn. Hij was weggeloopen toen hij zag, dat er twee mannen met dreigende gebaren op zijn baas kwamen toeloopen, en stelde den landbouwer Smidgeest, die in de nabijheid van het tand woont, onmiddellijk van zijn be vindingen in kennis. Smidgeest ging, met een geweer gewapend, met Blonk naar hel land, waar Bosman werd gevonden met vier diepe sneden in den hals en één in den strot. Blonk is steeds blijven ontkennen en, nadat hij geruimen tijd in voorloopige hechtenis had doorgebracht, losgelaten, omdat geen bewijs tegen hem was te vinden. Amsterdam. Een 15-jarige jongen,piccolo in de studentensociëteit op den Heiligenweg, heeft in de laatste weken in dat gebouw niet weinig onrust veroorzaakt. Telkens werd een gaskraan opengedraaid gevonden, en dan wist het ventje 't min ot meer aannemelijk te maken, dat een „vreemde man", dien hij juist zou hebben zien weg sluipen, daarvan de dader zou zijn. Eenmaal stond in een vertrek, waar de vreemde man zou zijn geweest, een kaars bij het uitstroomende gas te branden, en zetfs ontstond, ongeveer een maand geleden, in den kelder van het gebouw een begin van brand, waarbij de brandweer is te pas gekomen, zoodat 't werkelijk gevaarlijk begon te worden. De pachter vond 't veiliger zijn gezin niet meer in het gebouw te doen slapen, de twee dienstboden zegden den dienst op in een huis, waar 't zoo angst- wekkend-geheimzinnig toeging, en eindelijk werd de politie in de zaak gemoeid. Toen viel piccolo, die z' h eerst achter allerlei leugens en slimmi^ leidjes trachtte te verbergen, door de mand, en bekende onder een vloed van tranen, dat alles maar pure phantasie was geweest, en dat hij zelf de operateur van de schrikaanjagende gebeurtenissen geweest was. Een eenigs- zins aannemelijke verklaring kon hij voor zijn gedrag niet geven. Op het bureau Gymnasium werd een vormelijk proces-verbaal van het voorge vallene opgemaakt, en de delinquent, zooals dat heet, voor den Officier van Justitie geleid. Na kennisneming van het geval en een onderhoud met den jongen, kreeg men aan het Parket de overtuiging, dat 't niet noodig was hier aan eenig „misdadig" voornemen te denken. Op den leeftijd van dezen knaap komt 't meermalen voor, dat een geheim zinnige drang, als een gevolg van puberteits verschijnselen, tot daden aanzet, die veelal het karakter van iets misdadigs aannemen en 't is niet uitgesloten, dat die aandrang hier is werkzaam geweest. Het kind is dan ook aan zijn grootmoeder, bij wie hij in huis woont, teruggegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1