ZIERIKZmCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 7 December 1907. Eerste Blad. RECLAMES. (525 i o x* i li. zeesclie Cour an t). ilgemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8549. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit ?ee bladen. -5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts Met het oog op het a.s. Nieuw- jaar, worden de lezers attent naakt op de voordeelige aanbieding van irukte NAAMKAARTJES, door W.J. OCHTMAN, DC Papiermagazijn. Openbare Aanbesteding Woensdag den 11 December 1907, des voor- Idags te 11 uur, ten Raadhuize, van: let uitgeven van het Gemeente blad van Zierikzee over het „jaar 1908". )e voorwaarden der aanbesteding liggen ter ing ter Gemeente-Secretarie. HINDERWET. )e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van •rikzee maken bekend, dat zij aan KLAAS JSON, Werktuigkundige alhier, vergunning bben verleend tot het plaatsen van een gas- ichtwerktuig van drie paardenkrachten in zijne rkplaatsstaande in de Sint-Domusstraat atselijk gemerkt wijk D no. 254, kadastraal eend sectie B no. 1744. Zierikzee, den 4 December 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. I In den Pruisischen Landdag is door regeering het voorstel ingediend om 10 millioen Mark uit te trekken voor Biteigening van landgoederen, die in iuisisch Polen liggen en aan Poolsche ondbezitters toebehooren. De bedoeling om den door het staatsgeld onteigenden ond in kleine perceelen aan Duitsche Bjeren te verpachten, en op die wijze Bit Poolsche element te verdringen, liet Bgeeringsvoorstel heeft bij de Polen be- ijpelijkerwijze groote verbittering gewekt, n zij zijn dan ook reeds op middelen Bin tegenweer bedacht. Zij trachten, om beginnen, de Poolsche landarbeiders te ewegen zich niet meer bij Duitsche land- *gcnaren le verhuren. Ook over de grenzen ;ett het regeeringsvoorstel kwaad bloed ezet. De Polen in Oostenrijk hebben in Be volksvertegenwoordiging tot de regeering e vraag gericht, of het verbond met Bruisen wel kan gehandhaafd worden, nu eze staat tegen de Poolsche stamver wanten met zulke despotische dwangmid- elen optreedt. De Minister-President eeft daarop geantwoord, dat het volgens e regelen van het volkenrecht niet ge- orloofd is zich in de zaken van een ndere mogenheid te mengen, en wees er aarbij op, dat indien men het deed, men en vrede ernstig in gevaar bracht. In den Duitschen Rijksdag heeft pahn, vice-voorzitter van den Rijksdag, et financieel beleid van den Minister van 'inanciën, Rheinhaber, aangevallen, omdat ij het tekort in 's rijks schatkist door idirecte belastingen tracht te dekken. )ok den Minister van Oorlog, Von Einem, iel hij aan,-omdat hij niet. tijdig had ngegrepen, teneinde aan het zedelijk lederf in zekere kringen van het leger een inde te maken. Spahn is nationaal-liberaal. In nu hebben de nationaal-iiberalen met de onservatieven een overeenkomst aange- -aan met elkaar in den Rijksdag samen gaan, en de regeering te steunen, n strijd echter met dat convenu treedt Jpahn tegen een deel van het Ministerie >p. De Rijkskanselier Von Biilow heeft le leiders der verschillende partijgroepen, tie de regeering steunen, in zijn paleis ïijeengeroepen, en hun duidelijk gemaakt, Jat, indien de regeering op hun voort- lurenden steun niet kan rekenen, hij zich genoodzaakt zou zien zijn demissie te nemen. Minister Von Einem heeft de rede van Paasche beantwoord. De Rijksdag werd hierop verdaagd zeer tegen den zin van het centrum en de socialisten, die zich in hun oppositie dan ook niet onbe tuigd lieten. Twee moties zijn door de sociaal democraten ingediend. I. Wat is de Rijks kanselier van plan te doen, teneinde ver betering te brengen in de buitengewone duurte der levensbehoeften. In 't algemeen zijn de prijzen van vele dagelijksche be- noodigdheden aanzienlijk gestegen, niet alteen in het buitenland, maar ook ten onzent. Meel, krenten, sucade en rozijnen zijn veel duurder geworden. De tweede motie luidt: Welke maatregelen zal de Rijks kanselier nemen ten opzichte van de hooge prijzen der steenkolen, die zwaar drukken op de geheele industrie en in het bizonder op de huishouding der economisch zwak kere klasse. In het Oostenrijksche Parlement werd de motie der socialisten tot het nemen van maatregelen tegen de duurte van levensmiddelen verworpen. Deze verwer ping gaf aanleiding tot een onbeschrijfe lijk tumult, zoowel in de vergaderzaal als op de tribunes, waar het publiek zijn luide afkeuring te kennen gaf. De voor zitter liet hierop de openbare tribunes ontruimen. De Italiaansche Senaat heeft de zaak Nazi voor onbepaalden tijd verdaagd. Mis schien wordt zij nu wel in den doofpot gestopt. Er zouden vermoedelijk te veel personen gecompromitteerd worden, indien Nazi om zichzelven eenigszins schoon te wasschen onthullingen deed. Uit deze zou toch blijken, dat Nazi het voorbeeld van tal van Ministers volgde, die de schat kist voor particuliere doeleinden gebruikt hebben. Nazi heeft de Kamer verzocht zorg te dragen, dat hij in staat is zijn functie als volksvertegenwoordiger hij is afgevaardigde van Trapani naar be- hooren te vervullen. Hij vraagt dus ophetfing der hechtenis, die hij niet in een gevangenis, maar in zijn eigen huis ondergaat De Portugeesche Regeering wil het doen voorkomen, dat het in Portugal cou leur de rose is. Wij kunnen ons echter moeielijk voorstellen, dat in jeen land, waar de volksvertegenwoordiging naar huis gejaagd is, geen nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven, de drukpers aan banden is gelegd, de politie het recht heeft bladen op te heffen, tal van personen in hechtenis zijn genomen, en voor politieke délicten een bizondere, korte rechtspleging is in gevoerd, de menschen erg tevreden zullen wezen. Het spreekwoord: „Les Portugais sont toujours gais", zal nu wel mank gaan. In Marokko is de toestand voor de Franschen gecompliceerder geworden. Niet alleen in het Noorden moeten zij zich de volgelingen van Moelai Hafid van het lijf houden, maar ook aan de grenzen van Algiers hebben zij met de Marokkanen te kampen. Deze zijn reeds tweemalen met een leger van 6000 man die grenzen 'overgetrokken, zoodat ook hier gevochten wordt. De Congostaat, die tot nu toe een afzonderlijke slaat is, toebehoorende aan een Maatschappij, waarvan de Koning van België het hootd is, en erkend door de Mogendheden, zal evenwel binnenkort door den Belgischen staat worden ingelijfd. Een daartoe strekkend voorstel is bij de Belgische Kamer door de regeering ingediend. De Koning heeft evenwel het meest productieve gedeelte van den Congo tot Kroondomein verklaard, zoodat al de inkomsten daaruit aan de Kroon komen. De wetgevende macht zat, als de Congo is ingelijfd, als regel bij den Koning blijven berusten. Slechts in exceptioneele gevallen zal de wetgevende macht mede door de Kamers worden uiigeoefend. Het is te hopen, dat door de annexatie een einde wordt gemaakt aan het wreede exploitie- stelsel, dat in den Congo op de zwarte inlandsche bevolking wordt toegepast. De Duitsche Keizer toeft nog steeds in Engeland, waar hij niet alleen kinderen onthaalt, maar ook zijn tijd gebruikt om zijn inzichten, betrekkelijk politeke kwesties, door de drukpers te laten publiceeren. Een tusschentijdsche verkiezing in West Hult is in liberalen geest uitgevallen. De conservatieve candidaat werd totaal ver slagen. Het schijnt, dat de Czaar zelf vasthoudt aan den grondslag van het bekende Octobermanifest, en niet wil, gelijk sommige leden van de rechterzijde, die zijn plus Czaar que le Czaar même, dat de Doema slechts zal wezen een adviseerend lichaam. In het hem aangeboden adres van hulde werd dan ook niet van de alleenheerschappij gesproken. Een daartoe strekkend door de uiterste rechterzijde ingediend amendement werd verworpen. Deze verwerping was voor die heeren dan ook een reden om niet vóór het adres van hulde te stemmen. Trouwens de geheele linkczijde stemde er ook niet voor, want vele afgevaardigden van haar verlieten de zaal, toen haar amendement verworpen werd, waarbij verklaard werd, dat de kieswet, volgens welke de tegenwoordige Doema verkozen is, onwettig is. Ook de Polen waren bij de stemming afwezig, wijl ook hun amendement ten gunste van de zelfstandig heid der verschillende volken in Rusland verworpen werd. De socialisten onthielden zich geheel van stemming. Stolypin las in de Doema een regeerings- verklaringvoor, waarin hij de uitzonderings wetten verdedigde om tot den normalen toestand terug te kunnen keerenj Tegen over de daden van plundering en geweld moest de regeering krachtdadig optreden. Hij vergat er evenwel bij te voegen, dat vele van die daden, zoo niet de meeste, gepleegd worden door de mannen van het Russische volk, en dan gesteld worden op rekening van de revolutionairen, teneinde zoodoende zich van hen te kunnen ont doen. Hij vergat te vermelden, dat vaak de politie niet slechts die daden oogluikend toeliet en begunstigde, maar zelfs in ver momden toestand bedreef. Hij vergat te verklaren, dat o. a. de pogroms te Odessa het werk zijn van de leden van het Rus sische volk, die straffeloos hun wandaden bedreven. De ministeriëeie verklaring werd door Roditsjef beantwoord, die het heerschend regime geeselde, door den Stolypinschen halsdoek een strop te noemen. Op die uitdrukking vatte de rechterzijde vuur. De leden er van stoven van hun banken op, en wilden Rodi sjef te lijf, die door de linkerzijde echter In veiligheid gebracht werd. Hij zag zich echter ge noodzaakt in een daarop volgende zitting zijn woorden goed te praten. De voorzitter van de Doema, Chomjakof, is een uur bij den Czaar op audiëntie geweest. De Japansche gezant bij Amerika, Aoki, is door zijn regeering naar Japan teruggeroepen. Die terugroeping geschiedt ongeveer in denzetiden tijd, dat een vloot van zestien Amerikaansche slagschepen een zoogenaamden oefeningstocht naar den Stillen Oceaan onderneemt. Uit een en ander zou men afleiden, dat de politieke atmosfeer zwoel is, zoodat de oorlogs- donder niet kan uitblijven. Dit zou men ook opmaken uit de belangrijke boodschap (troonrede), waarmede President Rooseveld het congres heeft laten openen, en waarin over de uitbreiding en de taak van de vloot uitvoerig werd gesproken. Wel wekte hij daarin tot deelneming aan de wereldtentoonstelling te Tokio op, maar men verlieze niet uit het oog, dat die tentoonstelling eerst in 1912 zal gehouden worden, en dan kan de oorlog reeds lang beslist zijn. NEDERLAND. 's-Gravenhage, 4 Dec. Het voornemen bestaat dit jaar den terugkeer van het Hof van Het Loo naar de Residentie te vervroegen. De Koninklijke Familie zou dan, na Hare aanwezigheid te Amsterdam voor bezoek des Duitschen Keizers, den volgenden ochtend, 14 December, uit Amsterdam naar Den Haag vertrekken. Tweede Kamer. Donderdag werd de behandeling vandeWaterstaatsbegrooting voortgezet. De Minister antwoordde aan den heer Fruitier, dat de uitvoering der werken voor de doorvaartopening in de spoorwegbrug bij Vlake, waarvoor onteigening van ter reinen noodig is, zooveel mogelijk zal bespoedigd worden. Die onteigening zal, in plaats van bij de wet, bij koninklijk besluit kunnen geschieden. Bij de afdeeling posterijen besprak de heer Pastoors de verhouding tusschen het departement van waterstaat en den directeur- generaal, een verhouding, welke slecht op het personeel werkt. Scherp laakte hij voorts, dat door de intrekking van het koninklijk besluit van 1904 het mogelijk gemaakt is aan gehuwde vrouwelijke ambtenaren om in dienst te blijven. De heer Helsdingen bepleitte lotsver betering der bestellers. De heer Lohman was van oordeel, dat de directeur-generaal der posterijen, meer zelfstandig als leider van dat belangrijke staatsbedrijf moet optreden. Hierin ligt z. i. geen beperking van de verantwoordelijk heid van den Minister. De heer Van Sasse van Ysselt kwam ook op tegen het gedoe van de post administratie in verband met het uitgeven van gelegenheidspostzegels. De heer Heemskerk drong er op aan terug te komen op de intrekking van het verbod van het in dienst blijven van ge huwde vrouwelijke ambtenaren. De heeren Ruys en Schokking sloten zich hierbij aan. De heer Van Roodhuijzen opperde ook bedenkingen tegen de intrekking van het verbod, tenzij een zoodanige regeling wordt getroffen, dat het huwelijk niet tot een caricatuur wordt gemaakt. De heer Van Limburg huldigde den Minister voor de intrekking van het verbod. De Tweede Kamer heefl Maandag avond het z.g. „Salaris-wetje", tot ver betering van de positie der onderwijzers, afgehandeld. De eindstemming zal later plaats hebben, maar de aanneming ervan is zeker. En de Eerste Kamer zal wet hetzelfde doen. Veranderingen in het oorspronkelijk ont werp zijn er niet gekomen. Daarin wordt nu, volgens mededeeling in De Tijd, het volgende bepaald: le. Omtrent de onderwijzers. De aanvangsjaarwedde, f 500, blijft. De vier verhoogingen, om de vijf jaar, thans elk van f 50, worden: f 100, f 75, f 75, f 75. Nu bedragen de minima: f 500, f 550, f 600, f 650 en f 700; zij zullen wordenf 500, f 600, f 675, f 750, f 825. 2e. Omtrent de hooiden van scholen. De hoofden van scholen ontvangen nu eveneens vier periodieke verhoogingen, telkens na vijf dienstjaren als hoofd der school. Een onderwijzer, die, met tien dienstjaren, als hoofd der school wordt benoemd, begint dus voor de periodieke verhooging van voren af aan te tellen. Dit zal nu anders worden. Ook voor het hoofd zullen de dienstjaren als onder wijzer meetellen. Wie dus na vijftien dienstjaren als onderwijzer tot hoofd benoemd wordt, kan niet op het minimum salaris als hoofd worden aangesteld, maar ontvangt reeds dadelijk drie verhoogingen boven het minimum. Het eenig onderscheid met de onderwijzers is, dat de hoofden niet de voor de onderwijzers voorgeste de verhoogingen van f 100 en drie keer f 75 zullen ontvangen, maar vier keer f 50. Een tweede positie-verbetering, niet voor alle, maar toch voor veel hoofden is, dat de laagste categorie vervalt en met de daaropvolgende wordt samengesmolten. M. a. w. de hoofden, wier aanvangsjaar- wedde thans op f 750 is bepaald, komen op f 850, het minimum der tweede klas. En daar gewoonlijk een onderwijzer tot hoofd zal worden benoemd, als hij reeds vijf dienstjaren heeft, komt het hierop feitelijk neer, dat de minimum-aanvangs- jaarwedde der hoofden van scholen in de laagste klas uiterst zelden minder dan f 900 zal bedragen. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag over zijn begrooting deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken o.a. het volgende mee: Omtrent de pensioneering van gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen is in beginsel overeenstemming gekregen met den Minister van Financiën. De Minister vleit zich met een voor staat en gemeente niet te bezwarende regeling. Zooveel mogelijk zal bespoedigd worden de indieningvan een wetsontwerp, houdende regeling van de banken van leening. Een wettelijke regeling van de levens verzekeringmaatschappijen is in voor bereiding, en hoopt men in 1908 in te dienen. Sinds eenigen tijd heeft een wets ontwerp tot herziening der armenwet het departement verlaten. Het wetsontwerp inzake saccharine is gereed. De betrokken Ministers overleggen nog samen. Spoedig zal een wetsontwerp het depar tement kunnen verlaten, houdende verbod van absinth. Rotterdam, 4 Dec. Dat geld niet immer geluk brengt, heeft de korte, maar tragische geschiedenis van het armhuismannetje H. J. Kuipers, verpleegde in het Stedelijk Armhuis in de Oostervantstraat, bewezen. Een maand geleden vernam Kuipers, dat hij zou erven en dat het bedrag f 1200 zou zijn. Nou, dat kèn-je begrijpen! Zoo rijk en dan in 't armhuis, nee hoor, dat ging niet. En ons baasje nam zijn congé. De centen waren er nog wel niet, maar het was zeker, dat hij zc zou krijgen. Daarom waren er wel goeie menschen, die tegen een matige woekerwinst wat voor schoten. Kuipers moet geleend hebben, want hij heett dien tijd geleefd en gezwierd. Maar de pret heeft niet lang geduurd. Vanmorgen om 7 uur werd zijn lijk uit de Cootvest opgehaald. Hij was bijziende en is vermoedelijk gisteravond te water geraakt. Twee honderd Ca'.andstraters hebben, wegens de mishandelin waaraan zij bloot staan, een adres aan de Koningin gericht, waarin zij aandringen o[ bescherming van lijf en goederen, hun bij art. 4 der Grond wet gewaarborgd. De mishandeling van Calandstraters is aan de orde van den dag. Ook gisteren zijn er weer gevallen van mishandeling voorgekomen. Maar nu door het ruwe op treden van de zijde der voormalige stakers het politie-toezicht aan de havens weer verscherpt is, zoekt men het meer naar de binnenstad. De Calandstraters J. B. Loman en A. Quack werden gisterenavond op den Nieuwen Binnenweg door een troep boot werkers aangevallen, waarbij beiden met een ploertendooder op het hoofd geslagen werden en wonden opliepen, die in het Ziekenhuis moesten worden verbonden. Kort daarna had een dergelijke aan randing plaats voor pand 26 aan den Schiedamsche Singel. De Calandstrater Arie Broekhuizen begaf zich van zijn werk huiswaarts, toen hem ter hoogte van ge noemde plaats, eenige gewezen stakers vooruit liepen, die hem goed opnamen. Daarop bleven zij staan, zoodat B. weer passeerde. Een der laffe kerels liep den Calandstrater nu op de teenen achterop en loste toen een revolverschot op hem. Door op 't laatste oogenblik een afwerende beweging met de linkerhand te maken, kreeg B. den kogel in den linker-onderarm. In het Ziekenhuis werd hij voorloopig verbonden. Jammer genoeg, zijn de geweldplegers weer onbekend gebleven. De politie in deze stad heeft tijdens de werkstakingen 200 revolvers en meer dan 1000 scherpe patronen in beslag genomen. Van wie Wat wilde men met die revolvers, met die patronen? Branie maken, enkelen, zeer zeker. Zich als „onderkruiper" verdedigen, anderen! Maar ook aanvallen, bedreigen althans En zeer ernstig bedreigen ook, aangezien op elke revolver vijf scherpe patronen bleken te passen. Dat is, dunkt ons, een zeer ernstig ver schijnsel. Een jaar of 10, 20 geleden hoorde men, dat bij groote werkstakingen in het buitenland, in Pennsylvanië, in de Borinage schietwapens te pas kwamen. Toen heette het: „Zoo iets kan bij ons niet gebeuren". En zie bij een niet bizonder onorde lijke staking in een tamelijk kalmen lijd worden nu 200 revolvers in beslag genomen en blijven er wellicht drie of vier maal zooveel in de zakken verborgen. Alleen wie de politiek van den vogel struis voorstaat, kan de ernst van dit bericht ontkennen. Voor ieder ander moet het stemmen tot nadenken, ook over deze kwestie: Hoe komt het, dat zooveel revolvers (3 of 4 maal 200 wellicht) kunnen gekocht worden, zonder dat dit in een betrekkelijk niet zoo groote stad als Rotter dam in den kijker loopt? Of heeft men ze niet nu gekocht? Dinteloord. Met den 6en dezer te be ginnen zal de „Wintercommissie" gedurende de wintermaanden weder har wekelijksche bijeenkomsten houden in de consistorie kamer der Ned. Herv. Ke k. De be'ioettigen, uitsluitend leden dier kerk, vinden dan weder gelegenheid hunne nooden en behoeften ken baar te maken en giften te ontvangen, in den vorm van brandstoffen, brood, vleesch enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1