Zaterdag 30 November 1907. Derde Blad. RECLAMES. (Z ieriltzseesclie Courant). Ons groot debiet in Zeeland en Z.-Holland Nationale Militie. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8546. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSn, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Hel Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. —5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. oodzaakt ons in steeds ruimer kring onze oordeelige aanbiedingen bekend te maken. Ons 35 Guldens 2-persoons Veeren- iedstel, bestaande uit: 2-pers. Bed, Peluw, Kussens1 mooie zware gewatteerde -pers. Deken, 1 zware 2-pers. Wollen- en en mooie witte Molton-Deken, een paar inke Stroomatrassen en een waschechte vertrek voor Bed en Peluw. In de pro- incieZeeland alleen meer dan 1000 geleverd, evering meest franco Rotterdam of volgens pgave, doch één véér franco. Betaling bij ntvangst. Doet uw voordeel. y>j SNEEK. VRAAGT PRIJSCOURANT. Onderzoek geoefendheid van otelingen en Adspirantenvrijwiiligers voor het Reservekader. De BURGEMEESTER van Zierikzee jaakt bekend, dat de hem, door den ommissaris der Koningin in Zeeland, tcgezonden „Algemeene regeling" luidt: PROVINCIE ZEELAND. Algemeene regeling van het onderzoek, edoeld bij 19 der beschikking van en Minister van Oorlog, d.d. 10 Juni 907, He Afdeeling, No. 263 (St. Crt. no. 138) n bij de beschikking van den Minister an Oorlog, d.d. 26 Augustus 1904, Vlie fdeeling, No. 227, naar de geoefendheid bn lotelingen, die dingen naar het bewijs, etzij voor militaire bekwaamheid, hetzij oor lichamelijke geoefendheid, dan wel oor beide (art. 104 der Militiewet 1901), n van het onderzoek naar de geoefendheid an jongelieden, die dingen naar het getuig- :hrift, vereischt tot het aangaan eener erbintenis bij het reservekader, hetzij der ïfanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel er Genie. l. Het onderzoek, bedoeld sub a en b, wordt ehouden in het tijdvak van en met 3 tot en èt 16 Januari 1908. 2. [j Het onderzoek loopt voor eiken deelnemer in }n dag af en wordt gehouden: te MIDDELBURG voor jongelieden uit de 2 meen ten Aagtekerke, Grijpskerke, Ritthem, ïrnemuiden, Westkapelle, Vlissingen, Mcliskerke, iggekerke, Middelburg, Vrouwenpolder, St.-Laurens, 'ostkapelle, Zoutelande, Serooskerke(opWalcheren), 'oudckerke, Veere, Domburg, Nieuw- en St.-Joos- nd, Oost- en West-Souburg te OOES voor jongelieden uit de gemeenten I aarland, Colijnsplaat, Wissekerke, Kats, Kortgene, 'attendijke, Goes, Wolphaartsdijk, Wemeldingc, j [loetinge, 's-Heer-Arendskerke, Kapelle, IJerseke, 'cinkenszand, 's-Heer-Abtskerke, Schore, 's-Heeren- oek, 's-Gravenpolder, Nisse, Kruiningen, Ovezande, 'rabbendijke, Waarde, Hoedekenskerke, Borsselen, illand-Bath, Oudelande, Driewegen, Ellewoutsdijk te IJZENDIJKE voor jongelieden uit de ge- leenten Aardenburg, Biervliet, Breskcns, Groede, 'oofdplaat, Nieuwvliet, Cadzand, Retranchement, uidzande, Schoondijke, IJzendijke, Oost burg, Vaterlandkerkje, Sluis, Philippine, St .-Kruis, Eedc te NEUZEN voor jongelieden uit de gemeenten xel, Boschkapelle, Ossenisse, Hontenisse, Hengst ijk, Neuzen, Graauw en Langendam, Hoek, Zaam- 'ag, Stoppeldijk, Hulst, Clinge, St-Janssteen, Vestdorpe, Koewacht, Zuiddorpe, Sas-van-Gent, Overslag; te ZIERIKZEE voor jongelieden uit de gemeenten t.-Annaland, Brouwershaven, Bruinisse, Renesse, Xlkerzec, Noordwelle, Zonnemalre, Ellemeet, Haani- 'ede, Serooskerke (op Schouwen), Dreischor, foordgouwe, Kerkwerve, Burgh, Nieuwerkerk, 'ierikzee, Oosterland, Ouwerkerk, St.-Philipsland, tavenlsse, Oud- Vossemcer, St.-Maartensdijk, Poort- p'et, Scherpenisse, Tholen, Duivendijke. 3. Tot het onderzoek worden uitsluitend toegelaten a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1908; b. de lotelingen der lichting 1907, die, ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van Artikel 99 der Militiewet 1901, in 1908 worden ingelijfd; c. de reeds ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste-oefening, die, om in aanmc-'-:ing te kunnen komen voor verlenging van uitstel, in verband met de bepaling van het op twee na laatste lid van Artikel 92 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230), zooals dit art. is gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 17 October 1904 (Staatsblad no. 234), hun bewijs van voorgeoefendheid wenschen te vernieuwen; d. jongelieden, adspiranten-vrijwilliger voor het reservekader der Infanterie, Vesting-Artillerie of Genie; die zich overeenkomstig de ter zake van wege het gemeentebestuur op 1 December, of daags te voren gedane openbare kennisgeving, vóór of uiterlijk op den lOen December 1907, ter secre tarie van de gemeente, waar zij woonachtig zijn of verblijf houden, tot deelneming aan het onder zoek hebben aangemeld. Zij, die bij de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht een „schietbewijs" hebben verkregen, leggen dit bij de aanmelding over. 4. Op den 15en December 1907 of daags te voren worden de opgaven, ingericht volgens de hierbij gevoegde modellen A, B en C, houdende de namen en voornamen van hen, die overeenkomstig het in 3 bepaalde, zich hebben aangemeld, ingezonden door de Burgemeesters der gemeenten, aan den Commandeerende-Officier van het 3e Regiment Infanterie te Bergen-op-Zoom. 5. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 28en December 1907 van den Voorzitter der betrokken Commissie van onderzoek, ter alge meene bekendmaking op 31 December of daags te voren, eene opgaaf van den datum en het uur waarop, zoomede van de gemeente en de localiteit waar de lotelingen en jongelieden c. q. elke der bij de opgaaf aangewezen ploegen voor het onderzoek moeten aanwezig zijn. 6. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 20en Januari 1908 van den Voorzitter der be trokken Commissie van onderzoek de Bewijzen, bestemd voor de lotelingen, die bij het onderzoek aan de eischen hebben voldaan, zij stellen deze Bewijzen vóór of op den 23en Januari d. a. v. voor belanghebbenden verkrijgbaar ter gemeente- secretairie. De Voorzitter der Commissie van onderzoek doet van dit laatste, onder vermelding van data en plaats, bij gelegenheid van het onderzoek mededeeling aan de belanghebbenden. Zierikzee, den 30 November 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. AMERIKA. Carnegie heeft een pensioen van 80 gulden per maand vastgelegd op Ida Lewis Wilson, de dochter van een vuurtoren wachter te Lime Dock bij Newport, in den staat Rhode Island. Zij roeide, zeilde en zwom voortreffelijk en heeft tal van drenke lingen gered. Nu is zij 66 jaar. Rockefeller heeft twee-en-een-half millioen dollar gegeven aan het instituut voor geneeskundige onderzoekingen, dat hij in 1901 gesticht heeft. De directeuren zijn vrij om de som te besteden, zooals zij dat het beste vinden. Bij een brand in een New-Yorker huurkazerne zijn 13 personen, meerendeels Italianen, om het leven gekomen. Te New-York heeft een matroos, zekere Corcoran, zich bij de autoriteiten beklaagd over een wreede behandeling, welke hij heeft moeten ondergaan aan boord van een Amerikaansch koopvaardij schip. De man had zich, toen het schip ergens in de tropen was, schuldig gemaakt aan een geringe overtreding. Hij werd toen, op last van den kapitein, aan het dek vastgeketend, zoodat hij letterlijk geen vin verroeren kon. Hij werd zoo vijf en dertig dagen gelaten. Al dien tijd bleef de ongelukkige vastgeklonken aan het dek. Geen ander voedsel dan water en brood werd hem verstrekt; en vooral van de verzengende stralen van de tropenzon had de man afschuwelijk te lijden. Een noodlottige brand heeft 't groote warenhuis van Windhorst te Cincinnati verwoest, waarbij verscheidene menschen het leven hebben verloren; het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. De brand brak Dinsdagavond om 8 uur uit in één der étalagekasten, door kortsluiting van de electrische geleiding. De uitstalling en het geheele lokaal, waar de brand ontstond, waren vol neteldoek, kant, gaas en andere licht brandbare stoffen, zoodat in enkele seconden de vlammen overal om zich heen grepen. Het gebouw was 6 ver diepingen hoog, alle verdiepingen waren tot magazijnen ingerich, en op dit uur van den dag waren er honderden koopsters. De brand was in de benedenverdieping uitgebroken en met ijzingwekkende snel heid breidde het vuur zich uit naar de hooger gelegen verdiepingen, zoodat binnen eenige minuten de vlammen uit de eerste, tweede en derde verdieping sloegen. Het gebouw was van houten en zeer oude trappen voorzien, die al dadelijk in brand stonden en weldra instortten, voordat de menschen op de bovenverdiepingen tijd hadden om te vluchten. Zeer velen konden slechts het leven redden door een sprong uit de vensters. De omwonenden en voorbijgangers spreidden op straat dekens en zeilen uit om de vallenden op te vangen, maar niettemin werden ver- scheidenen in den val zwaar gewond. Een dame, die op het hoofd neerkwam, bleef dood liggen. Uit de 4e verdieping sprongen 15 verkoopsters, die allen zwaar gewond zijn. Toen de brandweer kwam was het gebouw reeds reddeloos verloren en het duurde niet lang of het stortte in. Van het magazijn-personeel zijn er 10 omgekomen. Hoeveel koopsters het leven lieten zal eerst later zijn vast te stellen, wanneer de aangiften der vermissing zijn geschied. ITALIË. Wat in Italië ook goedkoop mag zijn, men moet er zuinig wezen met melk, koffie, suiker, zout en lucifers. Melk kost er 20 cts. de liter, koffie 1 1,25, suiker 85 cts.zout 30 cis. het pond, en lucifers 5 cts. per doosje. ENGELAND. Een groote brand heeft deze week te Londen gewoed in één der uitgestrekte magazijnen der stad. Het was in 't magazijn van Gamage, waar een groote hoeveelheid speelgoed voor de komende Kerstdagen opgestapeld lag. Heel spoedig stond het geheele gebouw in vlammen en terstond waren een macht van spuiten en ladder wagens aanwezig. De brandweer deed haar plicht uitnemend, maar kon niet beletten, dat het gebouw grootendeels afbrandde. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 30,000 pond. FRANKRIJK. Ongeveer een maand geleden verdween een zekere Maurice Wolf, gérant van het verkoophuis Archimbaud te Clermont-Fer rand, plotseling uit die slad, befaamd door de kerkdiefstallen van Thomas en wel met medeneming van een honderdduizend francs uit de kas van zijn patroon, en diens 18- jarige dochter. Er werd geen klacht ingediend, en de vlucht werd geheim gehouden. Maar dezer dagen kwam Wolf onver wacht te Clermont-Ferrand terug, en schoot zich op den drempel van zijn woning een kogel in de keel. Men bracht den zelfmoordenaar naar het ziekenhuis, maar hij heeft nog geen enkele bizonderheid omtrent zijn vlucht en het gestolen geld kunnen geven, en men tast geheel in het duister aangaande de vraag wat er van mejuffrouw Archim baud is geworden. DUITSCHLAND. Betram, de bekende Wagner-zanger, heeft zelfmoord gepleegd. Sedert den dood van zijn vrouw, die bij de ramp van de „Berlin" aan den Hoek van Holland om kwam, leed de zanger aan toenemende zenuwaanvallen. In een vlaag van waanzin heeft hij te Bayreuth een eind aan zijn leven gemaakt. In Duitschland bemoeit de staat zich ook met het verschaffen van gezonde woningen aan arbeiders. Op de nieuwe rijksbegrooting is daarvoor thans een bedrag van 4 millioen mark uitgetrokken. Pruisen heeft sedert 1895 daarvoor reeds 89 millioen uitgegeven. Niettegenstaande de prijzen voor tusschendekspassagiers op de booten van Hamburg naar Amerika en omgekeerd met 10 dollars zijn verhoogd, stijgt de terug keer van landverhuizers zeer sterk. Er hebben zich te Hamburg reeds 100.000 landverhuizers meer aangegeven dan ver leden jaar. Een te Hamburg wonende vrouw had zich zoo sterk voorgesteld, dal op haar achtste lot in een groote loterij een prijs zou vallen, dat zij op den laatsten trek kingsdag, toen het zeker was, dat haar nummer er met een niet was uitgekomen, krankzinnig werd. Zij verkeerde nog steeds in het vaste idee, dat zij een hoogen prijs gewonnen had, en kocht mooie meubels, horloges en kostbare kleederen, ook huurde zij een in verhouding tot haar inkomsten veel te groot huis en betaalde een maand huur vooruit van haar spaarduitjes en van geld, dat zij links en rechts had geleend. Op voorstel van haar kinderen, is de vrouw thans in een krankzinnigen gesticht geplaatst. De Bert. Loc. Anz. deelt mede, dat men te Berlijn in het huis van het sociaal democratisch lid van den Raad, Emil Kerfin, een grooten voorraad wapenen en geschriften gevonden heeft, dieaan Russische sociaal-democraten toebehoorde. Behalve een meubelwagen vol drukwerk, werden een kist met parabellum-pistolen en 3000 daarbij behoorende patronen in beslag genomen. Deze laatste patronen zijn voorzien van dum-dum kogels. Verder werden nog een motor en batterijen ge vonden met geleidingen voor het doen springen van mijnen. Merkwaardig was ook een soort van overhemden, die dienden om wapenen en drukwerk onder de kleederen te verbergen bij het smokkelen daarvan over de grenzen er werden er een groot aantal gevonden, gevuld en wel, gereed om over de grens gedragen te worden. Het sociaal-democra- lische gemeenteraadslid verklaart niets van al die contrabande afgeweten te hebben. Hij had sedert Juli 1904 de kamer in zijn huis, waar dat alles was ontdekt, verhuurd aan een zekeren Fritz Warschawski, die expediteur was. Volgens Kerfin zou ook Warschawski niets geweten hebben van den gevaarlijken inhoud der in beslag genomen kisten. BELGIË. Reizigers, die dezer dagen met de post boot te Antwerpen uit den Congo zijn aangekomen, brengen weinig bevredigende berichten omtrent den toestand in het Mongallogebied, waar nog steeds onrust heerscht. Verschillende inlandsche soldaten, die met opdrachten tot de stamhoofden kwamen, zijn vermoord en opgegeten. Drie hoofden, die zich daaraan schuldig hadden gemaakt, zijn gevangen genomen. Ook in het Fransche Congo-gebied hebben verstoringen der orde plaats ge grepen. Het assisenhof van Brabant houdt zich sedert Maandag bezig met een drama, waarvan twee 17-jarige kinderen de hoofd personen zijn. De beschuldigde is Maurits Verstraeten, een handelsreiziger. Hij had kennis aan geknoopt met Louise van den Bogaert, woonachtig te Laken, en was met haar naar Parijs gevlucht; na eenige dagen keerde het paar echter reeds weer, van alle geldmiddelen ontbloot, naar Brussel terug. In den nacht van 28 op 29 Mei bevonden zij zich in het park van Koekelberg, zittend op eene bank. Maurits schoot toen twee kogels in het hoofd van Louise en ging zich vervolgens bij de politie aangeven. Hij verklaarde, met zijne minnares over eengekomen te hebben, haar eerst te dooden en zich vervolgens te zelfmoorden, doch dat hem hiertoe op het laatste oogen- blik de moed ontbroken had. Het slachtoffer is eerst zeven weken later aan de gevolgen harer wonden bezweken. Antwerpen, 27 Nov. De „Vereeniging tot bescherming van den arbeid in de haven" hield hedenmiddag een vergadering, om verschillende door de werklui geformu leerde eischen te bespreken. Besloten werd, voortaan aan de arbeiders ook loon uit te betalen voor den tijd, noodig om de gereedschappen en machines 's morgens uit de bergplaatsen te halen en ze naar de plaats te brengen, waar de arbeid wordt verricht. Gewoonlijk is daartoe driekwart uur noodig. Morgen zal de ver eeniging de looneischen behandelen. Bij de behandeling Woensdag voor het hof van appél te Brussel van het hooger beroep, door de schuldeischers van prinses Louise ingesteld tegen het uitstel van den verkoop der juweelen van wijlen de Koningin, is diepe indruk gemaakt door het betoog van den advokaat van prinses Louise, mr. Jaspar. Deze wees er op, dat de schulden, waar voor de prinses nu vervolgd wordt, aan gegaan zijn tijdens haar huwelijk met den prins van Coburg, zoodat deze als echtgenoot ze eigenlijk moest betalen. Toen hij tegen haar een mandaat tot opsluiting in een gesticht verkreeg, betaalde hij de helft der schulden, en stelde de andere helft op haar rekening, te betalen bij overlijden van één harer bloedverwanten. Nadat de prinses uit het gesticht ontsnapt was, had ze eerst geen cent, en moest ze leenen om te leven. Het daarop door haar vader aan haar toegestane jaargeld werd gestort bij haar rechtsgeleerden. Ze woont nu bekrompen in drie kamers van een hotel. Haar vroegere man betaalt niets. Van 't proces van de juweelen hoorde ze eerst, toen de datum van verkoop was vast gesteld en het onmogelijk was bijtijds hulp te zoeken. Daarom vroeg ze nu uitstel. De advokaat keurde het sterk af, dat men familiestukken onder den hamer zou brengen. Laat men beginnen met de gelds waarden in portefeuille, die voldoende zijn. De prinses wil alles doen om een schandaal te voorkomen. Dinsdag is de tegenpartij aan het woord. NEDERLAND. Winterswijk, 27 Nov. De 29-jarige jongedochter Ubbink alhier is hedennacht, door het in vlam raken der dekens, ver brand. Het verkoolde lijk werd door haar broeder gevonden. Amsterdam, 28 Nov. Een droevig ongeluk is gisterenmorgen op het hoofd postkantoor alhier gebeurd. Een schoonmaakster, die bezig \yas de glazen overdekking schoon te maken boven het in de vestibule afgesloten gedeelte voor het publiek telefoonstation, is daar voorover door een ruit gevallen. De val was niet hoog, nog geen drie meter, maar doordat de vrouw voorover viel op haar hoofd, waren de gevolgen zeer ernstig. Zij kreeg een schedelbreuk en was bijna terstond dood. Er werd nog een dokter gehaald, maar diens hulp kon niet meer baten; het leven was reeds geweken. 't ls een in-droevig geval. Het werkzame vrouwtje, wier man, een beeldhouwer, thans zonder werk is, en die voor een viertal nog heel jonge kinderen te zorgen heeft, was kort geleden voor vast als schoonmaakster aangesteld op een be hoorlijk weekloon en zij was voor die aanstelling, waardoor zij haar gezin in deze moeilijke tijden zoo goed en kwaad als 't ging op de been kon houden, zoo blij geweest als een kind. En nu opeens dit droevig einde. Het adres van het beklagenswaardig gezin is P. de Gruijl, Egelantierstraat 110. Wat bij dit geval weer zoo pijnlijk trof, was de onvoldoende gelegenheid, welke er van Gemeentewege bestaat voor het vervoer van lijken. Met de politiebrancard mag dat niet, schijnt hetde lijkenmand is er voor aangewezen, maar dit is toch wel de meest troostelooze en lugubere wijze om een gstorven persoon te vervoeren. 't Duurde dan ook een geruimen tijd, voordat men na veel telefoneeren eindelijk de beschikking kreeg over een raderbaar, die heel uit de buurt van het Wester plantsoen moest komen. Daarmede is het lijk der vrouw naar haar woning in de Egelantierstraat gebracht. Ten postkantore werden in den loop van den dag inzamelingen gehouden voor de nagelaten betrekkingen van de arme vrouw. Teneinde aan de werkloosheid alhier zooveel mogelijk tegemoet te komen, zal vanwege de gemeente voor f 400.000 aan verschillende werken worden besteed, die voor het volgend jaar bestemd waren. De werkeloosheid onder de diamant werkers neemt toe. Woensdag klom hun aantal van 1969 tot 2751. Het vooruitzicht blijft ongunstig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9