ZIERIKZEESCIIE Zaterdag 30 November 1907. WW Koopt uwe ST.-NICOLAAS-CADEAUX in O S T M E IJ ER s meest gesorteerde Magazijnen Eerste Blad. (Z ieriU.zeesch.e Cour an t). Uit Stad en Provincie. NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8546. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit rie bladen. Zierikzee, 29 Nov. De heer B. ten we, voorheen leeraar in de gymnastiek n de Hoogere Burgerschool alhier, thans s zoodanig aan het Gymnasium te Haarlem rbonden, heeft, naar wij van vertrouw de zijde vernemen, het voornemen op vat om dezen winter te dezer stede een jordracht over het menschelijk lichaam et lichtbeelden te houden, in denzelfden est als indertijd door hem te Mid- :lburg met groot succes geschied is. zijn laatste voordracht te Middelburg as de zaal eivol. Zijn voordrachten elen blijkbaar in den algemeenen smaak, jat niet te bevreemden iswanneer en weet, dat de. heer B. ten Have de ive bezit zijn onderwerp „het menschelijk thaam" in populairen, hoogst bevattelijken mn in te kleeden, zoodat een ieder in aat is hem te volgen. De lichtbeelden, e daarbij vertoond worden, verhoogen et weinig het aantrekkelijke van zijn de. Daar de heer B. ten Have in onze ïmeente geen onbekende is, zoo twijfelen ij niet, of deze mededeeling zal met innig moegen door velen worden vernomen. Woensdagavond trad in het Departe- ent Zierikzee der Maatschappij van ijverheid, ten huize van den heer Van ieteren op de Appelmarkt als spreker de heer M. T. van Staalen van Drei- :hor, die tot onderwerp van zijn voor- racht gekozen had „De Nieuwe Woning", engevolge van een dwaling omtrent het jdstip van aanvang der vergadering listen wij tot ons leedwezen de inleiding er voordracht. In zijn rede besprak breker in verband met artikel drie der /oningwet, de woningtoestanden, knoopte aaraan vast historische beschouwingen zijn persoonlijke opvatting, waarbij ij voornamelijk deed uitkomen, dat wij it onze woningen niet mogen weren het cht der zon, dat alle bacteriën doodt, en at wij tot verversching zooveel mogelijk ïoeten binnenlaten de frissche buitenlucht, elijk men o. a. te Davos doet, waar de lenschen met open vensters slapen. Hij af, na de vochtigheid in nieuwe woningen erklaard te hebben, praktische wenken, meinde die te verdrijven. Spreker hel- erde het gesprokene met proeven op. ian het hierop gevolgd debat werd deel- ;enomen door de heeren jhr. De Muralt n den arts S. J. P. Regensburg, die, ioewel het gesprokene waardeerend, in ommige opzichten met den geachten preker van gevoelen verschilden. Na epliek en dupliek, dankte de voorzitter, Ie heer Ch. W. Vermeys, den spreker 'oor zijn belangwekkende voordracht. Hij ïad geen groot, maar een dankbaar audi- orium gehad. Spreker heeft aangetoond, iat de regeering met haar Woningwet een ïeilzaam werk verricht heeft, want dat icht, lucht en droogte in de woningen ïit een hygiënisch oogpunt noodzakelijk :ijn. In de Woningwet zijn de voorwaarden ipgenoemd, waaraan een woning, die ge- louwd wordt, voldoen moet, en regelen >esteld ten aanzien der verbetering van iiude woningen. De voordracht van spreker evert het bewijs, dat wij weer op ons eiland Bemand hebben, die zich niet beperkt tot lijn vak, maar die ook doordringt tot het geen daarbuiten ligt, en de resultaten van lijn studie in wijder kring verspreidt. Hij hoopt, dat spreker, die belangeloos zijn voordracht hield, meermalen in het Departe ment als spreker moge optreden. (Applaus). Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. in een Dinsdagavond te Terneuzen gehouden vergadering van de onlangs opgerichte Oranje-vereeniging", werd bij acclamatie tot eere-voorzitter benoemd de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Naar het ziekenhuis te Terneuzen is Dinsdag overgebracht een jongeman, wonende te Rotterdam, die te Terneuzen in het ruim van een schip was gevallen en ernstig inwendig werd gekneusd. Te St.-Kruis (bij Aardenburg) is door onbekende oorzaak het landbouwschuurtje van den koehouder F. Beun verbrand. De oorzaak is onbekend. in het Nauw van Bath heeft men Dinsdagmorgen een mosselvaartuig zien drijven met de kiel omhoog. Daar ver schillende daar gepasseerde schepen nood kreten hebben gehoord, is nog getracht hulp te verleenen, o. a. door het stoom schip „Guildhall", vermoedt men dat 'het vaartuig door den hevigen wind is om geslagen en de opvarenden de mossel booten zijn gewoonlijk met twee koppen bemand zijn verdronken. Noordwelle. Maandagavond hielden de leden van het alhier bestaande zeer gunstig werkende ziekenfonds voor werklieden „Eendracht maakt Macht" de gewone jaar vergadering. Uit het verslag van den boekhouder, den heer J. P. Hollestelle, bleek, dat het ledental, in 1906 met 43 begonnen, op het eind van het jaar met 7 vermeerderd was en alzoo 50 bedroeg. Verder bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 970,46, de uit gaven f 58,44, zoodat een saldo van f 912,02 in kas is. Voor de accurate boek houding en het keurig verslag werd den ijverigen boekhouder, bij monde van den voorzitter, dank gebracht. Bruin/sse. De Jongelingsvereeniging „Obadja" vierde deze week onder leiding van haren voorzitter, ds. Waardenburg, met opgewektheid haar eerste jaarfeest. Toespraken, zang en voordrachten wis selden elkaar af, zoodat de aanwezigen een recht genoegelijken avond doorbrachten. Zijpe. Bevorderd tot machinist op een sleepboot te Rotterdam de heer A. Corbijn, thans stoker op de stoomboot „Minister van der Sleijden" alhier. De R. T. M. verliest in Corbijn zeker een bekwaam stoker. Oud-Vossemeer. Men is thans ook begonnen met de werkzaamheden tot ver hooging en verzwaring van een gedeelte van den zeedijk van den Hollarepolder. Daardoor zullen alle bedreigde punten van de zeedijken van de polders onder deze gemeente in goeden staat van tegenweer gebracht zijn voor eventueel komende stormvloeden. Naar wordt medegedeeld, zal in de verdronken polders onder deze gemeente in den loop van dit seizoen nog geen drijfjacht worden gehouden, omdat de wildstand nog niet van dien aard is, dat dit met succes zou kunnen geschieden. Ook heeft men geen patrijzenjacht ge houden. Waarde. Mej. C. W. Blok, geb. alhier, thans verloskundige te Scherpenzeel, on langs als zoodanig benoemd te Breukelen- St.-Pieter, is nu mede benoemd voor Breukelen en Nijenrode. Middelburg. De IJsclub „Middelburg" alhier hield Woensdagavond eene alge- meene vergadering. Het bleek dat de toestand van de vereeniging verre van gunstig is te noemen. Wel vermeerderde het laatste jaar het aantal leden van 261 tot 265, doch de uitgaven die de vereeni ging gemaakt heeft voor het exploiteeren van de baan en het organiseeren van feestelijkheden, worden op verre na niet gedekt door de inkomsten. Er is dan ook thans een tekort van ongeveer f 380. Het bestuur, van meening dat deze toestand niet toelaat opnieuw te contracteeren voor het onder-water-zetten van de tot nog toe als ijsbaan gebruikte weide, kwam dan ook met een voorstel ter tafel de contributie te verhoogen. Nadat er op gewezen was, dat deze verhooging eigen lijk pas het volgende jaar een punt van bespreking kan uitmaken, werd goed gevonden een circulaire aan de leden te richten, waarin de toestand der vereeni ging zal worden uiteengezet en vrijwillige bijdragen zullen verzocht worden om het tekort te dekken. In een binnenkort te houden algemeene vergadering zal dan worden medegedeeld welk resultaat deze poging tot versterking der kas heeft opgeleverd. De miliciens der lichting 1907, die hun eerste oefeningstijd hebben volbracht en niet bestemd zijn voor de eerste ploeg van het blijvend gedeelte, vertrekken morgen, 30 November, met groot verlof, Zij, die voor eigen rekening wilden ver trekken, keerden reeds heden, Vrijdag, naar hun haardsteden terug. Vlissingen. Het plaatselijk watersnood comité, alhier opgericht als een gevolg van den bekenden watervloed van 12 Maart 1906, heeft gistere.(Woensdag middag ten raadhui ze zijn slot-vergadering gehouden, onder presidium van den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de totale in komsten hebben bedragen f 70406.16 en de uitgaven f 70383.47, zoodat er een batig slot is van f 22.69, welk bedrag geschonken wordt aan de Vereeniging „Hulp in Nood". De voorzitter bracht een woord van dank zoowel aan den penningmeester, de heer C. A. Kalbfleisch, als aan den secre taris, de heer mr. F. S. Witteveen, voor het geen zij hebben gedaan, en ook de leden bracht hij dank voor hun medewerking. Daarna werd de commissie ontbonden verklaard. De directeur-generaal van Staats spoorwegen heeft bij dienstorder eervol doen vermelden, o. m. den machinist P. R. Paulus te Vlissingen voor betoonde op lettendheid, en den telegrafist P. Boone te Arnemuiden voor betoonde eerlijkheid. De tijdelijke lokalen, welke thans voor de R.-K. meisjesschool te Vlissingen gebruikt worden, zoolang de in aanbouw zijnde school nog niet is voltooid en door den Hoofd-inspecteur voor de Volks gezondheid zijn afgekeurd, moeten vóór 1 December ontruimd zijn. Pogingen van het bestuur, om het aantal leerlingen met 50 procent te verminderen, door de ééne helft des morgens en de andere helft des middags onderwijs te geven, hadden geen succes. EERSTE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd het ongevallenverzekeringsverdrag met Duitschland goedgekeurd en, met 29 stemmen tegen 6, aangenomen de subsidie voor de Zuid-Amerika-lijn, dat bestreden werd door den heer Stork en verdedigd door de heeren Rahussen, Laan en den Minister van handel. De laatste deelde mede dat een Hol- landsche Lloyd tot stand zal komen, die 24 reizen per jaar zal maken, en drong op aanneming van de subsidie vooral aan ter bescherming van onze scheepvaart. Bij de interpellatie van den heer Van der Feltz over het blijvend gedeelte, die ten doel had den Minister van Oorlog ook den steun der Eerste Kamer voor zijn tijdelijk handelen te verleenen, zette de Ministter van Oorlog uitvoerig zijn be doeling met den tijdelijken maatregel uiteen, die alleen ten doel had behartiging der belangen van de miliciens, vooral van hen, voor wie de kans op het verlies van hunne betrekking groot was. Hij wenscht bekrachtiging door de Kamer van zijn handelwijze. Hierop stelde de heer Van der Feltz met andere leden een motie voor, waarbij de Eerste Kamer berust in het door de Tweede Kamer bij de motie-Tydeman uitgesproken oordeel, maar zich haar meening over het toegezegd wetsontwerp betreffende het blijvend gedeelte ten volle voorbehoudt. De heer Havelaar verklaarde zich, ook namens zijn vrienden, tegen de motie, die de regeeringsverantwoordelijkheid voor den maatregel op de Eerste Kamer over brengt. De Minister van Oorlog acht zich nu geheel vrij. Daarop stelde de heer 't Hooft een andere motie voor. Hierbij verklaart zich de Kamer onbevoegd om maatregelen aan te geven tot afwering der moeilijkheden. Deze motie werd ten slotte weer inge trokken. TWEEDE KAMER. in de Donderdag gehouden zitting werd de behandeling der Begrooting van Justitie voortgezet. De Minister beloofde aan de heeren Hugenholtz en Helsdingen te zullen onder zoeken, waarom te Rotterdam geen straf vervolging is ingesteld tegen Duitsche werklieden, die op weg naar Rotterdam baldadigheden pleegden. De Minister protesteerde echter tegen de beleediging, der justitie aangedaan door de bewering dat zij geen kiekeboe zou hebben gepleegd indien het, inplaats van onderkruipers, een gewonen armen staker of stakker had ge golden. Bij een volgende begrooting zal een voorstel worden gedaan betrekkelijk de reorganisatie van het korps maréchaussée, dat naar het inzicht der regeering een militair korps zal moeten blijven, met ver deeling der kosten tusschen de departe menten van oorlog en van justitie. Voor het rivier-toezicht wordt een speciale dienst ingesteld. Wijziging Wet Lager Onderwijs! Door de heeren Arts, Pastoors en Van Vliet is een amendement voorgesteld strek kende om te bepalen, dat voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan, met minder dan 5 dienstjaren, het tractement wordt bepaald op f 550 in plaats, gelijk het ontwerp voorstelt, op f500. RECHTSZAKEN. De Amsterdamsche rechtbank sprak Woensdag 1.1., wegens gebrek aan bewijs, vrij zekeren W., beschuldigd van poging tot moord op zijn meisje, aan den Omval aldaar, in den nacht van 26 op 27 Juni j.l. Het gerechtshof aldaar legde aan zekeren K. een gevangenisstraf van 3 jaar en 11 maanden op, wegens een poging tot moord op zijn vrouw, d.d. 6 Dec. 1906, door haar, na haar met een mes wonden toe gebracht te hebben, uit het raam der echtelijke woning in de Kromme Elleboog steeg aldaar te werpen. De procureur-generaal bij hetzelfde Hof eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank, waarbij G. K. tot 2 jaar was veroordeeld wegens poging tot moord op zijn meisje, den 28 Juli uit jaloesie gepleegd. Hij had haar onverhoeds een onbeduidenden messtek toegebracht. Beklaagde bleef op vrije voeten en later zijn beiden toch nog getrouwd. Het O. M. oordeelde, dat niettegenstaande deze krachtige verzoening, het recht zijn loop moest hebben. Dc rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak der graanhandelaar F. J. B. van Rijswijk, 71 jaar, en lid van den gemeenteraad, tegen wien door het openbaar ministerie veertien dagen ge vangenisstraf was geëischt in zake van openbare schennis der eerbaarheid. De rechtbank veroordeelde den beklaagde tot 14 dagen gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) een 16-jarigen jongen uit Goes, wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid, veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. KERKNIEUWS. Op het drietal bij de Geref. Gem. te Alblasserdam komt voor ds. W. H. Laman, pred. te Zierikzee. Beroepen naar de Herv. Gem. te Arnemuiden de heer P. van Toorn, cand. te Overschie. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. D. J. Karres, pred. te 's-Graven- hage, met eene leerrede over Jesaja 55: 5, deed Zondag ds. J. F. L. A. de Jagher, van Burgh overgekomen, zijne intrede te Doesburg met eene predikatie over Deut. 30 11—14. Naar wij vernemen heeft ds. C. L. J. Ruysch van Dugteren, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Oosterland, aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij op 15 Dec. a.s. zijn afscheid hoopt te preeken, wegens zijn aanstaand vertrek naar Trans vaal. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Oosterland (toez.) ds. J. J. Homburg te Groede. Nieuwerkerk. Bij de Woensdag ge houden stemming voor een lid in het kiescollege is nog geen beslissing gevallen; er moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. den Boer en P. C. Boogaard. Poortvliet, 29 Nov. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier de heer P. van Toorn, candidaat. St.-Maartensdijk, 28 Nov. Door kerkeraad en kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier werd heden tot ouderling gekozen de heer C. v. d. Hoek Michz. en tot diaken de heer L. Koopman. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. St.-Filipsland, 27 Nov. Bij de Ie Mid delburg gehouden aanbesteding van het verzwaren en verhoogen van den zeedijk van den Kramerspolder alhier, was inge schreven door: Dekker, Brouwershaven, voor f 1980 v. d. Velde, Bruinisse, - 1894 C. Romeijn, St.-Filipsland, - 1640 Wolfert, Hoek, - 1360 M. Quist, St.-Filipsland, - 960 Hak, Oud-Gastel, - 950 Het verzwaren van den dijk van den Willem Frederik Karelpolder: Dekker, Brouwershaven, voor f 6160 v. d. Velde, Bruinisse, '- 5497 Klos, Scherpenisse, - 4900 De Jonge, Middelburg, - 4660 C. Romeijn, St.-Filipsland, - 4378 Stuurman, Ammerstol. - 4288 Lindenberg, - 3975 Wolfert, Hoek, - 3170 M. Quist, St.-Filipsland, - 2893 Hak, Oud-Gastel, - 2883 Geluk, Tholen, 2579 De gunning is aangehouden. St.-Annaland, 28 Nov. Ten overstaan van Notaris B. J. Timmerman had op 27 dezer plaats de openbare verkoop van een hofstede met landerijen, toebehoorcnde aan den heer P. Bruijnzeel en kinderen alhier. Gekocht werd als volgt;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1