29 November a.s. Gesloten LEZING Onze Landbouwdieren St.-Nicolaas-Revue. ADVERTENTIEN. „Qur OwD"-VnlpeDhoDder, s G. W. RISCH. te Haamstede, bij J. Bom 1000 Kilogrammen ol mee on gebloemde nieuwe Gort Beste vette Varkens te koop den heer C. Schuilwerve te Kortgene in hoedanigheid van Rentmeester en ge machtigde van Ambachtsheeren van Kats, ten overstaan van den notaris M. Noordijke verpacht 35,19,51 Heet. Dijken benevens de schorren en buitengronden. Toegewezen werden het: le perceel groot 6.04.60 Heet., 2e 1.16.60 3e 4.83.92 4e 3.96.00 5e 4.85.81 of samen 20.86.93 gecombineerd aan Th. Maat voor f 340; het 6e perceel groot 3.05.36 Heet. aan Abr. Visser voor f 40; het 7e perceel groot 1.68.38 Heet. aan M. de Regt voor f 50; het 8e perceel groot 2.76.35 Heet. aan M. Marcusse voor f 62; het 9e perceel groot 2.88.85 Heet. aan M. Wiskerke voor f 81 het 10e perceel groot 2.26 Heet. aan E. C. Priester voor f 53; het 11e perceel groot 1.59.84 Heet. aan Abr. Visser voor f 44. Alles per jaar met 15 pCt. onkosten. Voor het 12e perceel, zijnde de omme- loop van het dorp, groot 7 A. 80 c.A., werd niets geboden, derhalve onverpacht gebleven. Alle pachters wonen te Kats. De totale jaarlijksche pachtsom bedraagt f 670. Landbouw en Veeteelt. Serooskerke. Vrijdagavond hield de heer Spek, van Ellemeet, de eerste der aangekondigde serie landbouwlezingen ter behandeling van de zoo hoogst belangrijke bemestingsleer. Doel en inleiding daarvan werden door den lezer op duidelijke wijze geschetsteen volgende lezing zal handelen over „stalmest". Een flink bezoek mag zeker wel worden verwacht. KERKNIEUWS. Drietal voor pred. bij de Herv. Qem. te Goes: W. W. van Haaften te Lemele; G. Koning te Grijpskerke en P. J. Steinz te Stavenisse. Voor de vacature van predikant bij de Doopsgezinde Gemeenten te Vlissingen en te Goes is het volgende drietal opgemaakt: ds. W. Koekebakker te Zwart sluis; Tj. v. d. Ploeg te Heerenveen, en T. H. Siemelink te Workum. Beroepen bij de Herv. Gem. te Borne (toez.) ds. j. J. Homburg te Groede. Tweetal bij de Geref. Gem. te Kapelle-BiezelingeP. H. de Jonge te Hoek en N. Postema, cand. te Warffum. Zondagvoormiddag werd de heer W. Th. Boissevain, candidaat te Amsterdam, door ds. H. J. de Groot, uit Leerdam, met een rede, naar aanleiding van Numeri 16 48 bevestigd tot predikant te Wilhel- minadorp. Aan de handoplegging namen deel de bevestiger en de consulent ds. Andrade, van Kattendijke, waarna door de gemeente gezongen werd Gez. 91 3. Des namiddags deed de bevestigde zijn intrede, sprekende over Hebreen 4 14, na afloop waarvan de consulent den nieuwen leeraar toesprak en de gemeente dezen toezong Gez. 92 5. Voor een talrijke schare nam Zondag avond ds. J. C. Schuller, beroepen predikant te 's-Gravenhage, afscheid van de Herv. Gem. te Goes met Openb. 19 :4, alleen deze woorden: Amen, Halleluja! Aan het einde der godsdienstoefening sprak zijn oudste ambtsbroeder ds. Van Koetsveld, den scheidenden leeraar hartelijk toe, waarna de gemeente dezen toezong Gez. 96, de laatste 4 regels (eenigszins gewijzigd). Te Biezelinge zal het volgend jaar een nieuwe Herv. Kerk worden gebouwd. Daarbij zal als architect optreden de heer J. Verheul Dz. te Rotterdam. Burgh. Nader meldt men ons, dat bij de j.l. Zondag gehouden stemming voor twee gemachtigden in het kiescollege de aftredende leden herkozen werden met 44 en 45 stemmen. De vrijzinnige can didates de heeren J. Beije en W. G. Boot, verkregen 40 en 41 stemmen. Poortvliet. Herkozen tot kerkvoogden de heeren P. van der Slikke Az. en L. M. Oudesluijs. Oud-Vosmeer. Naar wij vernemen blijft ds. P. de Looze, ook na zijn vertrek uit deze gemeente, lid der commissie tot den bouw eener nieuwe kerk alhier, totdat in de vacature voorzien zal zijn. O N D E R W IJ S. Het hoofdbestuur van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" heeft tegen 1 December te 's-Gravenhage een groote meeting uitgeschreven met het oog op de bij de Tweede Kamer in de volgende week in behandeling komende Salariswet. Bij voldoende deelneming zal uit Amster dam een extra-trein naar Den Haag loopen. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats-examen plant en dierkunde, mej. N. C. Isbree Moens van Goes. Poortvliet. Herbenoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim alhier, de heer W. A. van de Velde. Benoemd tot onderwijzer alhier, de heer P. J. van der Weele, thans onderwijzer te Hansweerd. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd de behandeling der begrooting voor Land bouw, afdeeling Arbeid, voortgezet. Minister Veegens verdedigde die af deeling tegen de verwijten van den heer Schaper over traag werken. Aanstelling van een directeur-generaal voor arbeid achtte de Minister niet gewenscht. Beter ware dan de eventueele aanstelling van een administrateur, staande buiten het raderwerk van het departement, die persoonlijk de arbeiderstoestanden in oogenschouw kon nemen en zoodoende aan de arbeidsinspectie meer leiding kon geven en den Minister van voorlichting kon dienen. De Minister meende, dat door de aan stelling van dusdanigen hoofdambtenaar tevens tegemoet zou zijn gekomen aan den wensch van den heer Talma, die ter ver krijging van een beter contact, naast de arbeidsinspectie een zelfstandigen arbeids- beschermingsdienst had bepleit. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 27 November. Tweede Kamer. Aan de orde is de behandeling der Justitiebegrooting en een motie van den heer Schaper, tot afkeuring der gratie-verleening aan de Groningsche fabrikanten Pot <S Terborg. In antwoord op de verschillende sprekers oordeelde de Minister, dat de maatregelen in het belang van de openbare zedelijk heid en ter bestrijding van de speelzucht beter betracht kunnen worden na vast stelling van algemeene beginselen voor de herziening van het Strafwetboek. De regeling der naamlooze vennoot schappen heeft het Departement verlaten. De Minister verklaarde de motie van den heer Schaper onaannemelijk, aangezien hij er in zag een votum van wantrouwen. Wordt de motie aangenomen, dan zou de Minister aan dat votum alle gevolgen verbinden, die een Minister er aan moet verbinden. De heer Lohman, de Kamer niet in staat achtende zonder voldoende feitenkennis te oordeelen, motiveerde zijn stem tegen de motie. De motie-Schaper werd met 47 tegen 27 stemmen verworpen. Oud-Vosmeer, 27 November. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door den heer P. van Toorn, cand. te Overschie. i. Toen wij Vrijdag het verrassend bericht ontvingen, dat de Koningin der Aarde met groot gevolg Zierikzee zou bezoeken waren wij natuurlijk in de wolken, maar zaten toch figuurlijk gesproken min of meer met de handen in het haar. Want wij beseften levendig, dat op ons de dure plicht rustte om onze Hooge Gebiedster een waardige ontvangst te bereiden. En nu wenschten wij wel niets vuriger, dan ons van dien aangenamen plicht te kwijten, maar tot ons innig leedwezen ging zelfs een bescheidene vervulling er van boven de draagkracht van ons budget. Wat nu te doen? Een Latijnsch spreekwoord zegt: audaces fortuna juvat", dat wil vrij ver taald zeggen: „een brutaal mensch heeft de halve wereld". Wij ondernamen een stout stukje. Wij seinden namelijk aan niemand minder dan aan Carnegie het volgende: „Terrae regina venil in Zierikzee, we have no money in the schatkist, Redaktion Nieuwsbode ist radeloos". Het antwoord luidde kort en bondig: „I give jou blanco credit". Wie vermag onze vreugde te schetsen, toen wij dit antwoord ontvingen. Geen sterveling. Zelfs Brusse van de Nieuwe Rotterdammer niet. Nadat wij het uitgejubeld hadden, en de noodige kalmte was teruggekeerd, zagen wij naar een passend verblijf voor de Verheven Vorstin en Haar gevolg om. Wij behoefden niet ver te zoeken. Toevallig stond dicht in onze buurt een fraai en goed onder houden heerenhuis ledig. De eigenaar er van was niet alleen bereid, maar stelde er zelfs een groote eer in het voor de Koningin der Aarde tijdelijk af te staan. Voor een behoorlijke woning was dus gezorgdmaar nu moest zij nog van boven af tot beneden toe worden ingericht, en wel op een wijze, waardig de Hooge Bezoekster. Gelukkig kunnen wij in ons stadje op winkels en magazijnen bogen, die zelfs in gemeenten met een talrijke bevolking een goed figuur maken. Zoo hebben wij b.v. het meubel magazijn van de firma Zevenboom Zoon op de Oude Haven, voor de groote spiegelruiten waarvan wij menigmaal tal van menschen zagen staan, bewonderend de keurige meubels in allerlei stijlen, en van verschillende houtsoorten. In dit magazijn nu zochten wij eenige smaakvolle salon ameublementen uit. Nadat wij met de heeren Zevenboom omtrent dag en uur van levering en plaats van bezorging alles goed hadden afgesproken, haastten wij ons de Gebroeders Lokker te bezoeken, die, gelijk een ieder hier weet, op den hoek van de Nieuwstraat een meubelzaak drijven, welke van het nieuwste steeds ruim voorzien is. Wij kochten bij hen hoogst elegante ameublementen voor slaapkamers, want de Koningin der Aarde heeft, teneinde nieuwe kracht voor haar moeitevollen en nuttigen arbeid te verzamelende nachtelijke rust dringend van noode. Bij den papa van deze firmanten, den heer M. Lokker, die vlaknaastaan woont, sloegen wij in: tapijten van Smyrna, kleeden van Perzië, loopers voor gangen en trappen, en vloerzeilen van linoleum, hem opdragend die den volgenden dag in de door ons aangewezene woning naar maat te laten leggen. De oude heer was, gelijk wij met genoegen opmerkten, met onze niet onbelangrijke order zeer in genomen, en belbofde ons, toen wij zijn winkel verlieten, een prompte en solide bediening. Wadend door het slijk be gaven wij ons door het Vischslop naar de Appelmarkt, want wij moesten bij den heer D. O c h t m a n wezen, een uit nemend adres voor prachtige wollen- en fantasie-dekens, gordijnen, bedden, enz. Wij bestelden, daar prijs en qualiteit ons aanstonden, zooveel wij raamden noodig te hebben. Bij mijnheer Fr. W. P I a u m, die op den hoek van de Poststraat en St.-Janstraat woont, en een dubbele zaak heeft, moesten- wij een poosje wachten, daar er zooveel menschen in den winkel stonden. Geen wonder, want wat vindt men bij hem niet. Waschtafels, speeltafels, eettafels, albumtafels, bloementafels, keuken tafels, schrijftafels, stoelen voor groot en klein, spiegels, schilderijen, enz. Dit alles en nog meer is in zijn in de Poststraat gelegen meubelmagazijn verkrijgbaar. Bovendien kan men in zijn winkel bij uitstek goed terecht voor kinderspeelgoed, op het gezicht waarvan al de kleinen watertanden, terwijl voor de grooten tal van artikelen, geschikt voor St.-Nicolaas- cadeaux te bekomen zijn, zooals kap- doozen, naaidoozen, werkdoozen, haak- doozentabaksdoozenbiscuitdoozen byouteriedoozenenz. En een fraaie doos wil een elk wel bezittenal wil niemand gaarne de doos in. Van den heer Plaum naar Singer in de Sint- Janstraat 354 is een overstapje. Waar ter wereld is een plaats van eenige be- teekenis aan te wijzen, waar Singer niet vertegenwoordigd is? Gaat men zelfs bij de Zoeloe's, en gij zult Singer ge representeerd vinden. Wij stapten den winkel binnen, waar men ons vertoonde, nadat wij de verschillende naaimachines met en zonder afsluitkast bezichtigd hadden, een vuurscherm, waarop met de naaimachine gestikt was een afbeelding, weergevend St.-Nicolaas te paard, gevolgd door zijn zwarten knecht. Het is een mooi stuk werk, dat te meer be wondering verdient, omdat voor de ver vaardiging er van de naaimachine gebezigd is. Van Singer begaven wij ons via recta naar de boot, waarmede wij eenige heeren van het gevolg te wachten waren. Wij kwamen precies op tijd. De boot was al een heel eind in de haven. Statig naderde de „Stad Zierikzee", met Holland's driekleur op den steven. Toen zij haar aanlegplaats bereikt had, en de passagiers aan wal kwamen, bemerkten wij onder deze een vijftal heeren, die onmiddellijk door ons wegens een lint, dat zij droegen, herkend werden. Wij traden op hen toe, stelden ons voor, en heetten hen, nadat zij weder- keerig zich aan ons als Jan Verslag, Piet Kritiek, Bram de Mop, Willem Slim en Hans Eerlijk hadden bekend gemaakt, hartelijk welkom in onze gemeente. Wij brachten hen in het „Hotel van Oppen", waar zij, na zich verfrischt en versterkt te hebben, met ons medegingen, teneinde ons stadje in oogenschouw te nemen, en tevens eenige aangelegenheden, in verband met de aanstaande komst van Hare Majes teit de Koningin der Aarde, met ons te bespreken. Al opkuierend en pratend kwamen wij aan den boekhandel van de heeren S. Óchtman Zoon op den hoek van de Appelmarkt. Wij traden instinctmatig den winkel binnen. Wat gaf Piet Kritiek zijn oogen den kost, toen hij voorbij de glazen kasten ging, waarin vele nieuwe werken op belletristisch en roman tisch gebied prijkten! Ook de tegeltableaux, waarvan hij zich eenige aanschafte, omdat zij op Zierikzee betrekking hebben, trokken grootelijks zijn aandacht. „Toen wij weer op straat waren, vroeg ons Jan Verslag, of de boekwinkel, dien wij zooeven ver laten hadden, de eenige in Zierikzee was. Neenantwoordden wijer zijn hier nog twee, die, en onze borst zwol hooger ook genoemd mogen worden. Daar de heeren er blijkbaar prijs op stelden ook de twee andere te leeren kennen, geleidden wij hen eerst naar den heer A. C. de Moo ij op het Kraan plein, die den 26sten Augustus van dit jaar heel stilletjes het veertigjarig bestaan van zijn zaak herdacht heeft. De heeren waren opgetogen over de fraaie collectie letterkundige werken en over de vele en mooie boekwerken voor jongens en meisjes, die in prachtbandgewaad een zeer doel matig St.-Nicolaasgeschenk vormen, en konden er niet genoeg over uit, dat in een klein stadje als Zierikzee de boek handel op zulk een goede hoogte stond. Wij behoeven niet te zeggen, dat het ons goed deed zulks te hooren. Over het Havenpark begaven wij ons, terwijl vele nieuwsgierigen ons gezelschap nastaarden, naar den heer H. G. Krom, die een boek-, papier-, muziek- en kunsthandel op het Havenplein heeft. Behalve romans en leer-, lees-, prent- en kleurboeken vindt men hier albums voor verschillende doeleinden: poëzie-albums, plak-albums, postzegel-albums, briefkaart-albums, por tret-albums, reclame-albums, motto-albums enz. De heeren bleven kort, want zij schenen nog van de reis vermoeid te zijn Althans zij gaven den wensch te kennen naar het hotel terug te keeren, waar heen wij hen dan ook brachten, hun een aangenamen nachtrust toewenschend. Op onzen terugweg naar huis kwamen wij voorbij het alom bekende confectie-magazijn van de firma O o s t m e ij e r op de Oude Haven. Met het oog op de omstandigheid, dat wij in een behoorlijk gewaad voor onze verhevene gebiedster wenschten te verschijnen, traden wij, na een blik op onze oude plunje geworpen te hebben, genoemd confectie-magazijn binnen, pasten een ge kleed zwart pak aan, dat ons, behoudens een kleine wijziging, die nog aangebracht moest worden, als geschilderd zat. Hierop keerden wij huiswaarts. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 26 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd: 36 paarden, 1178 magere en 725 vette runderen, 221 vette, 150 nuchtere en 431 graskalveren, 15 schapen of lammeren, 1058 varkens en 320 biggen. Koeien 34 a 38 ct., ossen 33 k 37 ct., stieren 26 a 34 ct., kalveren 40 a 47ct., varkens 22.) a 24', ct., alles per J kiio. Melkkoeien f 150 k f 260, kalfkoeien f 160 a f 300, stieren f 90 f 170, pinken f 80 a f 150, graskalveren f 30 f 80, vaarzen f 95 i f 175, alles mager vee; biggen f 5 a f 12, slachtpaarden f 40 a f 80, paarden f 45 f 120. Nuchtere kalveren: fok- f 16 a f 20, slacht- f 8 a f 14. Biggen f 1 a f 1.30 per week. Vette koeien en ossen met ruimen aan voer en vrij goeden handel, vooral in de beste kwaliteiten, die duur van de hand gingen. Vette kalveren met behoorlijken aanvoer en vraag; enkele zeer beste werden tot 50 ct. per j kilogram verkocht. Op de magere markt was de handel minder bevredigend dan de vorige week; alleen jong vee met een voldoenden omzet. Graskalveren met flinken aanvoer en redelijken handel; ook voor Frankrijk werd zeer goed gekocht. Fok- en nuchtere kalveren met tamelijken aanvoer en vraag. In biggen was de omzet veel minder dan de vorige week. In paarden was de handel van niet veel beteekenis. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt voor kippeneieren f 6.90 a f 9.35, eendeneieren f 6 per 100 stuks. Aanvoer 3268 stuks. Gent, 22 Nov. Vlas. Van inlandsch was de aanvoer iets grooter dan in de vorige week. De vraag was gering en de prijzen waren voor de gemeene soorten uiterst flauw. In Russisch ging er nog weinig. De prijzen bleven voor de superieure kwaliteiten vast, maar waren voor de gemeene soorten flauw. CORRESPONDENTIE. Colijnsplaat. Ja. Red. STOOMBOOTDIENST NOV.—DEC. Donderd. 28 Vrijdag 29 Zaterd. 30 Maandag 2 Dinsdag 3 Woensd. 4 Van Vlissingen naar Rotterdam. yan I Van Middelburg Rotterdam naar Rotterdam. naar Middelb. en Vlissingen. Amsterdamsche Tijd. 's m. 6,25 6*25 6,25 6,25 s m. 8,- i- Vrijdag 29 November a.s. I hopen onze geliefde Oom en Tante: PIETER VAN HUIZE en DANA VAN DER VLIET j te Brouwershaven, hunne j j 25-jarige Echtvereeniging te i herdenken. Nieuwerkerk. Hunne dankbare Nichtjes, D. C. BOS. J. J. BOS. A. s. Zaterdag 30 November hoopt onze geliefde Moeder, de Wed. J. DAM- BRUINE, haar 80sten Verjaardag te vieren. Vlissingen, Van Speykstraat 15. L. SCHERPENISSE en Echtgenoote, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Geboren: JAN ANTHONY AD RIAN US, Zoon van J. A. KLOET. J. C. KLOET-Visser. Brouwershaven, 25 November 1907. Getrouwd: JACOB MANNI Cz. en PLOONTJE VAN SLUIS Ad., die, mede namens wederzijdsche Familil hunnen hartelijken dank betuigen vol de vele blijken van belangstelling bij h Huwelijk ondervonden. schuddebeurs, —27 November 907. Brouwershaven, Voor de vele bewijzen van belan stelling, die ik op mijn 85sten Verjaard mocht ontvangen,- betuig ik mijn' hart lijken dank. Oosterland, November 1907. D. VIJVERBERG. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden v onze geliefde Dochter en Zuster ANh CORNELIA, beluigen wij onzen hart lijken dank. 's-Gravenhage, Kon. Emmakade 110. J. C. VAN MERVENNÉE. I V Voor de blijken van deelnemit bij het overlijden van onze oude Moed en Grootmoeder ontvangen, betuigen v onzen hartelijken dank. Dreischor, 27 November 1907. ANTH. VERJAAL en Kinderen. ■IJHMMNMiWWHMMNI Boekhandel C. DE MOOIJ. - Kraanpleln. „Voor de Schrijftafel", 2 practische doos, inhoudende: 25 vel gelijnd Postpapier, 25 Corres- I pondentiekaarten50 ondoor- J zichtige Enveloppen, 25 binnen- landsche Briefkaarten. 5 „Swan"-Vulpenhouder f 6.30, zeer goede kwaliteit Gouden Pen, voor slechts f 3. Alles zeer geschikt voor ST.-NICOLAAS-CADEAUX. van Vrijdagmorgen tot Zater morgen 11 uur, wegens familil omstandigheden St.-Domusstraa GELEGENHEID GEVRAAGD door eet Dame tot het houden van eene LEZINt Brieven franco met prijsopgave te zendt Asseltsche weg 211, Apeldoorn. De BURGEMEESTER v: Bruinisse roept ter reclame c rechthebbenden op de navolgende Stranc goederen73 Luiken, 58 Merkels, 7 Binte 2 roode Vaatjes, 2 roode Schotten, 1 Ha: met groene Stok, 2 houten Boome ScheepswasbakBergstoelen en kle Houtwerk, gevischt in vaarwater Keete vermoedelijk afkomstig van het gevisch naambord ARNOLD, Dordrecht. De Burgemeester voornoemd, JOH. ÊLENBAAS. Leden der Landbouw-Vereeniging, ni aangesloten bij de verzekering tegen tube culose bij slachtvee, kunnen zich voor c verzekering nog opgeven tot 30 Novembt a.s„ bij den Secretaris A. VERJAAL Jnz. Onderwerp: Het HERVORMD D1ACONIF ARMBESTUUR te Zierikzee vraai prijsopgave voor de leverantie van: Monsters, met opgave van prijs, in tj leveren vóór Maandag den 2 Decembe a.s. aan het Hervormd Diaconie-Verple gingshuis. De voorwaarden zijn te verkrijgen b den Secretaris. Zierikzee, 27 November 1907. Het Armbestuur voornoemd, J. VAN DER VLIET Cz., Voorzitter. A. VERHAGE, Secretaris. bij M. K. KRIJGER te Poortvliet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2