Donderdag 28 November 1907. (25 ierilizeesclie C o u r a n t). ■H. Adverteerders laatsing van kinderen op school A (I Januari 1908). PUBLICATIE. TIONALE MILITIE. itting van den Militieraad. nveiligheid Vaarwaters. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIGRIKZGESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post .f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8545. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 403. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cis., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middag 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. den beleefd verzocht, met het oog het a.s. St.-Nicolaasfeesthunne crtentiën zoo vroegtijdig mogelijk willen inzendenteneinde van innte en in het oog loopende itsing te kunnen verzekerd zijn. lewerkelijke advertentiën moeten gs te voren worden bezorgd. De Directeur, A. J. DE LOOZE. itting van Commissarissen dier school het schoollokaal in den Wevershoek ofd de heer J. VAN BALLEGOOIJENf, Zaterdag den 7 December e.k., des nds te 7 uur, tot het ontvangen en ordeelen der aanzoeken om plaatsing kinderen op die school. Om als teerling op de sdiool A te worden toegelaten, moeien de kinderen den leeftijd van vijf jaren en adit maanden hebben bereikt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der teente Zierikzee; rengen ter kennis van belanghebbenden, dat Militieraad in Zeeland voor de lichting van jaar 1908, op Vrijdag 13 December 1907, voorntiddags te 9% uur, te Zierikzee, in liet Ihuis aldaar, zitting zal houden om uitspraak doen omtrent alle lotelingen dezer gemeente; voor den Militieraad moet verschijnen de ling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke eldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde wte; at zij, die wegens ziekte of gebreken niet in zijn om voor den Militieraad te verschijnen, rvan door tusschenkomst van den Burgemeester ner woonplaats moet kennis geven aan den itieraad, onder overlegging van een ongezegelde eeskundige verklaring, vermeldende den aard de ziekte of van het gebrek; istigen uitdrukkelijk de aandacht op van hen, vrijstelling verlangen wegens broederdienst of grond van te behooren tot twee of meer in lief de jaar geboren broeders, dat de opgaaf van vrijstelling bij de loting of het inleveren van bewijsstukken hen niet ontslaat van de ver- hting om bij den Militieraad de reden van stelling in te brengen op bovenvermelden dag; wijzen de lotelingen, die gebreken hebben neenen te hebben, op hunne verplichting, voor veel zij daartoe in staat zijn, en onverschillig nummer zij hebben getrokken, om voor den itieraad te verschijnen, ten einde geneeskundig vorden onderzocht. Jierikzee, den 27 November 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ïavolgende berichten ter kennis van zeevarenden, daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Ton voorzien van topteeken. Slenk. Friesche Zeegat. Iste District. olgens mededeeling van den Inspecteur van loodswezen is de spitse ton No. 16 Babbelaar de Slenk, Friesche Zeegat, voorzien van een als topteeken. Ligging ongeveer 53° 21' 30" en 1" 19' 52" O.l. ritten oefeningsterrein opgenomen. Texelstroom. 3de District. 'olgens mededeeling als voren zijn de 2 spitse 2 stompe rood zwart geblokte tonnen in Kelstroom, destijds gelegd ter afbakening van i oefeningsterrein voor het Korps torpedisten, der opgenomen. .igging N.-O.lijke spitse ton ongeveer 53n0'14" b. en 0' 4' 42" W.l. Schietoefening in de stelling van Amsterdam. Zuiderzee. 3de District. /olgens mededeeling van den Minister van rlog wordt tusschen 1 en 15 December 1907 eene opstelling in den polder Zeevang, geveer 300 M. beW. het fort Edam, met ge uit gevuurd. De onveilige sector ligt tusschen richtingen ongeveer N.76"0. tot N.86"0. (10,J) de opstelling, tot op 8000 M. afstand. Op de gen waarop gevuurd wordt, waait een roode g van het fort Edam en een Nederlandsche ig bij de opstelling; op den zeedijk uitgezette sten plaatsen, zoolang het terrein tusschen hen veilig is, een roode vlag beN. en een dergelijke ig beZ. dat terrein op dien dijk. ndien beschikbaar, zal, voorzoover de oefeningen toelaten, een stoomvaartuig aan kleine vaar- gen desgewenscht hulp verleenen, om uit den velligen sector te komen. Ligging opstelling ongeveer 52° 31' N.b. en 11' O.l. Zierikzee, den 27 November 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. INDIË. Te Weltevreden heerscht, volgens een bericht van 28 October, een abnormale hitte; overal op Java wordt geklaagd over de zonderlinge weersgesteldheid. Te Buitenzorg viel een zware hagelbui tijdens een hevig onweder. AMERIKA. Een bericht uit Toronto zegt, dat er honderden werkeloozen uit de Vereenigde Staten in Canada komen. De minister van landbouw van Ontario vreest er voor, dat Canada van den winter met die immi granten hard te tobben zal hebben. Als bewijs voor de slechte tijden kan zeker het feit dienen, dat in de laatste maanden telkens meer menschen, die vroeger naar Amerika emigreerden, de nieuwe wereld 'den rug toekeerden, om hun geluk weer eens in Europa te beproeven. Terwijl in normale tijden gemiddeld 400- 600 personen door één boot van New-York naar Europa vervoerd worden, stegen deze getallen bij de drie laatste stoomers der Duitsche pakket-maatschappij tot 1200, 1800 en 3200. Dit laatste is wel het hoogste cijfer, dat ooit tusschen New-York en Hamburg voorkwam. Volgens een pas ontvangen bericht, ver liet de „Main" van de Noord-Duitsche Lloyd New-York met 2400 tusschendeks- passagiers. SPANJE. Barcelona, 25 Nov. Een sneltrein uit Valencia is van de brug van Ruy de Canas in de rivier gestort. Er waren vele passagiers in dien trein. Er werden 12 menschen gedood en 22 gewond. RUSLAND. Wegens de groote hoeveelheden drijfijs in de Oostzee kunnen de schepen St.- Petersburg niet meer bereiken. Zondagavond om zeven uur drongen te Petersburg een tiental met revolvers gewapende mannen door middel van een touwladder de fabriek der firma Thornton aan den rechter-oever van de Newa binnen. Ze hebben er 300 roebels uit de kas gestolen en zijn daarna de kamer van den concierge binnengedrongen, van wien ze de sleutels van het privé-kantoor van den directeur eischten. Toen de man weigerde ze te overhandigen, doodden zij hem, evenals zijn neef, die hem ter hulp wilde snellen. Een officier van politie, die de schoten hoorde, drong onmiddellijk de fabriek binnen en hoewel hij eenige der booswichten met revolverschoten wondde, moest hij toch spoedig den ongelijken strijd opgeven. De bandieten konden allen ontsnappen en tot dusver is er ook nog geen spoor van hen ontdekt. ENGELAND. Lady Bromplon, onlangs als weduwe Ie Londen overleden, laat haar geheele fortuin, 300.000 pond sterling (ruim 3', millioen gulden) aan de Katholieke instellingen van Engeland na. Zaterdag heeft te Londen de betaling plaats gehad door den Russischen aan den Japanschen gezant van 50 millioen gulden, zijnde de rest van de som, welke Rusland aan Japan schuldig was voor het onder houd der krijgsgevangenen gedurende den oorlog. Wegens groote slapte in den scheeps bouw zijn duizenden Engelsche arbeiders zonder werk. In Duitschland doet zich de prisis trouwens ook reeds gevoelen. DUITSCHLAND. Te Schöneberg, bij Berlijn, heelt een dienstmeisje kans gezien, met de een voudigste middelen een geheel huisgezin, het geheele huis, de politie en de halve stad in opschudding te brengen. Midden in een nacht der vorige week stortte het meisje als een lawine in het slaapvertrek van haar meesteres en ver haalde, sidderend van angst, krijtwit, en met stokkende stem, dat een onbekende zoo juist een moordaanslag op haar had gepleegd, met behulp van een pennemes. Onmiddellijk stond het gansche huis op stelten. Men haalde de politie, men zocht huis, keuken, kelder en zolder door, om niets te vinden en toch miste het meisje een spaarpot en een zijden blouse. Toen men echter geen spoor van iets vond, dat met wat goeden wil op een roofmoord kon gelijken, onderwierp men het dienstmeisje aan een scherp verhoor, en nu bekende zij al spoer ig dat ze de geschiedenis wel kon hebt. m gedroomd, daar zij vaak aan zware droomen sukkelde. Ondertusschen worden haar meester en meesteres wegens den doorgestanen schrik in een ziekenhuis verpleegd. NEDERLAND. Doetinchem, 25 Nov. Dezer dagen werd alhier een paartje in ondertrouw opgenomen, hetwelk Vrijdag in hethuwelijks- bootje hoopte te stappen. Groot was echter de droefheid der bruid, toen zij vernam, dat ten stadhuize van den bruidegom bericht was ontvangen, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand Vrijdag niet op hem behoefde te wachten, daar hij niet voornemens was te verschijnen. On verwachts trad hij echter den avond vóór den blijden dag de woning van het reeds treurende bruidje binnen, zoodat men verwachten mocht, dat het huwelijk toch voltrokken zou worden. Doch niets is veranderlijker dan de mensch. Dat bleek dan ook Vrijdag, want in plaats van naar het stadhuis, spoedde de bruidegom zich 's morgens naar het station en verliet de plaats, nagestaard door bruid en bruilofts gasten. Haarlem, 25 Nov. Toen voor twee jaar, ter eere van den jaardag van den jongsten zoon van oud-minister Cremer, een feest werd gegeven, op „Duin en Kruidberg" te Santpoort, ondervonden de veldwachters hevig verzet van twee door hen gesnapte stroopers. Wegens meineed bij de behandeling der zaak, werden toen A. Andringa en j. Zomerdijk veroordeeld lot lj jaar. Die twee, p", ontslagen, hebben nu revisie van hun vonnis aange vraagd, omdat zij zeggen, hun onschuld te kunnen bewijzen. Utrecht, 25 Nov. De inleggers op de Nutsspaarbank alhier zijn van hunne vrees nog niet genezen. Zaterdagavond hadden weer een aantal terugbetalingen plaats. Aanvragen tot terugbetaling op Zaterdag avond waren gedaan tot een bedrag van circa f 70.000, doch daar alle inleggers het door hen opgevraagde bedrag wel niet zullen komen afhalen, wordt het totaal der Zaterdagavond terug te betalen inlagen geschat op f 50,000 tot f 60,000. De politie had weer de noodige maat regelen genomen tot handhaving der orde. Zeist, 25 Nov. Een der aangehoudenen in zake den gepleegden moord heeft in het Huis van Bewaring zijn standpunt van pertinent ontkennen laten varen en een bekentenis gedaan tegenover den rechter-commissaris. Vermoedelijk is het van Ee, die wat losgelaten heeft, waaraan het dan ook te danken zou zijn, dat de politie alhier Zaterdagmiddag zoo spoedig het rijwiel van Hendrik Drost vond, wat dezer dagen aan 25 man, die in den omtrek onder zoekingen deden, niet mocht gelukken. Zaterdagmiddag werd door de politie nog gehoord een 14-jarig meisje, wonende aan De Bilt, die Van Ee en den hem ver gezellenden kleinen jongen Zaterdagmiddag heeft ontmoet nabij „Beerschoten", dicht bij den Amersfoortschen Straatweg. Van Ee keek haar lachend aan. Onder Zeist, dicht bij de R.-K. kerk, ontmoette dit meisje Van Vaalen, -dien zij,., evenals Van Ee, kende. Het viel haar op, dat Van Vaalen, die op een rijwiel zat, haar expresselijk niet aankeek, maar al zijn aandacht besteedde aan den bierwagen, waarmede het meisje reed. Van deze ver klaring is Zaterdagmiddag proces-verbaal opgemaakt. Het na den moord vermiste bank biljet van f 300 is ontdekt op een kassierskantoor te Amsterdam; blijkbaar is het reeds door verscheidene handen gegaan. Aan een inspecteur der recherche is thans de moeilijke taak opgedragen, het spoor van uitgifte terug te vinden. Uit zeer vertrouwbare bron verneemt de Tel., dat het juiste bedrag, dat den vermoorden Hendrik Drost ontroofd is, f 1316.90J bedraagt. Schiedam, 26 Nov. Aan dr. De Bruijn, geneesheer-directeur van het ziekenhuis alhier, zijn, tengevolge bloedvergiftiging, ontstaan in de uitoefening van zijn ambt, voorloopig twee vingers afgezet. Rotterdam, 25 Nov. Er azen op de landverhuizers heel wat gewetenlooze bedriegers, die den armen, welke hun weinige spaarduitjes gebruiken om naar het land van belofte, Amerika, te komen, hun geld afhandig trachten te maken. De landverhuizer T. P., die Zaterdag met het stoomschip „Korea" zouvertrekken, wisselde kort vóór het vertrek eenig Duitsch geld voor Amerikaansch, bij een helaas onbekend gebleven schachelaar. Toen het al te laat was om er werk van te maken, bleek, dat den man reclame-biljetten in den vorm van dollarbanknoten in de hand waren gestopt. Zaterdagavond werd in het Ziekenhuis ter verpleging opgenomen de 27-jarige loswerkman Arie Albert, wonende Nieuwe Markt 7. Terwijl hij bezig was zijn middagmaal te gebruiken, schoot onver wachts zijn kunstgebit los en eer hij het kon verhoeden, was het zijn keelgat gepasseerd en in de maag terechtgekomen. Zaterdag werd een conducteur der posterijen in den trein tusschen Rotterdam en Hoek-van-Holland op heeterdaad betrapt op diefstal van geldswaarden uit een aangeteekend pakket. De man, die reeds geruimen tijd van dergelijke handelingen werd verdacht, doch die men nog nooit van zijn schuld had kunnen overtuigenwerd op de volgende wijze gesnapt. Te Rotterdam werd een pakket klaargemaakt, waarin men opzettelijk zilvergeld op dusdanige wijze verpakte, dat men het kon hooren rammelen. Bij aankomst aan den Hoek- van-Holland stonden ambtenaren der posterijen en van de justitie gereed om een onderzoek in te stellen, en daarbij bleek inderdaad, dat het geld uit het pakket was verdwenen. Bij fouilleering nu werden de geldstukken, die van merken waren voorzienbij den verdachten conducteur gevonden. De man werd geboeid naar Rotterdam gebracht en aldaar on middellijk door den subst.-officier van justitie, mr. Star Busman, verhoord. De toestand in het havenbedrijf is van dien aard, dat heden de mariniers patrouilles konden inrukken. Het detachement grenadiers onder com mando van den le-luit. Gijsbertie Hodenpijl, zal Maandag naar zijn garnizoen kunnen terugkeeren en het detachement Huzaren onder bevel van den le-luitenant IJssel de Schepper uit Den Haag, zal Woensdag 27 dezer naar Den Haag terugkeeren. Omtrent het escadron blauwe huzaren uit Roermond is nog geen beslissing genomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer te 3 uur, ontstond 'n begin van brand in de woning van den bootwerker A. Clemens. Het 12-jarig dochtertje, dat bij een tante is opgevoed, was door de ouders in de ouderlijke woning teruggehaald, hetgeen zeer tegen haar zin was. Zaterdagnacht nu heeft zij haar bed in brand gestoken en daarop de vlucht genomen. Gelukkig werd de brand door de ouders tijdig ontdekt. Het meisje is aangehouden, in voorloopige bewaring gesteld en heeft bekend, dat zij het doel had het ouderlijke huis in brand te steken. Oss (N.-Brab.), 25 Nov. De Japansche deputatie, die N.-Holl. en Friesland bezocht, hoofdzakelijk voor het vee, bracht heden een bezoek aan de margarinefabriek der H.H. Jurgens. Zoowel kantoren als fabrieks- lokalen werden bezichtigd; vooral de melk-inrichting, die naar de laatste eischen des tijds is ingericht, terwijl ook de fabricatie der margarine door hen gevolgd werd. Zierikzee, 27 Nov. Het societeitslokaal bij den heer Van Meteren is geheel ge restaureerd, en ziet er nu keurig uit. Het plafond en de zuilen, waarop het gebouw rust, zijn fraai geschilderdeen nieuwe stevige vloer heeft den ouden, vermolmden vervangen, en een donker groen behang tooit de wanden van het lokaal. Massief eikenhouten tafels hebben de plaats inge nomen van de oude, die onder dankbe tuiging voor de jaren lang bewezene diensten op non-activiteit zijn gesteld. De socieleit-bezoekers zullen zich nu in het gezellig societeitslokaal zóó behaaglijk gaan gevoelen, dat zij aan geen naar huis gaan zullen denken. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is aan den heer mr. J. Plet Jz., op zijn verzoek, wegens zijn vertrek naar Halsteren, met ingang van 1 Dec. a.s. eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der gezondheidscommissie, zetel Tholen. Bij kon. besl. is aan den heer G. M. van Voorlhuyscn, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen. De heer J. A. P. Geilt, burgemeester van Neuzen, is door den koning van België benoemd tot ridder in de Leopolds orde. Dreischor. Met ingang van 1 December is benoemd tot gemeente-veldwachter alhier M. van de Velde), agent van politie te Middelburg. Voor deze betrekking hadden zich 22 sollicitanten aangemeld. Wissenkerke. Benoemd tot onbezoldigd jachtopziener in het jachtveld van den heer J. R. Tak, onder Wolphaartsdijk, de gepensioneerd oud-Indisch militair Jan Zwemer van hier. Hansweert. Zaterdag arriveerde alhier het Noorsche stoomschip „Fram", om eene lading kleine aardappelen, bestemd voor Noorwegen; dit is het tweede stoomschip, dat met kleine aardappelen en dezelfde bestemming wordt geladen. De beide schepen hadden samen 17000 H.L. aardappelen in. Middelburg, 27 Nov. In de heden middag gehouden zitting van den gemeente raad werd door den oudsten wethouder, den heer W. J.'Sprenger, in een van groote waardeering getuigende toespraakhet plotseling overlijden herdacht van den burgemeester, den heer jhr. mr. L. Schorer. Vlissingen, 26 Nov. De Belgische consul heeft hedenvoormiddag in tegenwoordig heid van de inspecteurs van 't Belgisch en Nederlandjch loodswezen uitgereikt de aan de leden van 't Nederl. loodswezen toe gekende onderscheidingen door den Koning van België, wegens redding van de equi page van de Belgische loodssloep, die op II December 1906 op de reede alhier was omgeslagen, en verder aan de leden van 't Belgisch loodswezen toegedachte onder scheidingen wegens de redding van twee Belgische roeiers, die het vorige jaar in November uit sloepen tegen het Ooster- hoofd alhier waren geslagen. Een visschersvaartuig uit Clinge is Maandag bij Bath vervuld. De opvarenden verkeerden in groot levensgevaar, doch werden door een sleepboot gered en te Vlissingen aan wal gebracht. Het vaartuig is verloren. Het stoomschip „Sumr ra", voor de Maatschappij „Nederland" in aanh uw op de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde", is Dinsdagmiddag, toen het schip gezwaaid werd, tegen de Schipbrug aangevaren, waardoor eenige schade aan de brug ont stond, en het verkeer met rij- en voertuigen eenigen tijd gestremd was. Het voornemen bestaat een tram omnibus te openen tusschen het station en de stad te Vlissingen. De directie van de stoomtram Vlissingen—Middelburg is voornemens eer lang electriciteit als beweegkracht te gebruiken. Het moet dan tevens in het voornemen liggen uitvoering te geven aan het reeds lang beslaand plan om, via het zoogenaamde eiland, een dienst te openen tusschen de stad en de buitenhaven. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercqis d.d. 27 November 1907 te Noordgouwe ver kocht: een hoefje met 08 aren 85 centi aren erve en tuin, aan den Kloosterweg te Noordgouwe, aankomende B. Geleijnse, voor f 1253 en voor toebeding f20. Middelburg. Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland werd heden (Woensdag) aanbesteedliet maken en inhangen van een paar ijzeren buiten- vloeddeuren voor de groote schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland Ie Wemel- dinge. Raming f 28000. Minste inschrijfster de Naamlooze Con structie- .en Machinefabriek te Schiedam, voor f 24500. Colijnsplaat, 25 Nov. Heden werd in het logement „Het Wapen van Kats" door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1