ZIEREKZËESËHE NIEUWSBODE. Dinsdag 26 November 19D7. {reclames; Eerste Blad. (Z o x* i li. z e e s c h. e Courant). Ons groot debiet in eeland en Z.-Holland dgemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. fV Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per weelr, j 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8544. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZEHoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer ee bladen. bestaat uit 5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. idzaakt ons in steeds ruimer kring onze >rdeelige aanbiedingen bekend te maken. Ons 35 Guldens 2-persoons Veeren- dstel, bestaande uit: 2-pers. Bed, Peluw, Kussens1 mooie zware gewatteerde >ers. Deken, 1 zware 2-pers. Wollen- en i mooie witte Molton-Deken, een paar ike Strooinatrassen en een waschechte ertrek voor Bed en Peluw. In de pro- icie Zeeland alleen meer dan 1000 geleverd, vering meest franco Rotterdam of volgens gave, doch één véér franco. Betaling bij tvangst. Doet uw voordeel. ««li- tui HJiiiiiin, SNEEK. VRAAGT PRIJSCOURANT. Jüen feitelijken leider der liberale partij ons land, mr. Goeman Borgesius, fel de vorige week het zeldzame voor- :ht te beurt den dag te herdenken, tarop hij een dertig jaar geleden zijn treO in de Tweede Kamer deed. Van n 19den November 1877 af tot heden heeft hij onafgebroken en op schitterende jze het Nederlandsche volk in ons ïrlement vertegenwoordigd. Uitnemend denaar, gelijk velen onzer, die hem in ouwershaven gehoord hebben, getuigen innen, en daarbij een vurig pleitbezorger ior de zaak van den vooruitgang, heeft gedurende de lange parlementaire lopbaan, die achter hem ligt, een zegen ken invloed op land en volk geoefend, an hem hebben wij gedurende zijn inisterschap te danken de met een irtij-oogmerk een tijdlang zoo hatelijk imaakte leerplichtwet, waarvan evenwel heilzame werking zich reeds in tal van ^zinnen doet gevoelen, de gezondheidswet de woningwet. Het is hier de plaats Ret uit te weiden over de groote ver- iensten van dezen staatsman, die zijn aam in de parlementaire geschiedenis an ons land voor altoos gegrift heeft, laar we konden toch ons Algemeen iverzicht niet aanvangen zonder met een nkel woord van dit niet alledaagsche |ibi!eum te hebben melding gemaakt. Van den Koning der Belgen, die jteer in het buitenland dan in zijn eigen md vertoeft, doen wonderlijke verhalen e ronde in de pers. Zoo wordt gezegd, at hij in het geheim met een dame, die ij tot barones verheven heeft, een ïorganatisch huwelijk gesloten heeft, en at uit deze echtverbintenis een tweetal wereldburgers zijn voortgesproten. Gelijk ïen weet, was de verhouding tusschen en Koning en wijlen zijn eerste gemalin an geen idyllischen aard. In sommige pladen staat, dat aan de instelling van een egentschap onder Prins Albert gedacht vordt. Koning en Ministers zijn het over de 'oorwaarden, waarop de Congostaat bij len Belgischen staat zal ingelijfd worden, :ens geworden, zoodat eerlang een des- letreffend wetsontwerp de Kamers be reiken zal. Portugal doet oogenblikkelijk veel van nch spreken. De Kamers zijn reeds sedert ang naar huis gejaagd, de vrijheid van Irukpers is aan banden gelegd, en tal van lurgers worden, zonder te weten waarom, 'evangen gezet. Het constitutioneele stelsel s feitelijk door het absoluut gezag ver vangen. Tegen de meeste dagblad-redacties in Lissabon is een vervolging ingesteld. Kritiek te oefenen op regeeringsdaden is verboden. Geen brief mag door de post verzonden worden, of hij moet den naam en het adres van den afzender op het couvert bevatten. Minister Franco vaardigt, ten einde zichzelven zoolang mogelijk te handhaven, allerlei dwangmaatregelen uit. Het gevolg van dit alles is, dat velen naar de republikeinsche partij overloopen. In Italië staat, gelijk onze lezers weten, voor den Senaat als Staatsrechtbank te recht de gewezen Minister Nasi, beschul digd 's lands gelden voor particuliere doeleinden gebruikt te hebben. Toen de zaak indertijd uitlekte, en Nasi aan het gevaar blootstond gearresteerd te worden, heeft hij heimelijk de vlucht genomen, maar keerde later terug, toen zijn vaderstad Treponie hem als afgevaardigde herkozen had. Alsnu werd een vervolging tegen hem ingesteld, waarvan het gevolg was, dat de Senaat, waarvoor Ministers en volks vertegenwoordigers moeten verschijnen, wanneer zij van een misdaad beticht worden, thans als rechterlijk college over hem zitting houdt. Nasi, die door een twaalftal advokaten wordt bijgestaan, ont kende aanvankelijk de juistheid der beschul diging, maar toen bewezen werd, dat hij gelden had uitgegeven, die niet op de Begrooting waren uitgetrokken, was het stelsel van ontkennen langer onhoudbaar. Van taktiek werd alsnu veranderd. Hij be weert nu, dat wat hij gedaan heeft, iets heel gewoon is, dat hij slechts een heerschend gebruik gevolgd heeft, en dat tal van Ministers, die hem voorafgegaan zijn, het zelfde deden. Een zijner advokaten, Mar tini genaamd, richtte zelfs namens de verdediging tot den Senaat het verzoek bij de Rekenkamer inzage te mogen nemen van alle rekeningen en verantwoordingen, die op het beheer der vorige Ministers betrekking hebben. De Senaat weigerde dit verzoek in te willigen, omdat het buiten de grenzen van het aanhangig proces lag. Hierop staakten de advokaten. De nu gevolgde taktiek is een zeer slimme. Want het schijnt waar te wezen, dat de vroegere Ministers ten opzichte van het gebruik van 's lands gelden voor persoonlijke doel einden veel op hun kerfstok hebben. Wordt nu het strafgeding tegen Nazi voortgezet, dan kan het niet uitblijven, of een aantal staatslieden zullen door de onthullingen van Nazi en zijn advokaten, die dan niemand behoeven te ontzien, ernstig gecompromitteerd worden. Het is best mogelijk, dat uit vrees hiervoor de zaak Nazi op de een of andere wijze den doofpot ingaat. In Rusland is de toestand nog dezelfde. De rechterzijde in de Doema heeft geheel en al het heft in handen. Dat bleek bij de samenstelling van het bureau. Niet één der partijen van linksisdaarinvertegenwoordigd. Van de partij der Octobristen zijn reeds eenige wegens het samengaan van deze met de rechterzijde naar de kadetten overgeloopen. Vermoedelijk zullen weldra meer volgen. In den Oranje-Vrijstaat heeft bij de verkiezingen voor de volksvertegen woordiging de Boerenpartij de zege behaald. Zij veroverde van de 38 zetels 30. NEDERLAND. Amsterdam, 23 Nov. Wat wij aan nadere bizonderheden omtrent het in een vorig No. vermelde diep-droeve einde van het echtpaar C. vernamen, is wel tragisch. De heer C. was reeds 40 jaren in dienst bij de firma U., en was daar als jongeling gekomen, toen de vader van de tegen woordige firmanten nog leefde. Hij was meer een vriend dan een dienaar van de familie en werd dan ook door de zoons als zoodanig behandeld. Over en weer was men zeer aan elkaar gehecht, en voor gezamenlijke rekening de eigenlijke tabakszaak was in de laatste jaren meer op den achtergrond geraakt werden de zaken gedreven. De financiëele gebeurte nissen van de laatste maanden hadden het drietal totaal geruïneerd en, geen uitkomst meer ziende, hadden zij het besluit tot hun wanhoopsdaad opgevat. De vrienden van het echtpaar C., dal een voorbeeld van huwelijksgeluk was, zijn diep onder den indruk van het gebeurde en kunnen zich volkomen in het verschrik kelijk besluit van de vrouw begrijpen om vrijwillig met den zooveel ouderen man den dood in te gaan. W moet 't voor deze beide menschen een ontzettende lijdensweg geweest zijn, die gezamenlijke lange tocht van hun won,ng naar den verren Amstel, om daar, in de stilte van den nacht, het vooruit beraamde plan ten uitvoer te brengen. Hunne vrienden hebben het voornemen, de beide dooden in één graf samen te brengen. Wel is het lijk van de vrouw reeds te Leimuiden begraven, maar zij zullen trachten het naar hier te doen over brengen om het dan naast dat van den man op Zorgvliet ter aarde te bestellen. De Duitsche gezant heeft aan het kleindochtertje van den heer Westerwoudt, lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., namens de Duitsche Keizerin als blijk van ingenomenheid voor het aanbieden van een ruiker orchideeën aan het station te IJmuiden, doen toekomen een broche in brillanten met het naam cijfer A.V. De werkeloosheid in deze stad neemt hand over hand toe. Verscheiden werk lieden met hunne gezinnen lijden brood gebrek. Het is vooral de malaise in de bouwvakken, die dit veroorzaakt. Er is nu een bond van werkloozen op gericht, die de werkloozenzorg uit de hand van de min of meer obscure comité's van twee en drie personen wil overnemen, 't Gaat toch met deze comité's, zooals op de werkloozenbijeenkomst werd gezegd de bedeelden krijgen één brood per week, de bestuurders f 9. 's-Gravenhagc, 23 Nov. Hoewel tot heden voor het bezoek van den Duitsclien Keizer nog geen vaste datum kan opge geven worden, had men echter zekerheid, dat de komst van Z. M. tusschen 2 en 10 December zal plaats hebben. Van de oorlogsschepen der Kon. Marine, die aangewezen zijn voor het saluut aan den hoogen bezoeker, zal hetpantserdekschip „Friesland" naar IJmuiden gedirigeerd worden en zullen de pantservaartuigen „Koningin Regentes" en „Noord-Brabant" ter reede van Amsterdam komen te liggen. Het is nog niet beslist, of eenige Duitsche marinebodems het keizerlijk jacht de „Hohenzollern" op den tocht door het Noordzeekanaal naar Amsterdam zullen vergezellen. Steenbergen. Zaterdagavond had de tram, komende van Nieuw-Vosmeer, het ongeluk, te wijten aan de om-stan- digheid, dat een wissel verkeerd lag, op eenige ledige wagons te loopen, met het gevolg, dat de wagons van de lijn sprongen. Tevens ontstond er een gat in de machine, zoodat de materiëele schade nog al aanmerkelijk was. Bergen-op-Zoom, 23 Nov. Donderdag avond ontstond in de herberg van G. aan de haven alhier twist tusschen den schipper v. d. W. en zijn knecht H.wonende alhier. De vrouw des huizes trachtte hen tot bedaren te brengen, doch vruchteloos, totdat de eigenaar van het koffiehuis tusschenbeiden trad. Volgens verklaring van H. moet hij toen met een bierglas door den koffiehuishouder geslagen zijn, waarop H. met een bierglas den koffiehuishouder een zeer ernstigen slag op het hoofd gaf, waardoor bloed verlies ontstond en wel zoodanig, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gisterenmorgen is H. in voorloopig arrest gesteld en zal het afhangen van den toestand van den getroffene, of hij al dan niet naar Breda zal worden overge bracht. De luitenant-generaal J. M. Campbell heeft Donderdag en Vrijdag te Bergen-op- Zoom de tactische oefeningen op de kaart bijgewoond, welke daar voor de officieren uit enkele garnizoensplaatsen worden ge houden onder leiding van kolonel G. A. Buhlman. Zierikzee, 25 Nov. Wij ontvingen in dank van den heer A. C. de Mooij, boek handelaar te dezer stede, „Het Boek in 1907", een fraai geïllustreerd letterkundig jaarboek en catalogus, waarin een vol ledig overzicht wordt gegeven van de boeken, die in dit jaar op allerlei gebied zijn uitgekomen. Van de werken, die in vroegere jaren het licht zagen, zijn de voornaamste in een bizondere afdeeling opgenomen. De bekende schrijver, W. G. van Nouhuys, leidt het smaakvol jaarboek in met een wetenswaardig overzicht, dat zich niet bepaalt tot een opsomming van namen en titels, maar van al wat zich op letterkundig terrein in een jaar tijds ten onzent werd opgeleverd. Serooskerke. Zondagmiddag geraakte bij den landbouwer C. O., door onvoor zichtigheid met het spelen van lucifers, een strooien hok in brand, waarvan de vlammen spoedig oversloegen op een tarwestapel. Gelukkig, dat door spoedig aangebrachte hulp de brand weldra gebluscht was. Toch gingen het hok en ruim 2000 schooven tarwe verloren. Viane. Zondagmiddag 1.1. is in de nabij heid van den Slakkenhoek van Ouwerkerk een diepgeladen ijzeren kast met bieten, vanwege het moeilijke water, verzeild en gezonken. Genoemd vaartuig had pi. m. 200 last bieten te Cortgene ingeladen, met bestemming naar Oudenbosch. De opvarenden zijn bijtijds gered. Zijpe. Zaterdagavond had de matroos J. Rot van de stoomboot „Hellegat" het ongeluk met het uitloopen van de lijn van *den steiger in het water te vallen. Daar het zeer donker was, was de kans tot redden niet groot, doch door toedoen van den kapitein der boot slaagde men er toch in genoemden matroos met zeer veel moeite op het droge te brengen. St.-Annaland. J.l. Donderdag had een vrouw de onvoorzichtigheid, toen ze naar een ander gedeelte van het dorp ging, haar kinderen alleen thuis te laten. Door het spelen met lucifers vatten de kleeren van het oudste, een meisje van 4J jaar, vuur, en stond ze in een oogenblik in lichte laaie. Door haar angtgeschreeuw was spoedig hulp bij de hand, om de vlammen te blusschen, maar het arme wicht had aan hoofd, borst en rug reeds zulke vreeselijke wonden gekregen, dat het j.l. Zaterdagmorgen aan de gevolgen daar van is overleden. Middelburg, 23 Nov. Naar aanleiding van het om advies in handen van Burgem. en Weth. gesteld verzoek van de afdeeling Middelburg van den Bond van Nederlandsche onderwijzers om verplichte schoolvergade ringen in te voeren, hebben Burgem. en Weth. daarover het advies ingewonnen der commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs in deze gemeente en tevens inlichtingen gevraagd aan gemeenten, waar dergelijke vergaderingen bestaan. De com missie van toezicht erkent ten volle de wenschelijkheid van overleg tusschen hoofden en onderwijzers en acht bijeen komsten, waar over schoolzaken wordt gesproken gewenschtdoch acht het onraadzaam om te adviseeren tot verplichte schoolvergaderingen. Burgem. en Weth. betreuren het, dat de commissie deze laatste meening niet nader heeft geargumen teerd, vooral omdat blijkens de overge legde berichten van andere gemeenten in de meeste daar aan de verplichte schoolver gaderingen voldoen. Wat daar goede uitkomsten oplevert, zal hier toch zeker ook nuttig kunnen werken. Trouwens dat erkent de commissie ook; haar bezwaren is het invoeren van verplichte schoolver gaderingen. Dit verplichte heeft echter, meenen Burgem. en Weth., ook zijn goede zijde. Vooreerst zuilen hoofden, die het oor niet willen leenen aan onderwijzers, die met billijke klachten en juiste opmer kingen over den gang in het onderwijs komen, gedwongen worden althans eenige keeren in het jaar daarnaar te luisteren en daaraan gevolg te geven en vervolgens zullen die onderwijzers, die uit gemakzucht of gewoonte geneigd zouden zijn alles te laten zooals het is, zelfs al is het verkeerd, moeten medegaan met de verbeteringen in den gang van het onderwijs gebracht, door besluiten of adviezen der schoolvergade ringen. Men verlieze bovendien niet uit het oog, merken Burgem. en Weth. verder op, dat het invoeren van verplichte school vergaderingen geen besluit voor de eeuwigheid is. Blijkt het na eenigen tijd, dat de instelling in geenen deelc aan de gestelde verwachting voldoet, dan kan door den raad het genomen besluit weder worden ingetrokken of naar de behoefte worden gewijzigd. Een dergelijke intrekking vond o. a. te Naarden plaats. Naar aanleiding van het bovenstaande, stellen Burgem. en Weth. voor, tot het invoeren van verplichte schoolvergaderingen over te gaan en daartoe in de verordening op het lager onderwijs het volgend artikel op te nemen: „Ter bespreking van de belangen der school, houden de hoofden der scholen minstens twee keer per jaar een vergadering met het onderwijzend personeel aan hunne scholen werkzaam. Door Burgem. en Weth. wordt een reglement van orde voor die schoolvergaderingen vastgesteld". Getdleening gemeente Middelburg. De directeur van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren heeft bezwaar tegen een jaarlijksche aflossing van f 1000 van de leening van f 100.000, waartoe door den gemeenteraad van Middelburg den 16 Oct. is besloten en geeft de voorkeur aan f 2000. Mede bestaat er bij Burgem. en Weth. dier gemeente gegrond vermoeden, dat ook Gedep. Staten met dat bedrag van f 1000 geen genoegen zullen nemen, doch dat ook zij f 2000 zullen willen zien aange wezen voor jaarlijksche aflossing. Teneinde nu te voorkomen, dat het leeningsbesluit niet wordl goedgekeurd, stellen Burgem. en Weth. aan den Raad voor, dat te beginnen met 1909 f*2000 zal worden afgelost. Door een tweetal personen alhier is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een eJectrische tram- verbinding tusschen Middelburg en Vlis- singen. Thans schijnt ook bij aandeelhouders van de bestaande Iramverbinding Vlissingen- Middelburg het voornemen te bestaan om den stoom door electriciteit te vervangen. Door deskundigen zijn daarvoor de noodige opnemingen verricht en b j de betrokken gemeentebesturen voorloopige stappen gedaan om de uitvoering van dat plan, dat vroeger ook reeds bestond, doch toen niet tot uitvoering kwam, te verwezen lijken. Bij het 3e reg. infanterie zijn aan gesteld tot milicien-sergeant bij het 2e bat. te Middelburg: Smijtegeld en Bolier bij de le comp.Nieuwenhuysc en Kuipers bij 2e comp.; Pagter en Molhoek bij de 3e comp. en Swart bij de 4e comp. Bij het 4e bat. te Viissingen zijn aangesteld: bij de le comp. Van Dam en Burgel; bij' de 2e comp. Klap en Van Male; bij de 3e comp. Schijven en Minderhoud en bij de 4e comp. Boussen. Tegen een vijftal lijnwerkers der stoomtram Vlissingen-Middelburg is proces verbaal opgemaakt wegens het plegen van diefstal van hout, ten nadeele van de firma Stulemeijer <S Co. te Breda, welke firma te Viissingen een nieuwe remise bouwt voor meergenoemde stoomtram. BommeVan den Broecke-fonds te Middelburg. Burgem. en Weth. van Middelburg hebben aan den Raad een voorstel ingediend tot het vaststellen der voorwaarden, waaronder de schenking van f 100,000 van de erf genamen van mevrouw BommeVan den Broecke zal worden aanvaard. Uit de verschillende artikelen van het voorstel blijkt, dat het aan de gemeente Middelburg gcschonke" kapitaal, onder den naam „Bomme—Van den Broecke- fonds" door het dagelijksch bestuur der gemeente Middelburg zal worden beheerd, onder gehoudenheid om van dat beheer aan den gemeenteraad jaarlijks de rekening en verantwoording ter goedkeuring over te leggen. Het fonds heeft ten doel de volgende vereenigingen geldelijk te ondersteunen: 1". Middelburgsch Muziekkorps; 2". Zang vereniging „Tot Oefening en Uitspanning", en 3". Vereeniging voor Instrumentale Muziek; met dien verstande, dat voor dit doel slechts de renten van het kapitaal mogen worden gebruikt, en het kapitaal ten eeuwigen dage onaangeroerd moet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1