ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 November 1907. Derde Blad. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijn! DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8543. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. i. DE LOOZEHoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Sinds 1890 bestaat te Washington een {internationaal bureau der Amerikaansche Republieken, hetwelk ten doel heeft de vredelievende betrekkingen tusschen Noord en Zuid-Amerika te bevorderen. Den len Januari van dit jaar heeft Carnegie een som van 750.000 dollars geschonken voor het paleis van dat bureau. Onverwijld werd door de stad Washington een prachtig gelegen plaats aangewezende bouw kundigen werden aan het werk gezet en binnen het jaar kwam een zeer fraai ontwerp tot stand. Binnen eenige dagen zal de eerste steen worden gelegd en binnen weinige maanden zal het Paleis van Vrede te Washington gereed zijn tot inwijding, waarvan de heer Carnegie voornemens is de Ned. Carnegie-Commissie uit 's-Graven- hage hoffelijk uit te noodigen. Vermoedelijk is dit een fijne zet van Carnegie, om de Hollanders te verstaan te geven„zie, zóó doortastend doen wij, Amerikanen, tegenover jullie getalm en getreuzel. De geld-nood openbaart zich hoe langer hoe meer in de Vereenigde Staten. Van alle kanten komen berichten van sluiting van fabrieken, ontslag van arbeiders of vermindering van loonen. En dan worden nog dikwijls de werklieden betaald met papieren geld, dat eerst in een verbeterde toekomst zal worden betaald. De laatste berichten melden, dat in ééne fabrieksstad 48000 arbeiders zijn ontslagen, terwijl op verschillende spoorweglijnen tal van vaste ambtenaren hun ontslag hebben gekregen. In de bouwvakken, meubelmakers enz. zijn meer dan de helft der werklieden zonder werk. in December heeft in New-York het huwelijk van miss Gladys Vanderbilt met graaf Ladislau Szechennyi plaats: de tegenstand, door de familie van de bruid tegen deze verbintenis geboden, is vruch teloos gebleken. Het huwelijk belooft in fabelachtige pracht alles te overtreffen, wat in New-York tot dusverre in deze branche is vertoond. Dezer dagen vertrekken reeds uit Hon garije een aantal persoonlijke vrienden van den bruigom, om de plechtigheid bij te wonen. Graaf Szechennyi zelf wordt door dagblad-fotografen letterlijk achtervolgd, maar daar hij beslist weigerde, te worden gekiekt, en een Amerikaansch sensatie- artikel zonder plaatjes eenvoudig belachlijk is, liet men uit Hongarije foto's komen, niet alleen van den bruigom, maar tevens van zijn pa, zijn ma, zijn oma, en verder van alle voorouders, waarop maar beslag kon worden gelegd. In de laatste dagen heeft de moeder der bruid, mevrouw Alice Vanderbilt, haar voogdijschap over het vermogen harer dochter, die eerst onlangs 21 jaar, en dus meerderjarig is geworden, voor den rechter opgeheven. Men verneemt thans, dat het vermogen van miss Gladys ruim 24 millioen gulden bedraagt. Het meisje erfde indertijd uit de nalatenschap van haar vader 18 millioen gulden in effecten en aandeelen, die ge middeld 3 pCt. jaarlijks opbrachten. En daar een betrekkelijk zeer klein deel voor hare uitgaven was bestemd, stapelde zich interest op interest tot een bedrag van ruim bijna 5 millioen Daarbij komen nog verscheidene erfe nissen, die miss Gladys gekregen heeft. En na den dood van haar moeder zal dit groote vermogen nog aanzienlijk toenemen. In een telegram uit New-York wordt verzekerd, dat de terugkeer van vreemde elementen naar Europa, die zich elk jaar voordoet, ditmaal veel grootere afmetingen aanneemt als gevolg van de heerschende malaise in de industrie. Vele duizenden landverhuizers trokken al naar het Oosten om daar scheep te gaan naar de oude wereld. Het aantal reeds verkochte derde klas passage-biljetten is dit jaar 102,672 meer dan het vorige jaar. Men vreest nu dat in het voorjaar gebrek aan arbeids krachten zal ontstaan. RUSLAND. Het is de politie te Warschau gelukt, een smokkelhandel in wapens op het spoor te komen, welke heeft gevoerd tot arrestatie van een goed georganiseerde bende smokkelaars en tot de ontdekking van twee groote bergplaatsen van wapens, in Warschau en in Bielostock. Een door 'n zekeren Nathan Schönberg, uit Wloclawek aan zijn destijds in Thorn vertoevenden broeder, gerichte briefkaart, werd onderschept, waarin de afzender de aankomst van een partij revolvers en bom men in Bielostock meldde en om een nieuwe zending verzocht. De briefkaart werd gefotografeerd en vervolgens aan den geadresseerde gezonden, maar tegelijkertijd vertrokken eenige geheime politie-agenten naar Thorn, om 's mans gangen na te gaan. Het resultaat van deze nasporingen was, dat Nathan Schönberg in Warschau met verscheidene medeplichtigen werd gearres teerd. Daarop nam de politie te Bielostock den broeder van Schönberg gevangen, in wiens huis zij vier kisten met 150 revol vers en 15 gereed gemaakte bommen vond. Een van de helsche machines moet een pud wegen. Met deze ontdekking hangen de arrestaties van nog 43 andere personen samen. St.-Petersburg, 17 Nov. Er is, volgens de Retsch, een leerling der keizerlijke school van rechtswetenschappen gearres teerd, die, naar hardnekkige geruchten willen, het plan gevormd zou hebben den czaar te vermoorden op de jaarlijksche audiëntie van de leerlingen der school. De openbare behandeling voor den hoogsten krijgsraad te Petersburg van de zaak der generaals Stössel, Reiss, Fock en Smirnof zal 10 December beginnen. Te Warschau zijn talrijke personen in hechtenis genomen, die plannen, be trekking hebbend op de verdediging van het militaire district Warschau, aan een naburigen staat hadden verkocht. Onder hen zijn 5 ambtenaren van het mobilisatie- corps van den Weichsel-spoorweg, 1 ambtenaar van den generalen staf en ver scheidene zetters der Staatsdrukkerij. De bende werd verraden door twee harer leden, die voor 10.000 roebels de namen opgaven aan den chef van den Warschauer veiligheidsdienst. Mond- en Klauwzeer. Door het Nederlandsch Landbouw- Comité, afdeeling Veeteelten Zuivelindustrie, is een vergadering gehouden, waarin' aan de orde kwamen 1°. Wat leert het beloop der tegen woordige epizoötie van mond- en klauwzeer omtrent de doelmatigheid onzer wetgeving op het stuk van Veeartsenijkundig Staats toezicht en Politie? 2°. Welke middelen worden dienstig geacht om uitroeiing binnen den kortst mogelijken tijd te bevyerkena. bij het sporadisch uitbreken? b. bij voorkomen op uitgebreid terrein? 3°. Welke maatregelen worden dienstig geacht om te bevorderen, dat gedurende den aanstaanden staltijd de tegenwoordige epizoötie worde onderdrukt? D r. W i r t z, directeur der Veeartsenij school te Utrecht, bestreed de meening, dat de runderen niet altijd even vatbaar zouden zijn voor het mond- en klauwzeer. Men kan, wanneer met de grootste activiteit wordt opgetreden, en men daarbij de nood zakelijke medewerking van de veehouders en anderen ondervindt, een heel eind komen met de beteugeling van de ziekte. Waar de besmetting door watervogels, andere vogels en insecten kan worden overgebracht, komt men licht tot de con clusie, dat er toch niets tegen te doen is, doch dit standpunt is onjuist; men vergeet hierbij, dat de smetstof in den zomer zeer spoedig droogt en dat het bewezen is, dat ze in dien toestand haar werking heeft verloren. Er werd opgemerkt, dat de vetweiers van de maatregelen tegen de ziekte meer last hebben gehad dan van de ziekte zelf. En daarom trachtte men de voorschriften te overtreden. Wanneer b.v. een kudde vetweiers, waaronder enkele gevallen van mond- en klauwzeer optreden, niet van de ééne weide naar een andere mag worden gebracht, ook al is het gras op, dan verzwijgt de landbouwer de ziektegevallen. Er komt nog bij, dat men in den weitijd voortdurend moet aan- en erkoopen, terwijl dit terstond verboden is zoodra aangifte gedaan is van een ziektegeval. Ook mogen er dan geen schapen en vette varkens meer worden verkocht. Wat de ziekte betreft, het melkvee onder vindt er meer nadeel van dan de vetweiers, die meer weerstandsvermogen bezitten. De melk van 't aangetaste vee is, mits gekookt, voor het gewone gebruik geschikt; bij een 'veel geringeren graad van ver warming wordt de smetstof reeds werkeloos; daarom is de melk ook geschikt om tot zuivel verwerkt te worden. Paarden zijn voor de ziekte niet vatbaar; wel komt er bij deze dieren een vorm van p o k z i e k t e voor, die in haar verschijnselen veel lijkt op het mond- en klauwzeer, doch dit niet is. Uit een en ander concludeerde de voorzitter, dat de vorm en de soort van de wettelijke maatregelen zoodanig is, dat de aangifte van de ziektegevallen, veelal uit vrees voor de maatregelen, wordt vertraagd of nagelaten. Omdat het nalaten van aangifte bij een sporadisch geval van zoo ernstige beteekenis is wegens de gevolgen, welke daaruit kunnen voortvloeien, achtte één der leden boete niet voldoende; daarop moest hechtenis staan. Andere leden waren voor strenge maatregelen, mits de veehouders volledig schadeloos gesteld werden voor de rechtstreeksche gevolgen. Vraag 2a werd ten slotte aldus be antwoord Strenge maatregelen worden noodzakelijk geacht, waarbij het van .Vt andere vee verwijderen en afzonderlijk houden van het verdachte dier of de verdachte dieren zoo mogelijk moet plaats hebben, waarbij meer uniformiteit in de toepassing der maatregelen tevens wenschelijk geoordeeld wordt. Wat 26 betreft, enkele leden zijn in dit geval geheel afkeerig van maatregelenzij meenen, dat doorzieken gewenscht is, des te eerder komt men van de ziekte af. De heer F. B. Löhnis, Inspecteur van den Landbouw, wijst op onze positie als exporteerehd land, welke het onmogelijk maakt geen maatregelen tot beteugeling van de ziekte te nemen; op die wijze zouden spoedig alle grenzen voor ons vee gesloten zijn en dan waren de nadeelen voor de veehouders zeker het grootst. Als antwoord op dit punt mag gelden, dat gewenscht geoordeeld worden een voudige en practische maatregelen, tot stand te brengen in overleg met mannen van de practijk en zulks gepaard aan een milde toepassing van de wettelijke voor schriften. Wat punt 3 betreft zal aan de Regeering in overweging worden gegeven het vee gedurende den aanstaanden staltijd te doen inspecteeren. Naast het directe voordeel, dat zulke inspectiën zullen opleveren, n.l. dat de overheid er door volkomen op de hoogte komt van den toestand, mag er toch het niet te onderschatten indirecte voordeel van worden verwacht, dat zij de directe aangifte zeer zal bevorderen. Deze inspectiën dienen om de 14 dagen te worden gehouden, met 't oog op het incubatietijdperk, terwijl voor deze inspec tiën zullen moeten worden aangesteld speciale inspecteurs, aan wie tevens de noodige voorschriften gegeven worden ter voorkoming, dat zij zelf de besmetting zullen overbrengen. De conclusies dezer bijeenkomst zullen ter kennisse van den directeur-generaal van den Landbouw worden gebracht, vooral met het oog op de nadering van den staltijd. Naar de Welde. i. Wanneer het najaar is aangebroken, de oogst in de schuur of naar de fabriek is, wanneer de wintergewassen verzorgd zijn, dan is het tijd om naar de weide te gaan en daaraan de noodige zorg te besteden. De meening, dat de weide geen ver zorging en geen voedsel, dus geen bemesting noodig heeft, heeft zoo lang zamerhand plaats gemaakt voor een heel ander en gezonder oordeel. Allerwege ziet men tegenwoordig meer zorg besteden aan de graslanden, zoowel aan de weiden, als aan de hooilanden. Daar een doelmatige bemesting van de graslanden niet alleen op de hoeveelheid, maar ook op den aard der grassen invloed uitoefent, de hoedanigheid van het gras namelijk zeer verbetert, heeft die bemesting indirect weder invloed op de hoedanig heid van het vee. Dat inderdaad de graslanden soms te weinig voedende bestanddeelen bevatten, is gebleken in Frankrijk, waar van de 125 onderzochte graslanden er slechts 45 waren, die in 1000 K.G. meer dan 5 K.G. kalk bevatten, 56 waarin genoeg phosphorzuur voorkwam en slechts 36 waarin genoeg kali gevonden werd. Alle landbouwers, niet alleen zij, die meer speciaal veehouder zijn, doch ook de gewone boer, die een gemengd bedrijf heeft en zoo zijn de meesten hebben het grootste belang bij den vooruitgang hunner weiden. Daar om draait eigenlijk het heele bedrijf. Ik wil daarom in eenige opstellen het een ander over de bemesting der weide mededeelen en meer speciaal handelen over de kalibemesting. Deze toch vormt met de phosphorzuurbemesting het voornaamste gedeelte van de herfst- bemesting der weiden. Achtereenvolgens zullen wij nagaan: 1°. waarom een kalibemesting op de weide noodzakelijk is; 2°. wanneer de kali aan de weide moet gegeven worden; en 3°. hoeveel kali en in welken vorm deze moet gegeven worden. In de eerste plaats dus: waarom een kalibemesting. Tusschen de talrijke planten op een grasland wordt een strijd om het bestaan gevoerd. De krachtige en sterke planten onderdrukken de zwakkere. Wordt het grasland bemest, dan wordt in het alge meen de groei der planten bevorderd, maar daar de verschillende meststoffen niet op gelijke wijze op de verschillende planten werken, zoo zal het aantal plan ten verminderen. Volgens waarnemingen van Lawes en Gilles verdwijnen uit het grasland alle klavers, alle vlinderbloemige planten in 't algemeen, als men eenige jaren achtereen slechts met stikstof- houdende meststoffen bemest en kali, kalk en phosphor aan de planten onthoudt. Omgekeerd, zullen bij bemesting alleen met kali, kalk en phosphorzuurhoudende meststoffen gaandeweg de grassen ver minderen en de klaver toenemen. Daar het voor elke goede weide noodzakelijk is, dat er èn grassen èn klavers in groeien, zoo is daarmede de noodzakelijkheid van de kali voor de weide aangetoondzon der kali geen klaver. Doch er is meer. Indirect werkt een bemesting met kali ook op de hoeveelheid stikstof in den grond. De vlinderbloemigen leggen de stikstof uit de lucht vast in den grond. Die stikstof vormt een kapitaal, dat straks, na het scheuren der weide, zal aangesproken worden. Het is duidelijk, dat alleen dan, wanneer voor een voldoende kalibemesting gezorgd is, die hoeveelheid stikstof niet kan tegenvallen. Het nadeeligste onkruid onzer gras landen is de moeraspaardestaart, ook Hermoes, Roobol (Equisetum Arveuse) geheeten. Nadeelig vooral ook, omdat het de melk der runderen (ook als het in het hooi voorkomt) slijmig en blauw en soms bitter maakt en aanleiding geeft tot aller lei ziekten bij het rundvee, zooals: het afzetten van het kalf, bloedpissen, buik loop, opblazen van den darm enz. Misschien is het gemakkelijkste middel om zulke weiden te verbeteren een sterke kaïniet- bemesting; in elk geval is in de laatste jaren ondervonden, dat bij overvloedige kaïnietbemesting het Hermoes verdwijnt. Wij kunnen dus als redenen voor een kalibemesting noemen: 1°. De kali geeft aan alle weideplanten een onontbeerlijk voedsel; 2". zij vermeerdert de klaver tusschen het gras; 3°. zij vermeerdert daardoor indirect den voorraad stikstof in den bodem; 4°. zij doet de schadelijke onkruiden uit het grasland verdwijnen. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. Verteld te Rotterdam. Een inwoner van Rotterdam vertelt hier vrij en openhartig hoe zij beterschap heeft bekomen van een bedroevende huidziekte. Zierikzeesche in woners, die een geneesmiddel zoeken voor aam beien, prikkelendehuiduitslag of andere huidziekten, zullen het de moeite waard vinden, om van hun buurvrouw's goeden raad nut te trekken. Mejuffrouw BERENDSEN, van Oldenbarneveld- straat 71 te Rotterdam, deelt ons mede: Sedert zes maanden was mijn dochter aangedaan met droge aambeien; deze bezorgden haar veel hinder en pijn en de jeuking was onuithoudbaar. Onop houdelijk had zij hier last van, zoowel bij het loopen als bij het zitten. Ik was blij toen ik van foster's Zalf hoorde en de goede verwachtingen hiervan gekoesterd, werden gelukkig niet teleur gesteld. Ze had deze slechts gedurende eenige dagen noodig om zich geheel van haar bedroevende kwaal te genezen en uit erkentelijkheid zal ik waar ik kan uw probaat middel recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Zie toe dat gij de echte Foster's Zalf bekomt, hetzelfde soort dat Mejuffrouw BERENDSEN gehad heeft. Zij is te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bij den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 5 f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Dronkenschap bestaat niet meer. Een monster van het merk waardige Coza poeder wordt gratis toegezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of in het voedsel, zonder dat het noodig Is, dat de dronkaard er iets van af weet. Het COZA POEDER bezit de wonderbare eigenschap om tegen zin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onopgemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden per sonen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rechten weg teruggebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd volkomen onschadelijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza Poeder is verkrijgbaar in alle Apotheken en in het volgende Depót te Zierikzee: Drogisterij „Het Roode Kruis", Schuithaven. Tholen: W. POTTER, Kerkstraat. Onze Depóthouder reikt het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geeft geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt u direct naar Londen. Coza Institute, J^SSXSSu. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. Gemengd Nieuws. JJAIs oorzaak van de algemeene malaise in den handel wordt aangegeven, dat Mercurius (de God van de Koophandel) nu voorbij de Zon, op weg is naar de Maan I Oostersdie opvatting. Lang is het volgende nog niet geleden, vertelt de N. Tilb. CL: Zeker Oostersch land trad toe in een conventie, maar vergat zooals het nog al eens gaat zijn jaarlijksche bijdrage op te zenden aan den betrokken Minister van Buitenlandsche Zaken, die als uit voerder der conventie door de verschillende landen was aangewezen. Na verloop van een jaar of drie vier, werd de Oosterling aan zijne verplichtingen herinnerd. Veel spoediger dan men had durven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 8