W. Merle VOORRADIG: Officieel Marktbericht. MIDDELBURG -ZIERIKZEE. ADVERTENTIEN. AUG. VAN DYCK—PETIT De Spijsvertering, Soepkokerij te Zierikzee. Vleesch en Spe Med Doct/J. G. HENKEl if 1. S. J. KLEINE MAIS. LIJNKOEKEN. LIJN MEEL. G-VEEVOEDER G-YEE VOEDER KALVERMEEI OCHTENDVOER voor Kippi VLEESCHMEEL. PHOSPHORZURE KALK. geen grooter eischen aan de draagkracht der ingezetenen behoeft te stellen, dan in vele andere gemeenten van gelijke grootte, welke reeds in het bezit van eene centrale watervoorziening zijn of weldra zullen komen. Dit wetende, hebben wij ons in de eerste plaats in verbinding gesteld met den Heer van der Lek de Clercq, den Ambachtsheer van Haamstede, en mochten wij van hem toestemming ontvangen tot het doen van boringen in de hem toebe- hoorende duingronden, tot onderzoek van het aldaar aanwezige water en ter bepaling van de plaats eener eventueel te maken Prise d'Eau". Een onderzoek toch aan de hand der bestaande kaarten van den tegenwoordigen en vroegeren toestand der eilanden Schouwen en Duiveland, aange vuld met de resultaten van geologische en hydrologische onderzoekingen en gegevens, heeft ons de overtuiging geschonken, dat juist de duinen in het zuid-westelijk deel van Schouwen, de gronden van den Ambachtsheer van Haamstedein de allereerste, zoo niet eenige, plaats voor het maken eener Prise d'Eau" voor Zierikzee in aanmerking komen. De vergunning, welke de heer Van der Lek de Clercq ons zoo welwillend ver leende, onder toezegging zijner verdere medewerking, stellen wij op hoogen prijs en vertrouwen wij, dat zij bij gunstig resultaat der te verrichten onderzoekingen de grondslag eener watervoorziening voor Uwe Gemeente zal kunnen worden. Aannemende, dat het in te stellen onder zoek leidt tot de keuze eener prise d'eau, zoo zal hier in de duinen het water moeten worden verzameld, zoo noodig gefiltreerd bf op andere wijze gereinigd om daarna, door een rond 20 K.M. lange transport leiding, b.v. over Haamstede, Noordwelle, Serooskerke, Moriaanshoofd, Rengerskerke naar Zierikzee te worden geperst in een aldaar te bouwen watertoren, van waaruit het water door het in de Gemeente te leggen verdeelingsbuizennet aan de inge zetenen wordt afgeleverd of wel voor straatreinigen, brandblusschen enz. gebruikt. Eene raming van kosten voor de boven genoemde werken in verband met tegen woordige materiaalprijzen bedraagt 210,000 gulden, waarbij gerekend is op een ruimen en solieden aanleg, zoodat de bestaande werken voor de eerste tientallen van jaren voldoende capaciteit bezitten, bij eene normale ontwikkeling van het bedrijf. Mogen wij nu in verband met de resul taten bij andere waterleidingen verkregen aannemen, dat in de eerste paar jaar van exploitatie minstens twee derde der per- ceelen in Uwe Gemeente aan het water leidingnet zouden zijn aangesloten, zoo doet zich de vraag voor, tegen welken prijs men dan het water aan de ingezetenen zou kunnen leveren. En hiermede komen wij tot een vraag, welke wij, alvorens onze onderzoekingen voort te zetten, aan het oordeel van Uwen Raad meenen te mogen onderwerpen. De beslissing n.l. op de vraag: „Wie zal het water leveren?" Zal de Gemeente zelve de zaak ter hand nemen, of wel, zal zij concessie verleenen Daar Uwe Gemeente sedert 1 Januari 1857 een eigen gasfabriek exploiteert, zoo meenen wij, dat het niet op onzen weg behoeft te liggen, omtrent de détails van gemeente-exploitatie nadere gegevens mede te deelen. Wij nemen echter de vrijheid U op het volgende opmerkzaam te maken, teneinde de beantwoording van de gestelde vraag gemakkelijker te maken. De prijs van het te leveren water wordt beheerscht door drie factoren: 1°. de rente van het in de onderneming gestoken kapitaal; 2". de afschrijving (aflossing) op dit kapitaal noodig, tengevolge van de waarde vermindering der bezittingen door slijting, enz. 3°. de geregeld te betalen bedrijfs kosten, als directie, arbeidsloonen, brandstof, onderhoud, enz. Waar goede, soliede aanleg, hetzij door een concessionaris, hetzij door de Gemeente een hoofdvereischte is bij den aanleg van waterleidingen, mogen wij wel aannemen, dat de aanlegkosten der waterleiding in beide gevallen niet veel uit elkaar zullen loopenen de vereischte afschrijving evenmin. De sub 1 en 3 genoemde factoren loopen in de gegeven omstandigheden bij exploi tatie door Gemeente of concessionaris echter zeer uiteen. Uwe Gemeente, welke inschrijvingen op het Grootboek bezit, kan dit kapitaal, ter bevordering van het publiek belang beschikbaar stellen voor de oprichting eener waterleiding, waarbij risico uitge sloten is, en tegen eene rente van 2,5 minimum in dit bedrijf steken; terwijl een concessionaris toch op een minimum-rente van 4 5 5 moet kunnen rekenen, wil hij in het bezit van de noodige finantiëele bronnen komen. Ook zal het plaatsen van een betrekkelijk klein kapitaal, als voor de onderneming noodig is, en waarbij geene groote winsten in uitzicht kunnen worden gesteldkostbaar zijn. Deze meerdere kosten zullen de jaarlijksche uitgaven met eenige procenten verhoogen. Bovendien behoeft Uwe Gemeente niet die bedragen jaarlijks aan directie en adminis tratie uit te geven, welke een concessionaris zou moeten opofferen, daar de directie en administratie der gemeente-gasfabriek en -waterleiding, zooals in vele steden het geval is, kunnen worden vereenigd. Nemen wij nu deze twee factoren in aanmerking, zoo heeft een opgezette exploitatie-rekening ons de overtuiging geschonken: 1°. dat het Gemeente-bedrijf reeds rendabel is en, na betaling van rente en aflossing, batige saldi gaat afwerpen bij vijfduizend gulden minder ontvangst per jaar, dan het bedrijf van den conces sionaris 2°. dat, wanneer het waterleiding-bedrijf in Uwe Gemeente zich zal ontwikkeld hebben, de Gemeente voor hoogstens dertig cent per M'. het water kan leveren, terwijl de concessionaris dan nog veertig cent per M3. zal moeten ontvangen. Mocht Uw Raad, na kennisname van het bovenstaande, wetende, dat, door het aanleggen en exploiteeren eener Gemeente waterleiding, het water voor drie vierde van den prijs kan worden geleverd, van die welke bij verleening eener bijv. dertig jarige concessie zal moeten worden betaald, willen besluiten een nader onder zoek van Uwen Raad uitgaande, in te stellen naar de mogelijkheid van de op richting eener Gemeente-waterleiding, zoo zijn wij gaarne bereid U hieromtrent te adviseeren en de door ons besproken onderzoekingen en het opmaken van een avant-project voor rekening van Uwe Gemeente te verrichten en hieromtrent te rapporteeren. Gaarne zijn wij bereid, zoo U dit wenschelijk mocht achten, een en ander nader mondeling toe te lichten. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Woensdag 1.1. werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur van Zeeland aan besteed: het herstellen of vernieuwen van eenige Provinciale waterstaatswerken en wegen met hun onderhoud gedurende drie jaren, ingaande 1 Januari 1908, in 21 perceelen. Voor het eerste perceel, straatweg van Zierikzee naar Zijpe, raming f4550, schreven in de heeren T. J. van Tilburg f 4224; H. J. Romeijn, Burgh, f 4350; J. van der Valk Lz. f 4147L. van de Velde, Brui- nisse, f 4175; 1. Douw f 4270; P. M. Panny f 4449 en M. van der Linden f 4297. Voor het tweede perceel, veerdam en steiger te Zijpe, raming f 420, was geen inschrijver, en voor het derde, steiger toegangsweg en wachthuisje bij Stavenisse, raming f 680, schreef alleen in de heer D. Roozemond Gz., Stavenisse, f 720. Voor de drie perceelen gecombineerd, was ingeschreven door de heeren M. Krijger, Bruinisse, f 5450; I. Douw f 5540; J. van der Valk Lz. f 5197; C. Bolier Cz., Brui nisse, f 5387. De niet genoemde plaatsen zijn Zierikzee. Voor het vierde, grindweg langs Wol- phaartsdijk, raming f3010; het vijfde, veerdam, steiger enz. te Wolphaartsdijk, raming f 560; het zevende, steiger enz. te Hoedekenskerke, raming f410; het achtste, veerdam, steiger enz. te Katscheveer, raming f 630; het negende, steiger, toe gangsweg enz. te Borsselen, raming f 687, en het tiende, ponton met toegangsbrug en beveiligings-dukdalven, plateau met steenkolenbergplaats en kantoor enz. te Hansweert, raming f 292; waren geen inschrijvers voor elk afzonderlijk. Voor het zesde, straatweg van Goes naar s-Gravenpolder, raming f 2306, schreef in de heer W. Wandel, Nieuwerkerk, f 2295. Voor de perceelen 4 tot en met 10 ge combineerd, werd ingeschreven door de heeren J. P. Panny, Krabbendijke, f 7994; J. J. Dronkers Pz.Kapellef 8085; A. Jacobse, Goes, f 7990; A. Foudraine, idem, f 8100; H. Kosten Cz., Wemeldinge, f 7750 en C. de Wilde Az., Kattendijke, f 7590. Voor het elfde perceel, veerdam met heuvel, op- en afrit en wachthuisje te Kamperland, raming f 586, waren inschrij vers de heeren J. de Jonge, Middelburg, f 666; H. J. Romeijn, Burgh, f 606 en A. Bakker, Kamperland, f 652. Bij het twaalfde, steiger, veerdam enz. te Kortgene, raming f 820, schreef in de heer J. de Kater, Cortgene, f 803; en voor de beide perceelen gecombineerd, waren inschrijvers de heeren H. J. Hubregtse, Wissekerke, f 1500; J. de Kater f 1430; H. J. Keulemans, Middelburg, f 1598; H. J. Romeijn f 1440 en J. de Jonge, f 1620. 1 briefje was van onwaarde. De prijzen zijn alle per jaar. Post en Telegrafie. Sint-N icolaa spa kketten. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis: Bij gelegenheid van het aanstaande Sint-Nicolaasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 3 tot en met 7 December ingetrokken en zal der halve, bij elk gedurende dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket, een adres kaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aan bevolen le. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen beschadigen en breken verzekerd zijn; 2e. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijde lijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan; 3e. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. Tot tijdelijk directeur aan het post en telegraafkantoor te Middelharnis is aangesteld de heer K. Roodzant aldaar. Het hoogste Huis der Wereld. Het Singer-gebouw te New-York. Aan de Frankforter Zeitung werd verleden maand uit New-York het volgende ge schreven: „De vloed van touristen, die thans naar Amerika terugkeert, vindt bij het binnenvaren van de haven van New- York het uiterlijk der stad eenigszins ver anderd uit de zee van luchtkrabbers, „de Downtown", fs namelijk een nieuw gebouw opgedoken, dat hoog boven alle andere gebouwen der stad, en, naar men zegt, ook der wereld, uitsteekt. Het is het Singer-gebouw aan den Beneden-Broadway, dat thans tot aan de 41ste verdieping ge vorderd is. Hiermede is het echter nog niet voltooid, er wordt nog een toren van zes verdiepingen op gezet en daarmee zal deze reus onder de huizenzee van New-York de respectabele hoogte van 612 voet bereikt hebben, zijnde dit 200 voet hooger dan elke tot dusverre bestaande lucht krabber. Het gebouw maakt den indruk van een reusachtigen toren; men moet namelijk in New-York, en speciaal in het handels kwartier, buitengewoon zuinig met den grond omgaan, daar hij hier 700 dollars per vierk. voet kost, en dientengevolge nemen de bouwwerken daar Ier plaatse al meer en meer een torenachtig karakter aan. Volgens de bestekken, die tot in de kleinste bizonderheden uitgewerkt zijn zal het totaal gewicht van den reuzenbouw 86,000 ton (van 2200 pond elk) bedragen. Hiermede is met elk boutje en elk spijkertje rekening gehouden; want de geheele ont zaglijke ijzerconstrutie met muren en vloeren, rust op 89 stalen kolommen, die 90 voet onder den beganen grond in den rotsachtigen bodem vastgemetseld zijn, en alle berekeningen zijn hierop gebaseerd, dat elke kolom ongeveer evenveel te dragen heeft. Overal, waar dit kan geschieden, zonder aan de soliditeit van den bouw afbreuk te doen, wordt getracht, aan ge wicht te besparenzoo werden bijv. de radiatoren der centrale verwarming in de verschillende lokalen van het kostbare geperst staal vervaardigd, in plaats van, zooals dit gewoonlijk het geval is, van gegoten ijzer, omdat hierdoor enkele tonnen aan gewicht uitgespaard werden. Zeer interessant is het om te zien, hoe de hoofd-architect de werkzaamheden leidt. Geen kwestie van, dat deze, trap op, trap af, in de verschillende verdiepingen omklautert, om rechts en links zijne be velen uit te deelen. Neen, hij zit geheel op zijn gemak in een zeer geriefelijk ingericht bureau, dat van geluid-dempende wanden is voorzien, op de derde verdieping en heeft daar een telephoon onder zijn bereik. Deze loopt naar alle verdiepingen en zoodoende kan hij binnen enkele seconden met den een of anderen opzichter spreken. Met het gebouw, wordt ook het net van deze telephoon gedurig grooter. In het Singer-gebouw zal men enkele nieuwe snufjes aantreffen, die men zelfs in de meest moderne luchtkrabbers nog te vergeefs zoude zoeken. De bewegingen der verschillende liften worden van uit een centraal-bureau geregeld, van waar uit de chef der lift-jongens aan elk zijner ondergeschikten zijne aanwijzingen door middel van electrische signalen en de telephoon kan doen toekomen. Eene speciale electrische inrichting, gearrangeerd op de manier van een plattegrond, toont hem te allen tijde, waar de verschil lende liften zich bevinden. Van de 16 liften zullen er acht expres-liften zijn, die pas bij de 20e verdieping stoppen. Elke lift kan 600 voet per minuut afleggen. Het gebouw zal zooveel lampen tellen, als menige stad van niet te grooten omvang, namelijk meer dan 15,000, die allen gevoed worden door eene installatie in de buurt der fondamenten. In elk lokaal van den reuzenbouw zal men een drinkwaterkraan vinden, wier water gefiltreerd zal zijn en op temperatuur gehouden al naar den lijd van het jaar. Iets nieuws is verder de reiniging-installatie, die gebaseerd is op het vacuum-systeem. In elk lokaal bevindt zich namelijk een „Opzuig-borstel", die in een oogenblik, 'n jas of hoed van alle stof bevrijdt, dat zich er op of er in mocht bevinden. Voor het schoonhouden van de lokalen is deze inrichting natuurlijk van het grootste gewicht. Alle stof komt in het sousterrein terecht. Op den toren wordt een reusachtig zoeklicht aangebracht, welks licht men nog op een afstand van 100 tot 130 kilometer zal kunnen zien, d. w. z. wanneer ook deze reus niet vroeg of Iaat weer door een nog hoogeren luchtkrabber overvleugeld wordl. De Metropolitan Life Company, die zich op eenigen afstand van het gebouw bevindt, zal bijv., naar men beweert, eerlang op haar gebouw een toren zetten van 49 verdiepingen, gerekend vanaf den beganen grond. Nog andere „hoogvliegende" plannen wachten op uitvoering. Een bouwkundig genie hier ter stede heeft zelfs de plannen voor een gebouw van 150 verdiepingen uitgewerkt; voorde uitvoering dezer plannen ontbreekt hem alleen het kapitaal! Hij meent, dat hij dit zaakje, den grond niet meegerekend, voor 20 4 25 millioen dollars kan klaarspelen. (De bouw van het Singer-huis kost Ij millioen dollars). Wellicht wordt ook dit idee nog eens werkelijkheid. Vijftien jaren geleden dacht immers ook nog iemand aan een gebouw van 47 verdiepingenmen was toen nog bescheiden; want toen het 18 ver diepingen hooge gebouw der „World" werd opgetrokken, was de verbazing algemeen. Thans is dat gebouw al zoo „ouderwetsch", dat zijn -eigenaar zich er voor schaamt en er een stuk laat bijbouwen, dat veel hooger zal worden, om toch maar eenigszins met den tijd mee te gaan. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 21 Nov. Bruine boonen, ruim aangevoerd, konden in puike qualiteit langzaam volgens noteering verkocht worden; in slechte qualiteit onverkoopbaar. Diverse soorten tarwe f 7, f 7.65, f 8, f8.50; chevaliergerst f 6 a f6.30; winter- gerst f 5.50 a f 5.60; zomergerst f 5.20 4 f 5.30; rogge f 6 a f 6.25; haver f 3.75 a f 3.80; erwten (kleine) f 9 i f 9.80; kroon- erwten f 10.50 a f 11,25; bruine boonen f 7 a f 12. Hooi, geen handel. Stroo, geen handel. Ajuin 50 a 60 ct. Aardappelen f 2 a f 2.10. Middelburg, 21 Nov. Ter graanmarkt van heden was er een goede aanvoer van alle granen. Witte boonen 50 en zomer gerst 25 cent lager. De prijzen waren als volgt: Nieuwe tarwe f 7.50 4 f 8; rogge f 6.75 a f 7 zomergerst f 5.50 4 f 5.75; haver f 3.75 4 f 4.25; paardenboonen f 7.25 a f 7.50; kroonerwten f 11 a f 12; tuinboonen f 6.50 <t f 6.75; witte boonen f 12 4 f 13; ronde bruine boonen f 13.50 4 f 14.50; lange dito f 12.50 4 f 13.50, alles per ILL. Schiedam, 22 Nov. Noteering distilla teurs 12J. Veemarkt te Zierikzee. Donderdag 21 November. Aangevoerd 45 ossen. De prijzen liepen van f 80 tot f 175. Niettegenstaande ongunstig weer, handel tamelijk vlug. Veemarkt te Dreischor. Woensdag 20 November. Aangevoerd 18 stuks vee. Handel slap. BOTER 0,55 en 0,60 per 5 H.G. KIP-EIEREN 1,75 en 1,874 P" 25 stuks. Zierikzee, 21 November 1907. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTDIENST NOVEMBER. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'amorg. 'sinidd. Zaterd. 23 7,30 1,30 Zond. 24 7,30 Maand. 25 7,30 Dinsd. 26 7,30 Woens. 27 7,30 Dond. 28 7,30 j Vrijdag 29 7,30 Zaterd. 30 7,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 Van Zierikzee: 'smorK. 'smidd. Zaterd. 23 7,30 2,- Zond. 24 7,30 Maand. 25 7,30 Dinsd. 26 7,30 Woens. 27 7,30 Dond. 28 6,30 Vrijdag 29 7,30 Zaterd. 30 7,30 2,- 2 2- 2,15 2,— 2,- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bij wagen naar Goes worden getelegrafeerd. Getrouwd: DINGEMAN G. KOOPMAN Pz. en NEELTJE C. BEVELANDER Johsd. Zierikzee, 2] november 1907_ oud-vossemeer, Heden overleedtot onze diepe droefheid, onze inniggeliefde Echtge- noote, MoederBehuwd- en Groot moeder Zuster en Behuwdzuster Wilhelmina Maria Pieterse, in den ouderdom van bijna 59 jaren. Zierikzee, 19 November 1907. Uit aller naam, MAARTEN VAN DER HAVE. Tot onze diepe droelheid wei heden avond, 18 Nov., om half e van onze zijde weggenomenna ei geduldig lijden van slechts 9 dage onze geliefde Man cn Vader, Zoo Broeder en Behuwdbroeder, Marinus Willem Smits, in den krachtvollen leeftijd van jaar en bijna 6 maanden, ons nalatenc een kindje van 5 maanden, te jon dit zoo zware verlies te beseffen. Allen, die hem van nabij geken hebben, zullen kunnen beseffen, hc zwaar ons dit verlies valt. Stavenisse, 18 November 1907. CORNELIA SMITS-Rijstenbii.. HUBRECHT C. SMITS Mz. HUBRECHT SMITS. CORNELIA KLIPPEL. LENA N. SMITS. WILLEM M. SMITS. PIETERN.A P. STOUTJESDIJK- Smits. JAK. L. SMITS. NEELTJE E. VAN ZUIEN-smits. JOZUA VAN ZUIEN. ADRIANA J. SMITS. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantelf Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen v Bruggen, Sluizen en Gebouwen, Sli steenen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoc Zooeven verschenen in Adriani Boekh. (L. G. v. d. Berg) te Leiden 2e deel, (vetzucht, suikerziekte, jicht, nierziekten en bleekzucht), door Dr. B. F. ten Cate, speciaal arts te Rotterdam. Prijs 75 Cts. Het le deel omvat maag-, darm- en lever ziekten, met inbegrip der galsteenen. Zijdie wenschen in te schrijven vd de levering van het benoodigde voor het a.s. seizoen, gelieven hun biljetten in le zenden vóór 1 Decemh a.s. bij den Secretaris Mr. H. POLVLIET, Oude Haven D 4! Speciaal-Arts voor Keel-, Neus- en Oorziekten. Spreekuren dagel. 13 Voor minvermogenden 'sm. 10—11 u. Mijnheer! Het ORGEL, dat wij sinds 19( in ons bezit hebben van U, met i registers, blijft bij ons uitstekend b vallen. Vooral werken de registe uitstekend. De afwerking is prachti Die een groot ORGEL wil koope durven wij deze firma aan te bevele Bergen-op-Zoom. Hoogachtend, J. VERKERKE ZOON. (voor Varkens). (voor Melk- en Mestvee). Enz. Enz. Aanbevelend ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5