ZIEHIKZEESUIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 November 1907. Eerste Blad. RECLAMES. nvm\\- nu mcuumiiiim, (Z i o x* i Is. zeesch.e Cour an t). I.H. Adverteerders Ins groot debiet in teland en Z.-Holland IIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8543. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit ie bladen. rdcn beleefd verzocht, met het oog het a.s. St.-Nicolaasfeesthunne ertentiën zoo vroegtijdig mogelijk willen inzendenteneinde van tame en in het oog loopende atsing te kunnen verzekerd zijn. lewcrkelijke advertentiën moeten tgs te voren worden bezorgd. De Directeur, A. J. DE LOOZE. i regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Jdzaakt ons in steeds ruimer kring onze irdeelige aanbiedingen bekend te maken. ^)ns 35 Guldens 2-persoons Veeren- 'dstel, bestaande uit: 2-pers. Bed, Peluw, Kussens1 mooie zware gewatteerde •ers. Deken, 1 zware 2-pers. Wollen- en mooie witte Molton-Deken, een paar ke Stroomatrassen en een waschechte ertrek voor Bed en Peluw. In de pro- cieZeeland alleen meer dan lOOOgeleverd. nering meest franco Rotterdam of volgens *ave, doch één véér franco. Betaling bij vangst. Doet uw voordeel. SNEEK. VRAAGT PRIJSCOURANT. NEDERLAND. Maastricht, 21 Nov. Heden morgen zijn lier 2 brievenbestellers, Magnee en illenberg, door een rangeerende locomotief 'repen en gedood. 3eiden zijn huisvaders, resp. met 8 en «inderen. Irnhem, 20 Nov. Naar Het Vad. ver- |emt, zullen dit jaar, ter gelegenheid van I St.-Nicolaasfeest, de behoeftige kinderen armenscholen te dezer stede een Indere bedeeling ontvangen, doordat de Iden men zegt f WOO in het dissentent der Arnhemsche Bankvereeni- tg betrokken zijn. Amsterdam, 21 Nov. Men kent de :urige geschiedenis, die zich eenige weken leden te IJmuiden heeft afgespeeld. De broeders U., commissionnairs in tabak pier, hebben zich beiden aldaar van de er in zee gestort. De ééne verdronk, ich de ander werd ondanks zijn heftigen genstand, door varenslieden weder op droge gebracht. Eenige dagen later moesten wij nog het oevige bericht er aan toevoegen, dat de pekhouder van deze firma, de heer C., zijne vrouw, hunne woning in het tederik Hendrikplantsoen verlaten hadden in achtergelaten brieven hadden mede- fedeeld dat ook zij vertrokken waren met :t voornemen zich van het leven te erooven. 't Is thans gebleken, dat dit wanhopig oornemen diepe ernst is geweest. De jken van beiden zijn opgehaald. In den oodlottigen avond, waarop de patroons te muiden hunne daad volvoerden, zijn ook e heer C. en zijn vrouw een heel eind en Amsteldijk opgewandeld en hebben in e golven hun dood gezocht en gevonden. Het lijk van den 60-jarigen man is evonden onder N.-Amstel, dat van de 5-jarige vrouw heel onder Leimuiden. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat e ongelukkigen zich van te voren aan Ikaar gebonden hadden. Dat zij, vereenigd den dood, toch gescheiden gevonden ijn, moet waarschijnlijk verklaard worden oor aan te nemen, dat de schroef van een stoomboot de koorden zal hebben verbroken en het te Leimuiden gevonden lijk zal hebben medegevoerd. Een liefdesdrama heeft zich Maandag avond in een beruchte wijk van Amsterdam afgespeeld; een moordaanslag gelukkig voor het oogenblik zonder levensgevaarlijke gevolgen van de bekende soort, waarmee de arrondissements-rechter zoo goed vertrouwd is. Jalousie, opwinding een schot. Zij heet Cornelia E., een 17-jarige bewoonster van de Conradslraat 1021; en hij, haar beminde, is een opgeschoten jongen van 18 jaar, een zenuwachtige baas, wiens ouders in de Krayenhofstraat 3911 wonen. Johan van St. is wagenmaker van beroep en blijkbaar te veel Don Juan naar den zin van Cornelia, die hem al te dikwijls met andere meisjes uit de buurt samen ziet. Maar ook hij is over het gedrag van Cornelia niet tevreden. Zij plaagt hem, prikkelt hem door met andere jongens te loopen. Gisteren zou het tot een uitbarsting komen. De jeugdige wagenmaker voelde zich minder wel en moest thuis blijven. Daarom kwam Cornelia hem opzoeken, meer dan eens, terwijl hij te bed bleef. Maar toen zij Maandagavond opnieuw naar de Krayenhofstraat kwam, ontdekte zij tot haar schrik Van St. midden op straat in een kring van meisjes. Zij veinsde hem niet te zien en keerde terug naar haar woning, maar Van St. had haar opgemerkt en volgde haar tot bij de deur, waar het tot een weinig vriendelijke woorden wisseling kwam. Toch schijnt hij nog getracht te hebben een verzoening Ie bewerken. Ga je nog mee de stad in, vroeg hij. Dat weet >k niet, antwoordde het meisje ontwijkend. Is het dan uit tusschen ons? Dat weet ik ook nog niet, daar zal ik wel eens over denken, en gelijkertijd liep zij de steile trap op naar boven, den jongen op straat latend. Op dat oogenblik heeft hij, in groote opwinding, een pistool uit den broekzak gehaald en het meisje, dat zich juist omwendde, een kogel nagezonden, die haar wondde aan de rechterwang en daarna in het hout van de trap drong, waar hij later gevonden is. Dat gaf natuurlijk in deze buurt een geweldige opschudding. Van St. vluchtle naar het ouderlijk huis, dat hij spoedig weer verliet. Intusschen was de politie met het geval in kennis gesteld en in de Blankenstraat werd de jongen gegrepen en zonder veel verzet naar het politie-bureau Kattenburg gebracht, waar een voorloopig verhoor werd afgenomen. De arrestant was uiterst zenuwachtig en gaf slechts verwarde antwoorden. Het meisje werd naar het O. L. Vrouwe gasthuis vervoerd en daar opgenomen. De wonde is althans voor het oogenblik niet gevaarlijk. 's-Gravenhage, 21 Nov. Het in ver schillende couranten voorkomend bericht, als zou H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik in het aanstaande voorjaar een bezoek aan het Engelsche Hof brengen, wordt officieel tegengesproken. Rotterdam, 21 Nov. Een Hamburger verloor Woensdagavond alhier met kaart spelen 140 mark, een juweelen ring ter waarde van 900 mark en een gouden horloge, aan de bekende „Kaartspelers" Walthausen en Vet. Toen hij begreep beetgenomen te zijn, was Walthausen met de winst verdwenen. Zierikzee, 22 November. In de Geneeskundige Courant van 1 December van het vorig jaar kwam, toen het eerste deel van het werkje over de spijsvertering, maag-, darm- en leverziekten, geschreven door dr. B. F. ten Cate, speciaal- arts te Rotterdam, het licht zag, in de gunstige recensie die dr. Halbertsma er van gaf, o. a. het volgende voorNa zijn vreugde geuit te hebben, dat een specialist zich de moeite getroost een bevattelijke verhandeling in het licht te geven, die vele Het tweede deel, dat onlangs verscheen, hebben wij in ons voorlaatste nummer besproken. kwesties aanroert, welke voor de leeken nuttig en goed zijn eens Ie vernemen, verklaart de criticus, dat in dit werk met bepaalde virtuositeit een beeld wordt ge geven van den bouw en df^werking van maag, darm, lever en panceas, waarbij ook de rol wordt beschreven, die de fermenten daarbij spelen. Menig verterings- zwakkc kan rustig uit dit boekje te weten komen, wat hem reeds kortelijk in de spreekkamer is gezegd, en het waarom er bij. Menig lijder kan opgewekt worden om door een deskundig onderzoek naar de functies van de maag, een diëet en leefregel te krijgen, die hem van zijn be zwaren af zullen helpen. Wij halen dit weinige slechts aan, ten einde in het licht te stellen, hoe in deskundige kringen over de verschijning van dit voor vele menschen zoo nuttige werk gedacht wordt. Verschenen is bij den heer A. H. Adriani, boekhandelaar te Leiden, de tweede druk van het hij heeren medici bekende werkje van dr. Pactkowski over de zelf vergiftiging van het lichaam als oorzaak van ziekten. De tweede druk, herzien door den heer A. Garten, arts te Laren, is wel het krachtigst bewijs, dat het werkje zijn weg gevonden heeft. Moge ook deze uit gave spoedig zijn uitverkocht. Woensdag kwamen te Hansweert binnen het aakschip „Christina", met een lading cocosojie van Rotterdam, dat op de Schelde was aangevaren en aan het voor schip zware averij bekwam en het Belg. sieepschip „Pathreon", schipper Theijssens, met een lading steenkolen, die zal worden overgeladen. Het voorschip was lek. In Nederland zijn de aanslagen in de vermogensbelasting van 1901/1902 tot 1905/1900 toegenomen vair -6930 millioen gulden tot 6384 millioen, dat is dus een stijging met 454 millioen gulden in 4 jaar tijds. De Bond van miliciens, oud-miliciens, reservisten en landweermannen, zal over het geheele land provinciale meetings beleg gen voor afschaffing van de derde her halingsoefening. Noordgouwe. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand in de plaats van wijlen de heer J. de Vlieger, is door den raad uit zijn midden benoemd de heer Abr. Viergever. Stavenisse. Dezer dagen ontving het voorloopige bestuur der jonge afdeeling „Tholen" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies" de verblijdende medcdeeling dat, nè de propaganda-lezing van den heer Buijze aldaar, zich te Tholen zelve nóg 35 personen als lid aangemeld hadden. Dit dank de welwillende medewerking van eenige dames en heeren aldaar. Thans telt de jeugdige afdeeling reeds meer dan honderd leden. Aanstaanden Dinsdag en Woensdag heeft alhier op het Gemeentehuis plaats de inspectie voor de landweer, voor de gemeenten Stavenisse en St.-Annaland. St.-Maartensdijk. 21 Nov. Terwijl de klein-landbouwer J. Bout gisteren (Woens dagavond afwezig wasis iemand zijn woning binnengeslopen, en heeft uit een gesloten lade van een kabinet een bedrag van f 105 ontvreemd. De man verkeert hierdoor in de grootste moeilijkheden, daar dit bedrag hoofdzakelijk bestemd was ter voldoening eener jaarlijksche pachtsom van gehuurd land. Tot heden is er van den dader geen spoor ontdekt. Oud-Vossemeer. Woensdagavond ver gaderde alhier voor de eerste maal in dit seizoen het gezelschap „Eendracht"mede gedeeld werd, dat in den loop van den winter de vereeniging met eigen krachten weder een tooneelvoorstelling zal geven, waarvoor zich een aantal jongelui hebben aangemeld. Bovendien werd het bestuur gemachtigd een persoon te engageeren, die voor het gezelschap zal optreden met een afwisselend programma. Door den heer Wiskerke werd een lezing gehouden, waarin besproken werd de houding van voor- en tegenstanders in eene gefingeerde raadszitting op een klein dorpje in zake afschaffing van de dorpskermis. Het ledental der vereeniging is in de laatste jaren eenigszins stijgende. Goes, 21 Nov. Als een bewijs van ge ringe belangstelling kan dienen, dat in de Maandagavond alhier gehouden algemeene vergadering van denChristelijken Volksbond, behalve het bestuur en de Commissie van Werkverschaffing, slechts één gewoon lid tegenwoordig was. Veere, 20 Nov. In den afgeloopen nacht, ongeveer te half twaalf, zijn door den rijksveldwachter brigadier-titulair J. Sturm en den rijksveldwachter-jachtopziener H. G. van Oorschot, beiden alhier, op heeterdaad betrapt op diefstal van mosselen met be hulp van een vaartuig op perceel no. 197, J. J. v. B. en 11. van B., beiden wonende alhier. Vlissingen20 Nov. Hedenmorgen ongeveer zes uur is tengevolge van den mist, door de provinciale stoomboot „Zeenwsch Vlaanderen", Ier hoogte van den Nieuw-Neuzenpolder, op de Wester- Schelde, het ijzeren tjalkje „De eerste Zorg", van F. Verhey van Breskens, met beetwortelen van de Paal naar Moerbeke, aangevaren. De kop en de voorsteven werden geheel verbrijzeld. Het vooronder liep vol water, doch daar dit afgesloten is met een water dicht schot, maakte het scheepje weinig water. De vrouw en de kinderen werden over genomen door de stoomboot, die aan de raderkast beschadigd is en uit de vaart gaat. Door den schok werd het stuurrad van het scheepje verbrijzeld en verwondde de schipper zich aan den linkerarm. De stoomboot is bij het scheepje ge bleven tot 9 uur, toen het gepraaid werd door de stoomboot „Stad Gent", van de Bergen-op-Zoomsche pakketvaart, die het scheepje te Neuzen binnensleepte. Het schip en de lading zijn verzekerd. De provinciale stoomboot „Zeeuwsch- Vlaanderen", welke door aanvaring op de Schelde averij heeft opgeloopen, is naar de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier overgebracht, om daar gerepareerd te worden. Voor het Belgische gouvernement is een nieuw schoolschip in aanbouw, dat den naam ,,l' Avenir" zal krijgen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 22 Nov. Door de arrondisse- ments-rechtbank zijn heden veroordeeld, wegens 1". Diefstal: M. C. R., 26 jaar, koopman Ie Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 2". Het opzettelijk en wederrechtelijk vernielen van eer.ig goed, dat aan een ander toebehoort: C. A. van B., 18 jaar, tabakskerver te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis; 3". Mishandeling: L. M. K., 21 jaar, arbeider te Burgh, tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis; 4". Mishandeling en wederspannigheid T. A. P., 24 jaar, werkman te St.-Maartens dijk, tot 1 maand gevangenisstraf; 5". Mishandeling tweemaal gepleegd: J. P. F., 24 jaar, schippersknecht tc St.-Maartensdijk, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis; 6°. Mishandeling: P. B., 60 jaar, arbeider te Ellemeet, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; 7". Jaditovertreding: J. B., 57 jaar, arbeider te Ouwerkerk, in hooger beroep, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer met bevel om dit uit te leveren of te betalen f 5. Voorts werd in zake J. A. van der B. landbouwer te Sirjansland, beklaagd van valschheid in geschrifte, gelast, dat het onderzoek der zaak zal worden hervat om alsnog een getuige te hooren. Hedenmorgen is uit Rotterdam naar het huis van bewaring alhier overgebracht H: L. van O., 41 jaar, schipper, wonende Ie Bruinisse, beklaagd van valschheid in geschrifte en van verduistering. Tegen beklaagde was door de rechtbank alhier een bevel van gevangenneming verleend, Na in Duitschland en België Ie hebben doorgebracht, is beklaagde, die in het Politieblad vermeld stond, te Rotterdam gearresteerd. Kantongerecht te Tholen 18 November 1907. Door den heer Kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens: Niet beletten dat de hond, dien hij in 't veld bij zich heeft, wild opspoort en drijft, bij herhaling. C. v. T., 38 jaar te Tholen, tot eene boete van f 30 of 10 dagen hechtenis. Rapen van kreukels. J. J. R., 57 jaar te Anna-Jacoba-Polder, ge meente St.-PhiJipsland, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; M. J. R., 16 jaar te Anna-Jacoba-Polder, gemeente St.-Philipsland, tot f 1 boete of 1 week tuchtschool. Als korenmolenaar in zijn molen de bewegende en gevaar veroorzakende deelen niet doelmatig beschutten, 2 maal gepleegd. D. G. de W., 42 jaar te Oud /os^emeer, tot 2 boeten, ieder van f 3 of 2 uagen hechtenis voor iedere boete. Als hoofd der bakkers-affaire een kind arbeid doen verrichten beneden 12 jaren. J. E., 43 jaar te Tholen, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. In een localiteit, waarvoor verlof is verleend, sterken drank aanwezig hebben. A. S., 59 jaar te Sint-Annaland, tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen flesch jenever, en bevel tot vernieling daarvan. Zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders eene woning in gebruik nemen, laatstelijk niet bewoond. M. J. v. d. W., 39 jaar en J. V., 27 jaar, beiden te St.-Annaland, ieder tot eene boete van f 5 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. Tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang rijden met een rijwiel zonder licht. L. W. I., 22 jaar, L. J. C., 24 jaar, C. A. K., 18 jaar, D. J. B., 18 jaar, allen te Tholen, ieder tot eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; H. v. 't H., 15 jaar te Stavenisse, tot eene berisping. Tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vbör zonsopgang rijden met een voertuig zonder licht. C. H., 59 jaar te Scherpenisse, tot eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. Bij het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen, op de eerste vordering van den ambtenaar met het toezicht belast, het consent niet vertoonen. W. C. Mzn., 51 jaar te Tholen, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Visschen in een anders vischwater zonder akte en zonder vergunning. C. M. G., 25 jaar te St.-Annaland, tot 2 boeten, ieder van f 3 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van de niet in beslag genomen paling en welie, bevel tot uit levering te betalen 60 cent of 2 dagen hechtenis. Zingen en schreeuwen op de openbare straat. C. H. P., 18 jaar en C. S., 19 jaar, beiden te St.-Annaland, D. v. d. H., 21 jaar te Zierikzee, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Loopen op verboden grond. J. S., 20 jaar, A. R. Pzn., 43 jaar, beiden te St.-Annaland, ieder tot f 2 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Rijden over verboden grond, tweemaal gepleegd. A. R. Pzn., 43 jaar te St.-Annaland, tot 2 boeten, elk van f 2 of 2 dagen hechtenis voor Iedere boete. Overtreding der Leerplichtwet. C. P. S., 33 jaar, L. K.. 38 jaar en L. v. W., 38 jaar, allen te St.-Phllipsland; A. S., 41 jaar, J. O., 45 jaar cn W. W., 43 jaar, allen te Stavenisse, ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der IJkwet. M. J. v. O., 39 jaar te Stavenisse, tot 2 boeten, ieder van f 1 of 1 dag hechtenis voor iedere boete; P. v. I., 40 jaar te Stavenisse, tot 2 boeten, ieder van 50 cent of 1 dag hechtenis voor iedere boete; M. D. G., 55 jaar te Scherpenisse, tot 3 boeten, ieder van 50 cent of 1 dag hechtenis voor iedere boete; C. v. S., 34 jaar te Stavenisse, W. M., 45 jaar te St.-Philipsland en D. K., 58 jaar te Scherpenisse, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner, met verbeurd verklaring van de in beslag genomen maten en gewichten. Het vuil, vóór zijn vaartuig gevallen, niet op ruimen. J. C. B., 27 jaar te St.-Maartensdijk, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Kippen laten loopen op den openbaren weg. E. H. R., 57 jaar te Stavenisse, tot 50 cent boete of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. M. G., 68 jaar te St.-Annaland, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Zijn hond voor de hondenkar niet behoorlijk aangespannen, en die hond niet voorzien van een muilkorf. P. N., 17 jaar te Bergen-op-Zoom, tot 2 boeten van 50 cent of 1 dag hechtenis voor iedere boete. De Hooge Raad bevestigde het vonnis van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij I. H landbouwer te Overschie, was veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens het te Rotterdam verkoopen van 5 kannen met water vervalschte melk. Ook een jubilé. Door den kanton rechter te Rotterdam werd Dinsdag een vrouw voor den 25en keer veroordeeld tot ontruiming harer woning.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1