MUIKZËËSCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 19 November 1907. Eerste Blad. RECLAMES. (Z ierikzeesclie C o u r a n t). tas groot debiet in ieland en Z.-Holland Jgemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. 3e prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8541. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZEHoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit t e bladen. regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. •Jzaakt ons in steeds ruimer kring onze deelige aanbiedingen bekend te maken, ns 35 Guldens 2-persoons Veeren- 'stel, bestaande uit: 2-pers. Bed, Peluw, [ussens1 mooie zware gewatteerde :rs. Deken, 1 zware 2-pers. Wollen- en mooie witte Molton-Deken, een paar :e Stroomatrassen en een waschechte rtrek voor Bed en Peluw. In de pro- ieZeeland alleen meer dan 1000 geleverd, .-ring meest franco Rotterdam of volgens ave, doch één véér franco. Betaling bij angst. Doet uw voordeel. .1, SNEEK. VRAAGT PRIJSCOURANT. onderdag is te Petersburg de derde sdoema bijeengekomen. Over haar enstelling behoeven wij onzen lezers ezeressen niet meer in te lichten. Zij |en, dat tengevolge van de besnoeiing kieswet door de regecring, zij zelfs den schijn van een volksvertegen- irdiging heeft. Bestaande voor het rendeel uit de reactionairste elementen van haar geen kracht uitgaan, en zal door haar niets worden ondernomen vrijmaking van de Russische natie, lang deze Doema blijft, behoeft men in iland dan ook niet te rekenen op een anging van de alleenheerschappij door zuiver constitutioneel stelsel, en op vernietiging van het zoo verderfelijk eaukratisch regime. Deze Doema nu, rvan niets goeds, niets zegenrijks voor en volk verwacht wordt, werd ver ken Donderdag in tegenwoordigheid den grootvorst Nikolaas Mirkoelowitsj r den geheimraad Golubef in den van den Czaar in het Taurische eis geopend. Het heeft, zeide deze, den ar behaagd mij te belasten met de ige opdracht de afgevaardigden der de Doema welkom te heeten. Hij smeekte ds zegen af over den wachtenden arbeid herstel van de orde en de rust in het rbare vaderland, tot ontwikkeling van welvaart en de verlichting van het k, alsmede tot bevestiging van de ver- uwde staatsregeling en de versterking het groote Russische rijk. Aan deze spraak tot opening der zitting was arafgegaan een godsdienstige plechtig- d, die door den metropoliet Anthonius eid werd, en die door bijkans alle evaardigden werd bijgewoond. Nadat openingsformaliteit was verricht, ging n over tot de verkiezing van een voor- er. Als zoodanig werd met bijkans parige stemmen gekozen Nicolai Alexe- itsj Sjomjakof, een Octobrist. De tobristen vormen in de Doema een chtige partij. Zij stellen zich op het ndpunt den door den Czaar in zijn chtsvolkomenheid toegestane staats- eling. Maar het keizerlijk besluit, waarbij or het eerst die staatsregeling werd jgestaan, is door latere ministerieele sluiten zóó afgetakeld geworden, dat n den oorspronkelijken, vrijzinnigen oud niet veel is overgebleven. De juwe voorzitter aanvaardde het president- hap met een onbeduidende rede, waarin zijn geloof uitsprak aan een schoone komst voor het groote, vereenigde, ideelbare Rusland, en zijn vertrouwen tsprak, dat de Doema en de afgevaardigden :n souvereinen wil van den Czaar zouden •rvullen, alle partijtwisten vergeten, en edewerken om door wetgevenden arbeid :n vrede in Rusland te herstellen. Men ét het uit de woorden van den door de Doema uitverkorene, dat gehoorzaamheid aan den souvereinen wil van den Czaar het beginsel is, dat de Doeuia heeft op te volgen. Wordt dat beginsel verzaakt, waarop trouwens niet veel kans is, tracht de Doema zich zelfstandig te maken, dan is haar stervensuur geslagen, en dan gaat zij denzelfden weg op als haar beide voorgangsters. Goerko, de gewezen adjunct van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die ten koste van de hongerlijdende bevolking een half millioen roebels verduisterd heeft, een misdaad, die in de vorige Doema aan het licht werd gebracht, is door het Hoog gerechtshof gevonnist geworden. Het vonnis is een afspiegeling van de rechtspraak in Rusland. De brave man kreeg geen tuchthuisstraf, gelijk hij verdiende, maar werd slechts veroordeeld tot ontzetting uit zijn ambt en tot het verlies der bevoegd heid in de eerste drie jaren een openbaar ambt te bekleeden. Wij lazen in het vonnis niet, dat hij verplicht was de half millioen roebels terug te geven, zoodat wij mogen aannemen, dat hij het gestolen geld be houden mag, teneinde daarvan later een leven van vroolijken Frans te leiden. De Duitsclie Keizer is in Engeland op geestdriftvolle wijze ontvangen geworden. Alle vroegere veeten zijn thans vergeten. Oom en neef verkeeren thans met elkaar op den besten voet. Koning Eduard heeft Willem 11 in den loop der jaren achling afgedwongen. In Duitschland was men vroeger steeds gewoon met zekere minachting op Engeland neer te zien. Maar toen de Engelsche koning persoonlijk door Europa trok, en overal, waar hij kwam, bond genootschappen sloot, zoodat Duitschland in een vrij wel geïsoleerde stelling kwam, toen zag men in, dat het beter was met Engeland in goede harmonie te leven. De gelegenheid daartoe werd dan ook gretig aangegrepen. Eerst bezocht de Engelsche koning Willem II. Oom was aan neef nog altijd een visite schuldig. En nu wordt door neef dat bezoek beantwoord. Uit een staatkundig oogpunt heeft dit bezoek in zooverre een groote beteekenis, dat daar door de wereldvrede bevorderd wordt. De Parijsche Ecole de Médicin is door Minister Briand tot 31 December gesloten geworden, zoodat geen colleges gegeven, geen examens tot dien tijd zullen afgenomen worden. Aanleiding tot die sluiting gaf het onhebbelijk gedrag van een groot aantal medische studenten, die, toen een hun on welgevallige pas benoemde professor zijn intreerede wilde houden, op trompetten gingen blazen, voetzoekers wierpen en hem aardappelen, eieren, en andere projectielen naar het hoofd wierpen, zoodat deze zich ijlings uit de voeten moest maken. De jongelui hebben nu een lokaal van hun sociëteit tot collegezaal ingericht, en daarin zullen de doctoren van verschillende zieken huizen zoolang college geven, totdat de universiteit weer haar deuren voor de medische studenten ontsloten heeft. Prins Arnulf van Beieren is in een tweegevecht, dat hij met den Hertog van Genua te Murano bij Venetië, vermoedelijk om de een of andere schoone, had, zóó ernstig gewond geworden, dat hij aan de gevolgen daarvan bezweken is. Hij sneefde op het veld van eer. Indien al de vorsten op deze wijze met elkaSr hunne geschillen zouden beslechten, dan zouden wij een heel eind op weg van den wereldvrede wezen. Frankrijk heeft een opzienbarende verradersgeschiedenis. Een zekere Ullma, een zeeofficier, stal staatsstukken, teneinde die aan Duitschland te verkoopen. Toen hem dat wegens de hooge som, die hij vroeg, niet gelukte, trachtte hij ze weer tegen een zekeren prijs aan den Franschen Minister terug te geven. Hij werd echter, toen hij den prijs in ontvangst zou nemen, gevat, opgesloten, en zal nu zijn welver diende straf niet ontgaan. NEDERLAND. Apeldoorn, 16 Nov. H. M. de Koningin Moeder is hedennamiddag aan het station alhier aangekomen en werd hartelijk ver welkomd door H. M. de Koningin en Prins Hendrik. Amsterdam. Ook de Spaarbank te dezer stede ondervindt den invloed van de slechte tijden, want in den laatsten tijd is f 80.000 meer opgevorderd dan ingelegd. Weesp, 16 Nov. De firma C. J. van Houten Zn. alhier heeft tegen 1 Jan. a.s. een regeling ingevoerd, waarbij hare werklieden op 65-jarigen leeftijd worden gepensioneerd. Zij ontvangen de eerste 2 jaar drie vierde van hun erdiend loon, daarna wordt het geregeld raar het aantal dienstjaren en het loon. De werklieden dragen bij deze pensioneering niets bij. Op 1 Januari a.s. zullen reeds een 15-tal werklieden in het genot van dit pensioen gesteld worden. IJmuiden, 16 Nov. Het oorspronkelijk plan om de Duitsche Keizerin alhier door de nieuwe rijksvischhal naar den Keizer lijken trein te geleiden, is opgegeven. De groote vischaanvoer gedurende Maandag en Dinsdag maakt het gebruik der beide hallen noodzakelijk, wil niet een ernstige stagnatie in het vischvervoer ont staan. Thans zal de salonboot „Koningin Wil- helmina", na H. M. van de „Hohenzollern" te hebben aan boord ontvangen, aanleggen aan de Noordwestzijde van de Visschers- haven naast de nieuwe hal. De steenen helling zal gelijkvloers worden gemaakt en voor deze gelegenheid een trap gelegd worden, die van den walrand leidt naar de aanlegplaats van de stoomboot „Koningin Wilhelmina". Gouda, 16 Nov. De 21-jarige zoon uit het huisgezin H. te Nieuw veen, die ver dacht werd een vergiftige stof in de soep gemengd te hebben, waardoor dat gezin ongesteld is geworden, heeft een bekentenis afgelegd, 's Morgens in de woning zijner ouders gekomen, heeft hij toen iels, men vermoedt arsenicum, in de soep gedaan, waarna hij zich nog ter kerke heeft begeven, om de godsdienstoefening bij te wonen. Onmin met zijne ouders, ook financiëele aangelegenheden schijnen aan de daad niet vreemd te zijn. Bij zijn overbrenging naar het huis van bewaring toonde hij geen enkel teeken van berouw. 's-Gravenliage, 16 Nov. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 dezer, 's avonds ten half negen ure. Een wetsontwerp-werktijdenwet be treffende de werkuren en de nacht- en Zondagsrust van volwassen arbeiders, waaronder bakkers, is in hoofdtrekken vastgesteld en thans bij het betrokken Departement in bewerking. Heteren. Alhier had op het gemeente huis een zeldzame plechtigheid plaats. Twee paartjes verschenen tegelijk aan dezelfde tafel voor den ambtenaar van den burgerlijken stand om in het huwelijk opgenomen te worden, namelijk ten lsten de brigadier t.t. der rijks-veldwacht W. R. Meijer (weduwnaar) met A. van de Wal (weduwe) en P. Th. Menting, agent van politie te 's-Gravenhage, met A. H. W. Meijer, dochter van bovengenoemden rijks-veldwachter, alzoo moest de vader eerst zijn eigen akte teekenen, en toen voor de toestemming van zijn dochter, die naast hem gezeten was. Ook fungeerden twee veldwachters, A. Kaashoek en G. Bosch, als getuigen voor beide partijen. Rotterdam, 16 Nov. Het einde van de staking is nabij. De heer A. Kruthoffer, lid van de Kamer van Koophandel, als bemiddelaar optredend, heeft voorgesteld dat de bootwerkers het werk zullen hervatten en dat tegelijk een commissie uit beide partijen zal benoemd worden om de grieven en loonkwestie te onderzoeken. Het bestuur van den Bootwerkersbond door de bootwerkers daartoe gemachtigd, aanvaardde dit en ook de Scheepvaart- vereeniging verklaarde zich bereid deze oplossing aan te nemen. Het voornemen is, de hier uit Den Haag en Roermond gedetacheerde huzaren, van Dinsdag af, peletonsgewijze naar hunne respectieve garnizoens te doen terugkeeren en te doen vervangen door huzaren van het 4e regiment uit Deventer. Dit met het oog op hetgeen geëischt wordt van de cavaleriepaarden, die door langdurigen dienst op de Rotterdamsche keien een stootje aan krijgen. Nu echter de stakingsbeweging schijnt te gaan luwen en misschien gauw op een eind loopt, is het te verwachten, dat er geen andere huzaren zullen komen, maar dat men met het naar huis zenden van de oude detachementen nog een paar dagen zal wachten tot de zaken weer haar nor malen loop hebben. De 9-jarige A. J. O., wonende Duivenvoordestraat, wierp gisterenavond met een ui naar den 12-jarigen scholier A. R., wonende in diezelfde straat. R. nam het geval niet als een „ui" op, maar laadde zijn windbuks en mikte op de beenen van den anderen jongen. Deze dacht slim te zijn en op het oogenblik, dat er afgedrukt werd, bukte hij, om den kogel over zich heen te laten gaan. Juist door deze beweging kreeg de knaap den kogel in het voorhoofd. Naar den politie-post aan de Duiven voordestraat gebracht, werd daar de hulp van dr. W. Mees ingeroepen, die den toestand niet gevaarlijk achtte, daar de kogel niet diep ingedrongen was. De knaap werd vervolgens naar huis gebracht. Dordrecht, 16 Nov. Een raadselachtig geval heeft zich Donderdagmiddag alhier voorgedaan ten huize van den heer Van der Sluis, predikant alhier. Terwijl de twee dienstboden, alleen thuis, beneden aan het werk waren, hoorden zij op zolder gestommel, zoodat een harer, 18 jaar oud, naar boven ging om te zien wat er gaande was. Nauwelijks was zij boven of het andere meisje hoorde meer leven en hulpgeroep. De politie, die gehaald was, snelde naar boven en vond het meisje op den grond liggen met een touwtje om den hals en een prop in den mond, terwijl een venster, dat altijd gesloten blijft, open stond. Zij werd naar beneden gebracht, waar ze telkens het bewustzijn verloor. Het geheele huis werd doorzocht en een verkenningstocht werd over de daken gedaan, hetgeen echter geen resultaat opleverde. Alleen kon worden vastgesteld dat het meisje de belletjes uit de ooren waren genomen, dat de sleutel van haar kastje en ook hare portemonnaie verdwenen waren, maar deze laatste werd met den geringen inhoud later in den tuin terug gevonden. Voor zoover men uit het meisje kon krijgen, was het een persoon met donker uiterlijk, die haar heeft aangegrepen, maar zij schijnt hem niet te kennen. Ook zijn aan haar lijf of kleeren geen sporen eener worsteling waar te nemen. Vreemd is het echter, dat zij reeds geruimen tijd telkens dreigbrieven tegen haar leven ontving en ook Donderdag middag nog zulk een brief aan haar adres in de bus werd gevonden, waarvan de inhoud echter nog niet ontcijferd is. De politie zet haar onderzoek voort. Deze zaak is eindelijk opgehelderd. De dienstbode heeft bekend, het geheele verhaal, ook dat van hare aanranding 14 dagen geleden, Ie hebben verzonnen en ook zelf de dreigbrieven te hebben geschreven. Waarom zij dat deed, kon zij niet verklaren. In elk geval blijkt zij echter iemand te zijn van een hoogst zenuwachtig temperament, zoodat het in haar belang noodig zal zijn haar onder geneeskundige behandeling te stellen, uit vrees voor erger. Baardwijk, 16 Nov. De dochter van landbouwer v. S. alhier, die eiken dag de melk bezorgt bij de kcetbewoners, werd Vrijdagmorgen bij den Meerdijk aange houden door een individu, die haar vroeg of zij geld bij zich had. Op haar ont kennend antwoord trachtte hij haar geld uit haar zak te nemen en greep haar daartoe bij de keel onder geweldige be dreigingen. Het meisje gilde om hulp, waarop een vrouw uit de dicht daarbij staande keet toeschoot, gevolgd door ver schillende polderwerkers, terwijl de hond, die voor het melkwagentje gespannen was, zich loswerkte en op den aanvaller los sprong, die daardoor een wonde aan het gezicht bekwam. De aanvaller vluchtte daarop, nagezet door de polderwerkers, die er echter niet in slaagden hem te vangen. De politic, van het gebeurde onderricht, deed in alle richtingen na sporingen. Iemand, verdacht van de aanvaller te zijn, werd door een maréchaussée met het meisje geconfronteerd; zij herkende dezen echter niet. Het meisje zelf is zeer zenuw achtig en heeft een gezwollen hoofd, ten gevolge van de slagen en stompen, haar door den aanvaller toegebracht. De politie meent den dader te kennen en hoopt hem spoedig te kunnen inrekenen. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. Recht op het doel af. Dit geval zal menig onzer helpen. De heer J. P. HOPMANS, Oostwal 263r te Goes, deelt ons mede: Gedurende drie lange jaren leed ik aan een lievige pijn in den rug en in de len denen. Reeds bij het opstaan 's morgens was ik vermoeid en dit afgematte gevoel verliet mij niet gedurende den geheelen dag. Ik had ook veel last van hoofdpijn, juist alsof mij iets zwaars op mijn hoofd drukte. Mijn eetlust was zeer gering en ik had zelfs dikwijls een walging van alles wat men mij voorzetteonophoudelijk moest ik urineeren. Wat ik hier ook tegen aangewend had, niets was er dat mij baatte. Mijn aandacht werd ten slotte getrokken door Foster's Rugpijn Nierenpillen, welke overal zoo gunstig beoordeeld werden. Ik moet eerlijk zeggen dat de werking daarvan zeer vlug en afdoende was, want onmid dellijk na het gebruik bekwam ik verlichting en nadat ik er een poosje mee doorgegaan was, bevond ik mij oneindig veel beter. De pijn verdween en ik was weer meester over mijn water. Na zulk een gunstig resultaat acht ik het mijn plicht aan mijn genezing publiciteit te geven, want veel menschen zullen hierdoor met dit heilzaam geneesmiddel bekend worden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Het waren de echte Foster's Rugpijn Nieren- pillen, die den heer HOPMANS genezen hebben. Verzeker u, dat gij het echte geneesmiddel krijgt, de handteekening van Jaa\es Foster staat op elke doos. Zij zijn te Zierikzee verkrijgbaar bQ den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bq den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één of t 10,— voor 6 doozen. Zierikzee, 15 Nov. Het Nutsdepartement Zierikzee hield hedenavond een vergadering voor de leden en voor belangstellenden tegen een gering entree. Jammer, dat slechts enkelen van deze gelegenheid ge bruik maakten. Het optreden van den Algemeenen Secretaris, den heer Bruinwold Riedel van Amsterdam had geen ander doel dan tegenstanders of onverschilligen tot voorstanders van 't Nut te bekeeren. Wel mag zich 't departement geluk wenschen met meerdere belangstelling dan voorheen; het aantal leden groeide van 34 tot 85.aan; maar niettemin meent 't Bestuur, dat 't ledental nog grooter kan zijn, indien allen doordrongen waren van wat de Maatschappij tot 't Nut sedert haar beslaan heeft gedaan en thans doet. De heer Bruinwold Riedel, die sederl een 20-tal jaren als Algemeen Secretaris, de ziel van 't Hoofdbestuur is, is juist de man om als 't ware van de daken den volke het op 't hart te binden, wat goeds en wat schoons het Nut doet in ons Nederland. De begaafde spreker heeft in een boeiende rede, die met de meeste belangstelling werd gevolgd door de aanwezigen, in korte trekken het begin, den groei, en het tegenwoordig leven der Maatschappij ge schetst. Wel deed hij in den aanvang een beroep op de welwillendheid van het auditorium, daar hij geen letterkundige delicatesse had aan te bieden; doch al spoedig was het zichtbaar aan het in gespannen luisteren, dat de vorm, waarin de spreker zijn zoogenaamde bekende dingen goot, wel een delicatesse mocht genoemd worden. Hij voert ons naar Edam op den 16en Nov. 1789, het jaar van de Fransche revolutie. De algemeene ontwikkeling was alom nog zeer gering. Jan van Nieuwen- huyzen, predikant, sticht op bescheiden schaal een vereeniging ter verspreiding van kennis onder 't volk. Zijn zoon, Martinus, een vurig patriot, vlucht het volgend jaar met de bescheiden naar Amsterdam, om een afzetting als secretaris te voorkomen. Langzamerhand, terwijl de hoofdzetel te Amsterdam blijft, verrijzen door het geheele land afdeelingen, die in haar omgeving trachten te doen, wat de stichters beoogden, maar te bekrompen van geest nog zijnde, arbeidt ieder departe ment voor zich, het devies der broederschap „Nut voor 't Algemeen" niet hooghoudend. De voormannen voelden, dat om tot ontwikkeling der ma a te komen, men' bij het kino moet aanvangen. Die 't kind heeft, beheerscht de toekomst. Dus onderwijs, beter onderwijs, te beginnen bij de jongslen. De Maatschappij liet scholen verrijzen; bewaarscholen, scholen voor lager onder wijs. teekenscholenkweekscholen om

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1