ZIEIUKZEËSCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 16 November 1907. Derde Blad. Nationale Militie. (Z ierilizeesclie Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8540. Uitgever-HoofdredacteupA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den OirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op een schrijven van den Heer Comniis- aris der Koningin in Zeeland, d.d. 11 November .1. A No. 4822, 3e afd. M. S.; Brengt ter kennis van den na te noemen verlof- anger der nationale militie van de lichting 1907, lat hij is opgeroepen tot den werkelijken dienst, :rachtens art. 109 der Militiewet, en wel op: 30 November e.k. i JACOB CANNOO 'erlofganger der gemeente Zierikzee van het Regiment Grenadiers en Jagers, wonende te {otterdam, die moet opkomen te 's-Gravenhage. Mitsdien zal hij op bovengenoemden tijd en ilaats, als bovengemeld, tegenwoordig moeten ijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding n uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot -erlof medegenomen, benevens van zijn verlofpas, en einde de herhalingsoefeningen bij te wonen. Voorts wordt ter zijner kennis gebracht, dat hij, lie in gebreke blijft op den bepaalden dag onder le wapenen te komen, bij zijne latere opkomst :ooveel langer in dienst zal worden gehouden :n die niet aan de oproeping voldoet, volgens irt. 133 der Militiewet, als deserteur zal worden >ehandeld, tenzij hij om andere redenen dan ziekte miten staat zijnde aan zijne oproeping te vol- loen, overlegt een deugdelijk bewijs of deugde- ijke verklaring tot staving der redenen van het ichterblijven; terwijl hij, die wegens ziekte niet >p den bepaalden tijd onder de wapenen komt, /erplicht is over te leggen een ongezegeld ge- ïeeskundig getuigschrift en verplicht is zich na Hjn herstelling bij zijn korps te vervoegen, ten :inde daarbij in den wapenhandel geoefend te Worden. En is hiervan afkondiging geschied waar het Dehoort te Zierikzee, den 15 November 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Eerste Suppletoir-Kohier van Jen Hoofdelijken Omslag, dienst 1907. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het eerste Suppletoir- kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1907, op den 8sten lezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den jemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, ?n van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in af schrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat Dinnen twee maanden na de goedkeuring van iet kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, ';n binnen drie maanden n2i die uitreiking de langeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad aezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift 9p ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn «aanslag op den bij de Verordening op de nvordering van genoemde belasting bepaalden vroet te voldoen. Zierikzee, den 14 November 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. INDIË. De gouverneur-generaal van Neder landsch-IndiS is voornemens zich 21 dezer naar het gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden te begeven, vergezeld van den commandant van het leger in Neder- landsch-lndië, den algemeenen secretaris en den secretaris van het gouvernement van Nederlandsch-Indië, mr. M. S. Koster AMERIKA. Een groot graanpakhuis van den Great Northern-spoorweg in den Amerikaanschen staat Wisconsin is Zaterdag afgebrand Het pakhuis bevatte 700,000 bushels graan Drie molens en veertig huizen werden mede een prooi der vlammen. De schade wordt geraamd op drie millioen dollar. ITALIË. Tengevolge van hevige regens staan verscheidene plaatsen in de buurt van Livorno onder water. Vele velden zijn verwoest en bruggen weggeslagen. Twee menschen zijn omgekomen. Ook op Elba is het zeer zwaar weer geweest. De wegen zijn onbegaanbaar. Er moeten zes menschen zijn omgekomen. RUSLAND. St.-Petersburg, 14 Nov. De derde Doema is in tegenwoordigheid van de ministers en de geestelijkheid door den Metropolitaan Antonius met een welkomst woord en godsdienstoefening geopend. Daarna werd driemaal het volkslied gezongen. ENGELAND. Londen, 13 Nov. In het paleis te Wind sor is gisteren een schitterend gala-feest maal gegeven, waar 160 genoodigden aanzaten, onder wie vele gezanten en leden van het Kabinet. De Koning stelde daar een dronk in op den Keizer en de Keizerin. Hij betuigde zijn groot genoegen en voldoening over het bezoek van H. H. M. M., die er zoo gezond uitzien, en hij kon niet anders dan de hoop uiten, dat het verblijf in Engeland hun veel goed moge doen. De Koning herinnerde aan de vroegere bezoeken des Keizers, van zijn vroegste jeugd af. Hij vergeet nooit de hartelijkheid en de sympathie van den Keizer bij den dood van de groote Koningin Victoria, en verzekerde dat de bezoeken van den Keizer en de Keizerin altijd hem zeiven, de Koningin en het geheele Engelsche volk veel genoegen doen. Hij koestert de innigste wenschen voor den voorspoed en het geluk van 's Keizers groot rijk en voor het behoud van den vrede. De Keizer antwoordde, dat hij diep geroerd is door de vriendelijke woorden van verwelkoming. Daar reizen veel dier bare herinneringen uit de dagen van weleer voor hem op. Vooral de herinneringen aan zijn hoogvereerde grootmoeder en zijn lieve moeder brachten hem terug naar de dagen uit zijne gelukkige kindsheid, die hij te Windsor doorbracht. Hij wenscht van harte, dat de nauwe verwantschap tusschen de beide vorstenhuizen een beeld is van de betrekkingen tusschen de beide landen en dat daardoor de wereldvrede zal worden bevestigd, waarnaar hij en Koning Edward voortdurend streven. Londen, 13 Nov. De Keizer en de Keizerin brachten heden hun bezoek aan de City. Zij kwamen om half één in de Guildhall. Langs den geheelen versierden weg van het Paddington-station daarheen werden zij door een groote menigte hartelijk toegejuicht. De Lord-Mayor en de Gemeenteraad der Londensche City boden den Keizer een welkomst-adres aan. In dit adres werd onder meer gezegd: „Wij verheugen ons u te verwelkomen niet alleen als één der naaste verwanten van onzen beminden Koning, maar ook als de roemrijke beheerscher van de Duitsche natie. Vol vreugde kwijten wij ons van de taak, om, zoowel namens ons zeiven als namens de burgers van Londen de gevoelens van vriendschap en sympathie uit te drukken, welke het volk van het Vereenigd Koninkrijk den Duitschers toe draagt". Aan het slot drukt het adres de hoop uit, dat deze gevoelens van eerbiedige waardeering, welke zoo lang hebben bestaan tusschen Duitschland en Engeland, steeds versterkt mogen worden, ter verzekering van het welzijn en het geluk van beide volken. Mochten de vorsten gezegend worden met gezondheid en langen levensduur, opdat zij vele jaren zouden heerschen over een welvarend, goedgezind en eensgezind volk. Keizer Wilhelm verklaarde in zijn ant woord, dat hij en de Keizerin zeer erkentelijk zijn voor de hartelijke ontvangst. „Toen ik zestien jaren geleden", zeide hij, „op deze plaats het woord voerde, ver klaarde ik, dat het bovenal mijn doel was, den vrede te bewaren, en ik durf hopen, dat de geschiedenis mij recht zal doen, en getuigen, dat ik standvastiglijk naar dit doel heb gestreefd. Een voorname grond slag voor den wereldvrede zijn de goede betrekkingen tusschen onze beide landen en die zal ik blijven versterken, zooveel in mijn vermogen is. „De Duitsche volken wenschen hetzelfde als ik, en zoo zal dan de toekomst een schoon vooruitzicht openen en kan de handel zich ontwikkelen tusschen de volken, die leerden elkander te vertrouwen". Aan de lunch in Guildhal, zeide de Lord Mayor, dat zijn toost algemeen zal worden toegejuicht, niet alleen wegens den diepen eerbied, dien men in Engeland den Keizer persoonlijk toedraagt, maar ook om de oprechte hoogachting, die de Engelschen steeds hebben gekoesterd voor het groote bevriende rijk. Ik beschouw liet als een groote eer, zeide hij, dat de Keizer gedu rende het korte bezoek, dat hij aan zijne vorstelijke bloedverwanten brengt, naar de City wilde komen, en den burgers wilde veroorloven hem welkom te heeten in hun oude hal. Het verheugt ons ook vooral, dat de Keizerin in staat was den Keizer te ver gezellen en getuige te wezen van de geestdriftige ontvangst, wc||(e de hoofdstad met vreugde bereidt aan het Keizerlijk paar. Spreker herinnert aan 's Keizers bezoek 16 jaar geleden, en zeide, dat men in Engeland sinds dien tijd steeds heeft ge dacht aan dat bezoek en aanhoudend heeft gehoopt, dat het weldra herhaald zou worden. De tegenwoordigheid van Hunne Majesteiten, zeide hij, geeft ons de innigste voldoening en vreugde en wij danken hun voor dit nieuwe bewijs hunner welwillend heid. Er is veel gebeurd en veranderd sinds het laatste bezoek van H. H. M. M., maar het lot is blijkbaar Duitschland niet ongunstig geweest. De Keizer regeert nog steeds met dezelfde verwonderlijke kracht, bekwaamheid en ijver, waardoor hij zich altijd heeft onderscheiden. Zijn onvermoeide belangstelling voor kunst, wetenschap en letterkunde is grooter dan ooit, en nimmer waren Duitschiand's aanzien en 's Keizers populariteit grooter dan nu. De geboorte van een rechtstreekschen troonopvolger heeft in Engeland evenwel vreugde gewekt als onder Zr. Ms. onder danen en wij sluiten ons van harte aan bij Duitschiand's vreugdebetoon over die blijde gebeurtenis. Wij hopen dat H. H. M. M. regeering lang van duur moge zijn, dat zij nog lang gespaard mogen worden, om het genot te smaken van de wel verdiende liefde en hoogachting hunner onderdanen en de achting en eerbied waarop hunne personen en deugden hun recht geven. De- Duitsche Minisler van Buiten- landsche Zaken, Schoen, Tieeft in een onderhoud met een berichtgever van Reuter gezegd, dat men geen bizondere beteeke- nls behoeft te hechten aan het bezoek van den Keizer. Er was volstrekt geen plan, eenige bizondere politieke quaesties te Windsor te bespreken, want er zijn geen quaesties van dien aard tusschen Duitsch land en Engeland. Niettemin koestert hij groote verwachtingen van het bezoek, dat, naar hij gelooft, zal leiden tot hernieuwing van de hartelijke betrekkingen, welke vroeger tusschen de twee landen bestonden, in overeenstemming met die tusschen de beide vorstenhuizen. Hij sprak ten sterkste tegen, dat er eenige bizondere overeen komst gesloten zou worden die gevaar kon opleveren voor een andere mogend heid, en hij verheugde zich over den .beteren toon, welke in de bladen der beide landen heerscht. BELGIË. Brussel, 12 Nov. In de Kamer hield de president een toespraak, waarin hij zeide, dat de vergadering binnenkort het zeer ernstige vraagstuk van de overname van den Kongo zal hebben te onderzoeken. „We zullen", zoo sprak hij, „dit onderwerp in behandeling nemen onder inspanning van al onze wijsheid, de beginselen van het recht voor oogen houdend, en de eer der natie onbevlekt trachtende te hand haven. De Kamer besloot den socialistischen afgevaardigde Vandervelde, vergunning te verleenen Dinsdag aanstaande 'zijn inter pellatie te houden over de houding van de Belgische gedelegeerden ter Vredes conferentie. Omtrent het spoorwegongeluk te Selzaete wordt nog het volgende gemeld: De brug was opengedraaid om de Engelsche stoomboot „Sea Hound" door te laten. De boot was al in het bruggat, toen de brugdaaiers die op de brug stonden, de locomotief zagen aankomen. De brugdraaiers begonnen te roepen om den machinist te waarschuwen dat de brug open was, doch het was te laat. De locomotief viel. Vóór het brughoofd is een stuk grond aangespoeld van 4 tot 5 meters breed, en daarin zonk de locomotief en bleef half in het slijk, half in de vaart steken. Er waren vijf personen op den trein, de machinist, de stoker en in den eerst- volgenden wagen de conducteur, een remmer en een andere spoorwegbeambte. De machinist en de stoker zijn tot op het laatste oogenblik op de machine ge bleven; eerst toen zij zagen dat de trein in de vaart liep, zijn ze van de locomotief gesprongen. Zij kwamen terecht op de aangespoelde strook grond. Beide mannen hebben zich een weinig bezeerd. De anderen bleven in den wagen, want ze hadden niets bemerkt. Ze werden door elkaar geworpen, maar slechts licht ge-" kwetst. De brug zelf is niet beschadigd, doch zij kan niet toegedraaid worden, daar de locomotief en de wagen het brughoofd belemmeren. De reizigers worden over de vaart ge bracht per boot, .en aan weerskanten van de brug staan de treinen gereed, die de reizigers in de twee richtingen opnemen. Een onderzoek zal uitmaken wie de schuld is van het ongeluk. De signalen waren toe, zoodat geen trein voorbij mocht, maar er heerschte een zeer dikke mist. De signalen zijn zóó gemaakt, dat men de brug niet kan opendraaien, vooraleer zij gesloten zijn. Dadelijk is men begonnen met het op- ruimingswerk. De groote kraan is uit Brussel ontboden om de locomotief op te halen. NEDERLAND. Groningen, 14 Nov. Er is een bericht in omloop, en ook door ons medegedeeld, dat de oude koetsier van de familie Van Panhuys zich van het leven zou hebben beroofd. Dit is beslist onwaar. Naar wij met genoegen vernemen, is de man herstellende. Zwolle, 12 Nov. Vijf weken geleden is uit deze stad spoorloos verdwenen het 15-jarig dienstmeisje Jetje van Asperen. Een paar dagen later kreeg de grootmoeder te Kampen een brief van haar, waarin ze meedeelde, dat ze in Amsterdam een dienst had gezocht. De ouders zelf hoorden niets van haar, en latere opsporingen zijn vruchteloos gebleven. De vader van het meisje deelt nu ver schillende bizonderheden mede aan Het Volk. We kunnen die niet in finesses oververtellen, maar volgens den vader en een vriendinnetje van Jetje zouden de heer en mevrouw S., bij wie het meisje diende, ten nauwste in de zaak betrokken zijn. 'n Veertien dagen vóór de verdwijning was mevrouw S. met Jetje, die, hoewel nog slechts 15 jaar, al liefdesrelaties had gehad, naar Duitschland geweest. En nu zijn de heer en de mevrouw S. hoewel de vader van het meisje er den politie-commissaris voor gewaarschuwd heeft zelf ook spoorloos verdwenen. De heer S. is inmiddels failliet verklaard. De over het lot van hun kind nog altijd in het onzekere verkeerende ouders hebben, toen de nasporingen der politie niet het geringste resultaat opleverden, den 15 Oct. den bijstand van den minister van justitie ingeroepen, teneinde hun kind te laten opsporen. Tot nu toe echter ook zonder eenig gevolg. Nu is het mogelijk, dat het meisje in Keulen, van waar de heer S. afkomstig is, verborgen wordt gehouden en ook de familie S. daarheen is vertrokken. Maar 't is ook mogelijk, dat het meisje door den heer S. aan een verdacht huis is afgeleverd en de heer S. niet onschuldig is aan den internationalen handel in blanke slavinnen. In elk geval, welke mogelijkheid men ook aanneemt, er is voor de justitie alle aanleiding, zegt Het Volk, om een ernstig onderzoek in te stellen. Apeldoorn, 14 Nov. H. M. de Koningin- Moeder, die Zaterdagnamiddag uit het buitenland op Het Loo aankomt, zal daar tien dagen blijven logeeren. Amsterdam, 14 Nov. De gebroeders Cornelissen alhier, die indertijd, na een inval in een perceel Achterburgwal, op vermoeden van het vervaardigen en uit geven van valsche munt, gearresteerd werden, zijn Maandag op vrije voeten gesteld. Utrecht, 13 Nov. Gelijk uit de thans opgemaakte staten blijkt, is door de Nuts- spaarbank Zaterdag en Maandag in 't geheel een bedrag uitbetaald van f 40.000. Verder kan nog medegedeeld worden, dat tegen de volgende week volgens op zeggingstermijn is opgevorderd f 300.000. Leiden, 14 Nov. De schilder Stammers, die voor eenigen tijd een dienstmeisje heeft doodgeschoten en zichzelf verwond met een kogel, die nog niet is verwijderd, zou Maandag hebben terechtgestaan. Hij is echter nu weder naar hel Academisch Ziekenhuis vervoerd, omdat hij aan toe vallen lijdt. Gorinchem, 13 Nov. De korstoomboot van de heeren Gebroeders Plansoen, te Ierseke, komende van de Zuiderzee en geladen met mosselen, is gisteren alhier door onbekende oorzaak in het Merwede- kanaal gezonken. Het schip kon gelost worden, maar de lading zal verloren zijn. Bij het ongeval heeft niemand eenig letsel gekregen. Hoek-van-Holland, 14 Nov. Om 3 uur gisterenmiddag zijn alhier vier lijken aan gespoeld, n.I. drie op het Noorderhoofd en één op het strand. Men weet niet zeker of men de drie lijken op den dam nog voor hoog water zal kunnen halen. Alle lijken zijn waarschijnlijk van personen van de „Berlin". Heden, Donderdagmorgen, zijn nog vijf -lijken gevonden, welke naar de be graafplaats alhier zijn overgebracht, zoodat thans sinds gisteren negen lijken gevonden zijn. Eén der lijken was van een man van 1,80 M. lengte, met een blauwe broek aan, waarvan de knoopen gemerkt C. G., Weigand Neurenberg; overhemd gemerkt H. B. Een portemonnaie werd op het lijk gevonden, inhoudende eenige Duitsche bankbiljetten en eenige Markstukken. Bij een ander lijk, dat van een vrouw, werd een taschje gevonden, vermoedelijk gemerkt F. Sinemus, Leidschestraat 22, Amsterdam. De andere zeven personen zijn onher kenbaar. De lijken werden op verschillende plaatsen gevonden, aan het strand en aan de Noordendam. Rotterdam, 13 Nov. De lossing der graanbooten werd heden ongewogen voort gezet, zonder hulp van beëedigde meters en wegers, die met inbegrip van bijwegers, ophouders, enz. sedert 4 dagen werkloos zijn. Het meerendeel dezer categorie van graanwerkers bevindt zich gedurende een groot deel van den dag in de nabijheid van hun respectieve kantoren en pakhuizen, in afwachting van een gunstige beslissing van heeren cargadoors om weder toege laten te worden. Cargadoors schijnen evenwel voet bij stuk te houden en toonen na al wat dezen zomer in het graanbedrijf is voorgevallen, niet veel geneigdheid tot toegeven. Maandagavond werd te Sommelsdijk bij bekkenslag een oproeping gedaan voor aanwerving van bootwerkers te Rotterdam, waarvoor zich uit Middelharnis, Sommels dijk en omliggende plaatsen ongeveer 60 man aanmeldden; Dinsdagmiddag zouden ze per extra gelegenheid van Middelharnis naar Rotterdam worden gebracht. Echter is door den mist geen boot gekomen om hen te halen, zoodat ze nu eerst heden vertrokken. 14 Nov. Op verzoek van Duitsche importeurs zijn heden wederom vele meters en wegers in dienst genomen, onder be lofte evenwel, dat zij zich in het vervolg ordelijk zullen gedragen bij het werk aan boord der schepen. Bovendien hebben zij de belofte moeten teekenen, dat de Duitsche importeurs voorloopig tot 1 Januari het graan, dat gewogen is, per elevatorwagen ontvangen. Ook op de bootwerkers heeft een en ander invloed gehadalleen bij één stuwa door kwamen er ruim 200 in het werk terug en ook bij andere stuwadoors meld den zich zeer velen aan. Breda, 13 Nov. In een hippodrome, staande op de kermis alhier, heeft een standje plaats gehad tusschen een club cadetten der Kon. Militaire Academie en den eigenaar van het hippodrome en zijn knechts. Drie cadetten zijn zoodanig verwond, dat zij ter verpleging in het hospitaal werden opgenomen. Ook eenige knechts zijn verwond. Een heeft, vermoedelijk door een sabelhouw, een flnke snee over de hand opgeloopen. Maandag hebben de jongelui in de cantine der Academie spectakel gemaakt en een groot gedeelte van het meubilair stuk geslagen. Zij waren verwoed omdat hun verboden was uit te gaan, een gevolg van de herrie in het hippodrome.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9