ADVEBTEIiTIEN. De Spijsvertering, AUG. VAN DYCK—PETIj Koepok-lnentin SocieteitjConcordic Na afloop Wedstrijd om W PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 17 November 190 7. Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. H. W. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 17 November, 's voormiddags tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: geen dienst. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien ure: ds. Blankert. (Voor bereiding H. Avondmaal). Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: de heer Pols, cand. tot den Heiligen Dienst. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen van Haamstede. Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: 'sVoorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Nam. twee ure: ds. Japchen. (Geen Zondagsschool ten 1 ure). Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolslra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. (Voorbereiding H. Avondmaal). Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: de heer Boersma van Kampen. Herv. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Dekker van Anna-Jacoba-Polder. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure: ds. J. de Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'sVoorm. half tien ure: ds. Schouten. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Dreischor: 'sNam. twee ure: ds. Ruysch van Dugteren van Oosterland. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sVoorm. half tien ure: ds. Van der Linden van Nieuwerkerk. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: geen dienst; 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5,30 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: ds. Ruysch van Dugteren; 's nam. twee ure: geen dienst; 's avonds zes ure: de heer Pols, cand. te Dordrecht. Geref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. C. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 'sVoorm. half tien ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Be diening H. Avondmaal); 'snam. twee ure: Idem. (Nabetrachting). Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II: 'sVoorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone samenkomst. Visscher ij- Berichten. Gedurende de vorige week werden van Bruinisse naar België en Frankrijk ver zonden 3290 ton mosselen; 1450 balen werden verzonden naar Engeland, Holland en Duitschland. Aangevoerd werd 500 ton mosselzaad. Het aantal oesters dat ver zonden werd bedroeg 18500 stuks. Storm. Men meldt uit Scheveningen Dinsdag kwamen niet minder dan 21 haringvisschers onze haven binnen, terwijl er nog een twintigtal vaartuigen binnen lagen. De schokkervloot was uitgezeild, doch deze keerde voor het meerendeel 's nachts terug vóór het opkomend storm weer. In den morgen van Woensdag woei er een halve storm uit het Zuidwesten, terwijl de stormsignaaldienst een ruimenden wind voorspelde. Een logger en drie bommen kwamen tegen 10 uur vóór den havenmond, doch de logger durfde niet binnenloopen en zette koers naar den Waterweg. De bommen echter kwamen zonder hulp van de sleepboot binnen, allereerst de SCH. 82, die de binhen-voorhaven juist zou invaren, toen een zware schieting het schip dwars gooide en toen het zeil weigerde te zakken, werd het vaartuig op het noorderhoofd gegooid, steeds afzakkende naar de basis van het noordelijk buitenhoofd. De bom was spoedig geheel lek en de bemanning sprong op de glooiing, bedacht op lijfs behoud. Het gelukte later van de bom de reep te krijgen, zoodat het zware vischtouw is gered geworden, doch zoowel de vleet als de lading haring, bestaande uit 370 kantjes, gingen verloren, nadat het schip bezweek. Wellicht is nog iets te bergen, wanneer er beter weer intreedt. In de binnenhaven ging een zware dei ning, zoodat men de schepen aan de duc- dalven halen moest, behalve een tiental bommen, dat aan de Oostkaai bleef liggen. Vannacht om negen uur is het hoogwater. De wind waait uit het Noordwesten tn er komt veel water opzetten. De golven slaan over den oostelijken wal der Binnenhaven, waar nog duizende tonnen haring liggen. De schepen zijn zeer driftig en men noort onophoudelijk het zware gekraak der tegen elkaar botsende schepen. De bemanningen zijn allen op de schepen, want allen moeten gereed staan, wanneer soms een der schepen van de touwen ge worpen, tegen de vastgemeerde komt aan drijven. Tot nu toe, het is elf uur, hebben de touwen het uitgehouden. Alleen de „SCH. 325" is zoo hevig in botsing geweest met de beschoeiing, dat een gat van wel een vierkanten Meter even boven den water spiegel is ontstaan. Naar men meent, zijn nog enkele schok kers op zee, doch wellicht zijn ze reeds elders binnengeloopen. Het is te hopen, want de zee is ruw en het weer noodlottig voor zulke kleine vaartuigjes. Door den hevigen stormwind werd te Zandvoort het water tot aan den voet der duinen opgejaagd. De garnalenschuiten werden op de duinhelling in veiligheid gebracht. TWEE DE K AMER. Bij het algemeen begrootingsdebat in de zitting van Donderdag verweet de heer Borgesius aan de rechterzijde dat zij tegen over het kabinet een noodelooze aan vallende politiek volgde, terwijl zij geen gemeenschappelijken grondslag bezit in de christelijke beginselen en de heer Heems kerk nog kortgeleden het gemengde kabinet bepleitte. Spreker hield zich overtuigd dat een andere partijformatie zal komen. De heer Tydeman verklaarde dat zijn partij de regeering bij hare voorstellen tot grondswetsherziening niet zal kunnen volgen, wegens het niet vastleggen van grondslagen voor het kiesrecht in de grondwet, en wegens de weigering der regeering om de macht der Eerste Kamer te versterken. De heer Nolens achtte de bestaande partijformatie als de juiste, aangewezen door de geschiedenis en de omstandig heden. De heer Van Citters gaf wenken voor het zuiveren van den financieelen toestand. De heer Talma protesteerde er tegen dat de heer Borgesius hem, ondanks zijn tegenspraak, woorden in den mond legt, die spreker niet heeft geuit. De heer Schokking beschuldigde de regeering van nalatigheid ten opzichte van bevordering der publieke zedelijkheid, Zondagrust en vrijheid van middelbaar onderwijs. Daarna kwam Minister De Meester aan het woord. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 15 November. Tweede Kamer. Gesloten wordt het algemeen Begrootingsdebat; na uitvoerige replieken, waarbij de Minister De Meester afwees den heer Heemskerk's advies aan de regeering om als Kabinet van zaken op te treden. Hoofdstuk I werd goedgekeurd. Aangevangen is het debat over de West- Indische Begrooting. Vragendag. Op de vragen van den heer De Visser omtrent de al of niet juistheid van het bericht, dat miliciens te Amsterdam, die den 28 November met groot verlof dachten te gaan, nog 4 maanden in dienst moeten blijven, antwoordde de Minister van Oorlog, dat het bericht in hoofdzaak juist was. De aanleiding was hierin gelegen, dat het ontwerp betrekkelijk het blijvend gedeelte niet vóór December tot wet kon zijn verheven. Erkennende, dat de loop van zaken, teleurstelling heeft verwekt, hoopte de Minister het middel te vinden daarin zooveel mogelijk tegemoet te komen. Verbod van stoomfluit en scheepsklok. De St. Ct. no. 265 bevat 2 Kon. Be sluiten van den 23en October (Staatsblad no. 275 en 276) tot vaststelling van een verbod voor het nachtelijk gebruik van de stoomfluit en de scheepsklok. Het eerste K. B. betreft de Rijn, Waal en Lek, en bepaalt in ar^. 1, dat het op deze rivieren verboden is gedurende den tijd van 10 uur des avonds tot 6 uur des morgens geluidseinen met de stoomfluit of met de scheepsklok of met andere tot het maken van geluid dienende toestellen te geven, voor zoover deze seinen niet door algemeene of bizondere reglementen zijn voorgeschreven. Artikel 2. In afwijking van het in artikel 1 omschreven verbod mogen .seinen, welke dienen om sleeptreinen, vlotten of alléén varende schepen te doen stoppen of af varen, worden gegeven met de scheepsklok, mits het aantal klokslagen dat van 15 niet overschrijdt. Artikel 3. Handelingen in strijd met de bepalingen, gegeven in de artikelen 1 en 2, worden gestraft met geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Het tweede K. B. betreft de Merwede, de Noord en de Nieuwe Maas en bevat dezelfde bepalingen voor deze vaarwaters. Ingezonden Stukken. Zierikzee, 14 November *907. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het bericht, voorkomende in Uw blad van 8 Nov. j.l., betrekkelijk de te dezer stede uitgebroken werkstaking, waarin het een en ander in voorkwam omtrent loonen enz., wenschen wij eenige ophelderingen te geven, om den juisten toestand eenigszins te schetsen. Wij verzoeken daarvoor eenige plaatsruimte. In zake het meer loonen van moeilijk te ver werken tabak, kunnen wij mededcelen, dat wij daarvan bij de betrokken firma's nooit iets hebben bemerkt of gekregen, ofschoon dit bij de firma De Kater Co. een gunstige uitzondering is. Wat het maken van 2000 h 2500 sigaren betreft, wenschen wij op te merken, dat, op een enkele uitzondering na, niemand bij Hogerheijde Sc Jong- mans der werklieden 2500 sigaren fabriceert; zelfs blijft ruim^,'/» gedeelte der sigarenmakers onder de 2000 sigaren. De tabak, met name het omblad, is, bij uit zondering, zeer slecht, zoodat wij als billijken eisch hebben gesteld: het ontvangen van bereide tabak (het dek gesorteerd en omblad). Wat de loonsverhooging betreft, ons werd dit verleden jaar in uitzicht gesteld bij de firma Hogerheijde Jongmans, hetgeen zich als volgt heeft toegedragen: Bij de toen gevoerde actie in October 1905 hebben wij gedaan gekregen, dat voor het minste werk, hetgeen destijds f 3,25 per 1000 sigaren bedroeg, voortaan f 3,50 zou betaald worden, benevens afschaffing van overslgaren (bij elke 1000 sigaren moesten 10 toegegeven worden) en stripgeld. Tevens was door den heer Hogerheijde toege zegd, dat voortaan de slechtste tabak zou uitge worpen worden. Nadat dit 3 weken tot aller genoegen was geschied, werd dit niet verder nagekomen, zoodat wij daar wederom de schade van ondervonden. Wij laten hier in het midden de weinige billijkheid in deze handelwijze. Verder kregen wij de belofte, evenals de betrokken hoofdbesturen, dat het volgende jaar de loonen van de duurdere merken, welke toen niet werden verhoogd, zouden herzien worden. Wij hebben destijds daar genoegen mede genomen, met het oog op die gegeven belofte. Wij hebben dezer dagen ondervonden, dat die belofte een lijn was, waarmede wij op sleeptouw moesten worden gehouden. Toen dus het jaar was verstreken, zijn wij die belofte komen her inneren, doch zonder succes. De firma wenschte, ondanks het eens gegeven woord, niets toe te geven. Dit was voor ons te veel; zoodat wij besloten den arbeid neder te leggen, hetgeen door de overige georganiseerden, toen zij onderkruipers diensten moesten verrichten, eveneens gedaan werd. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, verblijven wij Uw. dw. dns. Namens de Afdeelingsbesturen der Organisaties. S. Wij hebben een zeer ruime schatting ge nomen, aangezien bij winterdienst 15, dus het grootste gedeelte der werklieden onder de 2C00 sigaren blijft. Landbouwonderwijs. Nu het loopt tegen den lijd, dat de werkzaamheden op het veld alleen zich bepalen tot de daguren, en de avonduren dus voor menigeen bij den landbouw be trokken, openvallen, meende ondergetee- kende goed te doen nog eens de aandacht te vestigen op het van Rijkswege gegeven landbouwonderwijs. Zooals bijna iedereen weet, wordt door het Rijk de gelegenheid aangeboden aan ieder belanghebbende om kosteloos eenige theoretische kennis op te doen van ver schillende onderdeelen van het landbouw bedrijf. Langzamerhand zijn velen onder de landbouwers de noodzakelijkheid van deze kennis gaan inzien en hebben zich de moeite getroost, zelf uit vakblad en leer boek deze te verwerven of hun zoons naar inrichtingen voor landbouwonderwijs te zenden. Op deze wijze kon echter niet bereikt worden, die groote groep van belang hebbenden, die werkt op een klein stukje eigen grond of pachtland en uit de opbrengst daarvan nauwelijks in zijn behoeften kan voorzien. Onder deze klasse van menschen vindt men ook de grootste onwetendheid omtrent verschillende nieuwe zaken in hun bedrijf en bijgevolg is meestal de opbrengst van hun stukje grond lang zoo groot niet als ze wezen kon. Hierom wordt aan die kleine boertjes en arbeiders, die tevens een stukje grond bearbeiden voor zichzelf, de gelegenheid geboden om hun kennis uit te breiden op gemakkelijke, aangename wijze. Daartoe toch dienen de z.g.n. „Cursussen voor Volwassenen". Zoo'n cursus wordt gegeven gedurende ongeveer 20 uren, over verschillende avonden verdeeld. Nu is het plan dezen winter hier een cursus te geven in Bemestingsleer, die ongeveer 7 avonden zal duren, verdeeld over enkele weken. Ondergeteekende hoopt, dat van deze gelegenheid ruim gebruik zal worden ge maakt en noodigt ieder, die er iets voor gevoelt, mede er aan deel te nemen, uit, zich bij hem aan te melden, en wel liefst zoo spoedig mogelijk. Dan kan toch vooraf de tijdsverdeeling zooveel mogelijk naar ieders wensch worden geregeld. Zierikzee. M. B. SMITS, Nieuwe Haven. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 14 Nov. De aanvoer, die hoofdzakelijk uit bruine boonen bestond, was aanmerkelijk grooter dan de vorige weken. De puike qualiteiten konden vorige prijzen handhavendoch de mindere soorten moesten lager worden afgegeven. Andere artikelen onveranderd. Diverse soorten tarwe f 675, f 7.50, f 8, f 8.75; chevaliergerst f 6 A f 6.30, wintergerst f 5.50 a f 5.60; zomergerst f 5.20 a f 5.40; rogge f 6.25 5 f 6.50; haver f 3.75 a f 3.80; erwten (kleine) f 9 a f 9.75; kroonerwten f 10.50 a f 11; bruine boonen f 8 a f 12.25. Aardappelen f 1.80 a f 2. Ajuin f 0.65 a f 0.70, kleine geen aanbod. Middelburg, 14 Nov. Ter graanmarkt van heden was een ruime aanvoer, vooral van witte boonen, welke 50 cent lager naar kwaliteit werden verhandeld. Zomer gerst schaars, 10 cent hooger; overige artikelen onveranderd. De prijzen waren als volgtNieuwe tarwe f 7.50 i f8; rogge f 6.75 a f 7 zomergerst f 5.75 a f 6; haver f 3.50 a f 4; paardeboonen f 7.25 a f7.50; kroon erwten f 11 a f 12; tuinboonen f 6.50 a f 6 75; witte boonen f 12.50 a f 13.50; ronde bruine boonen f 13.50 f 14.50; lange dito f 12.50 a f 13.50, alles per H.L. St.-Maartensdijk, 14 Nov. Bij de gisteren gehouden veemarkt alhier waren aangevoerd 42 stuks hoornvee en 97 biggen. De handel was tamelijk levendig. Prijzen werden besteed als volgt H-ajrige ossen van f 80 tot f 1Ó0; 2|-jarige -120 - 130; 1-jarige -150 - 160; Vare koeien -120 - 160; Biggen van f 6 tot f 9. Veemarkt te Zierikzee. Donderdag 14 November. Aangevoerd 93 ossen. De prijzen liepen van f 82.50 tot f 160. De handel was in het begin wat slepend, doch verbeterde later, zoodat alles tegen tamelijk goede prijzen werd opgeruimd. Veemarkt te Dreischor. Woensdag 13 November. Aangevoerd 56 ossen. Weinig handel. Burgerlijke Stand van Zierikzee. 7 Nor. Een 7 Geboren: zoon van H. Verwijs en G. A. Goede- gebnue dochter M. C. bij de Vaate en M Bienefelt. 0 t J Uil cn M. vjio Oeveren. 11 zoon B. Vei kaait en tl. G. van Aken. 13 dochter J. Schot en A. Kuijper. Gehuwd: 13 Nov. W. de Gmf, 28 j., jan. en G. Lemson, 32 j., j d. Overleden: 11 Nov. M. de Jonge, byna 11 w., d. 12 J. C. Stammen, 21 j., j d 12 A. Verschuur, 5 j., z. 13 J. C Blankert, 8 w., d. 15 F. Verschuur, 2 j z. Als levenloos aangegeven: 14 Nov. Een zoon van O. D. Padmos en J. van deD Berge. CORRESPONDENTIE. Ons Algemeen Overzicht moest wegens gebrek aan ruimte achterwege blijven. Het adres aan den Minister in ons volgend nommer. De Redactie. Geboren: 1ZAK P/ETER, Zoon van Iz. HAGE en M. E. HAGE—Hage. St.-Fiupsland, 15 November 1907. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden onze geliefde Dochter, Zuster, Kleindochter en Nicht, KATHARINA STAM-VAN DEN HAMER, in den ouderdom van 21 jaar. Zierikzee, 12 November 1907. J. VAN DEN HAMER. M. VAN DEN HAMER-Stam. MINA VAN DEN HAMER. TINUS STAM. T1NUS STAM Tz. C. EVERTSE. P. EVERTSE-Stam. J. VAN DER WIELEN. M. VAN DER WIELEN—stam. Tot onze diepe droefheid over leed hedenmorgen plotseling, ons geliefd Dochtertje ANNA, in den jeugdigen leeftijd van bijna 3 jaar. Zonnemaire, 14 November 1907. JOHANNIS GANZEMAN. JANNA GANZEMAN-Vink. Heden overleed tot onze diepe droe heid zacht en kalm, onze geliefd Echtgenoot en Vader, de heer Abraham Larooij in den ouderdom van ruim 67 jaa na een geduldig lijden van 7 maandei Scherpenisse, 14 November 190| Wed. A. LAROO— HartoiI CATHARINA LAROOI GERARD M. LAROOI ADRIANA LAROOIJ. MARIA LAROOIJ. H. I. Ambacht. SARA JOH. LAROOIJ HERMANUS LAROOI CHR.' A. LAROOIJ. Ooltgensplaat. ELIZABETH LAROOll Hiermede betuigen wij oil hartelijken dank voor de vele blij van belangstelling, bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden E genoot, Vader, Behuwd- en Grootv; bewezen. Noordgouwe, 14 November 1907. Uit aller naam,- Wed. M. PH. NEERHOUT—Bak en Kinderen. V HARTELIJK DANK voor de blijken van belangstelling, gedurendi ziekte en na het overlijden van onze geli Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgr moeder ondervonden. Kerkwerve, 15 November 1907. Namens de Famili C. BOOT Jz. Door het verbindend woi der eenige uitdeelingslijst I het faillissement van CORNELIS DE V schipper te St.-Annaland, een eir genomen. Tholen, 14 November 1907. De Curator, D. VAN DE VELDE. Zooeven verschenen in AdrianiI Boekh. (L. G. v. d. Berg) te Leidei 2e deel, (vetzucht, suikerziekte, jicht, nierziekte en bleekzucht), door Dr. B. F. te Cate, speciaal arts te Rotterdam. Prijs 75 Cts. Het te deel omvat maag-, darm- en level ziekten, met inbegrip der galsteenen. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantel Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen Bruggen, Sluizen en Gebouwen, Slf steenen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zo Zaterdag 16 November, 2 uur: REGENSBURG Algemeene Vergadeim op Donderdag 21 Novembi 's avonds 8 uur. gratis deelneming. HET BESTUUI N. B. Trouwe opkomst wordt dring verzocht. De ondergeteekende bei hiermede dat hij zijn Y rachtrijdersbedrijf heeft overgedaan aan J. DEN BOEF bedankt zijn geachte Dorps- en Lao nooten voor de gunst en het vertrm dat hij steeds heeft mogen ondervit Hij beveelt zijn opvolger beleefd) Scharendjjke, 15 November 1907. I-s. K-loet Ingevolge bovenstaand, bericht de on geteekende dat hij het Y rachtrij dersbedrij f van L. KLOET heeft overgenomen. Bel beveelt hij zich aan in dezelfde gunst, zijn voorganger heeft mogen ondervim Scharendijke, 15 November 1907. «T. don Boor Landbouw-Onderwijs. Zij, die wenschen deel te ner aan een cursus voor volwasse in Bemestingsleer en den li tijd van 18 jaren hebben bere gelieven zich zoo spoedig mot lijk aan te melden bij ondergeteeker M. B. SMITS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2