Donderdag 14 November 1907. HINDERWET. KEURING NIEUWSTIJDINGEN. 2IËRIKZEESCHE (Zï ieriltzeesclie NIEUWSBODE. C o u r a n 1). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Te prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8539. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van s morgens 9 tot 's avonds 9 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van kzee maken bekend: op de Secretarie dezer gemeente ter visie flegd een verzoekschrift met bijlagen van ,S HUSON, werktuigkundige, wonende in gemeente, waarbij vergunning wordt ge- Ïd tot plaatsing van een Qaskrachtwerktuig drie paardekrachten, in zijne werkplaats, de in de Sint-Domusstraat, plaatselijk ge- wijk D no. 254, kadastraal bekend sectie 1744; t op Woensdag den 27 November aanstaande, l uur des middags, op het Raadhuis dezer :ente in de Vergaderkamer van het Bestuur, ;enheid zal worden gegeven tot het inbrengen bezwaren tegen de oprichting van bedoelde titing; dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren en in te brengen, gedurende drie dagen vóór tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen is nemen van de ter zake ingekomen fturen. •rikzee, den 13 November 1907. )e Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ikzee, :let op art. 79 der Algemeene Politie-Ver- ning voor deze gemeente: lebben goedgevonden te bepalen: op Zaterdag den 23 November e.k., des ddags tè 3 uur, aan de Balie, eene keuring orden gehouden van de verhuurd wordende en Voertuigen. e rijtuigverhuurders worden mitsdien opge- n om alsdan al hunne voertuigen op de oor bestemde plaats bijeen te brengen, ten de noodige keuring te ondergaan, ter voor- ng van de bij de Algemeene Politie-Ver- ing bedreigde boete. rikzee, den 13 November 1907. e Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ien rechtmatige klacht. i het algemeen wordt over de hoe- igheid van de melk, die door de land- wers hetzij rechtstreeks, hetzij door chenkomst van anderen te dezer stede :ocht wordt, gedurende en een tijdlang na afloop van den peetijd reeds vele n door tal van verbruikers steen en geklaagd. ie klacht geldt minder de wat al te stige wijze, waarop door sommigen de k met water wordt aangelengd, maar t meer en wel hoofdzakelijk betrekking den wansmaak er van. ie wansmaak is een natuurlijk gevolg de omstandigheid, dat het vee met koppen en pulp gevoederd wordt, ie melk verkrijgt daardoor een zóó angenamen smaak, dat zij voor tal van :zetenen gewoonweg ondrinkbaar is, dat er reeds inwoners zijn, die zich die reden genoodzaakt hebben gezien melk van elders in flesschen te be ken. iet een ieder kan zich echter die rmede gepaard gaande hoogere uitgave •'oorloven. .et gros der bevolking is op de melk gewezen, die in deze gemeente aan man wordt gebracht. Yij meenen evenwel, dat onze stad- ooten, die hier hun melk dagelijks :ten inslaan, billijkerwijze mogen ver- jen, dat zij voor den goed betaalden s van acht cent per kan, deugdelijke, ietbare waar bekomen, idien de melkslijtende landbouwers gevoelen mochten deelen, dan hopen dat zij, beamend de rechtmatigheid klacht, waarvan wij ons tot tolk ben gemaakt, uit eigen beweging de renschte en noodzakelijke verandering en brengen in de levering van één gezondste en beste voedingsmiddelen ir den mensch. AZIË. Uit Karatag wordt bericht door een bi zonderen correspondent van de Rnsskaia Ukrainu te Samarkand, dat die stad geheel vernield is en 3400 menschen gedood zijn. Slechts 70 konden gered worden. Ook de omgeving van Karatag is door de aard beving vernield en ook daar zijn velen gedood. Eveneens wordt uit dezelfde bron gemeld, dat op 31 October j.l. Kazirmagan in het Hissar-gebied door aardbeving ver woest is, en dat in de Derbentpas dezer dagen een geweldige storm woei. Twee jonge Noren, de heeren Rubenson en Monrad Aas, hebben onlangs den Kabroetop van het Himalaja-gebergte, die 23,900 voet boven de zee zich verheft, bereikt, de grootste hoogte, die in dat gebergte tot dusver is beklommen. Het eerste gedeelte van de bestijging, die onder leiding van den Schot Mason plaats had, geschiedde met behulp van 81 koelies. Ter halver hoogte gekomen werd de tocht enkel door een deel der reizigers voort gezet tot 21,000 voet, tot waar reeds in 1905 een Britsche expeditie gekomen was. Van daar gingen de beide Noren een anderen weg in dan toen te vergeefs was ingeslagen en zij konden de Noorsche vlag op den top planten. AMERIKA. Volgens een bericht van de Interstate Trade Commission in de Unie neemt daar het aantal gedooden en gewonden bij spoorwegongelukken op onrustbarende wijze toe. Van 1 Juli 19C6 tot 30 Juni 1907 werden bij spoorwegongelukken niet minder dan 5000 menschen gedood en 76.285 gewend. In dit jaar waren er 775 dooden en 9577 gewonden meer dan in het voorgaande jaar. New-York, 11 Nov. De Katholieke bisschop van New-York weigert het huwelijk van miss Gladys Vanderbilt met den Hongaarschen graaf Szechenyi te doen vol trekken. Dit wekt te meer sensatie, waar alle moeilijkheden voor het burgerlijk huwelijk reeds uit den weg waren geruimd. De graaf en miss Vanderbilt zijn van ver schillend geloof. ENGELAND. Portsmouth, 11 Nov. Wegens ver traging door zwaren mist is de „Hohen- zollern" met de Duitsche Keizerlijke familie eerst ten half 2 ure de haven binnengeloopen. Om half 3 werd de reis naar Windsor^ voortgezet, waar men ten 5 ure aankwam; er hing nog steeds een dikke mist. De begroeting tusschen het Duitsche Keizerlijke echtpaar en Koning Edward met zijne echtgenoote was aller hartelijkst. Eene dichte menigte in de straten en op den weg naar het paleis juichte de hooge gasten toe. Windsor, 12 Nov. De Koning en de Keizer jaagden van morgen in het park. De keelspecialiteit Semon bezocht met den lijfarts den Keizer. De vorstelijke personen bezichtigden daarp het Koninklijk Sanatorium. FRANKRIJK. In het Fransche Staatsblad van Zaterdag komt het besluit voor, waarbij commandant Dreyfus een pensioen wordt toegewezen van 2350 francs voor dertig jaren, tien maanden en 24 dagen dienst. Het pensioen is 27 Augustus ingegaan. De Minister van Arbeid heeft een statistiek opgemaakt van de werkstakingen, de minnelijke schikkingen en de verleende arbitrage in het jaar 1906. Het aantal stakingen bedroeg 1309 en omvatte 9.438.594 stakingsdagen I In 1905 bedroeg het aantal stakingen 830 en het aantal stakingsdagen 2.746.684. Toulon, 11 Nov. In verband met een nieuwe spionnage-zaak zijn vier personen gearresteerd. Men vermoedt, dat het een internationale spionnage van het kustgebied betreft. BELGIË. Donderdagavond, te 5 uren, zijn twee zwartgemaakte kerels gedrongen in de woning van een werkman op de wijk Katte bij Selzate. Het dochtertje van 14 jaar was alleen tehuis. Zij hebben het meisje in den mantel harer moeder gewikkeld en in den kelder gesloten. Daarna zijn zij de kas gaan onderzoeken en hebben een som van 115 fr. gestolen. Het arme meisje is ziek en bedlegerig van den doorgestanen schrik. Het is de derde maal, dat deze menschen bestolen worden. De politie onderzoekt de zaak en hoopt de misdadigere die bekenden moeten zijn, te ontdekken Het zwakke geslacht. Twee jonge meisjes van Alle-sur-Semois werden door de burgerlijke rechtbank van Dinant ver oordeeld om een deel van de nalatenschap harer ouders, dat zij zich onrechtvaardig hadden toegeëigend, terug te geven aan haar broeders en mede-erfgenamen, die zij hierdoor benadeeld hadden. De deurwaarder, die de meisjes het vonnis kwam beteekenen, werd op stokslagen onthaald en, daar dit den ambtenaar niet beviel, daagde hij haar voor het gerecht, dat de meisjes tot 8 dagen gevangenis straf veroordeelde. Maar zij kwamen niet op den gestelden tijd naar de gevangenis van Dinant en de gendarmerie van Alle moest, voorzien van een dubbel aanhoudingsmandaat, beiden gaan arresteeren. Dat was gauwer gezegd dan gedaan. Toen de heldinnen de vier mannen in uniform zagen naderen, werden zij woedend en met hooivorken gewapend, wachtten zij aan de deur de gendarmen af. De mannen der wet waren echter niet bang. Maar dit belette niet, dat zij door de twee furieën aangegrepen en deerlijk gekrabt en gebeten werden. De oudste werd eindelijk overmeesterd en gebonden. De jongere, zich nu alleen ziende, zette het op een loopen, bereikte de Semois en sprong in de rivier, gevolgd door de gendarmen, die het nog niet opgaven. Op den anderen oever werd zij eindelijk ook gepakt en gebonden. Zij wetgerde droge kleeren aan te doen en, met haar natte plunje en onder goed escorte, werd zij met haar zuster naar de gevangenis gebracht. Zondag wandelde in de Louisalaan te Brussel de gravin De Baillet Latour, tijdelijk verblijvende bij haar familie te Brussel, met haar gezelschapsdame over den rijweg, toen zij zag dat haar hondje op het punt was door een automobiel over reden te worden. Ze trachtte het te beletten, doch werd zelf door de auto omvergeworpen. Bewusteloos opgenomen, werd zij in de automobiel, die haar omverwierp, naar het St.-Pietersgasthuis gebracht, waar haar toestand zoo ernstig bevonden werd, dat men haar alleen door een operatie van den schedel denkt te kunnen redden. Doch tot die operatie heeft men, gezien het ernstige van den toestand, nog niet kunnen overgaan. in diezelfde stad kwam Vrijdag iemand noodlottig om het leven doordat hij, toen hij uit een café kwam, door een wielrijder werd omvergeworpen en toen niet snel genoeg kon opstaan om te ontkomen aan een naderende electrische tram. Zondagavond hebben de dameshoeden in de „Olympia" te Brussel een waar kabaaltje veroorzaakt. Er zaten een paar dames in de stalles met hoeden, opgesierd met reusachtige veeren, en eenige achter- zittende personen begonnen te roepen: ChapeauOtez votre chapeau (Hoedzet uw hoed af). De dames bleven echter doof. Toen begonnen andere toeschouwers, die ook dameshoeden voor zich hadden, te roepen A bas les diapeaux. Maar ook die dames deden of ze niets hoorden. Het geschreeuw hield toen aan. De acteurs konden zich niet meer verstaanbaar maken, en vijf minuten lang was het een groot lawaai, want op de galerijen deed het publiek voor eigen pleizier mee. Eindelijk zette één der dames haar hoed af. Luide bravo's weerklonken en één voor één verdwenen toen ook de andere hoeden, en de voorstelling kon doorgaan. En het gevolg van dit opstootje is dat het bestuur van „Olympia" geen dames hoeden in de fauteuils meer toelaat. NEDERLAND. Utrecht, 11 Nov. Angstig geworden door de financieele beroeringen, ook in de stad zelve, en door een onhandige mede- deeling van een plaatselijk blad, hebben Zaterdagavond alhier vele inleggers in de Nutsspaarbank hun geld teruggevraagd. Gelukkig had de beweging een zeer kalm verloop. Genoemd blad had gansch over bodig er aan herinnerd, dat er zooals gewoonlijk dien avond van acht tot half tien uitbetaling zou zijn aan die spaarbank en er tevens bij vermeld, dat de directie zich stipt aan 't reglement zou houden, om niet meer dan f 25 uit te betalen. Bovendien voegde het blad er bij, dat het wel niet zoo druk zou loopen, want de soliditeit der Nutsspaarbank was boven alle verdenking verheven. Wel had zij nog iets uitstaande met de gefailleerde firma Oortmans, doch men behoefde zich hier over niet ongerust te maken. Maar juist door dat geschrijf, hoe goed bedoeld, maakten de kleine luijden, die niet altijd even juist lezen en met financieelen handel en wandel niet al te zeer op de hoogte zijn, zich wel ongerust en liep het wel druk naar de Spaarbank. Om 7 uur reeds begon het geloop. De deuren der Bank werden geopend en in de wachtkamer stelde men zich op, wachtende op de eerste, die komen zouden. De Bank besloot om half acht maar met uitbetalen te beginnen; toen was én wachtkamer èn vestibule reeds zwart van de menschen. Politie, een brigadier en een aantal agenten, zoowel in politiek als andere, hadden lang vóór het uitbetalings uur reeds post gevat nabij het gebouw, bij den argeloozen voorbijganger de vraag doende rijzen, of er iets aan 't handje was. Toch kwamen de ordebewaarders nog goed te pas, want meer en meer angstig geworden inleggers kwamen opdagen. Volgnummers werden afgegeven en toen het binnen vol was, werden de menschen twee aan twee op het trottoir opgesteld. Na een uurtje stonden er een paar honderd, aangegaapt door schier evenveel nieuwsgierigen of verstandigen. 'tGing er echter gemoedelijk toe: geen gedrang, geen hatnogingen. niets van dat al! Men merkte ons op, doelende op de wachtenden: ze zijn niet bang voor hun centen, maar denken toch maar: „binnen is binnen". Zoo was het. Te half elf waren alle binnenstaanden uitbetaald. Toen mocht de tweede serie naar binnen, kalm aan, opdat een ieder behoorlijk een volgnummer kon worden uitgereikt, 't Ging weêr kalm en ordelijk. Trouwensde politie waakte tegen ongeregeld heden: de hoofd-inspecteur leidde zelf den dienst. Niemand bleef toen meer buiten, 't gebouw kon allen herbergen. De deuren gingen dicht entot middernacht werd er betaald en nog eens betaald. Waar willen die menschen nu met hun spaarduitjes heen? 'tZal ons benieuwen of het Maandag denzelfden weg weer op gaat. Of dat, wat verstandiger zijn zou, de uitbetaalden hun geld weer terugbrengen en toevertrouwen aan een hoogst solide instelling. Wageningen, 11 Nov. Aan den Grebbe- berg, nabij deze gemeente, is Zondag het zevenjarig zoontje van den veldwachter Verhoef dat van den berg kwam en niet bemerkte, dat een auto de helling opkwam onder die auto geraakt, welke hem over het hoofd ging. Het knaapje is weldra aan de gevolgen bezweken. Leiden, 11 Nov. Hedenmiddag had aan het emplacement van het station van de Hollandsche Spoor een mishandeling plaats, die droevige gevolgen heeft gehad. Er wordt daar een nieuwe schoeiing gemaakt, door een Haagschen aannemer uitgevoerd, hoofdzakelijk met Leidsche werklieden. Opzichter over het werk is de heer Van der Vlugt; baas of onder-opzichter was de 60-jarige Krijne, beiden te 's-Gravenhage. Een paar jonge mannen, Van der Sox en Pikaar, uit Leiden, waren min of meer onder den invloed yan sterken drank. Ze werden door baas Krijne daarover aange sproken, en hieruit ontstond een hoog- loopende twist. De baas kreeg daarbij een klap tegen het aangezicht, terwijl met een voorwerp tegen zijn scheen werd geworpen. Hoewel hij blijkbaar ernstig werd gesla gen, deed hij niets er van blijken, en bood hun het geld aan en liet de politie ver zoeken de beide jonge mannen te ver wijderen. Terwijl dit geschiedde verwijderde de baas zich, stond leunende aan den kant van een kuil, van ongeveer een meter diepte, waarin palen waren geheid, viel eensklaps er in, en werd er bewusteloos uitgehaald, waarna hij per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. Toen hij er aankwam, kon slechts de dood gecon stateerd worden. Er moet echter nog worden uitgemaakt of de dood het gevolg is van mishandeling of veroorzaakt is door den val. Wel mag als vaststaande aangenomen worden, dat de val een gevolg is van de mishandeling. De politie heeft de beide jonge mannen in arrest genomen, en ook andere werk lieden gehoord. De heer Krijne is gehuwd. Één zijner zoons is bouwkundig opzichter te Amster dam. Deze kwam gisterenavond over. Monster. Een 20-jarig meisje, dat 4 weken geleden volslagen blind was gewor den, na eenige dagen aan hoofdpijn te hebben geleden, is Zaterdag uit het oog- lijdersgesticht teruggekeerd en kan nu weer goed zien. s-Gravenhage, 11 Nov. De gemeente raad heeft tot vijfden wethouder benoemd de heer H. de Wilde, die V ij 'ag a.s. als zoodanig zal worden geïnstalleerd. Het voornemen bestaat, dat de Duitsche keizerin aanstaanden Zondag alleen uit Engeland terugkeerende naar Berlijn, onderweg een bezoek aan onze Koningin op 't Loo zal brengen. De keizerin zal ongeveer halfelf in den morgen te IJmuiden binnenkomen en van daar per spoor, over Amsterdam, recht streeks naar Het Loo reizen. Daarna zou 's avonds de reis naar Berlijn voortgezet worden. H. M. de Koningin-Moeder zal Woensdag Territet (Zwitserland) veriatenen op de terugreis naar Nederland een bezoek brengen aan de vorstin-weduwe Von Wied, H. K. H. prinses Marie der Nederlanden. H. M. wordt Zaterdag 16 November op Het Loo verwacht, waar «ij eenigen tijd bij de Koninklijke Familie zal doorbrengen, alvorens Haar winterverblijf weer in Den Haag te vestigen. Een heer uit Scheveningen is gisteren aldaar het Wandelhoofd afgeloopen en is aan het einde daarvan in zee gesprongen. Eenige werklieden die aldaar aan het werk wa-en, hebben den drenkeling een reddings boei toegeworpen, doch hij weigerde die te grijpen. De directeur, de heer Ruys, die terstond gewaarschuwd was, heeft daarop last gegeven, het bootje, dat tijdens het bad seizoen voor de veiligheid der baders in dienst is gesteld, te bemannen. Daardoor is het ten slotte gelukt den drenkeling, die ongeveer een uur in zee gelegen had, doch niet was gezonken, te grijpen. Het bleek toen echter, dat de levensgeesten reeds waren geweken; de pogingen van Dr. Van Duyll om het bewustzijn weder op te wekken bleven vruchteloos. Bij het opruimen van een telefoon toren aan het begin van den Harstenhoek- weg alhier, is de ijzeren ketting, waarmede de toren bevestigd was om neergelaten te worden, gebroken, tengevolge waarvan het ijzeren gevaarte topzwaar wordende, op de straat is gevallen. Een gemeente-werkman van het telefoon bedrijf, die bovenin zat, viel er uit, kreeg op de straat het gevaarte nog boven op zich en werd er dood onderuit gehaald. Ook een jongen, die had staan kijken, kwam in aanraking met den houten bok, welke bij het neerlaten gebezigd wordt, en bekwam min of meer ernstige kwets uren. De werkman is 28 jaar, ongehuwd en uit Dordrecht afkomstig. 't Lijk is naar het politieposthuis over gebracht. Hoek-van-Holland. Zondagavond arri veerde hier met den trein een paartje. Hij was 19 en zij 30. Zij hadden besloten hun familie en hun land vaarwel te zeggen en naar Engeland te gaaneen enkele reis naar Londen was reeds genomen. Maar o wee! De politie hier was reeds op de hoogte, belette hun het verder gaan en bracht beiden weer in Amsterdam bij de familie terug. Rotterdam, 11 Nov. D< vreemdeling, die verleden week druipnai bij de brug van Barendrecht gevonden en uit Dordrecht door een rijksveldwachter hierheen ge bracht was, omdat hij een taal sprak, die niemand daar verstond, en voor wien men ten slotte in den heer Hildebrand, logement-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1