Dinsdag 12 November 1907. RECLAMES. (Z ie r i Is. z e e s c h e Cour an t). Ons groot debiet in eeiand ten Z.-Holland IIEUWSTIJDINGEN. ZIEftlKZGESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8538. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. OE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. 5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. dzaakt ons in steeds ruimer kring onze rdeelige aanbiedingen bekend te maken. )ns 35 Guldens 2-persoons Veeren- Jstel, bestaande uit: 2-pers. Bed, Peluw, (ussens1 mooie zware gewatteerde ers. Deken, 1 zware 2-pers. Wollen- en mooie witte Molton-Deken, een paar ke Stroomatrassen en een waschechte ïrtrek voor Bed en Peluw. In de pro- zie Zeeland alleen meer dan lOOOgeleverd. ering meest franco Rotterdam of volgens ;ave, doch één véér franco. Betaling bij vangst. Doet uw voordeel. J, SNEEK. VRAAGT PRIJSCOURANT. ■HDIË. pe correspondent van het Hbld. te avia seint: f)e gouverneur-generaal gaat 21 dezer „Rembrandt" naar Atjeh met den ercommandant, den algemeenen secretaris Rees en den secretaris Koster. AMERIKA. v'ew-York, 8 Nov. Men begint in de irwinning van de democraten bij de tste verkiezingen meer en meer een puistig voorteeken te zien voor de isen der republikeinen bij de presidents- kiezing in 1908. Velen schrijven de lerlaag van Roosevelt's partijgenooten aan» de wijze van optreden van den sident in de financieele crisis. De iote geldmannen zouden minder dan t geneigd zijn belangrijke sommen te zren om de candidatuur van Roosevelt |een anderen republikein te steunen. Volgens een bericht uit New-York is in het district Yukon, aan een zijtak de Findlayeen uitermate rijk goud- d ontdekt. Bijna een jaar lang hebben nadeezen daar gegraven en schatten vonnen zonder dat iemand van de itenwacht het wist. Bereden politie heeft langs op een tocht de gouddelvers Idekt. Nu zal 't er wel heenstroomeh. De Amerikaansche millionnair Rocke- er heeft dezer dagen een brief geschre- aan Leo Tolstoj, om den denker en hrijver wien men in Amerika groot :ag toekent te vragen, op welke wijze :dom het best besteed kan worden tot 1 der menschheid. Tolstoj antwoordde hem, dat zonder nog de Evangelie-leer te spreken, het ge- j^on gezond verstand ons zegt, dat rijkdom zichzelf niet kan samengaan met een Ikomen goed leven. lij betoogt dat door het geld in zak, indkast of bank bewaard, de niet-bezit- iden worden benadeeld en dat gebruik ken van de macht, door bezit van dat d verleend, geen goed is, maar kwaad. Zoo is de quaestie uit een zuiver fstandelijk oogpunt beschouwd. Maar i een Christelijk standpunt gezien, wordt nog duidelijker. De geheele Evangelie- |r, zoo vervolgt hijde geest des iristendoms, predikt immers de ijdelheid i de aardsche goederen, van het rijkdom- rgaren. De armen worden gelukkig prezen, de rijken ongelukkig verklaard er wordt ook geleerd dat men niet God dienen en den Mammon, dat men ven moet aan de vragende hand, enz. $En in het onderhoud van Jezus met den ken jongeling is die waarheid uitgedrukt :t onmiskenbare klaarheid. „Zoo gij wilt lmaakt zijn, ga henen, verkoop wat gij bt en geef het den armen, en gij zult n schat hebben in den hemel; en kom rwaarts, volg mij". „Ik schaam inij bijna", zoo besluit Tol- jj, „u die algemeen bekende waarheden schrijven en u te betoogen wat een kerheid is voor elk waarlijk godsdienstig ensch, hetzij hij'al of niet gelooft in de ddelijke ingeving van het Evangelie". Het is echter de vraag, of Rockefeller anders zal handelen dan de rijke jongeling, die bedroefd heenging, „want hij had vele goederen". De pretroleumkoning heeft er waarschijnlijk nog meer. SPANJE. Gibraltar, 8 Nov. Hevige regens hebben de benedenstad blank gezet. Er is veel schade in huizen en winkels aangericht. RUSLAND. Door een plotseling ingevallen vorst is het Ladoga-meer bevroren. De water wegen, die 'het met de zee verbinden, liggen eveneens dicht. De scheepvaart is hierdoor onverwacht gestremd. Meer dan duizend schepen met hout en graan liggen in het ijs vast. 't Is een schade van ver scheidene millioenen. Weer een nieuwe lezing over den dood van Gapon, die al niet waarschijnlijker klinkt dan voorgaande. De Corriere delta Sera zegt van een Russische revolutlon- nairen socialist In de omgeving van Gorki te Napels het volgende vernomen te hebben. Gapon had zich na den bloedigen 22en Januari als een werktuig van Witte beschikbaar gesteld. In een villa bij St.-Petersburg vond een samenkomst tusschen Gapon en een ingenieur Roten berg plaats, waar Gapon Rutenberg 50,000 roebel bood voor de lijst der leden van het onafhankelijke comité der strijdende organisatie. Rutenberg noemde Gapon toen een verrader, waarop laatstgenoemde wilde vluchten. Maar revolutionnaire socialisten, die buiten de villa op de loer lagen, doodden Gapon met revolverschoten. Rutenburg vluchtte naar Engeland en zou zich thans in Australië bevinden. FRANKRIJK. Marseille, 8 Nov. Een hevig onweder heeft aanmerkelijke schade veroorzaakt in de dokken. Verscheidene fabrieken zijn ondergeloopen. Er zijn veel goederen beschadigd. Om 8 uur werd de slad plotseling in duisternis gehuld, daar de gasfabriek was overstroomd. Er zijn eenige menschen verongelukt. Te Cap Janet zijn huizen ingestorten daarbij kwamen twee menschen om het leven. In de stallen eener vervoeronderneming zijn twee stalknechts en zes paarden verdronken. Er loopt een gerucht, dat de dijk van het kanaal is doorgebroken over een lengte van 100 meter, en dat ook daarbij menschen zijn verdronken. Omtrent den Ireurigen toestand in Zuid-Frankrijk vonden we nog de volgende berichten: De Orbe is op schrikbare wijze gewassen. De voorstad van Beziers staat een meter onder water. Talrijke reddingen worden gedaan door de pompiers en de soldaten. Verscheidene huizen zijn ingestort. In één der huizen bevonden zich 9 personen. De heer des huizes en zijn dochter, 18 jaar oud, zijn gered; zijn vrouw en zijn tweede dochter, 11 jaar oud, zijn dood. In het station staat het water een halven meter hoog. De schade is zeer groot. Te Cetle woedt een nieuwe storm. De zuiderwind blaast met geweld. De zee is woest. De regen houdt niet op. Te Montagnac stroomt het water in de huizen cn magazijnen. De Ensigad heeft de omliggende streek onder water gezet. De bevolking vluchtte. Te Agde en te Ville-Negrac valt er over vloedig regen. De rivieren wasjsen. Te Bordeaux heeft een 80-jarig man zijn vrouw, 75 jaar oud, met een 'geweer doodgeschoten. De drijfveer dezer misdaad wasjaloezie! DUITSCHLAND. Men herinnert zich, dat op 26 Juli en enkele dagen daarna, in het noordoosten van Berlijn kinderen op gruwelijke wijze werden aangerand. Een ervan, een meisje, stierf aan een wond, haar met een scherp voorwerp toegebracht. Thans schijnt het gelukt te zijn den dader in handen te krijgen. Het is de boekdrukker, Paul Milow, een epilepticus, die zichzelf verraden heeft. Paul Milow werd voor enkele maanden al verhoord, doch wist toen alle verdenking te ontzenuwen. Later kwam hij in het krankzinnigengesticht Herzberge, waar hij zich gezegden ontvallen liet, die aanleiding gaven tot een nieuw onderzoek. De vorige week werd hij naar de plaats van het voornaamste misdrijf gebracht, na dat hij vooraf een vrij omstandig verhaal had gedaan van de wijze, waarop hij de aanslagen bedreef; hij deelde daarbij bizonderheden mede, die hem onmisken baar als den dader aanduidden. Ten slotte, door twee politie-commissarissen in het nauw gebracht, legde hij een bekentenis af. Als motief gaf hij aan, dat hij kwaad was geworden op zijn moeder en zijn zuster, die hem hadden wiilen dwingen te werken. Woedend was hij de straat op geloopenhij ontmoette twee kinderen, en, om zijn woede te koelen, had hij deze neergestoken. Alle mededeelingen, die hij deed, kwamen met de in de instructie gebleken feiten overeen. Op de plaats van het misdrijf gebracht, wees Miiow aan, hoe hij Grete Pallwitz meelokte naar een portaal, en haar een steek toebracht. Daarna stak hij de kleine Hertha Senft. Het eerste slachtoffer werd in het hart getroffen, en stierf onmiddellijk. Hertha herstelde, na een langdurig ziekbed. Milow is 22 jaar oud en werd gedurende 4 jaar verpleegd als lijder aan vallende ziekte. Men weet, dat te Berlijn na 26 Juli nog een paar kinderen werden aangerand. Of Milow ook hier de schuldige is, werd nog niet vastgesteld. Volgens een telegram aan den Temps uit Berlijn is een nieuw schandaal op til. Te Genève is een schotschrift verschenen dat den titel draagt „Schandelijke dingen in Duitschland", dat onthullingen bevat tegen verschillende Duitsche diplomaten, die beschuldigd worden van afdwalingen, welke Biilow begunstigde en verheelde. Biilow zelf wordt beschuldigd van tegen natuurlijke zeden. De schrijver zou behoord hebben tot de Duitsche legatie te De i Haag en die te Bern. Potsdam, 9 Nov. Kroonprinses Cecilia is hedenochtend om half tien van een zoon bevallen. (De eerste zoon van den Duitschen kroonprins Frederik Wilhelm werd 4 Juli 1906 te Berlijn geboren.) NEDERLAND. Groningen, 8 Nov. Omtrent de plaats gehad hebbende ramp met de familie Van Panhuys vernemen wij nog het volgende: De koetsier Meyer meende door den mist de bocht, die ter plaatse scherp is, al te hebben, maar hij bleek zich vergist te hebben. De paarden liepen toen in de vaart en deden moeite op den wal te komen, waardoor zij het rijtuig omslcepten. De wagen was een reisomnibus met dikke spiegelruiten, zoodat de inzittenden de ruiten niet stuk konden krijgen. De verslagenheid in Leek is groot, wat begrijpelijk is, als men weet, dat bijna alle arbeiders op Nienoort werkten. Voor de gemeentekas is het overlijden van den heer Panhuys, die f 7000 in den hoofde- lijken omslag betaalde, eveneens een groot verlies. De heer Panhuys, de burgemeester van Leek, laat twee kinderen achter, een 13-jarig jongetje en een 6-jarig meisje. De oude heer Van Panhuys heeft nog drie dochters, één wonende te Groningen, één in Gelderland, en één is weduwe van jhr. Speelman te Haarlem. De koetsier moet vooraf, met het oog op het weer, verklaard hebben zeer tegen de reis op te zien. Nopens de ramp Panhuys is nog te melden dat 't zoontje van 13 en 't dochtertje van 6 jaar hunne ouders en grootouders hierbij verloren. De heer en mevrouw Van Panhuys- Looxma waren te Leeuwarden gelogeerd geweest bij hun zwager en zuster, Van Weideren baron Rengers-Looxma, en reisden over Groningen om met hunne kinderen, die op diner bij den burge meester van Groningen waren, naar Nienoord te keeren. De Minister van Staat bezichtigde dien dag voor het eerst het Academisch Zieken huis, waar hij eenige uren later levenloos zou teruggebracht worden. De jonge mevrouw bestelde een paar uur vóór het vertrek een nieuwe japon. De 30-jarige huisknecht, Van der Wijck, had een bezoek gebracht aan zijn meisje, met wie hij spoedig zou huwen. De 62-jarige koetsier Meyer, reeds 25 jaar in dienst der familie, thans naar De Leek vervoerd, is vrij wel. Omdat de 13-jarige zoon van den burgemeester Panhuys de school te Groningen bezoekt, werd hij 's morgens gebracht en 's avonds per rijtuig door Meyer gehaald, zoodat deze den weg wel 1000-maal gereden heeft. Het treurige raadsel, hoe alles te water gekomen is, zal wel nooit opgelost worden. De familie, in het ziekenhuis aange komen, was diep geroerd bij den aanblik der geliefde dooden. Drie sterfkamers zijn daar ingericht. In de eerste zijn geplaatst de kisten met de lijken der ouders, in de tweede liggen jhr. mr. H. van Panhuys en echtgenoote, in de derde de palfrenier. Van der Wijck. Door den familieraad is bepaald, dat de vier lijken Zaterdag naar Nienoord zullen gebracht worden, en Maandag te 3 uur naar het familie-graf van het fraaie kerkje te Midwolde. Van der Wijck wordt te Tol- bert begraven. Voor De Leek is dit onheil een ramp. De familie Van Panhys was minzaam jegens klein en groot, rijk en arm, hielp, waar behoefte was en droeg J gedeelte van den hoofdelijken omslag. Nu 't wintert, zal de vreeselijke slag door de arme bewoners en wfnkeliers dubbel gevoeld worden, te meer daar alles uit de plaats betrokken werd. 9 Nov. Onder zeer groote deelneming had hedenmorgen om tien uur de uitvaart van het stoffelijk overschot der leden van de familie Van Panhuys naar De Leek plaats. Een zeer dichte menigte bevond zich vóór het ziekenhuis, waarvan 't voorplein door de politie was afgezet. De heeren P. Dorhout Mees, uit Zwolle, en H. W. de Block van Scheltinga, uit Velp, deden de overledenen als familieleden uitgeleide. Een schat van kransen en bloemstukken werd naar de vier lijkwagens gedragen. In een rouwkoets volgde de familie. Overal waar de stoet .langs trok, bevond zich een talrijke menigte, terwijl vooraf de gordijnen in de woningen werden neerge laten. Onder de kransen was één der beide kleinkinderen, aan opa en oma. Op de grens der gemeente nam de burgemeester van Hoogkerk en de politie aldaar de verdere leiding op zich. Apeldoorn, 8 Nov. Dezer dagen ver toefde op 't Loo als gast van Z. K. H. Prins Hendrik de heer Jaboulet, een Franschinan, die behoort onder hen, die indertijd door de bemanning van de loods boot „Helvoetsluis", waar ook Prins Hendrik aan boord was, van 't wrak der „Berlin" zijn gered. Reeds te Berlijn had Prins Hendrik den heer Jaboulet bezocht, en hem toen uitge- noodigd tot een bezoek op 't Loo. De heer Jaboulet heeft thans gevolg gegeven aan deze uitnoodiging, en met den Prins deelgenomen aan één der jachtpartijen en verder een aangenamen dag doorgebracht op 't Loo. Amsterdam, 9 Nov. Bij het gemeente bestuur alhier is een officieele mededeeling ontvangen, waaruit blijkt, dat het door den Duitschen Keizer aan de Koningin te Amsterdam te brengen bezoek niet definitief afgezegd, doch ongeveer drie weken uit gesteld is. De voorbereidende maatregelen voor de ontvangst zijn dan ook weder in gang. Hierbij sluit zich aan het bericht, van particuliere zijde uit Berlijn gemeld, dat, toen Keizer Wilhelm besloten had, drie weken op het eiland Wight te blijven, hij terstond aan onze Koningin heeft geseind en gevraagd, of een bezoek na afloop daarvan alsnog welkom was. II. M. moet daarop zeer hartelijk geantwoord hebben. Daar het bezoek op Wight drie weken zal duren, kan men den Keizer in het begin van December te Amsterdam ver wachten. Naar men van particuliere zijde mede deelt, is officieel bericht ontvangen, dat de datum van het bezoek is: Woensdag 11 December. Bouwmeester is voornemens hier een week of wat rust te nemen. Daarna zal hij, naar de N. R. Ct. bericht, waarschijnlijk te Parijs met een Fransche troep „de Koopman van Venetië" gaan spelen. Met West-Indië wordt onderhandeld, cn dan hangen er ook nog voor ons land plannen in de lucht. Slagen die niet, dan gaat Bouwmeester al eerder naar de Oost terug. Voor Juni, Augustus, September en October is de Schouwburg te Batavia door hem gehuurd, voor December, Januari en Februari die te Soerabaja. Utrecht, 9 Nov. Dat bedelen dikwijls een goed bestaan oplevert, werd dezer dagen weder bewezen. Een bedelaar, die het der politie te lastig maakte, werd op gepakt, en door de rechtbank alhier ver oordeeld om opgezonden te worden naar Veenhuizen. Bij zijn aanhouding bleek de man in 't bezit te zijn van ruim f 80. De 11-jarige zoon van een Utrecht- schen hoogleeraareen hartstochtelijk postzegelverzamelaar, schreef onlangs zonder aan iemand daarvan iets mede te deelen aan den Koning van Rumenië om een compleet stel postzegels van dat land. In ruil daarvoor zond hij Z. M. bij voor baat een stel postzegels van Nederland. Vrijdagmiddag uit school komende, vond het jongmensch, voor deze gelegenheid betiteld als „monsieur", namens den Koning, die door hem was aangesproken met „Cher roi", een deftig schrijven, bevattende 60 Rumeensche postzegels. Rotterdam, 9 Nov. Vanmorgen is een nieuw conflict in het havenbedrijf ontstaan. Nadat gisteren de vereeniging van beëedigde meters en wegers „Rotterdam", een huishoudelijke vergadering had ge houden, zijn van ochtend de meters en wegers wel gegaan naar de graanbooten, welke zij gisteren in bewerking hadden, doch zij weigeren te werken. Op meer dan 30 graanschepen werd de hulp ingeroepen van politie en mariniers, om de meters, wegers, ophouders en controleurs van boord te verwijderen. Wat de reden is van deze nieuwe taktiek is niet duidelijk. Vermoedelijk geschiedt het op aandrang van het stakingscomité, daar de meters en wegers onlangs hunne ioons- verhooging hebben gekregen. De bootwerkers zijn hedenochtend blijven doorwerken, zoodat de graanladingen ongewogen gelost worden. Bij het ontruimen van de schepen door de gewapende macht vielen geen onge regeldheden voor. De ingekomen gelden voor de slakende bootwerkers van 23 Octote- tol 2 November bedragen, volgens oppave in De Havenarbeider, te zamen f 13 664.08, makende met de vorige verantwoording ad f 10.696,75s, een totaal van f 24.360 83''. Hedennacht 12 uur heeft de 20-jarige graanwerker C. A. Bakker, aan boord van het s.s. „Miramice", liggende aan boei 16, op de Maas, toen hij een graanmand wilde grijpen, mis getast en is in het ruim gestort op de tunnel. De man overleed spoedig, tengevolge van schedelbreuk. Het lijk werd naar de ouderlijke woning in de Swaerdecroonstraat gebracht. Hedennacht is ingebroken in de fabriek van chocolaad- en suikerwerken van de firma Beukers en Rijneke, aan den Bergweg alhier. De inbrekers hebben zich aan de achterzijde toegang verschaft. Zij waren over een weiland gekomen en hebben een breede sloot, die hen van het terrein der fabriek scheidde, overbrugd met planken, die ze van een bouwwerk in de buurt weggehaald hebben. Door een ruit uit te lichten zijn zij in de fabriek gekomen, hebben daar in het kantoor de brandkast geforceerd. Deze is voorover geworpen, waarop ze den dubbelen, met gips opgevulden achterwand met behulp van een boor en beitel opengescheurd hebben, en er een bedrag van omstreeks f 900 in bankpapier en specie uit gestolen. Een timmermansbeitel, een oliespuitje en eenige stukken van den achterwand der brandkast, die in het kantoor werden ge vonden, heeft de politie in beslag genomen. De waakhond werd door de inbrekers in een hok opgesloten. De firma was tegen inbraak verzekerd. Zaterdagavond half tien heeft de werkman M. den Hartog, wonende Lange Baanstraat 32, bij een huiselijken twist zijn 35-jarige huisvronw, J. Vermaas, met wie hij dezen zomer gehuwd was, uit het raam der derde verdieping geworpen. De vrouw bekwam een schedelbreuk, en werd bewusteloos opgenomen. Kort na aankomst in het ziekenhuis, was zij over leden. De dader werd in zijn woning gearres teerd en opgebracht, onder hevig tumult der buren, die de lynchwet op hem wilden toepassen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1