Zaterdag 9 November 1907. Tweede Blad. (Z ieriJizeesclie Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG, t- No. 8537. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Amerika gaat opnieuw f 75,000,000 /erliezen: den bruidschat van inej. Gladijs /anderbilt, die in het huwelijk zal treden net graaf Laszio Szechenyi. Reeds had mej. May Goelet een 25 nillioen meegenomen, toen zij in het ïuwelijk trad met den hertog Van Rox- aurghe mej. Anna Gould 20 millioen, toen rij zich verslingerde aan den graaf De Zastellane; en mej. Consuelo Vanderbilt 30 millioen, toen zij hertogin Van Marl- aorough werd. Vrijdag overleed te New-York de millionnair Walter F. Baker, uit Boston. Bij de schouwing bleek, dat het lichaam gif bevatte. Een onderzoek bracht aan het licht, dat Baker den laatsten tijd groote geschenken in geld had gegeven aan een dame uit de eerste kringen van New-York. Ook had hij kortgeleden een testament gemaakt in haar voordeel. Men brengt het plotseling sterfgeval en den geldelijken steun, dien de bewuste dame genoot, met elkaar in verband. De positie van de dame in de uitgaande wereld te New-York is van dien aard, dat men hier staat op den drempel van een eerste-rangs schandaal. RUSLAND. Barbara Lapoechin, de te Londen plot seling verdwenen jonge dame, die even plotseling, toen haar vader te Londen kwam, weer te voorschijn kwam, is thans te St.-Petersburg aangekomen. De heer Lapoechin, die tot dusver weigerde zich over de geheimzinnige verdwijning van zijn dochter uit te laten, heeft thans verklaard dat z. i. zijn dochter ontvoerd was met het doel hem geld af te persen. Zijn dochter werd, zoo vertelde hij, door bandieten in een gesloten rijtuig naar een afgelegen Londensche wijk gebracht, in de hoop dat hare, naar men meende, rijke ouders een hoogen losprijs zouden betalen. Intusschen echter ontdekten de roovers dat de familie niet zoo rijk was als zij dachten, en toen verslapte de bewaking 7 van de gevangene. Barbara Lppoechin maakte toen van de eerste de beste ge legenheid gebruik om te vluchten. Leed werd haar niet gedaan, en zij werd goed behandeld. Aldus de verklaring van den vader. Uit Rusland komen berichten van vroegtijdige vorst, die nadeelige gevolgen voor den handel heeft. Het Ladoga-meer is bevroren. De kanalen, welke het met de zee verbinden, zijn vol ijs, en de scheepvaart is plotseling gestremd. Ruim duizend stoombooten met hout, graan en zout zijn in het ijs vastgeraakt. De schade daardoor veroorzaakt, bedraagt millioenen en vele handelshuizen worden met ondergang bedreigd. ENGELAND. De dwaasheid van het Ehgelsche recht in zake zelfmoorden is Zaterdag weer voor de rechtbank van Lincoln gebleken. Iemand uit Birmingham werd n.l. ter dood ver oordeeld wegens moord op een jong meisje. De zaak is, dat de man en het meisje eenigen tijd geleden besloten zich met vergif van 't leven te berooven. Zij namen het vergif in, en sprongen toen samen in een vijver. Zij werden er beiden levend I uitgehaald. Het meisje bezweek, maar de man werd beter. Vóór haar dood zeide het meisje nog, dat -zij zelf het vergif had ingenomen. Maar de Engelsche wet behan delt in zoo'n geval den overlevende als moordenaar van de gestorvene. De ge zworenen bevalen den ongelukkige in de genade van den rechter aan, en, als gebruikelijk, zal hij wel gratie van de doodstraf krijgen, maar eenige, misschien vele jaren gevangenisstraf zitten er toch voor hem op. Ware ook hij gestorven, dan had een jury van den lijkschouwer over beiden de uitspraak gegeven: zelfmoord in tijdelijke krankzinnigheid. De wed. van F. Salt, met de „Berlin" omgekomen, heeft zich door den rechter te Londen 5000 pd. st. (f 60,000) schade vergoeding zien toewijzen. Bij het geding werd de opmerking gemaakt, dat er nu al voor een 200,000 pd. st. (f 2,400,000) schade vergoeding is toegekend en de reederij van de „Berlin" in 't geheel slechts een 25,000 pd. st. (f 300,000) hoeft te betalen. Wanneer nagelaten betrekkingen als de weduwe Salt, die goed verzorgd is achtergebleven, nog een groote schadevergoeding kunnen eischen, zullen de weduwen en kinderen, die door de ramp broodeloos zijn geworden, al bitter weinig krijgen. DUITSCHLAND. Berlijn, 5 Nov. De verloofde van Prins August Wilhelm is in het Stadspaleis door windpokken aangetast en de geneesheeren vreezen, dat de ziekte zich verder zou kunnen verspreiden. Onder deze omstan digheden heeft de keizerin tot haren spijt haar voornemen om mee naar Engeland te gaan, moeten opgeven. De Keizer zal de reis volgens programma volbrengen en daarna, op raad zijner dokters, tot herstel van zijn nog steeds niet genezen verkoud heid een paar weken incognito op het eiland Wight doorbrengen. BELGIË. De Matin van Brussel beweert, dat het bijeenkomen van de Belgisch-Hollandsche commissie in Duitschland nieuwe onrust gewekt heeft, en dat de Duitsche gezant te Brussel bereids, op verzoek zijner regeering, bij de Belgische regeering het verzoek heeft overgebracht, dat van offi- cieele zijde geen steun zou worden ver leend aan de commissie. Natuurlijk wordt het bericht van Duitsche zoowel als van Belgische zijde alweer tegengesproken. Zoolang het verlangen van België en Holland niet naar een militair bondgenoot schap uitgaat, heeft men er zich in Duitsch land ook werkelijk geen harnas over aan te trekken. Prinses Louise van België was met een te Parijs gekochte auto te Gent aan gekomen. De auto was echter niet betaald, en de Parijsche fabrikant deed, wat in zoo'n geval gebruikelijk is tegenover minder aanzienlijke personen dan een prinses van Belgiëhij liet de auto in beslag nemen. NEDERLAND. Groningen, 8 Nov. Gisterenavond is door den mist, nabij Hoogkerk te water geraakt het rijtuig, waarin jhr. H. van Panhuys, burgemeester van Leek en jhr. mr. J. JE. A. van Panhuys, Minister van Staat, met hunne echtgenooten gezeten waren. Alle vier, benevens de huisknecht, zijn verdronkende koetsier en de paarden zijn gered. Men meldt omtrent de toedracht van dit ongeluk nader: Jhr. J. JE. A. van Panhuys, oud-vice- president van den Raad van State en zijn echtgenoote, geboren Looxma, gisteren namiddag van een reis hier aangekomen, hadden gisterenavond met hun zoon jhr. H. van Panhuys, sedert 1902 burgemeester van de Leek, sinds November 1901 lid der Provinciale Staten voor het kiesdistrict Zuidhorn en diens echtgenoote, geboren de Blocq van Scheltinga, gedineerd bij den burgemeester van Groningen, jhr. van Starkenborgh. Tegen half elf reden de families Van Panhuys in een zespersoons- omnibus, bespannen met twee paarden, naar huis. Öp den bok zaten de 62-jarige koetsier Wouter Meyer en de 30-jarige huisknecht Meindert van der Wijck. Er hing een zware mist, die buiten de stad, waar zeer weinig lantarens brandden, nog dichter was. Reeds was men de scherpe bocht, die het Hoendiep bij de tweede rolpalen maakt, voorbij en bevond men zich in het rechte eind van den weg onmiddellijk bij het tolhek, ongeveer een kwartier van de stad, toen eensklaps de paarden den weg kwijt raakten, en de wagen kantelde en overzij in het Hoendiep stortte. De bewoners van het tolhuisDe Vries en echtgenoote hoorden een geweldigen plons in het water, en vlak daarna hulpgeschrei. Zij snelden naar buiten en afgaande op een brandende lantaarn, die een wagenrad flauw verlichtte, wisten zij dadelijk, dat daar het rijtuig van de familie Van Panhuys lag. Wanhoopskreten klonken hun uit het water tegen, en nog hoorden zij de jonge mevrouw Van Panhuys roepen„Och lieve inenschenhelpt ons toch!", maar het drietal op den oever was machteloos. Er werd een ladder gehaald, en op het rad gelegd, waardoor de koetsier, op het punt van verdrinken, den oever bereikte. Toen echter was alles stil geworden in het rijtuig. Alleen werden nog gehoord de angstkreten van den huisknecht, die, van den bok geslingerdeenige meters verder in het water'moest liggen. Doch ook deze verstomden weldra. Daarop werden de politie en de brand weer uit Groningen opgetelefoneerd. Zij kwamen dadelijk en toen, drie kwartier nadat het ongeluk was geschied, het rijtuig geopend kon worden, vond men vier lijken. Ontzettend moet de doodstrijd zijn geweest, blijkens de vernieling in het rijtuig. Dr. Mansholt, uit Tolbert, toevallig passeerend, dr. Houwerzijl, uit Hoogkerk, en verschil lende Groningsche doctorenhebben pogingen gedaan om het leven op te wekken, doch tevergeefs. Het vijfde slachtoffer der ontzettende ramp, de huisknecht v. d. Wijck, die des middags vroolijk en welgemoed van zijn meisje afscheid had genomen, werd kort daarna levenloos opgedregd. Zoo had de politie in den donkeren nacht vijf lijken naar het academisch ziekenhuis te ver voeren. De burgemeester van Groningen was gisterenavond op de plaats van het ongeluk. In zeer ruimen kring heeft de ramp een diepen indruk gemaakt. Allereerst natuur lijk in de Leek, waar de verongelukten de weldoeners waren van velen, maar ook in de stad Groningen, waar zij zoo vele bloedverwanten en vrienden hadden. De toestand van den geredden koetsier was hedenmorgen vrij goed. Naar wij vernemen wordt de oude mevrouw Van Panhuis Maandag te Heeren veen, haar geboorteplaats, en worden de drie andere familieleden Dinsdag te Leek begraven. De zware mist iieeft gisterenavond nog een slachtoffer geëischt. Een 56-jarige vrouw is, na een bezoek aan het gast huis, den weg kwijtgeraakt en in een sloot verdronken. Zwolle, 6 Nov. Toen Maandagmorgen de beide zoontjes van J. van der Linde, te Ambt-Vollenhove naar Vollenhove schoolwaarts gingen, wilden zij, zooals ze dat meer deden, op den melkwagen klauteren om een eindje mede te rijden. De jongste hunner, een jongentje van ongeveer 9 jaar, had hierbij het ongeluk te vallenhij kwam vóór het wiel terecht, hetwelk hem over de borst ging. Het kind werd dood opgenomen. Haarlem, 6 Nov. Een schipper, varende met zijn schuit door het Spaarne alhier, had het ongeluk, door het uitschieten van den vaarboom, te water te geraken. Zijn vrouw, die aan het roer stond er was niemand anders op het schip sprong in het aan het schip bevestigde roeibootje en wist haar man uit zijn hachelijke positie te redden. Eenige krachtige riemslagen en het trouwe echtpaar bevond zich weder aan boord van hun schip. Amsterdam, 6 Nov. Hedenmorgen te 11.30 is Louis Bouwmeester alhier aange komen, verwelkomd door familie en vrienden. Hij was Dinsdagavond te Antwerpen aangekomen en hedenmorgen van daar naar Amsterdam gestoomd. Zijn Indische reis heeft hem blijkbaar goed gedaan; althans hij ziet er uitstekend uit. Dinsdagavond omstreeks 7 uur werd een heer in het Vondelpark bij de Vondel straat alhier aangerand door 3 personen, met het gevolg, dat hij bewusteloos werd. De aanranders ontnamen hem een rijks daalder uit zijn portemonnaie. Toende man weer bijgekomen was, moest hij hun beloven om 10 uur 's avonds een som gelds te brengen op het Museum- terrein bij de Ijsbaan. Hij werd bedreigd, dal, zoo hij het niet deed, men iets te zijnen nadeele zou publiceeren. Ongeveer een uur later, na het doen der aangifte, zijn twee der daders door de politie op het Museumterrein aangehouden en naar het politiebureau Leidscheplein geleid. Beiden werden door den aangerande beslist herkend. Utrecht, 6 Nov. De stormwind, die over de beurs van Amsterdam en die van New-York vaagt, heeft thans ook alhier zijn noodlottigen invloed doen gevoelen. Het oude in 1799 opgerichte kantoor van Chr. Oortman en Zoon heeft opgehouden te bestaan. Dinsdagmorgen heeft de heer H. Oort man Gerlings zich persoonlijk ter griffie van de Utrechtsche rechtbank begeven om zijn faillissement aan te vragen, dat kort daarna werd uitgesproken. Wel zwaar moet deze gang voor den algemeen beminden man zijn geweest, die zijn vader en grootvader als beheerder van het zooveel vertrouwen genietende kantoor is opgevolgd. Op grond van ingewonnen inlichtingen kan men melden, dat de ramp in hoofd zaak beperkt blijft tot het kantoor van Chr. Oortman en Zoon. De firma oefende alleen het commissionairsbedrijf, niet ook het kassiersbedrijf uit, andere bankiers kantoren te Utrecht zijn vermoedelijk in de zaak dan ook niet betrokken, wel daarentegen een aantal Amsterdamsche firma's. Kleine luyden lijden bij deze ramp voor zooveel men voorloopig heeft kunnen na gaan, geen verliezen. De in-bewaargevingen in de safes zijn ongeschonden. Omtrent den omvang van het passief bij de firma zelve kunnen nog geen juiste inlichtingen worden gegeven. Tot curatoren in het faillissement zijn benoemd de heeren mr. P. G. H. Dop en jhr. mr. K. J. Schorer, tot rechter-commissaris de heer mr. Bosch van Oud-Amelisweerd. Inmiddels kunnen wij mededeelen, dat de certificaten 2\ pCt. Nat. Werkelijke Schuld, waarvan de firma Oortman de uitgeefster was, ongeschonden zijn gebleven. Op het laatste moment is nog een recon structie beproefd, echter zonder gunstige resultaten. Rotterdam, 7 Nov. Gisteren hebben zich bij de stuwadoors wederom een 200-tal bootwerkers als los werkman gemeld en de contract-acte geteekend. Door de aan merkelijke toename van werkwilligen is het getal der bootwerkers, die op de schepen werken, zóó toegenomen, dat de Scheep- vaart-Vereeniging op haar logementschepen 200 menschen over had, voor wie er geen werk is. Gestadig gaat alle werk in de haven door. Door de Shipping Federation is onvoor waardelijk goedkeuring gehecht aan de gedragslijn, die de Scheepvaart-vereeniging volgt. Van de mannen, die uit het binnenland aangeworven en als bootwerker in dienst getreden zijn, hebben zich er reeds ruim 60 metterwoon te Rotterdam gevestigd. De meesten hunner zijn ongehuwd, slechts enkelen zijn er bij, die gezinnen hebben. Aan het stuwadoorskantoor van de firma P. Thomsen en Co., aan de Joubert- straat, hebben zich thans zooveel werk lieden aangemeld, dat hulp van buiten of van Calandstraters niet meer noodig is. Over het algemeen is het aantal werk krachten zoodanig toegenomen, dat reeds 60 Flakkeeërs naar Middelharnis en Soinmelsdijk zijn teruggekeerd, terwijl Zaterdag a.s. weer een deel naar de haard steden terugkeert. Bergen-op-Zoom, 7 Nov. Hedennacht ontstond brand in den muziekwinkel van Eduard de Klyn, in de Kremerstraat alhier. Het geheele magazijn met een schat van muziekwerken brandde geheel uit. De bedienden L. v. H. en A. B. konden zich ternauwernood redden. Zij wisten door uit een raam te springen en over de daken bij de buren binnen te klimmen, aan de snel om zich heen grijpende vlammen te ontkomen. Assurantie dekt de schade. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Tholen 4 November 1907. Door den heer Kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens: Het vervoeren van vleesch, dat niet gekeurd is: A. K„ 23 jaar, te Bergen-op-Zoom, en J. C. d. K., 53 jaar, te Oud-Vossetneer, ieder tot eene boete van f 5 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; C. K„ 58 jaar, te Bergen-op-Zoom, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Niet zoodra mogelijk kennisgeven aan den Burgemeester van gestorven vee: K. B., 49 jaar, en A. v. T., 41 jaar, beiden te Oud-Vosscmeer, leder tot eene boete van f 3, of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. in een sloot, die tot afvoer van water dient, een dam leggen, zonder vergunning: M. C. W., 41 jaar, te Stavenisse, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Niet beletten, dat de hond, die men bij zicli heeft, in het veld wild opspoort of drijft: K. v. N., 36 jaar, te Poortvliet, en J. L. G. Az., 21 jaar, te Sint-Annaland, ieder tot eene boete van f 5 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. Pogingen doen om wild Ie bemachtigen door middel van wildstrikken L. G., 74 jaar, te Sint-Annaland, tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Op een openbaren weg in Zeeland vee los laten loopen A. G., 32 jaar, te Heen, gemeente Steenbergen, tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. Zijn vaartuig niet voorzien hebben van letter- teeken en nummer: P. R. Sz., 22 jaar, te Clinge, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Visschen zonder consent J. P. Jz., 21 jaar, te lerseke, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang rijden met een rijwiel zonder licht: D. Z., 29 jaar, te Sint-Annaland; J. v. D., 41 jaar, te Oud-Vossemeer; J. D-, 19 jaar, en C. S., 20 jaar, beiden te Stavenisse; j. v. d. H., 18 jaar, M. S., 30 jaar, M. O., 23 jaar, J. B., 32 jaar, D. O., 22 jaar, G. H., 34 jaar, allen te St.-Maartensdijk; L. v. A., 27 jaar, en J. v. H., 49 jaar, beiden te Scherpenisse, ieder tot eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Zingen op de openbare straat: M. C. K., 20 jaar, te St.-Maartensdijk, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Loopen over eens anders grond, waarvan de toegang door den rechthebbende is verboden: A. M. v. O., 47 jaar, te St.-Philipsland, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet: J. H., 41 jaar, en M. L., 40 jaar, beiden te St.-Annaland, ieder tot eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Openbare dronkenschap A. M. G. Gz., 32 jaar, te Tholen, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Op den openbaren weg vee laten loopen zonder voldoend toezicht: P. S., 13 jaar, te St.-Maartensdijk, tot eene berisping. Vrijgesproken J. S. Az., 19 jaar, te Poortvliet, en C. v. T., 38 jaar, te Tholen. De door de Haagsche rechtbank onlangs uitgesproken faillietverklaring van den directeur der Algemeene Wissel- en Effectenbank te 's Hage is door het gerechts hof vernietigd. De inbreker Walther is van de uit spraak der Alkmaarsche Rechtbank, waarbij hij voor denzelfden persoon verklaard werd als Richter, in hooger beroep gekomen. Inmiddels heeft de Duitsche regeering zijn uitlevering gevraagd wegens gepleegde 'diefstallen in Straatsburg. M ARKT BERI CH T F. N. Zierikzee, 7 Nbv. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit bruine boonen, waarvan de kwaliteit zeer slecht was en daarom het meerendeel onverkocht bleef. Tarwe f 7, f 7,25, f 8, f 8,50; chevalier- gerst f 5,90 a f 6,25; wintergerst f 5,40 A f 5,65; zomergerst f 5,25 A f 5,50; rogge f 6,50 a f 6,75; haver f 3,75 A f 4,10; erwten (kleine) f 9 A f 9,75; kroonerwten f 10 a f 11bruine boonen f 6 A f 12,25. Aardappelen f 1,75 A f 1,90. Ajuin (groote) f 0,60 a f 0,65, kleine f 1,15 a f 1,20. Hooi en stroo geen aanbod. Middelburg, 7 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim, vooral van witte boonen; overige artikelen maar malig. Kroonerwten 25 cent hooger. Gerst blijft schaarsch. De prijzen waren als volgtNieuwe tarwe f 7,50 a f8; rogge f 6,75 A f 7 zomergerst f 5,75 5 f 5,90; haver f 3,50 a f 4; paardeboonen f 7,25 A f 7,75; kroonerwten f 11 A f 12; tuinboonen f 6,50 A f 6,75; witte boonen f 13 a f 14; ronde bruine boonen f 13,50 a f 14,50; lange dito f 12,50 a f 13,50, alles per H.L. Veemarkt te Dreischor. Woensdag 6 November. Aangevoerd 54 ossen. Weinig handel. Burgerlijke Stand van St.-Filipsland. October 1907. Geboren: Jacob, z. van L. J. Reijngoudl en L. de Braber. Adriana Abremina, d. van P. J. de Ruyter en C. J. Reijngoudl. Jacomina, d. van A. v. Beek en J. P. Neele. Cornelia Jacoba, d. van A. Kosten en L. J. Luyk. Abraham, z. van A. Sorber en H. C. Bogaard. Antonius Marinus, z. van W.Jacobs en A. H. Vlok. Getrouwd: W. F. de Vos, jm., 48 j. en M. A. van Dalen, jd., 43 j.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5